piet ten nan sterker Feest na grootse prestatie België schakelt Schotland uit Afgang AC Milan Engeland zonder te spelen poulewinnaar E GAAN NAAR ROME', JNDELIJK iirkije ïhoudt eine kans DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 TSCHEU-LA LING BETREURT ELLEBOOGSTOOT NIET LEIPZIG - Hossend en springend zochten de Oranjeklan ten de kleedkamers op. Terwijl uit volle borst de onverbid delijke Nottingham Forest-hit „We 've got the whole world" werd meegeschreeuwd, vlogen de eerste champag- nekurken al door de lucht. Een presentje van Jan Be- ntinck, lid van de Nederlandse ambassade in Oost-Duits- land. Jan Zwartkruis, zo blij als een kind: „ongelooflijk, wat een avond. We gaan er een dolle boel van maken. Tot diep in de kleine uurtjes maken we er nu een geweldig feest van. Dat hebben we verdiend, want wat deze jongens gepres teerd hebben is in één woord groots". „Zo'n jongen als Frans Thijssen heeft toch een enorme prestatie neergezet", vervolgde de uitgelaten keuzeheer van Oranje op juichtoon. Probeer het hem maar eens na te doen om zo goed te spelen, terwijl van alle kanten al voordatje een bal aangeraakt hebt, een lading kritiek op je geleverd is". „En wat te denken van Schoenaker en van Van de Kor- put", meende Jan Zwartkruis, die wanhopig naar superla tieven zocht om zijn complimentjes kracht bij te zetten. „Die twee hebben aangetoond volwaardige internationals te zijn. De hele ploeg heeft het fantastisch gedaan. Moet je die mannen nu eens zien zitten. Kapot zijn ze, helemaal uitgeput. Ik ben trots op die knapen". Jan Zwartkruis heeft zich tijdens het duel tegen de Oost duitsers geen moment onzeker gevoeld. Althans, dat wilde hij de buitenwacht doen geloven. „Zelfs na die achterstand van 2-0 had ik nog steeds het volle vertrouwen. Vraag maar na bij de jongens die op de banken zaten. Ik wist dat dit Oost-Duitsland geen wonderploeg is. Natuurlijk heeft die goal van Frans Thijssen net voor rust ons een geweldig ruggesteuntje gegeven, maar ook zonder dat doelpunt zou den we het gered hebben Het was aanvankelijk de bedoeling van Jan Zwartkruis om Kees Kist en Dick Nanninga meteen bij het begin van de tweede helft in te zetten. De zo belangrijke treffer van Thijssen deed Zwartkruis echter van tactiek veranderen. „Ik wilde na rust vechtvoetbal spelen. Dat hoefde niet meer toen we 2-1 maakten. In de rust nog heb ik het tegen de jongens gezegd: blijf rustig spelen, dan komen die goals vanzelf wel, want wij hebben veel meer kwaliteit". Italië is binnen. Jan Zwartkruis is er geweldig blij mee. „We gaan nu verder werken aan het Nederlands elftal. Natuurlijk moet er ook in Rome zo goed mogelijk gepres teerd worden, maar toch zal het accent nog sterker op de opbouw gelegd moeten worden. En dat kan ook. Dat is vandaag wel bewezen. Mijn filosofie dat bouwen best pa rallel kan lopen met het leveren van prestaties staat nog altijd recht overeind". Thuisfluiter Slechts voor twee spelers was het hartverwarmende avondje in Leizpig niet zo'n succes. Voor Hugo Hoven- kamp niet, omdat hij niet alleen uiterst matig speelde, maar ook nog eens een dikke enkel opliep, en voor Tscheu-la Ling niet, omdat hij in de eerste helft al op rood getracteerd werd door de Portugese thuisfluiter Garrido. Tscheu-la Ling na afloop: „Dat rood was niet ten onrechte. Dat moet ik toegeven. Ik heb die Weise met mijn elleboog in het gezicht geraakt. En niet zachtjes ook, alhoewel ik het wat overdreven van hem vond, dat hij tekeer ging als een speenvarken". Spijt had de Ajacied niet van zijn wraakactie. „Natuurlijk had ik het beter niet kunnen doen. maar ik was die man zo langzamerhand spuugzat. Vanaf de eerste minuut liep hij te duwen, te trekken en te schoppen om me uit m'n spel te halen. Om te intimideren begon hij zelfs teksten uit te kra men als „Ik schop je dood zodra je nog eenmaal in mijn buurt komt". Dat moest afgestraft worden. En dat is aardig gebeurd ook, want die Weise zag ik later met een fraaie tulband rond zijn hoofd rondlopen". Op een paar metertjes afstand van de laconieke Ling ge noot Kees Kist nog stilletjes na van zijn fraaie gelijkmaker. „Ik heb het moeilijk gehad toen Zwartkruis me in een ge sprek van twee uur uitlegde waarom ik niet in de basis zou staan. Daarom stond ik helemaal op scherp. Al meteen bij de eerste bal die ik kreeg voelde ik dat het lekker ging. Misschien dat Zwartkruis er nu eindelijk ook van over tuigd is dat ik best wat kan". Bedankbriefje Ondanks die stekelige opmerking aan het adres van de bondscoach overweegt Kees Kist niet om op korte termijn een bedankbriefje in de richting van Zeist te sturen. „Eerst maar even afwachten wat er straks na de jaarwisse ling gebeurt bij de oefen-interlands tegen Spanje en Frank rijk. Zelf heb ik het idee dat mijn prestatie van nu me net dat zetje naar erkenning geeft, dat ik broodnodig had. Pas wanneer er straks weer met me wordt gesold, stop ik er echt mee. Ingezet worden als joker ligt me nu eenmaal niet zo". Een paar deurtjes verderop zat Georg Buschner te zuchten. „Hoe is hetmogelijk dat we zo'n voorsprong nog uit han den geven", mompelde de Oostduitse oefenmeester, „maar wat heb ik een bewondering voor Nederland. Mijn collega Zwartkruis kan over een enorm brede basis beschikken. Al is half Nederland geblesseerd, dan nog kan hij een team op de been brengen dat van Europese topklasse is". LEIDSE COURANT ivas Erhan Onal. je heeft door de over- ng op Wales de, welis- kleine, kans op plaatsing de eindronde in Italië be- ;n. Wales is door het ver- definitief uitgeschakeld. Zangrijkste van de twee le spelen wedstrijden is wijfeld die tussen West- land en Turkije op 22 de er in Gelsenkirchen. ten de twee ploegen ge- elen, dan is het duel tus- Vest-Duitsland en Malta februari in Bremen be id. and in groep zeven is: :kije 5 7 5-3 ist-Duitsland 4 6 7-1 les 6 6 11-8 lta 5 1 2-13 Westduitse voetbalelftal gisteren in Tiflis een dschappelijk duel tegen vjet-Unie met 31. In de rijd in het met 35.000 jouwers matig bezette >n van Dynamo scoorden lenige (2) en Fischer West-Duitsland. Het te- 'elpunt kwam van Ma- kov. ROME AC Milan heeft gis teravond op eigen veld een grote nederlaag geleden tegen AS Roma in de eerste wed strijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Itali aanse voetbalbeker. De Romeinen zegevierden met 40. AS Torino en Lazio Roma speelden in Turijn 00 en Napoli won thuis met 21 van Ternana. Franse competitie De uitslagen van gisteren, van de Franse eerste divisie: LavalLyon, 1—2, MonacoMetz 30, BrestLil le 1—1, Paris SG—Bastia 1 1, LensBordeaux 21, NancyNice 12, St. EtienneNimes 31, StrassbourgValenciennes 21, So- chaux—Marseille 3—0, NantesAn gers 31. Stand na 17 wedstrijden: 1. Monaco Roemenië Uitslagen Roemeense eerste divisie: IasiSteaua 12, AsaTimisoara 2-1, Jiul—Dinarno 2-1, Cluj— Olimpia 20, Craiova—Chimia 6—0, GloriaGalati 23, ArgesBacau 50, SportulScorncesti 32, Tirgo- visteBaia Mare 01. Stand: 1. Craiova 23; 2. Steaua 23; 3. Dinarno 21; Baia Mare 19. Joegoslavië Het Joegoslavische amateu relftal heeft gisteren in Bel grado een wedstrijd voor het Olympische kwalificatietoer nooi tegen Turkije met 30 gewonnen. Bij de rust was de stand nog 00. Doelpunten makers waren Repcic (55e en 63e minuut) en Pasic (79e mi nuut). Er waren 5.000 toe schouwers. BLANCHFLO WER STAPT OP BELFAST Het elftal van Noord-Ier- land heeft gistermiddag in een wed strijd in groep 1 voor de kwalificatie voor het Europees kampioenschap met 10 van Ierland gewonnen. Bij rust was de stand 00. Het doelpunt werd in de 54e minuut ge scoord door Gerry Armstrong. Het duel vond plaats in het stadion Windsor Park teren in Londen zou worden gespeeld, is in Belfast. Door het resultaat van deze wegens de mist 24 uur uitgesteld, wedstrijd heeft Engeland zich geplaatst voor de eindronde. Na de wedstrijd ver- De stand in groep 1 klaarde manager Danny Blanchflower 1. Engeland 6 11 18-5 van het Noordierse team dat hij zich te- 2. Noord-Ierland 8 9 8-14 rugtrekt. Ook zijn assistent Tommy Cava- 3. Ierland 7 7 9-7 nagh nam dit besluit. 4. Bulgarije 7 5 6-12 De wedstrijd EngelandBulgarije, die gis- 5. Denemarken 8 4 13-17 2-Ma >c ic ;c A s Oranje is ge red. Kees Kist knalt geweldig hard de gelijk maker achter doelman Gra-1 penthin: 22. EINDSTAND IN GROEP 4 1. Nederland 8 13 20— 6 2. Polen 8 12 13—4 3. Oost-Duitsland 8 11 1811 4. Zwitserland 8 4 718 5. IJsland 8 0 221 R Turkije heeft gister- ag in Izmir de kwalifica- dstrijd in groep zeven iet toernooi om het Ëuro- voetbalkampioenschap Wales met 1—0 gewon- Bij rust was het 00. De untenmaker voor Tur- PZIG - „We gaan naar Rome". In 1934 voetbalminnend Nederland het uit e borst mee, pas nu, ruim veertig jaar r, is die kreet eindelijk werkelijkheid orden. Dwars tegen alle wetten van de ballogica in, bleef het Nederlands elf- in het bijna uit z'n voegen barstende tral-stadion overeind, waardoor Oranje fend jaar één van de acht deelnemers is het Europees kampioenschap. wat heeft het weer druppeltjes gekost voor- an Zwartkruis en zijn ime soldaten de lucht in :n springen. De legeroffi- nocht dan na afloop bij en bij laag blijven vol- :n, dat hij geen moment wijfel heeft gekend, de leid is gewoon dat Oranje uw erg lang op het rand- de afgrond heeft geba- ïrd. idertig minuten was de ilharde slijtageslag tussen •Duitsland en Nederland f toen eigenlijk niemand een stuiver over had de overlevingskansen et Nederlands elftal. Het )ord was on- en onver- lijk: 2-0 in het voordeel e Oostduitsers door doel- n van Schnuphase en h. Definitieve uitschake- eek alleen nog maar een ie van tijd. 'echtpartijtje tussen \yei- Tscheu-la Ling veran- echter alles. Op advies ijn grensrechter trok de gese scheidsrechter Gar- weemaal rood, waardoor Oost-Duitsland als Ne- ïd met tien man verder L Dat moment was uit- lijk van beslissende betë- Beide ploegen moesten rs improviseren, en dat is vat.de Oostduitsers nog niet kunnen. Oranje on- eepte dat in de rest van idstrijd vakkundig, waar- en niet eens met zoveel e, het retourtje Rome vorden opgeëist. tuinlijk i het eerste half uur de Oranje allerminst t voetbal. Enigszins for tuinlijk kwam Oost-Duits land aan de beide doelpun ten. De eerste nadat Hoven- kamp zich op links uit had laten spelen, waardoor Schnuphase de voorzet van Streich kon benutten. De tweede nadat Garrido ten onrechte een faire tackel van Ruud Krol bestrafte met een strafschop, die door Streich benut werd. Die Garrido speelde in dat be gin een bedenkelijke rol. Hij onderscheidde zich als een ware thuisfluiter, eigenlijk niets nieuws voor hem, want ook bij het wereldkampioen schap in Argentinië bevoor deelde hij nadrukkelijk de thuis spelende partij, toen hij twee Hongaren van het veld zond in het duel Argentinië- Hongarije*: Het Nederlands elftal overwon de moeilijkheden knap, profi teerde uitstekend van de ruimte die ontstond toen Wei se en Ling eenmaal onder de douche stonden. Waarbij na tuurlijk het tegendoelpunt van Frans Thijssen, luttele secon den voor rust, een geweldige stimulans betekende omdat die treffer Oost-Duitsland klem zette en Oranje vleugels gaf. Het Nederlands elftal sloopte Oost-Duitsland na de rust. Niet met het krachtvoetbal dat in de eerste helft gespeeld werd, maar met goed, welo verwogen spel, waartegen de Oostduitsers niet bestand wa ren. Aan de basis van dat spel ston den vooral Wijnstekers, Van de Korput, Schoenaker, Kist, Van de Kerkhof en Tahamata. Zij sleurden de rest van de ploeg, inclusief de onzekere Ruud Krol, mee. Echt briljant Het mooiste doelpunt kwam van de (niet zichtbare) voet van René van de Kerkhof, die na een solo de eindstand op 32 bracht. was het Nederlandse voetbal nooit, maar de kwaliteit van de vermenging van klasse en kracht was toch dermate hoog, dat Italië steeds naderbij Vooral toen de net ingevallen Kees Kist van dichtbij gewel dig hard de gelijkmaker achter Grapenthin knalde. Oost- Duitsland moest zich steeds meer forceren, maar miste de individuele klasse en het im provisatievermogen om de kracht die in hun spel opgeslo ten ligt, nog een extra dimen sie te geven. René te sterk Oranje kwam niet meer in gevaar. Sterker nog: liep verder weg. Via René van de Kerkhof, die in een 1 tegen 1 situatie Oost-Duitsland, in clusief doelman Grapenthin, voor schut zette door erg fraai te scoren. Zwartkruis later: „Ik zat er op te wach ten. René is te sterk om het je te kunnen permitteren een persoonlijk duel met hem aan te gaan. Dat bevrij dende doelpunt moest ge woon komen." Nederland naar Italië. Jan Zwartkruis is er blij mee. On begrijpelijk is dat niet, omdat de sinds ruim een jaar zelf standig werkende legerofficier zichzelf via een prestatie wilde bewijzen. Dat is hem gelukt en dat is hem gegund. Het zou echter onverstandig zijn om de ogen te sluiten voor de waar heid. En die is dat er meer lijn moet komen in en rond het Nederlands elftal. Echte top- spelers heeft Nederland niet zo veel meer, maar er is toch nog voldoende kwaliteit om een' goed functionerend team op de been te brengen. Daar moet nu aan gewerkt worden. Ook wanneer dat zo nu en dan ten koste van de prestaties zou gaan. De tijd van tweeslachtigheid moet de finitief voorbij zijn. Jan Zwartkruis heeft de prestatie neergezet waar hij zo naar hunkerde. Aan hem nu de taak om wat moois te maken van de nieuwe lichting.... ROB HARTOG Scoreverloop: 17. Schnuphase 1—0, 32. Streich 2—0 (strafschop), 45. Thijssen 2—1, 50. Kist 2—2. René van de Kerkhof 23. Scheidsrechter: Garrido (Por). Toeschouwers: 100.000 (uitverkocht). Gele kaarten: Hovenkamp en Kist (Nederland) en Weise (DDR). Rode kaarten Ling (Nederland) en Weise (DDR). Oost-Duitsland: Grapenthin; Brauer. Dörner, Weise, Kische; Schnuphase (Schade), Weber (Pom- merenke), Hafner; Kotte, Streich, Hoffman. Nederland: Schrijvers; Wijnstekers. Krol. v.d. Korput. Hovenkamp (Kist); Stevens (Brandts), Thijssen, Schoena ker; René v.d. Kerkhof, Ling, Taha- BRUSSEL In een wedstrijd van groep 2 van de kwalificatieronde om het Europese landenkampioenschap heeft België gisteren in Brussel met 20 gewonnen van Schotland. Bij rust was de stand 10 door een doelpunt van Van der Eist in de vijfde minuut. Na de pauze scoorde Voordeckers in de 48e minuut de tweede treffer. Er waren in het Heizelstadion 15.000 toeschou wers. Door deze nederlaag is Schotland uitgeschakeld. Door de overwinning blijft België, dat nog I niet verloor in de kwalificatieronde, de kans op plaatsing voor Italië .behouden. Op 19 december wacht België de return tegen en in Schotland. Op 6 februari ont vangt Schotland Portugal. Het Oostenrijkse voetbalelftal nam in Lis sabon de leiding in groep twee door met 21 van Portugal te winnen. Bij de rust De Schot Joe Jor dan kopt de bal die door de hoog op springende Belgi sche voetballer Mi chel Renquin wordt gemist. was de stand 11. De voor AZ '67 spelen- De stand in groep twee: de Kurt Welzl gaf Oostenrijk in de 36e minuut de leiding. Zes minuten later zorg- de Reinaldo door de gelijkmaker. Schach- Oostenrijk 8 11 14- 7 ner maakte de winnende treffer in de 51e België 7 10 9-4 minuut. Er waren 80.000 toeschouwers. 3. Portugal 7 9 9-7 Oostenrijk is uitgespeeld en moet afwach- Schotland 6 5 10- 9 ten wat België en Portugal doen. 5. Noorwegen 8 1 5-20

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17