PvdA en CDA verwijten burgemeesterVis starheid der wet Leiden voert geen uitstervingsbeleid voor woonboten' ss* PvdA wil grip op politiebeleid Heffing van Rijnland" omhoog HORECAPROBLEMATIEK TER DISCUSSIE wethouder verboom Vrees voor toename zendamateurs Leiden niet bang voor dreigement van G.S. RAADs- College stagneert onnodig leden: realisering daklozencentrum' 'AD PAG LEIDSE COURANT DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 Kleun -serie S. 18. Actual 0.00 Actuflfc" -serie 23.43 'olitie ing wrak e lijf EIDEN Over olitieoptreden wordt 3ak zeer verschillend edacht, dat bleek ook 'J* isteren weer op de j JoJ tting van het Leidse ieei i antongerecht. Een .15 Aeidse student was a,lev« nigszins geschokt door e autotest die de laatselijke Hermandad )5 an Katwijk op zijn 19 oo ^^gc automobiel bad Gas! oegepast enige tijd gen. el eden. Volgens de rogr. tudent was de 21,40 (atwijkse politie zijn uto. waar inderdaad het én en ander aan E.t 2 mankeerde met een krik 0n e lijf gegaan teneinde iche a*en in het orroderende chassis te ntdekken. 3fJPj, Als je die methode j 30 oepast krijg je ook wel erie. aten in het chassis van rm. en spinternieuwe Renault !2-45 meende de Leidenaar. Ik had die auto laten eetyleren en de gaten j. wonden zich onder de aag tectyl, dus om ze bloot e leggen moest die laag 'èrst verwijderd worden. 0r(iIn Haar een krik lijkt me rogr.'iet het juiste tulpmiddel". De controle 'an de politie toonde aan lat de zes jaar oude auto door roestvorming een K jevaar begon op te leveren rlam oor de verkeersveiligheid. De linkerkokerbalk van het chassis was verrot en ook toMde bodemplaat had na de 7-09jarenlange inwerking van 'het vocht meer weg van een zeef, dat viel uit het 30 proces-verbaal op te maken. „Ik wist dat er een 1 paar gaatjes in de bodem zaten, maar mijn aanstaande schoonvader heeft die afdoende gedicht. De auto is nu gesloopt imdat de reparaties zijn vaarde gaan overtreffen, naar van een wrak was indertijd geen sprake", meende de student. Officier Van Ham dacht laar anders over. „Ik kom dat vaak tegen, mensen die op een akelige manier nog trots zijn op zo'n half vergaan vervoermiddel. Een auto in die staat is een gevaar voor uzelf en andere weggebruikers. Tectyleren helpt Hit natuurlijk niet meer als een auto al aan het roesten fis, die roest gewoon door onder de beschermende laag", aldus de heer Van Ham. Kantonrechter Oomen vonniste 60 gulden boete na een eis van 75 gulden. Trein Dat het openbaar vervoer steeds duurder wordt is een vaststaand gegeven. Dat de prijzen op korte termijn de pan uit kunnen vliegen ondervond een Haagse treinreizigster, die in de trein op het traject Den Haag-Alphen door de conducteur zonder kaartje aangetroffen. „Ik was echt wel van plan om een s 14 kaartje te kopen maar ik i heb bij de loketten in Den toen een kwartier staan wachten omdat er Ieen heleboel mensen abonnementen moesten hebben. Ik begrijp niet dat ze daar geen apart loket voor hebben bij de spoor wegen. Ik had op een ge geven moment geen tijd meer en toen ben ik maar zonder kaartje op de trein gestapt. Toen de conduc teur in de trein bij me kwam heb ik gelijk gezegd 'dat ik geen kaartje had. Maar toen moest ik vijf tien gulden bijbetalen en dat vond ik onzin bij een kaartje dat vier gulden vijftig kost", aldus de Haagse die in een later stadium ook de schikking, het bedrag was toen in middels opgelopen tot veertig gulden niet wenste te betalen. „Als U een kaartje voor een redelijke prijs in de trein wilt kopen moet U gelijk naar de con ducteur toegaan. Nu gaat het U veel meer geld kos ten, want ik eis vijftig gul den boete", aldus de offi cier. Kantonrechter Oo men maakte er als klap op de vuurpijl nog even een treinreis van éénenvijftig gulden van om de ver dachte de gelegenheid te geven in hoger beroep te gaan. LEIDEN De fractie-voorzitter van de PvdA in Leiden, J. Peters, vindt dat de gemeenteraad meer invloed moet hebben op het poli tiebeleid. Er zou volgens Peters een beleidsnota voor de politie door het college van b en w moe ten worden opgesteld, die ter goedkeuring aan de raad dient te worden gestuurd. „De gemeente heeft onvoldoende de hand in het beleid van de Leidse politie. In andere steden, zoals in Delft, wordt de gemeenteraad veel meer dan hier gebeurt betrokken bij het reilen en zeilen van de politie", al dus de heer Peters. Burgemeester A.J. Vis, hoofd van de Leidse politie voelt wel wat voor het PvdA-voorstel. Echter met die uit zondering, dat de gemeente niet een maal per jaar een beleidsnota uit brengt, maar om de zoveel tijd, een zogenaamde aspectnota. De PvdA heeft de burgemeester hier onder meer om verzocht naar aanleiding van de discussie onlangs over het po litieoptreden op de vooravond van 3 oktober. Zoals bekend deden er zich op die avond ongeregeldheden voor in de Breestraat waarbij de politie met harde hand optrad tegen herrie schoppers. n LEIDEN De verontreinigings heffing gaat in 1980 14,6% om hoog. Aan gezinnen wordt vol gend jaar 108,- in rekening ge bracht, terwijl alleenwonenden f 36,- betalen. Het Hoogheemraadschap voor „Rijn land" ziet zich genoodzaakt tot deze verhoging over te gaan omdat de ex ploitatiekosten van een aantal zuive ringsinstallaties sterk gestegen zijn alsmede de kosten van de afvoer van afvalwater naar het Haags zeiling- sproject. Bovendien zijn enkele nieu we persleidingen voor afvalwater in exploitatie genomen. De omslag voor het waterstaatkun dig beheer gaat met 3,1% omhoog. Volgend jaar zal de omslag per hec tare of per 500,— belastbare op brengst voor gebouwd onroerend goed f 50,50 gaan bedragen. Voor de handhaving van het waterpeil gaan de onroerendgoed bezitters in Mid dengeest per hectare of per 500,-- belastbare opbrengst f 76,— betalen en in Zuidgeest 57,—. LEIDEN De gemeenteraadsleden J. Peters (PvdA) en J. Walenkamp (CDA) vinden dat burgemeester A.J. Vis nu eindelijk eens zijn standpunt moet duidelijk maken over het sluitingstijdstip van horeca-bedrijven in Leiden. Burge meester Vis bleek er gisteravond voorstander van te zijn eerst de discussie over de drank- en horecaproblematiek in de gemeenteraad af te wachten alvorens tot het ontvouwen van een eigen visie over te gaan. Peters en Walenkamp daarentegen menen dat de commissievergadering voor alge mene en bestuurlijke aangelegenheden het juiste forum is om de discussie te houden. Hetgeen in de commissie te be rde wordt gebracht moet uiteindelijk een afspiegeling vor men van datgene wat de gemeenteraad uiteindelijk besluit. Door de discussie, zoals Vis dat wilde, in de commissie te omzeilen zouden de gemeenteraadsleden moeten blindvaren op de welwillendheid van de burgemeester hun genomen raadsbesluit (advies) op te volgen. In een vergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden waar deze pro blematiek gisteren werd aangesneden moest Leidens burge meester, hoewel met tegenzin, zwichten voor het voorstel van Peters en Walenkamp: de discussie tijdens eed volgen de commissievergadering te openen. CDA-raadslid Joop Walen kamp vond, dat portefeuille- drager Vis als een tovenaars leerling de horeca-problema- tiek te lijf was gegaan. De summiere tekst (pre-advies) waarin de hele kwestie rond het verlate sluitingsuur (wel of geen verlenging op vrijdag en zaterdag tot drie uur in de nacht) door de burgemeester was geformuleerd, stelde Wa lenkamp nogal teleur. „Een sinterklaassurprise, die als je ze ontdoet van het cadeaupa pier, een onbeduidend ge schenkje blijkt te zijn. Ik proef alleen maar onwil bij om u in te gaan op het onderwerp slui tingstijden. U laat na een eigen visie te geven. Vrijblijvend luisteren naar wat de raad voor standpunt inneemt heeft geen zin", aldus de heer Wa lenkamp. Het PvdA-raadslid Jit Peters sloot zich bij het CDA-betoog aan. „De kwestie heeft wat mij betreft nu lang Burgemeester Vis. genoeg geduurd. Ik wil nu wel eens weten hoe u er over denkt." Strategie Het verraderlijke van de stra tegie van de heer Vis vonden de raadsleden, dat de burge meester via een discussie uit sluitend in de gemeenteraad met een eventueel ingediend raadsvoorstel alle kanten op zou kunnen. De heer Vis (fel tegenstander van de onthef- Woonboten aan de Haagweg. LEIDEN „In Leiden is pertinent geen sprake van een uitstervingsbeleid met betrekking tot de woonbo ten. Het beleid is gebaseerd op het behoud van het huidi ge aantal woonboten binnen de gemeente; we willen niet de situatie krijgen, dat de boten rijen dik langs de kade afgemeerd liggen. Bo vendien reserveren we een aantal plaatsen, die indien nodig, opgevuld kunnen worden. Dat heeft niets te maken met een zogenaamd uitstervingsbeleid", aldus verklaarde wethouder Ver boom. Als bepaalde woonarken hun ligplaats moeten verlaten, ge beurt dat, omdat aan die plaats een andere bestemming is ge geven. Om eventuele noodge dwongen verhuizingen moge lijk te maken, heeft de ge meente een aantal reserve- plaatsen gereserveerd. Óm het LEIDEN Commissaris Van Voorden van de Leidse politie vreest, dat de politie in de toekomst nog meer in het geweer moet treden te gen zendamateurs. Als volgend jaar aan de zenda mateurs. de zogeheten 20 CMC'ers, bij de wet een be perkte zendmachtiging (over een bepaalde band) wordt ver leend, dan zal het in Leiden over en weer klachten rege nen, meent de commissaris. „Ik zie ervan komen, dat wij een heel nieuw politiekorps speciaal voor deze kwestie moeten inschakelen als het zo ver is," aldus een fombere 'commissaris Van Voorden. totale aantal ligplaatsen te be houden, kan de marge eventu eel iets verruimd worden. Om de nota voor een ieder zo gunstig mogelijk op te stellen, is er een 'ambtelijke praatstoel' gestart. Er is een werkgroep gevormd, die zich over de pro blemen gaat buigen. Van het nieuwe beleid is wel al be kend, dat de mogelijkheid van vervanging van oude schepen, zonder dat dat ten koste van de uitbreiding van het totaal gaat, wordt bekeken. Boven dien wordt aaq de kwaliteit seisen van de woonschepen strakker de hand gehouden en deze eisen worden wellicht verscherpt Het bepalen van het lot van woonboten door middel van een bestemmings plan is in feite vooruitlopen op de landelijke werkvorm. De gemeente loopt dus de kans, dat de besluiten -al§ de lande lijke regeling van kracht wordt- veranderd moeten worden. 'Maar', zegt Verboom, 'Er moet nu eenmaal iets ge daan worden, een gemeente kan niet passief blijven zitten en wachten op een landelijk geldende regeling." fingsregeling voor later slui ten) zou het advies van de raad zomaar in de onderste lade van zijn bureau kunnen opbergen. Als men hem dan na verloop van tijd zou vragen hoe het ermee staat zou hij als alibi kunnnen aanvoeren, dat zijn ambtenaren er nog op zit ten te studeren hoe een en an der in de praktijk moet wor den gebracht. Zo luidde de vrees van Peters en Walen kamp, die verder vertragen van de kwestie nodeloos ach ten. Bij een discussie in de ABA-commissie zou de strate gie van de heer Vis tenietgaan, doordat iedere partij (zowel Vis als de fracties) het achter ste eind van zijn tong zou moe ten laten zien. De drank- en horecamaterie betreft in het kort twee din gen: 1) De verlenging van het sluitingsuur voor café's tot drie uur (eventueel voorbe houden aan een aantal zaken). 2) Welk type horecabedrijf WOONSCHEPEN BLIJVEN NOG EVEN LIGGEN IN RIJN—SCHIEKANAAL LEIDEN Wethouder Ver boom lijkt niet onder de in druk van het dreigement van het college van Gedepu- terde Staten van Zuid-Hol land, dat het college van b en w opdracht heeft gegeven de woonboten, die van de Boshui ze rwete ring naar het Rijn-Schiekanaal zijn ver- sleept, te verwijderen. In dien de gemeente niet aan het verzoek voldoet, zal de Provincie een kort geding tegen de gemeente Leiden aanspannen. Op het Rijn-Schiekanaal is het vaarreglement Zuid-Holland van toepassing. Door de sche pen naar dit kanaal over te brengen, is de gemeente in overtreding. Door middel van een kort geding wil de Provin cie bewerkstelligen, dat de bo ten uit het water worden ver wijderd. De gemeente heeft wel, voordat de zonder ver gunning in Leiden verblijven de schepen aan het kanaal werden afgemeerd, gepro beerd de schepen naar de plaats van herkomst terug te varen. Aldaar werden de woo narken echter niet toegelaten, waarop de schepen nabij de Wilhelminabrug werden neer gelegd. De eigenaren werden gesommeerd binnen twee da gen 'het zeegat te kiezen', maar de boten liggen momen teel nog op dezelfde plaats. „Met de Provincie hebben we toen de afspraak gemaakt, dat we weer met de gemeente van herkomst zouden gaan onder handelen, daarom verbaast het dreigement mij ook enigszins", aldus de wethouder, die voorts te kennen gaf de door G.S ge stelde termijn niet zo'n pro bleem te vinden. Zeker is vol gens de wethouder wel, dat de twee schepen in geen geval naar Leidse wateren terugke ren. valt onder de ontheffing en op welke locaties zouden deze be drijven gesitueerd mogen wor den? Ook het aantal bedrijven dat voor de regeling in aan merking zou mogen komen moet daarbij worden vastge steld. Het fundament wat be treft dit laatste punt is gelegd door de bestemmingsplannen die er voor bepaalde wijken zijn en zo een bestemmingplan er voor een bepaalde wijk niet is, dan moet men zijn toe vlucht zoeken tot een algeme ne plaatselijke verordening (APV). De kwestie rond het sluitingtsuur is iets wat ter be oordeling is aan de gemeente raad. De grote fracties (CDA en PvdA) richten zich hierbij in meerdere mate op de ideeën van Horeca-Leiden, voorstan der van een verruiming van het sluitingsuur in de week ends voor ieder Leids café. Voorts zijn de kasteleins voor een uitbreiding van meer ho- reca-voorzieningen in de stad. Brommerdiefstal voorkomen LEIDEN Dankzij bet alerte optreden van een zwa ger is voorkomen dat de brommer van een 26-jarige Leidenaar werd gestolen. De brommer stond gisteravond gestald aan de Joubert- straat Rond negen uur keek de zwa ger van de Leidenaar toevallig uit het raam en zag dat twee jongens bezig waren het slot van de brommer open te bre ken. Juist op het moment dat de jongens op de bromfiets we greden, sprong de zwager in zijn auto en zette de achtervol ging in. Enkele straten verder lukte het hem beslag op de brommer te leggen. Tevens kreeg hij een van de jongens, een 16-jarige Leidse scholier, te pakken. Deze werd naar het politiebureau gebracht, waar hij na verhoor ter beschikking van zijn ouders werd gesteld. Natuur- ten toonstelling 'De Zanger', de Eerste Leidse Vereeniging van Vogel liefhebbers, stelt in de bovenzaal van drukkerij 'Elve' aan de Vestestraat 'een stukje natuur' ten toon. Vrij dag 30 november om acht uur wordt de tentoonsteling door de voorzitter geopend. Vrijdag duurt de expositie tot tien uur. Zaterdag en zondag is de tentoonstelling al vanaf tien uur 's morgens te bezichtigen en duurt tot respectievelijk tien en drie uur. Koopavondconcert De organist Rijk Jansen en het Wassenaars Kamerkoor on der leiding van Jan van Biezen geven donderdag 29 no vember een koopavondconcert in de Lutherse Kerk. Uitge voerd worden werken van onder anderen J. Sweelincfc, G. Messaus en J.S. Bach. Het concert begint om half negen. Offsmboet ippq dpef Het cabaret Neerlands Hoop in Bange Dagen brengt vanavond, morgenavond en donderdagavond zijn thea terprogramma „Offsmboet ippq dpef" in de Leidse Schouwburg. Het is het laatste programma dat Freek de Jonge en Bram Vermeulen samen brengen, want zij zoeken volgend jaar ieder hun eigen weg. De voorstel ling, heeft, zoals de naam doet vermoeden, het karak ter van een code. Er wordt niet gestreefd naar herken baarheid en de verwarring zal vaak compleet zijn. De voorstellingen beginnen alle om kwart over acht Een scène uit het nieuwste programma van „Neer lands Hoop". Poolse filmcyclus In het kader van de Poolse filmcyclus wordt donderdag 29 november de Poolse speelfilm „The story of sin van regis seur Walerian Borowczyk vertoond. Het is een melodrama over een vroom meisje dat wordt gedreven door haar ge voelens voor een oudere getrouwde man. De film is uit 1975. De voorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Zelf metselen De Nederlandse Baksteenindustrie start in januari twee nieuwe metselcursussen voor doe-het-zelvers in de Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan. Be halve in Leiden gaat de cursus tevens van start in veertien andere gemeenten in Nederland. De cursus be staat uit twaalf lessen, waaarvan drie theorielessen, die gewijd zijn aan materiaalkennis, constructieleer en architectuurbeginselen en negen praktijklessen. Het cursusgeld bedraagt driehonderdvijftig gulden per deelnemer. De cursussen in Leiden gaan dinsdag 29 ja nuari en donderdag 31 januari van start. De lessen du ren van zeven tot tien uur. Nadere inlichtingen over de cursussen zijn te krijgen bij de Vereniging De Neder landse Baksteenindustrie, Postbus 51, De Steeg, tel 08309 9110. Schrijfavond Amnesty International Leiden houdt donderdag 29 novem ber een zogenaamde schrijfavond in de Vredeskerk, Van Vollenhovenkade 21 in Leiden. De bijeenkomst wordt ge organiseerd om wat te doen voor de vele mensen, die ge vangen zijn gezet vanwege hun mening, geloof of ras. Het schrijven van brieven is in het verleden een effectief mid del gebleken om deze mensen vrij te krijgen. De Leidse be volking zou hieraan haar steentje kunnen bijdragen. Er wordt door Amnesty gezorgd voor informatie, voorbeeld brieven en kaarten. De bijeenkomst begint om acht uur. Penta Theater Het Penta (vijf in het Grieks) Theater, in 1972 door vijf dansers opgericht die het werken in een traditio neel balletgezelschap te beperkt vonden, treedt vrijdag 30 november om half negen op in het LAK-theater aan bet Levendaal. De vijf dansers zochten naar een vorm van theater met meer vrijheid en minder gebaande we gen. Nu, zeven jaar later, heeft Penta een geheel eigen stijl. Penta brengt bewegingstheater, dat op dansele menten gebaseerd is en dat daarnaast gebruik maakt van andere theatertechnieken. Dit, aangevuld met de zeer persoonlijke inbreng van de spelers zorgt voor een sfeer, die Penta het predikaat surrealistisch of dadaïs tisch heeft opgeleverd. Spijkers met koppen De Volksuniversiteit K&O vertoont op woensdag 28 no vember de jeugdfilm „Spijkers met Koppen in de Kapel zaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. In de film draait alles om de onhandige politie-assistent George, die de meest chaotische taferelen veroorzaakt in zijn jacht op gangsters maar uiteindelijk toch alles goed weet op te los sen. De film begint om 14.30 uur. De toegangsprijs bedrag drie gulden, karten bij K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. LEIDEN De CDA-raadsleden me vrouw C. Kramp en de heer A. van der Waals vinden dat het college de realise ring van een daklozencentrum in Lei den onnodig laat wachten. In vragen aan b en w uiten de twee raadsleden ernstige kritiek op het gevolgde beleid in deze. Ongeveer een week geleden is een werk groep stichting opbouw „Onder Dak"in het leven geroepen. Deze werkgroep moet zich gaan bezighouden met het opriehten volger" van een andere werkgroep, be staande uit vertegenwoordigers van hulp verleningsinstanties en raadsleden, die in 1978 reeds een unaniem advies aan het college over de wijze waarop een daklo zencentrum moest worden ingericht, heeft uitgebracht. Het college heeft dit advies naast zich neer gelegd omdat deze werk groep „wat betreft de. bestuurlijke con structie, onvoldoende steun de de kring van b en w en de raad vond". De heer Van der Waals en mevrouw Kramp willen nu weten op welke wijze en wanneer de mening over de samenstel ling van de eerste werkgroep bij het colle ge en de raad is gepeild. Tevens vragen zij welke richtlijnen het college aan de nieu we werkgroep heeft verstrekt en op wel ke wijze het college denkt te bevorderen dat alsnog de positieve medewerking van de hulpverleningsinstanties, onder meer de diaconie en het Leger des Heil» kan worden verkregen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3