Russische urners ereld- tampioen Geen sehaa tstopper door ontbreken professionele aanpak Van Helden slechts derde op 10.000 meter „Ik kan niet optimaal functioneren iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Twee Equipes in Rally e Monte Carlo :>s r uim Comaneci geblesseerd FORT WORTH De Roe- meense topturnster Nadia Co maneci is gisteravond met een ernstige infectie aan haar hand opgenomen in een zie kenhuis in Fort Worth (VSt). Nadia Comaneci voert na de verplichte onderdelen het in dividuele klassement aan bij de dames en de dinsdag opge lopen blessure lijkt het ver overen van de wereldtitel ern stig in gevaar te brengen. Voor de Italianen zijn de we- reldkampioenschappen al defi nitief ten einde. Zowel de da mes- als de herenploeg heeft zich teruggetrokken uit protest tegen de jury waarderingen. iRIJS - Nederland organi- 1 het WK judo in 1981. sterdam, Rotterdam of astricht is de plaats van ideling. Jaap Nauwelaerts ge kreeg bij de stemming r zijn kandidatuur voor het ecteurschap van de interna- lale judofederatie slechts 21 runen. De Fransman Cour- werd benoemd met 74 runen. ISTELVEEN-Geert Trom- ter volgt bij de volleybal- St. Martinus de op eigen zoek vertrokken coach p Hoogendoorn op. ME - AS Roma plaatste voor de halve finales van bekervoetbaltoernooi in Italië door na de zege van 4-0 van de eerste wedstrijd thuis tegen AC Milan met 2-2 gelijk te spelen. MANILLA - Na de eerste ron-' de van het wk bowling voor teams staat Nederland(Ton Plummen, Fons Gulick, Ruud van der Schilde, Erik Kok en Leen van der Zwan) bij de he ren op de tweede plaats achter Australië. BOEKAREST - In de Roe meense voetbalcompetitie be hield Steau de leiding met 27 punten ondanks de 1-1 tegen Olimpia. Craiova is tweede met 25 punten na de nederlaag van 1-0 tegen Arges. Dinamo en Arges zijn gedeeld derde met 23 punten. DA wil licht aan zijlijn idtg J o N HAAG Zijlijnverlichting voor stadions en voetbal- j 18 den is veel goedkoper dan verlichting vanuit de hoeken, geldt voor de aanleg en voor het energieverbruik. Het A wil, dat daarmee rekening wordt gehouden bij de iw van stadions en bij de aanleg van voetbalvelden. Tweede-Kamerleden Weijers, Beinema en Van der Linden en CDA) hebben daar bij staatssecretaris Wallis de Vries van M en minister Van Aardenne van economische zaken in riftelijke vragen op aangedrongen. Illlllllllflllllllllllllllllllll! ranse zege in Zuidlaren oac IDLAREN De Franse 'er Jean Marc Nicolas won ermiddag tijdens het inter- ionale concours hippique in ;VLv dlaren met het paard Fi- het eerste onderdeel ge- nnen. Beste Nederlander nationaal kampioen Willy van der Ham, die met Athos als vierde eindigde. De Engel se ruiter John Whitaker won met Miss Tine het tweede springconcours. Zijn landge noot Mark Fuller werd met mr. Digby tweede en Johan Heins eindigde met Argonaut als derde. ALKMAAR Twee jaar lang heeft het duo Egbert van 't Oe- ver-Tjaard Kloosterboer zich zonder noemenswaardige proble men staande weten te houden in het nationale schaatswereldje. Sinds die twee, de eerste als ijs- trainer, de tweede als oefenmees- ter op het conditionele vlak, in de zomermanden van 1977 het bewind van Leen Pfrommer heb ben overgenomen, is hun in breng in de Koninklijke Neder landse Schaats Bond zelden aan de kaak gesteld. Bij het begin van een zeer belangrijk schaatsseizoen (naast wereld- en Europe se kampioenschappen wordt er tussen 13 en 24 februari van het volgend jaar in het Amerikaanse Lake Placid om de Olympische titels gestreden) kan de vraag gesteld worden of de aanpak van het duo niet in de voorafgaande periode ter discussie had moeten staan Vooral na het afgelopen seizoen zou een evaluatie van de aanpak van Egbert van 't Oever en Tjaard Kloosterboer in de jaargang 1979-1080 binnen de KNSB niet hebben misstaan. Maar alsof een elfde plaats van Yep Kramer tijdens de laatste wereldkampioenschappen in Oslo, waar mee hij de beste Nederlander was, als normaal werd beschouwd, gebeurde er weinig tot niets. Aan het einde van het afgelopen seizoen kon slechts één conclusie gewettigd wor den: het zit goed fout met de Nederland se heren-allrounders. Daar konden wat leuke resultaten tijdens de Europese ti telstrijd in Deventer en tijdens de wed strijdenreeks om de officieuze wereldbe ker niets aan veranderen. Een confron tatie met de echte volledige internatio nale top, de w.k. in Oslo dus, leverde het voor Nederland bedroevende beeld op dat ons land als schaatsnatie ep grote achterstand is gezet. Niet alleen omdat Eric Heiden momen teel huizenhoog aan de top staat. Want ook de Noren, Russen en Japanners heb ben de Nederlandse positie in het inter nationale schaatswereldje danig aange tast. Zozeer zelfs, dat zijn eigen kern- ploegleden de toenmalige trainer in zijn hemd lieten staan nadat hij aanvankelijk zijn contract met de KNSB had ver lengd. Pfrommer vertrok echter toch en als opvolgers werden aangetrokken Eg- bert van 't Oever (ooit in 1954 nog eens Nederlands langebaan-kampioen en als trainer bij de jeugd van Oranje werk zaam) en de volslagen onbekende Tjaard Kloosterboer, die in de roeiwereld wat meer naam had opgebouwd. Neergaande lijn Tea tijde van het afscheid van Leen pioen is een lastige jongen, ongetwij feld, maar bezit ook kwaliteiten. Als kernploeglid wenst hij zich echter op eigen wijze op belangrijke wedstrij den voor te bereiden. Hij kreeg toe stemming van Van 't Oever, maar dient zich in de toekomst wel rustig te gedragen als hij voor internationa le toernooien in actie moet komen. Een merkwaardige situatie, waarmee Egbert van 't Oever zijn eigen positie ondergraaft Hij probeert de kernploegleden zo veel mogelijk te beschermen, zodat het voor anderen onmogelijk is door te breken, waardoor aankomend talent niet wordt ontdekt. Daarnaast loopt hij het risico dat het instituut kernploeg straks een ge weldige deuk kan krijgen, want wie her innert zich niet de prestatie van Harm Kuipers in februari 1975 toen hij in As sen nationaal kampioen werd. Harm Kuipers had zich toen buiten de kern ploeg voorbereid. Iets dergelijks doet Hans van Helden nu en hij is het juist die als één van de betere schaatsers kan worden beschouwd. Nog heilzaam Men kan zich afvragen of het insti tuut kernploeg nog wel heilzaam is. Voor de leden is nauwelijks concur rentie. Wie zich eenmaal in dat be schermde milieu bevindt, heeft voor het hele seizoen privileges. Niet ech ter talentrijke regionale rijders die bij voorbaat weten dat de deur naar de kernploeg dicht is. Althans, in die zin heeft Egbert van 't Oever zich al uitgelaten. Uit dit alles valt op te maken dat de ijs- trainer niet krachtig genoeg is. Dat in het schaatswereldje wel eens over de tuinkabouters wordt gesproken als het over Egbert van 't Oever gaat, zegt wat dat betreft al veel. Hij dwingt geen res pect af. Voor een groepje binnen de KNSB (de adviesraadtop) kan dat wel eens niet zo ramp zijn, dat Egbert van 't Oever eigenlijk niet zo veel te vertellen heeft. Daardoor blijft de eigen positie on aangetast. En wat de invloed van de ART is bleek, merkte kortgeleden sprinttrainer Jorrit Jorritsma. Voor de bond geen eenvoudige trainer, maar in zijn professionele aanpak werd de Noordhollander al weer dwars gezeten door hem plotseling een andere fysiothe rapeut toe te wijnen. Sombere geluiden bij de aanvang van een nieuw olympisch seizoen. Tien kun stijsbanen, zeker 7000 licentiehouders, maar toch telt Nederland internationaal niet mee. Eigenlijk beschamend, maar niet eens verrassend. Topsport eist ook bij het schaatsen een professionele aan pak en begeleiding. In Nederland ge beurt dat niet. Zodat er ook geen toppers zijn PORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 PAGINA 13. EGEMONIE JAPAN NA 21 JAAR DOORBROKEN LEEN ADMIRAAL TJAARD KLOOS- EGBERT VAN T TERBOER OEVER Pfrommer had zich al een neergaande lijn in het Nederlandse schaatsen in gezet. Wie mocht verwachten dat met het aantrekken van het duo Egbert van 't Oever-Tjaard Kloosterboer een frisse wind binnen de allrounders- kernploeg zou waaien, waardoor het aanzien van ons land zou worden her steld, is bedrogen uitgekomen. Want niet te ontkennen valt dat sinds de zo mer van 1977 de achterstand van Oranje op de internationale concur rentie alleen maar groter is gewor den. Er zit dus iets fout bij de aanpak van het trainerstweetal. Vooral achter de bege leidende rol van Egbert van 't Oever en Tjaard Kloosterboer kan men vraagte kens plaatsen. Want het is niet toevallig dat b.v. een Hilbert van der Duim op be langrijke momenten door valpartijen steeds buiten de boot viel en dat Klaas Vriend bij de selectiewedstrijden wel dermate gemotiveerd was, dat hij door zijn prestaties een plaats voor de EK of WK kon afdwingen, maar op internatio naal niveau telkens weer teleurstelde. Daarnaast is de coaching van Wim Pol vorig seizoen op een bepaald moment duidelijk onvoldoende geweest. Het uit Twello afkomstig talent vierde zijn in ternationaal debuut met een zevende plaats tijdens de Europese kampioen schappen in Deventer, maar mocht daar na niet meer aan de bak. Een typisch Hollandse instelling: jong talent moet eerst rijpen en kan men niet meteen voor de leeuwen gooien. Dat die „waar heid" al lang achterhaald is, wordt aan de andere kant van de Atlantische Oce aan bewezen. Weinig kritiek Egbert van 't Oever duldt weinig kri tiek op zijn kernploeg. Dat werd ook duidelijk uit de recente ontwikkelin gen rond de positie van Hans van Helden. De oud-Nederlandse kam EINDHOVEN De 27-jarige Rolf Sybrandy is verrassend sterk gebleken bij de selectiewedstrijden op de 10 fc™die gisteren op de kunstijsbaan van Eindhoven zijn gehouden. Sybrandy, die in de derde kwartetstart reed tegen Ripperda maakte ondanks de felle wind een tijd van 15.44.73. Daarbij liep hij aanzienlijk in op Hans van Helden, die een halve baan na hem was gestart De grote favoriet onder de stayers, Co Giling, startte razend snel. Hij kwam op een gegeven moment rond in een tussen tijd, die zeventien seconden lag onder die van Van Helden. Hij forceerde zich echter en ging een ronde of drie voor het einde onderuit. Hij finishte nu in 16.45.00. Daarmee zou hij ei genlijk niet in aanmerking komen voor de tweede selectie wedstrijd, die door de landelijke technische commissie is ge pland voor 19 december in Alkmaar. Hiervoor kwalificeren zich namelijk de eerste twaalf van Eindhoven plus vier ge westelijke rijders. Bij die tweede selectie ontbreekt echter Hans van Helden, die gisteren na Rolf Sybrandy en Klaas Vriend als derde finishte. De Heerenvener vertrekt namelijk na de landenwedstrijd Noorwegen—Nederland in Groningen naar Noorwegen om daar verder te trainen. Die afspraak is in overleg met de LTC geschied. De confrontatie tussen de kernploeg van de all-rounders en de stayers zal pas plaatsvin den bij het Nederlands kampioenschap. De eventuele gegadigden voor de Olympische tien kilometer kunnen zich voor die titelstrijd plaatsen via de B-kampioen schappen. terwijl ook de LTC het recht heeft serieuze kandi daten rechtstreeks tot de nationale titelstrijd toe te laten De uitslag van de 10 km. in Eindhoven: 1 Rolf Sybrandy (Amsterdam) 15.44.73 2. Klaas Vriend (Enkhuizen) 15.58.22 3. Hans van Helden (Heerenveen) 15.58.35 4. Jos Niesten (Heemskerk) 15.58.58 5. Rien de Roon (Oud-Beijerland) 16 04.47 6. Jos Pronk (Oost Graftdnk) 16.08.13 7. Joos Pasman (Zwolle) 16.08.61 8.- Wim Westerveld (Eemnes) 16.11.40 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Leen Admiraal heeft niet direct willen rea geren op zijn beslissing het contract met VUC vroegtijdig te beëindigen. Waarom is niet helemaal duidelijk, want Admi raal heeft ook nu nog geen werkelijke verklaring voor de onplezierige situatie bij de hoofdklasser. „Het is niet te de finiëren", zegt hij. „Ik heb alleen het gevoel niet meer opti maal te kunnen functioneren." „Verder kun je alleen maar gissen wat er mis is. Verzadiging, mentaliteit, ik ben er nog niet achter. In elk geval reken ik de slechte resultaten mezelf aan. Niet volledig natuurlijk, want als je met zijn twintigen ergens aan werkt, dan ben je voor een twintigste deel verantwoordelijk. Als het goed gaat én als het slecht gaat. Daarom heb ik vorig jaar gezegd dat het kampioen schap misschien voor maar een paar procent mijn verdienste was. Ik heb nu ook niet het gevoel gefaald te hebben. Vorig jaar heb ik nog gezegd, dat ik elke trainer VUC gun. Zo tevreden was ik. Dat is over, het plezier is minder en mijn beslissing is een opluchting voor me. Ik heb alles goed overwogen. Het is na- turlijk een teleurstelling voor me, maar ik ben niet bang voor mijn reputatie en maak me dus geen zorgen over de toekomst" DEN HAAG Ben Pon en Gijs van Lennep nemen deel aan de 48e Rallye monte Car lo, die van zaterdag 19 tot en met vrijdag 25 januari wordt gehouden. Pon heeft Jooks Klein als navigator, Van Len nep rijdt met Ferry van der Geest. Beide equipes beginnen in Leusden aan hun tocht naar het Prinsdom aan de middel- landse Zee. Ze weten zich on der weg gesteund door techni ci in zes servicewagens. De beide equipes gaan van 8 tot 20 december het traject van de wintersterrit verkennen. De 48e editie van de Rallye Monte Carlo kent negen start plaatsen, t.w. Frankfort, Lau sanne, Londen. Monte Carlo, Parijs, Rome, Zaragoza, War schau en Leusden. [9.5 f ,-f' iroi eist oor §ontract |lhyern !4.5 -26 ner INCHEN Het bestuur van Bayern München heeft er afgezien Ajacied Ruud Krol aan te trekken. Manager Hoeness verklaarde dat tegenover het Westduitse pers- reau SID. „De eisen van Krol waren ongehoord. Hij wil- per jaar ruim 400.000 gulden netto ontvangen. Dat was te gortig". i een op handen zijnde transfer met Marius Tresor van Oly- ique Marseille gaat niet door. „Een afkoopsom van 800.000 irk was te veel bovendien was het riskant met hem in zee te wegens zijn vele blessures", aldus Hoeness. jortwereld on ïetto RT WORTH De Sovjet-Unie heeft gis- avond in Fort Worth de wereldtitel bij de en veroverd. De Russen verzamelden ,50 punten. Japan behaalde de zilveren daille met 583.70 en de Verenigde Staten digde op de derde plaats met 581.15 pun- West-Duitsland (7e) en Zwitserland e) zijn de enige Westeuropese landen die hebben geplaatst voor de Olympische len in Moskou. voorzitter van de FIG, Joeri Titov, was 21 geleden lid van het Russische team dat we ikampioen werd. Daarna beheersten de Ja- ners als ploeg gedurende twee decennia het enturnen, maar de Sovjet-Unie beschikt nu erdaad over de sterkste formatie Op de irderingen van de Russen viel weinig af te gen. De voorsprong van 2,4 punten na de plichte oefenstof, werd gisteravond in de iende finale van de zes sterkste teams nog 5 vergroot met bijna anderhalve punt: 587.50 3.70. De Verenigde Staten dankte zijn derde lts aan een gebaar waarop het gastland per litie op kan rekenen. Oost-Duitsland werd 1.15 punt vierde. In de strijd om de individu- titel verspeelde de Amerikaan Bart Conner kansen door een val van het rek. Zijn land rot Kurt Thomas is nog wel kanshebber. Hij met 0.175 punt achterstand op de Rus Ale- der Ditjatin de finale in. Regerend wereld- .25 ïpioen Nokolai Andrianov plaatste zich niet r de finale, omdat hij zijn landgenoten tsjev en Markelov moest laten voorgaan. Met puntentotalen die nog nooit door Neder landse turners zijn bereikt, sloten Dick Ooy- kaas, Ton Hoencamp en Frans van Elteren de 20e wereldkampioenschappen turnen af. Trainer Stef van de Boogaart: „Kwalitatief zit ten we duidelijk op een hoger niveau, ondanks het feit dat het er niet helemaal is uitgekomen. Maar als kleine natie heb je hier eigenlijk niets te zoeken". Dat laatste sloeg vooral op de keu- zestof. De drie Nederlandse deelnemers hadden de pech dat in hun groep het moeilijke en ver moeiende paardvoltigeren als laatste onderdeel op het programma stond. Ton Hoencamp moest zelfs stoppen omdat zijn bretels losschoten. De Utrechter kreeg daardoor slechts 7.30 en ver speelde de kans on^ de begeerde grens van 53 punten te halen. Bij het paardspringen scoorde hij met zijn kasamatsu-sprong erg hoog (9.65). De Rotterdammer Dick Ooykaas turnde ruim drie punten meer dan vorig jaar in Straatsburg. Voor nationaal kampioen Frans van Elteren, de fysiotherapeut uit Moerkapelle, is Fort Worth een afscheid van de wedstrijdsport. „Mijn li chaam zegt dat het genoeg is geweest. Ik heb mijn beste resultaat in een twaalfkamp met 2,2 punten verbeterd en dat is een mooie afsluiting. De gedetailleerde uitslagen van de Nederlandse turners zijn (resp. totaal verplichte stof. vrij, voltige, rug, sprong, brug, rek, totaal, totaal generaal): Dick Ooykaas. 56.00, 9.25, 8.30, 8.85, 9.45, 8.45, 9.10, 53.40, 109.40 Ton Hoencamp: 54.55, 9.25, 7.30. 8.35, 9.65, 8.90. 9.00, 52.45, 106.90. Frans van Elteren: 53.35, 9.05, 8.50, 8.50, 9.00, 8.50, 8.95, 52.50. 105 85. Frans van Elteren nam in Fort Worth afscheid van het internationale ti klassering. met een behoorlijke

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13