[Dr. Anne Vondeling: meer dan dertig jaar duidelijk aanwezig in regering en parlement Ernstig verlies £ddóc(Soutti/tit PvdA: 4750 arbeids plaatsen meer in onderwijs Werkgevers haken af, als looneisen blijven -NNENLAND Praten met de Palestijnen Rabani verheugd over contact regering-PLO Lensink terug uit Libanon Hulpverlening buitenlandse jeugd schiet tekort ilNc LEIDSE COURANT DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 (Vervolg van de voorpagina) EN HAAG Dr. Anne Vondeling, iboren op 2 maart 1916 te Appelscha i vannacht op 63-jarige leeftijd als ïvolg van een auto-ongeluk overle- :n, heeft sinds 1946, toen hij Tweede amerlid werd, de politiek actief be- even. Hij bedreef de politiek met irt en ziel en bovendien even rech- ijnig als zijn karakter was. Een dui- ilijke persoonlijkheid, die daardoor iwondering, maar ook tegenspraak priep, ook in zijn eigen partij de hrdA. Zijn afstamming zal aan deze praktertrekken niet vreemd zijn ge- st. Vondeling stamde uit een boe- engeslacht. Vandaar dat de landbouw Hn studie-object werd, waarbij hij ch vooral op de economische kant jchtte. In 1940 behaalde hij aan de mdbouwhogeschool in Wageningen jet diploma landbouwkundig inge- ieur, in 1948 promoveerde hij. Tijdens je oorlog, van 1940 tot 1945, was Von- Jeling landbouwkundige bij de pro- jnciale dienst van Friesland; hij was en toegevoegd aan de Commissie joordoostpolder. Tegelijkertijd lever- hij bijdragen aan illegale bladen. la de bevrijding werd Vondeling vrijwel (eteen directeur van het Coöp. Ver. Ad- iinistratie- en Adviesbureau CCLB te jeeuwarden. Omdat hij in zijn jeugd al jet het socialisme in aanraking was ge- jomen en van zijn studententijd af poli- lek actief was, werd hij als lid van de rlmdA in 1946 in de Tweede Kamer geko- IJ^en. Kamerlid en directeur van het bu- g (vofeau in Leeuwarden bleef hij tot 1958, in-nben hij door dr. Willem Drees werd aan- S). ewezen als minister van Landbouw, fct jlechts een jaar bleef hij bewindsman. Joen keerde hij terug in de Tweede Ka- *®'!ier, waar hij in 1962 fractievoorzitter I J/erd- Intussen werd Vondeling ook bui tengewoon hoogleraar aan de Groningse iniversiteit. In 1965 werd hij opnieuw VAN fiinister, nu van Financiën in het kabni- CST let-Cals, waarin hij tevens vice-premier genaas. Ook dat ministerschap duurde llechts een jaar. Teruggekeerd in de 'weede Kamer werd Vondeling in 1972 amervoorzitter. Deze functie gaf hij dit ,ar opg voor een lidmaatschap van het 9 uropese parlement. In dit parlement erd hij tevens een van de ondervoorzit- ital Jarenlang heeft Tweede Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling de kamerleden aan het einde van het parlementaire jaar een goede vakantie kunnen toewensen. Hij hield van een goede politieke stijl, omdat de politiek die stijl volgens hem verdiende. meer commandeur in de orde van de Ne derlandse Leeuw. Het was vannacht de tweede keer, dat Vondeling bij een ernstig verkeersonge luk was betrokken. In 1967 werd hij zeer zwaar gewond toen hij bij Buitenpost met zijn auto tegen een boom botste nadat een andere auto hem van de weg had ge duwd. Ook mevrouw Vondeling kreeg ernstig letsel. Het kostte vele maanden verpleging en revalidatie voordat hij in het openbare leven kon terugkeren. Van dat ongeluk is Vondeling nooit volledig hersteld. Zelfs moest een speciale voorzit- tersstoel in de Kamer worden gemaakt, om de lange vergaderingen voor de voor zitter niet al te vermoeiend te maken. Toen hij koos voor het Europees Parle ment hebben de politici hem node uit de Tweede Kamer zien vertrekken. Ieder een was het er toen over eens dat een unieke figuur de landspolitiek had verla ten. Vondeling op tv herdacht (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - Het overlijden van dr. A. Vondeling zal vanavond ook op tv worden herdacht. NOS-tv doet dit in haar nieuwsuitzending van 20.00 uur op Ned. II en in „Den Haag Vandaag" op Ned. I om 21.55 uur. In overleg met de NOS zal de TROS in „Ak- tua-tv" op Ned. II om 22.30 uur ook aan dacht aan dit overlijden besteden. innen zijn partij (hij was er o.m. voorzit- r van tussen 1969 en 1971), bij het NVV, aar ook in de Zuiderzeeraad, de Fryske kademy en de Friese Maatschappij van andbouw was hij bijzonder actief. Een tijd bezige man, di^ de publiciteit be- aai tald niet schuwde en op grond van ja- mlange ervaringen in het parlement ;le veranderingen bepleitte en invoer- Bekendheid kreeg hij onder meer tij- ;ns een fietstocht door heel Nederland Is propaganda voor de PvdA en zijn impagne voor een zuiver gebruik van ,n|e Nederlandse taal." Fries bleef hij in !twoart en nieren. Zijn verdiensten in Ne- Naerland werden met vele onderscheidin gen onderstreept. Vondeling was onder De totaal verwoeste auto van de heer Vondeling. door dr. W. Drees, minister van Staat Dat Vondeling in België is omgekomen bij een auto-ongeluk is een diep schokkend bericht. Hij is weggevallen terwijl hij stond aan het begin van een nieuwe taak, die hij zeer be langrijk achtte, het werken aan de eenheid van Europa in een gekozen parlement. Vondeling is tot de Partij van de Arbeid toegetreden bij haar oprichting en heeft daarin spoe dig een snel stijgende betekenis gekregen. Jarenlang reeds een op de voorgrond tredend parlementslid werd hij des kundig op het gebied van de Landbouw minister van Land bouw als opvolger van Mansholt. Daarna is hij opnieuw lid van de Tweede Kamer geworden en een tijd lang ook leider van zijn Partij. Daarna is hij weer minister geworden, nu minister van Financiën in het Kabinet Cals. Zijn minister schap heeft telkens slechts kort geduurd, zodat hij zich daar bij niet in zijn volle waarde heeft kunnen doen kennen. Die waarde is voluit tot zijn recht gekomen toen hij voorzit ter werd van de Tweede Kamer. De wijze waarop hij die functie heeft vervuld is van grote kwaliteit geweest. Hij was steeds van alles uitnemend op de hoogte, wist ook onder moeilijke omstandigheden de orde uitstekend te handhaven, maar had bovendien menigmaal goede denkbeelden ter ver betering van de werkwijze der Kamer. Hij toonde zich ook in die periode, evenals vroeger, een geestig spreker en schrijver. Hij hoopte nu de rijke opgedane ervaring ten goe de te kunnen doen komen aan een nieuwe taak van wijder karakter, de Europese eenheid, waarvoor hij bijzonder warm voelde. Zijn heengaan is zowel voor ons land als voor Europa een ernstig verlies, dat door zijn onverwachtheid dubbel pijnlijk treft. „Overrompelend einde" „Nog geen half jaar geleden namen wij in de Tweede Kamer afscheid van Anne Vondeling. Socialist en onze voorzitter, parlementariër een generatie lang. Voortdurend in bewe ging, markant, immer respect afdwingend. Namens ons al len zei Cor Kleisterlee bij Anne's afscheid als kamervoorzit ter „het gaat u wel", en hij voegde er persoonlijk aan toe „ga met God". God heeft Anne Vondeling nu tot zich genomen. Anne Vondeling is zich tot dit overrompelende einde blijven geven aan de publieke dienst. Hem is veel dank verschul digd. Die dank en het respect voor hem moeten ons nu ster ken en verder leiden; zo leeft hij voor ons voort", aldus CDA-fractievoorzitter drs. R. Lubbers, vanmorgen in zijn afscheidswoorden over Vondeling. PvdA-fractievoorzitter drs. J. den Uyl over zijn verongeluk te fractiegenoot: „Gestuwd door een nooit te verbreken ge loof in democratisch socialistische idealen heeft hij zijn partij in alle denkbare functies gediend. Een man met sterk ratio nele afwegingen, een Fries vol ingehouden emotionaliteit, een vriend zonder listen of lagen. De ontwikkeling van het socialisme in ons land kan men bij Vondeling terugvinden, ook in zijn spanningen en tegenstellingen. Lang voor de filosofie over de invloed van de basis op kwam, praktiseerde Vondeling een intensief contact met zijn gewest en zijn kiezers. Als Kamerlid, als partijbestuur der, als fractievoorzitter en minister gaf hij gestalte aan een politiek, die de samenleving wil hervormen zonder de ver antwoordelijkheid voor het bestaande te ontlopen. Hij heeft de publieke zaak gediend met onbegrensde toewijding*. Hij verdedigde de waarde en de waardigheid van politiek en het politiek bedrijf tegen de sceptici en onverschilligen. Voor zijn vrienden is het bitter te ervaren, dat zoveel leven slust en dadendrang is afgesneden, is er verslagenheid, voor al ook dankbaarheid om wat Anne Vondeling voor meer dan een generatie betekend heeft". \ypelsap uit Verschotten DERMALSEN (ANP) 'thi e veiling in Geldermal- tter< probeert een eind te ma* drec aan de enorme appelo- geachotten door op het vei- rrein een appelsapfa- i neer te zetten. ti een Westduitse firma zijn !9en rhandelingen gaande over 17 zoeken van een afzet let. De fabriek zou in sep- 2.2 'er volgend jaar moeten draaien en met een pro- ie van tien miljoen liter 'Jper jaar moeten beginnen, liet allemaal doorgaat, zou Bev'^etekenen dat er in de Be- geen appels meer doorge- id hoeven te worden. Bin- ;ort wordt de overheid be- :rd voor een mogelijke i^idiëring van het project iriruim twee miljoen gulden investeringen vergt. Vol de veiling bestaat er een |j it voor appelsap, dat in- 5" 1 aad van appels is ge- Ëii kt. „De mensen willen tuee Is meer naar een gezond- simago toe", aldus een rdvoerder van de veiling. rmaning krijgt el proces sten vergoed udfEN De Drentse ama- •archeoloog Tjerk Verma- heeft van de president het gerechtshof in Leeu- adv den 58.000 toegewezen "'W egen. Dit als vergoeding de kosten die Vermaning vorig jaar maakte in zijn Da >epsprocedure tegen een eeni nis van de rechtbank in ^gfn. Het hof stelde Verma- in het gelijk, nadat hij Ier wegens vervalsingen maand voorwaardelijk Met overgrote meerderheid heeft de Tweede Kamer een motie aangenomen, waarin is vastgelegd dat feitelijke con tacten met de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO niet langer uit de weg moeten worden gegaan. Dat lijkt op het eerste gezicht een vrij vérgaande uitspraak voor een land, dat zowel nationaal als internationaal bekend staat om zijn grote solidariteit met het Israëlische volk. MAAR als de motie wordt gezien in het licht van het in de afgelopen weken gehouden debat in de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken, dan kan worden ge constateerd dat het eigenlijk om niets meer gaat dan een be vestiging van een inmiddels gegroeide praktijk. Afgelopen zomer kon er nog grote onrust ontstaan als het CDA-kamer- lid Scholten uitspraken deed met dezelfde strekking als de nu aangenomen D'66 motie. Maar sindsdien zijn vooraan staande PLO-ers in Nederland op hoog niveau ontvangen, onder meer door fractievoorzitters uit de Tweede Kamer. ERKENNING van de PLO en de nog steeds niet inge trokken tegen Israel gerichte doelstellingen van deze or ganisatie zouden onaanvaardbaar zijn. Maar dat is ook niet bedoeld. Het gaat er om de mogelijkheid te scheppen voor een actief meewerken van Nederland aan het tot stand ko men van een oplossing in het slepende Midden-Oostencon flict. Eerste en voornaamste doel van de contacten met de PLO dient daarbij te zijn te bewerkstelligen, dat deze organi satie afstand neemt van een van haar voornaamste doelstel lingen: de vernietiging van de staat Israel. Dat moet op niet mis te verstane wijze gebeuren, door de héle organisatie en niet slechts door één groepering binnen de PLO, waar de an dere onderdelen wanneer het zo uitkomt geen bood schap aan hebben. Alleen in die zin willen wij de aangeno men kamermotie als een aanvaardbaar besluit lezen. DEN HAAG Consul Ra bani van Koeweit is „ver heugd" over de motie van de D'66-er Brinkhorst die in het parlement is aangenomen over de noodzaak om con tact te leggen met de Pale stijnse Bevrijdingsorganisa tie PLO. Volgens Rabani is de motie een belangrijk ob stakel uit de weg geruimd voor de regering om "een re alistisch beleid te gaan voe ren ten opzichte van het Midden-Oosten". Een woordvoeder van de Isra ëlische ambassade zei in een reactie vanmorgen dat de er varing leert dat contacten met de PLO er niet toe bijdragen dat er enige jota veranderd in de houding van de PLO, die nog steeds uit is op vernieti ging van de staat Israël". Der gelijke tegemoet- komingen hebben volgens de woordvoer der alleen een averechts ef fect". Wiegel: verkorting werktijd GEB Rotterdam is onaanvaardbaar ROTTERDAM (ANP) Minister Wiegel van binnen landse zaken wil dat de ver korting van de werktijd tot 33,6 uur, die bij het Gemeen telijk Energie Bedrijf in Rotterdam is ingevoerd, wordt herzien en tenminste teruggebracht op de oor spronkelijke 36,8 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens de behandeling van de onder wijsbegroting heeft de frac tie van de PvdA vandaag haar arbeidsplaatsenplan voor het onderwijs voor 1980 bekend gemaakt. In dit plan stelt de PvdA voor, voor 1980 4750 extra arbeidsplaat sen te scheppen in het onder wijs. Drieduizend arbeidsplaatsen als uitvloeisel van het PvdA- alternatief voor het sociaal- economisch beleid van het ka binet kunnen als yolgt worden verdeeld: 1000 arbeidsplaatsen ten behoeve van het stimule ringsbeleid in het kleuter-, la ger en voortgezet onderwijs, 1000 ten behoeve van uitbrei ding van onderwijsvoorzienin gen voor 16- tot 18-jarigen, en 1000 arbeidsplaatsen door de verlaging van de leerlingen- schaal in het kleuteronderwijs en de eerste twee klassen van het, lager onderwijs. Bovendien heeft de PvdA in een motie voorgesteld om de groepsgrootte in het gehele la gere beroepsonderwijs te ver lagen en ter financiering daar van gebruik te maken van een deel van de volgend jaar gere serveerde gelden voor de prijs bijstelling van de exploitatie kosten. Hierdoor zouden nog eens 750 extra arbeidsplaatsen in het onderwijs kunnen wor den geschapen ten behoeve van leerlingen die extra-bege leiding het meest nodig heb ben. NCW - V OORZITTER V. EIJKELENBURG DREIGT: DEN BOSCH Het eisen pakket dat FNV en CNV bij ons op tafel hebben gelegd is te duur. Looneisen en eisen tot arbeidstijdverkorting overschrijden de beschikba re ruimte op onverantwoor de wijze. Als de vakbewe ging bij die eisen blijft, heb ben de centrale werkgever sorganisaties geen andere verantwoordelijkheid dan af te haken van het arbeids voorwaardenoverleg voor 1980. Deze dreigende taal sprak gis termiddag voorzitter S.J. van Eijkelenburg van het Neder lands Christelijk Werkgever sverbond tijdens de jaarverga dering van de aannemersbond AVBB. De looneisen schieten trouwens over hun doel heen, zo meende hij, want ze zijn be doeld voor koopkrachthandha- ving en die handhaving wordt nu bereikt met de door het ka binet aangekondigde belas tingverlaging. De looneis heeft ook geen zin (meer), aldus Van Eijkelenburg, want zij veroor zaakt nieuwe inflatie en het effect wordt sterk beperkt door de belasting en de sociale premies, die er over worden berekend; bovendien gaat bij een te grote looneis de belas tingverlaging niet door. Verkiezingen Voorne-Putten VOORNE Op het Westelijk deel van het eiland Voorne- Putten zijn gisteren gemeente raadsverkiezingen gehouden, in verband met de herindeling van gemeenten per 1 jaunuari. In alle gemeenten werd D'66 de grote winnaar. De PvdA verloor, CDA en VVD ver toonde een wisselend beeld in vergelijking met de vorige verkiezingen. Luitenant-kolonel H. E. Lensink is gisteren voorgoed uit Liba non in Nederland teruggekeerd. Hij is bijna acht maanden in Zuid-Libanon commandant geweest van het Nederlandse Unifildetachement. Met hem kwamen nog 150 Nederlandse Libanongangers definitief naar huis. Op Schiphol werd de overste door zijn dochtertje Nettie begroet. AMSTERDAM (ANP) De hulpver- Stichting in Amsterdam na een onderzoek leningsinstellingen hebben weinig mo* onder Amsterdamse hulpverleningsorga- gelijkheden om de problemen van bui- nisaties. tenlandse jongeren tot een oplossing te e.t onderzoek was gericht op brengen. De kans op hulpverlening aan un moSehjkheden om Turkse en Marok- deze jongeren is dan ook zeer klein. kaanse jongeren van 12 tot 18 jaat de hel pende hand te bieden. Hulpverelening Tot deze conclusie komt de Averroes aan kinderen van buitenlandse werkne mers eist een speciale deskundigheid, waarover de instellingen momenteel niet beschikken. Uit ander onderzoek is geble ken dat de aanpassing van kinderen met een afwijkende culturele achtergrond ja ren gaat duren. Daarbij doen zich econo mische maar vooral ook psychische span ningen voor. De Christelijke Federatie van bonden van Overheidsperso neel (CFO) en de vakgroep bij het energiebedrijf hebben woedend gereageerd op dit in grijpen van de minister. De werktijd van 33,6 uur geldt sinds 1 januari voor de 400 GEB-werknemers die in vijf ploegen-continudienst werken. Het personeel moest hiervoor 11,7 procent van de continu- toeslag en een vrije dag inle veren. De bewindsman kan zich met deze maatregel niet verenigen omdat in het be drijfsleven de invoering van een vijfploegendienst met ge lijktijdige verlaging van de arT beidsduur tot beneden veertig uur per week, nog maar juist in discussie is, laat staan dat deze al is ingevoerd. De over heid mag in deze zaken niet voorop lopen, zo/meent de mi nister, die zelf maatregelen zal .nemen als het Rotterdamse stadbestuur weigert de 33,6 uur te herzien. A'Dam akkoord met stadhuis/ muziektheater AMSTERÖAM (ANP) De gemeenteraad van Amster dam heeft zich gisteren in grote meerderheid (veertig stemmen voor, vier tegen) akkoord verklaard met het college-plan voor de bouw van een nieuw stadhuis an nex muziektheater aan het Waterlooplein. Met de bouw is een bedrag van 306 mil joen gulden gemoeid; het Rijk draagt 230 miljoen bij. If» Amsterdam wordt al sinds '53 gepraat over de noodzaak van een muziektheater en staat ook een nieuw stadhuis al jaren bovenaan op het ge meentelijke verlanglijstje. Bouwplannen sneuvelden veelal op financiële onhaal baarheid. De bevolking van Amsterdam zal overigens re gelmatig bij de uitwerking van de plannen worden betrokken, zo is gisteren door b en w be loofd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13