Energiebedrijf Rijnland maakt te veel winst Incasso-systeem levert ook winst op REGIOGEMEENTEN: „GELD TERUG AAN VERBRUIKERS" Trof. Beerling overleden Leids I college klimt in dichterlijke pen 'i Twaalf maanden geëist voor brandstichting in eigen woning Actie KWJ voor winkel personeel a 2tr TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 PAGINA 3 ALDUS PPR: 99 99 LEIDEN Het Leidse PPR-raadslid L. Beijen heeft een extra winst van circa 3 miljoen gulden ontdekt in de begroting van streekenergiebedrijf Rijnland over 1980. Deze winst zal het energiebedrijf dankzij het pas ingevoerde incasso-systeem (voor in schotregeling) kunnen maken. Beijen meent, dat dit niet helemaal juist is. Hij is van mening, dat het batig saldo via een ver laging van het tarievensysteem aan de ver bruikers ten goede moet komen. Het energiebedrijf, zo rekent Beijen voor, zou over een periode van twee maanden (aan het eind van de eenmalige jaarlijkse meteropna men) een flinke rente vangen op de geïnde be dragen. Na die twee maanden vindt de defini tieve afrekening met de verbruikers plaats. In tussen heeft Rijnland dan wel over een enorm bedrag (tientallen miljoenen) rente opgestre ken, meent Beijen. Bij Rijnland zelf gelooft men niet in die drie miljoen winst waarover de PPR het heeft. Het energiebedrijf komt weliswaar op een een voordelig saldo uit, maar dat is slecht een half miljoen. Trouwens een bedrag dat volgend jaar zeker niet zal kunnen worden gehaald. Want op dit moment heeft het streekenergiebedrijf nog niet al zijn centen binnen over de periode september en oktober, waar de verbruikers toen geen rekening over is verstuurd. Omdat het hier gaat over geld, dat Rijnland dit maal zijn consument heeft voorgeschoten, komt men voor 1080 in feite uit op een negatief rentere sultaat. Aldus het College van Beheer van Rijnland. LEIDEN Iedere verbruiker van gas en stroom in Leiden en omstreken krijgt in maart 1980 een overzicht van het energieverbruik over de jaren '77, '78 en '79. Ook zal streeke nergiebedrijf Rijnland ieder gezin of bedrijf medio maart een zogenaamde standenkaart verstrekken, waarop men zijn eigen energieverbruik op bij kan houden. De maatregel houdt onder meer verband met de 5%-actie tegen energie verspilling. Aan de andere kant is een overzicht van het werkelijkeverbruik handig als men zijn gas- en lichtrekening wil narekenen, die zoals be kend, thans via een voorscho tregeling wordt vereffend. p.,"" fa LEIDEN/REGIO Een groot aantal Leidse regiogemeen- t. mtten vindt, dat het streekenergiebedrijf Rijnland te veel inst maakt op aardgas en electriciteit. Nutsbedrijven be- Koren in principe zo min mogelijk winst te maken, menen le bestuurders van deze gemeenten. Een bedrijf als Rijn land zit op dit moment tegen een winst aan van tien mil joen gulden per jaar. Een deel daarvan is bestemd voor de •eserves en een ander deel wordt via een gemeenschappe- Öijke winstdeling aan de 22 energieverbruikende gemeen- en uitbetaald. Die winstdeling, zo stelt men in de regio, is eigenlijk geld dat ieder huishouden te veel aan Rijnland taalt en dus is dat een vorm van verkapte belastinghef fing. Het zou in wezen zo moeten zijn, dat de winst aan de lour 90.000 verbruikers uit Leiden en omstreken wordt uitge- 31keerd. Uiteindelijk komt dat geld ook uit hun portemon nee. Een en ander werd gisteravond duidelijk tijdens de algemene raadsvergadering van het streekenergiebedrijf op het stadhuis ctuJue Zoeterwoude, waar de burgemeesters uit de gehele regio naar toe waren gekomen. Het College van Beheer van Rijnland andere mening toegedaan wat betreft de winstverdeling :hcx|dan de raadsleden. Rijnlands financieel deskundige, de heer Bezemer, legde de regio-vertegenwoordiging uit, dat een vast 'winstpercentage van de omzet door het Rijk is voorgeschreven om het ondernemersrisico van Rijnland eventueel te kunnen ^opvangen. „De winst moet altijd wat boven de nul-lijn worden D°lt gesteld. Dat is nu eenmaal het gevolg van een bepaalde tarie venpolitiek die wij voeren. Onvoorziene kostenstijgingen die- nen door de overwinst gecompenseerd te worden. In zo'n geval doet Rijnland een beroep op iedere gemeente die van de huidi ge winstdeling profiteert", aldus de heer Bezemer. iv-sf)m de consument toch enigszins in de winst van het gas- en lichtbedrijf mee te laten delen heeft het College van Beheer gisteravond na aandrang van de Algemene Raad toegestemd iet zogenaamde vastrechttarief met 1,5 gulden te verlagen. Het voorstel om dit te doen kwam van het Leids gemeenteraadslid W. Bleijie (CDA). In totaal gaat het om een bedrag van circa 1,4 ton, dat de consumenten minder hoeven te betalen. De al gemene teneur tijdens de raadsvergadering van Rijnland was, 5 H^dat de kleine verbruikers meer moeten profiteren van de 'in {J^inst, die het streekenergiebedrijf op dit moment maakt. Een verlaging van de gas- en electriciteitstarieven zou volgens de meeste gemeenten zeker op haar plaats zijn. J mee: De bouw van een nieuw ad ministratiekantoor (achter het huidige oude kantoor) van het Streekenergiebedrijf Rijnland aan de Langegracht vordert gestaag. Het nieuwe gebouw zal eind volgend jaar door circa 200 man personeel be trokken kunnen worden. Eind 1981 zal op de plaats van het oude administratiegebouw een groot restaurant, infor matie-, recreatie- en verga dercentrum voor Rijnland verrijzen. Dit gebouw gaat twee verdiepingen tellen. De kredieten voor de bouw van genoemde complexen zijn inmiddels verstrekt. De bouw kost ruim 17,5 miljoen. De architecten die voor dit karwei zijn aangetrokken zijn dezelfde die onlangs het Scheveningse Kurhaus (Casi no) hebben gerestaureerd, Spruijt, de Jong en Heringa. Het werk aan de Langegracht wordt uitgevoerd door de Amsterdamsche Aanneming smaatschappij. DIDEN Prof. dr. R.F. Beerling is gisteren in Den Haag ecremeerd. Prof. Beerling was tot 1973 hoogleraar in de ijsgerige sociologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden, idaglij overleed vorige week donderdag plotseling op 74-jarige 16. ieftijd. De overledene gold als een erkend Nederland filo- -K,f. rof. Beerling werd op 7 april 1905 in Gorinchem geboren. Hij nwi udeerde wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteiten van Leiden, 1°" roningen en Amsterdam. In 1945 promoveerde prof. Beerling ïr1üjpn de gemeentelijke universiteit in Amsterdam op het proef- hrift „moderne doodsproblematiek" tot doctor in de wijsbe- ierte. Een jaar later aanvaardde hij een hoogleraarschap in de ijsbegeerte aan de universiteit van Indonesië in Djakarta. °2g laandag 17 december heeft in het Sociologisch Instituut van de 950 eidse Universiteit een herdenkingsbijeenkomst plaats. 7Vi LEIDEN De tijd dat de krant op 5 december in dichtvorm geschreven werd, ligt al ver achter ons. Mo- menteel tellen efficiëntie en productie meer dan een keer per jaar een aardigheidje voor de abonnees. Zelfs journalisten houden heden ten dage hun dichtprobeer- seltjes liever binnen de vertrouwde muren van de hui selijke kring. Het Leids college van b en w heeft nu een poging onderno men de dichterlijke taal in de officiële briefwisseling, die rond 5 december plaats heeft, te doen herleven. Het college doet dit in een brief aan „de heer Van Nispen tot Sevenaer monumentenzorger al menig jaar". Al meer dan een half jaar geleden heeft het college een restauratieprogram naar Monumentenzorg gezonden. Tot op heden heeft men even wel nog geen duidelijke toezeggingen over subsidies ont vangen. Op dichterlijke wijze doet het college thans een beroep op Monumentenzorg toch op korte termijn over de brug te ko men met de monumentensubsidie: „Heus Leiden is wel in herstel; Maar Sint krijgt toch kippevel; Van uw briefjes van vorige maand; Hoe houdt hij de binnenstad zo nog staand; Spaar nu dus moeite noch kosten; En ga een goede antwoordbrief posten; Sint zal u daarvoor altijd dankbaar blijven; En uw naam in gouden letters in het stadsboek schrijven" aldus een gedeelte van het gedicht aan Monumentenzorg. LEIDEN Een 34- jarige Leidenaar hoorde gisteren bij de Haagse recht bank twaalf maan den gevangenis straf eisen, waar van drie voorwaar delijk, voor het stichten van brand in zijn eigen wo ning. De man had in de nacht van 12 op 13 september een molotov-coctail door de ruit van zijn woning aan de Leidse Jan Luy- kenlaan geworpen en bij de verzekeringsmaat- schappij een bedrag van 35.000 gulden geclaimd. De man was verslaafd aan alcohol. In de voora vond van de brandstich ting had hij twintig fles jes bier en een liter jene ver gedronken. De man had veel huiselijke moeilijkheden en zou de overige flatbewoners hebben geterroriseerd. De officier van Justitie wilde vooralsnog geen tbr eisen. De rechtbank spreekt vonnis op 18 de cember. AZL mag polikliniek vernieuwen LEIDEN/DEN HAAG Minister Pais van Onderwijs verwacht op korte termijn toe stemming te kunnen geven voor de verbete ring van de polikliniek en de klinieken in terne geneeskunde en oogheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De bewindsman heeft dit gisteren laten weten bij de behandeling van het restje van de onder wijsbegroting in de Tweede Kamer. De bewindsman liet ook weten achter het amendement van de regeringspartijen te staan om een miljoen extra uit te trekken voor het open school onderwijs. Voor de PvdA is dit vol strekt onvoldoende. De socialistische woord voerder Van Kemenade had gevraagd om tien miljoen. Expositie Sorel In café De Oude Vest (aan de Oude Vest, Leiden) expo seert tot 31 december de Leidse kunstenaar Wil Sorel. Het gaat hier om nieuw werk van Sorel, gouaches en pastels. De expositie kan men zien tijdens de normale openingstijden van het café. Vernieuwing riolering De werkzaamheden voor het vernieuwen van riolering van verbetering van de bestratingen in het Haagwegkwar- tier zijn onlangs openbaar aanbesteed. Hoogste inschrijver was b.v. aannemersbedrijf Wallaard uit Noordeloos met 792.000en de laagste inschrijver was Van Willigen Vu ren b.v. uit Vuren met 578.000,—. In totaal schreven twintig bedrijven in op het werk. Bedrijven uit de Leidse regio die op het werk inschreven waren: H.J. Vessies en zoon b.v. uit Lisse (f 698.000,—), Stam Voorschoten b.v. (J 624.000,—), H. Compeer b.v. uit Leiden (f 622.000,—), L.P. van der Geer en zoon uit Voorschoten (f 605.000,—), Gebroeders Stuifzand b.v. uit Leiden (f 602.000,—), b.v. aannemingsbedrijf voorheen J. Visscher en zoon uit Lei derdorp (598.900,—), Aannemersbedrijf gebroeders Schouls uit Leiden (f 597.000,—) en Lareco b.v. uit Alphen aan den Rijn (f 584.000,—). Pianorecitel Het grote succes, dat Alwin Bar tijdens het K&O-kof fieconcert van vorig jaar oogstte, is er de reden van, dat de pianist ook dit jaar voor het geven van een con cert in de Stadsgehoorzaal is uitgenodigd. Het concert aan de Breestraat begint zondag 9 december om half twaalf 's morgens. Op het programma staan onder meer werken van Liszt, Tsjaikowsky en Schumann. De bezoekers kunnen vanaf elf uur een gratis kopje koffie nuttigen. De voorverkoop van toegangsbewijzen is op het bureau van K&O aan de Oude Vest. Volksdansinstuif De laatste volksdansinstuif in het Leids Vrijetijdscentrum heeft zaterdagavond 8 december plaats. Op het programma staan weer een keur van binnen- en buitenlandse dansen uit onder meer de Balkan, Israel en Amerika. Het geheel staat onder leiding van Y. Knynenburg. Gedurende de pauze voert de straattheatergroep 'Gajes' een midde- leeeuws schouwspel met liedjes en ballades op. De volk sdansinstuif aan de Breestraat begint om acht uur en is voor iedereen toegankelijk. De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. Iedereen wil wonen Het Leids comité „Iedereen wil wonen" houdt dinsdag avond 11 december een politieke hoorzitting in het An- tonius Clubhuis aan de Lange Mare. Tijdens deze bij eenkomst zullen politieke vertegenwoordigers van ver schillende fracties zitting nemen in een forum, dat de woonproblematiek van een- en tweepersoonshuishou dens aan de orde stelt. Behalve een politieke afvaardi ging zullen vertegenwoordigers van instellingen en or ganisaties die bij het huisvestingsnood betrokken zijn hun standpunt duidelijk kunnen maken. De hoorzit ting begint om acht uur. Fassbinder De film Der Handel Der Vier Jahreszeiten van Rainer Werner Fassbinder wordt dinsdag 11 december om acht uur in het K&O-gebouw aan de Oude Vest vertoond. De film handelt over een man, Hans Erp, die tijdens zijn leven diverse teleurstellingen moet doorstaan en die zich tenslot te, na afscheid van zijn familie te hebben genomen, in zijn stamkroeg dood drinkt. Na de begrafenis gaat de weduwe van Hans Erp met Harry, een oude vriend van haar man, verder. De toegangsprijzen bedragen drie gulden vijfenze ventig en vier gulden vijfenzeventig. Avondexcursie Om een indruk te geven over wat er allemal bekend is over mineralen, edelstenen en fossielen is er maandag 10 en dinsdag 11 december om acht uur een rondleiding door het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie. Voor de eigenlijke rondleiding worden dia's en na de rondleiding wordt de film 'De Lage Landen' vertoond. Het hoofd van de educatieve dienst van het museum, mevrouw drs. E. van der Wilk, heeft de leiding in han den. De plaats van samenkomst is in het museum aan Hooglandse Kerkgracht 17. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij K&O aan de Oude Vest 45. Telefo nische inlichtingen kan men via nummer 141141 krij gen. Enkele tientallen medewerkers van de KWJ, de organisatie voor werkende jongeren, heb ben gisteravond een actie ge houden onder het jeugdig win- mo™* kelpersoneel. Verkleed als Sint Nicolaas of Zwarte Piet deel- den de KWJ-ers folders en zakjes snoep uit aan het jeug dige personeel van winkels aan de Haarlemmerstraat, de Breestraat en de Donkersteeg. In de folders worden de rech ten van werkende jongeren op het gebied van minimumjeugd loon en dergelijke uit de doe ken gedaan. 'Horsten' klagen over ondeugdelijke deuren LEIDEN De bewoners van de Arends- en Condor- horst hebben er bij het Leid se college op aangedrongen, eindelijk eens iets te laten doen aan de niet goed slui tende voordeuren in de flats. Zij hebben de Leidse Wo ningstichting, die de flats beheert, voor de keus ge steld: ofwel de deuren wor den vernieuwd, ofwel de stookkosten worden voor een derde in mindering ge bracht Zolang de flats in de Arends- en Condorhorst bewoond zijn, wordt er geklaagd over de on deugdelijke deuren. Klachten van de bewoners stuiten al ja ren op de mededeling van de LWS dat er geen geld is om de deuren (792 in totaal) te ver nieuwen. „Tot nu toe hebben we niet te veel aangedrongen in de hoop dat de L.W.S. c.q. de gemeente zelf als instantie die het voorbeeld moet geven hoe energie te besparen hier zelf wel maatregelen zou ne men", aldus een brandbrief van de bewoners aan de Leid se wethouder van volkshuis vesting. De bewoners stellen niet voor balkons en galerijen te willen stoken. Zij vragen de wethouder op korte termijn, en niet over een maand of zes, iets aan de onhoudbare situatie te doen. iGeen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3