Blunt verdedigt zi jn Russische contacten 5 Kaunda mobiliseert Zambiaanse leger Hoogspanning in Bonn bij bezoek Gromiko m M Khomeiny laat Carter geen ruimte voor diplomatie Franse aanval te verwachten op Europarlement rak wil gebruik van „oliewapen' Prijsverhogingen oorzaak van rellen in Jeruzalem lUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De pas ontmaskerde ge wezen Sovjet-spion, kunsthistoricus Anthony Blunt, heeft het dagblad The Times beloond voor de hoffe lijkheid waarmee het hem behan deld heeft, sinds de Britse koningin hem donderdagavond zijn ridderor den ontnam omdat hij haar vertrou wen geschonden had. De Times is hem beleefd en zelfs eerbiedig pro fessor Blunt blijven noemen. Ook is deze krant praktisch onmiddellijk de spreekbuis geworden van Blunt's talrijke artistieke en academische vrienden. Anthony Blunt een grote, statige man heeft gisteren een eerste interview toegestaan aan adjunct-hoofdredacteur Louis Heren van de Times. In een conferentiekamer op de ze vende verdieping van het Timesgebouw aan de Gray's Inn Road in Londen kwamen ver volgens twee radio- en televisiereporters en ook een verslaggever van het binnenlandse persbureau Press Association dat geëxploi teerd wordt door Britse kranten, aan de beurt. n In zijn interviews heeft Blunt toegegeven, dat zijn spionagewerk voor de Russen een grote vergissing is geweest. Toch schijnt hij er zich niet over te schamen, mede omdat de Sovjet- Unie en Engeland tijdens het grootste deel van de oorlog bondgenoten waren. Hij zegt, dat zijn homofiele vriend Guy Burgess hem in de helft van de jaren dertig ertoe gebracht heeft Sovjet-spion te worden. „In die tijd", aldus Blunt, „leek het commu nisme de enige betrouwbare beweging tegen •het gehate fascisme. Wij waren toen jonge idealisten. Pas later, toen ik Rusland beter leerde kennen, begon ik mijn vergissing in te zien, maar toen kon ik mijn vrienden niet meer in de steek laten". Volgens hem werden de bekende Sovjet-spionnen Burgess, Macle an, Philby en hijzelf niet gerecruteerd in Cambridge, waar zij gestudeerd hadden. Anthony Blunt ontkent dat hij het was, die Burgess en Maclean in het begin van de jaren vijftig waarschuwde voor een komende ar restatie en ontmaskering. Dit beruchte twee tal is tijdig naar Moskou gevlucht, maar Blunt* bleef in Engeland. Sinds 1945 had hij geen Britse informatie meer doorgegeven aan de Russen. Zijn laatste contact met Moskou da teert van 1951. Toen de Sovjets hem bevel gaven om ook naar het Oosten te vluchten, besloot Blunt niet te gehoorzamen. Hij beweert, dat hij •geen werkelijk belangrijke inlichtingen door gespeeld heeft aan Moskou. Hij werd er trou wens niet voor betaald. Zijn ondergrondse be drijvigheid zou ook nooit de dood van Weste lijke geheime agenten tot gevolg hebben ge had. Maar Blunt zou wel, vanaf 1964, nuttige inlichtingen over de Russische geheime dien sten overhandigd hebben aan de chefs van de Britse contra-spionage, die ervoor zorgden dat hij immuniteit kreeg. Blunt zegt, dat hij altijd naar zijn geweten ge handeld heeft. Voor hem waren zijn vrienden belangrijker dan zij vaderland. Isabella Kortsnoi Viktor Kortsnoi '9or Kortsnoi Kortsnoi roept hulp „groten der aarde" in AMSTERDAM De tegenwoordig in Zwitserland wonende Russische scha ker Kortsnoi heeft gisteren bekend ge maakt zich tot tal van groten in de we reld, onder wie de paus en Edward Kennedy, te hebben gericht met het verzoek te willen helpen bij de pogin gen dat zijn vrouw en zoon de USSR mogen verlaten. De 19-jarige zoon van Korsnoi is vorige week in Moskou ge arresteerd, nadat hij was ondergedoken omdat hij in militaire dienst moet. Met de vrouw van Kortsnoi zou het ook niet best gaan. Zij heeft volgens haar man geen enkel contact meer met de bevolking, die haar mijdt omdat har man een „verrader" en een „vijand van de Sovjet staat is. ambodjaanse luchtelingen ieper hailand in \NGKOK Het leger van ïailand is vandaag begonnen et het overbrengen van dui nden vluchtelingen uit Cam- >dja naar veiliger oorder, ieer Thailand in. Dit zou lorden gedaan met het oog op |n mogelijke uitbreiding van i oorlog in Cambodja. Het lat in totaal om 200.000 men- n. Onduidelijk is nog of de |euwe kampen waar de ont- Emden heen worden ge- cht klaar zijn om in ge- ik genomen te worden. In het Cambodjaanse vluchtelingenkamp Sa Kaew rijen vrouwen met hun kinderen zich aaneen in afwachting van een medisch onderzoek. In het kamp zijn 35.000 slachtoffers van honger en oorlog ondergebracht. NA AANVALLEN RHODESIE LOESAKA President Kenneth Kaunda van Zambia heeft gisteren het leger in staat van paraatheid gebracht, nadat Rhodesische commando's de afgelopen dagen een reeks verwoestende aanvallen hebben uitgevoerd, die het ingesloten land van iedere doortocht naar zee beroofd hebben. In een verklaring, waarin hij zei dat Zambia in een „volledige staat van oorlog" verkeert, deed Kaunda een oproep voor materiële en andere vor men van bijstand aan Zambia en de guerril lastrijders van het patriottisch front, die vanuit Zambiaanse bases oorlog voeren in Zimbabwe-Rhodesië. Op een persconferentie zei hij verder, dat bij de aanvallen die sinds oktober met Zuidafrikaanse steun worden uitgevoerd, twaalf bruggen zijn verwoest en negen Zambianen om het leven zijn gekomen. De Rhodesische premier, bisschop Abel Moezo- rewa, zei dat er geen bewijzen zijn dat zijn strijdkrachten sabotage hebben gepleegd op Zambiaanse bruggen. Hij beschuldigde Kaunda vervolgens van het najagen van een „zonde bok" om de aandacht af te leiden van de bin nenlandse problemen, waarin het land zou ver keren. „President Kaunda moet luid en duidelijk ver teld worden, dat iedere strijdmacht die tegen ons wordt ingezet, te maken zal krijgen met strijdkrachten die veel uitgebreider zijn dan hij in het verleden beleefd heeft", zo waarschuwde de bisschop. In zijn pleidooi voor hulp van alle Zambianen, kondigde Kaunda de intrekking aan van alle verloven, de mobilisatie van alle mannen met een middelbare schoolopleiding en de oproep tot werkelijke dienst van alle gepensioneerde legerofficieren. Naar men aanneemt, heeft Kaunda's dramati sche maatregel als doel, de aandacht van de in ternationale gemeenschap te vragen voor de ernstige schade, die de Rhodesische aanvallen hebben toegebracht aan de Zambiaanse econo mie. Door de aanvallen is Zambia momenteel niet meer via Tanzania en Mozambique met de zee verbonden, zodat het verarmde land totaal af hankelijk is geworden van de zuidelijke spoor wegverbinding door Zimbabwe-Rhodesië. eng lat diplomatieke ■el na voetbal interland MONROVIA Inciden- en tijdens de voetbalinter- andwedstrijd tussen Sier ra Leone en Liberie (3-1) lebben er toe geleid dat de iiplomatieke betrekkin- jen tussen beide Afrikaan- buurlanden sterk be- toeld zijn. Aanleiding is ie behandeling van Libe- supporters, onder vie een minister, die om- 'ergelopen 'en getrapt verden door militairen uit iet gastland. let zou niet de eerste keer ijn, dat een voetbalwed- trijd schade toebrengt aan nternationale betrekkin- jen. In 1969 voerden San lvador en Honduras tien iagen oorlog na een me- lingsverschil over een wedstrijd om de wereld be- t^lei 92 lar eg™ bi kCr all eu Pe rar< nelux eens over andpunten EG-top IUSSEL De prémiers n de drie Benelux-landen n het gisteravond eens ge n-den over de standpun- i, die op de Europese top Dublin (eind van deze ,nd) moeten worden in tomen ten aanzien de pro* emen rond de Britse bij- ige aan de EG-begroting. ilgens de premiers moet ge- uik worden gemaakt van bestaande correctiemecha- :me en is een niet-gemeen- ïappelijke oplossing niet nvaardbaar. Premier van !t sloot niet uit, dat de drie iden in Dublin met een ei- n voorstel komen. Over de Ier onderwerpen die ter ke kwamen, de energiepo- ;k en het Europees Mone- Stelgel (EMS), werden n mededelingen gedaan. De e premiers zullen de ove- Europese regeringen over tl beraad inlichten. WASHINGTON/TEHERAN De waar schuwing van president Carter dat hij mili tair zal ingrijpen in Iran, wordt in Washing ton verdedigd met een verwijzing naar het handvest van de VN. Dit erkent het recht van de VN-leden zelf, ook militair, op te tre den uit zelfverdediging. President Carter heeft evenwel laten verklaren dat hij nog steeds de voorkeur geeft aan gedul dige diplomatie met behulp van derde partijen, zolang dit mogelijk is. In de woorden van Kho meiny wordt echter weinig diplomatieke speel ruimte gegeven. De berechting van de Ameri kaanse gegijzelden zou echter, volgens Was hington, neerkomen op een flagrante schending van het internationaal recht, waarvoor Iran alle gevolgen zou moeten aanvaarden. Khomeiny zei gisteren dat hij bewijsmateriaal had dat de resterende gijzelaars spionnen zijn. President Carter wacht volgens hem een schan daal als de gijzelaars voor een revolutionair hof moeten verschijnen. Volgens Khomeiny lijdt Carter aan dezelfde ziekte als de sjah: Carter denkt dat de wereld alleen bestaat uit zichzelf en de mensen om hem heen. Maar de wereld is een oceaan en zij alleen maar druppels. Iran viert vandaag overigens het feest van het aanbreken van een nieuwe eeuw. Gisteravond was het ook precies een jaar geleden dat de re volutie een doorbraak bereikte, toen de troepen van de sjah begonnen te schieten op mensen die van de daken schreeuwden: „Allah is groot". Het Iraanse persbureau Pars heeft gisteren een verklaring ingetrokken dat Iran voortaan zou weigeren dollars te aanvaarden voor zijn olie. In een vraaggesprek met de Westduitse radio heeft minister Bani-Sadr van buitenlandse za ken verklaard dat zijn land de economische hulp van West-Europa nodig heeft. De EEG- landen hebben gisteren Iran te kennen gegeven dat de gijzelaars moeten worden vrijgelaten. In Iran verblijven ook nog 70 Nederlanders, en nog 30 Nederlandse vrouwen die met buiten landers getrouwd zijn. BRUSSEL/LONDEN Frankrijk zal waarschijnlijk op de komende Europese topconferentie in Dublin (volgende week) een aanval inzetten op de begrotingsbevoegdheden van het Europees Parlement. Gisteren in de Europese mi nisterraad kondigde Frankrijk aan in Dublin „de verhou ding met het Europese Parlement" te willen bespreken. Frankrijk is niet te spreken over de manier waarop het Eu ropese Parlement van zijn bevoegdheden gebruik maakt, en met name over de motie-Dankert, waarmee een deel van de gelden aan de landbouwbegroting werd onttrokken. Vorige maand heeft Frankrijk al geprobeerd om in de Europese begrotingsraad de besluiten van het Europees Parlement terug te draaien. Dit is niet gelukt door de vastberaden houding van Nederland. In Dublin hoeven de Britten niet te rekenen op Franse steun bij hun pogingen een drastische vermindering van hun EG-bijdrage te bewerkstelligen. Aan het slot van het bezoek van president Giscard aan Londen bleken de standpunten ver uiteen te liggen; zowel Thatcher als Giscard verklaarde, dat als de ander vol hardt in zijn standpunt, dit het eind van de Europese Gemeen schap kan betekenen. De Britten zouden in dat geval alle beslui ten met hun veto's kunnen blokkeren. RABISCHE TOPCONFERENTIE IN TUNIS JNIS De tiende topconferentie van de abische Liga in Tunis is gisteren geopend et een pleidooi van de Iraakse president ddam Hoessein voor het gebruik yan „het lewapen" in een economisch offehsief te- n „vrienden van Israël". 5 algemene verwachting in Tunis is echter, t alleen Libië, Zuid-Jemen en de PLO met de lorstellen voor het gebruik van het oliewapen Hen instemmen. Meer gematigde landen als Saoedi-Arabië hebben al laten weten, dit stand punt niet te steunen. Hoessein zei, dat de Arabi sche wereld ondanks „de overgave en het ver raad van Egypte" de strijd met Israël zal voort zetten. Egypte is overigens niet op de conferen tie aanwezig. De topconferentie duurt tot vrij dag. Verder onderwerpen van gesprek zijn de toestand in Libanon en verdere strafmaatrege len tegen Egypte. Beleidsplan van regering Antillen WILLEMSTAD De vorige week beëdigde regering van de Nederlandse Antillen heeft haar programma be kend gemaakt. Premier Don Martina heeft het parlement een beleidsplan aangeboden, waarin onder meer staat dat voor 1983 een beslissing moet worden genomen over de toekomstige staatkundi ge structuur van de zes ei landen. In het programma wordt de wens van de overgrote meer derheid van de bevolking van Aruba om onafhankelijk te worden, erkend. JERUZALEM De Israëlische politie heeft gisteren in Jeruzalem honderden Israëliërs, die demonstreerden tegen de regeringsmaa tregelen om de inflatie te berperken en te gen de nederzettingen-politiek, met de wa penstok en traangas uiteen gedreven. De de monstranten hadden auto's met stenen be kogeld en branden gesticht. De betoging in Jeruzalem was een onderdeel van de stroom van kritiek, die is geuit op maat regelen van de minister van economische za ken: afschaffing van subsidies op belangrijke produkten en prijsverhogingen voor openbaar vervoer en energie. Bij het drie-partijenoverleg over Palestijnse au tonomie in tel Aviv hebben de vertegenwoordi gers van Israël, Egypte en de Verenigde Staten gisteren voortuitgang geboekt. Waaruit die vooruitgang bestaat, wilde men niet zeggen, maar in Caïro werd melding gemaakt van de vorming van een comité van Palestijnse en Is raëlische burgers, die toezich moeten houden .op de komende verkiezingen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook. De 24 bur gemeesters in deze gebieden, die zoals bekend zijn afgetreden uit solidariteit met de met de portatie bedreigde burgemeester El-Sjaka van Nabloes, hebben op hem een beroep gedaan zijn hongerstaking te stoppen. El-Sjaka drinkt al vijf dagen alleen water. Intussen heeft premier Begin verklaard, dat hij zal aantonen dat El- Sjaka is „opgetreden voor de moordzuchtige PLO". bliciteitsorganen en de pragmatische po litiek van de diplomaten in de conferen tiesalons. gerechtvaardigd is. Van Gromiko zullen zij gedetailleerd willen weten in hoever- i de indruk juist is dat Moskou ernstig Het contact tussen Gromiko en de Duitse streeft naar een snellere vooruitgang om politici vindt op een belangrijk tijdstip de ontspanningspolitiek. tVan onze correspondent Ami de keelse propaganda van de Russische pu- gemeend als het moderniseringsbesluit Vree) L* '~~J if BONN Het vierdaagse bezoek dat de minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, Gromiko, deze week aan de Westduitse hoofdstad r_r 0-m- ~jc .- brengt (hij komt vandaag in de na- plaats. Het is het eerste na de verrassen- Het feit dat internationale problemen de middag en vertrekt zaterdagochtend de aankondiging van Brezjnjev in Oost- belangrijkste onderwerpen van gesprek weer) heeft in Bonn tamelijk hoogge^ Berlijn over een eenzijdige troepenver- zullen zijn tussen de Russische politicus spannen verwachtingen gewekt, mindering in Europa en het laatste voor en 2Ön Westduitse collega's die in tegen- Waarnemers achten het namelijk niet de komende NAVO-vergadering in de- stelling tot vroeger, toen er voornamelijk uitgesloten dat de gesprekken die cember, waarbij de omstreden beslissing bilaterale kwesties en zaken als de status Gromiko met zijn Duitse collega Ge- zal worden genomen om over te gaan tot van Berlijn op de^ agenda stonden, wijst nscher en met bondskanselier Hel- 1 muth Schmidt zal voeren, tot een nieuwe aanzet in de ontspanningspo litiek en op het gebied van de weder zijdse wapenbeheersing kunnen voe- tentieel aan het Warschau-Pakt. ren. Dit lijkt in tegenspraak te zijn met de golf van dreigingen en waarschuwingen die de laatste tijd vanuit Moskou vooral ro over de Bondsrepubliek stroomde, maar dat de bereidheid van de NAVO om te grond van een toenemend gebrek aan onderhandelen over een beperking van stabiliteit elders in de wereld en een de wapensystemen minstens zo ernstig is dreigende energiecrisis. modernisering van de atoomraketten er volgens politieke waarnemers op voor de middellange afstand, met een Bet Kremlin Bonn als een steeds belan- gelijktijdig aanbod tot onderhandelen grijker factor voor de stabiliteit tussen over de vermindering van het wapenpo- Oost en West beschouwt. Een behoud en tentieel aan het Warschau-Pakt. versteviging van deze stabiliteit op welk Dit thema, een van de velen die bespro- gespreksniveau dan ook (Salt III, MBFR, ken zullen worden, staat ongetwijfgeld de voortzetting van de conferentie van op de eerste plaats. Schmidt en Genscher Helsinki in Madrid) is des te belangrijker zullen Gromiko proberen te overtuigen voor beide partijen, tegen de achter die schijn bedriegt enigszins. Er is altijd al een verschil geweest tussen de luid- Westduitse BVD geeft afluisteren telefoons toe BONN De Westduitse in lichtingendienst heeft giste ren tegenover een parlemen taire onderzoekscommissie toegegeven tussen 1966 en 1975 zonder toestemming van de minister van binnen landse zaken de telefoons te hebben afgeluisterd van vijf, onder wie linkse en rechtse, extremisten. Verleden jaar ontstond in de Bondsrepubliek een rel toen bekend werd dat de telefoon was afgetapt van de kernfysi cus Klaus Traube. Deze werd er van verdacht contact te on derhouden met stradsquerril- lastrijders. Minister Maihofer zei toen dat het de enige af- luisterkwestie betrof. De ver denking bleek, zoals de rege ring later toegaf, ongegrond. Geldboete voor docent illegale Poolse universiteit WARSCHAU De bekende Poolse historicus en schrijver Wladislaw Bartoszewski is gis teren in Warschau door een rechtbank veroordeeld tot een boete van ruim 300 gulden vooY het geven van colleges aan de dissidente „vliegende universiteit". Dit is de naam voor een reeks colleges en le zingen door Poolse geleerden over onderwerpen van politie ke-, maatschappelijke- en his torische aard, die in Warschau en andere steden bij particulie ren thuis wordt gehouden. Hoewel de lezingen niet in het geheim worden gehouden, worden zij door de autoriteiten als illegaal beschouwd, omdat zij meer dan eens in strijd zijn met de officiële communisti sche partijleer. Russische premier Kosygin is ziek MOSKOU De Russiche pre mier Alexei Kosygin is ziek en er zijn ook geen aanwijzingen voor wanneer de 75-jarige be windsman zich na een maand afwezigheid weer in het open baar zal vertonen, zo is in Rus sische en Oosteuropese krin gen vernomen. Officieel is er niets bekend gemaakt over Kosygin's verdwijning. Hij werd voor het laatst gezien op 17 oktober toen hij de Syrische firesident Hafaz Assad uitge- eide deed op het vliegveld van Moskou.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11