'Derde plan' overschaduwt Lissese raadhuisbouw Voorschoten klaagt over langdurig klokgelui ^3egstgeestse woningen Iworden voor ruim !«1 miljoen gerenoveerd 0 u: Meer verkeer in één richting door Oegstgeest SSgStó Voorschoten bouwt voor anderhalf miljoen 22 een- en tweekamerwoningen OOK KRITIEK UIT CDA-ACHTERBAN College Voorhout irriteert woning bouwvereniging "EG 10 LEIDSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 DORSCHOTEN De heer M. P. G. Dutour cerling heeft bij de gemeenteraad een klacht gediend over het langdurig luiden van de ok van de Moeder Godskerk. Burgemeester i wethouders nemen het advies van de com- issie openbare werken over en delen de ge- eenteraad mede dat door de direktie van de enst openbare werken metingen verricht zul len worden om na te gaan of inderdaad van in de maand oktober. Die maand luidde de klok overlast gesproken kan worden. van de Moeder Godskerk iedere avond als begin van het zgn. „oktoberlof". De klokken worden Inmiddels blijken ook nog andere Boschwijkbewo- electrisch geluid, waardoor menigmaal zeer lang- ners gestoord te worden in hun rust door de klok- durig (15 tot 20 minuten) de luidklok te horen is, ken van de Moeder Godskerk ondermeer bewo- omdat vergeten wordt de knop om te draaien, ners van het naast gelegen bejaardentehuis. De klacht van de heer Dutour Geerling kwam binnen De Moeder Godskerk heeft een kleine toren, waar in zich drie klokken bevinden. De kwaliteit van de klokken is zeker minder dan de grote luidklok van de gemeentetoren. Door het electrisch luiden slaan meermalen de klokken dubbel en geven dan een vals geluid. Datzelfde euvel hebben ook de elec trisch geluide klokken van de Laurentiuskerk. Door de geringe hoogte van de toren van de Moe der Godskerk blijft het geluid in de omgeving han gen. De gemeente Voorschoten mag nu gaan bepa len of de decibellen die door de klokken veroor zaakt worden de grens van het toelaatbare te bo ven gaan oftewel „ten hemel schreiend" zijn. Het korter luiden van de kerkklok zou al veel klachten wegnemen vooral bij gezinnen, die kleine kinderen of zieken in huis hebben. lEGSTGEEST De renovatie van de loningen aan de Balistraat, Flores- traat en Rijnzichtweg zal ruim 4 mil- jen gulden gaan kosten. De woningen ijn in het bezit van de woningbouwve- iniging 'Buitenlust'. De werkzaamhe- tn aan de woningen bestaan onder- leer uit het aanbrengen van dakkapel- in, het vernieuwen van het sanitair, et aanbrengen van warmte-isolatie en et aanbrengen van centrale verwar- ling. Het college stelt de gemeente- tad van Oegstgeest voor om dit geld ^schikbaar te stellen. De gemeente- aad spreekt zich in zijn vergadering an 13 december over dit voorstel uit. dienst gemeentewerken is aan het on- derzoeken in hoeverre het mogelijk is energie te besparen op de straatverlich ting. De kosten van dit onderzoek worden geraamd op zo'n 19.000 gulden. De ge meenteraad wordt verzocht dit krediet be schikbaar te stellen. Een krediet van 10.000 gulden wordt gevraagd voor waar- schuwingsseinen bij de fietsersoversteek plaats op de Haarlemmerstraatweg. Bo vendien acht het college een speciale lichtmast bij'de voetgangeroversteekplaats noodzakelijk. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor niet in beroep te gaan tegen het het besluit van Gedeputeerde Staten om slechts gedeeltelijke goedkeuring te verle nen aan het bestemmingsplan buitenge bied 'Rijnfront'. Een gedeeltelijke toe stemming tast de opzet van het bestem mingsplan niet aan terwijl het college niet verwacht dat een beroep bij de kroon enig succes op zal leveren. Voor degenen die eerder in beroep gingen bij het college van Gedeputeerde Staten bestaat natuur lijk wel de mogelijkheid om opnieuw in beroep te gaan. Tijdens de raadsvergadering van 13 de cember wordt voorts de nieuwe woon ruimteverordening behandeld. Met het in stellen van deze verordening wil het ge meentebestuur de slechte woonsituatie in Oegstgeest te lijf gaan. OEGSTGEEST Het ver keersplan in Oegstgeest is al eruime tijd onderwerp van liscussie. In het kader hier- heeft het gemeentebe stuur een nieuw rapport iver dit verkeerscirculatie plan uitgebracht. In dit rap- [j f jort zijn de drie alternatie ven nader toegelicht waarbij n'ekening is gehouden met de •eacties en suggesties die bij :erdere voorstellen uit de be volking naar voren kwa men. Nadat het rapport di verse commissies is gepas seerd zal opnieuw naar de mening van de burgerij ge- st vraagd worden waarna het definitieve plan door de ge meenteraad kan worden goedgekeurd. Het nieuwe rapport voorziet in enkele aanvullingen op de drie alternatieven die in het rapport 'structuuralternatie- ven deel 2' naar voren werden gebracht. De voornaamste 0i aanvullingen handelen over net afsluiten en het instellen van inrichtingsverkeer voor diverse straten in Oegstgeest. Aan het eerdere alternatief 1 zijn de volgende maatregelen NIEUWE AANVULLINGEN OP VERKEERSPLAN toegevoegd: onderbrekingen voor het autoverkeer op de Marelaan en op het burge meester van Griethuysenplein. Het instellen van eenrichtings verkeer in de Kempenaer- straat en de Terweeweg. De nu voorgestelde alternatieven 2 en 3 gaan nog iets verder: dezelfde maatregelen zoals staan aangegeven in alterna tief 1 en het instellen van een richtingsverkeer op de Flora laan en in de Schoutenburger straat. De afsluiting in de Ter weeweg zou dan komen te vervallen. Op de hoofdpunten zijn dus nauwelijks wijzigin gen in de voorstellen aange bracht. Ten aanzien van het voetgan gersverkeer pleit het rapport voor enige aanvullende maat regelen. Door de hoge concen tratie van scholen in de omge ving van de Apollolaan en de Lange Voort dienen extra be veiligingsmaatregelen te wor den genomen. Hetzelfde geld voor belangrijke bejaardenrou tes. Op de Lijtyweg wordt dan ook een voetgangersoversteek plaats voorgesteld. Het lossen en laden van vrachtauto's in de winkelstraten dient zoveel mogelijk buiten de winkeluren plaats te vinden. Fietsers De onlangs in het nieuws ge komen bushalte bij de rijks weg ter hoogte hoogte van de Berlicumstraat dient te wor den uitgebreid. Bovendien pleit het rapport voor meer fietsenstallingen bij bushaltes. Het instellen van een route in twee richtingen op de Rijn- zichtweg-Geversstraat wordt wenselijk geacht. Ook met betrekking tot het o- penbaar vervoer worden nieu we voorstellen gedaan. Een nieuwe route van lijn 42 zou het beste kunnen leiden via de Marelaan-Hofbrouckerlaan- Laan van Alkemade-Hofdijck- Lijtweg-Irislaan-Haaswijck. Lijn 46 zou via de Lnge Voort- Hofbrouckerlaan en president Kennedylaan ook moeten ein digen in Haaswijck. Hiermee zou de volledige bebouwde kom (met uitzondering van de Juffermansstraat) binnen een afstand van 300 meter van de halteplaatsen komen te vallen. He» pand aan de Voorstraat 41 wordt gerestaureerd, vooral vanwege de waardevolle achttiende eeuwse topgevel. VOORSCHOTEN Nadat zij eerder 25.000 gulden beschikbaar had gesteld om een plan voor de bouw van 20 tot 25 Van Dameenhe den in 'Bijdorp' uit te werken, mag de Voor- schotense gemeenteraad komende vrijdag over het definitieve voorstel beslissen. Het college van burgemeester en wethouders doen de raadsleden het voorstel ruim ander half miljoen beschikbaar te stellen voor de bouw van 22 eenheden. Deze kosten worden geheel door het rijk vergoed. Men hoopt op 1 december van dit jaar met de bouw te begin nen. De gemiddelde huur van de 10 éénka mer- en 12 tweekamer-woningen zal 240 gul den gaan bedragen. Het beheer van de wo ningen wordt overgedragen aan de Voor- schotense Algemene Woningbouwvereni ging. De agenda van de gemeenteraad bevat verder een voorstel om 27.764 gulden beschikbaar te stellen voor de restauratie van het pand Voor straat 41. Het rijk heeft inmiddels een bedrag van gelijke hoogte beschikbaar gesteld. Het pand is opgenomen in het gemeentelijk register van beschermde monumenten omdat het een topgevel uit de 18e eeuw heeft. De totale res tauratiekosten bedragen 185.000 gulden. in de receptie van de gemeenteflat wordt een camera met intercom geplaatst om bij afwezig heid van de bode de bezoekers toch wegwijs te kunnen maken. Het is in het verleden meerma len voorgekomen dat invaliden geen gebruik konden maken van de invalidenlift omdat er niemand aanwezig was om deze lift in werking te stellen. Met het plaatsen van een monitor hoopt men dit probleem te ondervangen. Met deze voorziening is een bedrag van 7500 gulden gemoeid. In Voorschoten bevinden zich 608 on dergrondse olietanks waarvan nog maar een derde in gebruik is. De niet meer in gebruik zijnde olietanks kunnen door lekkage van olie resten gevaar op leveren voor het milieu. De lekkage kan ondervangen worden door de tanks schoon te maken of geheel weg te halen. Het college wil het goede voorbeeld geven en stelt daarom de gemeenteraad voor akkoord te gaan met een voorstel om de tanks, die in ge meentelijke handen zijn, te laten keuren en zo nodig te laten verwijderen. Zij wil de eigenaars van tanks een subsidie toekennen van 150 gul den indien zij het zelfde willen doen. Tenslotte heeft de gemeente weer enkele ge schenken gekregen voor het zwembad, ditmaal in de vorm van een Vipstaart, een Galopstaart en een Spotvogel. Op de vorige vergadering kreeg zij reeds een duikelslang en speelslurfen aangeboden. In beide gevallen werden de attri buten geschonken door bedrijven die in Voor schoten een nieuw pand openden. Wannneer de groei van het Voorschotense bedrijfsleven zich op deze wijze voortzet lijkt de bouw van een tweede zwembad onvermijdelijk. Katwijks comité stopt maaltijden- aan-huis KATWIJK Het Katwijkse Comité „Maaltijden aan huis" gaat met ingang van 1 decem ber stoppen met het leveren van warme maaltijden aan be jaarden. Het bestuur van de vrijwilligersinstelling heeft dit besloten naar aanleiding van het al maanden smeulen de konflikt met de Stichting Bejaardenwerk, die een heel andere zienswijze heeft ten aanzien van het bezorgen van een warme maaltijd aan be jaarden. Het in 1969 opgerichte Comité, bezorgde vanaf mei 1970 drie maal per week een warme maaltijd aan huis. Tientallen medewerkers hebben in de loop van de jaren een gedeelte van de hun beschikbare tijd gegeven om de maaltijden, vergezeld van een warm cop- tact, bij de bejaarden te bezor gen. De ook uit 1970 stammende Stichting Bejaardenwerk, deze stichting kreeg in 1978 een project-leidster toegewezen, gaat de taak van het vrijwilli gers Comité overnemen. De oorsprong van het conflict tus sen de stichting en het comité ligt in de opvatting hoe de hulp het best, en misschien goedkoopst, verleend kan wor den. Het Comité's „Maaltijden aan huis" zegt hierover: De druk van de Stichting Bejaar denwerk, met een geheel an dere visie dan de onze, de drang tot bezuiniging, de enor me hoge huur voor de keuken in huize Callao, het doordrij ven, ondanks alles, tot invoe ring van diepvriesmaaltijden, de poging tot geleidelijk af schaffen van de warme maal tijden, was te veel voor onze dertig trouwe medewerkers en hebben ons tot het besluit ge bracht er een streep onder te zetten". Het comité zegt er van over tuigd te zijn, dat haar werkwij ze het best was. Verandering van methode ter besparing van kosten, het zonodig moge lijk maken van het verstrek ken van zeven maaltijden per week, is volgens het comité in strijd met de opvatting de be jaarden zoveel mogelijk zelf standigheid te laten. „Diep vriesmaaltijden wijzen wij af, omdat deze koude maaltijd ook de relatie en communicatie zal doen verkillen, waardoor het zo broodnodige sociale kontakt wellicht in de toekokmst zal verdwijnen". Het raadhuis van Lisse rechts op de voorgrond LISSE De vraag naar het „der de alternatief" stond ook gistera vond weer centraal in een ditmaal door het CDA uitgeschreven hoor zitting. De laatste hoorzitting voor 'de 12e december wanneer de uiteindelijke beslissing over het huidige raadhuiscomplex aan de Lissese Heereweg zal vallen. Voor dit te klein geworden raadhuis be staan er op het moment twee plannen. Een plan van volledige sloop en nieuwbouw en een plan waarin het oude raadhuis in stand zou kunnen blijven, maar de twee de vleugel Eenhuis gesloopt zou moeten worden. De progressieve fracties zullen in die decemberver- gadering (net als in maart van dit jaar) ongetwijfeld een motie ter tafel brengen waarin gepleit wordt voor behoud van het oude raadhuis en de villa Eenhuis. Ruimteproblematiek kan volgens deze groepering opgelost worden door de panden te renoveren en een derde vleugel aan te bouwen op be schikbare grond, het „derde plan". Een plan dat al eerder weggestemd is door de CDA-, VVD- en SGP- fracties. Zij besloten dat raadhuisar chitect Duintjer zelf mocht bepalen of hij Eenhuis wenste te slopen of kon inpassen in zijn tekeningen voor een groter raadhuis in Lisse. De man koos voor sloop en leverde twee plannen waarin in ieder geval de tweede vleugel Eenhuis was verdwe nen. Beide plannen vertoonden een raadhuis van ongeveer 4500 vierkan te meter tegen een aanneemsom van een slordige 10 miljoen gulden. Het CDA vervult nu in deze kwestie een sleutelrol. In december kan deze fractie waarschijnlijk weer de beslis sende stem laten horen over het al dan niet bestuderen van de renova tie van beide panden en aanbouw. Tijdens de twee onlangs gehouden hoorzittingen is duidelijk geworden dat nogal wat mensen in Lisse graag het fijne willen weten van dit „der de" plan. Ook spraken veel inwo ners van Lisse hun verbazing uit over het feit dat een gemeentelijk ei senpakket van aanvankelijk 1600 m2 kon uitgroeien tot een nieuwbouw- plan van 4400 vierkante meter. Vra- •gen die gisteravond ook in de CDA stelde gisteravond nadrukkelijk dat de tweede vleugel Eenhuis uit de plannen is verdwenen toen bleek dat deze voormalige woning in een slechte bouwkundige staat verkeer de. Uit de zaal kwam evenwel de suggestie dat de sloop van het oude complex altijd voorop heeft gestaan. „Aanvankelijk was het argument dat er te weinig ruimte was voor aan bouw. Toen het gebouw Rehoboth aangekocht kon worden, had ieder een het ineens over een „lappende keneffect" dat de aanbouw zou ople veren", aldus een van de aanwezi gen. Veel bezorgde Lissers bleken zich te verbazen over het aangebo den cijfermateriaal. De bouwkundi ge Treffers rekende de heer Smith die een eenmans-forum vormde, voor dat het gemiddelde Nederland se gemeentehuis niet meer dan 40 m2 ruimte per ambtenaar biedt. „Als ik lees dat Lisse bijna 60 vierkante meter per ambtenaar nodig blijkt te hebben, kan ik het CDA alleen advi seren de cijfers nog eens grondig te bestuderen", zo concludeerde de ar chitect. CDA-fractievoorzitter Smith die zijn voorkeur voor totale nieuwbouw nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, zegde toe het cijfermateri aal nog eens nauwkeurig te zullen bespreken in de eerstvolgende frac tievergadering. Ook het derde alter natief zal in de fractie aan de orde moeten komen. Daarna hoeven de CDA-raadsleden zich niet per se eensgezind richting raadszaal te be geven. Van het CDA kan gezegd worden dat hét gisteravond in ieder geval op haar eigen hoorzitting de discussie met de Lissese kiezer heeft aange durfd. Dit terwijl de VVD-, SGP- en CDA-besturen vrijdagavond besloten niet in te gaan op vragen uit de zaaL Opmerkelijk detail is dan dat de pro gressieve fracties niet de gelegen heid hebben gekregen zich op een van de beide hoorzittingen duidelijk tegen de raadhuisplannen te presen teren. In de door deze partijen geor ganiseerde hearings werd hen de mond gesnoerd door forumvoorzitter Grimme (VVD). Ook op de CDA- hoorzitting werden de progressieve partijen geacht te zwijgen om geen partij-politieke discussie uit te lok ken. Wij hebben geen inspraak in plan Spoorlaan IP Voorhout - De leden van de woningbouwvereniging „Voorhout" hebben gistera vond in het Parochiehuis be sloten een bezwaarschrift in te dienen naar aanleiding van het antwoord van b en w over de inspraak in het bouwplan Spoorlaan 11. Voorzitter De Groot vond de stijl van de brief van b en w ongepast Het gemeentebestuur zegt dat het bouwplan maximaal 40% woningwetwoningen en der halve 60% woningen in de an dere sectoren tezamen zal om vatten, en dat in deze verhou ding geen plaats is voor de wo ningbouwvereniging als groot ste opdrachtgever. Ook wordt er echter gesproken over het feit dat voor overleg of in spraak op dit moment geen plaats is, en dat de gemeente raad de inhoud van het be stemmingsplan vaststelt alsme de de verhouding en waarin er gebouwd moet worden. De brief eindigt met de opmer king dat de bouwvereniging uitsluitend betrokken zal wor den bij de uitvoering van het bestemmingsplan. Door dit taalgebruik wordt de verhouding met de bouwvere niging verslechterd. De leden van de bouwvereniging trok ken de conclusie dat gezien de tweeslachtigheid van de brief en de opmerking dat men al leen betrokken zou worden bij de uitvoering van het bestem mingsplan het bijna voor 100% zeker was dat het bestem mingsplan er door zou komen. Door deze houding van b en w, hoewel voorzitter De Groot toegeeft dat b en w juridisch- formeel het gelijk aan hun zij de hebben, voelt de bouwvere niging zich genoodzaakt een bezwaarschrift in te dienen. De leden hopen hiermede toch nog inspraak te krijgen in het maken van een bestemmings plan. Trompenburg OEGSTGEEST Het flatgebouw aan de M. H. Tromplaan te Oegstgeest heeft de naam „Trompen burg" gekregen. Dit na een enquête onder de be woners. Eén van hen, de heer P. den Besten, heeft een fraai edelhouten naambord ontworpen en uitgevoerd. Zijn kunst werk prijkt thans bij de ingang van het gebouw, waar iedereen het kan be wonderen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7