EG ruziet om Britse olie W Iraanse studenten verwerpen resolutie van Veiligheidsraad Carter: kandidatuur in teken van waarheid Sa Carneirogehard door tegenslag Portugese verkiezingsoverwinnaar Schmidt vertrouwt bereidheid Russen tot onderhandelen op Sovjet-Unie trekt tankdivisie terug WERKNEMERS CHRYSLER: GEEN LOONSTOP Weer diaman ten schandaal rond Franse president BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 WASHINGTON De Sovjet-Unie trekt vandaag een tankdivisie uit Oost-Duitsland terug en komt daarmee een deel van de belofte na die president Brezjnjev op 6 oktober in Oost-Berlijn heeft ge daan. In Washington waar dit gisteren officieel bekend werd gemaakt, zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dat deze Russische stap door de V.S. als „positief" wordt beschouwd en zal kunnen leiden tot het scheppen van een militair evenwicht in centraal Europa. Een Russische tank op weg naar het station in Wittenberg vanwaar de tank divisie uit Oost-Duitsland naar de Sovjet-Unie zal terugkeren. WASHINGTON Vakbondsleiders bij Chrysler hebben gisteren te verstaan gegeven dat ze de Amerikaanse autofabriek Chrysler liever failliet zien gaan dan dat ze genoegen nemen met een loonstop van drie jaar. De honderden deelnemers aan een vergadering van de bond van werknemers in de Amerikaanse automobielfabriek (UAW) juichten deze verkla ring luidruchtig toe. Een loonstop is een van de voorwaarden die de regering heeft gesteld voor een krediet van anderhalf miljard dollar dat de maatschappij uit haar financiële moeilijkheden moet helpen. Liza Minnelli in New York getrouwd De Amerikaanse showster Liza Min nelli, dochter van wijlen Judy Garland, is gisteren in het huwelijk getreden met de manager van haar laatste twee Broadways- hows, Mark Gero. Het is is haar derde en zijn eerste huwe lijk. Voordien is Liza len en Jack Haley jr. van de St-Bartholo- Minnelli gehuwd ge- Het bruidspaar tij- meuskapel in Man- weest met Peter Al- dens het verlaten hattan (New York). NEDERLAND MAG MEERINVOEREN fOF jaar Mos! (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Nederland mag volgend jaar 42 miljoen ton ruwe olie voor ei gen gebruik invoeren. In 1978 bedroeg de Nederlandse invoer nog 36 miljoen ton. De stijging is onder meer mogelijk dankzij de toenemende oliewinning in het Engelse deel van de Noordzee. Minister van Economische Zaken Van Aardenne is gisteren in de Europese mi nisterraad akkoord gegaan met dit im- portplafond voor 1980. Of het ook werke lijk een dwingend karakter krijgt is ech ter nog niet zeker. De vergadering van de voor energie verantwoordelijke EG-mi- nisters uit de negen lidstaten verliep in zo'n ruzie-achtige sfeer dat men niet tot een definitief besluit kon komen. Vooral de vraag wat te doen als er opnieuw een stagnatie in de olie-aanvoer komt stond overeenstemming in de weg. De bewindslieden waren in Brussel bijeen om voor 1980 een definitieve verdeling te maken van het totale maximum aan olie-import, dat de EG volgens de wereld top-conferentie van Tokio van juni j.l. toe komt. Het Engelse aandeel is laag (12 mil joen ton) omdat het land in snel toene mende mate zelf olie uit de Noordzee wint. De Britse olie werd gisteren ook aanleiding voor een zoveelste EG-twist. Met name Frankrijk zelf niet vermaard om zijn Europese gezindheid staat op het standpunt dat de Engelsen meer ten behoeve van de Europese Gemeenschap moeten aanwenden. De Britten zouden dienen te beloven dat ze bij een nieuwe energie-crisis hun produktie opvoeren en exclusief aan de EG-partners verkopen. Engeland voelt niets voor zo'n belofte. Het zegt dat dit technisch onmogelijk is, dat reeds een derde deel van zijn olie naar de EG-landen gaat en dat de export naar derde landen nu eenmaal in langlopende contracten is vastgelegd. Engeland houdt nagenoeg de helft van zijn produktie voor eigen gebruik. Het land wint dit jaar 80 miljoen ton uit de Noordzee; in 1982 zal dat 140 miljoen ton zijn. Het Londense streven is zo spoedig mogelijk zelfvoorzie nend te zijn. De snelle toename van de Britse oliewin ning en -export heeft tot gevolg dat in de EG-landen de importen kunnen stijgen. ondanks het feit dat het gemeenschap{Kan lijk plafond in 1980 lager ligt dan de toU EG-invoer van het lopende jaar. Frankrijk meent overigens dat het als ei e^ei ge EEG-partner daadwerkelijk de spraak is nagekomen om Vijf procent er'] besparen op het energieverbruik. Indi |laa er weer een oliecrisis zou komen, v~ Frankrijk daarom niet meedoen aan gemeenschappelijke verlaging van 'et vastgestelde import-maxima. en 2 iebk De ex-sjah van Iran, Mohammed Reza Pahlevi, hier nog in New York in zijn hotelka mer, in gesprek met de tv-interviewster Barbara Walters. TEHERAN De bezetters van de Amerikaanse ambas sade in Teheran hebben de gisteravond door de Veilig heidsraad aanvaarde resolu tie, waarin de onmiddellijke vrijlating van de vijftig gij zelaars wordt geëist, verwor pen. „De mening van de Vei ligheidsraad is wat ons be treft waardeloos, en zal ons in geen enkel opzicht beïn vloeden", aldus een woord voerder van de studenten. De Iraanse regering had geen direct commentaar, al was bij voorbaat duidelijk dat ze elke uitspraak van de Veiligheidsraad zou afwij zen waarin de Iraanse eisen, o.a. de uitlevering van de sjah, niet zouden zijn opge nomen. De resolutie van de Veilig heidsraad bekroont een maand van oproepen door tientallen internationale organisaties en 135 doden bij grote moskee DJEDDAH Bij de gevech ten in en de ontruiming van de grote moskee van Mekka zijn in totaal 135 mensen om het leven gekomen. Dit is door de Saoedische minister van binnenlandse zaken, prins Abdel Aziz, meege deeld. De regeringstroepen verloren zestig man. Vol gens een woordvoerder van de groep, die zich verant woordelijk heeft gesteld voor de bezetting, zijn onder de bezetters zware verliezen geleden. De Saoedische auto riteiten zouden meer dan 7000 symathisanten hebben gevangen gezet. Volgens de prins waren de be zetters voor het merendeel buitenlanders. De minister toonde ook twee films van het gebeurde. Op een van die films was een van de leiders van de bezetters te zien, op de tweede een overzicht van on geveer vijftig gevangenen. De commentatoren verwensten hen „naar de vlammen van de hel". regeringen. Behalve door de Veiligheidsraad zijn er stappen geweest door de internatioanel federatie voor de rechten van de mens, het Vaticaan, het Ge- menbest, het Europees Parle ment, het Internationaal Ge rechtshof en Amnesty Inter national. Tientallen regerin gen hebben hun steun betuigd aan het Amerikaanse stand punt. De resolutie werd met algeme ne stemmen aanvaard. Iran heeft het debat geboycot. Se cretaris-generaal Waldheim verklaarde na de stemming dat de vrijlating van de gijze laars van onmiddellijk en pri mair belang is, maar dat ook andere zaken overweging ver dienen, en VS-ambassadeur McHenry sprak de hoop uit dat de Iraanse regering „bin nen enkele uren" gehoor zal geven aan de oproep. Het Russische partijblad Prav- da schreef gisteren dat het de Amerikanen ontbreekt aan koelbloedigheid en dat zij zo van de crisis in Iran een van de ernstigste internationale conflicten van na de oorlog hebben gemaakt. De Pravda beschuldigt Washington ervan dat het door een anti-Iraanse perscampagne het incident verandert in een voor de vre de gevaarlijke provocatie. WASHINGTON President Carter, die gis teren officieel de Democratische kandida tuur voor het presidentschap gesteld heeft, heeft in een toespraak gezegd, dat hij deze kandidatuur „in het teken van de waarheid" plaatst. „Ik spreek tot u op een somber tijdstip. De cri sis die over ons gekomen is door een onwettige daad zonder precedent (de gijzeling in Iran), heeft vanaf het eerste moment mijn volledige aandacht gehad. De verkiezing van een Demo cratische regering vormt echter de kern van onze vrijheden en zij moet worden gehand haafd", aldus Carter. Hij maakte voorts bekend, dat hij vice-president Wal ter Mondale zal voor dragen als vice-president en noemde hem de „doeltreffendste vice-president uit de Ameri kaanse geschiedenis". Hij kondigde aan, dat hij de Democratische Partij naar de overwinning wilde leiden. Als de voornaamste problemen noemde hij de hoge energieprijs, de inflatie, de moeilijkheid om de kernbewapening te contro leren en de noodzaak van een sterke verdedi ging- (Van onze correspondent) LISSABON Dr. Francesco sa Carneiro, die op grond van zijn ver kiezingsoverwinning van zondag ongetwijfeld door president Eanes geroepen zal worden tot het vor men van een nieuwe regering in Portugal, is een oudgediende in de politiek. Na de Anjer-revolutie van 1974 werd hij benoemd tot leider van één van Portugals nieuwe poli tieke partijen, de volksdemocrati- sche partij. Na jaren oppositie te hebben gevoerd tegen het totalitai re regime van Dr. Antonio Oliveria Salazar, lag het voor de hand dat hij de partij zou gaan aanvoeren. De partij is sindsdien van naam veranderd en gaat nu als „volksso- ciaaldemocratische partij" door het leven. Van de twee stromingen die oppositie voerden tegen de dictatuur in Portu gal, vertegenwoordigde Dr. Carneiro de parlementaire stroming. Zijn poli tieke rivalen van dit moment, de communistische leider Alvaro Cunhal Sa Carneiro en de socialistische aanvoerder Dr. Mario Soares, komen voort uit de linkse, illegale traditie die tijdens de dictatuur steunde op de aanhang van ballingen en politieke gevangenen. Sa Carneiro verwierf bekendheid on der de regering van Marcelo Caetano, de opvolger van Dr. Salazar. Met zijn partijgenoot Balsemao besloot hij zich toendertijd kandidaat te stellen voor de parlementsverkiezingen, omdat ze er stellig van overtuigd waren dat de liberalisatie die onder Caetano was begonnen, ertoe zou leiden dat de de mocratie in Portugal vastere vormen zou aannemen. Ze kwamen echter be drogen uit. Vier jaar lang voerde de zogenoemde „liberale bank" een parlementaire strijd tegen de censuur, de wreedhe den van de politie en de koloniale oorlogen in Angola, Guinee-Bissau en Mozambique. Aan hun experiment kwam een stormachtig einde toen ze in februari 1973 hun ontslag indien den. Hun stellingname sloeg de peilers onder de dictatuur weg. De verschillen tussen de hervormers en de radicalen betroffen niet alleen de te volgen strategie. De hervormers, die een natuurlijke basis hadden in het conservatieve noorden van Portu gal, kregen steun van de beroepsbe volking in de steden, de anti-commu nisten en de anti-fascisten. De com munisten en de socialisten verwier ven hun aanhang onder de arbeiders de steden én de armere zuidelijke provincies van Portugal. Toen de contouren van de Anjer-re volutie zich in 1974 tegen de horizon begonnen af te tekenen, gingen beide stromingen een verbond aan om de nieuwe democratie van Portugal geza menlijk te gaan leiden. Nu, vijf jaar later ligt Dr. Sa Carneiro overhoop met de radicalen. Als leider van de nieuw gekozen Democratische Allian tie en als fel anti-communist krijgt hij steun van de Portugezen die zich lie ver tot Europa dan tot de Derde We reld richten en die een einde willen zien aan de nationalisaties en radicale landhervormingen die na de revolutie zijn doorgevoerd. Dr. Sa Carneiro is geboren in het noordelijk gelegen Oporto. Op 21-jari ge leeftijd studeerde hij af als jurist en opende een advocatenkantoor in zijn geboortestad. In 1969 stelde hij zich kandidaat voor het parlement. Car neiro is een kleine, beweeglijke man die bekend staat om zijn felle onder handelen binnen en buiten de partij. (Copyright The Guardian) Jamani loopt weg uit OAPEC- vergadering KOEWEIT De olieminister van Saoedi-Arabië, sjeik Ach- med Zaki Jamani, is gisteren van een vergadering van de organisatie van Arabische olie- exporterende landen (OAPEC) in Koeweit weggelopen, ken nelijk uit protest tegen het in dienen van een resolutie door Libië en Syrië, waarin steun aan Iran werd uitgesproken in het geschil met de Verenigde Staten. Volgens conferentiekringen was de ministervergadering nauwelijks begonnen, toen de Saoedische minister de confe rentiezaal verliet. Jamani zou daarmee hebben willen duide lijk maken dat de OAPEC „een economische, en geen po litieke organisatie is", aldus de zegslieden. Naar verluidt kreeg Jamani de steun van de andere Arabische olielanden. Eenzame opsluiting voor Orlov MOSKOU De Russische natuurkundige en dissident Joeri Orlov heeft zes maanden „interne opsluiting" gekregen nadat hij had geprobeerd het manuscript van een weten schappelijk artikel te smokke len uit het werkkamp in de Oeral, waar hij een straf van zeven jaar uitzit. Dit heeft zijn vrouw Irina gisteren in Mos kou tegen westerse verslagge vers gezegd. De 55-jarige Orlov was een van de oprichters van de Mos- kouse „Helsinkigroep", die toeziet op de naleving van de mensenrechten door de Sovje tregering. Zwitsers tegen zomertijd BERN Het Zwitserse parle ment heeft het regeringsvoor stel tot invoering van de zo mertijd met ingang van 1980 verworpen. Het besloot met 88 tegen 86 stemmen het ontwerp „voor een uitvoeriger onder zoek" naar een commissie te verwijzen. De regering had zich op 14 november uitge sproken vóór de invoering van de zomertijd. Schaatsen in de Arabische warmte 4^ De inwoners van de Verenigde Arabi sche Emiraten be horen, dankzij de olieïnkomsten, tot de meest welgestel- den van de wereld: een inkomen van 30.000 gulden voor iedere man, vrouw en kind. Aan vrije tijd ook geen ge brek. Om hun tijd te doden gaan velen daarom schaatsen op de enige kunst ijsbaan, die in de Arabische landen te vinden is. ■Jvt NIEUWE ONTHULLINGEN IN LE CANARD iserl PARIJS Het Franse sati rische weekblad „Le Canard Enchainé" maakt er in het gisteren verschenen num mer melding van dat de Franse president, Valéry Giscard d'Estaing, kort na zijn verkiezing in 1974 dia manten heeft gekregen van de vroegere Centraalafri- kaanse keizer Bokassa. Het blad publiceert een copie van een brief van de ex-kei zer aan het Diamantenbu reau van zijn land, waarin hij vraagt hoe het met ver vaardiging van voor Giscard bestemde juwelen is gesteld. Zoals bekend had het blad in oktober al gemeld dat Giscard, toen hij nog minister van fi nanciën was, voor een half miljoen aan diamanten van Bokassa had gekregen. Tijdens een televisie-gesprek, verleden week, gaf de Franse president geen officiële ontkenning van (Van onze correspondent Ami van Vree) BERLIJN Bondskanselier Helmut Schmidt is vol vertrouwen dat de Sovjet-U nie ook na het besluit van de NAVO tot mo dernisering van de middellange-afstandsra- ketten zal willen onderhandelen over een vermindering van het wederzijdse wapenar senaal. Hij baseert zich daarbij op de inten sieve gesprekken die hij met de Russische partijleiders heeft gehad. Schmidt zei dit gisteren in een urenlange toespraak op het partijcè rigres van de SPD in Berlijn, waarin hij uitvoerig aandacht schonk aan alle pro blemen die op dit moment in en buiten de Bondsrepubliek aan de orde zijn. Over de bewapeningskwestie zei hij letterlijk: „Ik verwacht al met al een nieuwe periode van intensieve pogingen om te komen tot een stabi lisering van het militaire evenwicht in Euro pa". Over de Sovjet-Unie zei Schmidt: In de eerste plaats wil de Sovjet-Unie de debatten over de bewapeningskwestie gebruiken om de loyaliteit van de Bondsrepubliek tegenover de NAVO op de proef te stellen; in de tweede plaats moet de NAVO wel een dergelijk besluit nemen om niet met lege handen aan de onder handelingstafel te moeten gaan zitten; en ten slotte zal de Sovjet-Unie zich op den duur niet willen onttrekken aan onderhandelingen over een wederzijdse begrenzing van de bewape ning. Ook deed Schmidt een felle aanval op Franz Josef Straaus, de christendemocratische kanse lierskandidaat, „een onberekenbare man die door zijn velreden zelf zijn politieke toekomst om zeep heeft gebracht". De vrees is gerecht vaardigd dat Strauss de binnenlandse vrede op het spel zet en de sociale verworvenheden en de rechten van de werknemers zal verminde ren, aldus Schmidt. Vir dat verhaal. Tijdens dat g sprek zei hij verder, dat de g schenken die hij als preside ontvangt, meestal aan liefdac ge doelen worden gegeven. In het nieuwste nummer ga „Le Canard" hier verder op en schrijft, dat de liefdadij instelling „Missions Africa nes" op 16 november, elf d gen voor het genoemde tv-g sprek, van het Elysée een p; juwelen kreeg. Daarbij zat ef i kaartje van Anne-Aymone, vrouw van Giscard. Volge „Le Canard Enchainé" bevo den deze kostbaarheden zii oorspronkelijk in de partic liere woningen van Giscard Parijs en de provincie. Op november zou een specia wagen van de oproerpolil voorwerpen uit het Parij apartement yan de preside hebben gehaald. Een dag lal zou een helicopter naar de bi ten verblijven van de preside zijn gestuurd, om ook d« dingen op te halen en naar ambtswoning van de preside te brengen. Functionarissr van het Elysée zeiden nieuwste nummer van Canard" nog niet te hebl gelezen en daarom geen cor mentaar te kunnen geven. Begin tussei twee vuren JERUZALEM Premier N nachem Begin is gisteren confronteerd met mogelij] crises op twee fronten door 3 zonderlijke acties van 1> ten op de westelijke Jordaai oever en het dreigement vi een uiterst godsdienstige pari zich uit Begins wankele coal tie terug te trekken. Er wei aan getwijfeld of joodse kol nisten akkoord zouden garr met de onvoorwaardelijl evacuatie van hun nederzt. ting op de westelijke Jordaa^ oever, die door het hoog g rechtshof illegaal is bevondet- De uiterst religieuze agud p partij heeft gedreigd haar v parlementsleden uit de rej rende coalitie terug te trekk vanwege een geschil abortuswetgeving.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10