SMAAKT GOED. RUIKT LEKKER. Weinig publiek bij Artiestenspul Laatste veilige fietser ten grave gedragen In de rij voor een handtekening van Jan Wolkers BRANDARIS.OMDAT-IE GOED ZWAAR IS. Endegeest weert leden actiegroep 4TAD LEIDSH COURANT MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 JCARDO SUPERKRUK VAN HET JAAR ,EIDEN Het was waarschijnlijk te :oud voor de Leidenaar gistermiddag rKI m de sportieve verrichtingen van een an tal Nederlandse artiesten gade te laan in en nabij Holiday Inn. Slechts en kleine groep was geïnteresseerd pJi het Nederlands Artiesten Elftal dat laar eerste lustrum vierde. Toch sokeerhield dat Ben Cramer, the Blue 1)1 Diamonds, IJf Blokker, Joop Ooink, onny Verbrugge alias Alberti en tvjlon Bransteder niet om er een echt portfestijn van te maken. n alle zondagse vroegte werd begonnen met et penalty schieten, waar Piet Lagarde, oud eeper van het Nederlands Elftal, het doel ver- 15 edigde Daarna werd gesprint. De dames, oofdzakelijk echtgenoten cq vriendinnen van pa e artiesten, hielden een sprint van 50 meter, je heren deden het over 100 meter Daarna r een gezamenlijke loop van acht minu ten. Voor de lunch werd er nog even boogge- schoten. Scheidsrechters bij alle sportieve acti viteiten, waren Leo van der Kroft, Cees de Bruin en dirigent Harry de Groot. De nummers één, twee en drie werden systematisch geno teerd want natuurlijk moest er weer een Super- vrouw, Superman en een Superkruk uit de bus rollen. Na de lunch togen de kunstenaars van de Lich te Toets, geheel getooid in broek met zeemleren kruis en oranje racefietstruitje naar het velden- complex van Docos waar verschillende etappes helaas zonder echte puisten werden verreden. Daarna keerden de heren met een lichte zadel pijn weer terug naar het hotel waar slalom werd gereden in een rolstoel. Vedettes op dat gebied zoals Andre Moedig deden het de heren precies voor, waarna een spannende strijd ont brandde. De sportiviteiten van die dag werden tenslotte afgerond in het zwembad. De inspan ningen van de hele dag resulteerde uiteindelijk in zelfs twee nieuwe supersportmannen, name lijk Ben Cramer en Wim Brouwer, die even veel punten behaalden. De sportvrouw werd de De rolstoelraces werden een van de hoogtepunten van het sportieve gebeuren in Lei den. echtgenote van Ben Cramer. De grootste klun gel van die dag werd Ricardo als Superkruk van het jaar wat overigens niet verwonderlijk was, omdat hij bij de sportieve inspanningen geblesseerd raakte. De prijzen werden niet door Johan Cruyff uitgereikt. Hij belde 's ochtends af, maar gelukkig werd Tonny Eyck tenslotte bereid gevonden (lopend op krukken) dit dan maar te doen. Na al het sportieve gedoe werden de korte broeken en sporttruitjes vervangen voor een meer elegantere outfit, voor het galafeest, waarvoor vele Nederlandse artiesten uitgeno digd waren. nUitiek ter ivaarde van 10 mille gestolen iEIDEN Uit een woning an de Lammenschansweg ijn eind vorige week antie- e spullen ter waarde van 20.000,- gestolen. De dieven wamen binnen door de «lindeuren aan de achterzij- e van de woning te force- lmetl' *>)e bewoners waren op het ment van de inbraak niet lis. Vermist wordt een Frie- staartklok, een Stoeltjesk- een antieke stoof, zilveren neelepeltjes, een zilveren vaas ee Perzische tapijten. *jj Boete voor looddieven =%EN HAAG/LEIDEN De Haagse politierechter heeft drie Leidenaars veroordeeld tot driehonderd gulden boe te en voorwaardelijk twee ll#reken gevangenisstraf met iroeftijd van twee jaar. Het Irietal was op heterdaad be- rapt bij het stelen van lood. Iet drietal was tot zijn daad [ekomen uit vriendschap voor •en van hen, een 26-jarige louwvakker die zonder werk maar geen steun kreeg, zij bezig waren de voor loop gereedstaande wasserij de Maredijk van lood te intdoen, teneinde dit ten be de armlastige ka il' neraad te verkopen, ver heen de politie. Een van de i trachtte nog te vluch- het dak, maar dat mis- uk te. 3» LEIDEN Onze nationale volksschrijver Jan Wolkers heeft zaterdag maar liefst 550 maal zijn handtekening moeten zetten. De schrijver was van twee tot vijf uur bij een boekhandel aan de Nieuwe Rijn aanwezig om zijn nieuwste boek „De Doodshoofdvlin der" te signeren. Gedurende die periode gin gen er maar liefst 400 exemplaren van De Doodshoofdvlinder over de toonbank. Niet alleen in zijn jongste boek werden handte keningen gezet. Een redelijk groot aantal men sen kwam met oude boeken, die zij reeds lange tijd in bezit hadden, ook even langs om een fel begeerde paraaf van Jan Wolkers te bemachti gen. De liefhebbers stonden daarvoor tot op de Nieuwe Rijn. Behalve handtekeningen heeft Wolkers ook verschillende tekeningetjes van vlinders en doodshoofden in de boeken gete kend. De boekenwinkel aan de Nieuwe Rijn is dezelfde als waar Wolkers over schrijft in zijn boek Kort Amerikaans. In die winkel haalde hij vriendin Ans op en nam dan enpassant wat boeken mee zonder te betalen. De Leidse schrij ver Maarten 't Hart, door Wolkers bepaald niet hoog aangeschreven, kwam zaterdag ook even een kijkje nemen in de boekenzaak. Maar het tweetal kon niet tot een gesprek komen door de drukte. Praktisch geen gruis, mooi lang gesneden, prima smaak en prettige geur... Zouden er daarom elke \veek_een paar zwareshag-rokers op B.randaris overstappen? DIRECTEUR MOJET: „WIJ HEBBEN GEEN BEHOEFTE AAN CONFLICTMODEL" LEIDEN Het psychia trisch ziekenhuis Endegeest weert leden van de actie groep, die enige tijd geleden bezig is geweest om moder nisering van het psychia trisch beleid af te dwingen. Dit valt af te leiden uit de afwijzing van de sollicitante Dinie Craane uit Leiden. Het ziekenhuis, waar overi gens een groot aantal vaca tures bestaat, wil niet in gaan op de sollicitatie van mej. Craane omdat zij ge zien het optreden ten aan zien van het ziekenhuis voor veel personeelsleden een omstreden persoon zal zijn. In de brief, waarion de afwijzing wordt verwoord, merkt het ziekenhuis op, „dat er geen behoefte bestaat om te kiezen voor een con flictmodel". Mej. D. Craane heeft over de afgewezen sollicitatie een brief naar het gemeentebestuur ge stuurd. waarin zij stelt, dat de afwijzing heeft plaatsgevonden op politieke gronden en daar om als een 'beroepsverbod' kan worden gezien. Ook maakt zij bezwaar tegen de ge volgde procedure. Mej. Craane heeft vier jaar gewerkt als psychiatrisch ver pleegkundige op Sancta Maria. De afgelopen twee jaar werkte zij voor de KWJ-Leiden. Zij is nog lid van de 'werkgroep En- degeest' en is recentelijk be trokken geweest bij acties op het ziekenhuis. Zij wilde in het Leidse psychiatrische zieken huis gaan werken, mede om haar kritische visie op de psy chiatrie zoals die wordt toege past in de oude, grote inrich tingen meer gestalte te kun nen geven. „Juist door te wer ken op de plaats waarop de kritiek van toepassing is, kan je op een opbouwende manier iets met je kritiek doen", zo schrijft mej. Craane in haar brief aan de gemeenteraad. Zij zegt een sollicitatiegesprek te hebben gehad met een afde lingshoofd en het hoofd perso neelszaken. Directeur Mojet van het ziekenhuis was niet bij de gesprekken betrokken, maar zou, blijkens mededelin gen van het afdelingshoofd, het vetorecht hebben over de sollicitatie. Na het gesprek bleek, dat Endegeest weinig behoefte had aan deze kandi date. In een vergadering van alle coördinerende hoofden met directeur Mojet werd méj. Craane unaniem afgewezen. Directeur Mojet ontkent, dat de afwijzing heeft plaatsge vonden om politieke redenen. „Mej. Craane heeft deel uitge maakt van een groep die acties heeft uitgevoerd bij ons zie kenhuis. Deze acties hebben bij het personeel heel wat emoties losgemaakt. Het zou te ver gaan als zij mej. Craane nu als collega zouden moeten be schouwen. Dat heeft dus niets te maken met een 'beroepsver bod' en politieke gronden", al dus de heer Mojet. Aktie E.N.F.B. tegen verkeerschaos LEIDEN De laat ste veilige fietser is zaterdag ten onder gegaan. Deze fiet- ster heeft door de toenemende ver keerschaos en de roekeloosheid van de autobezitters het loodje moeten leg gen. De kist van ge noemde fietser werd daarom, om in stijl te blijven, per bak fiets ten grave ge dragen. Zo moest het tenmin ste overkomen bij het publiek zaterdagmid dag op de Haarlem merstraat. Ongeveer1 15 fietsers met wit ge schilderde gezichten stonden daar bij de Hartebrugkerk hun laatste eer te bewijzen aan de zogenaamde laatste veilige fietser, die in een kist op een bakfiets lag. Indruk wekkend was het toen de overledene halverwege het be toog der doodgraver de deksel van zijn kist opende en even naar buiten kwam. Aanleiding tot deze opvoering was het on genoegen van de E.N.F.B. (Echte Ne derlandse Fietsers Bond) ten aanzien van de ontwikkeling van het toenemende De demonstratieve optocht door Leiden. autoverkeer. Steeds meer fietsers krijgen door de roekeloosheid van automobilisten een ongeval waarbij zwaar gewonden en zelf doden vallen. Uit de cijfers blijkt dat zeer veel bejaarde fietsers in het verkeer de dood vinden. In net afgelopen jaar werden 2294 mensen in Nederland in het verkeer gedood. De E.N.F.B. vindt dat er te weinig aandacht aan de veiligheid van de fietser wordt be steed. Ze vindt, gezien het feit dat 36 procent van het verkeer in de stad uit fietsers be staat, er best meer voor hen gedaan zou kunnen worden. Na dit aan het omrin gende publiek ken baar gemaakt te heb ben ging de uitvaart richting Stadhuisplein waar eenzelfde op voering plaats vond. Breng- en koopdag De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Leiden/Ocgstgeest houdt 28 november in het vereni gingsgebouw Noordeinde 2a een breng- en koopdag. Aanvang tien uur. Tien procent van de opbrengst gaat r de SOS-kinderdorpen in het kader van het Jaar het Kind. Nadere inlichtingen over de breng- en koopdag zijn te krijgen via tel.121777 en 134656. Informatieve avond FNV De FNV in de regio Leiden houdt morgen in de Stadsge hoorzaal een algemene informatieve avond. Het woord wordt gevoerd door federatiebestuurder Herman Bode over actuele vraagstukken, waarmee de FNV zich bezig houdt. De bijeenkomst begint om acht uur. C A-concert Het Gaudeamus kwartet treedt donderdag 29 novem ber op in de Stadsgehoorzaal op uitnodiging van kle- dinggigant C A die een aantal concerten in het gehe le land op touw zet. Aan de concerten werken behalve dhet Gaudeamus kwartet, het Dubinsky Pianokwartet en het Caecilia Consort mee. Ieder van de muziekgroe pen geeft in elke stad die wordt aan gedaan een con cert. De toegangsprijs voor alle drie de concerten is dertig gulden (voor kinderen en 65-plussers tweeënt wintig gulden vijftig). Losse kaarten kosten vijftien gulden en tien gulden voor 65-plussers en kinderen). Het programma van het concert, dat om kwart over acht begint, bevat het strijkkwartet nummer 2 van Jo hannes van Bree, het strijkkwartet nummer 1 van Charles Edward Ives en het strijkkwartet (1893) van Claude Debussy. Het Gaudeamus strijkkwartet met van links naar rechts:Jan Wittenberg (viool), Paul Hendriks (viool), Max Werner (violoncello) en Hans Neuburger (altvi ool). Sexueel geweld 'Vrouwen tegen sexueel geweld Leiden' organiseert woens dag 28 november in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn een thema-avond over het onderwerp 'sexueel geweld'. De film 'verkrachting' van Mady Sax wordt vertoond en te vens is er cabaret. Er kan gediscussieerd worden. Boven dien voeren diverse spreeksters het woord. De thema avond begint om acht uur. Luit-recital Kees Dirkx geeft woensdag 28 november een luit-con- cert in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest. Hij bespeelt tijdens dit concert, dat om kwart over acht be gint, de Renaissance- en de Barokluit. Op het eerstge noemde instrument brengt hij werken van Attaing- nant en Adriaensen, Dalza, Kapsperger, Montbuysson en Hol borne ten gehore en op de Barokluit speelt hij composities van De Gallot en Weiss. Kaarten voor dit concert zijn te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest 45. In forma tiea vond Het Nederlands Palestina Komitee houdt maandag 26 no vember een informatiebijeenkomst in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Vertoond wordt de film „De Pa- lest ijnen van Johan van der Keuken. Na de pauze spreekt Somad Sallonim, een Palestijnse vrouw. Tot slot treedt het cabaret „Geen bezoek, geen bloemen" op. De bijeenkomst, die om acht uur begint, wordt gehouden in het kader van de Palestina solidariteitsweek. Arabische vrouw Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum wijdt op dinsdag een thema-avond aan de positie van de Arabische vrouw. Dat die positie erg ondergeschikt is aan de positie van de Arabische man blijkt uit de film „De Schreeuw" van de Tunesische regisseur Omar Khifli die op de avond wordt gedraaid. Verder zal de heer Tounshi, medewerker van de Stichting Rijn en Lek op de avond spreken. De avond begint om 20.00 uur. Toegang3, CJP/ 2,50, LVC Inbraken in Voorhout VOORHOUT Inbrekers hebben zondagavond hun slag geslagen in de Voor- houtse wijk Schoonoord. Tij dens de afwezigheid van de bewoners werden uit één woning sieraden en geld ont vreemd. In een tweede woning kwa men de inbrekers ook binnen via de achterzijde. Hier be stond de buit uit een antieke klok, een gouden dameshorlo ge, een cassetterecorder en een geldbedrag van 1500 gulden. Weinig opzienbarend ballet van Springplank LEIDEN De aspiranten- groep „Springplank", van het Nederlands Danstheater trad zaterdagavond op in het LAK-theater. Uitgevoerd werden: Light Moods (Ja mes Vincent/Vivaldi), 2 pas- de-deux uit Blue Skin (Jiri Kylian/fluitmuziek), Har monie Melodies (Nils Chris- te/Gordon Jacob). De Springplank is opgericht om dansers en danseressen, die net hun dansvakopleiding hebben afgerond, toneelerva ring op te laten doen voor zij worden opgenomen in het NDT zelf. De stukken, die zij uitvoeren liggen dan ook in de lijn van het NDT. Daarom kan het publiek rekenen op een ^vond zonder schokkende of onbegrijpelijke gebeurtenissen, daar het NDT allang tot de ge vestigde balletwereld behoort. Het programma liet veel ijve rig groepswerk zien en duet ten, altijd dansten een man en een vrouw samen. Zouden de danseressen niet graag eens letterlijk op eigen benen wil len staan en zouden de dansers niet graag eens verlost zijn van de rol van steunpilaar? Het is allang gebleken dat het ook anders kan en zeker bin nen deze programmering zou het een welkome afwisseling zijn. Alleen Kylian buitte deze traditionele samenwerking svorm uit en kwam tot verras sende vormen. Zijn stuk stak helemaal met kop en schou ders boven de twee andere uit, omdat de sfeer, een merk waardige mengeling tussen oosters en science fiction, heel duidelijk naar voren kwam. WIL WALVIS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3