Boek van Wallraff geeft chokkend „Beeldvan Bild Nederland komt NAYO- lichten het beste na ,De boeren klagen jazeker, en vaak terecht Landbouwschap gaat studeren op beperking melkoverschot HEUWE HOOGLERAREN IN WAGENINGEN: Uniek interview Argentijnse moeders vragen steun aan Van der Klaauw REGERING KOMT WINKELIERS TE HULP LOGOPEDISTE ~ilNNENLAN[y BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 6. DECEMBER 1979 PAGINA 11 (Van onze correspondent Mare de Koninck) RUSSEL Nederland komt van alle AVO-landen zijn militaire verplich ten het meest volledig na. Meer dan t zelfs. De NAVO in Brussel heeft te- tden vastgesteld, dat ons land dit zijn defensie-uitgaven sterker eft verhoogd dan met de 3 procent, lartoe het volgens afspraken ver- icht was. in tijde van het kabinet Den Uyl was ederland er mee akkoord gegaan de irlijkse reële groei van de defensie-uit- ven op 3 procent te stellen. Thans wordt het hoofdkwartier in Brussel verwacht, 11979 voor ons land een percentage laat >n van tussen 3 en 3,5 procent. Zelfs de trenigde Staten zullen daar met 3.1 pro nt waarschijnlijk onderblijven. Bedui- nd onder de afspraak blijven geallieer- partners als West-Duitsland, België en inemarken. •ze cijfers zullen volgende week tijdens NAVO-ministers-vergadering in Brus- over de modernisering van atoomra ketten een rol spelen in de onderhande lingen. De Nederlandse deelnemende mi nisters Scholten (Defensie) en van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) maken met deze klaarblijkelijke loyaliteit jegens het bondgenootschap, aanspraak op begrip van de NAVO-partners voor de proble men van ons land met de kernwapenmo dernisering. Het is echter onwaarschijnlijk, dat de an dere NAVO-landen ontvankelijk zullen zijn voor die argumentatie. In NAVO- -kring wijst men er op, dat ons land ge heel alleen staat met het streven om bin nen het geheel van de defensie-inspan ning de rol van de kernbewapening terug te dringen (en dan maar méér aan con ventionele uitrusting te doen). Het „gunstige" defensiecijfer van Neder land is het gevolg van de grote nieuwe aanschaffingen, die voor de Koninklijke Land-, Lucht- en Zeemacht in gang zijn gezet, en waartoe veelal reeds jaren gele den was besloten. Zo zijn 445 nieuwe Leo- pardtanks besteld, worden 12 marine-fre gatten en twee onderzeeboten gebouwd. komen de 102 F 16-straaljagers eraan en zijn 13 Orionvliegtuigen voor de onder- zeebootbestrijding besteld. De over vele jaren uitgesmeerde begrotingsgelden hier voor kunnen de Nederlandse defensie-uit gaven nog lange tijd op een gemiddeld hoog peil houden. De allerarmste landen van de NAVO zijn Portugal en Turkije, en dit gegeven heeft voor Nederland nog een meevaller tot ge volg. Besloten is om in het kader van een NAVO-hulpplan oud, maar nog bruikbaar defensiemateriaal aan deze twee landen tegen gereduceerde prijs te verkopen. Ne derland zal de meeste van zijn 80 F 104-Starfighters aan Turkije overdoen. De toestellen zijn boekhoudkundig allang af geschreven. Intussen heeft het NAVO-opperbevel in Westeuropa er definitief mee ingestemd, dat Nederland geen tweede landmachtbri gade in West-Duitsland legert. Lange tijd is daarop aangedrongen, maar de Neder landse regering heeft er zich vooral uit fi nanciële overwegingen altijd tegen verzet. De kosten daarvan zouden zeker 100 mil- joen bedragen. Minister Albeda van sociale zaken heeft over jeugdwerkloosheid gegeven. Dit gistermiddag aan drie 15-jarige leerlin- unieke interview vond plaats in het ka gen van de scholengemeenschap Albert der van een werkweek die op de school Einstein uit Rotterdam een interview van de jongens wordt gehouden. Ifan een onzer verslaggevers) VAGENINGEN „De zegs- ijze: 'De boeren klagen al- jd', kan men gerust aan- ullen met: 'en vaak te- echt'. Of de economie nu roeit, stagneert of keldert, e boer trekt aan het kortste ind. Het vrije marktmecha- isme waaraan de boeren ijn onderworpen is altijd in nn nadeel, of ze nu in Ne- fieuwe roepscommandant jkspolitie Lisse ISSE De heer C.J. Nieu- enhuizen is met ingang ,n 1 november 1979 be- jnemd tot groepscomman- (knt der Rijkspolitie te Lis- ift wde rang van adjudant. De heer Nieuwenhuizen was eeds vanaf 1 november met Ie waarneming belast. derland werken of in de Derde Wereld. In eigen land kan alleen de centrale over heid de boeren beschermen. Internationaal gezien dient er een nieuwe landbouw markt-orde te komen". Dit betoogden vandaag tijdens een „gezamenlijke" rede de hoogleraren Van den Noort en De Hoogh bij de aanvaarding van hun ambt aan de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen. Van den Noort beschouw de het mechanisme van de vrije markt als ontoereikend voor de problemen van de Ne derlandse boer. De prijzen van landbouwprodukten schom melen sterk. En omdat de vraag naar agrarische produk- ten ook in een groeiende eco nomie nauwelijks toeneemt, zal de agarische sector met een afnemend aandeel in de con sumptie als geheel genoegen moeten nemen. Daardoor is de landbouw een krimpende be drijfstak geworden. Land bouwcoöperaties ziet Van den Noort niet als een geschikt middel om prijsschommelin- gen, overpruduktie en aantas ting van het landschap in het gareel te houden. Eigenlijk kan alleen de centrale over heid regelend optreden, maar dan moet wel worden gewaakt voor een buraucratische chaos. Professor De Hoogh zei dat de agrarische wereld dreigt te worden opgesplitst in twee blokken: het rijke noorden (waar de produktie sneller groeit dan het gebruik) en het arme zuiden (waar de groei achterblijft bij de vraag). De voedselstroom naar de ontwik kelingslanden is de laatste ja ren sterk toegenomen. Op het oog lijkt dit een harmonische ontwikkeling zgt De Hoogh, maar de ontwikkelingslanden zullen er slechts op korte ter mijn van kunnen profiteren. Op de lange duur zal de invoer van noordelijk voedsel in het nadeel van het zuiden gaan werken, omdat daardoor geen effectief landbouwbeleid van de grond komt. Commissie EG- parlement vóór afwijzen begroting BRUSSEL De begro- tingscommissie van het Europees Parlement is in meerderheid vóór af wijzing, door het parle ment, van de EG-begro- ting voor volgend jaar. De commissie kwam tot dit besluit, nadat de Euro pese ministerraad gewei gerd had in te stemmen met de door het parlement voorgestelde wijzigingen in de begroting. Volgens de woordvoerder van de commissie, Piet Dankert, is het zeer waarschijnlijk dat de twee derde meer derheid. die in het Euro pees Parlement nodig is om de begroting te ver werpen. op 13 december wordt gevonden. AMERSFOORT (ANP) Zes Argentijnse moeders zijn de afgelopen dagen in ons land geweest om hulp te vragen bij hun strijd voor de in vrijheidstelling van duizenden mensen die na de militaire staatsgreep van 1975 in Argentinië gevangen werden genomen of „plotse ling" verdwenen. De vrouwen, voor een deel be horend tot „de gekke moeders van het Plaza de Mayo", heb ben ieder verdwenen of ver miste kinderen. Zij waren in ons land op uitnodiging van een aantal bewegingen, waar onder de Raad van Kerken. Het groepje heeft o.a. gespro ken met kardinaal Wille- brands en met minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Ze gaan na Nederland ook nog naar een aantal ande re Europese landen, onder meer naar Italië waar ze ho pen door de paus te worden ontvangen. Aan minister Van der Klaauw hebben de moe ders gevraagd via de Neder landse ambassade in Argenti nië bij de Argentijnse autori teiten navraag te doen naar de vermisten. De bewindsman heeft toegezegd aan de verzoe ken zijn aandacht te geven. Volgens de zes vrouwen gaat buitenlandse druk niet onge merkt aan de Argentijnse re gering voorbij. Voor 250.000 gulden aan garens in de as ENSCHEDE (ANP) Bij een brand in de opslagloods van de firma Oostdam in Enschede is gisteravond voor 250.000 gulden aan ga rens in vlammen opgegaan. De opslagloods, die eigendom was van de gemeente en zou worden afgebroken, is geheel in de as gelegd. De brandweer bestreed het vuur met groot materieel en was de brand in een uur tijd meester. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Leiderdorpse verpleegkundige naar Cambodja LEIDERDORP De Lei- derdorpse verpleegkundige M. van Dijk vertrekt maan dag 17 december als lid van een medisch team naar de grens van Cambodja en Thailand. Het team wordt uitgezonden door het Neder landse Rode Kruis. Het medische team wordt be last met de hulp aan de vijf tot zeshonderdduizend Cam bodjaanse vluchtelingen die naar Thailand zijn uitgewe ken. Het team dat binnenkort vertrekt, telt zeven leden on der leiding van de arts dr. J Both uit Lemelerveld. Op 27 december vertrekt opnieuw een medisch team. Ziekenfonds voor gastarbeiders duister systeem ROTTERDAM (ANP) Gastarbeiders in Rotterdam blijken dikwijls grote pro blemen te hebben met het ziekenfondssysteem. In een rapport dat is gewijd aan de gezondheidszorg voor migranten stelt de Rotterdam se GG en GD vast dat veel buitenlanders het systeem niet goed begrijpen en dat zieken fondsen vaak grote moeilijk heden hebben met het in schrijven van buitenlanders. Inschrijvingen zijn vaak on volledig of onjuist, zo wordt gesignaleerd, en dat heeft tot het ernstige gevolg dat gastar beiders en hun gezinnen soms langdurig of blijvend onverze kerd zijn. In die gevallen komt het vaak voor dat buitenlan ders via het ziekenfonds van familieleden of buren probe ren medicijnen te krijgen. Een andere ontwikkeling waarop het rapport wijst is dat vooral Turken de laatste tijd vaak medicijnen vragen voor hun achtergebleven familieleden. Het gaat dan vaak om medicij nen die in Turkije moeilijk te krijgen zijn. maar in ons land inmiddels alweer als verou derd worden beschouwd. Abstract schilderes Delaunay overleden PARIJS (AP) in Parijs is op 94-jarige leeftijd Sonia De launay, een pionier van ab stracte kunst die na de tweede wereldoorlog internationale faam verwierf, overleden. Sonia Delaunay werd in 1885 geboren in de Oekraïne. Zij studeerde in St. Petersburg en Karlsruhe, voordat zij in 1906 naar Parijs kwam. Daar stu deerde zij met de Segonzac en stond onder invloed van de kunst van Gauguin en Van Gogh. Door gebruik van kubussen, cirkels en andere geometrische vormen, met felle kleuren die een halve eeuw vooruitliepen op de pop art, creëerde zij een stijl die zij tevens toepaste bij ontwerpen voor bedrijven, boekillustraties, borduurwerk, de film en het ballet. Getuigen gearresteerd voor meineed MAASTRICHT (ANP) Tijdens de behandeling van de rechtzaak tegen de 48-ja- rige Konstaninos K. in Maastricht zijn twee getui gen gearresteerd wegens meineed. K. wordt ervan beschuldigd in juni dit jaar een man uit Luik na een ruzie met een mes te hebben gedood. De ruzie speel de zich af in het restaurant van K. De vraag waarom het gaat is waar het mes vandaan kwam. De voormalige exploi tant van het restaurant, die als getuige opgeroepen en ver klaarde het mes nooit eerder te hebben gezien. Tegenover de politie had hij eerder echter verklaard dat het mes tot de inventaris van het restaurant behoorde. De andere getuige had een on juiste verklaring afgelegd over de herkomst van het mes. Vol gens hem had het slachtoffer het mes zelf getrokken en was hij in zijn eigen mes gevallen De rechtbank trekt ook deze verklaring ernstig in twijfel. luurstijgingen aan banden (Van onze parlementaire redactie)' •EN HAAG Er komt, waarschijnlijk al er 1 januari, een wettelijke regeling, waar oor de huren van bedrijfspanden niet meer ïgelimiteerd kunnen worden verhoogd. De weede Kamer ging gisteren accoord met :n daartoe strekkende wijziging van het urgerlijk Wetboek, ingediend door minis- tr De Ruiter (Justitie) en staatsscretaris azekamp (Economische Zaken). ten, in moeilijkheden komen door uitzonderlij ke, vaak speculatieve huurstijgingen. De nieuwe regeling komt erop neer dat de kan tonrechter advies moet worden gevraagd, als verhuuurder en huurder het niet eens kunnen worden over een nieuw contract. De bedrijfs- huuradviescommissies, die binnenkort overal in het land zullen bestaan, worden daarbij de be langrijkste informanten. Zij dienen te bekijken hoe het gemiddelde van de huurstijgingen is ge weest van vergelijkbare panden in een tijdvak van vijf jaar voorafgaande aan de vaststelling van de nieuwe huurprijs door de rechter. meest spectaculaire van Gunt her allraff's eerste boek over het West- itse miljoenenblad „Bild" was. dat hij ele maanden lang onder de schuil- m Hans Esser als reporter bij het tieblad had gewerkt. Op die ma- had hij als eerste ongestoord een je in de keuken kunnen nemen en deksels van de stinkende pannen n op te lichten. Het vervolg op die te Bild-beschrijving, Beeld van is sinds kort ook in een Neder- dse vertaling te verkrijgen. Het wekt bij de lezers niet dat gniffe- de gevoel der ontmaskering op als eerste boek, maar is in wezen veel okken der. allraff en zijn anonieme mederwer- hebben een vrij simpele, maar tij- vende methode gekozen: ze hebben gvuldig uitgeplozen wat de achter- nd is van ettelijke sensationele ver en, die het blad dagelijks zijn miljoe- lezers opdist en zijn daarbij op re- rechte gangsterpraktijken gestoten, zijn praktijken, die Gtinther Wall raff van geval tot geval met hard be wijsmateriaal (waartoe ook de ónder ede afgelegde verklaringen van voor malige „Bild"-medewerkers behoren) kan onderschrijven; anders was het boek trouwens allang niet meer op de markt geweest. Een paar voorbeelden uit de overvloed, die de schrijver heeft verzameld, mogen een indruk hiervan geven. Een bekende toneelspeelster heeft een nieuwe relatie, maar weigert desge vraagd tegenover „Bild" haar privé-le- ven uit de doeken te doen. De betref fende verslaggever neemt daar geen genoegen mee. Als het paar 's avonds in een restaurant tezamen is brengt de ober een naamkaartje van de „Bild -re porter, waarop hij aan de achterkant heeft geschreven: „Toevallig heb ik ge hoord van de zelfmoordpoging van uw zoon. Daarom zou ik het verstandiger vinden wanneer u toch tot een gesprek met ons bereid zou zijn". Tweede voorbeeld: onder de schreeu wende kop op de voorpagina. „Uit angst voor voorjaarsschoonmaak - Huisvrouw sloeg zich met een hamer de hersens in" bracht „Bild" het ver haal van een vrouw, die zelfmoord pleegde en een vraaggesprek met de weduwnaar. De werkelijke toedracht, de tragische achtergronden en omstan1 digheden, werden verzwegen of vol strekt verdraaid. Het gesprek met de volledig vertwijfelde, hopeloze echtge noot was tot stand gekomen omdat deze geloofde, dat hij te doen had met een soort sociaal werker van de politie in plaats van met een Bild-verslaggever. Gevolg: buren, vrienden en bekenden durfden de man niet meer onder de ogen te komen, omdat hij zich mede schuldig begon te voelen aan de dood van zijn vrouw. Toen zijn minderjarige zoon met Bild in de hand, hem reken schap vroeg over de werkelijke toe dracht van de dood van zijn moeder, pleegde de man in vertwijfeling even eens zelfmoord met achterlating van een brief, waarin hij de „Bild-Zeitung" verantwoordelijk stelt voor het gebeur de. Deze voorbeelden staan niet op zich. Er zijn legio van dergelijke gevallen aan te wijzen. Minstens even onthutsend als de beschrijving der journalistieke aan pak bij Bild is echter het verslag, dat Wallraff geeft van de manier waarop het Springer-concern zich tegen zijn naspeuringen teweer stelde. Na het le zen van het boek vraagt men zich dan ook af, waar men zich het meeste over moet verbazen. Over de manier waarop een invloedrijk blad als „Bild" met alle journalistieke beginselen en erecodes de vloer aanveegt, om van de ronduit criminele gedragingen nog maar niet te spreken, of over de macht, die een pri- vé-concern terzijde gestaan door een leger van juristen bezit. Het bedrijf buit deze macht zonder enige scrupules uit, tot en met de toepassing van illega le praktijken (mogelijk in samenwer king met geheime diensten), zoals het doorzoeken van privé-woningen of het afluisteren van telefoongesprekken. AMI VAN VREE Günther Wallraff: Beeld van Bild. Uitgeverij Van Gennep Amsterdam. Prijs: f 19,50. VOORSTELLEN EG-HEFFINGEN AFGEWEZEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Landbouwschap gaat een studie beginnen naar de ge volgen van de invoering van een sy steem, waarbij per melkveehouderij een bepaalde produktiehoeveelheid wordt vastgesteld (contingentering). Daartoe heeft het bestuur van het Landbouwschap gisteren unamiem besloten op suggestie van Cees Schel ling, voorzitter van de voedingsbon den FNV. Tot nu toe heeft het Land bouwschap contingentering altijd af gewezen. Voornaamste aanleiding tot de studie vormen de voorstellen van EG-landbouwcommissaris Gundelach om de zuiveloverschotten in de Eu ropese Gemeenschap te gaan bestrijden. Daarbij wil Gundelach een heffing van drie procent over de melkprijs ivoeren voor zuivelfabrieken die in een bepaald jaar 99 procent of meer pro duceren dan in het voorafgaande jaar. Daarmee wordt in feite al een bepaalde produktiehoe veelheid per zuivelfabriek vastgesteld. En dat betekent invoering van een contingentering be tekent. Het staat vrijwel vast dat de zuivelfabrieken op allerlei manieren zullen proberen onder de hef fing uit te komen. Dat kan onder meer door het spreiden van de produktie over meerdere fa brieken, zodat men onder de grens van 99 pro- een*. blijft. Ook werd gewezen op de onzeker heid bij de aangesloten melkveehouders over de gevolgen van de heffing. Doorberekening daarvan door de fabrieken naar de bij hen aan gesloten boeren is mogelijk, en dat betekent voor de boeren een inkomensdaling. Bovendien zullen de gevolgen voor kleinere zuivelfabrie ken nog drastischer zijn. Zij kunnen immers niet met produktiehoeveelheden gaan schui- In de vergadering van het Landbouwschap, die de voorstellen van Gundelach unaniem afwees, werd dan ook voor het behoud van werkgele genheid gevreesd. Bij zijn voorstel haakte Schelling ook in op recente uitlatingen van dr. ir. M. Vos, plaatsvervangend directeur-generaal op het ministerie van Landbouw, die onlangs zei dat een contingentering waarschijnlijk de enige oplossing voor de EG-zuivelproblemen zou zijn. Schelling stelde voorop dat in de studie van het Landbouwschap zaken als werkgelegenheid en inkomensvorming centraal moeten staan. GEMEENTE ALKEMADE Deze gestaag groeiende gemeente - van bijna 13.000 inwoners - die bestaat uit zes dorpen, is gele gen tussen de Kagerplassen en het Braassemer- meer. Ondermeer met de gemeente Leiden is er een frequente busverbinding). In verband met het zwangerschapsverlof van de in dienst van de gemeente zijnde logopediste en de na die periode te verwachten aanzienlijke vermindering van haar beschikbare tijd voor deze functie roepen burgemeester en wethouders van Alkemade op een voor het testen en de behandeling van leerlingen van de openbare en bijzondere kleuterscholen en lagere scholen te Alkemade. Voorshands kan voor de duur van het zwanger schapsverlof. dat medio februari 1980 aanvangt, een aanstelling voor 20 klokuren per week plaatsvinden. Na de ontslagneming van de huidige logopediste en haar heraanstelling voor 5 klokuren per week kan in ieder geval worden uitgegaan van 15 klokuren per week; een mogelijke uitbreiding wordt thans over wogen. Sollicitanten moeten zelfstandig kunnen werken en dienen te beschikken over goede contactuele eigen schappen. Het bezit van het diploma voor Logope die en Foniatrie is vereist. In verband met de uitge strektheid van de gemeente dient men over een eigen auto te Descnikken. De rechtspositieregelingen zijn van Inlichtingen kunnen worden verstrekt door de chef afdeling welzijnszaken, de heer F. X. Lempers, (tel.: 01713-9000) en/of de logopediste, mevr. S. Kleer- Sieverts (01713-2156. buiten de schooltijden). Gegadigden wordt verzocht hun uitvoerige schrifte lijke sollicitaties binnen 10 dagen na verschijning van dit blad in te dienen bij burgemeester en wet houders van Alkemade. gemeentehuis te Roelofa- rendsveen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11