Nu honderden guldens voordeel bij uw Austin/Morris dealer! Ga even langs bij uw Austin/Morris dealer. Of bel hem op. s» Nieuwe politiek Vaticaan voor Oost-Europa nog open vraag Jezuieten gevraagd om gewetensonderzoek Overwegingen mgr. Gijsen voor Advent Zinman krijgt meer greep op het Rotter dams Orkest Honderden guldens voordeel op Innocenti 90Len 120L. Honderden guldens voordeel op Allegro 1304 Special en Estate Nog spectaculairder voordeel op compleet ingebouwde gas-installatie (Allegro en Morris 1300typen) De belangstelling voor de Spaanse Sinterklaas in een aangrenzende zaal was gister avond in Rotterdam groter dan de belangstelling voor Russische componisten. Een matig bezette Doelen is een unicum en derhalve het ver melden waard. Dirigent Da vid Zinman en pianist Freire trokken zich overigens weinig aan van de concurrentie van de goedheiligman en zij maakten een uitstekend con cert. Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest opende met het symfonisch gedicht „Het beto verde meer" van één van de leerlingen van Rimski-Korsa- kow, Anatal Ljadow. Er zijn weinig composities van hem bekend en dat komt, zegt men, omdat hij lui was. Hoe dan ook, met zijn symfonisch ge dicht kwam hij toch aan 62 op usnummers en dat is niet niks. Een verstild en dromerig werk, betoverend mooi ge speeld door het Rotterdamse ensemble, dat steeds meer het orkest van Zinman aan het worden is. Het is in Rotterdam een ge woonte aan het worden, dat bij het opkomen van de solist ook de dirigent voor hem applau- diseert. Toch wat vreemd, de dirigent klapt dan immers voor de solist voor wiens keu ze hij mede verantwoordelijk is. Een werkgever die bij voor baat klapt voor zijn werkne mer. Enfin, Nelson Freire is dan ook niet de eerste de beste zoals hij verbluffend demon streerde in het derde piano concert van Rachmaninow. De componist tracht hierin zich zelf te overtreffen na het suc ces van het tweede concert en zoekt 't in een aaneenrijging van meeslepende melodieën in een kleurrijke virtuoze ver pakking. Freire gaf het werk alles wat Rachmaninow be doelde en dat is zeer veel! Het Russiche volkslied staat centraal in Tsjaikowski's twee de symfonie. Zelden uitge voerd, doch Zinman gaf dit in de Oekraïne ontstane werk - de première was een laaiend succes - veel geestkracht en spiritualiteit. Adr. Hager Bzztoh organiseert op 27 no vember in het HOT te Den Haag een formgesprek over een van de meest besproken en meest omstreden schrijvers van de 20ste eeuw: L.F.Céline. Voorzitter is de hoogleraar Franse taal- en letterkunde Aart van Zoest, deelnemers zijn: E. Kummer (vertaler van Céline's boeken), J.A. Versteeg en Piet Wattel (Utrechts Céli- ne-genopotschap) en H. Ver daasdonk (literatuurweten schapper). Uw Austin/Morris dealer geeft een hele beste prijs voor uw auto. Dat is één. U profiteert nu nog van de 1979-prijzen. Dat is twee. En u krijgt tot 15 december a.s. ook nog eens honderden guldens extra voordeel op de typen hier onder vermeld. Dat is drie. Ga eens na wat er nü voor prijzen uit de bus komen. Bel uw Austin/Morris dealer. Of ga er even langs. Hij doet u Austin een aanbod dat nooit meer terugkomt. Morris r Een royaal voordeel op twee bestsellers die notabene nog maar nèt op de weg zijn. De Innocenti 90 L en de 120 L, voor iedereen met heimwee naar de Mini Cooper! Fantastische styling van Bertone. Ongelooflijke wegligging en wendbaarheid. Rappe prestaties. Getint glas en grote derde deur. Maak een proefrit! Allegro: de soepele "ruimte-auto" waar zoveel rijplezier en zoveel extra's gewoon zijn ingebouwd. Voorwielaandrijving en Hydragasvering geven ongekend comfort en wegvastheid. Een perfecte installatie van Vialle of Landi den Hartog, compleet ingebouwd en voorzien van aangepaste cilinderkop. Dat kan omdat Austin/Morris een motorisch con cept heeft ontwikkeld dat ideaal is voor gas. En waarmee u blijft profiteren van de fabrieks garantie. Dit aanbod geldt op alle 1300-modellen, dus ook op de Estate. Hierbij geldt als extra voor deel dat de tank onzichtbaar in de 'geheime ruimte' onder de laadvloer verdwijnt! wagens. Pnjs RTW avlrl K BL Nederland mmRA^ouTa°fs2Mii22. Importeur van Mini, Innocentie, Allegro, Morris, i. Princess, Triumph, Rover Jaguar, Daimler, Land-Rover, Range Rover en Sherpa bedrijfs- ens. Prijs inkL BTW af fabriek. Rijklaarmaakkosten f 285,- (Austin/Morris), f 350,- (JRT), inkL BTW, exkL benzine. 200 Verkooppunten in Nederland. Aktie-voordelen inclusief btw, geldig tot 15 december 1979, op voorwaarde dat voor deze datum ^owel de aanschaf van de auto als de levering plaatsvinden. Overigens informeert uw BL-dealer u gaarne over financiering van uw auto bij LFN. de Jong's Autobedrijf B.V. v.d. Mortelstraat 254, Noordwijk. Tel. 01719-19303 B.V. Automobielbedrijf L.A.G. Garage Poot B.V. Hoofdstraat 104-106, Valkenburg. Tel. 01718-16947 Garage Poot B.V. Lammenschansweg 132, Leiden. Tel. 071-764800/764801 Hoe de nieuwste Oostpolitiek van het Vaticaan er uit gaat zien is nog een open vraag. Wel zijn er kleine aanwijzingen, die er op duiden dat teruggegrepen wordt naar vroegere beleidsprincipes, die niet zo succesvol bleken. Dr. R. Hotz S J zei dit tijdens een studiedag, die door het Interuniver sitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica samen met het Aposte- laat voor de Oosterse Kerken was georganiseerd. Dr. Hotz schilderde uitvoerig de ont wikkelingen van de contacten tussen de Heilige Stoel en regeringen en kerken in Midden- en Oosteuropa in de afgelopen eeuwen. Vergeleken met vroeger zijn deze contacten sterk verbeterd. De allerlaatste ont wikkelingen zijn echter niet te be schouwen als een directe voortzet ting van deze lijn van verbeterde be trekkingen. Tussen de rooms-katholieke kerk en de Russisch-orthodoxe kerk zijn de verhoudingen sinds het overlijden van metropoliet Nikodim, vorig jaar september, enigszins bekoeld. De keuze van een Pool als hoofd van de Katholieke kerk maakt het contact ook niet soepeler, gezien de eeuwen oude tegenstellingen tussen Kussen en Polen. De brief die paus Johannes Paulus II onlangs aan de Oekrainse kardinaal Slipyj schreef betreffende de duizen- jarige herdenking van de kerstening van Rusland in 1988 is bij de ortho doxen in het verkeerde keelgat ge schoten. Dit omdat in deze brief het feit miskend wordt, dat Rusland het Christendom van Constantinopel heeft ontvangen en niet van Rome, en de eenwording van de christenen gesuggereerd wordt als de erkenning van de algehele leiding van Rome. Dat de paus enkele dagen geleden te kennen heeft gegeven binnenkort Turkije en het oecumenisch patriar chaat van Constantinopel te willen bezoeken kan bij de Russisch-ortho doxe kerk, als grootste onder de or thodoxe kerken, gemakkelijk ver keerd vallen. Dr. J. A. Hebly belichtte de contac ten die de protestantse kerken met de orthodoxen in Oost-Europa heb ben aangeknoopt. De protestantse kerken staan open ten opzichte van de orthodoxie en proberen ze niet „te bekeren". Tal van bilaterale ge sprekken zijn de afgelopen jaren op gang gekomen tussen de nationale protestantse en orthodoxe kerken. Ook in de Wereldraad van kerken en in de conferentie van Europese kerken ontmoet men elkaar. In deze interkerkelijke en internati onale organisaties wordt het steeds moeilijker gezamenlijk te discussië ren en een standpunt te bepalen, omdat een deel van de partners, de afgevaardigden uit Oost-Europa, zich niet vrij kan uiten maar reke ning moet houden met de politieke ideologie van het staatssysteem waarbinnen men leeft en werkt. De mogelijkheid om een christelijke ge tuigenis af te leggen wordt hierdoor in deze organisaties vaak erg be moeilijkt. NAAR AANLEIDING VAN BEZORGDHEID PAUS De generaal-overste van de orde der jezuie ten in Rome, de Spaanse pater Pedro Arru- pe, heeft de dertigduizend ordebroeders in de wereld opgeroepen tot een gewetenson derzoek naar aanleiding van bezorgdheid van de paus over de richting die het gezel schap gaat. Pater Arrupe noemt in dit verband „neiging tot secularisering, de discipline van het reli gieuze en kloosterleven, de trouw aan het leer gezag wat de leerstelligheid betreft en het priesterlijke karakter van de apostolische ar beid". Het verzoek tot gewetensonderzoek werd ge daan in een brief die de generaal op 19 novem ber heeft gestuurd aan de provinciale oversten der jezuieten. Pater Arrupe constateert dat de diepgaande vernieuwing die sinds enkele jaren gewenst wordt, te traag voortschrijdt en hij vraagt aandacht voor persoonlijke of collectie ve situaties die de schijn van onduidelijkheid hebben. Paus Johannes Paulus II heeft op 21 september zijn bezorgdheid uitgesproken over de situatie in de jezuietenorde. Zijn voorgangers hadden het ook al gedaan. „De mens staat tegenwoor dig centraal en niet God. Zelfs onder hen, die werke lijk christenen willen zijn, vindt men niet weinigen, die met de éigenlijke ken merken van hun godsdienst moeite hebben". Dit schrijft bisschop Gijsen van Roer mond in vier overwegingen voor Kerstmis. Deze ad ventsoverwegingen zijn in brochurevorm gepubliceerd door de stichting „Verkon diging" van het bisdom Roermond. Die kenmerken van het chris tendom zijn radicaal geloof in Christus en trouw aan zijn verbond en uitspraken, aldus bisschop Gijsen, die dan con stateert, dat in de dienst aan God, de basis voor het chris tendom, óf niet meer in acht genomen wordt of in feite on dergeschikt gemaakt wordt aan wat mensen bevalt. Gods openbaring laat men volgens bisschop Gijsen niet meer meewegen dan voor zover haar inhoud achteraf in te passen is in het kader van menselijk denken en streven. In zijn overweging voor de derde zondag van de advent werkt bisschop Gijsen dit uit in een beschouwing over de liefde. Daarin schrijft hij on der meer: „Een huwelijk dat stuk dreigt te lopen, daar de partners elkaar niet meer verstaan en hun geluk en vreugde buitenshuis gaan zoe ken, mag niet opgegeven wor den, omdat dit een versagen in echte, opofferende liefde zou zijn. Een priester of kloos terlingen mogen niet hun lou ter en alleen toebehoren aan Christus „aanvullen" met het aanknopen van affectieve re laties, als ze merken, dat het leven met Christus alleen hun niet genoeg meer zegt, want dan schort het aan alles ont zeggende liefde voor de Heer, die zij voor altijd trouw be loofden". Korte metten De Britse Raad van Kerken tussen Rosenzweig eng, bepleit een economische senstock. Rosenzweig, ng boycot van Zuid-Afrika tot ren in 1886, was de bem het moment waarop de ge- rijkste joodse filosoof hele Zuidafrikaanse bevol- eerste helft van deze king deel zal hebben aan de In 1920 stichtte 1 politieke besluitvorming. Frankfort aan de Ma Een resolutie van deze „Freies Jüdisches strekking op de assemblee rhaus" in Londen deze week is met overgrote meerderheid aan- De synode van de lutT genomen na een discussie kerk in Oost-Duitsland die vele uren duurde. een beroep gedaan op deL munistische regering meer open maatschap) Volgens ds. P. Jansen, die creëren waar de burger: sinds 1971 werkt onder Suri- in Nederland, vesti gen zich per maand tussen de solutie wordt g w duizend en tweeduizend Suri- Oost-Duitsland een"sfee£ namers in ons land. Deze onveiligheid heerst nieuwe stroom neemt de om- mensen bevreesd zijn 1 vang aan van die in 1974. In het dragen van maatsch tegenstelling tot vijf jaar gele- lijke verantwoordelijk! den, zo zei ds. Jansen in de Zij dringen er bij de li bestuursvergadering van de van de Oostduitse comnt Nederlandse Zendingsraad, tische partij op aan eenl] trekken nu vooral geschoolde discussie met alle burgen werknemers weg uit Surina- te gaan. me. Hij noemde in zijn werk de toenemende geslotenheid De katholieke bissch van de Nederlandse kerken van Indonesië hebbe een probleem, evenals de dens hun herfstconfei wantrouwende houding van in Djakarta besloten t veel Surinamers tegenover de intensievere dcelnei Nederlandse kerken. Deze van de kerk in Indoi houding wordt nog versterkt aan opvoeding, door de groeiende discrimina- maatschappelijke tie van Surinamers in onze stukken, oecumene en s samenleving. kundige en vluchteli westies. Samenwerk Het Juda Palache Instituut sen kerk en staat was van de universiteit van Am- lopen week ook ondei sterdam en de Stichting Van gesprek tussen d. voor Joodse Studieën beleg- schop van Malang, Frï gen op 10 december te Am- Xavier Hadisumarta, sterdam een herdenking- de vice-president van sbijeenkomst bij de vijftig- nesië, Adam Malik, ste sterfdag van de Duits- daarbij verklaarde, joodse filosoof Franz Ro- regering de kerk z senzweig. De Leidse hoogle- telijk was voor haar i raar dr. H. J. Heering zal werking aan de ontw.. spreken over Rosenzweig nng van het land. De als profetisch denker en dr. r|ng is bereid moeili Reinhold Mayer uit Tübin- den samen met de kei gen over de correspondentie te lossen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14