Progressief Lisse opent aanval op nieuwbouwplannen raadhuis Hoofdstraat weer centraal in begrotingsdebatten Sassenheim Noordwijkse krakers voelen zich in een gemeentelijke val gelokt PLEIDOOI VOOR BEHOUD RAADHUIS EN 'EENHUIS' Begrotings tekort overschaduwt algemene beschouwing Rijnsburg ARMOND WIL LTERNATIEF AOOR FIETSPAD EIDSEWEG Meer woningen Stompwijkse kern ...Op elke hoek een raadhuis LISSE Progressief Lisse heeft van daag het offensief tegen de raadhuis plannen geopend met een open brief aan de bevolking van Lisse. Hiermee 0i3reaSeren de PvdA, D'66, PPR en PSP op de 'raadhuiskrant' die in Lisse huis aan huis verspreid is. In dit in- aformatiebulletin presenteert het ge meentebestuur twee plannen voor het te klein geworden raadhuis. Een van de alternatieven is totale sloop en nieuwbouw tegen een prijs van onge veer 10 miljoen gulden. Een andere mogelijkheid is behoud van het oude raadhuis en aanbouw. De linkervleu- ^jgel 'Eenhuis* zou in ieder geval ge sloopt moeten worden. Dit later in het raadhuiscomplex betrokken pand verkeert volgens het gemeentebe stuur in zo'n slechte staat dat renova tie niet alleen kostbaar, maar ook erg onverstandig zou zijn. De gezamenlijke progressieve partijen in Lisse vinden dat een derde mogelijkheid, namelijk aanbouw met behoud van zowel het raadhuis als 'Eenhuis', niet of nauwelijks is onderzocht. Op basis hiervan weigeren de fracties die in de gemeenteraad 4 stemmen inbrengen, in de cember een beslissing te nemen over de raad- huisproblematiek. „De architect van de bouwplannen heeft ge- izegd dat 'Eenhuis' heel goed bruikbaar is. En wat de bouwkundige toestand van 'Eenhuis' betreft: daar is maar éénmaal een rapport van boven tafel gekomen, in 1967, en daaruit bleek dat het pand in redelijke staat verkeerde en zeker weer in goede staat te brengen was", zo Een maquette van het nieuwfcouwplan aan de Lissese Heereweg. motiveren de schrijvers van de open-brief hun standpunt. Goedkoop In de bewuste raadhuiskrant stelt het college van b en w dat aanbouw weliswaar goedkoper kan zijn, maar uiteindelijk geen blijvende op lossing voor de ruimtenood garandeert: „Zo'n gebouw zou te hoog moeten worden of te dichtbij de oude gebouwen moeten staan. De looplijnen zouden onnodig verlengd worden. De bereikbaarheid van mensen en afdelingen zou er ernstig onder lijden. Van optimale doel matigheid zou geen sprake kunnen zijn. Goed kopere oplossingen zijn er dus wel, maar zij deugen niet. Het zou dus hoogstens een andere vormgeving zijn aan een niet gewenst uitstel", zo concludeert het Lissese gemeentebestuur. Onder het hoofdstuk 'groei' spreekt progressief Lisse zijn verbazing uit over het feit dat er nu gesproken wordt over plannen van 4400 en 4700 vierkante meter, terwijl een ambtelijke werkgroep onder leiding van gemeentesecreta ris Broersen meende genoeg te hebben aan 3200 m2 raadhuis. Om wat vergelijkingsmate riaal te krijgen ten aanzien van de kostprijzen van rond de 10 miljoen gulden, hebben de linkse partijen de raadhuisuitbreiding van een aantal buurgemeenten bekeken: „De gemeente Hillegom (17.000 inwoners) heeft ook plannen om haar raadhuis uit te breiden. Dat kost niet meer dan 3 miljoen gulden. Onze zuiderbuur Sassenheim (12.000 inwoners) heeft zo'n uit breiding net achter de rug en daar kostte het ongeveer 1,2 miljoen gulden. Moet Lisse met 19.000 inwoners dan 10 miljoen gulden uitge ven. Dat lijkt ons no^gal buitensporig veel". Twijfelaars Politieke partijen in Lisse houden vrijdag en maandag hoorzittingen over de raadhuisbouw in respectievelijk 't Trefpunt aan de School straat en gebouw Rehoboth aan de Lissese Achterweg. Het lijkt wat voorbarig om op dit moment al in te schatten hoe de meningsver houding in de gemeenteraad is. Maar toch lijkt er een krappe raadsmeerderheid onder aan voering van het CDA voorstander te zijn van totale nieuwbouw van het gemeentehuis. Van de vier progressieve raadsleden kan veronder steld worden dat ze tegen de raadhuisplannen in de huidige vorm zijn. Tot de twijfelaars be horen raadsleden van VVD (3), SGP/GPV (1) en het raadslid mevrouw Zwetsloot (CDA). Duidelijkheid hierover kan woensdag 12 de cember verkregen worden, als de gemeente raad van Lisse de kwestie in het openbaar be handelt ED OLIVIER RIJNS BURG De gemeente raad van Rijnsburg heeft gistera vond na een uitvoerige discussie be sloten de be groting van het zwembad Waterbos nog niet goed te keu ren. Deze jaarrekening werd behan deld in het kader van de eveneens gis teravond ge houden alge mene be schouwin gen. Inzet voor de dis cussie vormde niet alleen de te lage abonnementsprijs, maar ook het feit dat het zwembad op zondag geopend is. Van confessionele zijde (CDA,RPF en GPV) werd gisteravond bezwaar aangetekend tegen openstelling van het golfslagbad dat op dit moment gebouwd wordt. Dit terwijl de zondagsopening van het huidige binnenbad nooit ter discussie is geweest. Ook toen tjuidelijk werd dat sluiting op zondag het exploitatietekort van bijna 500.000 gulden, nog verder zal verhogen, bleken de protesterende fracties bereid deze consequentie te aanvaarden. Wethouder Van der Meij besloot de abonnementsprijs nog eens te bestuderen en stelde de begroting in d.e eerstvolgende raads vergadering opnieuw te willen behandelen. Tijdens de algemene beschouwingen van de raadsfracties was er veel aandacht voor de begrotingspositie van Rijnsburg. Het sal- ditekort van 30.000 gulden baart ook de gemeenteraad zorgen De heer G. Verheij (CDA) was een van de eersten om het colle ge op de vingers te tikken. Hij stelde het onjuist te vinden dat de gemeente investeert met eenmalige inkomsten. Dat zou het af gelopen jaar onder meer het geval zijn geweest met de opbrengst van 290.000 gulden van de bouwleges van de Floraveiling in de Kamphuizerpolder. „De kapitaalslasten van die investeringen zullen de gemeente er jarenlang aan herinneren dat het onjuist is om met 'kort kapitaal' langdurige verplichtingen aan te gaan. Van de zijde van PvdA en VVD werd gisteravond gevraagd om een verscherpt politieoptreden tegen verkeersovertreders bin nen de Rijnsburgse bebouwde kom. Deze partijen constateerden een schrikwekkende toename van de verkeersovertredingen in combinatie met een 'soepel' politiekorps. In het kader van het begrotingstekort vielen de raadsleden De Mooij (PvdA) en Van Egmond (GPV) beiden over de uitkering van oud-wethouder C. Leeuwenburg. Deze voormolige CDA- wethouder heeft zijn functie binnen het college 5 maanden kun nen vervullen voordat hij om gezondheidsredenen moest afha ken. Nu ontvangt hij de eerstkomende 6 jaar een uitkering van 20.000 gulden jaarlijks. De fracties deden een beroep op de oud wethouder om af te zien van het gemeentelijke 'appeltje voor de arde te ge< r er c bet Jss/ARMOND De leden van de commissie Ruimtelij- curae Ordening hebben zich gisteravond verbaasd over et ontbreken van een planningsschema voor het be- y'rotingsjaar 1980. Burgemeester De Vreeze kon toezeg en dat er aan zo'n schema gewerkt wordt, maar dat er p dit moment andere zaken om aandacht vragen, ijvoorbeeld het door Provinciale Waterstaat ontworpen plan oor de aanleg van een fietspad langs de Leidseweg. Dit fietspad >opt een klein stukje over Warmonds grondgebied nabij de Wa- irtuinen. Volgens het plan van Prov. Waterstaat zou het pad di- ?kt langs de Watertuinen lopen waarbij een sloot en een strook eplanting geofferd zouden moeten worden. De Ver. Watertui- en maakt daartegen ernstig bezwaar en ziet liever een alterna- ef plan gerealiseerd waarbij het fietspad nabij de Watertuinen nallip de plaats van de huidige Leidseweg wordt aangelegd en de ieg wat wordt opgeschoven. Bij dit plan zou een naastgelegen oldersloot versmald moeten worden en de weg zou dan veel be- :r aansluiten op een bestaande brug, de sloot langs de Watertui- en zou als natuurlijke bescherming gehandhaafd kunnen blij- en evenals de groenstrook. De leden van de commissie schaar- ^gr( en zich allen achter het alternatieve plan en stelde B en W eoor de raad om een uitspraak te vragen. Sassenheim - De raadsfractie van het C.D.A. in Sassenheim is be zorgd over onvoldoende ruimte aan sportterreinen in dit dorp. Tij dens de gisteravond gehouden al gemene beschouwingen wees het C.D.A. op de problemen waarmee de sportverenigingen hierdoor kampen. Een intensiever gebruik van de voetbalvelden geeft met de huidige accommodatie problemen met betrekking tot de kleedruim ten. Het C.D.A. wenst op korte ter mijn voorstellen van het college aan de raad met betrekking tot dit punt. Zeer verheugd waren de christen-democraten over het feit dat gisteravond de raad een princi pe-uitspraak deed over de overna me van de Hoofdstraat. Door de partij werd gehoopt dat, nu de Hoofdstraat eigendom van de ge meente wordt, uiterlijk in 1984 be gonnen kan worden met het in richten van deze straat als winke- lerf. Ten aanzien van het vergro ten van de veiligheid in de Hoofd straat pleitte het C.D.A. voor het aanbrengen van beveiligde over steekplaatsen met verkeerslichten bij de Oude Post, Julianalaan, Hortuslaan en Teijlingerlaan. Een maximumsnelheid, alsmede het opvoeren van de frequentie waar mee snelheidscontroles worden gé- houden vond de fractie ook wense lijk. De fractievoorzitter van de V.V.D., Ben Rotteveel was gisteravond weer op zijn best als „enfant-terrible" van de Sassenheimse raad. Inzake de Hoofdstraatproblematiek verweet hij het gemeentebestuur een „vooruit- schuifpolitiek" en aan de C.D.A.- fractie deelde hij de rode kaart uit in verband met de onwil van deze meerderheidspartij om tot een afspie gelingscollege te komen. Ten aanzien van de Hoofdstraat wilde Rotteveel in het volgende jaar drie maatrege len. Door borden en een andere af stelling van de stoplichten moet het uit Lisse komende verkeer bij kruis punt Noord linksaf worden gestuurd. Verder pleitte ook Rotteveel voor de door de C.D.A. genoemde voetgan gers-oversteekplaatsen en maximum snelheid. Deze directe maatregelen mogen niet verder opgeschoven wor den, volgens Rotteveel. De minister van verkeer en water staat heeft tijdens een gesprek met enkele V.V.D.-raadsleden uit de streek de toezegging gedaan dat hij een „welwillende, opstelling" zou in nemen als er een verzoek van de Ne derlands Spoorwegen en de gemeente Sassenheim zou komen om een par- keerstation in te richten nabij de Warmonderdam. Rotteveel wilde graag weten waarom Sassenheim in zake deze kwestie zo'n terughoudend standpunt had ingenomen. Een der gelijk station biedt volgens de V.V.D.'er grote voordelen. Beleidsplan Verdrietig toonde Progressief Sassen heim zich over het feit dat Sassen heim na verregaande vorderingen in die richting uiteindelijk toch maar afziet van het maken van een be leidsplan. Een beleidsplan moet vol gens de progressieven vooraf gaan aan een meerjarenbegroting en als er dus geen beleidsplan komt, ontbreekt in feite de basis van de meerjarenbe groting. Wat betreft de volkshuisvesting is Progressief Sassenheim van mening dat er meer woningwetwoningen moeten worden gebouwd, vooral nu de belangstelling voor premie-koop woningen duidelijk achter blijkt te lopen bij de verwachtingen. Eventue le exploitatietekorten die door het bouwen van de woningwetwoningen zouden kunnen ontstaan moeten dan desnoods maar uit de gemeentelijke kas worden betaald. De wachtlijst voor woningzoekenden moet volgens Progressief Sassenheim ook worden opengesteld voor mensen met een leeftijdsgroep van 18-25 jaar die geen directe trouwplannen hebben en voor mensen die een één- of meerjarig sa menlevingsverband hebben. Op on derwijsgebied pleitte P.S. voor inte gratie van kleuter- en basisonderwijs. Verder dient er volgens deze partij overleg plaats te vinden tussen open baar en bijzonder onderwijs over doelmatige verdeling van de beschik bare ruimte. Ook het volwassenon- derwijs zou bevorderd moeten wor den. Maatregelen In zijn antwoord ontkende burge meester Kret ten zeerste de beschul digingen van V.V.D.-zijde als zou een vooruitschuivend beleid ten aanzien van de Hoofdstraat worden gevoerd. Momenteel worden diverse verkeer- sonderzoeken gedaan in Sassenheim en de resultaten van die onderzoeken zullen leiden tot een verkeerscircula tieplan dat in de loop van volgend jaar gèreed komt. Op grond van die gegevens kunnen al maatregelen worden genomen in de tijd dat de Hoofdstraat nog niet autovrij is. „Als een losgelaten hond" verkeersborden en richtingaanwijzers gaan verande ren zo gauw de Hoofdstraat van de gemeente is, vond Kret zeer onver standig. Een dergelijke manier van werken zou gevaarlijke situaties op de Van Pallandtlaan en de Parklaan kunnen doen ontstaan. Kret wilde wel nu al toezeggen dat de snelheids controles zullen worden verscherpt. Voor het instellen van een maxi mum-snelheid van dertig kilometer bestaat voor een weg als de Hoofd straat geen juridische basis, zodat er geen sanctie op overtreding zou staan. Vijftig blijft dus het maximum. Voor de eerst maatregelen om de Hoofdstraat, in overeenstemming met de gegevens van het verkeerscircula tieplan, veiliger te maken is per één januari 1980 een bedrag van hon derdduizend gulden beschikbaar. Een hersenschim noemde de burge meester het parkeerstation bij de Warmonderdam met betrekking tot de Schiphollijn. Volgens Kret zien de Nederlandse Spoorwegen het nut van een dergelijke halte niet in en zouden ze hooguit een parkeerstation bij de Menneweg willen overwegen als blijkt dat de Schiphollijn geen snel- treinlijn, maar een stoptreinlijn wordt. De huidige Menneweg is ech ter geenszins berekend op al het ver keer wat dan naar het station toe zou gaan rijden. lolland Wonderland in eerste voorzichtige blik op ïhterfct Bloemencorso dat onder u'^t motto 'Holland Wonder- op zaterdag 26 april van it volgend jaar door de Bol- nstreek rijdt. Het 33ste corso weer dat voor de dertigste :er door ontwerper Jos van riel is getekend. Een gedeelte in het corso dat gisteravond ird gepresenteerd, zal na de wsodatum ook in het Zweed- Götenborg en in Engeland jden. STOMPWIJK Een gedeeltelijke herzie ning van het bestem mingsplan „Kern Stompwijk" zal het mo gelijk maken vijf wo ningen en twee garages toe te voegen aan de eerder geplande 47 wo ningen (waarvan één voor een minder-vali- de) aan de Meerlaan in Stompwijk. Het ge meentebestuur pro beert al jaren een op lossing te vinden voor verplaatsing van mi- lieuhinderlijke bedrij ven als bijvoorbeeld de grasdrogerij Hilma- pers. Een aan de Jan Koenenweg gelegen, in het bestemmingsplan „landelijk gebied" op genomen, terrein werd door Gedeputeerde Sta ten om financiële en planologische redenen voor deze bestemming afgewezen. Slechts enkele maanden gele den heeft Leidschendam ech ter door aankoop de beschik king gekregen over een 2.6 ha groot terrein achter de ri oolwaterzuiveringsinstallatie aan de Meerlaan. Een wijzi ging van het nog maar twee jaar oude plan „Kern Stomp wijk" maakt het mogelijk op dit terrein de grasdrogerij en enkele Stompwijkse tran sporteurs te huisvesten. Bo vendien blijft er nog vol doende ruimte over voor een parkeerterrein van 2.200 m2 voor vrachtwagens en een bijna even groot parkeerter rein vöor bezoekers van de sportvelden. De eigenares van het terrein dat oorspronkelijk voor laats tgenoemd doel was bestemd heeft destijds bezwaar aange tekend bij de Kroon. Ver wacht wordt dat zij dit be roepschrift zal intrekken om dat hier tot haar tevreden heid de vijf extra-woningen met de garages kunnen wor den gebouwd. Volgens af spraak zullen de woningen alleen ten goede komen aan Stompwijkse woningzoeken den. Als onder meer Hilma- pers en enkele naastgelegen bedrijven aan de dr. van Nortstraat verhuizen naar het nieuwe terrein achter de Meerlaan komt hier ruimte voor nog circa dertig wonin gen. De voorgestelde wijzi ging van het bestemmings plan dat inmiddels volgens wettelijk voorschrift aan ne gen overheidsinstanties is toegezonden wordt morgen avond door de Dorpsraad be handeld. De bijeenkomst (in het Dorpshuis) begint om acht uur met het gebruikelij ke spreekrecht voor bezoe- Politie was op de hoogte van kraahactie NOORDWIJK Donderdag wordt voor de rechtbank te Den Haag de strafzaak behan deld tegen een drietal jonge lui, die op 6 januari van dit jaar debet waren aan het kra ken van het pand Hoofdstraat 1. Mulder, een vertegenwoord iger van de Kraakbond, deel de dit gisteravond mede, toen hij, gebruik makend van het spreekrecht in de raadsverga dering, aan de fracties ver zocht zich uit te spreken over de schuldvraag. Volgens hem was door het gemeentebestuur gewoon een valletje uitgezet om boos geworden burgers over het woningebeleid een strafblad te bezorgen. Mulder betoogde, dat de politie op de hoogte was geweest van het tijdstip waarop de kraak- actie zou plaatsvinden. Het enige wat toen gedaan behoef de te worden, was het posteren van een agent voor de deur. Niemand zou het dan in zijn hoofd hebben gehaald om het huis binnen te gaan. Omdat dit niet gebeurd is, kan dit alleen maar betekenen dat het hele maal niet de bedoeling was de bezetting te voorkomen, maar deze juist te laten doorgaan om de bezetters strafrechtelijk te kunnen aanpakken, aldus de lezing van Mulder. Burgemeester mr. Bonnike wees deze verdenking met klem van de hand. Aan het pand was inderdaad een bord aangebracht voorzien van het opschrift „Opslagplaats ge meentewerken", doch met de bedoeling het gemeentelijk ei gendom te conserveren. Hoe laat men met de kraakaktie zou beginnen, was niet be kend, verklaarde mr. Bonnike. Het is bepaald niet waar, dat de krakers in een opgezette fuik zijn gelopen, zei de burge meester. Hij releveerde de gang van zaken. Toen hij bij het pand aan de Hoofdstraat kwam, bevonden zich daarin een aantal mensen, „Ik heb toen driemaal gewaarschuwd! De meesten gingen toen weg, maar drie krakers weigerden het pand te verlaten. Tegen hen is toen proces-verbaal op gemaakt. Dit hebben zij aan zichzelf te wijten, want ze hadden ook kunnen opstap pen, betoogde de Noordwijkse burgemeester. Op de vraag van PPR-verte- genwoordiger De Ridder of het mogelijk was de aanklacht in te trekken, deelde mr. Bon nike mede, dat de gemeente geen aanklacht had ingediend. Zij heeft geen bevoegdheid de zaak in te trekken. Woningnood De problematiek van de wo ningnood onder de jongeren in Noordwijk werd tijdens het spreekrecht aangesneden door mejuffrouw van Eeden. Voor de één- en tweepersoonshuis houdens zouden volgens haar 1440 wooneenheden op korte termijn nodig zijn. Zij sprak over een noodsituatie en deze zou mede veroorzaakt worden door het systematisch buiten beschouwing laten van het personeel van Sancta maria en van de Van den Berghstich- ting. Met hen werd, volgens mej. Van Eeden, in het ge meentelijk woningbeleid geen rekening gehouden. „Uw betoog bevat ontzaglijk veel onjuistheden, repliceerde burgemeester mr. Bonnike. Dat wij geen rekening houden met Sancta Maria en de Van den Berghstichting is perti nent niet waar. Ik zal het nog één keer duidelijk stellen. Als deze inrichtingen niet meege teld worden, dan gaat het over de patiënten en niét over het personeel". Arno Bos en Schaap (beiden PvdA) ve'rzochten aan de kra kers van panden aan het Kerkhofpad en de Voorstraat gas, water en electriciteit te verschaffen. NOORDWIJK Op 21 december zal Noordwijk deelnemen aan het stedenspel van de N.C.R.V. en daarbij zullen onder meer vanuit de raadzaal TV-beelden worden uitgezonden. Nagenoeg de gehele dag zal de raadzaal daarvoor beschik baar moeten zijn. Juist op die dag worden er vijf huwelijken voltrokken en door het bezet zijn van de trouwzaal dreigen de trouwerijen in het ge drang te komen. Huwelijken moeten in het openbaar in het ge meentehuis worden voltrokken, schrijft het burgerlijk wetboek voor, maar er is een achterdeur, want de gemeenteraad heeft de bevoegdheid ook een ander pand tot gemeentehuis te bestem men. B. en W. stelden voor als zodanig aan te wijzen het gebouw van de Sint Joris Doelen aan de Offemweg en de gildezaal van het „Hof van Holland".,, We krijgen nu mettertijd op elke hoek van de straat een gemeentehuis" grapte burgemeester mr. Bon nike. Uit z'n toelichting bleek dat de eigenaars van de voorgeno men aanwijzing nog niet op de hoogte waren. De raad ging niet temin accoord.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7