Reconstructie van Westerdijk moet nog langer wachten Voortbestaan streekmuziekschool nagenoeg verzekerd Wethouder Ver dier op de bres voor het bijzonder onderwijs LEIMUIDEN HEEFT SLUITENDE BEGROTING MAAR: Poppenkunst uit Hazerswoude Stompwijkse tuinders willen gas NIEUW JEUGDGEBOUf; IN WOUBRUGGE Aarden Wal weert geluid provinciale weg BIJ BEHANDELING ONDERWIJSBEGROTING LEIDERDOR Jeugdgroepen in Aarlanderveen adopteren jongetje Burgemeester verbiedt NPN demonstratie REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGM AE ifgh fgh De in slechte staat verkerende Westerdijk. LEIMUIDEN De gemeente Leimuiden heeft voor het begrotingsjaar 1980 een slui tende begroting. De reconstructie van de Westerdijk, die al jaren op de prioriteiten lijst staat, moet echter weer wachten tot 1981 (of volgende jaren). Met de reconstruc tie, die mede gezien de gehouden hoorzitting over het plan broodnodig is, kan dit jaar niet worden begonnen. De dekking voor het benodigde geld kan niet gevonden worden. Zou het plan alsnog worden opgenomen in de begroting dan betekent dit een tekort van 130.000 gulden. Verder heeft het als ge volg "dat alle andere noodzakelijke voorzie ningen worden geblokkeerd" aldus het col lege. De bedoelde projecten zijn ondermeer: uitbreiding van het sportveldencomplex met een derde veld; reconstructie van de Herenweg; aankoop en inrichting van een nieuw woonwagenkamp en de bouw van achttien 'Van Dam eenheden' en 58 premie- /woningwetwoningen in de Polder nabij de Raadhuislaan. Het college wijst er eveneens op dat het overleg met de bewoners van de Westerdijk nog moet plaatsvinden. Het college: „Tot uitvoering van de reconstructie van de Westerdijk kan nog niet worden overgegaan, aangezien bij een ge raamde investering van twee miljoen gulden voor de hieruit voortvloeiende kapitaallasten van 260.000 gulden geen dekkingsmiddelen be schikbaar zijn". Overigens heeft de Technische Dienst nu een verbeteringsplan klaar dat in de raadsportefeuille ligt. Het derde veld voor de voetbalvereniging 'Kic kers 69' is hard nodig. In een gesprek met het bestuur van de vereniging is vast komen te staan dat voor het grote aantal junioren- en se niorenelftallen niet voldoende ruimte beschik baar is. Een derde veld is hard nodig. Het veld wat nu wordt aangelegd betekent voor de ge meente een last van 60.000 gulden. Dit bedrag kan worden opgevangen door de huur te ver hogen en het onderhoud aan het veld over te laten aan de leden van de vereniging, zoals dat ook bij de overige twee velden het geval is. De tennisvereniging krijgt eveneens de kans om het veldenbestand uit te breiden. De lasten kunnen worden gedekt door de huur van de tennisvereniging te verhogen. Woningbouw Het voornemen om 18 'Van Dam eenheden' en 58 premiekoop/woningwetwoningen in de Pol der bij de Raadshuislaan te bouwen, is een lo gisch gevolg van hetgeen in dit gedeelte al is gebouwd. Mede door de aanleg van goede ont sluitingswegen in dit gebied ligt de bebouwing van dit poldergedeelte voor de hand. Het aantal woonschepen zal met vier worden verminderd. Drie eigenaren van een woonboot hebben een terrein toegewezen gekregen voor de bouw van een woning en één woonbooteigenaar krijgt een woning. In verband met de invoering van een precarioverordening (waar ondermeer de tarie ven voor afgemeerde jachten in vermeld zijn) verwacht het college in 1980 een voorstel in te iet oste dienen over het te voeren woonschepenbelei Het is de bedoeling dat ook de Dorpsstri vei wordt gereconstrueerd. De middenstand woi ms< bij het opstellen van het plan betrokken, woningen in de Dorpsstraat, aan de zijde v de Kloofweg, worden aangesloten op de rio ring die binnenkort langs de Kloofweg woi? aangelegd. Een tweede reconstructie betreft Herenweg. Het wegprofiel is dermate slecht i een spoedige reconstructie onontkoombaar De provincie draagt 75 procent bij in de kostf Ter overweging aan de raad wordt de aan van een fietspad meegegeven gezien de gn verkeersdrukte op deze weg. De lasten hi orc voor zijn 60.000 gulden. Het terreintje tussen de Acacialaan en de spe oei tuin 'De Peppel' wordt opnieuw ingericht, overlast die de bewoners hadden van het storte afval en hondenvuil behoort hiermee het verleden. Het ligt. verder in de bedoeli enkele parkeerplaatsen te creëren. Met i werk is een bedrag gemoeid van 15.000 guld r !un ■of ALPHEN AAN DEN RIJN Het voortbestaan van de Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn, waar aan ook de gementen Ter Aar, Zevenhoven en Nieuw- veen deelnemen lijkt sinds gisteren nagenoeg verze kerd. Op een openbare ver gadering in het raadhuis te Alphen bleken de drie „bui tengemeenten" in principe akkoord te kunnen gaan met een voorstel van Al phen over de te verdelen kosten voor dit jaar. De di verse gemeenteraden zullen nu nog formeel hun goed keuring daaraan moeten hechten. Daarmee is overi gens niet alle pijn geleden. De buitengemeenten willen ook nog meer zekerheid over de plannen (beleid) van de muziekschool voor de ko mende jaren. De beslissende vergadering zal worden ge houden op 7 december. Met het (financiële) voorstel van Alphen konden de drie gemeenten instemmen omdat de daarin voorgestelde bedra gen overeenstemden met hun wensen. Eerder hadden deze gemeenten laten weten de sa menwerking (gemeenschappe lijke regeling) te zullen opzeg gen als de kosten van een eer der voorstel gehandhaafd zou den blijven. Deze konden iets worden gedrukt omdat Alphen afzag van het eerder geclaim de deel van de provinciale subsidie voor de drie buitenge meenten. Alphen viel buiten de subsidie van de provincie met de komst van de 50.000e inwoner. De gemeente meende evenwel toch aanspraak te kunnen maken op een deel van de resterende subsidie om dat de afgelopen jaren de bui tengemeenten ook hadden meegeprofiteerd van het veel hogere bedrag dat toen Alphen jaarlijks kon incasseren. Na „net gebaar" van Alphen blijft er voor Ter Aar dit jaar te betalen een bedrag van ruim 70.000,-, voor Nieuw- veen, ruim 22.000,- en voor Zevenhoven, ruim 13.000,-. Deze laatste gemeente tilde overigens minder aan de hoog gestegen kosten maar stelde, en doet dat nog steeds, de deel name afhankelijk van het blij ven van Ter Aar en Nieuw- veen. Alphen neemt met ruim een half miljoen het grootste gedeelte voor haar rekening. De totale lasten voor dit jaar zijn getaxeerd op bijna 1,2 mil joen gulden. Volgend jaar zul len alle bedragen naar ver wachting met 10% verder stij gen. Hoewel het voortbestaan van de muziekschool dus nagenoeg verzekerd is, zijn er nog wel enige andere rimpels glad te strijken. Het was met name burgemeester Verhoef van Ter Aar die duidelijkheid wenste voor de toekomst. Het voorstel van Alphen zal hij, zo maakte hij bekend, in „zijn" gemeen teraad verdedigen. Maar die zelfde raad wil hij ook een meerjarenplanning kunnen aanbieden waar de deelne mende gemeenten niet alleen achter kunnen staan maar ook, en dan vooral financieel, mee uit de voeten moeten kunnen. Voor de finale verga dering van 7 december a.s. moet er volgens Verhoef in ie der geval wat meer bekend zijn over de plannen voor de komende jaren. De direkteur van de muziekschool, L. Peijs, waarschuwde voor het nemen van overhaaste stappen. Vol gens hem was het onmogelijk om in enkele weken tijd een beleid in elkaar te spijkeren dat tot in alle details uit gewerkt zou zijn. „Het is gè- vaarlijk om een beleid van 5 jaren af te laten hangen van één vergadering", zo stelde hij. De Alphense wethouder, me vrouw H. Donker, meende dat in die bewuste vergadering mogelijk wel al een aantal hoofdlijnen kunnen worden aangegeven. Zeker zal er vol gens haar een antwoord gege ven moeten worden op de vraag of de norm van 2 Vi leer ling per uur gehandhaafd kan blijven, wat de maximum tijd moet worden waarbinnen de leerlingen de gesubsidieerde lessen kunnen volgen en of de subsidietoekenning al dan niet op de helling zal moeten. M JIV1J De twee poppenmaaksters rechts Joke Grobben en links Marrie de Hollander. HAZERSWOUDE Twee kunstena ressen uit Hazerswoude exposeren vanaf aanstaande zaterdag in Zoeter- meer, bij Henny van Weegen in de Zoetermeerse Dorpsstraat 145a. Marry de Hollander en Joke Grobben tonen op dit adres, een antiekwinkeltje, hun collectie eigengemaakte poppen. Een bijzonder geschikte plaats volgens de twee aangezien "een galerie een te 'koele' omgeving is voor de poppen". Joke Grobben is een jaar of drie geleden met het poppenmaken begonnen. In die tijd heeft zij een eigen stijl weten te ontwikkelen die gein- spireerd wordt door kinderen en door de stof fen die zij gebruikt. Volgens Joke moeten „pop- penkopjes ook echt poppenkopjes hebben, ik probeer ze niet echt te laten lijken". Marry daarentegen maakt poppen die op mensenfigu ren lijken, zoals "boer en boerin" en "twee zus jes". De in totaal negentwintig poppen zijn te bezichtigen in het antiekwinkeltje van 24 no vember tot 4 december. LEIDSCHENDAM Stompwijkse tuinders en ook huis in zinnen in wat afgelegen gebieden krijgen binnen 14 daj -no een uitnodiging om over aansluiting op het aardgasnet ;si komen praten. Dit heeft wethouder J. J. Meijer gisteravo geantwoord op een vraag van CDA-fractievoorzitter C. de Ruijter in de commissie voor het gas- en electriciteits drijf. De heer De Ruijter zei dat bij een onlangs ingedies u aanvrage de tuinders de indruk hebben gekregen niet aanmerking te komen en evenmin rijkssubsidie te zuil krijgen. Wethouder Meijer herinnerde er aan dat bij de aanleg in ll|e 0 alle tuinders voor 1500 gulden een aansluiting konden krijgMsr maar dat daarvan in Stompwijk geen gebruik was gemaakt!^' 1974 hadden vijf tuinders aan het Oosteinde opnieuw aansluiti)r gevraagd. Hoewel superonrendabel, aldus de wethouder, hebtf'ë1 B. en W. zich toen opnieuw positief opgesteld en een voorstel ft0 1 daan dat zelfs volgens het Landbouwschap als redelijk werd o^'£ schouwd. De tuinders hebben zich toen voor de tweede keerfya' ruggetrokken en nu hebben zij via de Dorpsraad weer om gevraagd. De wethouder heeft de Dorpsraad meegedeeld aanmeldingen aan het gasbedrijf moeten geschieden. Wel is voor subsidie nu te laat, aldus de heer Meijer, en de kosten niet onbelangrijk gestegen. Het Hoogheemraadschap Rijnb moet namelijk een aanlegvergunning verlenen voor een hojj^'S drukleiding en bovendien zijn er kosten voor aanleg op of liew^a onder andermans eigendom. Deze week zijn formulieren uitgS reikt aan tuinders en enkele huisgezinnen. De indruk dat aaf^^ vragers nul op het request hebben gekregen berust op ni<"~~ maar het zal allemaal wel duur worden. WOUBRUGGE Reeds enige tijd bestaan er plannen vo» een nieuw jeugdgebouw voor Woubrugge. Het oude gebouj „Immanuel" aan de Comriekade vertoont veel gebreken is dus hard aan vernieuwing toe. Om de zaak van de grot te krijgen is er een bouwcommissie in het leven geroepi -m, die er voor moet zorgen, dat het benodigde geld bij elkai j komt. Een van de eerste akviviteiten van de commissie is het organis ren van een bingo-avond op 21 november. Kwart voor zeve wordt gestart in de Pastorie van de Hervormde kerk voor gezii [)J nen met kinderen. Om kwart over acht worden de andere b ,r; langstellenden er verwacht. In het vooijaar staat een grote ron melmarkt op het programma. Nu reeds wordt begonnen met h verzamelen van attributen voor deze markt. Diegene, die ie 111 heeft voor de rommelmarkt wordt verzocht kontakt op te né Zt men met L. van der Vaart (01729-8444) of T. van den Eii \bi (01729-8166). Jeugdbende aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gistermorgen zes jongens uit Alphen aangehouden in de leeftijd tussen 13 en 15 jaar en een 14-jarige knaap uit Nieuwkoop die van huis was weggelopen. De jongens hadden vernielin gen aangericht aan de volks tuinen en de huisjes daarbij, aan de Europasingel. Tevens hadden ze een inbraak ge pleegd de nacht ervoor in de LTS aan de Bosparkweg. Daar hadden ze een hoeveelheid si garetten gerookt en flesjes fris gedronken. Verder waren ze ook op bezoek geweest in Avi fauna. Daar werd niets buitge maakt. In een nissenhut van een be drijf dat woningen bouwt aan de Spoorlaan te Zwammerdam werd ook ingebroken. Vermist werd gereedschap ter waarde van 1600, Overvaller Wassenaars postkantoor gepakt WASSENAAR De herover van het Wassenaarse posta gentschap 'Pen Deyl' is 18 november in Rotterdam ge arresteerd. De 33-jarige man had maandag 12 november de beheerster van het agent schap 2300 gulden lichter ge maakt. Hij gebruikte daar bij een alarmpistool, dat in zijn woning in Den Haag werd gevonden. De man werd door de beheer ster en een getuige herkend en heeft inmiddels bekend. Hij wordt vandaag nog voorgeleid voor de officier van justitie. Van het gestolen geld is nog niets teruggevonden. WOUBRUGGE De ge luidswal tussen de provin ciale weg T20 en de nieuwe wijk Woubrugge zuid/west nadert zijn voltooïng en moet de geluidsoverlast van de weg op gaan van gen. Bij het ontwerpen van de nieuwe wijk werd al gauw gewezen op de storende hoe veelheid geluid, die de pro vinciale weg vooral in de spitsuren veroorzaakt. Bij metingen kwam men tot 64 dicibels en dat is volgens de wet op de geluidshinder die overigens nog niet funktio- neert vier eenheden te veel. Enkele oplossingen werden aangedragen, maar men koos uiteindelijk voor een geluids wal. Deze wal moest 1 meter hoog worden. f>Ju ligt hij er, weliswaar wat hoger, maar na inklinken van de grond moet de zaak in orde zijn. Be groeiing zal het geheel in de loop van volgend jaar fraaier maken en dan kunnen de be woners aan de noordzijde van de weg rustig wonen. Ook aan de zuidzijde van de weg staan echter huizen. De bewoners ervan zitten zoge zegd met hun neus op de rij baan. Ook zij zullen wel veel last van de herrie hebben. Blijkens informatie valt dat echter allemaal wel mee. „Je went eraan", zeggen ze. LEIDERDORP Het is niet tot een botsing tussen de raadsfractie van het CDA en de eigen wethouder van onderwijs Jos Verdier geko men. Het CDA heeft genoe gen genomen met de dins dagavond door de wethou der gedane toezeggingen. Dat bleek tijdens de gistera vond voortgezette begro tingsbehandeling. De groot ste vrees van het CDA was dat het bijzonder onderwijs in de financiële problemen zou komen, als gevolg van het uitstel van het groot on derhoud aan de openbare la gere scholen. Gisteravond bleek dat het be stuur van de vereniging vóór Protestants Christelijk Onder wijs in een brief aan de Raad van haar bezorgdheid had blijk gegeven. Wethouder Ver- dier verklaarde dat het nooit in zijn bedoeling had gelegen het bijzonder onderwijs in een moeilijke positie te brengen. „Dat mag U van een wethou der van deze signatuur niet verwachten", zo stelde hij. Hij herhaalde nog eens zijn toe zegging, dat als de taxaties ten aanzien van het onderhoud foutief zouden zijn dit ook be grotingstechnisch zijn conse quenties zou hebben. Voor het CDA was er toen geen aanlei ding meer tegen de begroting van onderwijs te stemmen. Het CDA bleef wel bij monde van het raadslid A. Roest be zwaar houden tegen de inscha^ keling van WSW-ers bij het schoonmaken van schoolloka len. Hij verlangde van het col lege op korte termijn een op lossing. Wethouder Irma Ge- hner-Ellenberger (VVD) kon digde aan een discussienota over dit probleem op te stellen en deze spoedig aan de Raad te zullen aanbieden. De raadsleden toonden zich over het algemeen ingenomen met de antwoorden van het college van burgemeester en wethouders, waarop het over grote deel van het in eerste in stantie aan het adres van het college gerichte kritiek werd ingeslikt. Alle aangekondigde moties werden dan ook terug genomen. De Raad aanvaard de tenslote met algemeè stemmen de begroting voT het volgend jaar. Ook stelde J Raad het beleidsplan voor jaren 1980 tot en met 19) vast. Van het plaatsen van geluic m schermen langs rijksweg A z zoals in het beleidsplan votei 1980 was opgenomen, zal ve ec moedelijk niet veel komen. I iez deelde wethouder J. Bezem w; (PvdA) mede op vragen Vi rie het VVD-raadslid Th. Stuive ;e berg. Het wachten is op de u komsten van een onderzoi er naar de effectiviteit van de ne schermen van Rijkswatersta en dat zal nog wel even dun zo vreesde wethouder Bez mer. TER AAR De St. Ba- vogroep en de Rooms Katholieke Meisjesgil den, twee jeugdgroepen uit Langeraar, hebben in via het Foster Parent Plan het Indonesische jongetje Basri financieel geadopteerd. De aanlei ding voor het project is tweeledig. Ten eerste het uitroepen van 1979 tot het 'Jaar van het Kind' en bovendien maken de jeugdige leden van de groepen kennis met de problemen in de 'Derde Wereld' De achtjarige Basri woont in het armoedige dorp Bontolan- ra op het eiland Celebes. Het woonhuis van Basri is niet veel meer dan een houten hut zonder stromend water, elec- triciteit of andere noodzakelij ke voorzieningen. Zijn vader is tuinier en heeft de grootste moeite om de financiële eind jes aan elkaar te knopen. In ie der geval verdient de vader van Basri te weinig om de schoolkosten van zijn zoontje te betalen. Basri, die erg graag verpleger wil worden, zit in de eerste klas van de lagere school. Aan het beroep dat hij later wil kiezen is overigens zeer grote behoefte aan in de streek waar hij woont. Ge zondheidszorg komt in de om geving van Basri nauwelijks voor. De twee groepen uit Lange raar hebben de zorg voor Basri op zich genomen voor de ko mende vijf jaar. Voor dit doel gaan zij allerlei acties op touw zetten, die het benodigde geld van vijfhonderd gulden per jaar bijeen moet brengen DEN HAAG Burgemee ter Schols van Den Has heeft de Nationale Part Nederland geen toestel [a| ming gegeven zaterdag c* demonstatieve optocht di Den Haag te houden. ktj. De partij had willen betogf tegen wat zij noemt stroom profiteurs, die op de si nc ciale voorzieningen in Nede land afkomen". De partij hee overigens laten weten, dat I zich van een verbod niets aai trekt en haar plannen gewoc zal doorzetten.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4