VVD wil belasting op onroerend goed bevriezen Rijnsaterwoude krijgt woonerven HET BOEK VAN DE MAAND: Katwijks welzijn openbaar Voorschoten wil dorp verfraaien TOT EN MET 5 JANUARI f29,SO Rembrandt-scholiere onthalen bejaarden REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 PAGINA WARMONDSE RAADSFRACTIES BUIGEN ZICH OVER BEGROTING '80 WARMOND Vanmiddag werden in de Warmondse gemeenteraad de algemene beschouwingen door de drie raadsfracties gehou den: de antwoorden op de begroting en aanbiedings brief 1980. Alle fracties toonden zich zeer tevreden over de tijdige behandeling van de begroting. De voor gaande jaren kon de begro tingsbehandeling pas in het voorjaar plaatsvinden hetgeen tot gevolg had dat bijvoorbeeld de belasting voorstellen apart behan deld moesten worden. De fracties uitten ook hun te vredenheid over de duide lijkheid van de aanbie dingsbrief. Er blijft echter altijd wat te wensen over. Zo vroegen de fractievoor zitters om een meerjaren planning en -begroting. De WD wijst met klem de verhoging van de belasting op onroerend goed af en pleit voor „bevriezing." Volgens deze fractie heb ben "de Warmondcrs al ja ren te veel betaald. CDA-raadslid Heijl noemde energiebesparing een drin gende noodzaak en stelde voor de mogelijkheden te on derzoeken om samen met buurgemeenten een energie beambte aan te stellen. De VVD en PW stelden voor de Woningstichting Warmunda aan te moedigen zoveel mo gelijk energiebesparende maatregelen te nemen in de huurwoningen. Raadslid Slingerland (PW) deed al eerder een voorstel 5000,- van de winstuitkering van het energiebedrijf te reserve ren voor energiebesparing. De heer v.d. Geest (CDA) vroeg zich met zorg af of er nog wel gewerkt wordt aan de plannen om samen met Voorhout de huisvestingspro blemen op te lossen. Voorts pleitte hij voor een snelle ontsluiting van twee agrarische polders, te weten de Zweilandpolder en de Zwanburgerpolder. Om voor de boeren een economische bedrijfsvoering mogelijk te maken zal er een ontsluiting moeten komen en dat dient snel te gebeuren. Over de toekomst van de Laan van Oostergeest (zie foto) zijn de meningen ver deeld. Nu is de laan voorzien van een grindlaag die door het autoverkeer steeds wordt weggereden. De heer Van Leeuwen (CDA) vindt ver harden met klinkers een goe de zaak i.v.m. het intensieve re autoverkeer. Raadslid Slingerland (PW) wil graag het karakter van de laan be houden en vindt dat deze dan maar moet worden afgesloten voor autoverkeer. De heer Slingerland noemde het erg belangrijk dat deze laatste onverharde laan van War mond gehandhaafd blijft vooral omdat deze direkt naast het Ooievaarsnest en de Oude Toren ligt. van Oostergeest afsluiten voor autoverkeer maar om een andere reden. Als de laan slechts voor fietsers en voetgangers toegankelijk wordt, zal kunnen worden volstaan met een veel goed kopere bedekking dan klin kers. Als de Laan van Oos tergeest afgesloten wordt voor autoverkeer zal er een andere oplossing gevonden moeten worden voor het per auto halen en brengen van leerlingen van de School met de Bijbel. Die oplossing zou eventueel gerealiseerd kun nen worden naast het Tref punt door een voetpad naar de school aan te leggen. De heer Van Leeuwen (CDA) maakt zich zorgen over de hoge huurprijzen in de woningwetsector. De huurprijzen in de Warmun- dastraat zouden lager kun nen als het Ministerie van Volkshuisvesting alsnog zou besluiten subsidie te geven. Hij vroeg of het college nog stappen gaat ondernemen in die richting. Ook de wonin gen in Endepoel II zouden erg duur worden als er niet snel met de bouw begonnen kan worden. De jaarlijkse schoonmaakac tie van de Kagerplassen moet volgens alle raadsleden wel worden voortgezet, maar dient volgens het CDA beter georganiseerd te worden zo dat er meer vrijwilligers aan deelnemen. Volgens de VVD dient een dergelijke actie zo wel in het voorjaar als in het najaar plaats te vinden en PW ten slotte vindt eigenlijk dat de actie in het najaar plaats moet vinden maar wil het nog wel een jaar in het voorjaar proberen als het dan maar voor 1 april is om de vogels niet te storen. De toegenomen verkeers drukte in Warmond door het afsluiten van de Haarlem- mertrekvaartweg baart de raadsleden ernstige zorgen. Een spoedige reconstructie van deze weg is dan ook noodzakelijk. De VVD pleit nog steeds voor de dure fiet stunnel onder de spoorlijn tussen Endepoel en Lommer- lust. De kosten voor de ge meente zullen ongeveer 510.000,- zijn als er 80% subsidie door het rijk wordt gegeven. Het CDA noemt de fietstunnel financieel vol strekt onhaalbaar. Ook over de voorgestelde be lastingverhogingen bleken de meningen verdeeld. Voorge steld wordt de belasting te verhogen met 3,5% uitgezon derd de reinigingsrechten die 15% omhoog zouden moeten om het dekkingspercentage wat op te trekken. De heer Bonnet (CDA) vond wel dat de belastingen in Warmond hoog zijn maar ook het voor zieningenniveau is hoog en als dat gehandhaafd moet blijven mag men niet beslui ten tot bevriezing van de be lasting. De heer Slingerland (PW) moest ook constateren dat van belastingverhoging niet kon worden afgezien. Alleen de VVD-fractie bij monde van raadslid Corijn pleitte met klem voor bevrie- zing van de on roerend-goed- belasting. Hij wees erop dat Warmond veruit het hoogst j zit met de belastingdruk en dat uit de meevallende uit- j komsten van voorgaande ja- ren is gebleken dat het best wat lager zou kunnen. In fei- 1 te hebben de burgers in de 1 voorgaande jaren te veel be- taald en dat mogen ze nU wel eens terug hebben. Hij noem- de de voorgestelde verhoging van 3,5% voor de VVD vol strekt onaanvaardbaar. De openbare kleuterschool 'Kleuterweijde' die met sluiting wordt bedreigd door het te geringe aan tal leerlingen. GUNSTIGE BEGROTING VOOR 1980 RIJNSATERWOUDE De financiële ruim te die de begroting voor 1980 biedt, maakt het mogelijk om aan de herinrichting van de woonomgeving van het dorp te beginnen. Onlangs is door het Instituut van Stad- en Landschap een herinrichtingsplan opgesteld dat in overleg met de bewoners zal worden "ingevuld". Onderdeel van het plan is on dermeer het maken van woonerven. Het plan van het instituut bestrijkt voorlopig de woonomgeving van de Van Wassenaerlaan, de Kalmoeslaan, de Leidsevaartlaan, de Kruizemuntlaan, de Waterlelielaan en de Zonnedauwlaan. Komend jaar wordt er te vens een voet/fietspad aangelegd van de Woudsedijk naar Langeraar. Door de subsi die van de provincie is het mogelijk om op korte termijn aan het pad te beginnen. De verbouwing van de benedenverdieping van het gemeentehuis staat op de begroting van 1980 met een bedrag van 112.000 gulden. Voor dit bedrag wordt de huidige raadszaal en het kantoor van de direkteur van de Technische Dienst bijelkaar getrokken en verbouwd tot raad - en trouwzaal. Het college acht het ge wenst dat voor de inrichting van de zaal nieuw meubilair wordt aangeschaft. De gronden van de heer Gonlag worden bouw rijp gemaakt voor de bouw van zes premie- koopwoningen. Tot dit besluit is de gemeente gekomen nadat er uit de gemeente grote be langstelling is gebleken voor de premiekoopwo ningen op de gronden van het voormalige kas- senbedrijf van de heer De Boer. Op het overige terrein worden drie vrije-sectorwoningen ge bouwd voor de eigen inwoners. Ook voor deze woningen hebben zich reeds gegadigden ge meld. Kleuterscholen Het geringe aantal kleuters dat de scholen be zoekt, brengt het voortbestaan van één of twee scholen ingevolge artikel 11 van de Kleuteron derwijswet in gevaar. Van de openbare kleuter school met 11 leerlingen, de Christelijk Natio nale Kleuterschool met een aantal van 15 leer lingen en een leerlingenaantal van 22 van de Rooms katholieke kleuterschool, lopen in ieder geval de eerste twee het gevaar om gesloten te worden. Artikel 11 zegt namelijk dat een school moet sluiten indien het aantal kleuters gedu rende drie achtereenvolgende jaren beneden de vijftien blijft. Tussen de vijftien en de dertig leerlingen is het mogelijk om de school te laten voortbestaan, mits toestemming van de minis ter van Onderwijs. Het samengaan van kleuter en basisonderwijs in het basisonderwijs is nog niet zover gevorderd dat hierin enig soelaas kan worden gevonden ten aanzien van de drei ging van een opheffing van de openbare kleu terschool. KATWIJK De commissie gemeentelijke welzijnsplan ning komt morgen voor het eerst voltallig in een open bare vergadering bijeen in het Katwijkse gemeente huis. De commissie, die onder het dubbele voorzitterschap van de wethouders Van Oosten (PvdA/PPR) en Parlevliet (CDA) staat, heeft een voorlo pige zittingsduur tot 1982. Aan de commissie wordt een amb telijke werkgroep als steun toegevoegd. Secretaris van de commissie is de heer Van der Schee, chef van de afdelingen onderwijs, sociale- en perso neelszaken. Evenals voor de raadscommis sies geldt voor deze commissie spreekrecht. Dit spreekrecht houdt in dat iedere burger drie minuten zijn mening over een onderwerp aan de commissie voor kan leggen, mits de spre ker dit van te voren aan de voorzitter opgeeft. De gemeentelijke commissie welzijnsplanning heeft krach tens het raadsbesluit van no vember een unieke status, n.l., dat de commissie bevoegdheid heeft rechtstreeks te rapporte ren aan de gemeenteraad, na dat de commissies voor cultuur en recreatie en die voor onder wijs en sociale zaken zich hier over hebben uitgesproken. Kettingbotsing op Rijndijk HAZERSWOUDE-RIJN- DIJK Bij een kettingbot sing op de Rijndijk in Ha- zerswoude liepen vanmor gen om zeven uur vier wa gens grote schade op. Geen van de bestuurders raakte hierbij gewond. De botsing ontstond toen eeiL inwoner van Hazerswoude zijl voertuig tot stilstand bracht b: de koffieshop 'Rijnstreek'. D achter hem komende automo bilisten merkten door de mis de wagen te laat op. OUD ADE De IJsclub Oud Ade houdt vrijdagavond de laarlijkse ledenvergadering in 'Het Lage Land' in Oud Ade. Op de agenda staan de jaarver slagen en bestuursverkiezin gen. OEGSTGEEST De Am sterdamse schilder Nicolaas Wijnberg exposeert van 8 tot en met 27 december schilde rijen, grafiek en theater in Ga lerie Pulchri Studio aan de Passage 10 in Oegstgeest. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 4 uur behalve op zondag en eerste en tweede kerstdag. De opening wordt morgen om 17.00 uur verricht. OEGSTGEEST In de Groene kerk in Oegstgeest vindt op zondag 9 december een concert voor twee clave- cimbels plaats. De uitvoeren den zijn Theo Goedhart en Adriaan Krabbendam. Zij spe len werken van J.S. Bach, de len uit de Kunst der Fuge en de onlangs ontdekte 14 canons en van F.Couperin de 6e Oqr- dre. Het concert begint om 14.00 uur en de kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal. VOORSCHOTEN De PvdA/PPR fractie houdt op dinsdag 11 december haar o- penbare fractievergadering in het gemeentehuis. De bijeen komst begint om 20.00 uur. De Voorschotense CDA fractie houdt haar maandelijkse ver gadering op woensdag 12 de cember. Ook deze vergaderinj vindt plaats in het gemeente huis en begint om 20.30 uur. WASSENAAR Het Wasse naarse koor Vocaliter geeft o| woensdag 12 december eel uitvoering in de Dorpskerl aan het Plein in Wassenaar Op het programma staan d< nachtsoratorium van Sebastian Bach Aan het con cert wordt medewerking ver leend door het Gewestelijk or kest. De kaartverkoop vind plaats via de Wassenaars* boekhandels en, indien voor radig, aan de zaal. Het concer begint om 20.15 uur LEIDSCHENDAM D'6 de Leidschendam organiseert oj 13 december een openbare dis cussieavond over de bouwlo katie Leidschendam-Nootdorp De discussie wordt ingeleii door de werkgroep Milieube heer Leiden die haar bezw» ren op het rapport van d< ambtelijke werkgroep nade toe zal lichten. Op de avoni zijn ook het plaatselijke aktie comité tegen de bouwlokatit Hans Wessel, lid van de Pro vinciale Staten en de gewest raadsfractie van D'66 uitgeno digd. De avond begint oi 20.15 uur en wordt gehoude in 'De Dissel, Damlaan Leidschendam. VOORSCHOTEN De werkgroep voor de kunsten, vor ming en ontwikkeling heeft van het gemeentebestuur van Voorschoten opdracht gekregen een plan tot verfraaing van het dorp op te stellen. In dit plan moet worden aangegeven op welke'plaatsen in het dorp beelden kunnen worden ge- elaatst, wand- of gevelversieringen moeten worden aange- racht of lelijke plekken met behulp van beplanting kun nen worden verbeterd. Het is de bedoeling dat het rapport per wijk wordt samengesteld zodat het later samen kan worden gevoegd tot één rapport. De werkgroep denkt per wijk ongeveer 2 maanden nodig te hebben om de mogelijkheden te invenmtariseren. Men is dan ook van plan in elke wijk een comité op te richten dat het wijk- plan moet gaan samenstellen. De diverse wijken worden in de volgende volgorde afgewerkt: Vlietwijk/Centrum, Nassauwijk- /Bloemenwijk, Boschgeest, Noord Hofland, Adegeest en als laat ste Bijdorp. De samenstelling van het totale rapport gaat onge veer een jaar in beslag nemen. De werkgroep zoekt in eerste contact met gegadigden voor het wijk-comité Vlietwijk/Cen trum. Geinteresseerden kunnen contact opnemen met de heer T.D.Bonhof, Gemeentehuis, Leidseweg 25 in Voorschoten. Met „Ik probeer mijn pen is getracht de geschiedenis van onze letterkunde te van het eerste begin tot het jaar waarin dit boek verschijnt Was Jacob Cats een rijmelaar en een kwezel, wiens populariteit „een nationale ramp" is geweest? Den Doolaart moest de kost verdienen als rozenenter, dorser, druivenplukker, dokwerker en straatfotograaf. Waarschuwing van Jac. van Hattum: „Moeder ga voor je kindje staan, daar komt Van hetReveaan". Mensen fluisterden „elkander in Imo gen ernst" toe: „Weet je het? Eline Vere is dood". Zó levend was deze roman figuur van Couperus geworden. „Ik probeer mijn pen" is een uniek document over de Nederlandse letter kunde. Prachtig geïllustreerd met foto's en originele handschriften. Een 272 pagina's dik boek waarin uitzonderlijk veel te lezen en te kijken valt. Daarna f 20,- duurder. (De aanbieding is geldig van 6 december l/m 5 januari 1980. Echter zolang de voorraad strekt.) Erasm us-ensemble in Dever concert LISSE In de serie Dever-concerten wordt zaterdag 15 de cember een concert gegeven door het 'Erasmus-ensemble' in de gerestaureerde donjon aan de Lissese Heereweg. Het en semble dat in 1968 werd opgericht, bestaat pit bariton Peter Goedhart, de hoboïsten Frank Minderaa en Everhard Spel berg en gitarist Wim Spruijt. Het concert bestaat onder meer uit werken van Geminiani, Mor- ley, Purcell, Kovats, Garcia Lorca en Mikis Theodorakis. Kaarten voor de uitvoering zijn a 6 gulden verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Grachtweg in Lisse. CJP-houders en 65- plussers kunnen het concert tegen betaling van 4 gulden bijwo nen. Er zijn 50 kaarten beschikbaar voor het concert in 't Huys Dever. Op uitnodiging van de Rem brandt Scholengemeenschap in Leiden bracht Sinterklaas gisteren een bezoek aan be jaardentehuis 'Adegeest' in Voorschoten. Met politie-es- corte en begeleid door de leer lingen op de fiets arriveerde de Sint om 10.30 uur in het be jaardentehuis. Voor het ver voer van de honderden cade autjes was een vrachtwagen van de gemeente Voorschoten ingeschakeld. Alle bejaarden en personeelsleden ontvingen uit de handen van de goedhei ligman een surprise met ge- dicht. De laatste paar weken offerden leerlingen en leer krachten vele (les)uren op om deze cadeautjes te vervaardi gen. De traditionele sinterklaa sliedjes werden begeleid door een speciaal hiervoor opge richt orkest dat bij verschillen de nummers werd gesteund door een muzikale bijdrage van één van de Rembrandt schap heeft er een gemaakt ieder jaar op 5 cember een bejaardentehuis bezoeken. Vorig jaar viel eer te beurt aan het Rijn en Vliet, dit jaar werd voor de bewoners van 'Ade geest' een onvergetelijke dag

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4