Antillen 25 jaar autonoom Ik verwacht geen stroom Antillianen naar Nederland GEVOLMACHTIGD MINISTER MADURO: 9/15 december is het 25 jaar geleden, dat {ingin Juliana in de Ridderzaal te Den g, tijdens een plechtige bijeenkomst de raad van ministers van Nederland, in van de Raad van State, de Hoge Raad ojd© Staten-Generaal en afgevaardigden Suriname en de Nederlandse Antillen, Statuut voor het Koninkrijk der Neder- len met haar handtekening bevestigde, et Statuut werd een nieuwe rechtsorde (gesteld voor het Koninkrijk der Neder- len, waarvan Suriname echter sinds zijn fhankelijkheid op 25 november 1975 n deel meer uitmaakt, ir de afkondiging van het Statuut werd Jederlandse Antillen een autonoom deel ion het Koninkrijk. Dat houdt in dat de ndengroep zelf haar staatsinrichting be lt en dat zij zelfstandig haar eigen aan- igenheden behartigt. De buitenlandse ekkingen en de defensie zijn echter gelegenheden van het Koninkrijk. Hand wilde Nederlandse Antillen it zo spoedig mogelijk geheel onafhan- jk zien. Vooral het oproer in mei 1969, i een gedeelte van Willemstad in vlam- i opging en Nederlandse mariniers >8ten worden ingezet om de onlusten te wingen, is voor vele Nederlandse politi- lanleiding geweest aan te dringen op edige onafhankelijkheid. Hierdoor zou i verschoond blijven van mogelijk mili- ingrijpen in de toekomst. Ook in de in- lationale politiek ligt de verhouding voor erland soms moeilijk, omdat verschil de landen (o.a. de Sovjet-Unie) de ver- denheid van beide Rijksdelen in één linkrijk niet erkennen en Nederland rdoor nog steeds als een koloniale mo- dheid zien. Ie Nederlandse Antillen leeft de drang onafhankelijkheid bij de massa der be ting duidelijk veel minder. Alleen al om nomische redenen deze zijn uiterst lerkt en de werkloosheid is zeer groot men nog lang niet vandaan onder de pa Een demonstratie op Aruba ten gunste van de onafhankelijkheid van het eiland van het centra le bestuur op Cura9ao. raplu van het Koninkrijk. De meerderheid van bevolking van Aruba wil echter wel zo spoedig mogelijk onafhankelijkheid. Maar in feite betreft dat onafhankelijkheid in po litieke en economische zin van Curasao, maar met nadrukkelijk behoud van de ban den met Nederland. Nederland voelt daar niets voor en heeft dat herhaaldelijk aan de Arubaanse MEP-leider en strijder voor deze onafhankelijkheid, Betico Croes (die voor zijn streven de Arubaanse bevolking in^ meerderheid achter zich heeft), duidelijk' gemaakt. Tijdens de laatstgehouden verkiezingen op de Nederlandse Antillen heeft op Cura9ao een politieke omwenteling plaatsgevonden.' De aanhang van de gevestigde politieke partijen, zoals de Democratische Partij van oud-premier Boy Rozendal en de Nationale Volkspartij van eveneens oud-premier Ju- ancho Evertsz (welke laatste partij zich al voor de verkiezingen had opgesplitst), werd gedecimeerd en MAN, de partij van ir. Don Martina, kwam met 7 van de 12 eilandelijke zetels als de grote politieke overwinnaar naar voren. Na maandenlange onderhandelingen heb ben de MAN (Cura9ao), MEP (Aruba) en de vertegenwoordiger van Bonaire een nieuwe Antilliaanse regering gevormd, waarvan ir. Don Martina als premier optreedt. De nieu we regering krijgt het in de komende re geerperiode zeker niet gemakkelijk. Don Martina en daarin mag men hem als op recht bestrijder van sociaal onrecht in de Antilliaanse samenleving geloven wil verandering brengen in de gewoonte dat verkiezingsoverwinnaars politieke baantjes in de ambtelijke sfeer weggeven, hetgeen heeft geresulteerd in een uit zijn krachten gegroeid ambtenarenapparaat dat lood' zwaar op de begrotingen drukt. De vraag is: zal hem dat in de gecompliceerde, emotio neel snel ontvlambare en door vele belan gen nauw met elkaar verbonden groeperin gen in de Antilliaanse samenleving geluk ken? Vele goedwillende Antillianen en ken ners van de Antilliaanse gemeenschap heb ben hun twijfels. Een ander knelpunt voor een succesvolle regeringsperiode is het feit, dat MEP-leider Croes, nu bekleed met regeerverantwoor- delijkheid, zijn woorden onafhankelijk heid voor Aruba waar moet maken. Voor Betico Croes is het uur van de politieke waarheid aangebroken. MAN en MEP staan ideologisch ver uit elkaar. Croes is een veel minder links georiënteerde figuur dan ir. Martina. Zijn kracht en populariteit ontleent hij in hoofdzaak aan zijn streven naar onaf hankelijkheid van Aruba van Cura9ao. Een oud zeer, dat sterk leeft in de Arubaanse gemeenschap sedert het koloniale tijdperk en dat nog veel sterker is toegenomen, na dat de Antillen als autonoom Rijksdeel in het Koninkrijk der Nederlanden zijn opge nomen. lijk blijven. De successievelijke Antilliaanse regeringen probeerden allen investeerders aan te trekken, maar met matig succes. Meer succes hadden de Antilliaanse po gingen off-shore maatschappijen (die om belastingtechnische redenen hun hoofd kwartier op papier op de Antillen vestig den red.) aan te trekken, maar dit blijkt nu „verboden" viswater te zijn. Gelukkig voor de relatie tussen de Rijksdelen dat de Nederlandse scheepsbouw-, textiel-, ta baks- en schoenindustrie niet naar de Ned. Antillen zijn uitgeweken. Tijdens de tweede wereldoorlog kon dit wel,... moest dit wel". Vraag: „In vroeger jaren was de Antilliaan se economie in hoge mate afhankelijk van de op Curasao en Aruba gevestigde olie raffinaderijen (op Curacao Shell en op Aruba Essodie tot de grootste ter wereld behoren. De betekenis van deze raffinade rijen wordt echter steeds minder belang rijk voor de werkgelegenheid. Rond 1950 waren er bij de Shell op Curacao 11.000 personen werkzaam tegen nu nog maar ongeveer 3.000. Zullen deze olieraffinade rijen in de toekomst toch een belangrijke bijdrage blijven leveren aan de Antilliaan se economie of zal dat nog sterker terug lopen?" Minister Maduro: „De olieraffinaderijen zijn niet weg te denken uit de Antilliaanse gemeenschap. Met het toenemen van de economische weerbaarheid zal hun relatie ve betekenis afnemen, tenzij die toename een gevolg is van het vinden van olie on- der de Antilliaanse wateren, waarvan spra ke is. Het verwerven van een belang door Venezuela in de Antilliaanse raffinaderijen zie ik als een extra fundament voor hun betekenis en voortbestaan. De oliemaat schappijen hebben hun risico tot een der de weten te beperken. Venezuela weet zich verzekerd van zeggenschap in de raf finage van haar olie en de Ned. Antillen weet zich verzekerd van de continuïteit van werkgelegenheid en belastingop brengst. Een mariage-a-trois met drie ge lukkige partners". Vraag: Sedert jaren hebben de verschil lende Antilliaanse regeringen alleS gedaan aan de stimulering van het internationale toerisme naar de Antilliaanse eilanden. Er is een groot aantal luxe hotels verrezen. Na een aantal goede jaren is nu ook in deze sector een duidelijke teruggang merkbaar. Het toerisme vanuit de Verenig de Staten wordt minder en vanuit Europa komt het nauwelijks op gang. Wat is naar uw mening hiervan de oorzaak?" Minister Maduro: „De Nederlandse Antil len zijn te klein voor het massale toerisme, zoals zich dat bijvoorbeeld heeft ontwik keld langs de Spaanse kuststrook. Wij kie zen bewust voor de toerist die zich de luxe van het betere hotel en de goede restau rants kan en wil veroorloven. Zonder char ters is het niet mogelijk om verre bestem mingen te verkopen. Indien u de normale vliegprijs naar Bangkok 4.216,- zou moeten betalen, kwam u er nooit met va kantie. De KLM na toestemming van de Nederlandse regering, onverschillig van welke politieke signatuur huldigde he laas het beginsel dat bij toeneming van de vraag in een monopolistische markt de prijs omhoog moest. Als de tekenen niet bedriegen, gaan wij een betere toekomst voor wat betreft het toerisme,vanuit Euro- pa tegemoet, al maakt één'zwaluw nog geen zomer". Vraag: „De bij de laatstgehouden verkie zingen zo verrassend naar voren gekomen Curacaose politieke partij MAN (7 Staten- zetels) en de Arubaanse MEP van Betico Croes (5 zetels) hebben onlangs met de steun van de Bonairiaanse vertegenwoord iger in de Staten van de Nederlandse An tillen een nieuwe regering gevormd, die steunt op een meerderheid van 13 tegen 9 zetels. Verwacht u dat de nieuwe regering een werkelijke politieke vernieuwing zal kunnen waarmaken? Minister Maduro: „Het waarmaken van be loften door politieke partijen op de Ned. Antillen wordt steeds moeilijker, omdat de financiële ruimte waarbinnen men opereert als maar nauwer is geworden. Bovendien is men voor praktisch alle belangrijke pro- jekten afhankelijk van het buitenland: b.v. bij de bevordering van het toerisme vanuit Europa van de luchtvaartmaatschappijen, de Nederlandse regering, de Duitse rege ring en zelfs de Venezolaanse regering; bij het aantrekken van buitenlandse beleg gingsmaatschappijen de Nederlandse en Amerikaanse regering, etc. Politieke ver nieuwingen zijn pas te verwachten als de regering conform het uitgangspunt van de informateurs kan steunen op een drievierde of minimaal tweederde meer derheid van de statenzetels. De heer Mar tina kennende, weet ik dat hij hierop zal blijven mikken, maar of her.- «.ij* zal luk ken, durf ik niet te zeggen" Enkele jaren geleden was er een snelle ontwikkeling van het toerisme op Aruba. De spectaculaire groei is nu voorbij. ee iN HAAG Na vier jaar als gevol- swljl ichtigde minister van de Nederlandse 193 Killen in Den Haag werkzaam te zijn xeei «eest, legt minister Eldred Maduro Is bi I) zijn functie per 17 december neer. In fon afgelopen vier jaar is hij een in de en i ik emotioneel getinte Antilliaanse po- n gi ek onbesproken figuur gebleven en eft hij veel achting verworven bij zo- H de ministers van de regering-Den aard I als die van de regering-Van Agt. Dat- riotit llde geldt ook voor de in Nederland eebt rblijvende Antillianen, die nooit tever- /addiefs een beroep op hem hebben ge- n ge'an. Hij was, evenals de eerste gevol- at t( ichtigde minister van de Nederlandse g va ntillen, Michael Gorsira, geen politiek f for bonden figuur, n be1 dnipvaHend ten aanzien van de positie van heer Maduro is wel geweest, dat hij angfifpor de toenmalige NVP-leider en premier lauw 'ertsz is benoemd en dat hij na de rege- Mei 'flswisseling in Willemstad twee jaar ge- 'erro den, ook door de regering-Rozendal voo erd gehandhaafd. Met minister Maduro han idden wij een uitvoerig gesprek over zijn i Be* Wtie en ervaringen als gevolmachtigde jn cf bister en zijn visie op de economische 'oisifl i politieke mogelijkheden van de Neder- dsjfdse Antillen in de nabije toekomst. ig: Hoe ziet u op uw periode als gevol- ftchtigde minister terug? Hebt u hét ge voel dat u zich In het kader van de staat kundige verhoudingen tussen beide Rijks delen en voor de In Nederland verblijven de Antillianen nuttig hebt kunnen maken? Minister Maduro: Het was een ontzettend boeiende en belangrijke periode in de staatkundige verhouding tussen Neder land, de Nederlandse Antillen en de res pectieve eilanden van de Nederlandse An tillen. Het kabinet-Evertsz heeft in deze periode overeenstemming kunnen berei ken met het kabinet-Den Uyl over de plan matige aanpak van de onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen. Dit was niet zomaar een beslissing. Gedurende deze periode speelde ook de ombuiging van het Nederlandse standpunt, om voortaan niet uitsluitend met de centrale Antilliaanse re gering te communiceren, maar ook met de respectieve eilandbesturen een belangrijke rol. Toch is de Koninkrijksregering zonder kleerscheuren uit het dilemma gekomen. Oprechte bewondering heb ik steeds ge had voor het engelachtig begrip van oud minister mr. De Gaay Fortman, die het zelfs presteert om zijn tegenstrevers op hun rechten en op „vergeten" argumenten te wijzen. mers en Antillianen over één kam, onder de noemer: Rijksgenoten uit de West. Er zijn echter heel duidelijke verschillen tus sen beide landen, zowel wat betreft de ge ografische ligging, economische mogelijk heden en vooral qua bevolkingssamenstel ling. Wanneer de Nederlandse Antillen in de toekomst onafhankelijk worden, zal er dan ook een stroom van Antillianen naar Nederland komen, zoals het geval was voor de onafhankelijkheid van Suriname en zoals nog steeds het geval is?" Minister Maduro: „Nederland en de Ne derlandse Antillen hebben lering kunnen trekken uit het Surinaamse voorbeeld. Ik kan naar waarheid en overtuiging zeggen, dat de Antilliaan van nature een eilandbe woner is en als zodanig erg honkvast. Er wordt in Nederland vaak aan voorbijge gaan, dat er momenteel ongeveer 130.000 Surinamers in Nederland wonen tegen slechts 28.000 Antillianen. Eén op elke vijf Rijksgenoten in Nederland is dus Antilli aan. Wanneer de economische weerbaar heid van de Nederlandse Antillen een feit is geworden heeft de Antilliaan zeer zeker geen behoefte aan emigreren. Wanneer de Antilliaan, bij voldoende werkgelegenheid, het vooruitzicht heeft vrijuit naar Nederland te kunnen gaan, zie ik beslist geen trek naar Nederland en bij de huidige prijzen: zelfs niet met vakan tie". Vraag: „Leeft er naar uw gevoel onder de meerderheid van de Antilliaanse bevolking een sterke drang naar onafhankelijkheid ol blijft de gemiddelde burger liever voortle ven onder de paraplu van Nederland?" Minister Maduro: „De modale Antilliaan om in Nederlandse termen te spreken heeft geen last van knellende Nederland se, koloniale banden. De Antilliaanse onaf hankelijkheid kan niet stoelen op haat je gens het moederland, maar op een welbe wuste keuze voor het op eigen benen wil len staan met alle risico's van dien. Dit is een kwestie van bewustwording, van rijpen en daarna doorhakken van knopen. Regel matig moeten de Antillianen de Neder landse voorvechters voor de Antilliaanse onafhankelijkheid voorhouden dat het uit gangspunt een ander is dan dat van bij voorbeeld in 1821 Venezuela tegen Span je. Vandaar het niet willen noemen van een datum, het willen vasthouden aan de Koningin als staatshoofd, het willen be houden van het Nederlandse paspoort, etc.". Vraag: Vindt u het streven van de Aru baanse MEP-leider Betico Croes naar on afhankelijkheid een reële zaak? Aruba heeft een bevolking van slechts 62.000 personen en een in hoofdzaak van het in ternationale toerisme afhankelijke econo mie. Het ligt vlak onder de kust van één van de machtigste Zuidamerikaanse sta-- ten, namelijk het olierijke Venezuela. Minister Maduro: „Er zijn heel wat eiland jes met minder inwoners die onafhankelijk zijn geworden. De vraag is niet of de onaf hankelijkheid een reële zaak is, maar: kiest de bevolking bewust voor een lagere le vensstandaard, het wegvallen van de ze kerheid van het moederland, een andere nationaliteit, een andere rechtszekerheid, etc. Bij Suriname was de onafhankelijk heid kennelijk meer een zaak van de poli tieke leiders dan van de 130.000 Surina mers die niet voor de onafhankelijke repu bliek kozen. Of een eiland lang onafhanke lijk blijft, is vooraf niet te zeggen. Haïti is al 175 jaar onafhankelijk". Vraag: „Ondanks de grote werkloosheid op de Antillen (ongeveer 25 procent van de beroepsbevolking is werkloos) behoort de Nederlandse Antillen toch tot de landen met de hoogstelevensstandaard van het Caribisch gebied. De Ned. Antillen ont vangt in ruime mate financiële bijstand van Nederland en uit de ontwikkelingspot van de EEG. Is deze financiële bijstand voor de Ned. Antillen een absolute nood zaak?" Minister Maduro: „Zolang Nederland niet bij machte is concrete werkgelegenheid te creëren, zal financiële bijstand noodzake De scheidende mi nister Eldred Madu ro, geboren op Cu- rapao op 20 januari 1936, gehuwd, vader van een dochter en een zoon, had voordat hij vier jaar terug werd aange zocht voor zijn be langrijke post in Den Haag reeds een eervolle loop baan achter de rug. Na studie in Neder land werkte hij vijf jaar bij de accoun tantsdienst van het Eilandgebied Cura- 9ao. In 1965 werd hij op 29-jarige leeftijd benoemd tot direc teur van de Giro dienst Cura9ao en werd in 1967 tevens benoemd tot ont vanger van de be- van het Eilandgebied Cura9ao. In 1970 trad hij als in dienst van de OGEM, waar in hij 1971 in ■y directie werd opgenomen. Hier bleef hij werkzaam tot 1 d n benoeming tot gevolmachtigd minister in Den Haag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23