„Zonnelanden" richten OPEC voor toerisme op Sterke verbetering resultaten AKZO Voortaan lekkerder gebak in Noord-Ierland Olies en iLM vast ONOMIE LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 Bedrijvigheid Nederlandse industrie gelijk gebleven iDEN HAAG De bedrijvigheid in de Ne derlandse industrie is in de maand oktober vrijwel gelijk gebleven. Voor de komende Jdrie maanden wordt een lichte toeneming verwacht. Dit blijkt uit de conjunctuurtest ls van het Centraal Bureau voor de Statistiek vAI (CBS) over oktober 1979. De uitkomsten heb- ben betrekking op ruim 80 procent, van de Nederlandse industrie, exclusief de voedings- en genotmiddelenindustrie. Het oordeel over de voorraden gereed pro- dukt verschoof van „te groot" in september tot „normaal" in oktober. Tien procent van de bedrijven sprak van „te groot", 83 procent van „normaal" en 7 procent noemde de om vang van de voorraden te klein. Vorige maand waren die percentages respectievelijk 13. 80 en 7, zo blijkt uit de conjunctuurtest. DEN HAAG Het gebak in Noord-Ier land kan voortaan lekkerder worden. Op grond van een verordening van de EEG „betreffende de verkoop tegen verlaagde prijs van boter bestemd voor de vervaardi ging van banketbakkerswerk, consump tie-ijs en andere voedingsmiddelen" heb ben de bakkers in Ulster nu recht op goed kope boter. Dit zegt de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, in antwoord op een klacht van de vertegenwoordiger van de „of ficial Ulster unionist" in het Europees parle ment, John Taylor. Deze had gewezen op een bezoek dat vakbondsvertegenwoordigers uit Noord-Ierland hadden gebracht aan Parijs om de brood- en banketbakkerij in Frankrijk te bestuderen. Hun conclusie was, aldus Taylor, „dat het Franse gebak veel beter is, omdat de bakkers in Parijs boter verwerken, die zij voor onge veer 1,50 gulden per pond kunnen kopen. In Noord-Ierland is de boter bijna driemaal zo duur en derhalve verwerken de bakkers in Ulster meestal margarine in plaats van bo ter". Taylor vroeg de commissie dan ook of de bakkers in Ulster, gezien de algemene kritiek in de gemeenschap op de boterberg, geen bo ter konden krijgen tegen hetzelfde zachte prijsje als hun Parijse collega's. Vijfploegendienst bij containerbedrijf ECT ROTTERDAM De 650 FNV-leden bij het containerbedrijf ECT in Rotterdam hebben met een vrij krappe meerderheid de nieuwe CAO voor hun bedrijf goedgekeurd. Zij heb ben daarmee „ja" gezegd tegen een geleidelij ke invoering van een vijfploegendienst. Van de bijna vijfhonderd uitgebrachte stemmen waren er 281 vóór het akkoord en 217 tegen. Districtsbestuurder Ger Ros van de Vervoers- bonden FNV gelooft, dat vooral ECT'ers die niet in de volcontinu werken tegen het ak koord hebben gestemd. Een aantal mensen uit de dagdienst en de semi-continu had vol gens hem liever loonsverbetering gehad dan meer vrije tijd. Die is bij de ECT aardig opgelopen. Werkne mers in de vol-continu krijgen er nu ruim tien vrije dagen bij. ef HSTERDAM De markt Lot mde gisteren een tamelijk geruimd beeld, waarbij et name Olies en vliegtuig- tarden in de lift zaten. I:li Mij zette de afdaling ort en de financiële waar- n waren in herstel. Daar- Itegen heerste op de obliga- [markt een flauwe stem- ng en veel staatsfondsen it€pgen behoorlijk achteruit t hier en daar verliezen oiardf een halve gulden. Ie (K (Lelcm. Olie was in navolging idens van maandag ver- Monirkt werd voortgezet. Geo- 1C* wert* °P f !54,20 en dit Sc' s bijna een rijksdaalder ier dan maandag. Daarna ig de koers verder omhoog 154,80. Opvallend vast s KLM. In New York de- ;n deze waarden niets maar O t was flink wat belangstel- Gg. Na een opening op 75,50 Heig de notering snel verder ïhoog tot ƒ77,30 en dit hield winst in van ƒ3,30. Akzo (as in afwachting van de na- J. urs te publiceren kwartaal- mefers bij opening 50 cent be- Ko °P/26.80 waarna de koers 'lerdi eg tot /27. Unilever ging 60 [Leicit naarboven tot ƒ114,90 en andere internationals kwa- n bijna niet van hun plaats. iuw was opnieuw Deli waar er 2,50 verloren ging op i), E. 5,50. Heineken opende A.^Fuw op ƒ74,50 (min ƒ1,60) ar daarna herstelde de prijs 76,50. De scheepvaart- ik w(( dsen gaven geen afwijkin- i van enige betekenis te (n. De financiële waarden e®^ren wat in herstel. Nat. Ne- 2 landen klom met 1,20 tot 15,50 en Amrobank was 30 lit hoger op ƒ68,20. ABN de> stelde twee -kwartjes tot 11 (Z 10. (Am: lokale markt kon het niet werken tegen toenemend ïbod. Zo vast als de interna- Erasi gesteld. Auto-fondsen la- zijn zwaar aangeboden. Zo iiexa g Ford 15 terug tot 465 R zakte AIR van 2080 tot "bj )00. Kiene ging 14 omlaag (ir 343 en Holdoh moest 9 A Jg tot ƒ366. Porceleyne iyi sch werd tevergeefs 5 la- gelaten tegen 290, ADM loor 8 en Oce-vander nten ƒ3. Geldersche Tram ■Mest 20 terug tot ƒ980 en pHi Beek handhaafde zich ^Hjwel op ƒ76. Ook Üuiker, ^^ïdsmit, Dikkers en Holec (19 en gedrukt in de markt. kr< 51:J ver 3 jaar ompaet-dise «STERDAM Er zijn mo- enteel technische ontwikke len aan de gang die een in- z ijpende invloed zullen heb- n op produktie en distribu- van grammofoonplaten en dere muziekdragers zoals ssettes. Deze mening viel te luisteren uit de mond van rschillende sprekers op de nventie van grammofoon- atendetaillisten, de Billbo- d Benelux conventie van uwer audio- en videopubli- ties gisteren in Ara- irdam. W. Assman, directeur van n grammofoonplatenmaat- appij in Haarlem, vertelde de zogenaamde „compact- een grammofoonplaat !t een derde van de door- en een tiende van het ge- t van de huidige grammo- •nplaat er binnen drie tot f jaar al zal zijn. Bovendien I Nederland in 1983 30 tv- iaa nalen en 100 FM-zenders bben, te ontvangen via sa- liet en te distribueren via ïl. Een van de FM-kanalen mogelijk muziek doorge- voor de supermarkt, res- irant en andere openbare stellingen, hetgeen zijn uit- 'rking zal hebben voor de ammofoonplatendetaillist. ikah iai .1 fhv ,S I' Olieprijs, stakingen en aanslagen maken toekomst onzeker MADRID De landen rond de Middellandse Zee maken zich zorgen over het toerisme naar hun landen. Met name zijn zij bang, dat de vliegreizen het komende zomerseizoen door de gestegen brandstofprijzen aan populariteit zullen inboeten. Maar of de buitenlandse bezoekers in plaats daar van met de auto zullen komen is, gezien de afstand en de ook voor de auto gestegen benzineprijzen, voor hen nog een vraag. Toeristische vertegenwoordi gers van Spanje, Portugal, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Griekenland, Turkije, Malta, Cyprus en Monaco zijn in laatstgenoemd vorstendom bij eengekomen om de ontwikke lingen onder ogen te zien. Men heeft daarbij de prijzen onder de loep genomen, maar daar naast aandacht besteed aan bij voorbeeld hotelklassificatie met in het achterhoofd het idee, dat de vakantieganger zonnevakanties toch belang rijk vindt. Initiatiefnemer voor deze „Op- ec-bijeenkomst voor het toeris me" was Spanje. De deelne mers zijn van plan voortaan twee keer per jaar samen te komen om over hun inko mend toerisme van gedachten te wisselen. Zeer bezorgd over het toerisme toonde zich de Spaanse staatssecretaris voor het toerisme, de heer I. Aguir- re, in een onderhoud met het ANP. „Niet alleen bestaat er zorg voor het toerisme in Spanje, maar ook in andere landen, mede omdat de toeristische toekomst afhankelijk is van de oliesituatie". Maar, zo zegt ho teldirecteur Juan Sanchez, voorzitter van de 300 hotels omvattende hotelassociatie aan de Costa del Sol, de olieprijzen zijn niet alleen van invloed op de vervoerprijzen, maar ook op hotelvoorzieningen, zoals onder meer warm water en airconditioning. „Onze middellange termijn planning loopt aardig in het honderd door de ontwikkeling van de olieprijzen", zei de Spaanse staatssecretaris. „Er zijn wellicht landen, waar het toerisme nog vooruit zal gaan, maar de groei zal minder spec taculair zijn dan in het verle den", meende hij. Zijn directeur-generaal voor de bevordering van het toeris me, de heer J.L. Zavala, meende, dat de stakingen van het afgelopen seizoen en de aanslagen van de ETA mede verantwoordelijk zijn voor de enkele miljoenen buitenlan ders, die dit jaar niet naar Spanje zijn gekomen. Ook komt daarbij het feit, dat ieder jaar meer Spanjaarden met va kantie naar het buitenland gaan in plaats van in eigen land te blijven. Maar de in komsten uit het toerisme zijn dit seizoen toch nog gestegen. Hij zag echter nog wel licht puntjes. Zo heeft door de in Spanje gehouden volksstem ming de bevrijdingsbeweging veel morele steun onder de Basken verloren met alle mo gelijke gevolgen vandien, bij voorbeeld geen bomaanslagen in toeristische oorden. Ook ten aanzien van mogelij ke hotelstakingen, die vorig jaar ook niet bevorderlijk zijn geweest voor het toerisme, zei de voorzitter van de hotelasso ciatie: „Ik durf om wat dan ook te wedden, dat er het ko mend zomerseizoen niet meer in de hotels zal worden ge staakt. Wij hebben de afgelo pen drie jaar over loonsverho gingen gepraat en vorig jaar is er achttien dagen gestaakt. Wij hebben ons gerealiseerd dat dit niet de goede weg is. Wij willen geven wat normaal is, te weten een verhoging, die in de pas loopt met de prijsverho gingen". Daarmee komt hij aardig in het straatje van de woordvoer ster van een der bonden van hotel- en restaurantpersoneel aan de zonnekust. De kosten van levensonderhoud zijn ge stegen en wij willen een loons verhoging, die daarmee in overeenstemming is, zo sprak Vakantie aan de Costa del Sol: olieprijs, stakingen en aanslagen gooien roet in het eten van de hotel-exploitanten. Maria Gloria Fernandez. Zij merkte op, dat de verhouding tussen werkgevers en werkne mers jarenlang slecht is ge weest. Aanvankelijk konden de bonden niet eens tot een gesprek komen met de werk gevers. De laatste jaren is dat steeds beter geworden. Maar, aldus de woordvoerster, wij hebben bij de tot nu toe ge voerde loon-onderhandelingen nooit overvraagd. Volgend jaar zullen wij van tevoren onze wensen kenbaar maken en dan is er een basis voor ge sprek. Evenals de voorzitter van de hotelassociatie wees zij erop, dat behalve de hoteleigenaren ook de bonden hebben aange drongen op maatregelen om de opkomende straatschenderij de kop in te drukken. „Dit doet het toerisme geen goed", aldus mej. Fernandez, die evenwel vond dat de lonen in de hotels en restaurants te laag zijn. Spanje gaat echter niet bij de pakken neerzitten, aldus de staatssecretaris. Het toerisme is voor zijn land belangrijk, want tussen de 40 en 50 procent van Spanje's inkomsten uit de bui tenlandse handel komen uit het toerisme. Daarom heeft het Ministerie van Handel, waaronder het toerisme res sorteert, plannen opgesteld voor nog niet ontwikkelde landstreken aan de kust. Het gaat om ontwerpen die in het milieu passen, dus geen bouw meer in het wilde weg. De be treffende gemeenten kunnen tot 1 mei aanstaande de plan nen bekijken en indien zij er mee akkoord gaan, worden van hogerhand kredieten voor de ontwikkeling ervan be schikbaar gesteld. Er is geen tijdsduur gesteld voor realise ring. De bewindsman wees er ver der op, dat ook de komende toetreding van Spanje bij de EEG zijn weerslag zal hebben op de economie van zijn land en daarom ook op het toeris me. Als positief punt zag de heer Zavala nog, dat gebleken is, dat de toeringcar een deel van h«t vervoer kan overne men, maar daarbij gaat het niet om grote aantallen. Bo vendien was hij van oordeel, dat thans het moment is be reikt, waarop hoteleigenaren en reisorganisaoren op een zelfde niveau kunnen onder handelen. Informatie in eigen land leer de, dat de verre bestemmingen in de belangstelling zullen blij ven. De klanten komen echter uit een andere inkomensgroep dan zij, die over het algemeen naar de zonnelanden gaan. Het komend winterseizoen wordt met meer pessimisme dan an dere jaren tegemoet gezien, al dus functionarissen uit de va derlandse toeristische wereld. ARNHEM - Omzet en resul taten van Akzo zijn in het derde kwartaal van dit jaar aanmerkelijk hoger geweest dan in dezelfde periode van 1978. Het concern behaalde een nettowinst van 64,8 min tegen een nettoverlies van ƒ12,0 min in het derde kwartaal van vorig jaar bij een van 2.536,3 min tot f 2.941,9 min gestegen omzet. Over de eerste negen maan den van dit jaar kwam de nettowinst uit op 166,4 min tegen ƒ3,8 min in de eerste drie kwartalen van 1978. In deze periode steeg de omzet van ƒ7.856,7 min tot ƒ8.890,7 min. Per gewoon aandeel van 20 kwam de nettowinst in het derde kwartaal uit op 2,19 (v.j. nettoverlies 0,40) en over de eerste negen maande op 5,62 (F 0,13). In het derde kwartaal droegen vooral de chemische produk- ten en coatings tot de aanmer kelijke resultatenverbetering bij. De inzinking tijdens de af gelopen zomermaanden was minder voelbaar dan ver wacht, waardoor de resultaten over het tweede halfjaar naar het zich laat aanzien niet bij die over het eerste halfjaar zullen achterblijven, aldus de raad van bestuur in een toe lichting op de cijfers. Het aanhouden van de bevre digende ontwikkeling leidde ertoe dat de omzet in januari- -september van dit jaar ruim 1 miljard of 13 pet hoger was dan in de overeenkomstige pe riode van 1978. Van deze toe neming had 7 pet betrekking op een hoger afzetvolume en 8 pet op hogere verkoopprijzen. De lagere koersen, waartegen de omzetten van de buiten landse maatschappijen in gul dens moesten worden omgere kend, veroorzaakten een ver mindering met 2 pet. Het bedrijfsresultaat nam in het derde kwartaal toe van 72,4. min tot 159,2 min. In de eerste negen maanden steeg het bedrijfsresultaat van 264,1 min tot 474,1 min ofwel van 3,4 tot 5,3 pet van de omzet. De nettowinst steeg in de eer ste drie kwartalen van 3,8 min tot 166,4 min. De belasting druk was dit jaar aanzienlijk lager dan vorig jaar. Dit komt voornamelijk doordat op de resultaten in Nederland, die vergeleken met 1978 aanzien lijk zijn verbeterd, geen belas tingen in rekening behoefden te worden gebracht. Door verdere prijsstijgingen van grondstoffen zijn de bere kende positieve waarderings verschillen op voorraden nu opgelopen tot 140 min. In het kader van het streven naar een evenwichtige spreiding over een aantal kwartalen is hiervan tot en met september van dit jaar 88 min in het be drijfsresultaat begrepen, waar van 45 min in het derde kwar taal. De invloed op de netto winst bedroeg resp. 65 en 33 min. De omzet van de produktgroep chemische vezels verbeterde in het derde kwartaal van 841 in Europa vanuit de V.S. be gint een merkbare prijsdruk uit te oefenen. American Enka ondervond de gevolgen van een teruglopen de conjunctuur in de V.S., waardoor de resultaten in het min tot 904 min en in de eer ste negen maanden van 2.624 min tot 2.845 min. Het be drijfsresultaat sloeg in het der de kwartaal om van 6 min ne gatief tot 3 min positief en nam in de eerste negen maan den toe van 2 min tot 29 min. Van een seizoenteruggang bij de Europese Enka bedrijven was dit jaar nauwelijks sprake, terwijl de opleving na de zo mermaanden groter was dan verwacht. Aanpassingen van de verkoopprijzen aan de ho gere kosten van grondstoffen en energie zijn tot dusver evenwel pntoereiekdn ge weest. De toenemende invoer derde kwartaal van 1979 sterk bij de verwachtingen zijn ahc- tergebleven. De ontwikkeling in de sector chemische produkten en coa tings blijft in het bijzonder bij de basisprodukten en coatings bevredigend zowel wat betreft afzetvolume als prijsniveau. Hierdoor verbeterden de re sultaten in 1979 sterk vergele ken met het lage niveau van vorig jaar. In het derde kwartaal steeg de omzet van 928 min tot 1.182, min en het bedrijfsresultaat van 41 min tot 91 min en in de eerste negen maanden resp. De omzet in de sector farma ceutische, consumenten- en overige produkten steeg in het derde kwartaal van 797 min tot 886 min en het bedrijfsre sultaat van 72 min tot 79 min en in de eerste negen ma den resp. van 2.410 min tot 2.694 min en van 204 min tot 230 min. De resultaten van de farma ceutische en consumentenpro- dukten lagen in totaal onge veer op hetzelfde niveau als vorig jaar. Bij de groep 'ove rige produkten' waren vooral de resultaten van kunststoffen (Enka) en van draadprodukten incl. onderdelen voor de elek tronische industrie (Akzona) aanzienlijk hoger dan in 1978. De investeringen in duurzame produktiemiddelen bereikten eind september een niveau van ca. 300 min, terwijl daar naast acquisities in het derde kwartaal 90 min vergden. Nieuwe projecten werden goedgekeurd tot een bedrag van ca. 400 min. De liquiditeit spositie handhaafde zich op een ruim nivea. Het aantal personeelsleden be droeg eind september 83.300, 100 meer dan eind december 1978. Door de acquisities in het derde kwartaal nam het aantal medewerkers met 900 toe. De bezetting bij de overige bedrij ven daalde per saldo met f"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 21