Rechts- extremisten in Bondsrepubliek steeds actiever 4 I 91/4% Nog steeds bezetters ii[ kelders var moskee Venezolaans olieveld geen einde oliecrisis Het NMB spaarpapier aantoonden ;pc Vluchtelingen beschuldigen Vietnamezen n Carrington vermijdt botsing met leiders Patriottisch Front Geen olie voor Iran vijandig gezinde landen L ch. NMB BUITENLAND leidse courant dinsdag 27 november 1979 BONN Hoewel het totaal aan tal georganiseerde rechts-extre- misten in de Bondsrepubliek de laatste jaren is gedaald van ruim 18.000 in 1976 tot ca 17.000 dit jaar, groeit het aantal activisten onder hen gestadig. Alleen al in het eer ste halfjaar van 1979 nam deze ca tegorie toe van 1000 tot 1300 per sonen waarvan er ca 300 tot de „harde kern" worden gerekend die niet terugschrikken voor ter roristische gewelddaden. door vertegenwoordigers van de West- duitse recherche en BVD tijdens een door de SPD-fractie in de Bondsdag gehouden hoorzitting, waarbij het er vooral om ging of de bestaande wetgeving moest worden aangepast. De conclusie luidde ontken nend, hoewel gaten in de bestaande voor schriften, bijvoorbeeld t.a.v. de productie en het in voorraad houden van fascistisch materiaal, gedicht moeten worden. grenzen tussen degenen die „onschuldige" overtredinegen begaan, zoals het uitdelen van neo-nazistische pamfletten of het be smeuren van muren met nazi-parolen, en degenen die tot werkelijke criminele ac ties als gewapende overvallen bereid zijn, moeilijk zijn te trekken. En hoewel terro ristische ervaringen als van de RAF nog ontbreken, beschikken rechts-extremisti- sche groeperingen volgens de deskundi gen over omvangrijke hoeveelheden wa- De politici hebben gisteren de overtuiging pens en springstoffen, gekregen dat de omvang van het rech- De hoorzitting leerde ook dat er vooral op ts-extremisme zeker niet alarmerend is het gebied van voorlichting en opvoeding, maar echter ook niet mag worden onder- zowel op school het gezin, nog veel schat. Dat blijkt vooral uit het feit dat er dient te gebeuren. Dit blijkt onder andere in de eerste helft van dit jaar al 900 rech- uit het feit dat veel neo-nazi's nog zeer ts-extremistische activiteiten van allerlei jong zijn, waaraan het vaak gebrekkige aard zijn geregistreerd, evenveel als in het onderricht in de geschiedenis van Hitler- Deze gegevens werden gisteren verstrekt hele jaar 1978. Bovendien blijkt dat de -Duitsland niet vreemd schijnt te zijn. TEHERAN „Landen die ons vijandig gezind zijn krijgen geen olie meer van ons", heeft de Iraanse mi nister van olie, Ali-Akbar Moinfar, tijdens het week einde verklaard. Volgens het Iraanse persbureau Pars heeft hij gezegd dat landen die geen moeite doen om Iraanse tegoeden bij Amerikaanse banken gedeblok keerd te krijgen, zich vijandig gedragen en zich bloot stellen aan een olieboycot. Voor Europese landen zal dat naar zijn mening niet opgaan, omdat de banken daar zich moeten houden aan de regels van het land waar ze gevestigd zijn. Volgens Pars vindt Moinfar dat de Verenigde Staten op het ogenblik niet te vertrouwen zijn en dat daarom de dol lar als betaalmiddel voor olie moet worden afgeschaft. De minister is van plan dit voor te stellen in de vergadering van de ministers van olie van de OPEC (Organisatie van Olie Esporterende Landen) die 17 december in Caracas be gint. De afzonderlijke leden van de OPEC moeten volgens de minister overigens zelf maar weten of ze dollar voor hun olie blijven aannemen al naar gelang hun politieke op vattingen. De minister zei verder dat Iran aan alle landen olie wil le veren behalve de Verenigde Staten, Israël en Zuid-Afrika en de Filippijnen. De Iraanse olieproduktie bedraagt nu volgens Moinfar 3,5 miljoen vaten per dag. De Iraanse centrale bank heeft importeurs in Iran opge dragen voor buitenlandse goederen te betalen in de munt van het land van herkomst, zo is in Teheran meegedeeld. De maatregel houdt verband met de zwakke positie van de dollar en de voortdurende waardevermindering ervan, al dus de bank in een officiële bekendmaking. Kredietbrie ven moeten voortaan luiden in de valuta van het land dat de goederen levert. De president directeur van Dresdner Bank, oud-minister van economische zaken Hans Friderichs, verwacht ernsti ge economische moeilijkheden voor de Bondsrepubliek als Iran de dollar als "betaalmiddel voor olie zou willen ver vangen door de D-mark, zo zei hij tijdens het weekeinde in een vraaggesprek voor de televisie. Friderichs zag geen aanleiding tot blokkering van Iraanse tegoeden in West-Duitsland. De Bondsrepubliek moet wel iswaar solidair zijn met haar voornaamste handelspartner, de Verenigde Staten, maar volgens het internationale recht mag men niet aan particuliere beleggingen komen. Hij merkte verder op dat Iran en het Westen van elkaar af hankelijk zijn. Deze uit de heilige stad Qom afkomstige moslim probeert •de gegijzelde Amerikanen in de Amerikaanse ambassade in Teheran ,,op te vrolijken" met luidruchtige ketelmuziek. Hij is gekleed in een doodshemd om daarmee aan te geven, dat hij bereid is zijn leven te offeren voor de zaak van de iflam. Lancering Europese raket 15 dec. PARIJS Op 15 december zal, als de plannen niet veranderen, te Kourou in Frans Guyana (Zuid-Amerika) een raket, vervaar digd door leden van de Europese dienst voor de ruimtevaart (ESA), worden gelanceerd, aldus is in Parijs meegedeeld. De voornaamste landen, behorend tot de dienst die satellieten bouwen en wil lanceren voor telecommunicatief en ander ge bruik, zijn Frankrijk en West-Duitsland. De raket is „Ariane" gedoopt. Britse wegens spionage aangehouden LONDEN Een secretaresse van de Britse inlichtingen dienst M-15, Pamela Lamble, is aangehouden onder verden king van spionage, zo meldt Scotland Yard. Lamble, 44 jaar, wordt ervan beschuldigd getracht te hebben in lichtingen door te geven een iemand die direct of indirect voor een vijand van nut kan zijn. Arts onderzoekt ondervoede Cambodjaantjes Een vrouwelijke arts onderzoekt een aantal kinderen van pas uit Cambodja in Thailand aangekomen vluchtelingen. Alle kinderen lijden zeer aan de gevolgen van stelselmatige ondervoeding. NONG SAMET De laatste dagen beschuldigen nieuw- aangekomen vluchtelingen uit Cambodja de Vietnamese troepen ervan dat deze systematisch stelen uit voedselvoor raden door internationale organisaties aangevoerd, dat zij mijnen leggen in de rijstvelden om te verhinderen dat de Cambodjaanse boeren daar oogsten en dat zij de bevolking dusdanige rantsoenen ter hand stellen dat deze er maar net het leven bij kan houden. Allen waren van mening dat Vietnam „bezig was het Cam bodjaanse volk uit te roeien". .w lei rlan ustr; DJEDDAH Nog steeds houden enkele bezetters i schuil in de grote moskee van Mekka, en bieden vanuit 1 -e schuilhoeken verzet tegen de Saoedische troepen. De Sa<x sche minister van voorlichting Mohammed Abdo Yam zei gisteren via radio Riad: „Het lijkt op een bos waarin schutters zich kunnen verbergen...het is een woud van i len. Niettemin waren de troepen met Gods hulp in staat begane grond van de moskee volledig te ontruimen en bezetters in de kelders in te sluiten". De onderaardse gewelven en de uithoeken van de moskee uiterst talrijk en geïsoleerde mensen kunnen zich er gemak lijk verspreiden of verplaatsen. Maar het voortdurend uitstel van officiële mededelingen en de tegenspraak die steeds w blijkt te bestaan tussen de opeenvolgende berichten lijkt de volking steeds ongeruster te maken. Het lijkt erop dat men wachten tot de gevangen genomen bezetters zijn ondervraagd men hun motieven heeft leren kennen. De westelijke journalisten zijn niet in staat de berichtgeving plaatse te controleren. Als ongelovigen is het hun verboden heilige stad Mekka te betreden. Bij het ontbreken van offici informatie is veel nieuws afkomstig van „horen zeggen" of onduidelijke bronnen. Ook de ambassades hebben nauwelijk mogelijkheid de gebeurtenissen te volgen. Gisteren heeft koning Khaled de toestand besproken met emir van Koeweit en de heerser van Bahrein. Aan de confen tie namen ook de ministers van buitenlandse zaken en de c< mandant van de Saoedische nationale garde deel. Zweedse en Finse neutraliteit in geding (Vervolg van pagina 1) CARACAS De ontdekking in de Ori- nocorivier zal de vooruitzichten van Venezuela op de lange termijn dras tisch veranderen. Tot nu toe was voor speld dat de produktiecapaciteit tegen het midden van de jaren tachtig scherp zou afnemen. Een dergelijke teruggang kan nog steeds plaats vinden, daar er een lange aanloopperiode nodig zal zijn om de voorraden exploitabel te maken. De problemen die de Orinoco-oliebel om ringen, zijn niet gering. Het gebied is moeilijk toegankelijk en de olie is erg dik, zodat er stoominjecties nodig zullen zijn om de olie soepel te laten stromen. De Ve- nezuelanen schatten dat de kosten van de produktie en de bewerking van lichte olie ongeveer 5 tot 13 dollar per vat zullen be dragen. Dit bedrag staat in fel contrast met de paar cent die nodig is voor de win ning van de olie in de velden van Saoedi Arabië en de 4 tot 10 dollar in de Noord zee. Nu de OPEC-olieprijs 20 dollar per vat bedraagt en misschien eind dit jaar nezuela zal niet alleen een lange aanloop periode nodig hebben, maar ook een in vestering van kapitaal waardoor het land evenveel schulden als inkomsten zal heb ben, als alleen de staatsoliemaatschappij voor winning van de olie in aanmerking komt. Bovendien zou de olie een uitgebreide be werking moeten ondergaan om aan de huidige wereldeisen te voldoen. En wel 30 dollar is het economisch echter Venezuela voldoende zou produceren interessant om de olie in het gebied rond de Orinoco te winnen. Maar elke gedachte van het Westen dat' de oliecrisis nu plotseling zou zijn opge lost, zou voorbarig en ongegrond zijn. Ve- de wereld naar behoefte te voorzien, zou dit een daling van de olieprijs tot gevolg hebben en een lagere winst voor het land betekenen. (Copyright The Guardian) (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN De weigering van het Patriot tisch Front om een definitief antwoord te geven op de Britse voorstellen inzake een wapenstilstand in Zimbabwe-Rhodesië heeft gisteren niet geleid tot een nieuwe botsing tussen de Britten en de Frontleiders Nkomo en Mugabe. Lord Carrington, de Britse voor zitter van de Rhodesië-conferentie die nu haar twaalfde week begonnen is, toonde zich tijdens een langdurig privé onderhoud met de Frontleiders Nkomo en Mugabe weer inschikkelijker dan hij oorspronkelijk van plan was. In kringen van de delegatie van de Rhodesi- sche premier Muzorewa wordt gemopperd, dat Carrington het Front geregeld „elastische" ulti matums geeft. Het voordeel voor Nkomo en Mugabe is, dat ze er tijd, mee kunnen winnen. Sinds hun terugkeer uit Dar-Es-Salaam weige ren de Frontleiders nog pertinenter dan afgelo pen week gevolg te geven aan Carringtons laat ste ultimatum om de Britse voorstellen te aan vaarden of te verwerpen. President Nyerere van Tanzania heeft hen in Dar-Es-Salaam de raad gegeven het Londense gesprek gaande te houden, zonder concessies te doen inzake een gelijkwaardige behandeling van de Front-strij ders en de troepen van Salisbury. Nkomo en Mugabe wijzen het Britse plan hun krijgers bijeen te doen komen op ongeveer 15 Rhodesische verzamelpunten volledig van de hand. In die kampen Nkomo en Mugabe ge wagen van concentratiekampen zouden ze ontwapend worden, terwijl de strijdkrachten van de regering-Muzorewa hun wapens en an der oorlogsmaterieel behouden, en gelegerd blijven op de belangrijkste strategische plaat sen. Nkomo en Mugabe eisen volledige gelijkheid. Zij willen bovendien rechtstreeks kunnen on derhandelen met de bevelhebbers van Muzore- wa's troepen, in plaats van alles te moeten rege len via Lord Carrington. De Frontleiders vinden het kennelijk niet erg, dat de onderhandelingen zolang aanslepen. In Zimbabwe-Rhodesië stromen steeds meer van hun volgelingen uit Zambia binnen. Het zijn niet alleen gewapende strijders, maar ook poli tieke volgelingen. De partij van bisschop Muzo rewa is haar campagne met het oog op de nieu we parlementaire verkiezingen, die in Londen afgesproken werden, al begonnen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Burgemeester Nabloes blijft voorlopig JERUZALEM Israël over weegt ernstig de procedure tot uitwijzing van de burgemees ter van Nabloes, Bassam Sha- kaa, te beëindigen. Dit hebben Israëlische regeringskringen gisteren meegedeeld. Een resultaat daarvan is het uitstel tot later deze week van de bijeenkomst van de militai re raad van beroep die giste ren een besluit over de zaak- Shakaa zou nemen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Recordhouder slakken eten eet zich dood NANCY Wereldrecord houder slakken eten, Mare Quinquandon (27), is in een ziekenhuis overleden nadat hij zaterdagavond het bewustzijn had verlo ren na in drie minuten tijd '72 slakken te hebben gege ten. De 167 kg. wegende Quin quandon bereidde zich za terdag voor op een poging tot het doen sneuvelen van zijn wereldrecord. Dat had hij in juli j.l. gevestigd met het eten van 144 slak ken in 11 minuten en 3$ seconden. Geen overlevenden bij vliegramp in Saoedi-Arabië RIAD Bij het ongeluk met de Pakistaanse Boeing 707 gis teren in Saoedi-Arabië, zijn geen overlevenden: alle 155 pelgrims aan boord van het toestel, van wie het overgrote merendeel Pakistani, hebben het leven verloren, evenals de 11 bemanningsleden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Twee functi onarissen van het Pakistaanse departement voor de burger luchtvaart stellen een onder zoek in. HELSINKI De neutraliteit van het luchtruim van Zwe den en Finland zal op de proef worden gesteld, wanneer Amerikaanse kruisraketten in NAVO-landen worden gestati oneerd. Dit schrijft de Russische com mentator Joeri Kommissarov. „Het is duidelijk, aldus Kom missarov, dat, indien Ami kaanse kruisraketten door luchtruim kunnen vliegen landen als Zweden en Finli dit de kwestie zal opwei van de rechten en plicl van deze landen om de i schendbaarheid van I grondgebied te handhaven' Rusland koopt graan Amerika^- WASHINGTON (AP) Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft bekend ge maakt dat de Sovjet-Unie nog eens 500.000 ton graan besteld heeft in de Verenigde Staten. Functionarissen deelden mee dat Rusland vanaf 1 oktober al Van officiële zijde werd v( bekend gemaakt dat de So\ Unie de graanaankoop in Verenigde Staten dit jaar 01 opvoeren tot 25 miljoen ton chi IJ Campora krijgt vrijgeleide BUENOS AIRES De militaire leiders van Argentinië hebl maandag bekendgemaakt dat oud-president Hector Campora I Jld land mag verlaten. Campora verblijft sinds drie en een half j ij c op de Mexicaanse ambassade in Buenos Aires. Volgens een officieel communiqué zal zijn vertrek „binnenli plaats hebben". Campora lijdt aan kanker in de nek. Hij1 president van Argentinië van mei tot juli 1973 toen Peron tei keerde uit ballingschap in Spanje en de macht overnam. ADVERTENTIE vg Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 73/j°/o of zes jaar vast met een rente van 9'/4°/o. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vasti looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lan| elii dan is het Premiespaarbiljet een winstgeveni len alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen n; |jjj melijk na 2, 3,4 of 5 jaar worden uitbetaal 1 U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaa lijkse basisrente van 5% rente op rente e progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op eej rijtje. U stort nü f 1.000,- en wij betalen u terug u stort spaartermijn rente u ontvangt termijn hoofdsom basisrente waardoor u ontvangt f 861,32 f4.306,60 f 588,13 f 2.940,64 2 jaar 6 jaar 6 jaar 7 3/4 0/0 73/4% 91/4% 91/4% f 1.000,- f5.000,- f 1.000, - f5.000,- 3 jaa! f 1.102,50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 f 60,- f105,- f 175,- f 280,- f 1.162,50 f 1.262,63 f 1.390,51 f 1 556,28 7V4« s ba loc' DeNMB denkt met u mee. *Dc percentages vermeld onder „totale rente" zijn afg^ [q rond en berekend op basis van samengestelde interes- fes" ijf Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f5.000,»oi Behalve 5% basisrente krijgt u een premie td k maximaal f1400,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ooi voor niet-kliënten onmiddellijk aan de bali«|gun verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rcntcuijziginpcn voorbehouden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14