Zuiveringsinstallatie Leiden-Noord wordt aanzienlijk uitgebreid Jarige BGD op zoek naar groter pand Witboek voor 'Groot Matilo' 2 HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND NI n INVESTEERT MILJOEN IN VOORBEREIDING Engelse school op werkweek Keukens van klasse. poggenpohl STAD .GIN; 18.00 9. 19.2 e. tv. Nachli tual. 20.15 the LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 Tv-c LEIDEN De afvalwaterzuiveringsinstallatie in Leiden- Noord zal door het Hoogheemraadschap van Rijnland op orte termijn aanzienlijk worden uitgebreid. De in 1939 ge- ,_~ouwde zuiveringsinstallatie beschikt al sinds jaren niet 22.30 meer over voldoende capaciteit om het afvalwater van Lei den-Noord, de Merenwijk, Warmond en Leiderdorp afdoen de te reinigen waardoor veel stankoverlast ontstaat, met '5 Kie name in de zomer in het gebied rond de Haarlemmertrek- vaart. Om een afdoende reiniging van het afvalwater vol- Jl! gens de laatste milieunormen te bewerkstelligen zal de ca- lon paciteit moeten worden verviervoudigd. Als alle vergunnin gen worden verleend kan medio 1981 met met de bouw wor den begonnen. Eind 1984 zou de zuiveringsinstallatie dan af gebouwd en op haar taak berekend moeten zijn. Het Hoog heemraadschap van Rijnland heeft ruim één miljoen gul den beschikbaar gesteld voor de voorbereiding van de nieuwbouw van de installatie. De vernieuwing van de zuive- plM ringsinstallatie Leiden-Noord, die in 1977 door Rijnland van de gemeente Leiden werd overgenomen betekent in feite J.40jjhet bouwen van een moderne en grotere zuiveringsinrich ting op hetzelfde, maar dan Gnaar het noorden vergrote ter rein. Rijnland heeft ook nog overwogen om de Katwijkse installatie in te schakelen bij de reiniging van het afvalwa ter van Leiden-Noord, Leider dorp en Warmond maar dat bleek een veel kostbaarder al ternatief te zijn omdat daar voor een lange transportlei ding moet worden aangelegd en de Katwijkse zuiveringsin stallatie daarvoor ook zou moeten worden uitgebreid. Het terrein dat voor de uit- breiding van de zuiveringsin richting nodig is vormt ruweg een driehoek ten noorden van de huidige installatie tussen de spoorlijn Leiden-Haarlem en en industrieterrein ten westen van de Leidse Merenwijk. Om Q8 Rijnland in staat te stellen deze grond aan te kopen en de nieuwe zuivering te gaan bou wen wil het Leidse gemeente bestuur bij de komende herzie ning van het bestemmingsplan Merenwijk dit terrein de be stemming „afvalwaterzuive ringsinrichting" geven. Tij dens een overleg Rijnland-Lei den is door de gemeente een 0 Te 0 Tw snelle wijziging toegezegd om vertraging in de bouw te voor komen. Over het terrein loopt ook nog een gedeelte van de voormalige spoorlijn Leiden- gasfabriek Leiden. De Neder landse Spoorwegen zullen dit terrein, dat nodig is voor de uitbreiding van de inrichting, waarschijnlijk aan Rijnland overdragen, maar daar is mo gelijk een transactie via de ge meente Leiden voor nodig. Beperking overlast In de nieuwe installatie wor den uitgebreide voorzieningen aangebracht om stank- en ge luidshinder voor de omgeving te voorkomen en tevens te zorgen dat er geen verneve ling optreedt door het afdek ken van bepaalde onderdelen. De toevoer van het afvalwater wordt zoveel mogelijk ver sneld en er worden zo nodig chemicaliën toegevoegd om te kunnen waarborgen dat het afvalwater de installatie stankvrij bereikt. Om de overlast zoveel moge lijk te beperken totdat de in stallatie zal zijn vernieuwd zal Rijnland „op korte termijn een aantal voorzieningen treffen dio deels ook in de toekomst gehandhaafd zullen blijven. De geplande uitbreiding gearceerd in beeld gebracht. De kelder waarin het rioolwa ter binnenkomt zal worden af gedekt en de ventilatielucht daarin zal worden gezuiverd. Verouderd filtermateriaal zal worden vervangen, het water van de Slaaghsloot zal worden verbeterd en de boezemwate ren zullen worden doorge spoeld. Met het laatste kon af gelopen zomer de overlast voor omwonenden van de Haarlemmertrekvaart al be vredigend worden bestreden. Tenslotte zal de apparatuur voor indikking, ontwatering en verdere verwerking van het slib bij de bouwwerkzaam heden voorrang krijgen om ook deze stankbron zo vroeg tijdig mogelijk op te heffen. Het Hoogheemraadschap orga niseert op dinsdag 11 decem ber een voorlichtingsavond in het restaurant van de Groe- noordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan om de omwonen den van haar plannen om de hoogte te stellen. Deze avond begint om 20.00 uur. Energie Evenals de thans in Zwaans- hoek in de Haarlemmermeer- polder in aanbouw zijnde Rijn landse regionale installatie zal de nieuwe zuivering Leiden- Noord werken met een mo dern laagbelast actief slibsys- teem, dat de beste milieuwaar- borgen biedt en niet spoedig overbelast raakt. Tevens wordt gestreefd naar en zo laag mogelijk energieverbruik door gebruikmaking van on der meer het eigen slibgisting- sgas. Ook wordt overwogen de restwarmte van de aangren zende vuilverbranding te be nutten teneinde energie te be sparen. In de toekomst zal het ook nodig zijn het door de gro tere capaciteit opdringende slib terug te dringen, dat zal bijvoorbeeld geschieden door verbranding van slib. Het Raadgevend Ingenieurs bureau Dwars, Heederik en Verhey uit Amersfoort is voor ruim een miljoen gulden inge huurd voor het maken van een voorontwerp van de zui veringsinstallatie. Dat ontwerp moet halverwege 1980 gereed zijn. De bouw is in drie fasen gepland om tijdens de werk zaamheden het zuiveren met de oude inrichting door te la ten gaan. Eind 1982 moet de eerste fase, een uitgebreid en gemoderniseerd slibverwer- kingsbedrijf gereed zijn, ter wijl de beide volgende jaren telkens zuiveringseenheden met elk een capaciteit van 60.000 inwoner-equivalenten gereed moeten komen. De kos ten zullen tientallen miljoenen guldens belopen. Door de hoge investeringen die Rijnland momenteel in Zwaanshoek doet en de investering in Lei den-Noord zal de verontreini gingsheffing de komende jaren fors moeten worden verhoogd. Bestemming Houtkwartier- ruimte nog onzeker LEIDEN Het is nog niet zeker welke bestemming de ruimte krijgt die vrijkomt als de vestiging Houtkwar tier van de openbare biblio theek op de hoek Zweiland- laan/Kagerstraat wordt op geheven, hetgeen binnenkort staat te gebeuren. De bibliotheekruimte maakt onderdeel uit van het gebouw van de openbare Louise de Co- ligny scholengemeenschap aan de Kagerstraat, waar de loka- lennood zeer hoog gestegen is. Deze school zou dan ook erg graag een paar vaklokalen in de vrijkomende ruimte inrich ten. Wethouder Tesselaar van Onderwijs ziet echter meer in de vestiging van een crèche voor kinderen van buitenland se werknemers in deze ruimte, waaraan een sterke behoefte bestaat. Het VVD-raadslid C. Elzenga sprong gisteren bij de behandeling van de begroting in de commissie in de bres voor de Louise de Coligny scholengemeenschap. Wethou der Tesselaar zegde hierop toe de zaken in een latere comis- sievergadering tegen elkaar af te wege. „Het belangrijkste blijft voor mij dat de huur die de bibliotheek opbracht door de volgende gebruiker ook wordt opgebracht", aldus de wethouder. Bromfietser zwaar gewond NOORDWIJKERHOUT Een 22-jarige bromfietser uit Noordwijkerhout liep van morgen ernstig hoofdletsel op bij een aanrijding op de kruising Herenweg/Provin- cialeweg 1. De jongeman is overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den. De jongen reed met zijn brom mer op het fietspad. De auto ging naar rechts zonder acht te slaan op de bromfietser. Katte-ziekte bij honden LEIDEN De Leidse dierenartsen roepen hon denbezitters op, hun hond zo spoedig moge lijk te laten inenten te gen de onlangs ontdekte 'katteziekte bij honden'. De artsen wijzen erop dat ook in Leiden enkele gevallen met deze ge vreesde ziekte zijn ge constateerd. De ziekte heeft een dodelijke af loop voor de honden. Litteris Sacrum De Koninklijke Vereniging „Litteris Sacrum brengt 7 en 11 december in de Leidse Schouwburg de toneelpro ductie „De goede mens van Sezuan" van de bekende Duitse toneelschrijver Bertolt Brecht. Het stuk wordt geregisseerd door Jan Bartelsman. De, kort geleden overleden, Duitse componist Paul Dessau schreef er voor Brecht de sfeervolle muziek bij. Beide voorstel lingen beginnen om kwart over acht. De toegangsprijs is acht gulden vijftig en voor CJP-houders vier gulden vijftig. Molen wandeltoch t De wandelkring Leiden organiseert zaterdag 8 december een molen wandel tocht van respectievelijk tien en vijftien kilometer. Aan de deelnemers wordt als herinnering een tegel overhandigd met daarop een afbeelding van een van de molens langs de route. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden vijftig per persoon. Van negen tot een uur kan bij het VVV aan het stationsplein gestart worden. Bij het VVV kunnen tevens nadere inlichtingen worden verkre gen (tel. 146846). Zondagoch tendbijeenkomst De heer A. Bloemendal geeft zondag 9 december een le zing voor de werkgemeenschap „De Ratel" in het Leid se Volkshuis. Aan de hand van dia's spreekt de heer Bloemendal over de Alpen in Centraal-Europa. De toe gangsprijs is een gulden vijfenzeventig per persoon. De lezing begint om half elf. Kaarten voor de bijeen komst zijn te krijgen vanaf donderdag 6 december in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Vrouwenavond De vrouwengroepen van Troef organiseren vanavond een open avond voor alle vrouwen die zin hebben in een paar gezellige uurtjes. Er zijn tal van activiteiten waaronder de Zweedse film 'Hustruer', een optreden van het vrouwen koor de Sirenes' en muziek. De open avond in het vor- mingscenmtrum Troef aan het Noordeinde begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Jo Peters In de laatste maand van dit jaar presenteert de LAK- galerie het werk van een kunstenaar uit België en wel van Jo Peters. Peters werkt spontaan, hij is geen kun stenaar die een bepaalde stroming volgt, maar hij te kent en schildert op gevoel. Door verschillende stijlen en materialen is zijn werk moeilijk onder te verdelen. Gedurende de maand december is het werk van Jo Pe ters in het Academiegebouw aan het Rapenburg te be wonderen. Afscheidsreceptie De Leidse ren- en toervereniging Swift geeft vrijdag 7 de cember een afscheidsreceptie voor haar erevoorzitter Joop Riethoven. De receptie wordt van half acht tot half tien gehouden in het repetitielokaal van muziekvereniging „De Burcht" in de voormalige Morspoortkazerne aan de Mors- straat. Ronald Snijders trio De fluitist Ronald Snijders is morgenavond te gast in jazzzolder Hot House in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Hij treedt dit keer niet met zijn groep Black Straight Music op, maar met Arnold Dooyeweerd op bas en Max Bolleman op drums. Het concert begint tussen negen uur en half tien 's avonds. LEIDEN De huidige ac commodatie van de Be drijfsgeneeskundige Dienst (BGD) aan de Hoge Rijn dijk 29 zal binnen afzienba re tijd ontoereikend blijken om het aantal groeiende ac tiviteiten het hoofd te kun nen bieden. Ook de daarmee gelijke tred houdende uit breiding van het personeels bestand vraagt in de naaste toekomst meer voorzienin gen en vooral meer ruimte. Dit schrijft de heer S.P.M. Hiep directeur en ,arts van de Leidse B.G.D. in het jaar verslag van de volgende maand jubilerende vereni ging. De B.G.D-Leiden, die donder dag 13 december zijn 25-jarig bestaan viert, begint, aldus di recteur Hiep, in een stroom versnelling te geraken. „Na een schoorvoetend begin (ge rekend vanaf de fusie met B.G.-Bouw juli '76) komen nu steeds meer werkers vanuit de bouw over de BGD-drempel. Intensieve contacten met bouwondernemingen, het So ciaal Fonds Bouwnijverheid en niet te vergeten het centra le apparaat van de B.G.-Bouw te Amersfoort heben hier be langrijk toe bijgedragen. Op grond hiervan mag men rede lijkerwijze verwachten dat deze ontwikkeling zich zal voortzetten." Vandaar de ster ke behoefte van de B.G.D. aan een groter pand, bij voorkeur in Leiden. Het aantal werkne mers in de bouwnijverheid, woonachtig in de regio Leiden plus het aantal leden, dat de B.G.D-Leiden verzorgt be draagt thans ruim 13.000 per sonen. Er zijn op dit moment ruim 25 bedrijven bij de B.G.D. aangesloten. De B.G.D. houdt zich voorna melijk bezig met de uitvoering van de ziektewet. De facilitei ten die via de B.G.D. aan de leden ter beschikking staan zijn tweeledig. In de eerste plaats oefent de functionaris voor de buitendienst controle uit op het naleven van de wet telijke voorschriften ingevolge de ziektewet. In de tweede Het pand van de BGD aan de Hoge Rijndijk dat te klein wordt voor de steeds toenemende activiteiten van de dienst. plaats worden door de bedrijf sartsen adviezen inzake werk hervatting in het kader van de verzuimbegeleiding aan de verzuimers en de bedrijfslei ding medegedeeld. De B.G.D. verzorgt tevens voor al zijn le den medisch onderzoek, waar onder gericht periodiek onder zoek, audiometrie (het gehoor betreffende), electrocardiogra- fie (het hart betreffende), on derzoek naar werkomstandig heden en arbeidshygiëne en algemeen periodiek onder- De leerlingen van het Lough borough Technical College uit Engeland, die voor een werkweek in Leiden waren, kregen gisteren in het ge meentehuis van burgemees ter Vis tekst en uitleg over het reilen en zeilen van de gemeentelijke organisatie. Het bezoek van de Britten (17-20 jaar oud) had plaats in het kader van een door het ministerie voorgestelde inter nationale uitwisseling. De leerlingen van de M.E.A.O. aan het Lammenschanspark en de overzeese bezoekers houden zich bezig met een marketing project, waarbij zij speciale aandacht besteden Nieuwe raming: Minder eerstejaars DEN HAAG (ANP) De aantallen eerstejaars stude- neten zullen in de toekomst kleiner zijn dan de progno ses tot nog toe hebben aan gegeven. Tot 1983 is er een groei, waarna er sprake is van een stabilisatie. Maar in 1990 zal de daling van het aantal geboorten van in vloed worden. Dit is gebleken uit de nieuwe berekeningen van de taak groep wetenschappelijk onder wijs, die een nieuwe raming heeft gemaakt. Vorig jaar was becijferd dat in 1984 het aantal eerstejaars bij ongewijzigd be leid 31.452 zou zijn. Nu is uit gerekend dat het er 28.325 zul len zijn. Ook werd een prog nose opgesteld op grond van gegevens van het Centraal Bu reau Aanmelding en Plaatsing eerstejaars. aan reclame op de televisie. In april gaan de M.E.A.O.'ers uit Leiden in Engeland op be zoek om aldaar onderzoek te verrichten en vergelijkingen met Nederland te kunnen trekken. Dinsdag hebben do centen en leerlingen het win kelcentrum 'Hoog Catharijne' in Utrecht bezocht en giste ren was de Kopermolen in de Merenwijk aan de beurt. Zo kregen de 'studenten' inzicht omtrent de wijze waarop in grote en kleinere moderne winkelcentra reclame wordt gemaakt. De leerkrachten van beide scholen waren al eerder bij elkaar op bezoek geweest om de organisatie rond de activiteiten te be spreken. Wellicht heeft die ontmoeting tot het succes van de werkweek bijgedra gen. De Engelsen, die overi gens bij leerlingen van de Leidse M.E.A.O. gehuisvest waren, zijn gisteravond weer op de boot richting Engeland gestapt. LEIDEN Vertegenwoordigers van de Stichting Meerburg (het Leidse wijkco- mité van de Leidse oostelijke wijk Meerburg) boden gisteravond wethou der D. Tesselaar van Samenlevingsop bouw een „Witboek" van het welzijns werk in de wijk aan met daarin vervat het verzoek om een permanent stenen clubhuis in de wijk. „Wij verzoeken het gemeentebestuur van Leiden om verhoging van de subsidie met dat bedrag dat nodig is voor het bouwen en exploiteren van een club- en buurthuis in de wijk Meerburg", aldus de Stichting in het Witboek. Volgens Meerburg is het huidige houten clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat veel te klein geworden voor de steeds toenemende activiteiten en bo vendien niet geschikt voor bepaalde initi atieven. „De Stichting Meerburg is sinds negen jaar met succes werkzaam en voor ziet in een duidelijke behoefte. De tijdelij ke vergunning voor het noodgebouw loopt in februari 1980 af en is niet te verlengen. Het noodgebouw voldoet niet aan de wen sen en eisen van de duizenden bezoekers en gebruikers. De ontevredenheid over de noodaccommodatie groeit bij de diverse groepen gebruikers", aldus de Stichting, die onder meer doelt op de actie van de jongeren in de wijk die onlangs bij Tesse laar voor een nieuwe eigen ruimte hebben gepleit. Meerburg wijst er verder op dat het hou ten gebouw kwalitatief onvoldoende is vanwege de onstabiele vloeren en de on mogelijkheid om iets te doen aan de ge luidsoverlast,, zowel de overlast voor de omwonenden als gevolg van 'activiteiten in het clubhuis als de geluidsoverlast van buitenaf voor de activiteiten in het club huis. „De toekomstige uitbreiding als woon buurt van Meerburg er. het volbouwen van het Waardeiland zal een toename van het aantal bezoekers en gebruikers ver oorzaken. Het houden van activiteiten, vergaderingen etc. in elders gelegen ruim ten is niet bevorderlijk voor het sociale en culturele gebeuren in de buurt. Van nieu we activiteiten kan door de overbezetting van het pand geen sprake zijn. Het ver zoek om subsidie voor een normaal, func tioneel en goed pand is geen stokpaardje of overdreven wens van de Stichting Meerburg maar een dringende noodzaak voor de gehele wijk Meerburg om als af gelegen en afgesneden hoekje van Leiden toch als goede en prettige woonbuurt te kunnen functioneren", aldus de samen stellers van het Witboek, die alvast een bouwcommissie hebben benoemd tenein de komst van het permante Groot Matilo zo goed mogelijk te begeleiden. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. RolfFs Handelnuj Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3