Verzet tegen verhogingen belastingen in Warmond „De ten Ruimtenood van Stijgt in Katwijk Schuit" top KORTWEG Sassenheimse krakers moeten woning ontruimen Minimaal resultaat energiebesparing in Leidschendam Reconstructie Dorpsstraat in volle gang Vijf mille voor energie besparing Omwonenden klagen over uitwerpselen 'Voorschoten woekert met ruimte a LEIDERDORP Het Orlan- M do-strijkkwartet geeft morgen- H f avond een concert in de I ''Dorpskerk in Leiderdorp. Op jj 1 het programma staan werken Bvan Schubert, Bartok en Ra- vel Het kwartet werd opge richt door Stefan Metz die sa men met Istvan Parkanyl, Heinz Oberdorfer en Ferdi nand Erblich nog steeds deel uitmaakt van dit kwartet dat onlangs de eerste prijs won op het Carlo Jachino-concours voor strijkkwartetten. De vier strijkers zijn momenteel als musicus in Nederland werk zaam. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangskaarten zijn vanaf 19.30 uur verkrijg baar aan de zaal en in de voor verkoop bij het bureau van K en O Leiden aan de Oude Vest 45 in Leiden. WARMOND Ook War mond wordt vereerd met een bezoek van Sinterklaas. Op za terdag 24 november om 14 00 uur komt de Goedheiligman met zijn boot in de gemeente haven aan waarna hij per koets een rondrit door het dorp zal maken. Bij zijn tocht zal de Sint begeleid worden door het plaatselijk muziek- VOORSCHOTEN In het jongerencentrum De Linde hoeve in Voorschoten treedt zaterdag 24 november de pop groep 'The Limit' op. De groep bestaat nog maar eén jaar en heeft in den lande nog weinig bekendheid gekregen. De uit Leiden afkomstige 6-mans for matie speelt uitsluitend swin gende muziek. De aanvang van het concert is 21.00 uur. de toegangsprijs bedraagt 2 gul den. OEGSTGEEST In het Groene Kerkje in Oegstgeest vindt zondag 25 november een concert van het Muramatsu- kwintet plaats. Het kwintet, dat zijn naam ontleent aan de Japanse fluibouwer Osamu Muramatsu, bestaat uit Jos Aerts, Loes Kèrstens, Nine Sligter, Veronica Steinbach en Frans van der Wiel. Met zijn bezetting van vijf fluiten, waaronder piccolo en altfluit, is dit ensemble uniek te noe men. Het programma verhield werken van Bozza, De Loren zo en Louvendie. De aanvang van hét concert is 14.00 uur. kaarten zijn verkrijgbaar op de bekende adressen, bij het bureau van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden en vanaf 13.30 bij het Groene Kerkje. SASSENHEIM De Haagse rechter heeft gistermorgen in kort geding de krakers van drie Sassenheimse- woningen veroordeeld tot ontruiming van de 'Kraakpanden aan de Zandsloatkade en Tijlloos- straat. De krakers worden geacht de huizen v;an woning bouwvereniging ,.I)e Vooruit gang" te verlaten binnen een week nadat een deurwaarder het gerechtelijke vonnis aan de krakers heeft aiangeboden. Het ging om eeri kraakactie van drie woniqgen in de Zandslootkadebuixrt waar op dit moment geipraat wordt over renovatie va n de wonin gen die eigendom zijn van de wonïhgbouwverea;iiging. De gekraakte woningen zijn door de renovatie-aaniiiemer onder zocht om inzichtj te krijgen in de bouwkundige istaat van alle woningen in dSe renovatie- buurt. Het lag in de bedoeling de huizen weer voor bewoning geschikt te maken in afwach ting van de renovatie. Deze opknapbeurt zou niet eerder kunnen beginnen dan in 1981. Vlak voor de kraakactie wa ren in twee woningen de on derzoeken al afgerond en in de andere woningen moest de „ontmanteling" nog beginnen. De woningbouwvereniging De Vooruitgang wilde de wonin gen voorlopig toewijzen aan drie Sassenheimse woningzoe kenden. In verweer stelden de krakers voor de Haagse rechter Bon dam niet de opzet te hebben de renovatieplannen te dwars bomen. Advocaat mr. Spren- ger lichtte namens de Sassen heimse krakers toe, dat de kraakactie is ontstaan door huisvestingsnood. De raads man verzocht de rechtbank te vergeefs de voorgeschiedenis van de krakers in de oordeels vorming te betrekken. Verbetering oefenvélden sv Foreholte VOORHOUT Het college van i b en w wil een Voorlopig krediet van 250.000,- beschik baar stellen voor de verbetering van de oefengelegert beid bij het sportveildencom- plex van spq rtvereni- ging „Fe reholte". Van dit bedr.ag zal de verlichting van het oefenveld worden verbeterd en zal een nieuwe top laag op het tweede i-éld wor den aangebracht. Te vens zal hiervan een kleiner rspeelveld voor de jongeren worden aangelegd. Het voorstel zaV vanavond aan de raadscprhmissie fi nanciën worden behan deld. Tevens zullen de le den zich vanavi>nd buigen over de vraag of er subsi die moet wordei i verleend aan de Bejaardttnbond en muziekvereniging „Sint Caecilia". Tensl otte komt ook de gemeentebegroting voor 1980 ter sprake. LEIDSCHENDAM Psychologisch verantwoord en een voorbeeld voor de burgerij maar een bespa ring van 0.067% op hét totale gebruik is wel erg weinig. Aldus karakteriseerde PvdA-fractievoonrit- ter drs. F. IJmkers gisteravond in de commissie voor het gas- en electriciteitsbedrijf de maatregelen om de nachtverlichting een half uur eerder in te schakelen en de helft van de parkeerverlichting op Leidsenhage een uur na sluiting uit te draaien. Wethouder J. J. Meijer beloofde ook in de verschillende wijken te kijken of daar bespaard kon worden De heer C. H de Ruijter (CDA) wees opnieuw op het grote verschil als men „vanuit een redelijk verlicht Voorburg" in het „overdadig verlichte Leid schendam" komt. Wat de winkelcentra betreft zal nog met het Damcentrum worden gepraat en met Leidsenhage over een be perking van de etalageverlichting. Voorzitter Bakker van Leid senhage heeft overigens al meegedeeld dat het winkelcentrum heeft afgezien van de oorspronkelijk geplande „feeerieke" kerst verlichting. De feestverlichting zal in december hetzelfde ka rakter dragen als andere jaren. De VVD'er D. W. Bergeren waarschuwde vooral niet te beperken op verlichting op wandel en fietspaden. De commissie discussieerde uitgebreid over de vergroting van het kantoor van het energiebedrijf aan de Nieuwstraat. De heer E. R. de Lange van Gemeentebelangen meende dat volgens de normen die de rijksgebouwendienst aanlegt voldoende ruimte aanwezig is. De VVD heeft de uitbreiding al bij de algemene be schouwingen afgewezen en de PvdA zal nog intern overleg ple gen, aldus de heer F. IJmkers. Het voorstel de Leidschendamse verbruikers van gas en electri- citeit de voor de meters gestorte waarborgsommen (samen 22,50) terug te geven, werd positief beoordeeld. De heer J. C. van Erp (CDA) suggereerde de verbruikers toestemming te vra gen het bedrag in totaal 1 Vi a 2 ton, voor een goed doel, „bij voorbeeld voor het Vietnamproject", te gebruiken. Hij kreeg daarvoor steun van de PvdA maar wethouder Meijer wees op de zeer moeilijke en kostbare afwikkeling hiervan. REGIOLEIDSE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 De reconstructie van de Warmondse Dorpsstraat is in volle gang. Over niet al te lange tijd zullen de winkels door de verbrede stoepen makkelijker te bereiken zijn, terwijl toch ook aan de wens van de middenstand is voldaan dat de winkels voor auto's bereikbaar blijven. Door parkeerterreinen aan het begin en einde van de Dorpstraat is er genoeg parkeerruimte voor hen die hun auto willen laten staan om te voet hun inkopen te doen. Dinsdag werd ook een begin gemaakt met de reconstructie van het terrein rondom het gemeentehuis, waar 15 parkeerplaatsen worden aangelegd. De werkzaamheden zullen drie weken in beslag nemen. In de week van 17 tot 22 december verhuizen de Warmondse ambtenaren weer naar het oude gemeentehuis dat in februari door de commissaris der Koningin In Zuid-Holland. Mr. M.Vrolijk, wordt geopend. WARMOND Enkele le- den van de raadscommissie >S financiën hebben zich gis- r teravond fel verzet tegen de plannen van het college om de belastingtarieven met 3,5% te verhogen. Zij stelden dat de belastingen in Warmond, in vergelij king met omliggende ge meenten al vrij hoog zijn. Bovendien beriepen zij zich op de financiële resultaten ZOETERWOUDE De hondepoep moet uit de Loethe, vinden enkele be woners van de Zwetkade en Schenkel- weg. Om dit te bereiken heeft men een brief, vergezeld van 28 handteke ningen, naar burgemeester en wethou ders verzonden. Directe aanleiding tot deze daad is dat het voor vele jonge ren van de Zwetkade en Schenkelweg onmogelijk is om tijdens het voetbal len door de hoeveelheid aan honde uitwerpselen op de been te blijven. Vroeger speelden deze jongeren hun voetbalspel vooral in de poort tussen Zwetkade en Schenkelweg. Dit leverde echter te veel gevaar op. Niet alleen voor ruiten en bloemperken, maar ook voor argeloze bewoners die vaak, zonder' daar om gevraagd te hebben, plotseling in het spel worden betrokken. Na aan dringen van de omwonenden werd dan ook uitgeweken naar het enige honder den meters verderop gelegen Loetheter- rein. Dit is een gemeentelijk speelterrein waar bovendien een verbod voor honden geldt. De borden die dit aangeven zijn dan wel door hondenbezitters (of mis schien wel baldadige jeugd) grotendeels verwijderd of omgebogen, maar voor de actievoerders is dat zeker geen reden om honden ook daadwerkelijk toe te staan op het speelveld. In de brief verzoekt men het gemeentebestuur dan ook maat regelen te nemen die deze hondenover- last doen verdwijnen. worden, of wat gepraat. Daar is de ruimte van ongeveer 9 bij 9 m2 te klein voor". „Nog erger is", vindt Rob, „dat de ruimte niet eens onderdak biedt aan alle leden". Het ge volg daarvan is dat veel jonge ren het voor gezien laten. De Christelijke Sociëteit De Schuit is in 1976 op mede ini tiatief van de gerefromeerde kerk in katwijk opgericht. Al vanaf de eerste dagen bestaat een wederzijds kontakt tussen de Schuit en de gereformeerde kerk, een kontakt dat in de loop der jaren veranderd is, De Schuit werd om technische redenen een - Stichting losge koppeld van kerk, maar wat noch de Stichting, noch de kerk wil missen. Vandaar ook dat de Schuit het liefst gehuis vest wil blijven onder het be schermende dak van de gere formeerde dorpskerk. Rob Sloots vertelt verder dat ongeveer twee jaar geleden een deputatie van het bestuur naar de gemeente getogen is om de ruimte-problematiek aan te snijden. Eerst had de Schuit wel oren naar het voor stel om in het „Witte School tje" aan de Voorstraat, twee huizen verder, te trekken. Echter de bestemming voor dit schooltje veranderde en lijkt nu zelfs kleuterschool te blij- Tijdens deze onderhandelin gen werd het idee geboren, om de societeitsruimte te vergro ten door oostwaars uit te bou wen. Het probleem dat hierbij ontstond, was, dat de grond van de sociëteit eigendom van De sociëteit aan de Baljuwstraat. de kerk en de grond naast de sociëteit eigendom van de ge meente is. Maar de toenmalige wethouder van Jeugd en Jon gerenwerk H. Haasnoot zag daar weinig problemen door ontstaan. Hij beloofde dat de gemeente kontakt met de com missie van beheer van de ge reformeerde kerk zal opne men, om een bod te doen op de grond van de sociëteit. „En deze laatste belofte", aldus Rob Sloots", moet nog steeds 3 id el n KATWIJK Het is een frustrerend gevoel voor het bestuur van de Stichting Christelijk Jeugd en Jonge renwerk „De schuit" te we ten, dat een groot deel van an de tweehonderd leden tij- dens de soosavonden weg- blijft, omdat de nu beschik- r' bare 80 m2 te klein is om ie- i( dereen te bergen. De twaalf jaar oude Stichting onder handelt nu al meer dan twee jaar met het gemeentebe- stuur van Katwijk, om deze problematiek de wereld uit te helpen. Het liefst ziet het bestuur van De Schuit dat het braakliggende naburige perseel gebruikt wordt voor een uitbouwing van het ge bouw, maar daar in wringt zich nu net de schoen: ae 1" Schuit staat op grond van de !j Gereformeerde kerk,, terwijl het belendende perceel ei- gendom van de gemeente Katwijk is. lil voorzichtige bewoordingen doet de voorzitter van het So- ciëteitsbestuur van de Stich- ting Christelijk Jeugd- en Jon gerenwerk Rob Sloots j.r., de gehele problematiek uit de doeken. „De laatste jaren moe ten we woekeren met de be lli Schikbare ruimte in het oude „i pand aan de Baljuwstraat, de Schuit is gehuisvest in de bij gebouwen van de gerefor meerde Dorpskerk", vertelt Rob Sloots (27). „Op deze ma- nier kan er nooit sprake zijn 9 van een of/of situatie. Als er een bepaalde avond is gepro- grammeerd, kan er nooit in 31 een ander hoekje gehobyed id ia VOORSCHOTEN De raads- d oommissie openbare werken sj steunt in zijn algemeenheid lOI de beleidsvoornemens van ie burgemeester-en wethouders 0 voor het komende jaar. Wet houder Eveleens had weinig R moeite met de beantwoording van veelal detailvragen. De >p! term „kretelogie" viel menig 01 maal o.a. bij de uitbreiding iB van sportgelegenheden. Wet- houder Eveleens zag planolo- 1 gisch weinig mogelijkheden er om nieuwe sportcomplexen )n neer te zetten. Voorschoten ei raakt volgebouwd en de be- ge bouwde kom is omkneld door ja het buiten- en het natuurge- h bied. De realiteit is dat er ei slechts mogelijkheden zijn ir voor kleine sportvelden. Bin- xj nen Voorschoten is er alleen nog ruimte voor sportvelden op het tracé van de toekomsti ge rijksweg 11-west. Deze weg wordt door Voorschoten als ongewenst beschouwd. Diverse oude woningcomple xen o.a. in de Vlietwiik zijn aan renovatie toe. Het betref fen vooral de kort na de laat ste wereldoorlog gebouwde woningwetwoningen. Er zijn plannen voor 100%, 60% en 30% herstelwerkzaamheden. Hoewel het overleg met de be woners nog moet geschieden, wordt verwacht dat een 100% renovatie niet haalbaar is in verband met de daarna ko mende drastische huurverho ging- Maatregelen om geluidshinder en -overlast tegen te gaan, zijn in de praktijk moeilijk, uit voerbaar. Gebleken is dat de geluidshinder voor de wonin gen langs de verkeerstraverse het toelaatbare al overschre den heeft. Omdat er inmiddels ook klachten zijn over de ge luidshinder van de kerkklokk- ken zal de gemeente met een „decibellenmeter" een onder zoek instellen. De aktieve rol van toekomsti ge bewoners bij de realisering van een nieuwe woonwijk zoals o.a. in Bijdorp en Ter Waddingerhoek is tijdrovend en vraagt extra werk voor het- ambtelijk apparaat. Met de on dervindingen opgedaan in twee woonwijken kan het overleg soepeler gaan gebeu ren. B. en w. gaan echter door met het bepraten van de vormgeving van een wijk met toekomstige bewoners. Verschil van mening bleef er bestaan tussen wethouder Eve leens en de VVD en D'66 over de toekomstige bebouwing van Ter Waddingerhoek II. In dat wijkje komen woningen voor ambtenaren, politie en onder wijzend personeel. Beide frac ties zijn akkoord zodra het ambtenaren e.d. betreffen die ver van hun werk wonen, maar zij menen dat die wijk niet bestemd mag worden om reeds gevestigde ambtenaren in Voorschoten de gelegenheid te geven tot een betere huis vesting. Die ambtenaren moe ten een betere huisvesting krijgen door middel van de woningadviescommissie, an ders gaan zij voor de vele an dere woningzoekenden. van voorgaande jaren, die volgens hen alleszins be vredigend zijn te noemen. Met name wilde de meer derheid van de raadscom missie dat de onroerend- goed-belasting voor 1980 wordt bevroren. Wethouder Van Schagen was het er wel mee eens dat de belastingen in War mond erg hoog zijn, maar hij wees er op dat het voorzieningenpeil navenant is. Tevens beschikt Warmond niet over be langrijke winstgevende gemeentebedrij ven of over andere belangrijke bronnen van inkomsten. Dat was de heer Corijn bepaald niet met hem eens. Hij noemde het zandwinningsbedrijf een flinke winstgevende onderneming. De heer Ra ming herinnerde eraan dat ook in voor gaande jaren er plotseling overal potjes met dekkingsmidden gevonden zijn en dat dat ook het komende jaar wel weer het geval zal blijken te zijn. Hij vond met de heren Vreeken, Corijn en Van der Rest dat Warmond niet met kop en schouders boven het landelijk gemiddel de hoeft uit te steken. In Warmond betaalt een inwoner gemid deld f 148,-- onroerend-goed-belasting, terwijl dit landelijk 125,-- is. Als com pensatie voor het niet doorgaan van de belastingverhoging (f 25.000,--) koos men in meerderheid voor het niet aan stellen van een extra medewerker voor de dienst Gemeentewerken. De heren Singerland en Stol onthielden zich van stemmen. De heer Slingerland stelde voor een bedrag van 5.000,-- uit de winstuitkering van het Streekenergiebe- drijf „Rijnland" aan te wenden voor be vordering van energiebesparing. Dit be drag zou elk jaar met 5.000,-- moeten worden verhoogd. De overige leden van de raadscommissie steunden dit voorstel. Oeververbinding Naar aanleiding van het voorstel mee te werken aan het realiseren van een pont nabij de Zijl ten bate van de agrariërs in de polder Zwanburg stelde de heer Ra ming voor de hele oeververbinding naar Koudenhoorn opnieuw ter discussie te stellen. 'Wellicht zou een combinatie van een oeververbinding zowel naar Kou- denhooijn als naar Zwanburg nog moge lijk zijr.t, volgens de heer Raming. Dit voorstel! wekte bij enkele raadsleden grote v erbazing omdat de gemeenteraad al tot tjweemaal toe heeft besloten een brug n;iar Koudenhoorn te bouwen die uitsluit» tnd geschikt is voor voetgangers. zijn hier zeer lange be over gehouden waarna is voor een smalle brug en een andere ontsluiting voor de De reinigingsrechten zullen het komen de jaar1"! met 15% moeten worden ver hoogd. IDe raadscommissie vond dit wel een reëisl voorstel. De bijzondere tarie ven voop- bejaarden blijven gehandhaafd. 1 „ALLEEN AANLEG KLEINE SPORTVELDEN MOGELIJK" 2 I nagekomen worden". „Wij we ten dat de gereformeerde kerk bereid is onder een aantal voorwaarden de grond te ver kopen". De heer J. van Leeu wen. voorzitter van de com missie Beheer van de Gerefor meerde kerk in Katwijk, beaamt de woorden van Sloots. Volgens de heer van Leeuwen heeft de commissie Beheer in formele kontakten met de ge meente gehad, maar is er ech ter nog geen serieus antwoord op gevolgd. Toch hoopt de heer Van Leeuwen dat voor het eind van het jaar het een en ander geregeld wordt. Wel heeft de gemeenteraad in Katwijk september een bedrag van 25.000 gulden gevoteerd voor bouwkundige tekenin gen, die aan de uitbouw vooraf moeten gaan. Maar de op dracht is nog steeds niet aan een architect voorgelegd, om dat de onderhandelingen tus sen de gereformeerde kerk en de gemeente die in handen ge steld zijn van wethouder Van Dijk (SGP), nog officieel moe ten beginnen, terwijl onofficië le kontakten ook nog niet ge legd zijn. Voor Rob Sloots zijn deze on doorzichtige handelingen een probleem. „Wj weten niet waar we aan toe zijn, en voor programmering op langere termijn is dat fnuikend. „Een goed programma moet ruim schoots van te voren vastge legd worden, maar, aldus Sloots, wij hebben het idee dat de uitbouw ieder moment kan starten, en de sociëteitsruimte dus dicht moet".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7