Rosalynn Carter tegenover Joan Kennedy AAN GLAMOUR EN AANZIEN ZAL HET JE ALS FIRST LADY NIET ONTBREKEN, MAAR... Rosalynn heet —bijna onhoorbaar— de stalen magnolia ledereen dacht dat ook Joan In Kennedy- patroon zou passen Blunderende Teddy verspeelt veel sympathie AMERIKANEN KUNNEN DOOR IRAN VIETNAM VERGETEN (Van onze correspondent Harold Jackson) SHINGTON Naar voren, stil staan, dje geven, flits. Naar voren, stil staan, dje geven, flits. Voetje voor voetje uifelen de grijs-blauwgespoelde matro- voorbij. Het lijken er wel honderden, ir Rosalynn Carter werkt zich er met snelheid van éèn per 15 seconden irheen. Een fotograaf van het Witte legt de handdruk van de First Lady voor het nageslacht. Elke fotoflits be- int een seconde onsterfelijkheid voor rrouw Doorsnee. foto in kleur uiteraard wordt ont- celd op het Witte Huis en gehuld in een lijstje verstuurd. Jarenlang zal hij aan muur prijken en als gewaardeerd erf- van kind op kind worden doorgege- Niemand heeft zich ooit de vraag ge- d hoeveel dit de belastingbetaler kost. eenden mensen vinden dat het hoort r de entourage van het Witte Huis. Het W pt hun de kans om heel eventjes boven •yauwe massa uit te steken, ^presidentsvrouw moet dit ritueel jaar iür uit ondergaan. Het neemt niet eens lel tijd in beslag. De meeste First jf's ontwikkelen een Olympisch aan- ide snelheid. Ze kunnen zich er echter ongestraft aan onttrekken; zeker hun zou het veel schade berokkenen. Hd Je een klein stadje in van 4500 vier de kilometer met 220 miljoen inwoners e hebt de Verenigde Staten. Je kunt r beter niet aan al die metropolen a Jken. De mensen wonen er wel, maar ze in er niet. Vele stedelingen hebben jeugd doorgebracht in plattelandsge len en die kleinsteedse achtergrond ien ze een levenlang met zich mee. e grondwet van de Verenigde Staten den maar weinig woorden gewijd aan ederale Regering. De positie van de ident wordt uitgebreid belicht, maar Ingewikkelde federale bestuur wordt in iel 11 met 51 woorden afgedaan. De t van de Pilgrimfathers blijft doorle- het hart van Amerika klopt tot op de van vandaag in de staten, de provin- en de steden. elke vrouw wier man besluit zich kan- lat te stellen voor de presidentsverkie- pn, weet wat haar eventueel te wach- staat. Aan glamour en aanzien zal het Is First Lady niet ontbreken, maar je vaak wensen dat je je voeten in een |e met koud water kon houden. Soms je met liefde de overheerlijke sorbet in ipenhangende mond van die saaie am- sadeur rammen en de Kiwani's uit Ar ias onomstoten vertellen dat ze luilak zijn om vervolgens weg te zinken in leringen over een makkelijke stoel op terras van een klein huisje ergens op irairie. Maar een First Lady kan zich niet permitteren. Ze moet er altijd fris huiselijk uitzien en steeds rekening 'aagtlen met de afschuwelijke details - die image bepalen. Haar jurk, haar ziek- Het Witte Huis in Washington tes, haar huwelijksleven en haar depres sies, alles is gemeengoed. Van een privé- leven is geen sprake meer. Alle presidentskandidaten voor de verkie zingen van I980 zijn getrouwd, behalve gouverneur Jerry Brown uit Californië. (De mogelijkheid van een ongetrouwde First Lady is onderwerp van gesprek bij de jet set in Washington, maar Browns vriendin Linda Ronstadt heeft zich de laatste tijd nogal op de achtergrond gehouden). De meeste vrouwen zijn echter, net als hun eega's, nog onbekende grootheden. Al leen Rosalynn Carter en Joan Kennedy zijn buiten hun eigen kring bekend. Het vertwijfelde gezicht van Joan Kennedy toen ze de verslaggevers in Boston vertel de dat ze de kandidatuur van haar man steunde en al het vereiste zou doen, is een beeld dat nog lang zal blijven hangen. Die paar zinnetjes beschreven haar hele leven. Een fel contrast vormt de geharnaste dame die de laatste maanden van hot naar haar is gevlogen om steun te winnen voor Jimmy Carter. De bedienden van het Witte Huis noemen Rosalynn ofschoon niet al te hoorbaar de stalen magnolia. Haar langzame manier van spreken verraadt haar zuidelijke afkomst, maar wekt ten on rechte de indruk dat ze een slome vrouw is. Een ieder die met haar te maken heeft gehad, is binnen 10 seconden van het te gendeel overtuigd. Eenmaal per week staat er op de agenda van het Witte Huis „Lunch met Rosalynn Carter", 's Werelds beroemdste man heeft deze lunch niet op zijn agenda staan omdat hij anders zijn eega helemaal niet meer zou zien. De lunch Is een belangrijk onderdeel van zijn regering. Jimmy Carter houdt zich er stipt aan, omdat het hem de kans biedt van gedachten te wisselen met één van zijn voornaamste politieke advi seurs. Ook Teddy Kennedy moet van tevoren met zijn vrouw een afspraak maken voor een gezamenlijke lunch, maar hun wegen kruisen elkaar zo zelden dat het gewoon de eenvoudigste manier is om elkaar weer eens te zien. Hij woont aan de rand van Washington, terwijl Joan een flat heeft in Boston. Achttien maanden geleden be sloot ze eindelijk om zich te ontrukken aan de verstikkende banden van de Kennedy- familie om op eigen kracht haar reeds ja ren voortslepende alchoholprobleem op te lossen. Gisteren verklaarde ze nooit meer een druppel te zullen drinken. j Zelf zegt ze dat ze niet precies weet hoe ze aan de drank is geraakt. Dus wat kan een buitenstaander ervan zeggen? De meeste mensen denken echter dat ze de fles heeft gepakt omdat ze niet langer opkon tegen de eisen die de Kennedy-familie niet al leen Teddy, maar de hele tot ondergang gedoemde clan aan haar stelde. Rosalynn Carter is een geboren presi dentsvrouw. Velen menen dat Jimmy het nooit gered zou hebben als zij zich niet zo had uitgesloofd. Ze groeide op In Plains, Georgia, en is van kindsaf aan gewend aan saaie bijeenkomsten en diners. Daar om kon ze het opbrengen om langs de eindeloze boerderijen van Georgia te trek ken, handjes te schudden, de oogst te be wonderen, naar de kinderen te vragen en hun namen nog te onthouden ook. Zo heeft ze haar Jimmy in het gouverneurs huis geholpen. Toen hij (of zij) besloot dat hij maar presi dent moest worden, nam zij het ongeloof lijk zware karwei op zich om een tour door de vanoudsher zeer belangrijke staat Flo rida te maken. Een vriendin nam contact op met de plaatselijke instanties en zo stelden ze een lijst samen van alle voor aanstaande vrouwen. Daarna zat ze uren aan de telefoon en kon zo langzamerhand een kaartsysteem opbouwen van Carter supporters. Die lijst heeft ze nu nog. Van tijd tot tijd belt ze die vrouwen weer eens op. Elk roddeltje wordt nauwkeurig geno teerd op de kaart, zodat ze het onderwerp bij een volgend telefoongesprek terloops weer eens ter sprake kan brengen. Joan Kennedy stamt uit een heel ander nest. Merkwaardig genoeg groeiden zowel Joan als Rosalynn op zonder vader (Joans Cou* gh reu. Oer IOC lh€ ouders waren gescheiden en Rosalynns moeder was weduwe), maar hier houden - de overeenkomsten op. Joans ouders wa ren rijk en Joan heeft op een exclusieve Katholieke meisjesschool in New York ge zeten. Ze werd gekozen tot debutante van het jaar en trouwde op 22-jarige leeftijd met de zoon van éèn van Amerika's rijkste families. Grootgebracht in een beschermd milieu ging ze alleen om met mensen van "haar eigen soort. Toen de wereld zijn ogen op haar ging richten, werd ze bang. Wie zijn die mensen? Waarom moet ik tegen hen lachen? Waarom laten ze me niet met rust? De familie van haar man gaf haar geen steun. Het oude patriciërsgeslacht was door de oude Joe Kennedy gedegen ge traind om gehoor te geven aan de roep van de plicht. Hun leven ging niet over ro zen; steeds waren er weer die politieke verplichtingen waarmee een openbare functie gepaard gaat. Als je geluk had, ging je het wel leuk vinden. Zoniet, dan moest je je tanden maar op elkaar zetten en je er door heen slaan. Voorop stond dat je altijd aardig, open en tegelijkertijd afstandelijk moest zijn. Zo zijn de Kennedy's. En de meeste vrou wen die in de familie trouwden, waren ook zo. ledereen dacht dat ook Joan in het pa troon zou passen, noblesse oblige. Maar niemand had haar ooit verteld wat er van haar verwacht werd, toen ze met Ted de huwelijksboot instapte. Het is niet eens zo dat het haar verveelt. Het maakt haar bang. Het was eventjes leuk om een zwager te hebben die presi dent was, maar toen werd hij vermoord in Dallas terwijl hij die verschrikkelijke men- - sen op zijn hand probeerde te krijgen. En daarna werd Bobby doodgeschoten. Joan had toen net haar dertigste verjaardag ge vierd. Met twee miskramen achter de rug leek het alsof de hele wereld op haar af kwam. De Kennedy's waren net bulldogs; ze gaven niet op. „Ik heb geprobeerd om hetzelfde te zijn", aldus Joan, „maar Ik zou het nooit op kunnen brengen om zo dynamisch en actief te zijn". En toen begon ze haar bange dagen te vullen bij de drankkast. Ze was er alleen nog maar weg te slaan om te repeteren voor een pianoconcert. Ze zit nu al weer een tijdje bij de AA en het lijkt de goede kant op te gaan. Maar dat komt omdat ze nu in haar flat ver afgesloten van de we reld zit. Ze bepaalt zelf wanneer ze de we reld weer onder ogen wil komen. Soms ontvangt ze wat intieme vrienden, maar verder wil ze niets te maken met het druk ke leven van een Kennedy. „De flat is van mama, niet van papa", vertelt ze haar drie kinderen. Maar het was papa en niet mama die pre sident wilde worden en die op 7 november in de Faneuil Hall in Boston zijn kandida- tuur bekend maakte. De camera's flitsten en Joan Kennedy trilde even en bevroor toen ter plekke. (Copyright The Guardian) (Van onze correspondent DICK TOET) in SHINGTON Hoewel de grote dis- sie pas zal komen, als de gijzeling van Amerikanen in de Amerikaanse ambas- In Teheran op de een of andere ma- tot een oplossing is gekomen, zijn nu an aantal verstrekkende gevolgen van Iraanse kwestie duidelijk. De crisis dt nu reeds geplaatst temidden van r de wereld zo ingrijpende gebeurtenis als de oorlog In Vietnam, de oliecrisis 1973-1974, Watergate en de Cuba-cri- van 1962. de Tweede Wereldoorlog wordt er ehaald, zij het dan om weer te geven, de Amerikanen zich op een paar en tijdens de Cubacrisis na sedert- nooit meer zo verenigd hebben ge ld als op dit moment. De nieuwe saam- igheid wordt vooral afgezet tegen een «urtenis, die de Amerikanen sinds de Beroorlog wellicht meer verdeeld heeft [ooit: de oorlog in Vietnam. Een breuk het nog immer diep inwerkende „Viet- nam-syndroom" zou wel eens het belang rijkste gevolg kunnen blijken van de huidi ge crisis. Voor het eerst sedert Vietnam heeft een Amerikaanse president met overweldigende steun van de bevolking verklaard niet tot elke prijs bereid te zijn zich van elke militaire interventie te willen onthouden. Ook op dit moment nog ligt militair Ingrij pen door de Verenigde Staten in Iran be paald niet voor de hand. Maar alleen het feit, dat de door Vietnam opgelopen frus traties in ieder geval verbaal zijn doorbro ken, blijkt het land bevrijd te hebben van een loden last. In hoeverre Iran voor nieu we frustraties zal zorgen, is nog moeilijk te overzien, maar voorlopig wordt de her nieuwde eenheid bijna algemeen als ui terst positief'ervaren. President Carter profiteert tot nu toe dui delijk het meest van de nieuwe situatie. Met zijn „ingehouden verontwaardiging en opwindende kalmte" blijkt hij de bijna per fecte toon te hebben getroffen. De crisis is tot nu toe een ramp voor de man, die meende Carter gemakkelijk terzijde te kunnen schuiven op basis van het ondefi nieerbare begrip „leiderschap": Edward Kennedy. Sedert de senator ruim een maand gele den zijn kandidatuur officieel stelde, is het voor Kennedy opmerkelijk slecht gegaan. Hij begon met zijn algemeen als onvol doende beschouwde behandeling van de kwestie Chappaquiddick, het eilandje, waar hij ruim tien jaar geleden met zijn auto van een brug reed, en waarbij een In zittende jonge vrouw, zijn assistente Mary Jo Kopechne, verdronk. Niet dat de meeste Amerikanen niet be reid zouden zijn het nog altijd met veel vragen omgeven incident te vergeten en te vergeven, maar Kennedy daagde een paar maal zijn tv-interviewers uit zonder enige schroom alles te vragen wat ze over het incident wilden weten. De antwoorden van Kennedy op die vragen waren echter zo stuntelig en zo onbevredigend, dat de po gingen van Kennedy om voor eens en voor altijd een einde te maken aan „Chappa quiddick" eerder het tegendeel veroor zaakten. Ook op de vragen over zijn „lan ge afstandshuwelijk" met zijn vrouw Joan antwoordde hij ontwijkend en aarzelend. Hij kreeg vervolgens weinig vleiende publi citeit over de benoeming als zijn tv-cam- pagneleider van de public relationschef van Mobil Oil, een opmerkelijke zaak in het licht van zijn felle aanvallen op de gro te oliemaatschappijen. Bovendien slaagde Kennedy er tot nu toe niet In zijn bood schap over „het gebrek aan leiderschap" van de kant van Carter erg overtuigend over te brengen. De crisis in Iran verdrong zijn campagne vervolgens uit het middel punt van de belangstelling. Onderuit In de Irankwestle ging Kennedy deze week genadeloos onderuit. Niet dat zijn felle uit val naar de sjah op zichzelf zo merkwaar dig is, maar politieke vriend en vijand wa ren het er bijna roerend over eens, dat zijn opmerkingen buitengewoon slecht geti med waren. Kernpunt van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Iran is namelijk het handhaven van de aandacht op het probleem van de gijzelaars. Kennedy heeft die lijn doorbroken en dat is hem enorm kwalijk genomen. Zelfs hem goed gezinde politici en invloedrijke journalisten spraken onomwonden van „een enorme blunder". Iran heeft Carter Intussen In de jongste enquêtes vrijwel op een lijn gebracht met Kennedy, een situatie, die tot voor kort .volstrekt onmogelijk leek. Er wordt nu al hard gespeculeerd op de mogelijkheid, dat Kennedy zich voortijdig zal terugtrekken. Het Carter-kamp doet alle mogelijke moei te de plotseling hoge verwachtingen zo veel mogelijk te temperen. Hoewel bijna niemand nog een gok durft te wagen naar het tijdstip, zal de gijzeling in Iran ooit tot een einde komen. Als de volle aandacht weer terug is bij de binnenlandse proble men (inflatie, energie) kan het tij voor Car ter gemakkelijk weer keren. Voorlopig ziet het er echter naar uit, dat het duel tussen Carter en Kennedy een tweestrijd is ge worden zonder een uitgesproken favoriet.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19