Meerderheid Leidse raad voelt voor Digros-boycot [Energiebedrijf Rijnland verwacht 0 miljoen winst op gas en licht WINKELIERS IN NOORD EN DE KOOI BOOS OP RENOVERENDE GEMEENTE 'n BLOEMEN GROET met een boodschap Men wrijft zich de ogen uit Trouw aan de vakbond AGEGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 q' ÏDEN Het streekenergiebedrijf Rijn- ld verwacht volgend jaar zowel in de gas- electriciteitssector een winst te maken i'iim d tien miljoen gulden. Het energiebedrijf udt voor 1980 rekening met een omzet van 350 miljoen gulden. Er is in de begro- van Rijnland geen rekening gehouden ii. i t besparingen op het energieverbruik. it de berekening van de gas- en electrici- prijzen betreft is uitgegaan van door Rijk vastgestelde tarieven. Op dit mo- ti nt telt het energiebedrijf Rijnland 90.000 2. lemers, verspreid over 22 gemeenten. Spo een toelichting op de begroting van 1de wethouder H. van Dam (financiën) gis- ic middag in zijn functie van voorzitter van het lege van beheer van Rijnland, dat de tien 'joen winst op aardgas en electriciteit gedeel telijk zullen verdwijnen in de algemene reser- vi. Een groot bedrag niettemin wordt gebruikt )r de aanstelling van een voorlichtingsamb tenaar inzake energiebesparing en voor de or ganisatie van een intergemeentelijk congres in januari, eveneens in het kader van de energie besparing. Verder moet er voor de komende tien jaar bijelkaar 30 miljoen worden gereser veerd voor de vernieuwing van het hoofdbui zennet. Centrale Het is overigens voor het eerst sinds 1978, dat het energiebedrijf in de aardgassector winst maakt. De liquidatiekosten van de oude gasfa briek blokkeerden voordien de winstopbrengst. Electriciteit betrekt Rijnland via het Energiebe drijf Zuid-Holland. Omdat Leiden en de regio gemeenten aangesloten zijn op het zogenaamde koppelsysteem, dat wordt gevormd door meer dere electriciteitscentrales in de provincie, wordt de winst op electriciteit op een andere manier berekend dan bij gas het geval is. Het betrekken van stroom via het koppelssysteem houdt ook in, dat de oude electriciteitscentrale aan de Langegracht op 1 december gedeeltelijk gesloten zal worden. De fabriek levert vanaf die datum alleen nog maar warmtevoorziening De 2 turbines in de centrale zullen evenwel niet afgebroken worden, zodat ze kunnen wor den ingezet in geval er sprake zou zijn van een calamiteit, bijvoorbeeld als een van de centrales uit het koppelnet uitvalt. Het lozen van koel water via de lichtfabriek gaat volgend jaar ge woon door. Dat houdt in, dat de doorstroming van het water in het grachtenstelsel gehand haafd blijft. Deze kunstmatige beweging van gracht- en singelwater wordt door het Hoog heemraadschap als welkom voor het milieu be schouwd. Wat betreft de verhoging van de energieprijzen volgend jaar deelde wethouder Van Dam mee, dat de grootste kostenstijging voor de consu ment van het aardgas te verwachten is. Maar liefst circa 20 procent. De electriciteitskosten gaan in 1980 omhoog met 10 procent. ENERGIEBEDRIJF: Niet blij met negatieve reacties op incassosysteem LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland zegt niet ingenomen te zijn met de negatieve reacties vanuit groeperingen binnen de be volking op het nieuwe incassosysteem. Zoals bekend is het energiebedrijf van plan vanaf 1980 nog maar een keer per jaar de meterstanden op te nemen. Verbruikers worden op basis van een getaxeerde afname maandelijkse standaardbedragen berekend, die per giro zijn te voldoen. Er wordt in Leiden van verschillende zijden geklaagd, dat bij de berekening van de vastge stelde gas- en lichtheffing in de aanloopperiode tot 1 maart te hoge bedragen door het energie bedrijf zijn gecalculeerd. Een woordvoerder van het energiebedrijf stelde naar aanleiding van de acties tegen de heffing, dat van de 90.000 verbruikers in Leiden en omgeving in middels 25.000 positief op het incassosysteem hebben gereageerd door Rijnland te machtigen de afschrijvingen per giro automatisch te vol doen. In totaal zouden er slechts 300 mensen negatief of niet-begnjpend op de nieuwe rege ling gereageerd hebben. tal) 'LEIDEN De Leidse gemeente raad is in meerderheid van me ning dat het college geen enkele medewerking moet verlenen aan le totstandkoming van een koop- Uentrum aan de Langegracht. Dit leek gisteravond tijdens de eer- ite instantie van de behandeling van het concept-bestemmingsplan 113,Noordvest in de gemeenteraad. Wethouder C. Waal van stadsont wikkeling raadde de indiener van aeen motie waarin deze mening w wordt verwoord, het PvdA-raads- lid P. Bordewijk, aan, de motie ir te trekken omdat hij vreest dat hij door hetgeen in de motie 7 00wordt uitgesproken in de toe- 40 'komst eventueel in een nadelige onderhandelingspositie kanwor den gedwongen. Hij toonde zich eiewoverigens wel een voorstander h°o|Van een massale Digros-boycot. Wanneer de motie zou worden ge- 0 handhaafd, zou zij, gehoord de beto gen van de woordvoerders van de verschillende gemeenteraadsfracties, worden aangenomen. In de motie wordt er bij het college op aange- 3 drongen al datgene na te laten dat de concurrentiepositie van de win- a kels in het koopcentrum kan ver sterken ten opzichte van de overige detailhandelsvestigingen in de stad. Tevens wordt het college gevraagd zich te onthouden van elke bemoeie- Jnis met de selectie van eventuele ge- voor het op te richten koopcentrum, zolang de initiatiefne mers zich daarbij niet wensen te be perken tot die ondernemingen die volgens het bestemmingsplan zijn toegelaten. Wethouder Waal was te gen omdat de motie in de toekomst weieens verkeerd kan worden geïn terpreteerd. Bovendien voelde hij er weinig voor zich op deze manier vast te laten leggen. Aan de andere kant persisteerde de wethouder bij een eerder door hem afgegeven verklaring, dat Digros op grond van het verstrekken van valse informatie de bouwvergunning heeft gekregen om zich te vestigen in de meubelgroothandel van Mijnders. Hij wees met een beschuldigende vinger naar de commissie voor de beroepsschriften die het beroep te gen de intrekking van die bouwver gunning gegrond heeft verklaard. „De Kroon kan in deze zaak weinig worden verweten. Die heeft alleen een marginale toetsing verricht. De commissie voor de beroepsschriften had beter moeten weten". De wet houder haalde zich hiermee de woe de van het CDA-raadslid M. Ham, een van de toenmalige commissiele den, op de hals. Het CDA-raadslid stelde zich door de wethouder ge griefd te voelen. Dit niet in het minst doordat de wethouder eerder in deze zaak heeft gesuggereerd dat alleen de samenstelling van de toen malige commissie (met een voorzit ter van CDA-huize) er debet aan is geweest dat het bezwaarschrift van Digros-directeur Van der Broek werd toegewezen. Openbaar De overige moties van PvdA-woord- voerder Bordewijk kregen de in stemming van de wethouder. De heer Bordewijk stelde onder meer voor een nieuwe looproute tussen de Lammermarkt en de Oude Singel te realiseren en drong er in een andere motie bij het college op aan te bevor deren dat over de in het bestem mingsplan Noordvest voorziene groenstrook ten noorden van het terrein van het Energiebedrijf Rijn land een pad wordt gerealiseerd dat voor het publiek toegankelijk is. De heer D. Hoeven (CPN) pleitte voor meer speelgelegenheid in Noordvest. Tevens wees hij, evenals enkele collega-raadsleden, op de overlast die de nieuwe studentenver eniging „Quintus" veroorzaakt, doordat her en der fietsen worden „gestald". Evenals het PSP-raadslid J. van der Putten stelde de heer Hoeven voorstander te zijn van een nieuw politiebureau op het Schut tersveld in plaats van op het voor malige terrein van Krantz. Het PSP-raadslid Van der Putten was het niet eens met het in de voor schriften opgenomen maximum aan tal cafés. Hij wilde het aantal dras tisch verminderd zien. Hiermee ging hij lijnrecht in tegen hetgeen de VVD bij monde van fractievoorzitter F. Kuijers vroeg. Deze fractie wil dat het aantal mogelijke horecavestigin- gen rond de Lammermarkt met ma ximaal vier wordt uitgebreid. Wet houder Waal stelde in zijn beant woording dat hij eerder neigde naar het standpunt van Kuijers dan naar dat van de PSP. Een amendement van mevrouw A. Ponsen (PSP) om in de voorschriften voor de verschil lende woongebieden op te nemen dat de woningen voor tenminste vijftig procent in de woningwetsfeer moe ten worden gerealiseerd werd door de wethouder ontraden. „De gedach te hierachter is mij uiterst sympa thiek maar deze woningen kunnen alleen door de gemeente en de cor poraties worden gerealiseerd. Aan neming van het amendement zou voor veel gebieden in Noordvest, die al in handen van projectontwikke laars zijn, betekenen dat er niet ge bouwd kan worden", aldus de wet houder. Parkeren Een amendement van het CDA- raadslid J. van Zijp werd door de wethouder eveneens ontraden. Het raadslid stelde voor in het bestem mingsplan een parkeerlokatie op te nemen op de hoek van de Pelikaan straat en de Langegracht. „Wat de ligging betreft is deze lokatie zeer gunstig, terwijl het minder gewenst is hier woningen te bouwen", aldus verdedigde het CDA-raadslid zijn voorstel. Een van de argumenten van wethouder Waal om het amen dement te ontraden, was, dat deze plek zo dicht bij de nieuwe Digros- vestiging zou komen te liggen, dat de klanten van dit koopcentrum het als parkeerruimte zouden kunnen be? nutten Karretjes Tenslotte diende het PPR-raadslid L. Beijen een motie in waarin hij het college vroeg te onderzoeken in hoe verre het mogelijk is de eigenaar van Digros aansprakelijk te stellen voor her en der op straat slingerende boodschappenkarretjes. Het PPR- raadslid vreest dat er rond het in april te openen koopcentrum een enorme chaos van karretjes zal ont staan. Hij vroeg of er een bepaling in de Algemene Plaatselijke Verorde ning dienaangaande kan worden op genomen. Wethouder Waal zegde hem toe dat de mogelijkheden daar toe zullen worden onderzocht. „Daarna zullen we evenwel uiter aard nog moeten praten over de wenselijkheid om tot een dergelijke regeling over te gaan", aldus de wet houder. Denise Stephan Galerie Denise Stephan aan de Bakkersteeg 18 in Leiden exposeert van 24 november tot en met 22 december tekeningen van Hens de Jong, plastieken van Coba Koster en etsen en schilderijen van Tiny van der Sar. De tentoon stelling wordt zaterdag 24 november om vier uur ge opend. De gitarist Bert Maas zal bij die gelegen heid werken van Bach ten gehore brengen. De gale rie is op vrijdag, zaterdag en zondag geopend van twee tot zes uur. Het is ook mogelijk om op ande re tijden de expositie te bezoeken. Daarvoor moet een telefonische afspraak worden gemaakt, telefoon 071-132319. Rigoletto De Haagse Volksopera voert zaterdag 24 november de ope ra Rigoletto van Verdi uit in de Leidse Schouwburg. De Volksopera staat onder leiding van Coen Ruivenkamp. Ri goletto wordt beschouwd als één van de beste opera's van Verdi. Het is het tragische gezongen verhaal van de onge lukkige nar Rigoletto. die zwaar wordt getroffen door de vervloeking van graaf Monterone aan het hof van de her tog van Mantua. In de hoofdrollen ondere andere de Itali aanse solisten Filippo de Stefano en Marco Stecchi. Judith Lynn, Cees Berger. Ria van Barneveld en Hans Nilsson. De uitvoering begint om kwart over acht. Promotie De heer M. Nubé, verbonden aan de afdeling gastro-en- trologie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden pro moveert donderdag 22 november aan de Leidse Univer siteit tot doctor in de geneeskunde op zijn proefschrift „Parameters of utilization of parenterally administe red nutrients". Zijn promotoren zijn prof. dr. A.J.Ch. Heax, hoogleraar in de inwendige geneeskunde, en dr. J.F. Koster, lector in de medische enzymologie aan de Erasmusuniversiteit te Rotterdam. Discussie D'66 organiseert maandag 26 november om half negen in het Parlement aan de Nieuwe Rijn een discussieavond met als thema 'defensie en kernbewapening'. Laurnes Brink horst. lid van de Tweede Kamerfractie en tevens defen siespecialist, houdt een inleiding. D'66 houdt vrijdag 23 no vember om acht uur een afdelingsvergadering in Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg. Vocaal concert De bariton Jaap Dieleman en de pianist Theo Bles tre den vanavond op in het tweede van een serie vocalis tenconcerten, die volksuniversiteit K O dit jaar or ganiseert. Op het programma staan werken van Franz Schubert, Francis Poulenc en Maurice Ravel. Het con cert, dat om kwart over acht begint, wordt gegeven in de Kapelzaal van K O. De toegangsprijs is drie gul den vijftig. LEIDEN Verschillende winkeliers in de Leidse wij ken Noord en De Kooi heb ben gisteravond kritiek geuit op het beleid van de gemeente ten aanzien van de stadsvernieuwing. Dat ge beurde op een voorlichting sbijeenkomst van de ge meente die was gewijd aan de landelijke Beschikking Steun Bedrijven Stadsver nieuwing. Deze regeling voorziet in sub sidie voor winkeliers en be drijven die worden benadeeld door de renovaties, nieuw bouw en herindelingen zoals die op grote schaal in Noord en De Kooi plaatsvinden. Be drijven en winkels zijn dan vaak tijdelijk onbereikbaar, waardoor een deel van de klantenkring verloren gaat hetgeen ten koste gaat van de omzet. Sommige van de aan wezige winkeliers verklaarden dat de gemeente hen voorgoed en hermetisch van hun klan ten lijkt te hebben afgesloten door huns inziens ongecoördi neerde stadsvernieuwingsac ties. „Bij mij kunnen fietsers niet eens meer komen. Mijn klanten moeten kilometers lo pen om bij mijn winkel te ko men", aldus een getergde win kelier. „Vroeger was het pri ma in orde in de Kooi, je kon er stomdronken in een auto nog je weg vinden. Tegen woordig kun je er broodnuch ter niet eens meer doorheen komen", aldus een andere winkelier. De subsidiemoge lijkheden konden deze sombe re stemming nauwelijks ver drijven, temeer daar velen le ken aan te hikken tegen de voorwaarden die er aan de subsidies worden gesteld. Ver tegenwoordigers van de ge meente en het regionaal dienstverleningscentrum Mid den- en Kleinbedrijf zegden niettemin alle steun toe om uit de regeling te halen wat erin zit en ook werd nog gewezen op de voordelen van de stad- vernieuwing, zoals een betere en gezellige winkelstraat als de stadsvernieuwers klaar zijn met hun versperrend breek werk. i Ljveèt ogen samengeknepen tot grootte van doperwtjes pro erden wandelaars en fietsers leren door een wolk van fij- staalkorreltjes de Marebrug passeren. Het was even op- ssen geblazen, vooral voor igers van contactlezen, om ts in het oog te krijgen. Een ite noordenwind blies wol van het materiaal vanaf de ig de Lange Mare en Oude w st op. De stalen Marebrug ondergaat sinds september een grondige opknapbeurt, waarbij gebruik wordt gemaakt van hogedruk- stralen die met kracht staals- nippertjes uitbraken. Om over last hiervan te voorkomen heeft de uitvoerder van het karwei, Wilfer b.v., gedeelten van de brug afgeschermd met zeildoek. Die bescherming bleek gisteren niet voldoende te zijn. Men wreef zich bij het passeren van het bruggetje de ogen uit, maar dat was dus niet van verbazing... Het zou handig zijn om de mensen op enige afst. and van de brug met borden te waar schuwen, dat het bij de op knapbeurt gebruikte materiaal pijn en ander ongemak kan veroorzaken, mompelde een bewoner van de Lange Mare, die met een doek de voorruit van zijn auto stond af te vegen. lessetrekker vrijgesproken 1IDEN Een 28-jarige be- epsloze Leidenaar is giste- n door de Haagse recht- nk vrijgesproken van. het m ten laste gelegde toe eogen van zwaar lichame- k letsel. De man werd er in verdacht op de Beesten- irkt een Turkse inwoner n Leiden met een mes in rug te hebben gestoken, verdachte ontkende en de iicier zag geen kans het be wijs te leveren zodat hij vrij spraak concludeerde. De oor- zaaK van de steekpartij was een dag eerder gelegd. Toen hadden Nederlanders en Tur ken het met elkaar aan de stok gekregen en was een auto be schadigd. De volgende dag zet te de ruzie zich voort en werd een mes getrokken. De ver dachte gaf wel toe bij de vechtpartij betrokken te zijn geweest. Woonboot bijna ten onder NOORDWIJKERHOUT Een in de Leidse Vaart afge meerde woonboot dreigde gis termiddag ten onder te gaan. Door een lek in de bodem viel het drijfvermogen van de boot weg. De snel toegeschoten brandweer heeft door het plaatsen van pompen de woonboot boven water kun nen houden. Fleurop kent iedere straat In stad en land. 'n Bloemengroet uit Rotterdam naar Oss en Tokio is geen probleem, u zegt welke bloemen, voor welk bedrag en Fleurop regelt dat. De Fleurop-bloemlst belt zijn collega In oss om de groet te willen verzorgen. De order voor Tokio loopt via interflora. Altijd perfect geregeld, verzorgd en bezorgd. U herkent de Fleurop-bloemist aan het Fleurop-vignet. Fleurop interflora staat garant voor uw bloemengroet. Konlnglnne- Tweeëntwintig lang of zeer lang aan de industriebond FNV ver bonden leden zijn gisteravond tijdens de eerste propaganda-ju- bilarisavond van de bond in het Antonius Clubhuis aan de Mare gehuldigd (zie foto). De bondsvoorzitter Piet Spijker was aanwe zig om het goud op te spelden. De jubilarissen kregen als pre sentje een geldbedrag in guldens, tien maal zo zoveel hoog als het aantal jaren van lidmaatschap. Behalve het geldbedrag en de gouden speld kregen de jubilarissen een leren portefeuille en een handbeschilderd bonbonschaaltje van aardenwerk. De heren G. Carton en J. van Heijningen spanden de kroon met hun zestig-jarig lidmaatschap. Zij werden 'op de voet' gevolgd door A.J. Heynen met vijftig jaar. N. Weeda en G.A. Voskuil zijn beiden al veertig jaar trouw lid. De volgende personen zijn vijfen twintig jaar lid van de Industriebond FNV: P. Aben. A. Blote. H Breuren, A. van Haarlem, J. de Haas, A. van der Pluym, A. Schouten, J. Schouten, A. Tegelaar, H. Vervloed, W van der Vos, P L. van der Walle, H. van de Weerthof. E.J. de Wilde, H. Claproth, J. van Nooy en B. Groeneveld.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3