De eerste film van Woody Allen Met vlag en vaandel in De Lakenhal Politie maakt zich vrolijk schuldig aan heling DEZE WEEK IN DE BIOSCOPEN CAMERA Gejaagd door de wind (12) Kwaliteitsfilm uit de oude doos met onder I anderen Clark Gable en Vi- Ivien Leigh, (reprise, vijfde [week) LIDO I Hair (12) Indruk wekkende verfilming van de gelijknamige musical, die een tiental jaren geleden menigeen boeide, (tweede week) LEIDSE COURANT^ LEIDEN Stede lijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28-32 in Leiden staat tot en met 3 februari 1980 in het teken van de tentoonstel ling „Met Vlag en Vaandel". Met veel vlagvertoon heeft, het museum één van zijn zalen vrij gemaakt voor on geveer negentig vaandels, die date ren uit de periode 1800-1940. Het stedelijk museum be schikt zelf over een behoor lijk aantal vaandels. Enige tijd geleden werden deze op de zolder (tevens opslag ruimte) van De Lakenhal „ontdekt". Toen ontstond ook het idee om de vlaggen weer eens voor de dag te ha len, van stof te ontdoen en door de textielrestaurateur te laten opknappen om ze aan het publiek te kunnen tonen. Tijdens de voorberei dingen ontstond het plan om de Leidse verenigingen te vragen om hun nog in ge bruik zijnde vaandels af te staan ten behoeve van de expositie om deze enige om vang te geven. Er zijn in Leiden veel vere nigingen op cultureel en kerkelijk gebied en op het terrein van de sport en va korganisaties. In de loop der tijd zijn er veel verenigingen verdwenen, maar tastbare herinneringen zijn er meest al wel van overgebleven, in de vorm van oude foto's, no tulenboeken en vaandels. Het stedelijk museum kon uit eigen bezit de vaandels van de ter ziele gegane vere nigingen en organisaties aanleveren, dat zijn de oud ste vaandels op de expositie die teruggaan tot de 18e eeuw. Voor wat betreft de meer „actuele" vaandels moest een beroep worden gedaan op de nog bestaande Leidse verenigingen. Die verenigingen reageerden erg enthousiast zodat het mu seum uiteindelijk de be schikking had over ruim ne gentig vaandels. Als eindda tum voor het ontstaan van de vaandels werd 1940 geko zen. Veel verenigingen staakten in de oorlog hun activiteiten en werden na de De vaandels zijn afkomstig van vakverenigingen, mu ziek- en toneelgezelschap pen, sportclubs, studenten verenigingen, militaire orga nisaties en scholen. Het gaat om vaak schitterend ge kleurde geborduurde crea ties, hele kunstwerken op zich. Enkele rooms-katholie- ke kerken stonden boven dien de prachtige kerkelijke vaandels in bruikleen af. Over de vlaggen en de vaan dels, de „visitekaarten" van de verenigingen is vaak wei nig meer te melden dan van welke stof ze gemaakt zijn en welke afmetingen ze heb ben. Rijker is de geschiede nis van de verenigingen zelf. Het museum heeft daarom een boekje samengesteld dat de historie van de diverse organisaties behandeld, naast afbeeldingen van alle negentig vaandels. Deze ca talogus omvat 68 pagina's en kost /7,50. Enkele jaren geleden kwam men in Amerika, enigszins ontmoedigd door het feit dat zovele dieven en inbrekers dank zij slimme advocaten onmiddellijk na hun arresta tie weer op vrije voeten kwamen, op het briljante idee om de politie zelf een aantal pandjeshuizen van verdachte reputatie te laten exploiteren. Het succes was, mede door de aantrekkelijke prijzen die de politie voor de gestolen goederen betaalde, verbluffend. Het was een gegeven voor een film en die kon dan ook niet uitblijven, ook al han teert „Hot stuff" de geschie denis niet als een misdaad film maar als een dolle ko medie, waarin de politie mannen tenslotte zó de sym pathie van de kruimeldieven LUXOR Hot stuff (a.l.) met Dom Deluise en Suzanne Pleshette. Regie: Dom Deluise. hebben, dat deze de partij van de gezagsdragers kiezen als de Mafia, verontrust dat er een florissante handel is waaraan zij part nog deel hebben, wil ingrijpen. „Hot stuff" werd geregisseerd door de dikke komiek Dom Deluise, na Gene Wilder en Marty Feldman de derde uit het Mel Brookscircus die zijn eigen films is gaan regisse ren. Deluise geeft ruiterlijk toe dat hij voor het vele ac- tiewerk er sneuvelt nogal %wat en de massale vechtpar tij met de Mafia aan het slot mag er zijn veel steun heeft gehad van befaamde stuntmannen en vooraan staande figuren uit de mon tagekamer, zodat het moei lijk te bepalen is welk aan deel „regisseur" Deluise ei genlijk voor zijn rekening genomen heeft. Maar „ac teur" Dom Deluise is als de goedige tegen zijn pensioen lopende Ernie een verruk kelijke figuur, die in zijn on gewone helerswerk goede steun krijgt van Jerry Reed als de stoere Doug en van Luis Avalos als de zenuw achtige Ramon. Zelfs Suzan ne Pleshette, een wat kleur loze figuur in tal van Dis- ney-speelfilms, komt dit keer goed uit de verf als een kordate politiedame. Een schitterend stel om naar te kijken in een komedie, die eigenlijk te gek is om waar te zijn, maar op histori sche feiten blijkt gebaseerd. MILO LIDO II Alien (16) Meer griezelfilm dan een produkt uit de science-fiction keu ken. De bemanning van een ruimteschip wordt bijna uit geroeid door een onver woestbaar monster. Boorde vol technische trucs en im posante decors. (vijfde week). LIDO IIÏ Die Ehe der Maria Braun (16) Intrige rende film van Fassbinder waarin Hannah Schygulla als Maria Braun het 'Wirt- schaftswunder' van Duits land cynisch symboliseert, (vijfde week) TRIANON Kort Ameri kaans (16) Brave verfilming van het beroemde boek van Jan Wolkers met sterk ac teerwerk van Derek de Lint en Joop Admiraal. De 'ilm speelt in het Leiden van de Tweede Wereldoorlog en is' daarom alleen al de moeite van het bekijken waard, (ze vende week). REX Hete liefde in Zwe den (16) Sexfilm. EUROCINEMA I (Alphen) Gejaagd door de wind (zie Camera). EUROCINEMA II (Alphen) Alien (zie Lido II). EUROCINEMA III (Alphen) I never promised you a rose-garden (16). Rolprent over de genezing van een psychisch gestoord meisje naar een autobiografische roman van schrijfster Han nah Green. EUROCINEMA IV (Alphen) De wraak van de Hells Angels (16) Magere 'knok- film'. Het vaandel van de Leidsche Koetsiersvereniging. STUDIO Take the money and run (12) met Woody Allen en Janet Margolin. Regie: Woody Allen. In Studio draait deze week dit eerste produkt met de Nederlandse titel „Pak de poen en smeer 'm". Het ver haal is simpel. Virgil Strak- well, een jonge vrijbuiter, houdt met een speelgoed-pis tool een auto aan en gaat er met een zak kwartjes van door. Prompt komt hij in de cel terecht, maar met een uit zeep gesneden revolver pro beert hij te ontsnappen. Re genval zit hem dwars: het pistool smelt en Virgil krijgt; er twee jaar straf bij. Hij neemt deel aan een medisch- experiment en wordt ver vroegd in vrijheid gesteld. iWoody Allen. Toch belandt hij weer in het gevang. En zo gaat het maar door. Steeds in en uit de ge vangenis. Woody Allen speelt uiteraard de hoofdrol als onhandige boosdoener. Deze eersteling is rijkelijk gevuld met slapstick-humor en tempovolle gags, zodat niemand zich een ogenblik zal vervelen. De naam van acteur en regisseur Woody Allen is inmiddels gevestigd. Elke nieuwe film, door hem geregisseerd, is een topper. Vandaar dat vele bioscoopdirecties het best wel aandurven het eerste produkt van re gisseur Allen in de re prise te brengen. Want sinds het verschijnen van die eerste film in de schare fans voor de mal lotige Amerikaan enorm gegroeid.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9