Felle kritiek :CDA op Leids bouwbeleid Leiden staat in december in teken van apartheid Aantal woningzoekende kleine huishoudens sinds 1975 verdubbeld ^ÜITAD fsj( Motie van treurnis tegen burgemeester Vis Wethouder Verboom geveld tijdens ochtendgymnastiek WEL GELD VOOR OPENGRAVEN MARE, MAAR NIET VOOR WONINGEN Eenrichtingverkeer op vernieuwde Aalmarkt Auto te water Leiden-Noord wil Moskee-Marokkanen niet in de buurt LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 eiinsp agaz. Caba che Ft 19.45 LEIDEN De PvdA-fractievoorzitter J- Peters wil tijdens de begrotingsbehande lingen medio december een zogenaamde „motie van treurnis" indienen tegen het beleid van burgemeester A. Vis. Peters' treurnis betreft twee zaken: ten eerste het nogal omzichtige beleid van de burgerva der inzake de Leidse horeca-problematiek en ten tweede het politiebeleid, dat de heer Vis als hoofd van de plaatselijke politie voert. Fractievoorzitter Peters vindt, dat de burge meester eigenlijk helemaal geen beleid voert. Om dat duidelijk te maken, kiest de fractie voorzitter voor deze nogal weemoedige titel. „Een motie van wantrouwen zou op Vis hele maal geen vat hebben. Misschien dat hij wel gevoelig is voor mijn motie van treurnis. Het is de beste naam die ik er aan kon geven," al dus de voorzitter van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad. LEIDEN De Leidse wethouder van volkshuisvesting, A. Verboom, heeft giste ren bij de ochtendgymnastiek een hersen schudding opgelopen. De heer Verboom kwam tijdens een van zijn gymnastische oefeningen ongelukkig op het hoofd te recht, waardoor hij enige tijd bewusteloos raakte. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat de wethouder zijn functie zal hervat ten. Op het stadhuis kon men vanochtend nog geen duidelijke informatie geven over de fei telijke gezondheidstoestand van de wethou der. Het Bureau Voorlichting stelt, dat de heer Verboom zeker een aantal weken thuis, zal moeten blijven. Onzeker is nog of hij bij de begrotingsbehandelingen, die 17 december beginnen aanwezig kan zijn. Het is een wat pijnlijk toeval, dat de wethouder, die per 1 mei zijn functie om gezondheidsredenen zal neerleggen, vlak na de begrotingsbehandelin gen van verleden jaar ook enige tijd uitge schakeld was. Wethouder Verboom moest toen het bed houden, omdat hij last had van nerveuze spanningen. LEIDEN Het CDA-fractielid mevrouw M. Kokxhoom heeft gisteravond tijdens een le denvergadering van haar partij fel uitge haald naar het woningbouwbeleid van het college. Aan de hand van cijfers toonde me vrouw Kokxhoorn aan dat het college zich zelf voor de gek houdt, door telkens te stel len dat het voor de Leidse woningzoekenden wil bouwen. Van de 5.000 woningzoekenden komt 86 in aanmerking voor een huurwoning beneden de 350,-- per maand „Met andere woorden deze 86 komt in aanmerking voor een woning wetwoning, die er niet is, en die volgens wet houder Waal niet behoeft te worden gebouwd", aldus mevrouw Kokxhoorn. Het CDA-fractielid kwam tot deze beschuldiging aan het adres van de wethouder stadsontwikkeling naar aanlei ding van de gang van zaken rond de Coebel. Zoals bekend was de CDA-fractie gebleken dat het rijk lokatiesubsidie wilde toekennen om op korte termijn in de Coebel, een terrein tussen de Haagweg, de Leidseweg en het Jacques Ur- lusplantsoen, een aantal woningwetwoningen te bouwen. Wethouder Waal vindt dit $en onei genlijk gebruik van lokatiesubsidie om met deze subsidie de gevolgen van grondspeculatie schoon te wassen. „Dat wij grachten dempen en daarna weer opengraven met gemeenschaps geld vindt de heer Waal uitstekend, maar om gemeenschapsgeld te gebruiken om een aantal woningwetwoningen neer te zetten, die zo hard nodig zijn, vindt de wethouder een oneigenlijk gebruik van subsidie", aldus het bitter verwijt van mevrouw Kokxhoorn. Uit de cijfers is de fractiewoordvoerdster geble ken dat in de periode 70-74, toen het CDA in het college zat er 60 van de nieuwe wonin gen als woningwetwoningen werden gebouwd. In de periode 74-78, met een PvdA/D 66-colle- ge, maar 16 Volgens mevrouw Kokxhoorn laat het college zijn kansen voorbij gaan door te weigeren een grote lokatie (de Stevenshofjes- polder) te bebouwen. Het is gebleken dat het „bouwen in de open gaten" weinig woningwet woningen oplevert omdat de grond veelal in handen is van particulieren. „In de periode september 1978 - augustus 1979 werden er maar 660 wonigen opgeleverd, waar van 123 woningwetwoningen", aldus mevrouw Kokxhoorn. „Van deze 660 opgeleverde wonin gen was geen enkele bestemd voor alleenstaan den, of werkende jongeren en geen enkele wo ning voor bejaarden", aldus het CDA-fractielid. En dat terwijl het college 1200 wonigen per jaar wil bouwen. Overigens wordt, volgens mevrouw Kokx hoorn, een vals beeld geschapen van de gang van zaken, als wordt gesteld dat de woning voorraad met evenzoveel woningen toeneemt. Onder invloed van de stadsvernieuwing is de woningvoorraad in de betreffende periode niet met 660 maar met slechts 224 woningen geste gen. Behalve mevrouw Kokxhoorn voerden ook de drie andere nieuwe fractieleden, mevrouw E. van Dee, de heer J. Walenkamp en de heer A. van der Waals het woord. Mevrouw Van Dee verklaarde het fractiestandpunt ten aanzien van peuterspeelzalen en kinderdagverblijven. Zij vindt dat aan eenoudergezinnen prioriteit moet worden verleend bij de toelating tot kin derdagverblijven. Aan de peuterspeelzalen wil zij in de toekomst eenzelfde status toegekend zien als thans aan de kleuterscholen. De heer Walenkamp spuide kritiek op het be leid van burgemeester Vis, voor wat betreft de oplossing van de drank- en horecaproblema- tiek. Zoals bekend speelt deze zaak al zeven jaar in de Leidse gemeenteraad en nog steeds is hij niet afgerond. „Het is uitermate treurig te zien op welke wijze de burgemeester, met zijn door de PvdA toch uitgeklede functie, zich van deze zaak, een van zijn nog overgebleven wei nige taken, afmaakt", aldus de heer Walen kamp. De heer A. van der Waals ging in op enkele on derwerpen die het laatste jaar in de raadscom missie maatschappelijke aangelegenheden aan de orde zijn geweest. Zo wees hij op de nijpende situatie rond het ontbreken van bejaardenwo ningen in Leiden-Noord en de Kooi. Hij stelde dat hij zou aandringen op een inventarisatie van de woonwensen van de bejaarden in deze wijken. PROEF VOOR TWEE MAANDEN LEIDEN Wanneer de werkzaamheden aan de wal- muren van de Aalmarkt zijn voltooid, zal dit gedeelte van de marktenroute eenrich tingverkeer voor auto's en vrachtwagens krijgen in de richting van de Boommarkt. De verkeerscommissie is gis termiddag akkoord gegaan met deze verkeersmaatregel voor tenminste twee maan den. In die twee maanden zal het gemeentebestuur in overleg treden met de aan de Aalmarkt gevestigde bedrij ven om te komen tot een eventuele afsluiting van de Aalmarkt vanaf de Visbrug tot aan de Kippebrug. Tegen een voorstel van de heer P. Bordewijk (PvdA) om het stukje Aalmarkt tussen de Visbrug en de Mandenmakers- steeg geheel voor autoverkeer af te sluiten en het overige ge deelte van de Aalmarkt voor verkeer in twee richtingen open te stellen ten behoeve van het laden en lossen van verschillende aan de markt gevestigde bedrijven werden, tal van bezwaren aangevoerd. De heer Bordewijk vreesde dat wanneer de door het college voorgestelde verkeersmaatre gel door zou worden gevoerd, er veel automobilisten dit deel van de marktenroute zouden nemen in hun speurtocht naar een parkeerplaatsje, dat zij, ge zien het afnemende aantal plaatsen in dit deel van de binnènstad, waarschijnlijk niet zouden kunnen vinden, het geen veel onnodige verkeers bewegingen met zich'mee zou brengen. Hoofdinspecteur van politie J. la Rivière betoogde dat met name de brandweer ernstige bezwaren zou maken tegen het voorstel van Bordewijk. „Je zal zien dat binnen de kortst mogelijke tijd auto's tegen de afsluiting aangeparkeerd staan, zodat er geen brandwee rauto meer doorkan. Hetzelfde hebben we in het nabije verle den nog meegemaakt met de afsluiting van de Vismarkt", aldus de heer La Rivièr, die het in verband met dit toch al tijd de kop opstekende onge disciplineerd gedrag van de automobilist het dan raadza mer vond de gehele Aalmarkt af te sluiten voor auto- en vrachtverkeer. Wethouder C. Waal van stads ontwikkeling zegde de Ver keerscommissie toe over deze laatste suggestie eerst zijn licht op te zullen steken bij de win keliers aan de Aalmarkt. In de tussentijd zal worden onder zocht of er werkelijk sprake is van een aanzienlijke toename van „zoekende automobilis ten" over de marktenroute, zoals de heer Bordewijk en zijn partijgenote mevrouw M. Koning vrezen. Deze automobiel belandde gisteravond om verkeerlicht en dook de sloot in. De be- zes uur in de sloot langs de Leidse Pies- stuurder bleef ongedeerd. Het voertuig manweg. Het voertuig was ingereden op werd zwaar beschadigd, een stilstaande auto, ramde vervolgens een LEIDEN Het aantal woningzoekende al leenstaanden. en 'tweeoersoonshuishoudens' (paren die willen samenwonen of trouwen) in Leiden is sinds 1975 ruimschoots verdub beld. Dit valt te concluderen uit een verslag van het Bureau Statistiek waarin op grond van cijfers en gegevens uit 1978 een inventa risatie van het aantal woningzoekenden is gemaakt. Hoewel deze inventarisatie niet op 1979 betrekking heeft, is de conclusie ge rechtvaardigd, dat de berekening ook zeker voor dit jaar opgaat. Dit laatste blijkens de recente commentaren van het Gemeentelijk Bureau Huisvesting (GBH) op de huidige situatie van woningzoekenden in Leiden. Het aantal geregistreerde woningzoekenden bij het GBH betrof eind 1978 een kleine 4300 men sen. Het merendeel daarvan was ingezetene van de gemeente Leiden. Het aantal kleine huishoudens en alleenstaanden dat een woning in Leiden zocht, betrof 3913 ingezetenen. Het gaat hier derhalve om een toename van voor namelijk geregistreerde aanstaande huwelijken, tweepersoonshuishoudens en alleenstaanden. Behalve de toename van het aantal jeugdigen dat „eigen" woonruimte wenst, zijn uiteraard de verlaging van de leeftijd waarop alleen staanden kunnen worden ingeschreven, alsme de de mogelijkheid tot inschrijving van niet ge huwde tweepersoonshuishoudens op de stijging van invloed geweest. Het aantal woonvergun ningen dat in 1978 door het GBH werd ver strekt, bedroeg 3156. In totaal werden er gedu rende de gehele periode '76-78 4535 geregis treerde woningzoekenden aan een (betere) wo ning geholpen, wat ruim de helft is (53,5 van het aantal in diezelfde periode nieuw inge schrevenen. Novum Het is pas sinds 1 mei verleden jaar dat de Re geling Woonruimteverdeling 1978 in Leiden van kracht is. Op die datum maakte het novum „tweepersoonshuishoudens" in Leiden zijn en tree. Het begrip tweepersoonshuihoudens over lapte de categorie aanstaand-huwenden, zodat dit begrip dus kwam te vervallen. De nieuwe woonruimteregeling maakte het tegelijkertijd onmogelijk, dat niet-ingezetenen van de ge meente Leiden zich konden laten inschrijven bij Bureau Huisvesting. Van de in '78 aan wo ningzoekenden verstrekte woonverguningen werd ruim 58 uitgereikt aan de categorie een- of tweepersoonshuishoudens. De rest van de vergunningen werd verstrekt aan zelfstan dig wonende gezinnen, die om een of andere rede voor een andere woning in aanmerking wensten te komen. Door verstrekking van de 3156 woonvergun ningen kwamen er in eerste instantie 1045 wo ningen in 1978 in aanmerking voor herbewo- ning. Hiervan was 17,3 in de koopsector. Van de resterende 1162 woningen waren er 789 ei gendom van een woningbouwvereniging of van de Leidse Woningstichting en 373 eigendom van een particulier verhuurder. Jazz on Sunday Het kwartet van gitarist/fluitist Han Ruigrok komt zondag 2 december naar jazzclub „Jazz on Sunday". Met Rob Schoenmakers op bas. Martin Bonnet op drums en Wolter Koops op piano en fender beweegt het kwartet zich op het terrein van latin jazz en blues. Het heeft een veelzijdig repertoire met veel eigen ar rangementen. Op tweede kerstdag maakt het bestuur van Jazz on Sunday er een anders-dan-anders middag van. Dan wordt er een ,jazz-diner-dansant" voor de le den gehouden met medewerking van The Old Black Horse Saloon Band van Jan Vreeburg. Voor zover nog toegangsbewijzen beschikbaar zijn, zijn deze alsnog aanstaande zondagmiddag in het restaurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan, waar bet concert van het Han Ruigrok Kwartet om kwart voor drie begint, te krijgen. T.v.-issue De werkgroep T.v.-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandag 3 december een documentaire over kernenergie in haar onderkomen aan het Rapenburg 100. De documentaire, die als titel „De atoombende" meekreeg, is eerder dit jaar door de VAR A-televisie uitgezonden. In de documentaire wordt ingegaan op onverantwoorde kern proeven in de Nevada-woestijn. Ook komt de raadselachti ge dood van Karen Silkwood ter sprake, die werkzaam was bij een plutoniumfabriek en die de misstanden in de fabriek aan de pers wilde doorspelen. De bijeenkomst be gint om acht uur. Lachfilms Het halfjaarlijkse festival in het Kijkhuis, Vrouwen- kerkkoorsteeg 17 in Leiden staat de hele maand de cember in het teken van de lachfilm. Voor de eerste week is het programma als volgt: maandag 3 december Horsfeathers van de Marx Brothers, een satire op het Amerikaanse opvoedingssysteem. Dinsdag 4 december een film met en van Monty Python. Donderdag 6 de cember een film van de Amerikaanse komiek Jerry Lewis. Alle avonden zijn er twee voorstellingen en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Mickery-bus Het LAK-theater organiseert gratis busreizen naar voor stellingen in het Mickery-circuit in het HOT-theater in Den Haag. Dit omdat Mickery door omstandigheden dit seizoen niet in Leiden optreedt. De eerste busrit wordt vrijdag 7 december gemaakt en gaat naar dê voorstelling Belshazar's Feast van de Amerikaan Mei Andringa. Voor het vertrek om half acht geeft het LAK eerst vanaf zeven uur een videopresentatie van de voorstelling. Mei Andrin ga is daarbij aanwezig en reist ook mee in de bus, zodat aan hem vragen kunnen worden gesteld. De plaatskaarten in het HOT-theater zijn gereserveerd, zij moeten wel betaald worden. Reserveren bij het LAK-theater, telefoon 071- 124890, maandag tot en met vrijdag van twee tot zes uur. Nederlandse speelfilms Het Filmhuis in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vertoont in december een aantal Neder landse speelfilms van jonge regisseurs wiens werk door het alternatieve circuit en CRM wordt gesubsi dieerd. Donderdag 6 december gaat de cyclus van start met de vertoning van „Andy, bloed en blond haar" van Frank Wiering uit 1978. Donderdag 13 december staat de film „Instant Pictures" van George Schouten op het programma. Beide voorstellingen beginnen om negen uur. De cyclus wordt beëindigd met de vertoning van „De verwording van Herman Durer" van Léon de Win ter, René Seegers en Jean van de Velde, donderdag 20 december. Deze filmvoorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs voor de films is vier gulden, drie gul den vijftig voor CJP-houders en drie gulden voor leden van het LVC. Mis voor overledenen In de kerkhofkapel aan de Zijlpoort wordt weer een H. Mis voor de overledenen opgedragen en wel dinsdag 4 december. De viering begint om negen uur. LEIDEN Leiden-Noord hand en tand verzetten te- zal zich vermoedelijk met gen de herhuisvesting van LEIDEN De actiegroep 'Leiden tegen apartheid' start 1 december een groot scheepse manifestatie onder de Leidse be volking. Er wordt tijdens de actie die tot 22 december duurt, geprobeerd een zo groot mogelijk publiek met de heersende rassentegenstellingen in Zuidelijk Afrika te confronteren. Behalve de goedheilig- Enkele affiches die de Zuidafrikaanse rassenongelijk- £atnjJa^e ge^X'be^Sr-'ind'ecem" heid in beeld brengen. ber dus eveneens iets doen voor het lot van een deel van de wereldburgers. Door middel van vele manifestaties spreken, bekende en minder bekende sprekers, kunstenaars en politici zich uit tegen het apartheidsregime in Zuidelijk Afrika. Al eerder werden dergelijke acties in Am sterdam en Groningen gevoerd, maar nog nooit zijn de apartheidsproblemen zo diep gaand onder de aandacht van de mensen ge bracht, als volgende maand in de Sleutelstad zal gebeuren. Om een en ander te kunnen be werkstelligen, heeft de gemeente tienduizend gulden beschikbaar gesteld. De hele actie kost zes maal zoveel. De organisatoren zijn van mening, dat andere gemeenten aan bet Leid se initiatief een voorbeeld kunnen nemen en dat dergelijke projecten daardoor in de toe komst gemakkelijker van de grond kunnen komen. De beeldende kunstenaars van de regio Lei den verklaarden zich unaniem solidair met de actie. Velen hebben één of meer werken over het thema apartheid gemaakt en expose ren de resultaten van 10 tot 22 december in het Waaggebouw. Aan de Aalmarkt ageren ook de Leidse schrijvers tegen de apartheid. Dinsdag 11 december heeft er een poëzie-i avond plaats. Behalve Mazisi Kunene, een Zuidafrikaanse dichter in ballingschap, ne men ook penkunstenaars als Simon Vinke noog aan de avond deel. In mei publiceren gerenommeerde proza-schrijvers een boek in het kader van de actie. De kerken in de gemeente Leiden houden in december themadiensten (onder meer vrijdag 21 december in de Waag) en wijkavonden. Voor de, wat de actiegroep noemt „bewust wording op scholen" zijn diverse boekjes sa mengesteld, zowel voor de jongeren als voor de oudsten in het voortgezet onderwijs. Te vens worden er lessen aan de problematiek gewijd. Min of meer een hoogtepunt van de scholenactie vormt de komst van een leider van een geadopteerde Tanzaniaanse school. De Leidse vrouwen organiseren enige mani festaties uit solidariteit met de onderdrukte sexegenoten uit Zuidelijk Afrika. De vrou wen houden tevens inzamelingen, waarvan de opbrengst ten goede aan Zuidafrikaanse vrouwenorganisaties komt. In de Waag wordt 15 december een politieke manifestatie georganiseerd. Diverse optre dens en sprekers van D'66, PvdA, PPR, PSP, Arjos Leiden en het CDJA wisselen elkaar af. Tijdens die manifestatie wordt bovendien een resolutie aan de orde gesteld. Tenslotte ne men het Leids Vrijetijdscentrum, de studen tensociëteiten en de industriebond FNV de organisatie van diyerse aktiviteiten voor hun rekening. de Moskee-Marokkanen in de wijk. Zoals bekend wil de gemeente 25 van deze thans nog in de moskee in de Mor- spoortkazerne wonende Ma rokkanen in enkele met rijkssubisie op te knappen huizen in Leiden-Noord her huisvesten. Tijdens een vergadering van het Christen Democratisch Appèl afdeling Leiden betoog de de huidige voorzitter van het wijkcollectief „Plan Noord", de heer J- Vervoorn, dat Leiden-Noord nu al even veel buitenlandse werknemers huisvest als in de rest van Lei den samen wonen. „Het is ons goed gelukt een integratie tus sen de thans in onze wijk wo nende buitenlanders en de overige wijkbewoners op gang te brengen. Daar is dagwerk mee gemoeid. De grens is nu bereikt. Temeer daar men deze 25 buitenlanders binnen een straal van 50 meter bij el kaar wil laten wonen. Onze wijkbewoners pikken dat niet meer. Vooral omdat er elders in Leiden niet eens gezocht is naar vervangende woonruimte voor deze Moskee-Marokka nen." Hij deed een dringend beroep op de CDA-fractie toch vooral moeite te doen om een andere oplossing voor deze buitenlanders te zoeken. Het CDA-fractielid mevrouw M. Kokxhoorn was het funda menteel met de heer Vervoorn oneens. Zij vond dat in deze een nogal discriminerende houding werd aangenomen. Zij stelde de heer Vervoorn evenwel voor een brief te schrijven, waarin hij zijn be zwaren kenbaar maakt. „Mis schien is het dan mogelijk een paar panden in de Leidse bin nenstad, die nu bestemd zijn voor jongeren, op te knappen ten behoeve van buitenlandse werknemers", aldus mevrouw Kokxhoorn.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3