„Buddy Odor of Sportivo: het is allebei een grap" KLASSIEK PLATEN Verrukkelijke muziei voor Voice-Flute Hans Vandenburg: LEIDSÊ COURANT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1979 PAGINA 71 v i Marianne Faith full Marianne Faithfull wordt vaak nog steeds in één adem genoemd met Mick J agger. In '64 werd ze im mers door manager An drew Oldham met luid gejuich binnen het Btones- circus gehaald. Marianne vond dat best leuk, want de Jagger-Richard-compo- silie „As tears go by" werd in haar uitvoering één van de klassiekers van de ja ren zestig. Maar na hits als ..Summernights" en This Little Bird"ging de zange res door een diep tranen dal. Een kortstondig hu welijk werd gevolgd door een roemruchte liefdesaf faire met Mick Jagger. Uiteindelijk zocht de zan geres troost in alles wat er maar op het gebied van verdovende middelen te krijgen was. In '68 pro beerde ze met de elpee Faithlesseen come-back te maken, maar de plaat werd een commerciële flop. Nu. ruim tien jaar la ter. geeft ze een teken van leven met de door Mark Miller Mudy geproduceer de plaat „Broken English". Het persoonlijke leven van Marianne lijkt niet veel zonniger geworden. Haar songs zijn ontzettend de pressief en dragen de sfeer die vergelijkbaar is met die van Lou Reed's „Ber lin". Ze zingt met een doorleefd stemgeluid een ■aantal loodzware songs, die echter zeer toeganke lijk en indringend zijn. In de syn th esizer-rockei ..Broken English" spreekt ze zich uit over de nutte loosheid van de strijd van de Duitse Baader-Meinhot groep. Een ander hoogte punt is de rocker „Why Do You Do It" met als the ma sex als vorm van jaloe zie. Marianne maakt zon der omhaal duidelijk wat ze bedoelt in teksten die er niet om liegen. Luister en huiver. Island 201018) M.P. Camel Liefhebbers van Pink Floyd en Genesis Popspraak Pink Floyd Op 30 no vember komt het nieuwe dubbelabum van Pink Floyd op de markt. De ti tel van dit werkstuk is ..The Wall" en bevat maar liefst 27 nummers, waar van er 24 zijn geschreven door Roger Waters. De op names werden gemaakt in de Superbear Studios in Zuid-Frankrijk, waar ook ..Lionheart" van Kate Bush en „Jazz" van Queen werden opgenomen. Bob Ezrin, die bekend is als producer van Lou Reed, Peter Gabriel en Kiss, heeft samen met Roger Waters de plaat geprodu ceerd. De hoes werd ont worpen door Waters en de beroemde Times-cartoo- nist Gerald Scarfe. Kayak Kavak verblijft momenteel in Amerika om in de befaamde Cherokee- studio in Los Angeles een nieuwe elpee op te nemen. Daarna heeft de groep het plan om tot 8 december enkele concerten te geven. Kayak's vorige elpee Phantom of The Night" deed het aanvankelijk goed in Amerika, totdat het Janus-label, waarop de plaat werduitgebracht, plotseling failliet ging. Na verschillende onderhande lingen met o.a. Arista, koos de groep tenslotte voor het Mercury-label. Frits Hirschland, de mana ger van Kayak, zorgde weer eens voor een lacher tje door een Nederlandse pop-journalist een bedrag van maar liefst duizend gulden te rekenen voor een interview met zijn pu pil... Rick van der Linden! Concert-agenda 21 november - Benefieta vond t.b.v. Cambodja met Delrose, Paard van Troje in Den Haag. 28 november - Squeeze, Lantaren in Rotterdam. 29 november - The Rou- sers en Wild Sparrow, Paard van Troje in Den Haag. i 30 november - Carolyne Mas, Paradiso in Amster dam. 1 december - Squeeze, Pa- radiso in Amsterdam. Pointer Sisters, Doelen in Rotterdam. 2 december - Pointer Sis ters, Carré in Amsterdam. 3 december - Pointer Sis ters, Congresgebouw in Den Haag. 6 december - The Re- wisten het al lang. Een aangename variant op het repertoire van die gevier de coryfeeën is Camel. Zoetgevooisd, melodieus, multi-instumentaal, door dacht, gecompliceerd en altijd vergezeld van dik doenerige teksten. Op hun nieuwste en achtste elpee, „I can see your house from here", is het niet anders, al dient wel te worden ver meld dat de teksten dit keer iets „aardser" zijn dan op voorgaande platen het geval was. De cocktail van eenvoudige jazz-rock. strakke orkestraties en mooie melodieën vindt zijn hoogtepunt in de nummers „Neon magie" en „Ice". Andy Latimer, de plaatsvervanger van de oprichter van Camel, Pe ter Bardens, heeft de wind er goed onder, wat duide lijk blijkt uit de eenheid die de groep uitstraalt. Een waanzinnig mooie plaatop name en een uitstekende kwaliteit maken het luis teren naar Camel, on danks de voorspelbaarheid van de groep, heel aange naam. Met een wijntje tij dens late uurtjes en het licht van een kaarsje is „I can see your house from here" bijzonder goed te pruimen. (Decca 6376128) AvdM. Vitesse Vlak voordat Vitesse werd gereduceerd tot een trio verscheen de nieuwe elpee van de groep „Rock Invader". Een plaat die zich door een uitste kend opgenomen rock ge luid (producer: Alfred La- garde) in positieve zin on derscheidt. De harde rock nummers van Herman Van Boeyen zijn echter fantasieloos en niet be paald origineel te noemen. De teksten over drugs, groupies en alles wat het leven van een rockband maar plezierig maakt, doen nogal infantiel aan. „We're a rock 'n' roll band" zingt Vitesse en dat bleek genoeg voor een single-hit. Dit neemt ech ter niet weg, dat de groep tot veel meer in staat moet worden geacht, getuige nummers als „Sweet Dreams" en „Whole lot of traveling". Met een smaakvolle gitarist als Jan v.d. Mey in de buurt moet meer te behalen zijn. (EMI/Bovema 062-26378) Bachs tijdgenoot Telemann, van wie een duetto (sonata) voor Voice-Flute en basso continuo werd opgenomen. M.P. Tot na de Middeleeuwen kon dezelfde muziek naar de wens van uit voerders en toehoorders meestal of worden ge zongen óf op beschikba re instrumenten worden gespeeld of op beide ma nieren tegelijk worden vertolkt. Toen de mu ziek een te specifiek ka rakter kreeg om zich voor een dergelijke fa cultatieve uitvoerings praktijk te lenen, bleef het tot in de 18e eeuw normaal om eventueel de door de componist aangegeven instrumen ten door andere te ver vangen als daar reden toe was. Terecht zegt een oud-leerling van het Ko ninklijk Conservatori um in Den Haag dat de moderne instrumentalist pas dan tot het wezen en de structuur van oude muziek kan doordringen als hij in staat is deze muziek zelf op aan vaardbare wijze te her schrijven voor alle, des tijds gangbare instru menten. Natuurlijk was er een aan leiding deze stelling te po neren. Het gebeurt op de hoes van een elpee die vo rig jaar werd opgenomen en onlangs in eigen beheer werd uitgebracht. De Duitser Winfried Michel, thans docent in het West- faalse Milnster, wilde mu ziek vastleggen met een blokfluit in d'. In deze stemming kwam het in strument nauwelijks aan bod want zowel tijdens de barok als n u tijdens de blokfluitrenaissance wordt sterk de voorkeur gegeven „Het is leuk om een ongewone naam te gebruiken, vandaar 'Buddy Odor'. Met Gruppo Sportivo zaten we in de bus, op weg naar een optreden, altijd met namen te goochelen. Je kunt met Buddy Odor heel wat publiciteitstunts bedenken. Misschien vragen ze me wel voor een tv-reclame. Dan ga ik met een deodorant onder mijn oksels als Buddy Odorex op het scherm. Ik zou wel zelf willen bepalen hoe het filmpje eruit komt te zien. Want ik wil er wel een goede grap in verwerkt zien" zegt Hans Vandenburg, ex-Gruppo Sportivo- frontman en sinds kort de leider van de nieuwe band The Buddy Odor Stop. „Wat me na twee maanden Amerika wel opvalt is, dat de Nederlandse televisie maker bijna al zijn ideeën uit het land van Uncle Sam haalt, zoals die disco- danswedstrijd in de 'TROS Top 50' bijvoorbeeld. Zo'n show zou ik overigens nooit willen presenteren. Dan liever kwismaster of een rol in een eigen verzonnen programma". De show waarin Hans Vandenburg een belangrijk ingrediënt zal zijn, komt niet op de televisie, maar zal wel vanaf 13 december, vijf maanden lang in het land te zien zijn, wanneer hij met z'n nieuwe band in de middelgrote zalen van Nederland speelt. Zijn elpee Buddy Odor is a gas' ligt op tijd in de winkel, maar de problemen rond zijn nieuwe groep, die qua instrumenten dezelfde bezetting moet krijgen als Gruppo Sportivo, zijn nog niet opgelost. „Ik ben op zoek naar een nieuwe bassist en een zangeres. Vooral het vinden van een zangeres is een probleem, want deze moet niet alleen kunnen zingen, maar ook danspasjes kunnen maken of extra domme dingen doen om iets aan het publiek duidelijk te maken. Dat is moeilijk, omdat ze vaak stoer willen doen of er goed willen uitzien. Vooral met de presentatie kan je tijdens de repetities al veel moeilijkheden krijgen. Je zegt bijvoorbeeld; als je naar die schijnwerper loopt, moet je, als je er bijna bent, zus of zo bewegen. Er zijn dan meisjes die zeggen; „nee dat doe ik niet, want dan komt mijn figuur niet goed •uit". Ik moet dus iemand hebben, die het niet interesseert hoe ze er op het podium uitziet. Het publiek vindt het namelijk leuk als mensen voor schut staan. Daarom is Gruppo Sportivo ook zo'n succes geworden. Die zangeres moet gewoon genoeg zelfvertrouwen hebben om te denken: „ik ben toch o.k". De show krijgt een theater-achtig element. „Ik wil met attributen gaan werken, die het geheel visueel aantrekkelijker maken. Het moeten wel kleine dingen zijn zoals een helm of voor de dames een pak, die, als je hem openritst, verandert in een cocktailjurk met bont, zodat je een nachtclubnummer kunt zingen". 'Buddy Odor is a gas' is niet zo'n verassende elpee geworden als verwacht. De band, waarin onder anderen Meike Touw, Max Mollinger en Peter Calicher spelen, draagt wel een andere naam, maar de muziek verschilt niet veel van het Gruppo Sportivo-geluid. Alleen op de tweede plaatkant lijkt Hans Vandenburg een nieuwe weg in te slaan. „Tijdens het optreden proberen we drie kwartier van die jazz-pop te spelen, maar mijn muziek blijft toch de rock 'n 'Toll: keihard en swingend. Ik wilde die jazzy-muziek gewoon een keer kwijt. Het was leuk genoeg om een plaat kant mee te vullen, daarom is het op de elpee gekomen. Misschien dat ik over een jaar of drie met een orkestje dat soort muziek ga spelen in nachtclubjes". Hans Vandenburg nam de elpee op, vlak voordat hij naar Amerika vertrok. Hoewel hij onder druk, maar met deskundige leiding van Robert-Jan Stips de plaat vervaardigde, is hij erg blij met het resultaat. „Ik heb mezelf gedwongen BUDDY ODOR ISA GASI nummers te schrijven. Er waren zo'n zes liedjes klaar en ik had een aantal nummers, waar ik nog geen tekst voor had. De muziek voor 'Teardrops and two broken hearts' en 'Lipstick' lag al jaren in de kast. Ik vond de muziek zo goed, dat ik er ook een prima tekst op wilde schrijven, maar dat werd een probleem. Meike kwam met anderhalve tekst aandragen, terwijl ik met Barry Hay had afgesproken samen een nummer te schrijven, waarin ik over hem en hij over mij zou zingen en dat is nu gebeurd. De rest heb ik onder vrijwillige dwang geschreven. Met al het oude materiaal de deur uit, heb ik nu weer tijd om nieuwe dingen te schrijven voor het album, dat begin volgend jaar moet uitkomen. Trouwens, het is voor mij het beste om onder druk iets te doen. Vroeger al. Een kwartier voor ik naar school ging, leerde ik nog een les uit mijn hoofd, vandaar dat er ook weinig is blijven hangen, want als ik een beurt gekregen had, was ik het weer vergeten. Popmuzikant zijn is dan ook het beste 'vak' voor mij. Je kunt alles op het laatste nippertje doen". De elpee 'Buddy Odor is a gas' werd in Nederland opgenomen omdat Vandenburg het werken in buitenlandse studio's helemaal niet ziet zitten. „Alleen als Paul McCartney of Jack Nitzsche me willen produceren, zou ik er over nadenken. Je kan namelijk in Nederland net zulke goede elpees maken. Bewijzen daarvoor vind je bij Ariola. Het gaat er onder meer om dat de microfoons goed opgesteld worden, dat het geluid in de studio hetzelfde klinkt als in de af luisterruimte, maar vooral, datje met goede musici werkt. Daar komt bij, dat ik niet van vliegen hou. The Ramones zeggen niet voor niets: „als God gewild had, dat je kon vliegen, had hij je wel vleugels gegeven" en zo denk ik er ook over". HANS PIëT. aan de altblokfluit in Toch was er voor blokfluit in d' destijds speciale Engelse benamii van Voice-Flute, Frans Flute de voix, in h Italiaans Flauto di voc Het is vreemd dat er vo deze namen geen Du equivalent bestond, al werd er speciaal vo deze blokfluit dan nauw lijks gecomponeerd, er zi uit de eerste helft van 18e eeuw genoeg van zu ke instrumenten bewaai gebleven. Zelfs heel fraaF exemplaren uit werkplaa] sen van beroemde boi| wers In elk geval schijnt tot i toe alleen vast te staan i de Flute de voix in fwe^ voud werd voorgeschn ven in een kwintet een componist die beha tot het uit het Belgiscll Gent stammende ges!a cm van de Loeillets. VerdM maakte Charles Dieupati een Fransman die zic\ omstreeks 1700 blijvend i Engeland vestigde, heel aantrekkelijke en /eljM vendige suites, uitdrukken lijk voor de Voice-Fluh orr Deze suites verschenen de tijd van hun ontstaa "j bij Roger in Amsterdam. deze suites op een kopi an van een 18e eeuws instn im ment stilistisch veranl l/ai woord voordraagt als sic Oc en apotheose van zij er: plaatprogramma. Hoew( tei hij nog niet het instrumen ti tale raffinement van zijic.. vroegere leermeeste po Frans Brilggen bezit, ifoc zijn knappe spel heel i zikaal en expressief. Hiiijr wordt bekwaam geassis Ie teerd door Karei Smaggt [ar Nederlands klavecinist u. en de school van Janny va eb Wering en Bob van Aspe roi ren, die ook een kopie vai en een 18e-eeuws instrumen ier tot zijn beschikking heel Va Voor de basso continu roll sluit de gambiste Renéya( Bosch, leerlinge van Wie ,G< land Kuyken, zich goed öjder de klavecinist aan. gal Het zegt niet alles, maa^ wel iets, dat de grote Bac, rop de moeite nam de muziei^ van Dieupart eigenhandLet over te schrijven. Dat deed hij ook met d rr bijzonder mooie toccat iejj van zijn voorloper Johaniier Jakob Froberger, waarvaiie Smugge een markanti 'toc vertolking liet registreren De vier verder vastgelegde k I composities zijn transcrip ou ties, maar daarom nie Ie minder interessant. Weioi doet het vreemd aan da de Johann Paul Westhoff o/me de hoes „Jean" wordt noemd. Deze violist m.asiet als virtuoos heel Europa 'er zijn doorgetrokken en h( no mag taalprofessor in Wit )a< tenberg zijn geweesthi*o< was en bleef een Saksisch >pr Duitser. Zijn vioolpartita|et hebben hoogstwaarschijn e lijk Bach geïnspireerd folMa zijn onsterfelijke solostuk ken. Nu heeft Winfried Mich de vierstemmige vioolpar tijen van Westhoff ver deeld over de Voice-Flui en. voor de continuo, kla vecimbel en gamba. dat niet alle delen van één suite van Westhoff zicmjF}j voor zo 'n bewerking leen den, stelde hij uit drie sui tes een nieuwe suite sa men, de onderdelen aan passend voor de gewenst toonsoorten. Zo kon o weinig bekende, maar boeiende en historisch in teressante muziek de aan dacht worden gevestigd. tijd Van de produktieve Tele-ma mann is er een duet in ca- lan non-vorm dat alleen maarzo van Bes naar G getranspo- 0 neerd behoeft te worden ,M om op Voice-Flute (mei dra basso continuo) uistste- re kend te kunnen klinken, var onj In een sonate die'de 9-jari- ge Mozart in Den Haag (Kli componeerde, speelt het klavecimbel de hoofdrol en mag de viool, hier ven vangen door de Voice-Flu- te, alleen maar begeleiden. Heel geslaagd lijkt mij de transformatie van een van de driestemmige „In vend- onen van Bach tot minia- tuurtriosonate in één deel Aldus ontstond een onge wone en mede daarom be gerenswaardige plaat. Pi kante bijzonderheid: het Haagse conservatorium wordt in de Duitse hoes tekst „Hochschule", in de Engelse Royal Academy' genoemd. Ja, zo zou het wel moeten zijn, maar dan niet alleen om de naam, maar vooral om het ka rakter van de instelling. JOHN KASANDER

Leidse Courant | 1979 | | pagina 22