^DA-fractie staat kritisch egenover sociale kortingen I Vrijwilligersbanh boekt succes tveede nationale chthaven tot jaar •00 van de baan Britse fregatten op bezoek [org om afnemende animo mdverzorging op school Jsze maand geen vorst er van betekenis 5^ Vermoedelijk brein „stelende zusjes" gearresteerd Kinderbescherming huiverig voor functie-onderzoek Iraakse diplomaat Taib verkeerde in levensgevaar ftzidócSouta/rit Openheid en kernenergie Een arbeider is ook een mens NENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 PAGINA 12 Van onze parlementaire redaktie) IAAG Het CDA gaat lang niet op inten akkoord met het onlangs door er Albeda (Sociale Zaken) ingediende itwerp dat de sociale uitkeringen r snel wil laten stijgen en voor de uit- strekkers een „solidariteitsheffing" ioort premiebetaling) wil invoeren, ijkt uit het voorlopig verslag over dit itwerp, dat door de Tweede Kamer in ste week van december wordt behan- )e VVD gaat er wel mee akkoord. De CDA-fractie legt veel nadruk op het feit dat de bestaande uitkeringstrekkers in de loop der jaren aan hun inkomensniveau gewend zijn ge raakt. Bovendien vindt deze fractie dat de op brengst van de nu voorgestelde maatregelen (op den duur meer dan een miljard gulden) niet al te veel gewicht in de schaal moet leggen. Het CDA legt vooral de nadruk op het aspect van de redelijkheid van de voorgestelde aanpassin gen in de berekening van de sociale uitkerin gen en het minimumloon. Een en ander brengt de CDA-fractie tot een aantal suggesties om een deel van de uitkeringen toch maar buiten de voorgestelde correcties te houden, zodat in de praktijk die uiteindelijk doorgevoerde vermin dering minder groot zal uitvallen. Dit heeft ook een minder grote bezuiniging tot gevolg. De VVD steunt het kabinetsvoorstel op vrijwel alle punten. Hier en daar willen de liberalen zelfs verder gaan. Zij vinden bijvoorbeeld dat de doorwerking van verschillende toeslagen in cao's waar de uitkeringen en het minimumloon van worden afgeleid, voor eens en voor altijd ÏTIENHOVEN JFT VOORTBESTAAN en onzer verslaggevers) HAAG Voor het weeduizend heeft Ne- d geen behoefte aan reede Nationale Lucht- De bestaande vlieg- I moeten dan wel in k blijven. Dat geldt or de luchthaven van ■dam, zo staat in het _jurschema burger- aart dat minister Bee- van Blokland, samen itaatssecretaris Smit- heeft opgesteld. ;ering wil op Schiphol korte termijn de zg. ge- s vierde baan aanleggen geluidshinder ter plaat- verminderen. Tevens e hoofdbaan van Schip- rden verlengd. tweede nationale lucht haven er na 2.000 toch komt, vinden de bewindslieden dat deze in de Markerwaard gesi tueerd moet worden. Het kabi net is het er echter nog steeds niet over eens of deze polder wel of niet moet worden Üe beslissing om het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam open te houden, is in strijd met de wens van het Rotterdamse gemeentebestuur die de grond voor woningbouw wil bestem men. Het kabinet is echter van mening dat Zestienhoven voor de kleine luchtvaart niet gemist kan worden. De PvdA heeft zich in een eerste reactie teleurgesteld ge toond over de plannen, omdat deze volop ruimte geven aan een „onbgrense groei van het luchtverkeer". Aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam zijn gisteren twee Britse fregatten, de Cleopatra en de Amazone, afgemeerd. Zij brengen een informeel bezoek van vijf da gen aan de hoofdstad. buiten beschouwing gelaten moeten worden. Voor dit jaar heeft het kabinet dat ook voorge steld. Het gaat dan om de toeslagen uit de bouwcao en de uitzendcao. In de ogen van het kabinet is dit echter een eenmalige maatregel. Het wel laten doorwerken zou de schatkist dit 1'aar meer dan een miljard gulden hebben ge tost en dat geld is er gewoon niet. In de toe komst wil het kabinet de doorwerking van deze toeslagen in de uitkeringen en het minimum loon wel weer laten plaatsvinden, iets waar de VVD het beslist niet mee eens is. Isolatie-programma moet omgebogen naar huurwoningen ARNHEM (ANP) De Verenigde Gasbedrijven in ons land (Vegin), vinden dat in het kader van het na tionale isolatie-programma meer aandacht moet worden besteed aan huurwoningen. Momenteel is niet meer dan éénvijfde deel van de subsidie aanvragen voor woning-isola tie afkomstig van de eigenaren van huurwoningen. De ove rige aanvragen komen van ei genaars-bewoners. Het „eigen woning"-bezit maakt slechts vier procent uit van het totale woningbestand. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in het Provinciehuis in Arnhem sprak het hoofd van de afde ling informatie van de Vegin, de heer C. Brero, er zijn vreugde over uit dat de doel stelling van het isolatie-pro gramma, te weten de isolatie van 200.000 woningen per jaar, in 1979 ruim zal worden ge haald. Hij zette vraagtekens achter de huidige tendens om de traditionele verwarming sinstallaties te vervangen door centrale verwarming, een sy steem dat méér energie vergt. RECHT (ANP) Het hoofdbestuur I de Nederlandse Maatschappij tot Be- Jiering der Tandheelkunde maakt zich ■en over het teruglopen van het aantal peren dat deelneemt aan de schoöl- pverzorging. -voorzitter A.J.C. Schoenmaker zei van- Utrecht op de algemene vergadering de maatschappij dat als de schooltandver- ing ten onder zou gaan, de structuur ver- EDIJK (ANP) Tot december zal ons land gevrij- blijven van vorst van enige betekenis. Aldus de voor- ig van weerman Hans de Jong in Gorredijk, die ver- ntstateert dat november na een rustige en zeer misti- weer op wat wisselvalliger golflengte zit. d tot tijd zal er het komende weekeinde wat regen vallen, ld blijft tussen een depressie boven Zuid-Skandinavië en ge-drukgebied ten westen van Portugal in de westhoek, ie kant wordt lucht aangevoerd met ongeveer normale ^temperaturen: acht tot negen graden. Een volgende de- midden op de oceaan belooft in de eerste helft van de le week deze lijn door te trekken. Opvallend zijn tijdens lopen rustige periode de luchtspiegelingen geweest, voor- :baar bij de zeekant. Daardoor zag men vanaf de wadden- in plotseling de rode daken van dorpen aan de vaste wal de dijk uirijzen. De spiegelingen waren mogelijk doordat insvlak van een koude luchtlaag en een warme daarpn- igeerde als een natuurlijke spiegel. dwijnt voor een georganiseerde aanpak van het tandheelkundig gezondheidsprobleem bij de jeugd. Hij bracht de afnemende belangstel ling ondermeer in verband met een verande ring in het gedragspatroon van jonge ouders. Deze zouden er in toenemende mate de voor keur aan geven hun spruiten te laten behan delen door zelfstandig gevestigde tandartsen. Schoenmaker drong aan op onderzoek hier naar en zonodig aanpassing van de school- tandverzorging aan deze nieuwe tendens. LT-KNMI - Een front scheiding vormt van «ucht en lucht afkom- i het vasteland van Eu- 8wond zich vanochtend Scandinavië, de Noord- de Britse Eilanden. Het twee systemen boven een diepe depressie oor de kust van Noor- en een hogedrukgebied in de kern "vanochtend Dit front trekt ht en morgenochtend land naar het oosten ergezeld van regen en ing. voorbijtrekken ervan morgen drogere lucht oerd waarin een wisse- bewolking voorkomt. >r zijn later op de dag opklaringen mogelijk, i de dan aangevoerde 3 nstabiel van opbouw zo- jkoopxf een bui mogelijk is. uuHfliddagtemperaturen dje kunnen worden, zul- ip jeveer 8 graden bedra- n waarde die voor deze het jaar normaal is. Idheid van gisteren Apotheker Assen vrijgesproken ASSEN (ANP) De recht- bank in Assen heeft van morgen de 35-jarige apothe ker Sjoerd R. vrijgesproken van het hem ten laste geleg de toebrengen van zwaar li chamelijk letsel. Ook de af levering van geïnfecteerd in fuus, waarvan hij werd be schuldigd, achtte de recht bank niet bewezen. R. was als apotheker verbon den aan een ziekenhuis in As sen toen in maart van het vo rig jaar aan tien operatiepa tiënten een geïnfecteerd iin- fuus werd toegediend. Zij wer den ernstig ziek en drie van hen overleden. Twee weken geleden had de officier van justitie wegens het aan een an dere patiënt toebrengen van zwaar lichamelijk letsel een gevangenisstraf van acht we ken geëist. Volledige rust voor prof. Schillebeeckx NIJMEGEN Prof. dr. E. Schillebeeckx heeft van zijn arts het dringende advies ge kregen volledig rust te hou den. In verband hiermee heeft prof. Schillebeeckx alle af spraken afgezegd, waaronder zijn spreekbeurt voor gistera vond in de katholieke univer siteit van Nijmegen en voor morgen in verband met de de monstratie van IKV-Pax Christi in Utrecht. Van een grondig onderzoek in de komende dagen zal afhan gen of de behandelend genees heer aan prof. Schillebeeckx zal toestaan om medio decem ber naar Rome te gaan voor het gesprek met drie theologen van de congregatie voor de ge loofsleer. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt het brein en de hoofddader te zijn in de zaak van de „stelende zusjes". De zusjes zijn al twee weken geleden aangehouden en hebben in de afgelopen vier jaar volgens de politie voor meer dan twee ton aan goe deren uit winkels gestolen. Zij zouden daarbij zijn gehol pen door een, inmiddels eveneens gearresteerde, der de zuster en een tante. De man die nu wordt aange- zien voor de hoofddader is de 33-jarige O.V., een ex-echge- noot van één van de zusjes, Rita I. Hij werd gearresteerd toen hij in Amsterdam een pakket aanbood ter verzen ding naar Suriname. Het pakket bevatte zilveren voor werpen en huishoudelijke ar tikelen ter waarde van enige tienduizenden guldens. Uit het onderzoek blijkt volgens de politie dat al eerder goe deren met gestolen zaken naar Suriname zijn ver stuurd. ROTTERDAM Directies en groepsleiders in tehuizen voor kinderbescherming zijn nauwelijks bereid mee te wer ken aan een onderzoek naar hun functioneren. Dit is de con clusie van drie onderzoekers van de Rotterdamse Erasmus- universiteit, die proberen na te gaan hoe directies en stafle den in betrokken instituten werken. Van de 26 kinderhui zen hebben er niet meer dan twaalf gereageerd en van de 850 groepsleiders slechts 99. De bekende Rotterdamse criminoloog dr. G. Hoefnagels, die het onderzoek leidt, vindt dat het kind in bedoelde huizen er recht op heeft te weten hoe lang het er moet blijven, waarom het er zit, wat met hem gebeurt na het tehuis en wat de behandeling inhoudt. Het is de onderzoekers wel gebleken dat van de ondervraagde groepsleiders eenderde geen gespecialiseerde cursus heeft ge volgd. Daardoor rijst de vraag of deze leiders wel de nodige the oretische kennis bezitten. „Het hebben van ideele motieven al leen is voor dit werk onvoldoende", aldus de onderzoekers. DEN HAAG De diplo maat uit Irak die vorige maand asiel aanvroeg in Ne derland deed dat omdat hij in levensgevaar verkeerde. De regering van Irak was activiteiten op het spoor die hij eerder had ontwikkeld voor de Patriottische Vere niging van Koerdistan. De identiteit van de diplomaat is gisteren bekend gemaakt. Het is Muhammad Taib, zelf Koerd en als tweede secreta ris aan de ambassade belast met handels- en consulaire aangelegenheden. Taib gaf gisteren een perscon ferentie, waarop zijn advocaat mr. Van Bennekom verklaar de dat hem inmiddels de zg. B- status als vluchteling is ver leend, waardoor uitwijzing niet meer mogelijk is. Taib zelf heeft tot nu toe ondergedoken gezeten. Hij is de eerste Koer dische diplomaat uit Irak die ooit ergens politiek asiel aan vroeg. Het PvdA-kamerlid Harry van den Berg heeft hem gisteren geïntroduceerd in de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken. Van der Berg wees er op dat de Iraakse regering mogelijk consequen ties trekt uit een positieve waardering van de asielaan vraag. In Nederland verblij ven enkele tientallen Koerdi sche vluchtelingen. GETUIGE PROCES BRUINS: Graf broers Sleutelberg in Delfzijl DELFZIJL (ANP) Vol gens een getuige in het pro ces tegen Siert Bruins, de ge schiedenisleraar Jacob Bot- tema uit Delfzijl, heeft de Nederlandse justitie steeds op verkeerde plaatsen ge zocht naar het graf van de aan het eind van de oorlog vermoorde joodse broers Sleutelberg. Een uitgebreid privé-onder- zoek heeft Bottema tot de con clusie gebracht dat de broers Meijer en Lazarus Sleutelberg in de nacht van 25 op 26 april 1945 zijn doodgeschoten in een loopgraaf of schuttersput in Delfzijl, vlakbij het joodse kerkhof. Op die plaats is tot nu toe niet gezocht. Hij is tot deze bevindingen gekomen na gesprekken met o.a. de van de misdaad verdachte Siert Bruins. Deze heeft aan Botte ma zijn medewerking gegeven omdat hij meent dat hij zo kan aantonen dat hij de broers niet heeft vermoord. Overigens zien de Nederlandse en West- duitse autoriteiten (Bruins staat met zijn toenmalig SD- chef in het Westduitse Hagen terecht) weinig voor een zoe kactie in Delfzijl, omdat „wat Bottema beweert allemaal the orie is". De heer Bottema is zijn onderzoek begonnen op verzoek van de zuster van de gebroeders Sleutelberg. STEENWIJK (ANP) Werklozen, die actief zijn bij een vacaturebank voor vrijwilligers, tonen zeker niet minder bereidheid om een hun aangeboden, be taalde baan te accepteren. Integendeel, het doen van vrijwilligerswerk heeft juist een positieve invloed op de herin schakeling in het arbeidsproces en op de arbeidsgeschiktheid. Tot deze conclusie komt de Stichting Vrij- willigersvacaturebank Steenwijk en om streken, die in het eerste jaarverslag de balans opmaakt van de achttien maanden waarin zij nu functioneert. De bank helpt werklozen, arbeidsongeschikten en huis vrouwen die maatschappelijk actief willen worden aan onbetaald werk bij uiteenlo pende organisaties. Tussen augustus 1978 en september 1979 waren er 92 vrijwilli gers ingeschreven, onder wie 46 werklo zen. Van hen werden er achttien weer in het officiële arbeidsproces opgenomen. In het jaarverslag wordt ertegen geprotes teerd dat een vrijwilliger ten alle tijde en om de meest onduidelijke redenen weer van zijn onbetaalde baan ontheven kan worden. De rechten van een vrijwilliger zouden in een contract omschreven moe ten worden, aldus het verslag. Het blijft zo en het is niet anders: in kerncentrales doen zich heel wat incidenten voor, grote en kleinere, en de on rust mede daarover is niet gering. Dat is een vaststaand gege ven, waar de politiek niet omheen kan. Ook niet die politie ke groeperingen, die vanuit zichzelf weinig moeite hebben met uitbreiding van de toepassing van kernenergie. Want het op grote schaal invoeren van een technologie die maatschapelijk niet of nauwelijks wordt aanvaard, houdt grote risico's in. Daarmee doelen we niet op veiligheidsrisi co's, zoals die kennelijk aan uitgebreide toepassing van kern energie nog steeds kleven, maar op risico's voor de democra tische samenleving als zodanig. Belangrijke zaken kunnen en mogen'nu eenmaal niet worden doorgedrukt ondanks veel verzet; op termijn wordt daarvoor onherroepelijk de reke ning gepresenteerd. Het is daarom van het grootste belang, dat zoveel mogelijk feiten over het functioneren van kerncentrales op tafel ko men. Zelfs de indruk mag niet ontstaan dat er belangrijke feiten worden weggemoffeld terwille van de maatschappelij ke aanvaarding van kernenergie. Terecht heeft daarom de Tweede Kamer meer informatie gevraagd ten behoeve van het kamerdebat over de gebeurtenissen rond de kerncentrale in Harrisburg. DAARBIJ moet echter ook een andere kant van de zaak in het oog worden gehouden. De toepassing van kernenergie is een uiterst gecompliceerde materie. Wanneer onderdelen van rapporten en verklaringen uit hun verband worden ge rukt en verkeerd worden geïnterpreteerd, dan schuilen daar ook grote gevaren in. In deze kwestie moeten deskundige voor- en tegenstanders elkaar met open vizier tegemoet tre den. Hij heette Van Zaanen en hij draaide elke dag tussen half negen en vijven vierduims bouten vast aan trucks zonder oplegger, die ze op een lopende band langs zijn stoeltje schoven. Na zestig bouten at hij doorgaans een boterham (de eerste dagen van de week belegd met de vleeswaren die van de zondag waren overgebleven; de overige dagen met kaas of zoetigheid) en na tachtig bouten dronk hij koffie uit zijn plastic thermosfles. En zo tussen de honderd en honderdentien wilde hij graag een shaggie draaien, want daar had hij dan net behoefte aan. Zo miste hij natuurlijk gelijk vijftien bouten, maar die worden dan wel door de tussenhandel vastgedraaid. Daar had hij geen zorgen over. En anders viel zo'n berijder maar eens flink op zijn smoel. Dat kon ook geen kwaad. Het was al ongehoord dat men voor die prijs een paar bouten vastgedraaid kreeg. 's Middags at hij het brood dat in de trommel was overgebleven op in de frisse kantine. Hij had nog nooit anders gewerkt dan in zaken met frisse kantines. Daar kon je toch mooi aan zien dat er tegenwoordig een hoop gedaan wordt voor de arbeiders. Moest je bijvoorbeeld de toiletten eens zien. Stuk voor stuk tot schouderhoogte betegeld en overal een wasbak met een handdoek aan een rol, die het bijna nooit deed. Maar hij bedoelde maar. Hij kende zelfs een zaak met warm en koud stromend water in de toiletten. Maar daar werden weer geen kroketten en saucijzenbroodjes in de middagpauze geserveerd. En dat trok de vergelijking vanzelf weer recht. Toch heeft hij het er eens serieus met zijn vrouw over gehad, of hij ook niet in die zaak zou gaan werken. Maar ze zei: „Als je blijft waar je nou bent Kees, ben je ruim een half uur eerder thuis en dan kun je, als je dat per se wilt, je handen dertig minuten onder de warme kraan houden. En daar was ook veel voor te zeggen geweest. Nee, hij had het best getroffen met zijn vrouw. En dan was er natuurlijk nog de grammofoonmuziek. Niet de hele dag natuurlijk, maar op gezette tijden. Wat dat inhield wist hij niet precies, maar hij nam aan dat het tijden waren, die boven op het kantoor door een van de chefs in elkaar werden gezet. Een soort mecanodoos dus. En ook daarover had hij geen klachten, want volgens hem had de fabriek hele redelijke gezette tijden. Het kon natuurlijk altijd nog beter. Maar daar besliste hij gelukkig niet over. Dat was een zaak voor de vakbond. Soms stond zijn hoofd trouwens niet naar dat soort muziek. Hij had de laatste jaren wat last van zeurende koppijn en als er dan pal boven hem duizend leden van het Fischer Koor de muil open deden, dansten de sterren voor zijn ogen. Hij begreep overigens best dat de directie met zulke privézaken geen rekening kon houden, want die had de handen al meer dan vol aan het vasthouden van de grote lijn. Kort geleden had de jonge meneer Jo nog een huis geopend, waar je voor een krats veertien dagen per jaar kunt verpozen. Voor 245 gulden kreeg je niet alleen een kamer die zeker zo fris was als de kantine, maar ook nog twee keer per dag warm eten. En als je toevallig trek had om nog eens aardappelen op te scheppen, was er niemand die zei: „Ho vader, dat kan niet". Nee, dat was niet kinderachtig aangepakt. Het was alleen jammer dat je in je vakantie weer al die mensen zag, voor wie je juist op vakantie was gegaan om ze een tijdje niet te zien. Daarom kwam de jonge meneer Jo er waarschijnlijk ook nooit. Voor de rest was het een prima huis, moest-ie zeggen. En de oude meneer Jo had toch maar gezorgd, dat er een doctorandus was gekomen, aan wie je je moeilijkheden kon voorleggen. Het was een jonge man van even in de dertig, die zo te zien zelf geen moeilijkheden had, maar hij luisterde toch geduldig naar je, al stond je een kwartier tegen hem aan te klagen. Hij was zelf ook eens op het spreekuur geweest en toen had de doctorandus hem aangekeken en gezegd: „U moet maar zo denken meneer Van Zaanen: een arbeider is ook een mens". Op dat moment had hij de tranen in zijn ogen gekregen. En daar schaamde hij zich niet eens voor. Die man wist dus precies waar de schoen wrong. In de eerste verwarring had hij geen woord kunnen uitbrengen, maar toen de doctorandus maar bleef glimlachen had hij al zijn moed verzameld en gefluisterd: „Zou ik dan misschien ander werk kunnen krijgen meneer Van Drunen. Want als ik die vierduims bouten aandraai, heb ik zo'n moeite om me echt mens te voelen". Van Drunen had beloofd dat hij de zaak zou bekijken. En dat was nou alweer ruim een half jaar geleden. Elke dag ging hij naar de fabriek en wachtte hij het telefoontje af van de jonge meneer Jo. In afwachting van dat moment draaide hij blijmoedig zijn bouten vast. Want hij wist immers dat er boven op het kantoor aan de zaak gewerkt werd. En dan geeft het geen pas om er naar te gaan informeren. Toevallig kon de jonge meneer Jo dat zelf wel af. Het ging hem trouwens geen moer aan ook.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13