Studerende en werkende jongeren lebben geen contact in 'Kweeklust' Historie van Leidse paardetram in boek voor Gospeleon eert in Zuiderkerk de liefhebber EXPERIMENT MISLUKT \lerni euwing van valmuren Oude Singel Politie moet otos vernietigen Kraan veroorzaakt opstoppingen in Breestraat Gii TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 Bijzonder concert De cellist Anner Bij Ism a en de contra-bassist Anthony Woodrow geven morgen een concert in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest 45. Op het programma staan werken van Del Violone, Bach, Ga- brielli, Boccherini, Boukinik en Rossini. Het concert begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn te krijgen bij het bureau van K O aan de Oude Vest en vanaf half acht aan de Kapelzaal. Arabische films Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat vertoont vanavond twee films uit Tunesië. Het zijn „Sejnane" van regisseur Ammar en „Soleil des Hyé- nes" van regisseur Behi. „Sejane" gaat over de nationale strijd tegen het Franse kolonialisme in het Tunesië van de jaren vijftig. „Soleil des Hyénes" is een aanklacht tegen de exploitatie van Tunesische vissers die hun traditionele ma nier van leven moeten opgeven ten bate van het vakantie- plezier van de Europeanen. De filmvoorstellingen begin- hen respectievelijk om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt per film vier gulden, drie gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden voor LVC-leden. Vrou wengroep Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 start volgende week een vrouwengroep. De groep komt dins dag 27 november om acht uur voor het eerst bijeen. Zij is bedoeld voor vrouwen die eens met andere vrouwen willen praten over onderwerpen die te maken hebben met de positie van de vrouw in deze samenleving. Het is de bedoeling met de groep tien achtereenvolgende dinsdagen bijeen te komen. Meer informatie over de vrouwengroep is te krijgen via telefoonnummer 149180. The Lord's Folks Jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt zaterdag 24 november een eucharistieviering in de Herensingelkerk Voorganger is pastoor P. de Ridder. Het koor en het combo staan onder leiding van dirigent J. van Beieren van Ber gen en Henegouwen. De viering begint om zeven uur. As en diamant Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 ver toont maandag 26 november de uit 1958 daterende film „As en diamant" van de Poolse regisseur Andrej Waj- da. Het is de laatste film van een triologie die is ge wijd aan de jongere Poolse generatie die is opgegroeid in de oorlog. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Vakbondsschool FNV De Federatie Nederlands Vakverbond (FNV) start woens dag 28 november een cursus vakbondsschool in Leiden. De bijeenkomst wordt in het café-restaurant Eigenzorgaan de Stationsweg 29 gehouden en begint om acht uur. De vakbondsschool wil zich met de deelnemers aan de cursus oriënteren op een aantal maatschappelijke problemen, die worden bezien vanuit het standpunt van de vakbeweging en vanuit de ervaringen en betrokkenheid van de deelne mers. Vanuit de eigen situatie worden vraagstukken als loon, arbeidsomstandigheden, sociaal beleid, de onderne ming, de vakbond in de onderneming en het medezegen schap behandeld. Voor nadere informatie kan gebeld wor den naar de afdelingssecretaris tel. 071-211083. Ein i-' -/ EIDEN Deze week is begonnen met de vernieuwing van walmuren langs de Oude Singel tussen Houtmarkt en i„ arktsteeg. Het werk, dat naar schatting 2,8 miljoen gul- *n kost, wordt uitgevoerd in vijf fases. et gedeelte Koolstraat-Houtmarkt, «jat aanvankelijk niet in het an was opgenomen, is nu het eerste onderhanden genomen, olgens de planning is dit deel eind januari gereed. De vernieu- ing van het gedeelte Korte Mare tot Oude Singel wordt ver- ilgens aangepakt. Het gehele karwei is waarschijnlijk in juni 'a,Jl81 gereed. de eerste fase blijft de verkeersafwikkeling via Langegracht- oolstraat-Oude Singel gewoon in stand. In de andere fases ordt de bereikbaarheid voor bewoners en bedrijven zo goed nogelijk veiliggesteld door een rijstrook van 4,5 meter breed, 'iteraard is het niet mogelijk op die gedeelten waar wordt •werkt auto's te parkeren. les en Hoeven aan college: EIDEN Het PvdA-raadslid mevrouw J. Hes en het PN-raadslid D. Hoeven vinden dat foto's die de politie ver meit van personen die onder verdenking van een misdrijf laan, moeten worden vernietigd zodra de persoon wordt "ijgesproken of" wanneer ontslag van rechtsvervolging Ni»lgt. Dit stellen de raadsleden in aanvullende vragen aan n, it college over over de registratie van persoonsgegevens »or de politie. :o V ebleken is dat door de politie foto's worden verzameld van de- onstraties. Volgens de officiële verklaring van de politie-com- issaris handelt het hier om foto's die na enkele dagen worden irnietigd. De raadsleden vragen het college hoe het dan kan 2 (j it deze foto's pas na twee maanden na het gebeurde worden 102 igevraagd en waarom, als er niets geheimzinnigs aan het ge- ïel is, de betreffende fotograaf om geheimhouding wordt ver- \ht. jHolesterende beschonkene BEIDEN Een 21-jarige Leidenaar heeft in een Bonken bui twee burgers danig toegetakeld. Om B?ee uur vanmorgen bewerkte de man een cafébe- oeker aan de Oude Herengracht met een asbak. et slachtoffer, een 22-jarige Leidenaar, liep een hoofdwond op. nige tijd later sloeg de alcoholliefhebber een leeftijdgenoot uit eiderdorp aan de Langegracht van zijn fiets af. Het slachtoffer eeg eveneens slagen in het gezicht en het rijwiel werd ver- Demonstratieve Uitvaart Echte Nederlandse Fietsbond LEIDEN De afdeling Leiden van de Echte Neder landse Fietsbond zal zaterdag 24 november de „laat ste veilige fietser" symbolisch ten grave dragen. Ge heel in overeenstemming met de wensen van de overledene zal het stoffelijk overschot niet met rouwwagens, maar per bakfiets naar de laatste rustplaats worden gevoerd. De uitvaart begint om twee uur bij de Hartebrugkerk. De aan spreker zal op verschillende plaatsen in Leiden een lijkrede houden die in het teken staat van de onveilige verkeerssituatie ten aanzien van fietsers. Tijdens de lijkrede zal de geest van de overleden fietser ronddolen. Ook zal er gedurende de actie een overlijdensbericht worden uitgedeeld. „Toch nog onverwachts is, tot onze grote droefenis, in de toenemende verkeerschaos ten ondergegaan: de laatste veilige fietser. De roekeloosheid waar mee de mens vandaag de dag auto's koopt en gebruikt is hem te veel geworden. Hij zal nog lang in onze gedachte voortfietsen". aldus luidt het overlijdensbericht. Vreugde om Oranje LEIDEN De fel bevochten zege van het Nederlands elftal gisteren tegen de D.D.R. was voor enige Leidenaars aanlei- ding om op nogal hartstochtelijke wijze de overwinning te vieren. Gisteravond werd de politie op de Beestenmarkt om assistentie gevraagd. Het bleek allemaal mee te vallen, want de sportieve agenten wisten de gemoederen al snel te kalmeren. Iets rustiger en zonder verdere moeilijkheden vervolgden de supporters hun zegetocht. LEIDEN Het boekje over de ge schiedenis van tweeëndertig jaar Leid se paardetram, dat onlangs door uitge verij E.J. Brill is uitgegeven, zal de liefhebber geïnteresseerd kunnen le zen. Behalve voor belangstellenden in het spoor- en tramwezen en degenen, die de historie van de Sleutelstad na aan het hart ligt, is het ruim zestig bladzijden tellende boekje (prijs: 24,- niet altijd even gemakkelijk te ver teren. De fraaie foto's die bij menig le zer nostalgische gevoelens zullen los maken, zijn evenwel zeer de moeite waard. In de eerste hoofdstukken behandelt au teur J. De Graaf de opleving van de Leidse economie, die door de groei van het railverkeer werd gestimuleerd. Door de uitbreiding van de stad en doordat steeds meer mensen het buitenleven ver kozen boven het leven binnen de singels, werden de afstanden al snel moeilijk te overbruggen. En zo ontstond, in navol ging van de Residentie en Amsterdam, behoefte aan meer openbaar vervoer, zoals de paardetram. De Graaf behandelt vervolgens de strubbelingen voordat de eerste Leidse paardetram kon vertrek ken; van de falende pionier Jan Hendrik de Haan in 1877 tot de in het begin voort varende firma Crans Co. uit 's-Graven- hage en het rijden van de eerste paarde tram op 22 november 1879. Trampaard Een apart hoofdstuk heeft de auteur ge wijd aan het beschrijven van het wel en wee van de trekpaarden. In deze interes sante verhandeling behandelt hij onder meer de voedertijden en hoeveelheden voedsel, het dienstrooster en de invloe den van de Vereniging Dierenbescher ming. In het boek staat bijvoorbeeld ver meld, dat de dierenbescherming er toen tertijd voor heeft, gezorgd, dat de toch al zeer zwaar belaste beesten geen halt meer hoefden te houden op hellingen, waardoor de paarden minder vermoeid raakten en de rit, als prettig neveneffect, sneller verliep. Wat waarschijnlijk ook weinig lezers weten, is, dat er net als met de huidige automobielen voor de paarden een afschrijvingsregeling be stond van twintig procent per jaar. Verder wordt het reilen en zeilen van de eerste tot de laatste rit beschreven. Van de eerste moeilijkheden de ritten moesten vanwege hevige sneeuwval ge staakt worden tot de laatste kleine on gelukken. Vervolgens tekent de schrijver de Britse inmenging in de Leidse Tram way Maatschappij, het einde van de Ha- venlijn en de overname door de Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij tot de opkomst van de elektrische tram, waar mee de Leidse paardetram definitief werd ontzadeld. In het boekje worden veel facetten van de paardetram belicht. De historie van de Leidse paardetram is in de zesentwintig bladzijden tellende uitgave nauw verwe ven. Nogmaals, voor belangstellenden in deze materie is 'De Leidse Paardetram' een prettig te lezen en informatief boek je. EIDEN Werkende jongeren en studen- n zoeken nauwelijks contact met elkaar. »n experiment, dat twee jaar geleden werd igezet om dit contact in de jongeren-stu- in ten flat 'Kweeklust' aan de Leidse Vier- ighlaan tot stand te brengen, is dan ook een fiasco uitgelopen. De algemeen waar- lembare tendens is, dat noch de studenten, och de werkende jongeren behoefte aan «nadering blijken te hebben, maar dat bei- groeperingen ook onderling weinig moei- t doen eens bij elkaar over de drempel te omen. Het experiment is grotendeels mis- kt, hoewel er in de flat wel degelijk jonge- iw'l n aanwezig zijn, die in het experiment te- Pai urgesteld zijn en die graag een tegenge- elde situatie in 'Kweeklust' hadden aange- offen. et samenwerkingsproject tussen de Stichting udentenhuisvesting en de Stichting Huisves- Fiim >8 Werkende Jongeren (SHWJ), had onder eer ten doel effectiever te werk te kunnen lan. In het verleden ressorteerde de Stichting udentenhuisvesting namelijk onder het mi- sterie van Onderwijs en de SHWJ onder olkshuisvesting. Vooral toen Studentenhuis- itsting ook onder Volkshuisvesting kwam te illen. leek het de beide stichtingen zinvoller de toekomst te gaan samenwerken. Met twee ichtingen voor één doel maak je meer vuist, redeneerde men. Zo werd besloten, dat alle •uw te starten projecten in een min of meer (operatieve vorm zouden geschieden. Wat dat kelijke aspect van de samenwerking tussen •ide stichtingen betreft, lijkt alles vooralsnog lar wens te verlopen. en eerste resultaat van de samenwerking was 'Kweeklust'-flat aan de Vierlinghlaan voor ten en werkende jongeren. Een van de oorza ken kan zijn, dat iedere kamer van eigen sani taire voorzieningen en kookgelegenhied is voorzien In studentenflats zijn de bewoners vaak wel genoodzaakt contacten te leggen, al leen al vanwege het gezamenlijk gebruik van bijvoorbeeld de keuken. „Ik ben hier juist ko men wonen om een beetje contact met leeftijds genoten te krijgen. Fijn, met allemaal jongeren in een flat. Na twee jaar kennen je eigen buren je nog niet eens. Ik bezorgde laatst een pakje, maar bijna gelijk ging de deur weer dicht. Mijn buren wisten niet eens, dat ik naast hen woon de. Het lijkt hier wel een bejaardenhuis.", aldus een bewoonster van 'Kweeklust'. Mededelingen Degenen, die de flat verlaten en die nog even op het mededelingenbord in de hal kijken, le zen het volgende bericht: 'Aan de bewoners van het pand waaruit in de nacht van 17 op 18 november keiharde muziek, luidkeels gezang en hard gestamp heeft geklonken; nog hartelijk bedankt, namens allen, die erdoor uit hun slaap zijn gehouden.' Wellicht is dit verwijt tekenend voor de situatie, die momenteel in de flat heerst. Een situatie, die menig jongeling zich twee jaar geleden, bij het betrekken van de ka mers, averechts had voorgesteld. Uit zakelijk oogpunt kan de samenwerking tussen de Stich ting Studentenhuisvesting en de SHWJ onge twijfeld succesvol genoemd worden, maar het menselijke aspect, de toenadering tussen twee in de praktijk sterk gescheiden groepen, laat op z'n zachtst gezegd sterk te wensen over. Wat dat betreft is de naam 'Kweeklust' nogal onge- lukkig gekozen. WJM bunscHOtèN De werkzaamheden aan het winkelpand van Van Cleef aan de Breestraat hebben gisteren en eergisteren voor de nodige opstoppingen in de winkelstraat gezorgd. In overleg met gemeente en politie wordt er slechts gedurende enkele uren per dag, met name in de minst drukke ochtenduren, aan het pand gewerkt. Het dak van het winkelpand wordt gedeeltelijk vernieuwd. Met een kraan worden de loodgieters naar boven gebracht. LEIDEN De Amerikaanse gospelformatie „Act One Company" treedt dinsdag 27 november op in de Leidse Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. De formatie, die een toernee door Europa maakt, komt naar Leiden op uitnodiging van bet interkerkelijk Petra Jeugdkoor. „Act One", dat evenals de gospelformatie „New Hope", is voort gekomen uit de Continental Singers, bestaat uit elf full-time zangers en zangeressen en musici. Ieder stelt zich gedurende ruime tijd beschikbaar om het evangelie op muzikale wijze door te geven. De formatie kreeg in Nederland al bekendheid door- dat haar nieuwste langspeelplaat in juni door de NCRV werd uitgeroepen tot gospel-elpee van de maand. De groep brengt eigentijdse muziek. Het programma bevat niet alleen liedjes maar ook cabaret en sketches. De concerten krij gen een bijzonder accent doordat de gospelzanger Donny Monk meereist. Ook Donny geniet enige bekendheid in Nederland na dat hij de eerste New Hope-toernees heeft geleid. Later is hij di rigent geworden van de Continental Singers. Het laatste half jaar maakt hij een solo-toernee dat deze maand wordt onderbro ken door een tijdelijke samenwerking met de „Act One Com pany". Het concert in de Zuiderkerk begint om acht uur. Reser veringen kunnen worden gedaan via telefoonnummer 071- 211628. Een paardetram wordt door een schimmel de (oude) Blauw- poortsburg opgetrokken. De fraaie flat „Kweeklust" aan de Vierlinghlaan. één- en twee persoonshuishoudens. Werkende jongeren, studenten en medewekere aan de uni versiteit werden voorzichtig gescheiden (in stroken) in de flat ingedeeld. Als de samen smelting goed zou verlopen, kon in de toekomst een algehele integratie (studenten en werkende jongeren kris-kras door elkaar heen) worden gerealiseerd, althans dat beoogden de stichtin gen toentertijd. Na twee jaar functioneren van de gedeeltelijke integratie heeft het stichten van een volgende prettig functionerende stu denten/werkende jongeren leefgemenschap weinig kans van slagen. Althans niet in de zin van de beoogde toenadering tussen de studen- Overzicht van het eindpunt van de tram aan het begin van de Hooge Rijndijk vanaf de brug over de singel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3