I Tweede Plan van ■^.ctie voor de binnenstad landig naslagwerk tad" Onoverdekte 'Overdekte' Verkloosheid an partieel erplichtigen pheffen sp;.</ Peuterspeelzalen krijgen subsidie voor één leidster Transvaal boos over woonbestemming van kleuterschool NIEUWE HUISVESTING SSR TWIJFELACHTIG erkgroep wil LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 IIDEN De raadscommissie samen- lingsopbouw is gisteravond akkoord faan met het voorstel van b en w om ir 1979 in principe een subsidie van 000 gulden beschikbaar te stellen 1 de Leidse kleuterspeelzalen. Hier- »r zou een extra tekort op de ge- entebegroting ontstaan van 100.000 den. Om deze extra kosten té gebrui- I voor de subsidie van peuterspeel- en is een ministeriële goedkeuring eist. Op deze aanvraag van de ge- ente, welke medio oktober is ver- urd is nog geen antwoord van het k ontvangen. Jrwaeht kan worden dat de Overheid |t zo maar dit extra bedrag zal accepte- i in het begrotingstekort. Subsidie zal echter nodig zijn om in ieder geval per peuterspeelzaal het salaris van één leid ster te vergoeden. Dit betekent voor de 18 Leidse peuterspeelzalen een bedag van 288.000 gulden. Daar er slechts 265.000 gulden aan subsidie beschikbaar is, zal, als voor de 100.000 gulden geen toestemming wordt verleend, de ontbrekende 23.000 gulden bij begrotingswijziging geregeld moeten worden. Tot nu toe leverde de praktische uit werking van een subsidieverdelingsplan moeilijkheden op omdat er steeds te wei nig geld beschikbaar was. Maar ondanks het niet optimaal functioneren van het ge meentelijke subsidiesysteem konden de peuterspeelzalen redelijk draaien dankzij de aanstelling van krachten uit de Wet Sociale Werkvoorziening en de Interim maatregel jeugdige werklozen. Hierdoor werden de personeelskosten aanzienlijk gedrukt. Maar met ingang van 1979 wer den de mogelijkheden om een beroep te doen op genoemde voorzieningen aanzien lijk beperkt. Daarnaast werd de gemeente verzocht door de Minister van Sociale Za ken striktere regels voor objecten in WSW-verband toe te passen. Deze maat regelen leiden ertoe dat het peuterwerk onder druk is komen te staan. Genoemde subsidietoekenning is daarom noodzake lijk. Tevens zullen de bijdragen van de ouders die hun kind naar de peuterspeel zaal brengen afhankelijk worden gesteld van het inkomen. Waardoor de meer draagkrachtigen ook iets meer moeten be talen om zo toch de peuterwerk in stand te kunnen houden. De voormalige kerk aan de Haarlemmerstraat heeft heel wat vernederingen moeten doormaken. Om te beginnen werd 'Mon Père' halverwege de dertiger jaren tot zwem bad omgetoverd. Van doop vont tot algeheel zwembad; een verandering die voor de kerk maar moeilijk te accep teren moet zijn geweest, maar het was nu eenmaal niet anders. Na jaren zwem- genot voor vele Leidenaars, kon het gebouw tot overmaat van ramp ook als zwembad het hoofd niet boven water houden en werd tot algehele afbraak van het eens zo im posante gebouw besloten. In middels is het hoedje van het bouwwerk gelicht, het ge raamte is al zichtbaar. Het duurt niet lang meer. voordat de laatste rib van 'Mon Père' van de Haarlemmerstraat is afgevoerd. Op de grondves ten van 'de. Overdekte' wor den huizen in de sociale sfeer gebouwd, zoals woningwet en premiewoningen. Wellicht is die wetenschap een pleis ter op de gapende hoofd wond van de 'Overdekte'. fyj OMENTOPNAMEN NIET OVERAL EVEN SCHERP Leidse Houtloop De sectie recreatiesport van atletiekvereniging Hol land houdt morgen een prestatieloop in de Leidse Hout. Het is voor de vierde maal dalt een dergelijke Leidse Houtloop door de atletiekvereniging wordt ge houden. Gestart wordt om elf uur. Inschrijving is van af tien uur in de kantine bij de nieuwe kunststofbaan mogelijk. De afstanden voor de trimmers zijn 1, 5 of 4 kilometer. De geoefende lopers kunnen 8 of 12 kilome ter afleggen. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig en jongeren tot 16 jaar betalen twee gulden vijf tig Herstrating Maandag 26 november wordt gestart met de herstrating van de rijbaan van de Langestraat tussen Nieuwe Rijn en Groenesteeg. Het werk duurt naar schatting twee a drie weken. Tijdens de werkzaamheden is geen doorgaand ver keer door de straat mogelijk. De toestand van het wegdek is zo slecht dat men er vooral bij veel neerslag, hinder van ondervindt. Radarcon trole De Leidse politie heeft gisteren bij een radarcontrole op de Lammenschansweg 32 auto's aangehouden we gens een overschrijding van de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. In totaal werden 449 auto's ge controleerd. De zwaarste overtreder reed 92 kilometer per uur. Auto half te water Een 19-jarige automobilist uit Oegstgeest heeft gisteren enige tijd met zijn auto gedeeltelijk in het water aan een kade van de Zoeterwoudse Singel gehangen. De jongeman reed op de Zoeterwoudse Singel en moest bij de Utrechtse- brug uitwijken voor een andere auto, waardoor hij met de rechterkant van zijn auto in het water schoof. De linker kant bleef aan de walkant gehaakt zitten. De automobilist kwam met de schrik vrij. Auto en walkant werden licht beschadigd. Fietsplakkers De Leidse politie heeft gisteravond op de Haarlemmer straat twee plakkers aangehouden die door middel van affiches de aandacht wilden vestigen op een actie van de afdeling Leiden van de Echte Nederlandse Fietsbond. Het materiaal werd in beslag genomen. Te gen de plakkers, een 29-jarige en een 19-jarige Leide- naar is proces-verbaal opgemaakt. Nederlands Danstheater De aspirantengroep De Springplank van het Nederlands Danstheater brengt morgen drie balletten in het LAK-the- ater aan het Levendaal 150. Uitgevoerd worden „Light Moods" van James Vincent op muziek van Antonio Vival di. „Blue Skin" van Jiri Kilian, die ook de muziekcollage van folkloristische fluitmuziek samenstelde en tenslotte „Harmonie Melodies" van Niels Christe op muziek van Gordon Jacob, een werk voor mondharmonica en strijkk wartet. De voorstelling begint om half negen. De Kleine Prins Het Poppentheater Bratislava uit Tsjecho-Slowakije brengt zondag 25 november het sprookje „De Kleine Prins" van Antoine de Saint-Exupéry in de Leidse Schouwburg. Het is het verhaal van een kleine prins die drie vulkanen op een kleine planeet bezit. De plot selinge opbloei van een prachtige roos op zijn planeet stelt de prins voor problemen, waardoor hij uiteinde lijk op aarde terechtkomt. Er zijn twee voorstellingen, om half drie en om kwart over acht. bieden, het Tweede Plan van Actie verduide lijkt het enkel nog eens, het brengt het allemaal netjes op een rijtje in kaart. Negatief Het is evenwel bevreemdend, dat op pagina 7 van de nota. zonder nadere uitleg wordt afge weken van een eerder uigestippeld programma inzake het stadsvernieuwingsproces. Het betreft hier de zogenaamde Gatennota. In deze nota werd begin dit jaar een inventaristie gemaakt van de bouwmogelijkheden in de open gaten van de binnenstad. Er zouden naar schatting 2000 woningen op de opengevallen plekken in de stad gebouwd kunnen worden. Het Plan van Actie spreekt slechts van een bouwmogelijk- heid van 1619 woningen tot 1985 (593 in de wo ningwetsfeer, 856 in de premiesector en 170 woningen in de vrije sector). Deze berekening is gemaakt voor de peildatum van 1 september, wat kan betekenen, dat vóór die zogeheten mo mentopname van de Leidse binnenstad al 381 woningen werden gerealiseerd of dat er inmid dels 381 woningen vanwege de onhaalbaarheid van het lijstje zijn afgevoerd. Wethouder C. Waal stelde naar aanleiding hiervan, dat er in derdaad op een aantal locaties intussen bouw plannen gereed zijn of in uitvoering zijn ge bracht. Deze woningen zouden derhalve van de 2000 geplande open gaten-woningen afgetrok ken moeten worden. Volgens de informatie van het Stadsbouwhuis blijkt er in 1979 echter veel minder in de open gaten te zijn gebouwd dan Waal gisteren tijdens een persconferentie voor rekende. De momentopname van 1 september is, ondanks de prachtige foto's die er in staan van de hand van projectgroepmedewerker R. van Gulick, hier en daar niet zo scherp. Het laat hier eerder de keerzijde, van het ambitieu ze actieplan zien: in dit geval het negatief. [JlDEN De Projectgroep Binnenstad ft in opdracht van de gemeente Leiden zogenaamd „Tweede Plan van Actie" ligieui esteld, dat op een begrijpelijke manier icht moet verschaffen in de uitvoering en iverking van het binnenstadsbeleid. Dit n mag worden opgevat als een vertaling i het Structuurplan voor de Leidse Bin- 19.35 stad, dat op 26 juni 1978 door de gemeen- 20.1 lad werd vastgesteld. Het Plan van Actie eelfiineuwe stijl" laat de consequenties zien het structuurplan en biedt een overzicht actiepunten en werkzaamheden waar de gemeente bezig is en die de gemeente 20.15 rneemt op korte en middellange termijn che idealiseren. 1 Filrr (Th Projectgroep Binnenstad is er in geslaagd nogal ingewikkelde materie op zeer helde- njze weer te geven, een aantrekkelijke ver geving. mooie ilustraties en een verrassende out samengebracht tot een handzaam na- Cuftui werk. Het is de bedoeling dat dit handboek 'agazrste druk 600 exmeplaren) in de versehillen- binnenstadswijken terechtkomt, waar het er meer kan worden gebruikt ten behoeve de buurtinspraak. Ook ambtenaren en ge- bnteraadsleden kunnen er hun voordeel mee n. Het belang van een dergelijke handlei- g mag daarentegen niet worden overschat. -^|p KJerlanT— do Pv< 20.00 30 N* (S) i [DEN Voor het oplossen van de problemen rond de 'kloosheid van de partieel leerplichtigen in Leiden is, onderdeel van de zogenaamde 'Werkgroep Leerplicht', projekt-team in het leven geroepen. Dit project is ont- in in het kader van van de werkverruimende maatrege- De vorm waarmee de werkgroep de werkloosheid te lijf gaan, is niet alleen voor Leiden, maar voor heel Neder- d uniek. woinJo^eerst momenteel een moeilijke situatie voor deze jongsten 03<S)le arbeidsmarkt. Om aan de ongunstige stand van zaken iets aan doen, is de 'Werkgroep Leerplicht' ontstaan. De werk- f> bestaat uit vertegenwoordigers van de gemeentelijke afde- onderwijs, de onderwijsinstellingen voor partieel leerplich- en, het leerlingenwezen, het Gewestelijk Arbeidsbureau, de eidsinspectie en de Gemeentelijke Gezondheidsdienst. De kgroep werkt samen'met de ambtenaar leerplichtzaken. Om w^nderzoeken op welke manier iets gedaan kan worden aan de kloosheid is door de werkgroep een project-team ingesteld, team wordt gesubsidieerd door de gemeente Leiden en het 'oiat®n 'ster'e van Sociale Zaken. gy« onderzoek van het project-team richt zich natuurlijk ten op de werkloosheid voor partieel leerplichtingen. Ten ede verricht het team onderzoek naar welke problemen het ienstnemen van de partieel leerplichtingen voor de werkge- et zich meebrengt en hoe er aan deze problemen tegemoet len zou kunnen worden (subsidie). Vervolgens wil het bevorderen, dat de vrijgekomen part-time arbeidsplaatsen :1 mogelijk door leerplichtigen worden ingenomen. Tenslot- het project-team belast met het begeleiden van partieel plichtigen in hun werksituatie. leer A.J. Heemskerk, sociaal-cultureel werker en mevrouw E.C.E. van Hoolwerff-Stilleboer, psychologe, zijn degenen, de onderzoeken verrichten. In mei 1980 worden de bevin- ;en officieel bekend gemaakt. p| SS", id Jo - 2n ki Am tschi 2U ,nn ni •r meer geld machtiging ast ninister DFH odzakelijk LEIDEN Het bewonerscomité van de Morsweg vindt het een vreemde zaak dat de gemeente de buurt niet op tijd ver wittigd heeft van het voornemen op de plaats van de voor malige kleuterschool op nummer 114 circa tien wooneenhe den voor een- en tweepersoonshuishoudens te bouwen. De bewoners van Transvaal zouden de kleuterschool het liefst bestemd zien als een sociaal-culturele voorziening, hetgeen hen onlangs tijdens de behandeling van het verbeteringsplan voor de wijk min of meer door de gemeente is beloofd. Met clubhuis het Mierennest en de inrichting van de kleuterschool zou Transvaal dan over twee sociaal-culturele voorzieningen hebben kunnen beschikken. Woningbouw staat dit plan nu in de weg en dat be vreemdt de buurt ten zeerste. De fout zou volgens wethouder Waal (stadsvernieuwing) ge maakt zijn door de stuurgroep, die de verbeteringsplannen met de bewoners uit naam van de gemeente bespreekt. Terwijl de gemeente zich in augustus al uitsprak voor een andere bestem ming van de kleuterschool, kwam de buurt er pas twee weken geleden achter. De bewoners willen van de gemeente weten of er een alternatief voor handen is. Zij zelf denken aan twee pan den naast clubhuis het Mierennest, waar de voorziening getrof fen zou kunnen worden. Nagenoeg alle politieke fracties waren gisteravond tijdens de behandeling van dit probleem op het stadhuis van mening dat er door wie dan ook fouten zijn ge maakt. De buurt echter vindt, dat zij met deze constatering nog niet aan een andere ruimte is geholpen. LEIDEN „Dat jij nu al tijd van die stomme opmer kingen door de zaal zit te schreeuwen, hoef ik niet te pikken. Ik eis hiervoor je excuses." Met deze uitval van drs. Laurens Beijen (PPR), bedoeld voor Marie- Anne Koning (PvdA), kreeg een discussie gisteravond op het stadhuis over de vraag of de studentenvereniging SSR nu wel of geen toestem ming moet worden verleend voor andere huisvesting een bijzonder tintje. Beijen, pleitbezorger van SSR voor een betere behuizing in een pand aan de Breestraat 24, maakte zich bijzonder boos om een opmerking van mevrouw Koning, die (naar zij later toe gaf) als grap was bedoeld. Het PvdA-raadslid had de heer Beijen naar aanleiding van zijn pleidooi om SSR het per ceel aan de Breestraat in erf pacht te geven, gevraagd of hij destijds lid van deze vereni ging was geweest. Een en an der viel bij de heer Beijen niet in goede aarde: hij pikte het niet. Het incidentje werd door vaderlijk ingrijpen van wet houder C. Waal gesust. De problemen voor SSR (een klei ne vereniging met 300 leden) waren hiermee echter nog niet opgelost. De commissie voor ruimtelijke ordening en open bare werken bereikte gisteren geen unanimiteit over de toe komstige huisvesting van de studentenvereniging. Met name het stallingsprobleem voor fietsen aan de Breestraat blijkt een spaak in het wiel te kunnen steken. Bewoners uit dé omgeving van de Breestraat zien het niet zo zitten, dat er in hun wijk een overconcentratie van vereni gingen, dancings en ander amusement tot stand komt. Temeer niet omdat elke nieu we vereniging fietsen aan trekt, die nergens zouden zijn te stallen. SSR evenwel zegt geen financiële middelen te hebben om haar huidige pand op de Hogewoerd te restaure ren. Verhuizen naar de Brees traat zou in alle gevallen voor deliger zijn. Vooral omdat dit monument via advertenties aan de straatstenen niet zou zijn te slijten. De bewoners in en rond de Breestraat waren tegen een derde studentenver eniging in hun buurt. De PvdA en VVD steunden de bewoners (veel winkeliers) hierin. De kleine linkse par tijen waren merendeels voor de verlening van erfpacht of deelden de mening van het CDA, dat men zijn fiat aan het plan zou geven als er een op lossing zou worden gevonden voor het stallingsprobleem. I plan beoogt niet méér dan een „momentop- iie" (peildatum 1 september '79) van het bin- llstadsgebeuren te zijn. Het dient daarom re- Inatig te worden bijgesteld. „Het is zelfs de 2joeling", zo zei wethoudet C. Waal (stadsver- Ijwing) gistermiddag, dat het plan snel ver- 'Jerd. Want dat houdt namelijk in, dat er ook Jkelijk dingen in de binnenstad tot stand ge- (cht worden." zien het aantal „actiepunten", de projecten in de binnenstad binnen circa vier of vijf r verwezenlijkt zouden moeten worden, zul- Een kijkje in de Haver en Gortbuurt. len de meeste Leidenaars met een deel van Waal's optimisme zeker willen instemmen. Los van de onzekerheid omtrent de globale finan ciering van de geplande projecten in de binnen stad (met betrekking tot woningbouw, restaura tie, verkeer, economie, openbare werken, on derwijs enz.), staat het vast dat een redelijk aantal gemeentelijke plannen binnen de gestel de tijdschema's uitgevoerd kan worden. Voor de wijken waar nog geen bestemmingsplannen voor vastliggen is bepaald dat die plannen er nog vóór 1981 zullen komen. Dat geldt bijvoor beeld voor de Academiewijk, Verversbuurt, Le- vendaal-Noord en Schuttersveld/Maredijk- buurt. Op basis hiervan kan de stadsvernieu wing in genoemde wijken eerst goed op gang worden gebracht. Een en ander is reeds bekend bij de bewoners van deze stadsvernieuwingsge-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3