BVD lijst hield jarenlang PSP-leden bij van i Diplomatieke crisis drukt Fransen met neus op vuile Rijn CeidócSouoatit Êo'n heerlijk avondje Wapenbeheersing Arbeidsplaatsenplannen overheid onduidelijk Loonstructuur in bouw op de helling visbericht weer Binnenland LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 PAGINA 9 ïinister Wiegel ft itivileilen (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Wiegel (Bin- nlandse Zaken) heeft toegegeven t de Binnenlandse Veiligheidsdienst VD) zich bemoeid heeft met de Pa- istisch- Socialistische Partij. Sinds oprichting van de PSP in 1957 zijn iurende vele jaren leden van deze rtij geregistreerd. Dit omdat de fD bang was dat de PSP werd gein- treerd door „extremistische elemen- met de bedoeling de partij in „an- emocratisch vaarwater" te brengen, aldus Wiegel. Een en ander blijkt uit het verslag van de Tweede-Kamercommissie voor Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten. Deze commissie heeft eind augustus met minister Wiegel gesproken over een eventuele bemoeienis van de BVD met de PSP. Het verslag van de commissie wordt bin nenkort, op verzoek van de PSP'er Van der Spek, die al eens mondelinge vragen over deze zaak had gesteld, in de voltallige vergadering van de Tweede Kamer besproken. Volgens de commissie valt niet te ontkomen aan de conclusie dat registratie van personen heeft plaats gehad, „omdat zij lid waren van de PSP, en niet omdat enigerlei concrete gedraging daartoe aanleiding had gegeven". De commissie spreekt daarover haar afkeuring uit. Een dergelijke registratie zou alleen toelaatbaar zijn, als sprake is van een ernstig vermoeden van activiteiten, die een gevaar vormen voor het voortbestaan van de democratische rech tsorde of voor de veiligheid van de staat, aldus de kamercommissie. Op haar aandringen heeft minister Wiegel in middels opdracht gegeven de circulaire in te trekken, waarbij de richtlijnen van de BVD ten aanzien van de PSP bekend werden gemaakt aan alle politie-organen. De commissie heeft ook gevraagd alle gegevens, die op grond van deze en eerdere circulaires zijn verzameld, te verwijderen uit de administratie van de BVD. Het antwoord van de minister op dit verzoek is niet opgenomen in het verslag. Het „beroepsverbod" zou af en toe ook in ons land voorkomen. De commissie heeft een klacht ontvangen van een ingenieur, die geen baan bij de PTT (Centrale Afdeling Transmis sie) zou hebben gekregen vanwege zijn lidmaat schap van de CPN. Omdat de betrokkene in middels in beroep is gegaan bij de zg. commis sie-Van der Hoeven, die speciaal voor dit soort gevallen in het leven is geroepen, heeft de com missie volstaan met het vermelden van de brief. DOOR ERIC SOREL )p andere dagen van het jaar let je er meestal niet op. laar éèn ding is wel zeker: de morgenstond na het heerlijk vondje heeft beslist geen goud in de mond. Hooguit wat nverwerkte resten van boterletters en marsepeinen luizen, die de vroegtijdige komst van je kunstgebit ankondigen. Merkwaardig overigens, dat één en ander ich gisteravond nog niet zo ernstig liet aanzien. Inophoudelijk reden er gemijterde figuren langs ons huis, ninzaam wuivende grijsaards achter de ramen van oortjagende taxi's. Onder hen waren pracht-exemplaren net mantels, stijf van het gouddraad en baarden van unstig uitgeplozen hennep. In het voorbijgaan schonken zij len apostolische blik met naar schatting zes dagen volle iflaat aan de kinderen op de trottoirs, die verbijsterd noesten aanvaarden, dat het mysterie van Sinterklaas voor un krap bemeten hersenschors alsmaar onbevattelijker /erd. een tijdsbestek van tien. vijftien minuten zagen ze naar chatting veertien bisschoppen langs gaan, waardoor het Bek, alsof er in de buurt een clericaal nest was. Dat aantal iCfeWas de kleinen duidelijk te machtig. Als het er nu drie of jrier waren geweest, hadden ze het waarschijnlijk nog wel ;unnen verwerken. Nu echter werd hun geloof al te lardhandig op de proef gesteld. )ok in ons huis zou de bisschop een korte wijle vertoeven in volgens telefonische opgave had hij zijn doorkomst op ins thuisfront voorzien rond acht uur. Na de afwas en de offie met banket vormden we een hartelijke kring om zijn \og lege stoel; Daan en Nel dicht bij de centrale rerwarming, want ze zijn een paar apart, dat een \narmbloedig hart paart aan steenkoude wintertenen. En Lelie achter de piano om met haar beperkt Klaverskribo- repertoire de prelaat naar binnen te lokken. Om kwart over acht begon ze welgemoed weer van voren af aan „Sinterklaas Kapoentje", „Zie Ginds komt de stoomboot" en zo de hele litanie van list en bedrog en iedereen zong uit volle borst mee zonder argwaan te krijgen. Want een heilige van die leeftijd kan het zich imers permitteren om een kwartiertje later te komen. Toen zich echter om kwart over negen nog steeds geen mijter had gemeld bij de voordeur, ontstond er toch een begin van paniek in de huiskamer. In elk geval begrepen we i, dat nauwgezetheid niet de sterkste kant van zijn veel •oemde heiligheid kon zijn. 'erigens hadden we al enige malen de indruk gehad, dat it heerlijk avondje voor ons elk moment zou losbarsten. |0an stopte er een auto langs de trottoirband, waaruit zich leen kennelijke zieleherder op leeftijd met enig geharrewar 'maakte. Op zo'n ogenblik kreeg Lenie een teken en dan jonnen we weer vol overtuiging aan de eerste strofe van interklaasje, kom maar binnen met je knecht". Als er irna tegen de verwachtingen in niet gebeld werd konden nog net zien, hoe de prelaat rolvast bij de buren naar inen schreed. over half tien was het echter wel raak. Deze keer wuifde lij al gelijk in onze richting en daarna meldde hij zich door atie n brievenbus „oehoe, ik ben er" te roepen. „Dat was ik da# nog vergeten te zeggen", riep Lenie berouwvol, „de 4 uur buitenbei doet het niet meer". n 19 Omdat ik het welkomstcomité vormde ving ik hem op in de „Dat is dan 25 gulden, includisef BTW", sprak hij op e gedragen toon, „wilt u een bonnetje. Of gelooft u het zo vel?". 1979Hij was een Sinterklaas, zag ik in de gauwigheid, die in de ggeidmiddenstand zijn roeping deelachtig was geworden. Een Hoteizorgelijk gezicht, weinig briljante invallen en boter bij de B-Yj vis. Zo'n typische zwoeger, die.zich uit de vakbond omhoog heeft gewerkt. {Nooit is er in ons huis zo onbarmharig de waarheid verteld gisteravond door die krasse grijsaard. Hij zat nog niet ied en wel in mijn luie stoel of hij barstte gelijk los met :ijn scherpe opmerkingen. Dat ging met liters vitriool per teer en iedereen in de kring kwam uitgebreid aan de beurt. Aanvankelijk luisterden we nog geamuseerd toe en stootten ve elkaar zelfs glimlachend aan, toen 'over Daan onthuld verd, dat hij verdacht vaak mnoest overwerken en steevast net een snee in zijn neus tegen drie uur 's nachts zijn slaapkamer binnenstrompelde. „Zo, die zit", dacht ik nog, naar toen begon hij over Lenie en mij en op dat moment vas de lol er goed af. geef toe: ik zou van deze kerstgratificatie inderdaad een lieuwe winterjas voor Lenie kopen, maar daar is even niks gekomen omdat ik die geluidscamera voor een potprijs op de kop kon tikken. lou, en wat zou dat dan nog? Krijgt ze hem volgend jaar. in het wordt trouwens toch een uitzonderlijk zachte winter, leeft de wzeerman gisteren nog voorspeld, k kon die ouwe opeens niet meer luchten of zien. Moest je neneer zien zitten in mijn stoel, die Lenie ook nog zo cunstig met zelfgevlochten slingers had versierd. En maar ongein spuien van onze centen. Op dat moment zag ik oom Adriaan naar voren lopen. Zijn gezicht had een kleur, die „stoppen" zou hebben betekend, lis hij een verkeerslicht was geweest. ,b'r uit"? schreeuwde hij met overslaande stem, „d'r uit. En vlug een beetje". Met een voor zijn hoge leeftijd zeer ongewone lenigheid kwam de Sint uit mijn stoel en stoof hij de gang op. Oom Adriaan liep achter hem aan en we hoorden hem door de dichte deur converseren op een geluidsniveau, dat weinig wordt gebruikt om problemen van missie- en zending te bespreken. Toen hij terug kwam bleef hij even op de drempel talmen 2n vandaar zei hij hoofdschuddend: „Dat krijg je, als je lukraak op een advertentie reageert. Dat was mijn ouwe barkeeper. Die heb ik vorig jaar op staande voet ontslagen, omdat hij elke dag een pond biefstuk of een mooie tong bij mij uit het hotel jatte. Mooie barkeeper was dat. Wie heeft dat stuk ongeluk eigenlijk gehuurd?''. Gelukkig reageerde Lenie alert en greep ze gelijk weer vol animo in het ivoor van de piano. Samen hebben we daarna de surprises uitgepakt. Klaasbelijdende Doe het zeivers onder mekaar, die met al die baarden van tegenwoordig ook geen notie meer hebben, wie nou de echte Sint is en wie niet. De teruggeroepen ambassadeur jhr. De Ranitz (geheel rechts) ging direct na zijn aan komst naar het ministerie van buitenlandse zaken, om daar verslag uit te brengen aan zijn directe chef, Van der Klaauw. (Van onze correspondent Jan Drummen) DEN HAAG De meeste Fransen hebben pas deze da gen met het bericht van het terugroepen van de Neder landse ambassadeur in Frankrijk van de ernst van de Rijnvervuiling gehoord. Afgezien van de Elzas, waar het probleem uiteraard actu eel en algemeen bekend is, waren relatief weinig Fran sen ervan op de hoogte dat een groot deel van Neder land grotendeels als gevolg van vergiftigingen van het Rijnwater door de Franse kalimijnen bedreigd wordt. Thans besteden de pers, radio en televisie^'aanzienlijke aan dacht aan het probleem en er wordt gewezen op het blok van gaullisten, socialisten en communisten dat zich fel ver zet tegen de de opslag van af valzouten in de Elzasser bo dem. Er wordt eveneens ver klaard dat de regering al twee maal ervan had afgezien de ratificatie van het Rijnzout- verdrag aan de Nationale Ver gadering voor te leggen, omdat zij er zeker van was dat het verworpen zou worden. Ook wordt erop gewezen dat Frankrijk het weliswaar eens is met de kern van het ver drag, maar veel minder met de vorm daarvan. Terwijl de nieuwsorganen melding ma ken van de mogelijkheid van CHRISTELIJKE WERKGEVERS: Centraal akkoord mislukt door verdeelde FNV-achterban DEN HAAG (ANP) -j Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) wijt het mislukken van het gesprek over het arbeids voorwaardenbeleid voor 1980 en de jaren daarna aan een volstrekt verdeelde ach terban bij de FNV. In zijn blad De Werkgever schrijft het NCW dat de grote macht van de ambtenarenbon den, de roep om geld door sommige groepen uit de ach terban en de prioriteit die de Industriebonden voor arbeids tijdverkorting koesteren, niet verenigbaar blijken met de lijn van de FNV-top. De FNV-top heeft zich tot zaterdag con structief opgesteld, maar som mige bonds- en districtsbes tuurders willen zelf „hun ei gen beer schieten". Rechter steunt Turkse Christenen ALMELO (ANP) De pre sident van de rechtbank in Almelo, mr. H. van den Bie- sen, heeft gisteren bij vonnis in kort geding bepaald dat drie Tprkse Christenen die zijn aangesloten bij de Sy- risch orthodoxe kerk, voor lopig niet het land mogen worden uitgezet. Dit in afwachting van de be roepen die zij tegen hun uit zetting hebben ingesteld bij de Raad van State. Het geding was aangespannen tegen de Nederlandse Staat. Een Turkse Armeense Christen, die om dezelfde reden een kort geding had aangespannen, werd door de rechtbank niet in het gelijk gesteld. De Syrisch orthodoxe Christenen lopen in de streek waar zij vandaan komen -het achterland van Turkije- daad werkelijk gevaar voor vervol gingen, zo meent de recht bank. Anderzijds is het voor dit drietal niet goed mogelijk zich in Istanbul te vestigen waar ze wèl veilig zouden zijn. Okto blijft bezet WINSCHOTEN (ANP) De karton- en papierfabriek Okto BV in Winschoten blijft voorlopig nog bezet. Het personeel van de sluiting bedreigde fabriek wil eerste de stemming over twee moties in de Tweede Kamer afwachten, alvorens een besluit te nemen over het al dan niet verder onderne men van acties. Het debat in de Kamer heeft gisteren bij het personeel weer nieuwe hoop doen ontstaan. Minister Van Aardenne zei dat hij in overweging wil nemen op korte termijn alsnog een oplossing te zoeken, waarbij hij dan de overige ondernemingen in de Gro ningse massiefkarton wil betrekken. De bewindsman heeft Okto de garantie gegeven dat het bedrijf in ieder geval de komende twee maanden nog kan blijven draaien. een diplomatieke crisis tussen Frankrijk en Nederland, heeft de televisie een korte reporta ge op de beeldbuis gebracht over de problemen van het vervuilde Rijnwater voor de Nederlandse tuinbouw. Diver se radiostations hebben het probleem uiteen gezet, met in terviews vain Nederlandse per soonlijkheden geïllustreerd. De teruggeroepen Nederlandse ambassadeur, jhr. mr. De Ra nitz, zei gisteren bij zijn aan komst op Schiphol dat hij be grip heeft voor de houding van de Franse regering. „Als het vedrag door de Nationale Vegadering zou zijn afgewe zen, zouden de mogelijkheden voor een schone Rijn veel kleiner zijn geworden. Het is Frankrijk in ieder geval dui delijk dat het iets zal moeten doen om de affaire tot een goed einde te brengen", aldus De Ranitz. Het Franse ministerie van bui tenlandse zaken en de woord voerder van president Giscard hebben gisteren betoogd dat de Franse regering de problemen over de Rijn eerst zal bestude ren om dan met een oplossing te komen die wel de goedkeu ring van het parlement zal krijgen. Intussen zal de rege ring erop toezien dat er niet meer dan 130 kilo zout per se conde in de Rijn belandt. Shell steekt 140 miljoen in energie besparing PERNIS (ANP) Bij Shell in Pernis zijn een aantal projec ten voor energiebesparing uit gevoerd, in uitvoering of in voorbereiding, die bij elkaar een investering van 140 mil joen gulden vergen. Als gevolg hiervan is het ener- gieverbruik vergeleken meti viif iaar pplprlpn. mpt twpp Moet er de eerstkomende jaren binnen de NAVO niets worden gedaan aan de modernisering van de kernraketten voor de middellange afstand, terwijl de Sovjet-Unie al vele SS-20-raketten op ons heeft gericht? Neen. Moet er in de ko mende jaren een zeer groot aantal nieuwe raketten worden aangemaakt als tegenwicht voor die SS-20-raketten? Weder om: neen. Want met beide mogelijkheden zijn vrede en vei ligheid niet optimaal gediend. Het niet ontwikkelen van de nieuwe wapens voor de NAVO zou de Sovjet-Unie een vrijkaart geven door te gaan met de eigen SS-20-produktie, zonder dat er voor Moskou nog dwingende redenen zouden zijn om te gaan onderhande len. Het in grote aantallen produceren en stationeren van nieuwe NAVO-wapens zou het Oostblok al evenmin reden geven om tot onderhandelingen te komen, omdat dan van goede wil, van echte bereidheid bij de NAVO de nieuwe wa pens niet te maken, weinig blijkt Om die reden moet het kabinet zich in de komende week binnen de NAVO tot het uiterste inspannen om deze organi satie te weerhouden van te ver gaande besluiten. De geloof waardigheid van het kabinet staat op het spel, maar vooral ook de geloofwaardigheid van de NAVO wat betreft de be reidheid om tot wapenvermindering te komen. Het kabinet heeft voor de komende besluitvorming een goed handvat aan het CDA-standpunt, zoals fractievoorzitter Lubbers dat uit draagt: onderhandelen met het Oostblok, om verdere escala tie te voorkomen. Maar dan wel: onderhandelen vanuit de practische mogelijkheid om verder te bewapenen, zonder dat direct hoeft te worden besloten tot daadwerkelijke invoering van die wapens. Het mag niet alleen om binnenlandse politieke redenen zijn dat het kabinet dit uitgangspunt inzet maakt voor de. NAVO-besprekingen. Het voortbestaan van het kabinet lijkt af te hangen van de mate waarin de ministers tot het einde toe vasthouden aan dit standpunt. Maar belangrijker voor het kabinet behoort de vraag te zijn, of men binnen de vijf jaar geleden, met tweej NAVO meewerkt aan wapenbeheersing, of de mogelijkheid procent gedaald. j daartoe in feite juist ondergraaft. RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT: DEN HAAG De plannen die de regering heeft om volgend jaar in de collectieve sec tor arbeidsplaatsen te scheppen zijn ondui delijk en ze overlappen elkaar. De Raad voor de Arbeidsmarkt (onderdeel van de SER) concludeert dat in een ontwerpadvies over het behoud en het scheppen van ar beidsplaatsen in de zgn. kwartaire sector, de niet-commerciële dienstverlening die door de overheid wordt gefinancierd. Het (onge vraagde) advies is bestemd voor de minister van sociale zaken en zal op 12 december worden behandeld. Als de Raad de begrotingen 1979 en 1980 verge lijkt, komt hij tot de conclusie dat er per saldo geen uitbreiding van de werkgelegenheid plaatsvindt in de (semi-)collectieve sector. Het effect op de werkgelegenheid van het zoge noemde „Arbeidsplaatsenplan 1980" is volgens de Raad uiterst onzeker. De commissie wijst er verder op dat de regering heeft een „Plan-Pais" en een „Actieplan onderwijs" zonder dat de samenhang met het totale pakket voldoende duidelijk wordt. „Evenmin is de re latie tussen het „Plan-Wiegel", het „Arbeids plaatsenplan 1980" en de „Actie werk/winst 1980" erg duidelijk", aldus de Raad. Met name in deze laatste plannen heeft de raad overlap pingen gesignaleerd. Overigens is de Raad wel van mening, dat er in de kwartaire sector een flink stuk van de werkloosheid kan worden opgelost. Daar zijn immers nog vele duidelijke en sluimerende be hoeften, die bevredigd moeten worden. Maar als men arbeidsplaatsen in die kwartaire sector gaat scheppen moet dit niet gepaard gaan met belastingverhoging om de kosten te dekken. Er is nu eenmaal een neiging om lastenverzwarin gen af te wentelen en dat schaadt weer de werkgelegenheid in het bedrijfsleven. EIS FNV-BONDEN: UTRECHT (ANP) Wat de Bouwbonden van de FNV be treft moeten de 300.000 werknemers in de bouw binnen een jaar of vier geheel zijn „verlost" van prestatietoeslagen en andere toeslagen waarmee de werkgevers „vrij willekeurig kunnen aanrommelen" en waardoor de zekerheid van een vast inkomen wordt ondermijnd. Via een drastische verandering van de loonstructuur moeten die toeslagen het veld ruimen voor vaste minimum-garantielonen die in andere bedrijfstakken al sinds jaar en dag gemeengoed zijn. Die herstructurering kan niet in één klap rond zijn, maar in 1980 moet wel een doorbraak worden geforceerd. Met die in tentie gaan de bouwbonden FNV 19 december met de werk gevers de onderhandelingen beginnen over de bouw-cao voor 1980. „Momenteel zijn de cao-lonen in de bouw niet meer bepa lend voor wat je werkelijk verdient. Daarvoor geeft de situatie op de arbeidsmarkt de doorslag", aldus de bonden. „In delen van het land waar men zit te springen om vaklieden lappen de bouwwe.rkgevers het cao-boekje aan hun laars. Er wordt met prestatietoeslagen gestrooid, die niets met prestaties te maken hebben, maar uitsluitend met de situatie op de arbeidsmarkt. Op die manier gaat een bouwvakker die toevallig op een krappe ar beidsmarkt zit soms met dertig procent meer loon naar huis dan een collega die elders in het land precies hetzelfde werk doet". voor sportvissers in het binnenwater SNOEK O SNOEKBAARS O BAARS AAL KARPER NS-reclame over kortingskaart is misleidend DEN HAAG (ANP) De reclame die de Spoorwegen maken voor de kortings kaart is misleidend, aldus het oordeel van de Reclame codecommissie. De commis sie vindt dat de NS de zins nede „Zegt u maar met z'n hoevele u bent. 't Maakt ons niet uit. De prijs blijft het zelfde" niet meer in de ge wraakte advertentie te ge bruiken. De codecommissie heeft hier mee een klacht van een trein reiziger gehonoreerd, die heeft ervaren dat niet alle gezinsle den tot het gezin worden gere kend voor het krijgen van de kortingskaart. Gezinsleden voor wie geen kinderbijslag meer wordt ontvangen, tellen voor de NS namelijk niet mee. De NS hanteert bepaalde nor men ten aanzien van wie er tot het gezin behoren maar dat blijkt niet uit de advertentie. DE BILT - Morgen is er veel bewolking met af en toe wat regen of motregen en ook op enkele plaatsen mist. De mid- dagtemperaturen liggen daar bij tussen 7 en 11 graden. Dit weer wordt veroorzaakt door de terugkeer van zachte en vochtige lucht, die van giste ren op vandaag tijdelijk tot be neden de grote rivieren werd teruggedrongen. Rond een de pressie die van de Oceaan naar Lapland is getrokken stroomt nu koude lucht met sneeuw buien over Scandinavië. Zacht blijft het in de landen rond de Middellandse Zee. Er worden middagtemperaturen bereikt tussen 15 en 20 graden. Vooruitzichten voor zater dag: Eerst droog met opklaringen, later kans op regen. Lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: omstreeks 7 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersgesteldheid v De Bilt Luchth. R'dam Bordeaux Brussel Frankfort

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9