Turkse autoriteiten nemen geen risico bij bescherming van paus Barre winter oorzaak achterstand in groei Russische economie INDONESIË WIL MILJOEN CHINEZEN UITWIJZEN rabische burgemeesters geren tegen mogelijke jitwijzing Sjakaa Offensief met Sovjet eenheden in Afghanistan Europees Parlement dreigt EG-begroting te verwerpen Toestel van Kitty Hawk verongelukt IER IZZiUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 .RUZALEM Verscheidene burge- leesters van de westelijke Jordaanoe- hebben besloten uit protest tegen het Jevangen houden van hun collega, bur- tmeester Sjakaa van Nabloes, voor de [vangenis in het Israëlische Ramle een iownstaking te houden. Wanneer Sjakaa, die er van wordt be- ^huldigd zich in positieve zin te hebben itgelaten over tegen Israël gerichte ter reurdaden, uitgewezen wordt, dan willen burgemeesters een algemene staking itroepen. leze besluiten zijn gevallen op een ver- adering in Nabloes. Op die vergadering sten de burgemeesters de onmiddellijke rijlating van Sjakaa en het vernietigen van het regeringsbesluit over de uitwij zing van Sjakaa. De advocate van Sjakaa, Felicia Langer, is bij een militaire recht bank in beroep gegaan tegen het rege ringsbesluit. Mocht deze het beroep afwij zen, dan kan zij nog in beroep gaan bij het Hooggerechtshof in Jeruzalem. Het militaire bewind op de westelijke Jordaanoever heeft toegegeven aan de eis van Arabische grondbezitters en besloten een stuk land op de westelijke oever niet te onteigenen. In een brief aan het ge rechtshof verklaarde het militaire be wind er van af te zien het land, dat be stemd was voor Israëlisch gebruik, in be slag te nemen nu was gebleken dat Ara bieren hadden verklaard dat het land hun eigendom is. Afdoende besnoeiïng Een grote menigte La- bouraanhangers trok gisteren door de stra ten van Londen om te protesteren tegen de besnoeiingen, die de Britse regering van premier Thatcher denkt door te voeren. Volgens de meegedra gen poster is slechts één besnoeiïng op zijn plaats en die heeft iets te maken met het hoofd van" mevrouw Thatcher NEW DELHI Met Russische tanks en artillerie, en gesteund door een aantal Russische gevechtseenheden, zijn Af ghaanse regeringsstrijdkrachten een of fensief begonnen tegen opstandelingen in centraal-Afghanistan. aldus een bron in de Afghaanse hoofdstad KaboeL De stad Gorband, 70 kilometer ten noordwes ten van Kaboel, zou door regeringstroepen heroverd zijn, nadat zij gedurende twee maanden in handen is geweest van Islamiti sche opstandelingen, die een „heilige oorlog" voeren tegen het pro-Russische bewind van president Hafizoellah Amin. De Aebellen zouden zich oostwaarts hebben teruggetrok ken in het onherbergzame gebied bij de Sji- bar-pas tussen Gorband en Bamian. Naar schatting 262.000 Afghaanse vluchtelingen hebben hun toevlucht gezocht tot Pakistan. Militairen en vei ligheidsagenten, gewapend met machinegeweren, begeleiden paus Johannes Paulus il als hij het mau soleum verlaat voor Ataturk, de grondlegger van de huidige Turk se staat. Zij to nen aan, dat de Turkse regering geen risico neemt wat betreft de veiligheid van de paus. (Van onze speciale verslaggever Piet Tummers) ANKARA Een ijzeren cordon van „Jandarme" en an dere militaire en ci viele politie was gisteren samenge trokken rond het nen om de paus, die uitdruk kelijk als staatshoofd naar Turkije is gegaan, een harte lijk welkom te bereiden. Op het vliegveld van Ankara werd de paus begroet door president Fahri Kototurk, premier Soeleyman Demirel en de minister van buiten landse zaken Hayrettin Er- kmet. Misschien hebben Turkse po litici tijdens de over en weer iut» i_ 'n het Frans uitgesproken be- viiegveld fcsenboga groetingswoorden tersluiks in de Turkse hoofd- °P het horloge gekeken. Tijd is voor de pas sinds zondag in functie zijnde nieuwe rege ring een kostbaar begrip. In het land waar de politieke hartstochten fel oplaaien, staat ze voor de opgave, de staatsbegroting voor 1980 nog vóór 31 december op te stel len en door het parlement te loodsen. Premier Demirel is toevallig degene, die in 1967 ook paus Paulus VI op Turkse bodem heeft begroet. De islamitische partijkrant National Gazette, stad bij de aan komst van paus Jo hannes Paulus II en zijn gevolg van negentien personen, onder wie staatsse cretaris kardinaal Casaroli en kardi naal Willebrands. De straten van An- karn en de nlanfcen Par"JKranl "auonai uazeue KtU tl en ae pidai^cn westers gezind en de minder- die de pa.US bezocht heidsregering steunend, waren geheel afge- schamperde eis,eren nieUe" grendeld door dik-, ke rijen militairen en politiemannen en zeÜs voor het be reiden van de maal tijden van de paus was een speciale kok aangewezen: de Turkse autoriteiten wilden kennelijk geen enkel risico nemen. Een van de redenen was on getwijfeld het dreigement van de zaterdag uit de gevan genis gevluchte rechtse ex tremist Mehmet Ali Agca, die aan een krant had geschre ven dat hij de paus ging ver moorden. Agca heeft niets te verliezen, want hem wacht de doodstraf nadat hij on langs de hoofdredacteur van het dagblad Milliyet heeft vermoord. Maar ook bestaat in Ankara en de meeste pro vincies al tien maanden de staat van beleg op grond van 1de bloedige acties van Turkse terroristen die de afgelopen twee jaar al 2400 mensenle vens hebben gekost. Desondanks heeft de rege- ring-Demirel, die pas zondag het vertrouwensvotum kreeg, zich tot het uiterste ingespan- min: „Demirel begint zijn taak met het kussen van de hand van de paus". Er waren echter ook vriendelijker uit latingen te horen, zoals van de krant die opende met de vette kop: „Hos Geldiniz", hetgeen zoveel betekent als „Hartelijk Welkom". In de toespraken werd onder meer herinnerd aan het feit, dat de Ottomaanse grootvi zier Moestafa Rasjid Pasja, in 1839 paus Gregorius XVI in Rome bezocht om te komen tot het aanknopen van vriendschappelijke relaties. Later handhaafde het Vati- caan tijdens de periode van het Ottomaanse keizerrijk in de toenmalige hoofdstad Constantinopel een apostoli sche afgevaardigde. Een van hen was tussen 1925 en 1944 kardinaal Roncalli, de latere paus Johannes XXIII. Hij heeft als paus de banden met zowel de Turkse regering als de orthodoxe kerk nauwer aangehaald. Sinds 1960 be staan er normale diplomatie ke betrekkingen tussen de Turkse republiek en de H. Stoel. Vandaag is het dag van de ontmoeting, waarvoor paus Johannes Paulus II in feite naar Turkije is gekomen, na melijk die met patriarch De metrius I. Tegenover journa listen verklaarde hij, dat zijn voornaamste bedoeling toch is een nieuwe stimulans te geven aan het theologisch ge-* sprek met de orthodoxie. Ook zei hij bereid te zijn naar Londen te gaan in antwoord op vragen hoe het stond met de dialoog tussen Rome en de anglicaanse kerk. Vóór het gesprek in Istanboel heeft de paus in Ankara nog de tweehonderd in deze stad wonende rooms-katholieken ontvangen, meest personeels leden van buitenlandse am bassades en consulaten. Een heel bijzondere gebeur tenis belooft het bezoek te worden, dat de paus morgen ochtend vlak voor zijn ver trek uit Turkije brengt aan Polonezkoy, het Poolse doip aan de Zwarte Zee, op zestig kilometer van Istanboel. Het is een Poolse nederzetting die in de achttiende eeuw werd gesticht door Poolse vluchte lingen. Zij leiden hier een vreedzaam boerenbestaan en hebben, voorzover hun naza ten niet geassimileerd zijn met de Turkse bevolking, hun eigen Poolse tradities weten te bewaren. Paus Johannes Paulus II bleef ook bij zijn aankomst in Turkije zijn gewoonte getrouw de grond te kussen, daarbij gadegeslagen door de Turkse president Raari Koroturk en mgr. Salvatore Asta, pauselijk nuntius in Ankara. MOSKOU - De Opperste Sovjet, het Russische parlement, heeft gisteren het teleurstellendste economische verslag sinds de Tweede Wereldoorlog ontvan gen. Hieruit blijkt dat, onder meer door lange en koude winter, de de be langrijkste doelstellingen van het lo pende vijfjaren-plan (1975-1980) niet meer zullen worden gehaald. Zoals be kend uitte president Brezjnjev dins dag, tijdens een bijeenkomst van het Centrale Comié van de Communisti sche Partij, al kritiek op de economi sche prestaties in zijn land. De begroting voor defensie Zwart-wit zwemmen verboden in Johannesburg JOHANNESBURG De gemeenteraad van het Zuidafrikaanse Johannes burg heeft geweigerd de zwembaden van de stad open te stellen voor alle bevolkingsgroepen. Ook weigert de raad toestem ming aan zwarte zwem mers om in een gemeente lijk sportcomplex te trai nen. De federale progres sieve partij, die daartoe een motie in de raad had ingediend, heeft de ge meenteraad ervan be schuldigd de kansen voor Zuid-Afrika om weer toe gelaten te worden tot de internationale zwemorga- nisatie te ruïneren. 1980 is met honderd miljoen roebel (310 miljoen gulden) verminderd tot 17,1 miljard roebel (53 miljard gulden). Westerse regeringen menen echter, dat de werkelijke Russi sche defensie-uitgaven veel groter zijn dan de begroting voor defensie aangeeft Minister Wasily Garbuzov van financiën deelde nog mee, dat de defensie van de Sovjet-Unie wordt verbeterd, maar hij trad niet in details. Nikolai Baibakov, voorzitter van de staats-plancommissie, somde de economi sche resultaten van dit jaar op. Hii noem de geen raming van de industriële groei in het lopende jaar, maar westerse waar nemers menen, dat die groei, in de eerste BRUSSEL Het ziet er naar uit, dat het Europees Parlement de EG-begroting voor 1980 zal verwerpen. De begrotingscommissie van het parlement heeft gisteren besloten, dat het aanvaarding van de begroting niet kan aanbevelen. De begrotingscommissie gaf hiermee uitting aan de woede die in het hele Europees Parlement leeft, nadat de raad van ministers van de lidstaten verle den week bijna alle door het parlement aan vaarde amendementen en wijzigingen op de EG-begroting van de hand wees. Zoals bekend, wilde het parlement met de wij zigingen van de begroting een eerste stap zetten naar een ombuiging van het Europees land bouwbeleid. Gisteren heeft de Europese Commissie besloten, om met ingang van 10 december de middelen van het Landbouwfonds voor 1980 aan te spre ken. Daardoor kan onder meer de betaling van prijssubsidies op landbouwprodukten worden hervat. De kas van het Landbouwfonds was na melijk leeg, nadat het Europese Parlement had geweigerd een aanvullende begroting van bijna twee miljard gulden voor dit jaar aan te nemen. De lidstaten namen de afgelopen weken de rol van het Europese Landbouwfonds over, door de betaling van de subsidies aan de boeren op zich te nemen. Uit goed geïnformeerde bron nen is echter vernomen, dat een aantal landen daar niet gelukkig mee was. Zij waren van me ning, dat in feite renteloze leningen aan de Ge meenschap werden verstrekt JAKARTA Indonesië is van plan ongeveer één miljoen Chinezen, die een door Peking afgegeven paspoort heb ben, voor 1984 te repatriëren. Dit heeft Indonesië in 1965 werden verbroken. Pre- men zou stellen. Wanneer wordt besloten sident Soeharto beschuldigde China er de diplomatieke betrekkingen met China Jaksa verklaard. weer aan te knopen, dan zou er tevens een duidelijke regeling moeten komen het Indonesische parlementslid Igde greep. Toen liet Indonesië China weten met betrekking tot de statenloze Chinezen in Indonesië. Veel Chinezen in Indonesië hebben win kels en kleine bedrijfjes. Onder de plaat selijke bevolking heeft dit nogal wat wrok veroorzaakt In augustus 1973 braken er in Bandoeng anti-Chinese rellen uit Dui zenden Indonesische jongeren sloegen aan de jaren zeventig zijn er het plunderen. Tenminste één Chinees kwam hierbij om en een groot aantal Chi- De regering is van plan de Chinezen, die niet de Indonesische nationaliteit hebben hangende de uitwijzing onder te brengen in speciaal toegewezen gebieden, aldus Jaksa. Op het ogenblik heeft er registratie van de Chinezen plaats om de juiste aan tallen, de burgerlijke staat en het gezins verband en het beroep vast te stellen toen van steun te hebben verleend bij een poging tot een communistische staats- dat het alle Chinezen uit Indonesië moest weghalen. De Volksrepubliek heeft toen een aantal schepen naar Indonesië ge stuurd en enkele tienduizenden Chinezen opgehaald. Deze operatie werd echter ge- In het begin i wel plannen gerezen om de diplomatieke Dit probleem op te lossen van de Chinezen die in Indonesië zijn gebleven nadat de di plomatieke betrekkingen tussen China en betrekkingen tussen Jakarta en Peking te nezen raakte gewond herstellen, maar dit is altijd door de mili- In juni kondigde de Indonesische regèring taire leiders in Indonesië afgewezen om- een maatregel af waarin werd bepaald dat dat zij vrezen dat het grote aantal etnische kleine bedrijven Indonesiërs in de leiding Chinezen het land voor veiligheidsproble- moesten opnemen. tien maanden, 3,6 procent bedroeg, terwijl de beoogde groei 5,7 procent was. De voornaamste oorzaak hiervan is de barre winter, die deze doelstelling al in januari onhaalbaar maakte. In het voorjaar en de zomer herstelde de produktie zich niet voldoende om het produktieverlies te compenseren. Premier Kosygin, die de grootste verant woordelijkheid voor de Russische econo mie draagt, was wegens ziekte niet aan wezig. Een hooggeplaatste Russische func tionaris heeft echter meegedeeld dat de 75-jarige premier binnenkort weer aan het werk zal gaan. OAK HARBOR Een vlieg tuig, thuishorend op het vlieg- dekschip de Kitty Hawk, is in de Indische Oceaan gestort en de vier mensen aan boord worden vermist, aldus is door de Amerikaanse marine be kend gemaakt Het toestel was een machine van het type EA-6b, een „Prowier" die was uitgerust met speciale electronische ap paratuur. Er wordt naar gezocht door vliegtuigen en helikopters, al dus het bericht Sjtsjaranski dreigt blind te worden STOCKHOLM De Russiche dissident Anatoli Sjtsjaranski die in juli 1978 tot dertien jaar dwangarbeid werd veroor deeld wegens „spionage", wordt door blindheid be dreigd, bij gebrek aan medi sche verzorging. Dit heeft een vriend van de gevangene, de ioodse natuurkundige Lev Oe- lanowski, in Stockholm ver klaard. Herrenberg: terugkeer Surinamers moet eerst geregeld worden PARAMARIBO „De om- standigheden in Nederland en Suriname hebben ertoe geleid, dat de heer Piet van Zeil pleit voor een groepsgewijze terug keer van in Nederland wonen de Surinamers naar Surina me". Dit heeft Henk Herren- berg, parlementslid voor de Surinaamse vooruitstrevende partijen (VDP) verklaard. Herrenberg meent dat eerst overleg op regeringsniveau moet plaatshebben dat het ini tiatief daartoe van Suriname moet uitgaan. „De nodige voorzieningen en, condities voor de remigrant in spe dienen eerst te worden ge regeld", aldus Herrenberg. V erkeersleiders verscherpen actie PARIJS De Franse lucht verkeersleiders hebben hun stakingsactie verscherpt Be halve dat zij gedurenae be paalde tijden van de dag geen van Franse luchthavens ver trekkende toestellen willen af handelen, weigeren zij nu ook hun medewerking aan toestel len uit Nederland, West-Duits land, Zwitserland en Italië die via het Franse luchtruim vlie gen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9