^Universiteit wil meer panden op Stationsplein betrekken Woonomstandigheden Utrechts Jaagpad nog steeds abominabel Studenten vragen raadsfracties iets te doen aan oplossing nijpende kamernood Bureau maatschappelijk werk kampt met personeelstekort ;tad JgTOEKOMST UITGESTIPPELD IN VERVOLGNOTA HUISVESTINGSPLAN In de toep gereden stoep Leiden-Oost wil jeugdbibliotheek LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN Een verdere bundeling van de Sociale Wetenschappen en Cen trale Diensten in het gebied rond het station dient op middellange termijn p lagestreefd te worden. De grotere Vrijkomende panden in de binnenstad i* (bijvoorbeeld de Universteitsbiblio- 2theek) moeten worden bestemd voor de faculteiten der Letteren en Rech tsgeleerdheid, de subfaculteit Biolo- '^pe, het Kamerlingh Onnes Laborato rium en de Geologie, of dienen daar- 1 voor bestemd te blijven. Dat is de me- 25 ling van de Leidse Universiteit in de ic vervolgnota inzake het middellange en lange termijn huisvestingsbeleid, 2 die onlangs is uitgekomen. De plannen van de universiteit op middellange termijn hebben betrekking op het gebied ten oosten van de spoorlijn en op de periode rond 1985, nadat het Witte Singel/Doelenterrein zal zijn volgebouwd en de eerste fase van de nieuwbouw voor Biologie zal zijn afgerond. De universiteit heeft inmiddels ook een aantal alternatieven ontwikkeld voor de huisvesting. Voor twee alternatieven bestaat een duidelijke voorkeur. Het eerste alternatief houdt in dat Sociale Wetenschappen wordt gehuisvest in de panden Hooigracht 15, Stationsplein 10-12-20 en Stationsplein 234-242, Centrale Diensten en Studentenvoorzieningen in Stationsweg 46, Schuttersveld 9 en in enkele panden langs de Buitengebied Rijnsburgerweg en dat de Universiteitsbiblio theek wordt bestemd voor Rechten en eventu eel Letteren. Het tweede alternatief houdt in dat Sociale Wetenschappen terecht komt in Hooigracht 15, Staionsplein 10-12-20 en Schut tersveld 9, Centrale Diensten en Studenten voorzieningen in Stationsweg 46, Stationsplein 234-242, de Rijnsburgerweg en eventueel ook, nog het Rapenburg en dat de bibliotheekruimte wederom wordt bestemd voor Rechten en eventueel Letteren. De gevolgen van deze al ternatieven zijn op middellange termijn dat de Centrale Diensten en Studentenvoorzieningen niet of slechts in geringe mate in de binnenstad worden geplaatst, dat Sociale Wetenschappen wordt geconcentreerd aan de Hooigracht en in de omgeving van het station en dat Rechten en eventueel Letteren in de bibliotheek terecht komen. Voor wat betreft het buitengebied ten westen van de spoorlijn gelden de navolgende uit gangspunten. Het noordelijke gedeelte van het gebied ten westen van Rijksweg 44 krijgt geen universitaire bestemming. Het zuidelijke ge deelte van dat gebied wordt bestemd voor het grootste gedeelte van de proefvelden, eventueel het arboretum (proeftuin voor bomen) en de uitbreiding collectietuin, alsmede enige univer sitaire bebouwing aansluitend aan de Leeuwen hoek. De zuidelijke driehoek blijft bestemd voor het semi-natuurlijk waarnemingsterrein. Het gebied tussen de Sylviuslaboratoria en het Gorlaeuslaboratorium blijft bestemd voor de nieuwbouw Biologie Overwogen wordt een deel van de proefvelden en eventueel Hortus- voorzieningen op te nemen in een groenzone die in verband met mogelijke risico's zou kun nen dienen als bufferzone tussen de chemische, biologische en medische complexen en de mo gelijke woningbouw in de Leeuwenhoek. De bufferzone zou ook kunnen worden bestemd voor de bouw van voorzieningen of bedrijven die in verband staan met de laborataria. Omdat een stoep het nog altijd niet kan ver woorden. heeft een be- ScMwoner van de Nieuw- steeg partij getrokken voor de fraaie marme- .ren tegels, die enige rtijd geleden het pad voor zijn deur nog sier den. Schots en scheef iteiev)l'99en de tegels, die er es. tvjkennelijk niet tegen be stand zijn keer op keer ^^te worden overreden. ""*ln plaats van het pad te ^effenen, vormen de marmeren platen door iH^toedoen van het me chanische geweld nu r«id pjuist een obstakel; een 'O: u rommelige aanblik in .r«nl^aatS van ®®n 'lust' «O (S)* voor het oog. „Ben jij ;ad£vi bl'i' dat i'j b'i m'i de stoep kapot rij", vraagt de bewoner zich af. Met die leus probeert hij of zij, of proberen JsTsj misschien wel alle be woners van de Nieuw- steeg de automobilis ten er toe te bewegen in het vervolg op het rechte pad te blijven. Pas als men aan de be doeling van dit rijm ge hoor geeft, loont het de moeite het oudholland- se plaveisel weer in ere te herstellen. LEIDEN De fractie van de Centrum Groepering Leiden uit de Universiteitsraad heeft een ernstig be roep gedaan op de voorzitters van de gemeente raadsfracties om de nijpende situatie rond de stu dentenhuisvesting op te heffen. De Groepering vraagt de fractievoorzitters bij de Algemene Be schouwingen van gemeentebegroting aandacht aan deze problematiek te willen schenken. In haar brief wijst de studentenfractie erop dat er een enorm verschil is tussen het huidige kamerbestand in Leiden en het in 1981/82 benodigde aantal kamers. Het wordt er al niet beter op door recente ontwikkelingen, zoals met de uitstel van de bouw van het complex studentenwoningen aan de Kaiserstraat. „Sinds de zorg voor studentenhuisvesting een aangelegenheid is van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening is de gemeente thans primair verantwoordelijk voor de huisvestingssituatie van haar student-inwoners", aldus de fractie uit de Universiteitsraad. Zij vraagt de fractievoorzitters in de gelegenheid te worden gesteld op korte termijn haar zegje te mogen doen over het nijpend ka mertekort, waarna misschien gezamenlijk tot een oplossing van de problematiek kan worden gekomen. Parochie/eest De Hartebrugparochie viert zondag 9 december het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis, de patrones van deze parochie. Om kwart voor elf is er een plechti ge hoogmis waaraan het gemengd koor onder leiding van J. Schmitz zal meewerken. Het koor voert de Mis- sa brevis in B. van W.A. Mozart uit. Na de mis is er ge legenheid om een kopje koffie te drinken in de Roma- nuszaal. Andy, bloed en blond haar In de cyclus Nederlandse speelfilms vertoont het Filmhuis van het Vrijetijdscentrum vanavond „Andy, bloed en blond haar" van Frank Wiering. In de film wordt een wer kende jongere uit Hengelo geconfronteerd met het „pseu- do-hippe" milieu in Amsterdam, dat wordt gekenmerkt door grote leegte. Andy, de werkende jongere, ontmoet de blonde Ella, een mislukt fotomodel. Zij neemt hem mee naar een feestje, waar hij iemand neersteekt. Ze vluchten naar Parijs, waar ze nooit aankomen. De filmvoorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden, drie gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden voor LVC- leden. Youth for Christ-theater „Op vrije voeten" is de naam van een kleine theater groep van „Youth for Christ", die de komende maan den voorstellingen komt geven in Leiden. De groep geeft voorstellingen op scholen, in jeugdsozen, vor mingscentra, militaire tehuizen en in kerken. De pro gramma's van „Op vrije voeten" behandelen eigentijd se onderwerpen. De groep probeert met haar optredens in contact te komen met allerlei jongeren. De komst van de groep naar Leiden staat in het teken van een jaar lang actie door Youth for Christ Leiden. Strandloop Atletiekvereniging Holland houdt zondag 9 december een strandloop aan de Wassenaarse Slag. Gestart wordt om elf uur. De inschrijving is open vanaf tien uur. Het inschrijf geld bedraagt drie gulden vijftig en voor jeugdigen tot zes tien jaar twee gulden vijftig. De afstanden die gelopen kunnen worden zijn twee, vier, acht en twaalf kilometer. Kinderfilms Films zoals Pink Panter, Popeye, Porky Pig en Woody Woodpecker worden woensdag 12 december in het K&Chgebouw aan de Oude Vest vertoond. Na de pauze met 'gratis ranja' is de hoofdfilm 'De Strandvonders' een spannend avonturenverhaal) te zien. De films be ginnen om half drie en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. De films zijn bestemd voor kinderen vanaf zes jaar. Mar en Sien Het Werktheater brengt vrijdag 14 december in het LAK- theater het toneelstuk „Mar en Sien". Het stuk gaat over twee kinderen die van meisje, vrouw, moeder, oma worden en over bevalling, scheiding, troost en gedeelde eenzaam heid. De actrices zijn Marja Kok en Shireen Strooker. De voorstelling begint om half negen. Ruilbeurzen De Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" houdt deze maand twee ruilbeurzen en wel donderdag 13 de cember en zaterdag 15 december. De eerste ruilbeurs wordt gehouden in ,,'t Parlement" aan de Nieuwe Rijn en begint om half acht 's avonds. De toegangsprijs is een gulden vijftig voor degenen die geen lid zijn van „De Verzamelaar". Zaterdag 15 december is er een ex tra ruilbeurs in bet An toni us Clubhuis aan de Lange Mare 43. De zaal is open van tien tot vier uur. Er zijn tafels gereserveerd door verzamelaars van prentbrief kaarten, eierdopjes, postzegels, aantekenstrookjes, munten, curiosa en dergelijke. De toegangsprijs voor deze beurs is een gulden vijfentwintig voor leden van „De Verzamelaar" en twee gulden vijftig voor niet-le- den en vijftig cent voor kinderen tot en met twaalf jaar. LEIDEN Pas in 1983 zal worden bekeken of er in Lei- MBden-Oost een jeugdbiblio- H theek kan worden gevestigd. ^Hüit heeft wethouder P.H. I^BSchoute laten weten. Leiden- Oost raakt, als de Openbare Bibliotheek zich in het Hee renlogement heeft gevestigd, geheel verstoken van enige bibliotheekvoorziening. Im mers, de jeugdbibliotheek aan de Plantage komt dan te vervallen. Een speciale 'J werkgroep uit de Professo- renwijk heeft zich met deze problematiek bezig gehou den. Zij stellen in een brief aan de Leidse gemeenteraad dat een bibliotheekfiliaal in Leiden-oost met zijn onge veer 19.000 inwoners zeer ge wenst is. De Openbare Bibliotheek heeft wel oren naar het ver zoek een jeugdbibliotheek in te richten in Leiden-Oost. Het bestuur van de bibliotheek stelt zich echter op het stand punt dat er dan een volwaar dige jeugdbibliotheek moet worden ingericht „Iedere hal ve oplossing zal in dit geval al leen nog maar meer en grotere problemen geven", aldus de voorzitter en de directeur van de Openbare Bibliotheek. Voor zo'n volwaardige biblio theek is een grote collectie boeken (minstens zes tot acht duizend), een aanvaardbare werkruimte, een uitleensche ma van vier a vijf middagen in de week en een bezetting van twee personen nodig. De begroting voor 1980 over het boekenbudget laten geen ruimte voor een extra-collectie jeugdboeken, waarvoor min stens 60.000,— extra nodig is. Ook de komende jaren ver wacht de bibliotheek niet over dit benodigde bedrag te kun nen beschikken. LEIDEN Het bewonerscomité Utrechtse Jaag pad heeft bij de Leidse gemeenteraad andermaal zijn beklag gedaan over de slechte omstandighe den waaronder de bewoners van het Jaagpad tus sen de Wilhelminabrug en de Leiderdorpsebrug leven. Reeds in 1969 is aan de bewoners toezeg gingen gedaan over de verbetering van de situa tie, maar nog steeds is het bedroevend gesteld met de woonomgeving van het Jaagpad. „Helaas moeten zij constateren dat het bij toezeggin gen is gebleven en dat de bewoners nog steeds moe ten leven in een levensgevaarlijke verkeerssituatie, veroorzaakt door een zeer slechte en summiere straatverlichting, een onbeveiligd kruispunt bij de Kettingstraat, zeer slecht wegdek, geen speelruimte voor kinderen, geen parkeergelegenheid en de veel te hoge snelheid waarmee motor- en bromfietsers rij den", aldus de klachtenlijst van de Jaagpad-bewo ners. Ook het ontbreken van een goed rioleringssysteem is reeds vele malen onder de aandacht van het Leidse gemeentebestuur gebracht. Op het moment vindt er nog lozing plaats via beerputten op de Rijn en op een stinkende bermsloot. „Zelfs het hieruit voortvloeiend onderhoud wordt simnpelweg door de gemeente on mogelijk gemaakt door een verbodsbord: dit gedeelte van het Utrechtse Jaapgad is verboden voor gemoto riseerd verkeer. Hieruit blijkt onder meer de slechte bereikbaarheid", aldus de bewoners. Het bewonerscomité wil dat de gemeente op korte termijn maatregelen treft om de woonsituatie aan het Jaagpad te verbeteren. Deze voorzieningen zou den tegelijkertijd met de aanleg van de Domela Nieuwenhuisbrug kunnen worden aangebracht. e ko ke, PIET GEERLINGS: VEEL ZAKEN lop u ZOUDEN BETER bani KUNNEN LEIDEN Het maatschap pelijk werk in Leiden wordt tekort gedaan. Het gelijkna mige bureau in Leiden is daardoor niet in staat opti- Us male hulp te bieden aan mensen met levens- en ge zinsmoeilijkheden. Zo heeft het 'maatschappelijk werk' uvt tot voor kort moeten wer- cortit ken met een wachtlijst en is met name de hulp die men kan bieden in de Merenwijk onvoldoende. Dat het maat schappelijk werk te kort schiet is niet te wijten aan desinteresse of onvoldoende inzet van de personeelsle den. Integendeel. Men kan echter niet voldoende hulp bieden door personeelstekor- ïlecl KE Om het noodzakelijke werk optimaal te verrichten zou uit breiding van het aantal mede werkers noodzakelijk zijn. De leden van het bureau maat schappelijk werk kampen nu al met tijdgebrek: voor de meesten van hen is een 40-uri- ge werkweek een luxe. Een aanvraag voor een extra kracht ligt al ruim een jaar bij het ministerie van CRM. Dit ministerie, dat het bureau voor maatschappijk werk voor 50 procent subsidieert, bepaalt het personeelsbeleid. Op die aanvraag is nog steeds geen antwoord gekomen. Wel be grijpelijk overigens, nu het rijk in alle uitgaven stevig het mes heeft gezet in het kader van Bestek '81. Maar ook voordat het kabinet Van Agt ten tonele verscheen, bestond er een vacaturestop voor het maatschappelijk werk. Hier door heeft de Leidse organisa tie al geruime tijd met een on derbezetting gezeten. Maatschappelijk werker Piet Geerlings luidt de noodklok. Met name de opmerking in het iaarverslag van het Gezond heidscentrum Merenwijk waarin de tekortkomingen van het maatschappelijk werk werden geëtaleerd is hem wat dwars in de keel geschoten, omdat de simpele opmerking in het jaarverslag een oorzaak heeft die er niet wordt ver meld. Die oorzaak is het ge brek aan voldoende man kracht. „We moeten nu soms gewoon uit noodzaak mensen door verwijzen naar andere instanties. Dat je een wachtlijst moet aanleggen, is op zich schandalig. Dan die opmer king in het jaarverslag. Na tuurlijk zou onze bemoeienis met het gezondheidscentrum in de Merenwijk uitgebreid moeten worden. Toen dit ge zondheidscentrum werd opge zet, werd ons gevraagd het maatschappelijk werk op ons te nemen. Ondanks onze over belasting stemden we in. Vooral omdat er anders een hiaat zou ontstaan in de ge zondheidszorg binnen die wijk. Maar ook om inzicht in de typische problemen in de wijk te krijgen. We houden daar nu eens in de week spreekuur en volgen de verga deringen van het basisteam van het centrum. Eigenlijk zou daar gewoon een vaste mede werker moeten zitten die full time aan het gezondheidscen trum is verbonden. Maar de noodzakelijke mankracht er voor missen we Plannen en wensen heeft het bureau voor maatschappelijk werk te over. Men weet name lijk heel goed, hoe in feite alles zou moeten. Zo zou men meer onderzoek willen plegen. Meer gegevens willen kunnen be werken om goede prognoses te maken, zodat men op een pre ventieve manier bezig zou kunnen zijn. De tijd ontbreekt echter. „Heel iammer" zegt Piet Geerlings hierover. „Wij hebben een verplichting te genover de Leidse gemeen schap. Niet alleen vanwege het feit dat de gemeente ons werk voor vijftig procent subsi dieert, maar gewoon omdat het ons beroep is, omdat wij hulpverlening als taak hebben gekozen. Piet Geerlings (2e v.l.) met de andere medewerkers van het 'Bureau Maatschappelijk Werk'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3