eidse ambtenaressen ijn redelijk tevreden ïentrale Bibliotheek in ïeerenlogement heeft ïaar eindvorm gekregen -dimster Pais gaat misbruik litkeringsregelingen te lijf Oegstgeest sleutelt niet aan vergoeding raadsleden 'Ex Animo' zingt zestig jaar met bezieling „Gemeente Leiden voert geen uitstervingsbeleid op de fraai gerestaureerde gevel van het Heerenlogement LEIDEN De restaura tie en nieuwbouw ten behoeve van de nieuwe centrale van de Openba re Bibliotheek Leiden in het complex rond De Burcht (voormalige Heerenlogement) aan de Nieuwstraat verlopen voorspoedig. De werk zaamheden aan de bui tenkant van de biblio theek zijn in het laatste stadium gekomen en de centrale heeft inmiddels al haar eindvorm gekre gen. In de komende maanden zal vooral aan de inrichting van de bi bliotheek worden gewerkt. De Stichting O- penbare Bibliotheek hoopt eind juni 1980 de centrale in gebruik te nemen. In de op uitleengebied rustige zomermaanden zal de biblio theek dan proef kunnen draaien om na de vakanties de verwachte grote toeloop met succes te kunnen verwerken. De nieuwe centrale van de o- penbare bibliotheek komt in de plaats van de huidige cen trale aan de Breestraat en be tekent tevens de sluiting van de vestigingen Steenschuur en Plantage. In de nieuwe centrale heeft de Openbare Bibliotheek veel van haar moderne visie op het boekenuitleengebeuren kun nen verwerken. Die visie houdt onder meer in dat een bibliotheek geen plaats meer moet zijn waar de mensen even een boek komen lenen om zich vervolgens zo snel mogelijk uit de voeten te ma ken. In de centrale worden vele voorzieningen ingebouwd om het verblijf in de biblio* theek zo aangenaam mogelijk te maken. Het uitgebreide in formatiecentrum bijvoorbeeld biedt een comfortabele gele genheid om tijdschriften, na slagwerken en dergelijke te raadplegen. In de studiezalen kunnen 200 mensen tegelijker tijd terecht om te lezen of te studeren. Een aangrenzende koffiekamer biedt de nodige lichamelijke versterking bij de geestelijke inspanning. Als dat niet voldoende mocht zijn is het te vestigen restaurant in het Koetshuis een zeer nabij alternatief. Ook de ligging van de biblio theek draagt bij tot een langer verpozen. De verschillende la gen waaruit de centrale is op gebouwd geven door middel van veel glas steeds weer een prachtig beeld van één van de de mooiste stukjes van de Leidse binnenstad, met onder Een van de gangen in de nieuwe bibli otheek meer de oeroude Burcht en de pas gerestaureerde Hooglandse Kerk. Het is de bêdoeling dat in de Burchtzalen op den duur een muziekbibliotheek en een fo- notheek zullen worden geves tigd. De eerste jaren zullen deze zalen echter worden ge bruikt voor andere doelein den. Groepen zullen wegwijs worden gemaakt in de inde ling en mogelijkheden van de centrale. Ook worden er hier kleine collecties boeken klaar gemaakt die worden uitgezet op verschillende plaatsen in de stad voor mensen die de bibli otheek niet zo makkelijk kun nen bereiken, bijvoorbeeld be jaarden en gehandicapten. De bibliotheek komt in dat geval naar de mensen toe. Tenslotte zal er een stukje welzijnswerk worden verricht in de Burcht- zalen door het werken voor zeer speciale groepen. Het gaat dan om groepen zoals mensen zonder werk, deelnemers aan Open School, en buitenlandse werknemers. Dit gebeurt in overleg en in samenwerking met de bestaande welzijnsin- stellingen. De Openbare Bibliotheek be treurt het dat zij de eerste tijd waarschijnlijk niet over een toereikend aantal boeken zal beschikken. De gemeente stelt daar minder geld voor be schikbaar omdat de financie ring van de nieuwe centrale (totale kosten 12 miljoen gul den, jaarlijkse exploitatiekos ten 1 miljoen gulden) voor haar prioriteit heeft. Een groot aantal boeken is bovendien nodig aan vervanging toe. Een extra tegenvaller was dat er de afgelopen tijd ongeveer 15.000 boeken spoorloos uit de biblio theek zijn verdwenen, boeken die nooit zijn teruggebracht of uit de diverse vestigingen zijn gestolen. Om het laatste tegen te gaan zal de centrale aan de toegang electronisch worden beveiligd zodat geen enkel boek meer illegaal de biblio theek kan verlaten. ouwen in gemeentedienst wensen niet bevoorrecht te worden [IDEN De vrouwelijke werkne- :rs in het Leidse ambtelijke appa- t zijn redelijk tevreden over hun po- binnen dat apparaat. Wel vinden dat hier en daar nog iets aan de ar- lsvoorwaarden en de ontplooiing- nsen voor hen kan verbeteren. Een inder staat te lezen in een gisteren ekomen rapport van een onderzoek r de positie van de vrouw in de ge- entelijke organisatie van Leiden, het afgelopen anderhalve jaar is richt door mevrouw E. Jongeneel, daartoe een tijdelijke aanstelling de afdeling Personeelszaken heeft regen. de 650 vrouwen, die werkzaam zijn de gemeente Leiden hebben naar itting 110 actief aan het onderzoek gewerkt. In totaal 84 vrouwen zijn in- lan op de uitnodiging om in gespreks- pen over' hun werksituatie te praten, railend is dat van deze 84 vrouwen er ir enkele werkzaam zijn bij het ge- ntelijk psychiatrisch ziekenhuis „En- ;est". De meeste deelneemsters waren mistig uit andere diensten binnen de eente Leiden. Vandaar dat de onder- ficster nauwelijks iets te weten is geko- Jn over de situatie van de werkneem- js binnen „Endegeest", die zich toch in 1 hele andere werksituatie bevinden I de overige Leidse ambtenaressen. aanleiding van hetgeen in de ge- ksgroepen is besproken zijn dertig voorstellen samengesteld, die tijdens een grote vergadering in april van dit jaar aan de vrouwelijke ambtenaressen zijn voor gelegd. In totaal 107 vrouwen gaven ge hoor aan de oproep de vergadering bij te wonen. „Opvallend hierbij was dat de voorstallen waarin aan vrouwen een be voorrechte positie werd toegekend boven mannen door de vrouwen werden ver worpen", aldus mevrouw J. Fase, wethou- 1 der personeelszaken gistermiddag. De sa menstelster van het rapport, mevrouw E. Jongeneel voegde er aan toe dat uit het onderzoek wel glashelder is gebleken dat er formeel, in het ambtenarenreglement, geen sprake is van discriminatie maar dat dat wel informeel het geval is. „Het rap port wil eigenlijk meer een aanzet geven tot bewustwording bij de vrouw, maar ze ker ook bij haar mannelijke collega of chef. Bij het onderzoek heb ik dan ook ge kozen voor de gespreksgroepen boven een enquête, die in feite maar een momentop name is", aldus mevrouw Jongeneel. Uit het onderzoek wordt een groot aantal aanbevelingen aan het college gedaan. Vele concrete punten worden in deze aan bevelingen aan de orde gesteld. Zo wor den er voorzieningen met betrekking tot kinderopvang gevraagd, verlichting van lasten voor oudere alleenstaanden met baan en huishouden, uitbreiding van het aantal deeltijdbanen, gelijke rechtpositie voor deeltijders en voltijders, stimuleren van de ontwikkelingen van arbeidstijd verkorting en gelijke rechtpositie voor en vrouwen, herbeziening van het kostwinnerschap. Tevens vraagt het rapport het college zich in principe te verenigen met de vorming van een of meer themagroepen, die na gaan-of en in hoeverre rechtpositieregels dan wel gebruikelijke praktijken in het bijzonder de mogelijkheden en rechten voor vrouwelijke medewerkers beperken. Door de vrouwen is een prioriteit voor de aanstelling van deze themagroepen gege ven. Zo kreeg de themagroep „deeltijd werk" die bevordert dat mannen en vrou wen vaker part time kunnen werken een eerste prioriteit. De themagroep „werving en selectie" gaat na in hoeverre kan wor den bevorderd dat vrouwen op „mannen functies" kunnen worden aangesteld en mannen op „vrouwenfuncties", in hoever re kan worden bevorderd dat vrouwen vaker een vaste aanstelling krijgen en dat richtlijnen voor sollicitatiegesprekken worden opgesteld. De themagroep „func tiewaardering" gaat de functiewaarderin gen van vrouwen bekijken en gaat bevor deren dat men zich op een taakomschrij ving kan beroepen. De groep „rechtsposi tie" gaat bekijken of er eventuele wijzin gen in de rechtpositie-regelingen nodig zijn. Tenslotte pleit de onderzoekster voor de instelling van een themagroep „kinde ropvang", die als taak krijgt het openen van overleg met ambtenaren die zich met maatregelen ten aanzien van kinderop vang bezighouden en het zoeken naar mo gelijkheden om kinderen in de vakantie perioden op te vangen. Üd AMERLID NIJHOF (DS'70) SIGNALEERT MISBRUIK BIJ 3 EIDSE UNIVERSITEIT IDEN/DEN HAAG lister dr. A. Pais (Onder- s) vindt het noodzakelijk te gaan in welke gevallen dent-assistenten bij uni- siteiten en hogescholen 11 schuldig maken aan een igenlijk gebruik van uit ingsregelingen. Hij zal i daarover binnenkort iten tot de universiteiten ,le lögescholen en in overleg '1(j t zijn college Wiegel (Binnenlandse Zaken) maatregelen bevorderen om dat misbruik tegen te gaan. Pais heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Ruud Nijhof (DS'70). Nijhof had minister Pais en staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) opheldering ge vraagd over het feit dat aan de Rijksuniversiteit van Leiden student-assistenten al voor de datum van hun tijdelijk deel tijd-dienstverband bericht ont vangen over de toepassing van de uitkeringsregeling 1966. Volgens Nijhof is hier sprake van een- oneigenlijk gebruik. Hij verwijst daarbij naar een soortgelijke situatie bij de stu dent-assistenten bij de RU Groningen, waar oneigenlijk gebruik van deze regeling zou zijn gesignaleerd. Volgens mi nister Pais kan niet gesteld worden dat in alle gevallen, waarin student-assistenten op de mogelijkheden van een uit kering bij het beëindigen van hun tijdelijk dienstverband ge wezen wordt, ook sprake is van daadwerkelijk oneigenijk gebruik van die regeling, maar hij acht de gesignaleerde situa ties voldoende aanleiding ge ven voor een nader onderzoek. Burgemeester A.J. Vis en zijn echtgenote (geheel links) temidden van het bestuur van het jubulerende koor. LEIDEN Bij de oprich ting van 'Ex Animo', in 1919, zullen maar weinig mensen verwacht hebben, dat het koor zestig jaar later maar dan als Leidens groot ste oratoriumvereniging nog zou bestaan. Toch werd dat heuglijke feit gisteren in aanwezigheid van burge meester A.J. Vis en diens echtgenote gevierd in de Vredeskerk aan De Burggra- venlaan. Het zestig-jarig jubileum is te meer verwonderlijk, omdat 'Ex Animo' uit twee kleine ko ren, die zelfstandig niet meer konden blijven bestaan, is ont staan. Na acht jaar bestuurs- en dirigentenwisselingen te hebben doorgemaakt, was het dominee J. Riemens, die met het koor de kerstnachtviering wilde houden. Vanaf die tijd ging het voor de wind met het koor. Dit initiatief is uitge groeid tot een traditie, die tot op de dag van vandaag wordt voortgezet. Gedurende vijftig jaar is de heer De Wolff diri gent geweest. Twee jaar gele den is hij opgevolgd door J. de Ru. 'Ex Animo' telt momen teel om en nabij de negentig leden, waaronder twaalf bas sen, tien tenoren en verder so pranen en alten. Het hoogte punt van het koor is de jaar lijkse uitvoering van de Mat- theus Passion. 'Ex Animo' heeft zelfs een ongeschreven optie op 'de Mattheus'; geen ander koor brengt het stuk in de Sleutelstad ten gehore. De heer Brugman werd giste ren onderscheiden, omdat hij al 43 jaar lid is en zich ook op het bestuurlijke vlak verdien stelijk heeft gemaakt. De heer Brugman ontving uit handen van de burgemeester een prachtige oorkonde. WETHOUDER VERBOOM TEGEN WOONBOOT- BEWONERS: LEIDEN Wethouder A. Verboom heeft in een gesprek met vertegenwoordigers van het Leids Woonschepen Over leg de woonbootbewoners verzekerd dat het Leids gemeent- bestuur per sé geen uitstervingsbeleid wil voeren. Hij stelde dat de onlangs uitgekomen concept-nota als een 'praatstuk' gezien moet worden, waaraan nog moet worden geschaafd. De wethouder is volgens de vertegenwoordigers van het LWO van mening dat het huidige aantal woonboten in de stad gehandhaafd moet blijven, maar dat van een uitbrei ding geen sprake kan zijn. De heer Verboom zei dit naar aanleiding van de schriftelijke reactie van het Leids Woon schepen Overleg op de gemeentelijke concept-nota over het woonschepenbeleid. In het gistermiddag gehouden gesprek werd overeengekomen dat een nieuwe nota zal verschijnen. Deze nota wordt tot stand gebracht door regelmatig overleg tussen ambtenaren en verte genwoordigers van het LWO. Het eerste overleg vindt over twee weken plaats. In het stuk zullen standpunten van het LWO worden verwerkt. Wethouder Verboom wil proberen om de nota nog voor zijn vertrek in mei af te ronden. De vertegen woordigers van het LWO, hebben de indruk dat nu door ge noemd overleg een meer verantwoord woonschepenbeleid kan ontstaan, waarbij de gemeente zich moreel verantwoord voelt voor de huidige woonbootbewoners, die thans met een ligplaats vergunning in de Leidse wateren vertoeven. ■en trelioor voor osressief voor s tel 0 .GSTGEEST Ruim binnen de tijd die men voor uitgetrokken had keurde de Oegstgees- raad gisteravond de begroting voor het ko- e(j nde jaar goed. Tot felle discussie kwam het ur t omdat de begroting weinig vraagtekens wierp. Het „beetje" vuurwerk zat in de_ ■e< art toen de socialist Kohlbeck met een motie <lc tafel kwam de raad te doen besluiten af te psi van de verhoging van de vergoeding voor v1 raadswerk over het begrotingsjaar 1980. artoe, zo vermeldde de motie, zou de veror dening op de tegemoetkoming in die zin gewij zigd moeten worden dat niet meer 100%, doch slechts 95% zou worden uitgekeerd. „Door 5% te offeren schept men in feite jaarlijks een stukje vrije beleidsruimte van een paar dui- zend (5) gulden, geheel Vrij door de raad te beste den". Als extra's noemde de motie het uitgeven •van een brochure over milieu, verkeer of rente en afschrijving van het ontwikkelingsprojekt. CDA-fractievoorzitter Th. van Hazel vond de mo tie te abrupt ingediend: „Het gaat niet om grote be dragen maar het raakt toch de persoonlijke levens sfeer van ieder der raadsleden. Het eist een zorg vuldige benadering". Ook de de VVD voelde er op de genoemde wijze niets voor. „Niet tijdens deze vergadering", aldus fractievoorzitter Reilingh. D'66 bleek er eveneens niet van ondersteboven en de heer Beckers (PPR) vond dat de motie aangehou den diende te worden. Zo bleef het voor iedereen een rondje „nadenken". „Eindelijk iets wat ik gemist heb tijdens de begrotingsbehandeling: een beetje politiek vuurwerk", konstateerde burge meester Scheenstra, waarna Kohlbeck zijn motie introk. De bijeenkomst begon gistermiddag overigens met het in tweede ronde beantwoorden van vragen van de raadsfracties. Burgemeester Scheenstra herhaal de nog eens dat de openbaarheid en voorlichting zeker m de belangstelling staan. Hij bleef erbij, al vorens dit „stap voor stap" ter hand te nemen eerst Naar aanleiding van opmerkingen van D'66-frac- tievoorzitter G. Wuisman deelde wethouder Van Belle mede dat een door Wuisman voorgesteld an der verkoopsysteem in Haaswijk nog niet oppor tuun is. „Het wijkt af van het tot nu toe gehand haafde systeem en er zal overleg binnen het colle ge, in de prokjektorganisatie en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten moeten plaatsvinden". I Het restauratieplan voor de gevel aan de Nieuwstraat. Geheel links het Herenlogement. Het derde pand van links is de en tree van de openbare bibliotheek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5