Nieuwe onderzoeksapparatuur voor baarmoederhalskanker Nu ook Moslim betogingen in Calcutta £eidóc6otvumt Britse regering roept ambassadeur Zambia terug Onrustbarende toename van zelfmoord pogingen Negen jaar cel voor verdachten „Turkenmoord Onderwijs en maatschappij Goede kans voor agrarische export naar Sovjet-Unie Prof. Algra kritiseert Men ten -rapport 1INNENLAND BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 'volkingsonderzock mogelijk vooralle vrouwen boven de twintig ten i ore (Van een onzer verslaggeefsters) eigi IJMEGEN Er zijn veel te weinig analis- e v s om alle uitstrijkjes die jaarlijks ge- leiiaakt zouden moeten worden te onderzoe- foli n. Maar met nieuwe apparatuur, die door 'se ree instituten van de Katholieke Univer siteit van Nijmegen en met financiële eun van het Koningin Wilhelminafonds is itwikkeld, kan daarin een enorme veran- DT ^ring ten goede worden gebracht. betreft een ingewikkelde, computer-ge- stuurde machine die met een razende snelheid de via uitstrijkjes vergaarde lichaamscellen af tast en vervolgens beslist of deze cellen gezond of „verdacht" zijn. Na deze eerste selectie kun nen de analistes in de laboratoria met de mi croscoop nader onderzoek verrichten, waarna een definitieve diagnose omtrent baarmoeder halskanker volgt. Het is bekend dat deze vorm van kanker bij tijdige ontdekking betrekkelijk eenvoudig te genezen is. Op het ogenlik moeten analistes alle uitstrijkjes onder de microscoop leggen. Daardoor zitten er een heleboel arbeidsuren in routinewerk. Dit bevordert de vermoeidheid en zodoende het maken van fouten. Met behulp van de nieuwe machine zijn er ge noeg mogelijkheden om het bevolkingsonder zoek uit te breiden tot alle vrouwen tussen 20 een 55 jaar. Op het ogenblik beperkt men zich bij bevolkingsonderzoeken tot vrouwen van 35 jaar en ouder. Jaarlijks worden via het bevolkingsonderzoek en de huisartsenpraktijken ongeveer 825.000 uitstrijkjes gemaakt. Wanneer alle vrouwen bo ven de 20 jaar eens in de twee jaar een uitstrijk- jse zouden laten maken dan konden, aldus de onderzoekers uit Nijmegen, ruim 1200 vrouwen per jaar de lijdensweg van operaties en/of be straling kunnen worden bespaard, terwijl 350 sterfgevallen ten gevolge van baarmoederhals kanker voorkomen kunnen worden. 'unifil 601 rijwel zeker ialf jaar mger in ibanon •J yVan onze parlementaire re dactie) EN HAAG Minister holten (Defensie) en zijn llega Van der Klaauw (uitenlandse Zaken) gaan et de vaste kamercommis- s praten over een verlen- 11 og van de Nederlandse bij- age aan het Unifil-deta- ement in Libanon. Pre- Ier Van Agt heeft dat gis- WZ 'avond na afloop van de ekelijkse ministerraad segedeeld. I-Secretaris-Generaal Kurt kldheim heeft Nederland ge- //raagd de aanwezigheid van n|n militairen in Libanon te Hfrlengen, omdat ze het daar SBar zijn oordeel zo buitenge woon goed doen, vertelde pre- ier Van Agt. Verwacht *0 >rdt dat het VN-mandaat in banon in december met een If jaar zal worden verlengd t uni 1980. lebellie in Boliviaanse legertop cn PAZ (Reuter/AP) De kinderdag door interim-pre- dent mevr. Lidia Gueiler in Bolivia afgezette opper- iw ivelhebber van het leger, neraal Garcia Meza, is sa- en met tachtig legeroffi- fl eren in opstand gekomen f gen het nieuwe bewind. e,i ij hebben het algemeen n Dofdkwartier van het leger, een paar kilometer af- Ya and van het presidentiële ileis, bezet en de troepen ir in staat van paraatheid racht. Hun belangrijkste :f geldt de wijzigingen mevr. Guieler deze week de militaire top van haar nd heeft aangebracht, algens waarnemers gaat het ieri i een minderheid in het le- r r, die eerder deze maand de ornaamste steunpilaar w. irmde voor de coup van de Ier weer als president afge- eden kolonel Natush. Tijdens 0 - jn zestiendaagse bewind wer- rie tl zeker 200 mensen gedood. I1{evr. Guieler, was voorzitster in het Boliviaanse parle- t, maar is vorige week be nd tot president totdat op r mei volgend jaar verkie zen worden gehouden. ihell bereid 3ot samen werking met Kussen in (ïergiewinning cuifan onze parlementaire re dactie) IN HAAG - De Koninklij- Shell is bereid de Sovjet- utoriteiten te helpen bij lie- en gaswinning uit de i(t arentszee, mits de betaling T oor de Shell-diensten ge- eö :hiedt in natura, zijnde We olie of gas. Dit heeft woordvoerder van Shell igd meegedeeld. irigens zou Shell geen po- ondernemen vaart te zet- achter de contacten met de ;t-autoriteiten. Men stelt op het standpunt dat het de Russen is hun uiteinde- :e beslissing bekend te ma- „Wij wachten dus af", al- de woordvoerder. Zoals deze week bekend zijn de Russen al een ital jaren bezig zich in het sten te oriënteren op moge- -ie hulp van die zijde bij de inning van olie en gas. In eze ontwikkeling zijn de re- ïnte gesprekken van het Ne- rlandse bedrijfsleven met de Ujovjet-autoriteiten echter een ieuwe stap. Prins Claus bewonderde gistermiddag het eerste exemplaar van een facsimile-editie van de Keulse bijbel. De presentatie van deze uitgave had plaats in het Rijksmuseum Meermanno Westreenianum in Den Haag. De bijbel dateert van 1479. (vervolg van voorpagina; CALCUTTA (Reuter/AP) De gisteren beëindigde be zetting van de moskee in Mekka is ook in India aan leiding geworden voor beto gingen van Mohammedanen. In Calcutta trokken onge veer drieduizend woedende demonstranten door dé stra ten naar het Amerikaanse consulaat. Auto's werden be kogeld en in brand gesto ken. Tientallen mensen raakten gewond. In het zuid elijke en door vele Moham medanen bewoonde Haide- rabad werd de avondklok ingesteld. De politie schoot daar met scherp in tegen stelling tot het corps in Cal cutta dat het bij traangas hield. De demonstratie was het ge volg van opruiende redevoe ringen van plaatselijke leiders, zowel van mevr. Ghandi's congrespartij als van de Mo- lem Liga. In Dacca, de hoofd stad van Bangladesj hielden naar schatting tienduizend Mohammedanen een anti- Amerika betoging. Die beto ging verliep volgens waarne mers echter vreedzaam. In Mekka werd gisteren be kend dat bij de beëindiging van de bezetting daar zeker tweehonderd mensen de dood hebben gevonden in vuurge vechten tussen bezetters en het leger. De vraag of maatschappijleer voor het middelbaar onder wijs als examenvak moet worden ingevoerd is, sinds het ex periment ermee begon, nog nooit beantwoord. Het gevolg ligt voor de hand: het vak wordt nog steeds als vrijblijvend be schouwd. Docent en leerling kunnen ermee experimenteren zoveel zij willen en hun belangstelling ervoor is vaak even redig aan de inhoud van de behandelde stof. Een voor docen ten en leerlingen onbevredigende situatie, die tijd kost, bij docenten soms frustaties veroorzaakt en bij vele leerlingen als verspilling van energie en tijd wordt beschouwd. WELLICHT kan thans duidelijkheid worden geschapen, nu een meerderheid van de Tweede Kamer de maatschappijleer als examenvak wil zien ingevoerd. Daarbij rijst echter on middellijk de vraag, welke inhoud aan het vak moet worden gegeven. Moet het deelgebieden opvangen van de vakken geschiedenis, economie, sociale aardrijkskunde, catechese, om maar enkele voorbeelden te noemen? Of zal het een to taal eigen (nieuw) pakket leerstof dienen te omvatten, waar in, zoals diverse docenten graag zouden willen, de klemtoon moet liggen op politieke, sociale, sociologische en religieus- ethische vorming? MET het opwerpen van deze vragen wordt tevens aangege ven, welke problemen zullen opdoemen, voordat een advies zal zijn uitgebracht. Het zal daarom goed zijn wanneer direct betrokkenen en andere onderwijsdeskundigen zo snel moge lijk met elkaar in overleg treden. Daardoor kan een einde worden gemaakt aan veel onzekerheid. Bovendien kan de ongerustheid worden weggenomen bij ouders, die de lessen maatschappijleer maar al te vaak zien als een nutteloos tijd verdrijf, of vrezen dat het vak zonder wettelijk vastgestelde regels de leerlingen in een niet door hen gewenste denkrich ting zou kunnen sturen. Lang mag zo'n overleg niet duren, want op 1 augustus volgend jaar moet er een beslissing zijn genomen. Polak breekt lans voor corrupte agenten AMSTERDAM (ANP) Burgemeester Polak van Amsterdam is het niet eens met de officier van justitie mr. Messchaert dat politie mensen die zich aan corrup tie schuldig hebben gemaakt en daarvoor zijn veroor deeld, niet meer in het poli tiecorps mogen terugkeren. Dat blijkt uit de antwoor den die hij heeft gegeven op schriftelijke vragen, van het CPN-raadslid Walraven. Polak wil in elk geval voorko men dat politiemensen meer wordt aangewreven dan bewe zen is. LONDEN/LOESAKA (UPI- /AFP/AP) De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond een resolutie aangenomen, waar in Rhodesië om de aanval len in Zambia wordt veroor deeld en de Britse regering tot maatregeleft wordt ge dwongen ,om nieuwe acties te voorkomen. De Britse de legatie heeft zich na uitvoe rig overleg met de regering in Londen akkoord ver klaard met de resolutie. Vastgelegd js ook dat Rho desië de schade aan Zambia moet vergoeden. Eerder op de dag had Groot- Brittanië haar ambassadeur in Zambia, Sir Leonard Allinson, voor onbepaalde tijd terugge roepen voor „overleg over re cente, ontwikkelingen betref fende Brits-Zambiaanse"za- ken. Het terugroepen volgde nadat gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag voor het Britse commissariaat in Loesaka was gedemonstreerd tegen de militaire acties van Rhodesië in Zambia. President Kaunda van Zambia had En geland voor deze acties ver antwoordelijk gesteld. Kaunda heeft de betogers nu opgeroepen de demonstratie te beëindigen en de zaak verder over te laten aan de regering. De Organisatie voor Afrikaan se Eenheid (OAE) heeft pre mier Muzorewa van Rhodesië verantwoordelijk gesteld voor de aanvallen op Zambia, waar bij bruggen xen fabrieken zijn verwoest. In een verklaring werd steun toegezegd aan pre sident Kaunda om een einde te maken „aan de agressie van deze marionet in Rhodesië". Muzorewa zelf zij gisteren in een interview dat hij sterke aanwijzingen had dat er in Zambia een staatsgreep werd voorbereid, omdat een groeiend aantal mensen het niet met het beleid van Kaun da eens is. Hij zei ook dat de aanvallen op Zambia direct ge stopt worden, als Zambia zelf een einde maakt aan de aan vallen die samen met het Pa triottisch Front in Rhodesië worden uitgevoerd. De ambassadeur van Zambia in Nederland, mevr. Chibesa- kunda zal begin december vanuit haar standplaats Lon den een bezoek brengen aan ons land, om aandacht te vra gen voor de situatie in Zambia. Zij zal vermoedelijk gesprek ken voeren met premier Van Agt en minister De Koning voor ontwikkelingssamenwer king en zijn vaste kamerco- (Van onze parlementaire redactie) MOSKOU De Nederlandse Agrarische export naar de Sovjet Unie zal zich vooral moeten richten op de toeleve ring van tuinbouw-kassen, slachthuizen, landbouwmachi nes, zaden en ander teeltmateriaal zoals fokvee. Hiervoor bestaat in de Sovjet Unie grote belangstelling. Daarbij zal het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag een ondersteunende rol in de verovering van de Russische markt spelen. De bedrijven zullen echter zelf hun kansen aldaar moeten grijpen. Vanuit het ministerie kan men slechts proberen deuren voor het bedrijfsleven te openen in het Russische staatssysteem. Dat zei minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) na afloop van zijn besprekingen met de Russische minister van Land bouw, de heer V. Mesyats. Van der Stee was op een driedaags bezoek in de Sovjet Unie. Volgens de bewindsman zal de onder steuning vanuit het ministerie zich vooral richten op de kleinere bedrijven. Daarbij is het voor de Russen erg belangrijk dat zij to tale projecten kunnen kopen, zoals tuinbouwkassen met de ge hele aanleg en uitrusting of totale slachthuizen. Gegarandeerd onderhoud en nazorg vanuit Nederland daarmee is zeer belang rijk, aldus Van der Stee. In de Sovjet Unie bestaat daaraan nog altijd een enorm gebrek. Volgens Van der Stee bestaan er in de Sovjet Unie steeds groeiende exportmogelijkheden voor het Ne derlands agrarische bedrijfsleven. DEN HAAG (ANP) De commissie Schöffer heeft in haar rapport over de zaak Menten beschuldigingen geuit aan het adres van de vroegere advocaten van Menten, zonder daar voor bewijzen te leveren. Het uitgangspunt dat iedereen on schuldig is, zolang bewijzen voor het tegendeel ontbreken wordt door de commissie geweld aangedaan. Dat schrijft de Utrechtse hoogleraar in de rechtswetenschap prof. Algra in het blad van de Nederlandse Orde van Advocaten. Hoewel één van de conclusies van de commissie is dat „het niet moeilijk is kritiek op mr. Kortenhorst (oud-voorzitter van het parlement en advocaat van menten) uit te oefenen, wordt vol gens Algra nergens in het rapport van de commissie bewezen dat Kortenhorst inderdaad misbruik heeft gemaakt van zijn po litieke functie. Volgens Algra is de commissie ook tot een ver keerde beoordeling gekomen van de rol van raadsheer-commis saris mr. Rholing. De hoogleraar vindt dat de beschuldigingen van de commissie ten onrechte een smet werpen op de naam van de inmiddels overleden betrokkenen. Henri Dunant gedoopt Prinses Margriet heeft gisteren op Schiphol een DC-10 van Martinair Henri Dunant" gedoopt. Het toestel is gecharteerd door het Rode Kruis en wordt ingezet voor de voedelstransporten naar Cambodja. Op de foto ook de heren Kraijenhoff (voorgrond) voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis en Schroder, directeur van Martinair. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In de EEG-landen is sprake van een sterke toe name van het aantal zelfmoord-pogingen. Dat is een veront rustende ontwikkeling, omdat personen die ooit een „mis lukte" poging tot zelfmoord hebben gedaan, statistisch ge sproken een veel hogere kans hebben om door zelfdoding om het leven te komen. Dit zei dr. R. Diekstra gistermiddag tijdens de oratie „Wie bin nen blijft, staat er buiten", waarmee hij het ambt van gewoon hoogleraar in de klinische psychologie aan de universiteit van Leiden aanvaardde. Zelfmoord-pogingen worden in de sociale wetenschappen strict onderscheiden van reële zelfdodingen. Van „pogingen" wordt in verreweg de meeste gevallen aangeno men dat ze niet in ernst is gemeend en als een noodkreet om hulp moet worden opgevat. Diekstra vestigde er de aandacht op dat in een recent, door onderzoekers uit de verschillende EEG- landen uitgebracht, rapport wordt gesproken van een epidemie van zelfmoord-pogingen, die vooral de jongere bevolkingsgroe pen treft. De pogingen tot zelfdoding worden met name onder nomen door vergifitiging met stoffen van medische herkomst. In Groot-Brittannië zou dit fenomeen 20 uitmaken van het totale aantal spoedopnames. Nagenoeg één procent van de totale vrouwelijke bevolking tussen vijftien en negentien jaar zou jaar lijks vanwege een pging tot zelfdoding in het ziekenhuis belan den. Volgens Diekstra is dit probleem in Nederland nog niet tot een dergelijke omvang uitgegroeid maar wijzen recente gege vens uit dat zich wel een vergelijkbare tendens voordoet. Ge schat wordt dat in ons land ongeveer 10.000 zelfmoord-pogingen per jaar ter kennis van de medici komen. Van Aardenne: LPG wordt stuk duurder DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Aardenne van economische zaken is er hei lig van overtuigd dat de prijs van LPG binnenkort sterk omhoog zal gaan. Hij zei dit in een gesprek met een journalist van het week blad „Textilia". Van Aar denne vond het nog moeilijk om te zeggen of LPG bin nenkort even duur zal wor den als benzine. UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft een 19-jarige jongen uit die stad veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord op de 26- jarige uit Turkeije afkom stige Nederlander Eskici op 26 mei van dit jaar. Zijn 28- r>r> jarige metgezel kreeg een ge lijke straf voor het uitlok ken van de moordpoging. De vonnissen zijn conform de eerder geformuleerd eis van de officier van justitie. In het zg. „Grijzen Wolven- proces" zijn tot op de dag van vandaag onduidelijkheden ge bleven. Duidelijk is wel dat het om een wraakactie van een eerder moord ging, -waar van Eskici een van de aan stichters zou zijn geweest. Es kici is lid van de als fascistisch bekend staande Turkse orga nisatie „Gijze Wolven. Van niet alle verdachten in het proces is hun betrokken heid vast komen te staan. Ver oordeeld werden wel een 37- jarige Turk tot twee jaar en een 23-jarige Turk tot zes maanden voorwaardelijk, bei de wegens medeplichtigheid.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7