n '6 Consumentenbond in geweer tegen voordeelactie NSenKanis Gunnink öÏNA ECONOMIE Papierindustrie heeft hetmoeilijk Beurs lager 7 Beurs van Amsterdam LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 PAGINA 19 encycl ..Da ogen, ;oddeli i Hoogovens krijgt subsidie bestrijding vuile lucht (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoogovens in IJmuiden krijgt van minister Ginjaar (Volksge- zondheid en Milieuhygiëne) 25,3 miljoen als bijdrage in de kosten die het bedrijf moet maken om luchtverontreiniging in /orm van zwaveldioxyde, stank en stof tegen te gaan. De bijdrage is gegeven voor het eerste del van een saneringsprogramma luchtverontrei niging dat het bedrijf sinds juni 1978 volgens de wens van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland moet uitvoeren.. Dit program- ma is een onderdeel van een nieuwe vergun ning wet luchtverontreiniging voor het be drijf. Het aan Hoogovens gegeven bedrag is het hoogste dat het ministerie tot nu toe als bijdrage in kosten voor beperking van lucht verontreiniging gaf. AMSTERDAM - De produktie van de Ne derlandse papier- en kartonindustrie is vo rig jaar met 1,3 procent gestegen. In de EEG bedroeg de produktiestijging echter 5 procent. Het verbruik in ons land ging e- venals in de EEG omhoog met 6 procent, de invoer nam met 13 procent toe en de uitvoer met 7 procent. Alarmerend is de sterke invoerstijging ten opzichte van de uitvoer, aldus mr. P.G. Meyer Viol, voor zitter van de Vereniging van Nederlandse Papier- en Kartonfabrieken, in een toe lichting op het jaaroverzicht van deze nu 75 jaar oude vereniging. Ook al is de bezetting van het produktie-ap- paraat niet ongunstig, toch zijn de resultaten in Nederland over het algemeen onbevredi gend. Tot de Oorzaken behoort de sterke gul den, wat een nadeel voor de export oplevert. En dit, terwijl een relatief groot dee! van de produktie voor de export is bestemd. Ook de gende grondstof kosten, die slechts met traging kunnen worden doorberekend. Dit jaar nam de inzamelprijs van oud papier met 300 procent toe (circa 8 cent per kilo nu), ter wijl de cellulose 30 procent duurder werd. Aan de grondstoffenkant is de vereniging zeer actief. Het gebruik van oud papier als 'grondstof neemt in heel Europa sterk toe. Als grootste inzamelland betekent dit voor Ne derland, dat er uit het buitenland een prijs verhogende vraag op de oudpapiermarkt op treedt. Pogingen om via loodsen met in een goedkope tijd aangekocht papier een zekere prijsstabilisatie te verkrijgen zijn lang niet ge lukt. Oud papier vormt in ons land al 53 pro cent van het grondstoffenverbruik. In 1979 zal een recordverbruik van meer dan 900.000 ton worden bereikt. Vliegtarieven in '80 omhoog MANILLA - De internationale luchtvaart maatschappijen zullen hun tarieven in ja nuari verhogen in verband met de stijging van de brandstofkosten. David Kyd, woordvoerder van de International Air Transport Association (IATA) heeft dit gisteren meegedeeld in Manilla, waar de internationale organisatie van lijndiens tmaatschappijen haar jaarvergadering houdt. Kyd zei dat in de vorige vergadering over de tarieven, in het Franse Cannes, al werd inge zien dat een kleine tariefverhoging in januari onvermijdelijk is. De verhoging zou echter groter kunnen uitvallen dan nu wordt voor zien als de OPEC, de Organisatie van Olie-Exporterende Landen, medio december in Caracas besluit tot een forse verhoging van de prijzen van ruwe olie, aldus Kyd. lijk vi AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs bood gisteren een onduide lijk beeld, ook al omdat Wall Street weinig houvast bood. Wall Street zette de opgaande lijn niet voort en het Dow Jones-indexcijfer 6^ week weinig van het vorige af. De hypotheekrente is om hoog gegaan. De obligatie- markt echter was over het algemeen iets hoger, evenals op de voorgaande drie beurs- dagen, wat een licht dalende uite impliceert. Ook in Amerika is een voorzichtige daling van de rente merk baar. Op de lokale markt er grote belangstelling ADM. cortgt St.-Tl die n god J t keri vani b<» het lb f. Set Op de vloer werd een bied- koers van ƒ250 genoemd, wat 50 meer was dan de advies- koers van dinsdag. internationale waarden n bij aanvang van de handel overwegend lager. Kon. Olie daalde 2,80 op ƒ152,50. Unilever zakte vijftig cent op ƒ112,70 en Akzo veer tig cent op 25,40. Philips zak te twintig cent op 21,40. KLM bleef op 75 staan, ter wijl Hoogovens een dubbeltje beter was. Deli steeg 2,20 op 85,50. Heineken zakte een guiden op 72,50 en HVA vijf tig cent op 48. De scheepvaart ging achteruit. KNSM verloor ƒ2,50 op ƒ90, Van Ommeren vijftig cent op ƒ203,50 en Nedlloyd tien cent Vlssf °P 72>90- De financiële sector was ver deeld. ABN daalde 4 op ƒ318, AMRO Bank daarentegen ging twintig cent omhoog op f 66,60 en Nationale Nederlanden tien cent op 115,30. Op de lokale markt werd de notering van de ADM alsnog opgeschort. In eerste instantie mocht er in de tweede periode een gedane koers opgemaakt «worden en werd er bij de aan vang van de handel gesproken over 250 tot zelfs 260 bieden als officieuze koers. Verder waren er weinig veranderin- gïn op de lokale markt. PTIEBEURS De Europe se Optiebeurs gaf gisteren een •rustige handel te zien, die re sulteerde in een bescheiden omzet van 625 contracten rond het middaguur. Koninklijke Olie nam daarvan zestig poro- cent voor haar rekeneing. Door de forse daling van het aandeel van 154,50 naar ƒ152,50 konden de put opties in deze klasse winst boeken, terwijl de call opties moesten inleveren. MARKTEN Groentenveiling Leiden: An dijvie 156-163. Snijbonen 1160- 1230. Kroten gekookt 100. Boe renkool 63-69. Rode kool 18. Gele kool 17. Spitskool 82. Prei 96-105. Spruiten A 89-92. Spruiten 102-109. Spruiten 91. 84-94. Uien 29-30. Waspeen 54-57. Winterpeen 31. Witlof 395-410. Bloemkool 6 st. 310. Bloemkool 8 st. 245. Bloemkool 10 st. 210. Knolselderij 41-51. Sla zwaar 17-25. Selderie 31- 38. HOECHST - Voor Hoechst Holland NV zijn de eerste ne gen maanden van 1979 gunstig verlopen. Op de binnenlandse markt werd een omzet be haald van 302 miljoen, 13 procent meer dan in dezelfde periodevanl97;;van 1978. De sterkste omzetstijgingen deden zich volgens het bedrijf voor in de sectoren organische che micaliën, kunststoffen, foliën, vezels en agro-chemie. Voor Bïheel 1979 rekent Hoechst olland met een omzetstijging an circa 8 procent op de bin nenlandse markt. De totale ge consolideerde omzet incl. ex porten kwam in de eerste drie- 'wartalen van dit jaar 18 pro ent hoger uit dan in de over eenkomstige periode van 1978. In het vierde kwartaal trad enige teruggang in dit stijging spercentage op. BUR u, KORTING OP TREINKAARTJE DOOR INLEVEREN KOFFIEBONNETJES DEN HAAG De Consumenten bond heeft grote bezwaren tegen de actie de de Nederlandse Spoorwegen en de koffiebrander Kanis Gun nink uit Kampen vorige maand be gonnen zijn om de kopers van een pak K&G-koffie tegen sterk geredu ceerde prijzen met de trein te laten reizen. Deze kortingen lopen van veertig procent op een dagretourtje of een dagkaart tot vijftig procent op een enkele reis. Ze gelden zowel in de eerste als in de tweede klas. De actie blijkt inmiddels een groot suc ces; beide partijen zijn tevreden over het resultaat. Bezwaar van de Con sumentenbond is onder meer dat de korting geheel op rekening komt van de Spoorwegen. Sinds het begin van de actie zitten aan de zijkant van een pak K&G-koffie twee bonnetjes. Tegen inlevering hier van krijgt men bij de aankoop van een enkele reis, dagretour of dagkaart de eerder genoemde kortingen. Dat bete kent, dat iemand voor 14,40 gulden in plaats van 28,80 gulden van Den Haag naar Groningen kan reizen en een dag kaart van de NS geen 37,50 gulden, maar 22,50 gulden kost. Navraag op stations leert, dat de loket ten worden overspoeld met „koffie- kaartjes". Enkele conducteurs vertel den dat op trajecten waar zij de kaart verkoop zelf in handen hebben, de mensen regelmatig met hele pakken koffie de trein instappen, om pas dan de bonnetjes van de verpakking af te scheuren. Cijfers over de exacte toena me van het rezigersvervoer door de hele actie willen de NS echter, op ver zoek van Kanis Gunnink, niet ge ven. Voor iedere goedkope rit moet im mers één pak koffie zijn verkocht, en de koffiebranderijen houden de cijfers over hun omzet zoveel mogelijk ge- FINANCIEN Op vragen over de financiële aspecten van de samenwerking met de NS wa ren bij de afdeling verkoop van Kanis Gunnink alleen vage antwoorden te krijgen. „Het is een overeenkomst tus sen de NS en ons bedrijf", aldus me vrouw M. Kamerman. „We praten er liever niet over. Maar het is nu een maal zo, dat die trein toch wel rijdt. En zolang er geen extra-treinen hoeven te rijden, betekenen alle open plaatsen verlies. Alles wat er nu bij komt, levert geld op, vult het grote gat". Bij de Spoorwegen wilde men, desge vraagd, meer over de geldelijke kant van de zaak vertellen. „De NS betalen de korting, de koffiebranderij betaalt de advertentiecampagne", aldus NS- voorlichter J. Meijer. „Het is gewoon zo, dat er in ieder geval half geld bin nenkomt. Wanneer de proef negatief uitvalt, en er voor de NS een nadelig saldo uit de bus komt, dan schrijven we het af op ons reclamebudget. We had den anders toch geld moeten uitgeven aan de reclame voor de kortingskaart. NS en K G zijn zeer tevreden over de actie,, goedkoper treinen met koffie" En als het saldo positief is, kan het in mindering worden gebracht op de ver goeding die de overheid jaarlijks aan de NS betaalt". Over de hoogte van deze bedragen kon de heer Meijer overigens niets meer vertellen. Binnen de NS wordt name lijk nog overlegd over het al dan niet verzamelen en verwerken van de gege vens over de actie. „Maar we gaan de zaak waarschijnlijk wel onderzoeken", aldus de heer Meijer. GEVAARLIJK De Consumentenbond is niet bijster ge lukkig met de formule, die voor de ac tie is gekozen. Volgens de heer J. van Dijk richt de kritiek van de Consumen tenbond zich vooral op de samenwer king tussen een zelfstandige onderne ming en een semi-overheidsinstelling (zoals de NS is). „We vinden het ge vaarlijk", zegt de heer Van Dijk, „want het gaat erop lijken, dat een semi-over heidsinstelling de commerciële activi teiten van andere bedrijven gaat steu nen. En ook als dit niet de bedoeling is, de indruk wordt in ieder geval ge wekt". De Consumentenbond is tot slot van mening, dat momenteel een te be perkt aantal mensen „alleen zij die met de trein moeten reizen" van de aanbieding gebruik kan maken. „Zo'n actie zou aan iedereen ten goede moe ten komen", aldus de heer Van Dijk. Volgens mevrouw Kamerman van Ka nis Gunnink past de actie van dit moment in het rijtje van jaarlijks door het bedrijf te voeren grote reclame campagnes. Een reclame-bureau, dat zowel voor de koffiebrander als voor de NS werkt, heeft eerder dit jaar bij de twee bedrijven de plannen voor de gezamenlijke campagne op tafel gelegd. Het zou een zeer spectaculaire actie moeten worden. In die opzet lijkt men te zijn geslaagd. Volgens mevrouw Ka merman zijn de reacties van de consu ment over het algemeen erg goed en is de vraag naar K&G-koffie momenteel groter dan normaal. „De actie loopt heel erg goed", zo zegt zij. Ook bij de NS zijn alleen positieve ge luiden te horen. „Het hele land praat erover, de actie loopt als een trein", zegt de heer Meijer, die nogmaals bena drukt dat de hele campagne alleen tot doel heeft, reclame te maken voor de nieuwe kortingskaart van de NS „Vroeger hebben we ook van dit soort acties gehad. We hopen nu echter eer groep te bereiken, die normaal niet met de trein gaat. Ons doel is klanten te krijgen. En we gokken op een effect op lange termijn", aldus de Nederlandse Spoorwegen. JOS TIMMERS Geldhandel verbaasd Rente-tarieven weer omhoog AMSTERDAM - De Neder- landsche Bank heeft beslo ten haar rentetarieven met ingang van vandaag met een vol procent te verhogen. Voor het wisseldisconto geldt dan een tarief van 9,5 pet, voor de voorschotrente een tarief van 10,5 pet en voor het promessedisconto een tarief van 11 pet, zo heeft de bank bekendge maakt. De verhoging vormt volgens de centrale bank een aanpassing aan de hoge rentetarieven op de binnen landse geldmarkt, welke de weerslag hebben ondervon den van de sterke internatio nale rentestijging. Met deze tweede verhoging binnen een maand en de vijfde dit jaar hebben de tarieven van De Nederlandsche Bank een nieuwe recordstand be reikt. De laatste verhoging da teert van 1 november toen de bank de voorschotrente en het promessedisconto met een vol procent verhoogde en het wis seldisconto met een half pro cent. Aan het begin van dit jaar stond het wisseldisconto op 6,5 pet, de voorschotrente op 7 pet en het promessedisconto op 7,5 pet. De tarieven werden later verhoogd per 31 mei, 6 juli, 13 juli en 1 november. De han delsbanken koppelen hun voornaamste.. rentetarieven voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven meestal aan het promessedis conto van de centrale bank. Eerder deze week verhoogden de banken de bestaande opslag op de debetrente voor kredie ten in rekening-courant van 1 naar 2 pet in verband met de stijging van de depositotarie ven op de geldmarkt. In geldmarktkringen toonde men zich erg verbaasd over de maatregel. Een kleine verho ging had men wel verwacht, maar zeker niet op dit tijdstip, vooral niet omdat de laatste dagen de rente op de kapitaal markt licht onder druk stond. Volgens geldhandelaren zal de maatregel leiden tot een op waartse druk op de markt wat toch nauwelijks de bedoeling kan zijn. "De leiding van De Nederlandsche Bank zal wel weten wat ze doet, maar wij begrijpen er weinig van", al dus een zeer verraste hande laar. AMRO BELEGGINGEN - De rekenwaarde van het Am- ro-Pierson Fund is in het der de kwartaal van het boekjaar 1979-'80 praktisch ongewijzigd gebleven: 17,79 eind oktober tegen 17,78 eind juli. Het aantal geplaatste participaties liep evenwel terug van 17,0 min naar 16,3 min, waarbij de afloop van 10-jaars Effect Plan polissen een belangrijke rol speelde. Als gevolg hiervan daalde het vermogen van 302 min tot 290 min, zo blijkt uit het kwartaalverslag. In de verslagperiode was de onrust op de valuta- en aande- lenbeurzen vrij groot. Van de opwaartse beweging van de aandelenbeurzen in het begin van het kwartaal maakte het fonds gebruik door de posities te verkleinen, waarbij de meeste activiteit plaatsvond in Amerika. De koersreactie daarna gaf aanleiding tot enige terugkoop. De liquiditeiten stegen per sal do van 13,6 pet tot 17,4 pet. De op deze liquiditeiten te maken rendementen werken dit jaar gunstig uit op de inkomstenre kening. THOMAS COOK - Banken in veertien Westeuropese lan den willen Thomas Cook over nemen om Europese reische- ques uit te geven, teneinde de Amerikaanse overheersing van deze markt te breken. Van bankiers in Brussel werd vernomen dat binnenkort on derhandelingen zullen begin nen met dè eigenaar van Tho mas Cook Bankers Ltd, de Britse Midland Bank. Het ligt in de bedoeling om reischequ- es uit te geven die kunnen lui den in een Westeuropese munt naar keuze van de afnemer. De Midland Bank heeft in Londen verklaard dat ban kiersverenigingen uit Andor ra, Oostenrijk, België, Dene marken, Finland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Zwe den, Zwitserland en West- -Duitsland en individuele ban ken uit Frankrijk en Grieken land hebben laten weten dat zij Thomas Cook gezamenlijk willen overnemen. Bankiers verenigingen uit Ierland, Italië en Spanje hebben gevraagd de onderhandelingen hierover als waarnemers bij te mogen wo- ALLIED BREWERIES - In de 28 weken tot en met 15 sep tember jl. heeft het Britse brouwerij-, drank- en levens middelenconcern Allied Bre weries een winst voor belas tingen van 58,6 miljoen pond sterling geboekt tegen 70,9 miljoen pond in de overeen komstige periode van vorig jaar. De omzet steeg van 1,09 tot 1,11 miljard pond, zo heeft de onderneming dinsdag be kendgemaakt. In Nederland behoren Skol Brouwerij en Erven Warnink alsmede -via Lyons-Bussink, Hooymeyer Beschuit en Hom- burg's Vleesfabrieken tot het concern van Allied Breweries. Er wordt een interim-dividend van twee pence per aandeel uitgekeerd en de maatschappij verwacht in staat te zijn een slotdividend van ten minste drie pence te betalen, waar door het totaal over het boek jaar zal uitkomen op vijf pence tegen 4,39 pence over het voorgaande jaar. BONDSPAARBANKEN - De Bondsspaarbanken hebben in oktober een spaaroverschot geboekt van ƒ26 min tegen 33 min in dezelfde maand van 1978, waarmee het spaaro verschot over de eerste tien maanden uitkwam op 260 min tegen ƒ697 min. Het to taal van de toevertrouwde middelen incl. spaargelden nam in oktober toe met ƒ10 min (v.j. 1 min) en in de eer ste tien maanden met 620 min tegen ƒ977 min. Volgens de Nederlandse Spaarbank- bond bedroeg eind oktober het totaal van de aan de Bonds spaarbanken toevertrouwde middelen 19.604 min. Bij de presentatie van het jaar verslag over 1979 in mei zei het bestuur dat 1979 een beter jaar zou worden dan 1978. Thans is te voorzien dat de re sultaten over 1979 aanzienlijk beter zullen zijn dan die over 1978. Wel moet, aldus het be drijf, in aanmerking worden genomen, dat het effect van voorraadwinsten op de resul taten van 1979 belangrijk is. ENNIA - De uitgiftekoers van de 9,75 pet zevenjarige obliga tielening 1980 van 75 min ten laste van Ennia NV vastgesteld op 100 pet. De schrijving staat open tot met 30 november. actieve aandelen vorige dag vorige dag ABN 100 Amro 20 Oeil-MIJ 750 Heineken H. 25 Hoogov. 20 HVA-MIJen eert KNSM eert 100 Kon! Olie 20 Nedlloyd 50 Ommeren Cert Philips 10 68.00 22.60 48.50 75^30 binnenlandse obligaties 3.50 ld 56-86 89.20 91.20 81.70 60.30 72 80 79is0 87,20 86|30 4 1-89 85.20 85.20 binnenlandse aandelen Nijverdal08 Rijn-Schelde Schokbeton 51.20e 51.20 5,00e Wegener 6.30 =nenh n no Wolsp. Éde 5"10 -74 Wyers a!oo Wijk en Her 16,00° Alg. Fondsent». 10 20 America Fnd ^50 Converto 15.20 Goldmines Tokyo PH(S) 158,50 Tokyo PH 79.50 Viking beurs van New York Can. Pac. 31 1. Chrysler 6 Citicorp 22 Cons. Edison 24 Ou Pont 40 5. Eastm. Kodak 50 1. 4 3/4 Royal Dutch 1 1/8 S. Fe 5 7/8 Sears R. 2 1/4 Shell OU 9 5/8 St Brands 9 5/Sexd Stud. Worth Gen. Motore 0 1/2 Unlroyal buitenlands geld a kroon( 100) 37.25 40.25 e kroon< 100) 35.75 38.7S Canadese <100) 3'40 'Franse Ir.(1(X))8f aèito Spaanse pee.(100) Griekse drachme*' Finse mark(IOO) 24>5 Griekse drachme* 100) 4^05 Joegosl. dinar* 100)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19