Werkloze schoolverlaters inzetten bij de voorlichting op scholen Kruidenier door gezinsuitbreiding tot heengaan gedwongen Leidschendamse kerkhofjes straks groenvoorzieningen in wijk 't Lien BURGERLIJKE STAND eidse houtbonden 1F7VF kappen zvverleg met CNV NIEUW PLAN VAN CNV ZUID-HOLLAND TAP/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 ZEVENHOVEN LIJDT VERLIES Het kruideniersechtpaar Van Eyk: sluiten door gezinsuitbreiding. Uit het tamelijk verre Zevenhoven bereikt ons het nieuws, dat gezinsuitbreiding best wel fnuikend kan zijn voor de bedrijfsvoering. Dit lot treft althans kruidenier Jan van Eyk aan de Dorpsstraat. Zijn vrouw verwacht in december een baby, maar haar man - ondanks het feit dat hij dolblij is -kan het met de winkel niet meer bolwerken omdat hij dan de arbeidzame assistentie van zijn vrouw zal moeten missen. Elke dag, zeven jaar lang, opende en sloot Van Eyk de deur van zijn winkel, maar komende zaterdag doet hij definitief de knip erop. Dan is het gedaan met ,,Van Eyk Super" in levensmiddelen. Laat super Van Eyk het zelf maar even vertellen. „In 1972 ik wbonde toen nog in Bodegraven, zo'n beetje onder de rook van Zevenhoven en dus onder handbereik, nam ik hier aan de Dorpsstraat de zaak van mijn broer N. over. Het was al een fijne winkel, maar Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. broer N. verkocht alleen kruidenierswaren. Toen ik begon had ik wel plannen om er iets bij te gaan brengen. Dat gebeurde ook; in de loop der jaren heb ik het assortiment uitgebreid met groenten, fruit, melk, vlees en reformprodukten. Er kwam ook een aparte drogisterijhoek. De winkel werd vergroot van 26 tot 60 vierkante meter. Daar heb ik me volkomen thuis gevoeld". Maar enthousiasme en doorzettingsvermogen ten bate van winkel en klanten waren niet opgewassen tegen de natuurlijke gang van zaken. „Nu ons gezinnetje groter wordt zal ik er een punt achter moeten zetten. Enige tijd geleden ben ik al eens benaderd om in het nieuwe winkelcentrum een bedrijf op te zetten". Maar de gemeente van burgemeester Wagenaar, hoe voortvarend ook, zal het toch zonder kruidenier Van Eyk moeten stellen. „Ik zou het graag gedaan hebben, zo'n zaak in het winkelcentrum, maar het was voor mij geen haalbare kaart. In een winkel van ruim 800 meter in het vierkant moet je om te beginnen al meer personeel in dienst nemen en voor een drogisterij - afdeling bijvoorbeeld heb je sowieso iemand met een diploma nodig. Mijn vrouw kan na de volgende maand ook niet meer mee helpen, zodat ik ook haar zou moeten vervangen, in de winkel dus". De kogel is door de kerk en de winkel gaat op slot. Van werkgever wordt de kruidenier nu werknemer. ,,Ik heb veel zin in mijn nieuwe baan als bedrijfsleider van een zaak met wijn, delicatessen en reformprodukten in Bilthoven. Voorlopig zie ik het in deze branche wel zitten. Misschien dat ik over een jaar of vijf nog eens drogist word. Ik voel wel geestdrift voor dat vak en ik heb er ook alle nodige papieren voor. Maar dat is nog ver weg". Kruidenier Van Eyk scheidt van Zevenhoven met de verzekering, dat hij er zeven jaar. lang of kort, met erg veel plezier heeft gewerkt. Hij heeft kunnen opboksen tegen grote supermarkten in de omgeving. „Ik kon me goed staande houden en jaarlijks zag ik mijn omzet stijgen, ook al door de aanpassing van mijn gevarieerde voorraad. Het is jammer eigenlijk, dat ik weg moet uit Zevenhoven, maar gelukkig hebben mijn klanten erg veel begrip getoond voor mijn beslissing". ST. AAGTENBERGJE WAS EENS BEDEVAARTSOORD Waar eeuwen terug gesmeekt en gebeden werd, zullen over enkele jaren Leidschendammers in een nieuwe wijk wonen. Misschien dat dan daar ook weer gesmeekt en gebeden zal worden, maar in wezen is er een groot verschil tussen het ter bedevaart gaan en het wonen in geconcentreerde percelen. We hebben 't over het Sint Agatha - kerkhofje aan de Veurse Achterweg, dat in het komende decennium het middelpunt zal zijn van de woonwijk 't Lien in een groene setting. Het kerkhofje ligt daar met een onvermoed verleden, waarvan verreweg de meeste mensen van Leidschendam geen enkele weet hebben. Rond 1700 moet het een drukbezochte - zij het door de Staatse overheden verboden - bedevaartsplaats zijn geweest. Het kerkhofje ligt op de plek van de omstreeks 1450 ter nagedachtenis van Heer Hendrik van Wassenaar gebouwde Veurkapel. Toen Heer Hendrik namelijk zijn einde voelde naderen meende hij allengs, dat er „iets aan gedaan moest worden". Hij besloot jaarlijks vier pond toe te zeggen voor de bouw van de Veurkapel, die bijna 140 jaar later voor 150 gulden werd verkocht en daarna met de grond gelijk gemaakt. De herinnering aan die kapel, maar vooral aan het nog oudere Aagtenbergje, bleef niettemin levend. Zo memoreerde Kornelis van Alkemade omtrent 1700 nog een grote toeloop van bedetochten, „niettegenstaande het verbod en de storingen van de grafelijkheidsofficieren". De grafelijkheidsofficieren konden doen wat zij wilden, maar tot uit de verre omtrek kwamen de pelgrims en trokken 's nachts al biddend op naar de oude bedevaartsplaats. Waarom men precies ter bedevaart trok, vermeldt deze geschiedenis niet. Het Aagtenbergje dan was een kleine verhevenheid, een duintopje, dat was overgebleven van een geweldig duinbos tussen Voorschoten en Veur (sinds 1940 Leidschendam). In de 16e eeuw had onze Heer der Nederlanden, Philips II, het goedgevonden, dat dit „Schadekenbos" (of Schakenbosch) „tot teellandt" werd afgegraven. Al rond het begin van onze jaartelling was daar trouwens een bos, dat bekend was bij de romeinse geschiedschrijver Tacitus. En waarom Schakenbosch Wel, niet eens zozeer omdat daar menig eenzaam reiziger onverhoeds werd overvallen, maar veeleer omdat het een ideale plek zou zijn geweest om „vrouwen uit doorgaande karossen te schaken". Midden in dit ongezellige bos lag als toevluchtsoord een gelijknamige herberg, waar de herbergier wel een beroerde baan moet hebben gehad. Maar de herberg was zo bekend als de bonte hond, alom in den lande. We schrijven nu 1795. Besloten werd tot het inrichten van het St. Aagtenbergje tot begraafplaats. Het zou een „gemeentelijke" begraafplaats worden, maar gezien de gezindheid van de bewoners was het merendeel van de stoffelijke resten van katholieke huize. De gemeente, lang niet op het achterhoofd gevallen, bood het katholiek kerkbestuur aan, het kerkhofje over te nemen, maar daar trapte dat bestuur niet in. Toen in 1832 Antje Mooyman, eigenaresse van het bergje, overleed, bleek dat zij de grond aan de kerk had vermaakt. Dus de kerk was eigenaresse, zonder het recht tot begraven evenwel. Pas in 1845 werd, na lang onderhandelen, de begraafplaats aan de roomsen overgedaan. Er werden toen een grafkelder en een nieuwe kapel gebouwd. Aardige bijkomstigheid: de kapel was een voormalige theekoepel, die meneer P. van Swieten van het buiten „Damsigt" cadeau had gedaan. De „koepelkapel" werd ruim tien jaar geleden afgebroken en weer ten geschenke gegeven, nu aan de gemeente Voorburg. Toch is deze kapel alias koepel nog niet echt dood. In Voorburg immers wordt al jarenlang gedelibereerd over herbouw van de „theekoepel", die in onderdelen op de gemeentewerf ligt opgeslagen. Op begrafenisgebied in deze omgeving valt nog meer te vertellen. Vlak bij het Aagtenbergje ligt nóg een heel klein kerkhofje, helemaal ingeklemd tussen tuinderskassen. Je kunt er alleen komen via een Het Leidschendamse tuinbouwgebied, dat straks voor wo ningbouw gebruikt gaat worden. dammetje met een hek. Oudero Leidschendammers kennen het veldje nog als „drenkelingenbergje" of „zwerverskerkhof". Nogal duidelijk wie hier begraven werden: lieden wier identiteit niet kon worden vastgesteld, laat staan hun geloofsovertuiging. Dezulken mochten niet in gewijde aarde worden begraven. Wel konden voor de begrafenis de schoppen van het Agathakerkhofje en eventueel ook nog het rouwkleed worden gebruikt. Beide kerkhofjes worden - als het zover is - opgenomen in het groengebied dat het centrum van 't Lien gaat vormen. Daar ga je dan met je tuinbouwgebied, tussen Veursestraatweg en Veurse Achterweg. Al tweehonderd jaar her werd hier waargenomen een considerabele quantiteit groenten, knollen, bonen en peen of wortelen die alom gezoght zijn". Daar won de tuinbouw in onze eeuw steeds meer veld, grootschalig zelfs. Over een jaar of tien staat daar 't Lien in steen en groen. De naam is een verbastering van „lijn", een oude romeinse maat. Het pad tussen straatweg en achterweg was namelijk (precies) de afstand, zoals die door de volksmond genoemd werd: 't Lien, samen met Stompwijk één van de laatste stukjes agrarisch Leidschendam en nu tot woonwijk verheven. Zeer tot verdriet van tuinders en natuurminnaars. Wellicht vóór die tijd nog een „bedevaart" waard. „Panda" wist van niets LEIDEN/DEN HAAG De 27-jarige huisvrouw uit Leiden die voor de Haagse politierechter stond ontken de zich te hebben bezig ge houden met het zenden en ontvangen door middel van de clandestiene apparatuur die zich in haar woning be vond. „Ik luisterde alleen maar en wist niks van het zenden af", zo luidde haar verklaring waarover de off- cier van justitie zijn twijfels had. In een woning aan de Molen straat had de opsporingsdienst van de PTT de zender onder de roepnaam „Panda" en ver volgens de installatie in beslag genomen. De inrichting was drie maanden geleden voor vijfhonderd gulden gekocht, zo deelde de verdachte mee. De officier wees er op dat al leen al het bezit van de appa ratuur strafbaar is gesteld en eiste daarom 75 gulden boete en verbeurdverklaring van de installatie. De rechter volstond met alleen verbeurdverklaring van de apparatuur. Arka - Leiden tegen breuk in organisaties LEIDEN De afdeling Lei den en omstreken van de Ambtenarenvereniging ARKA is het niet eens met de verbreking van de samenwer king tussen de centrales van overheidspersoneel in het Ge organiseerde Overleg met de minister van Binnenlandse Zaken. Dit werd duidelijk tij dens de gisteravond gehouden en overigens matig bezochte, ledenvergadering in motel Mayflower. De wijze waarop de Abva, Kabo, NCBO en ARKA de Centrale van Hogere Ambte naren en het Ambtenarencen- trum aan de kant hebben gezet werd van de hand gewezen. De ledenvergadering van ARKA nam het standpunt in, dat de breuk in de centrales van Overheidspersoneel niet in het belang van de ambtena ren was. De voorzitter van de afdeling Leiden van ARKA drs. F. X. M. M. Cremers werd opgedragen dit standpunt op het komende ARKA-congres naar voren te brengen. LEIDEN Ondertrouwd: D. C. Bo- drij en A. J. M. Zwaan, K. H. Djie en T. G. Kwee, R. B. van der Herberg en N. A. P. van de Wetering, T. van Ipe- ren en M. de Dood. C. D. de Kok en A. A. Vreeken, R. Plug en M. W. Devi- lee, J. H. van Straten en W. R. de Vo gel J. P. Tjon-Pian-Gi en C. E. van Loon, J. R. de Wilde en J. H. Deijn. Gehuwd: T. Blijleve en C. Bloemzaad. S. ten Cate en J. C. Mark. F. W. C. Lardee en J. L. Koot. Geboren: Daniël Charles Johannes, z.v. D. Ravensbergen en W. C. F. J de Wolff; Jacob Cornelis David, z.v. J. Remijnse en A. A. Zwolle; Adriaan Ja cob, z.v. J. Marks en G. J. van Laker- veld; Cornelis Bart, z.v. B. Imthorn en C. van der Plas; Remko, z.v. R. Brus- see en D. Weeda; Maria Adriana. d.v. H. T. Koning en A. A. T. Hoogervorst; Petronella Hendrika, d.v. H. T. Koning en A. A. T. Hoogervorst; Mirjan, d.v. W. Koelewijn en M. Metz; Emiel Si mon, z.v. G. T. van der Plas en N. Haasnoot; Dennis, z.v. W. van Duijn en E. J. G. Slats; Asmaa, d.v. M. El- farh en Y Dahmani; Sandra Melanie. d.v. L. C. Duindam en H. E. Gonggrijp van der Sanden; Robbert Jan. z.v. P. J. M. van der Staak en M. W. Au- gustinus; Margaretha Jantina. d.v. J. Schoneveld en M. de Mooij; Jacobus Leendert, z.v. M J. de Rui|ter en E. van der Bent; Johannes Klaas Christi- aan. z.v. J. A. van der Hoeven en S. J. van Dam; Jacqueline Petronella. d.v. M. W. Wolfaart en M. M. de Haas; Thomas, z.v. T. van der Gugten en J. E. Glasbergen; Ronaldus Johannes Jacobus. z.v. R. J. Beij en C. Later- ida ge .EIDEN De afdeling Leiden van de Federatie Neder- tndsc Vakbeweging (FNV) heeft geen gestructureerde con- icten meer met het Christelijk Nederlands Vakverbond CNV), behalve op incidentele basis. Aldus heeft het Leidse estuur van de vakvereniging gisteren tijdens de najaars- ergadering op vragen van M. Bossaart van de Federatie ouw- en Houtbonden (Leiden) geantwoord. De Bouwbon- en FNV waren het niet eens met het gevoerde beleid, dat olgens hun verre van principieel genoemd kan worden. )mdat het CNV niet tot de FNV (Nederlands Verbond van 'akverenigingen Nederlands Katholiek Vakverbond) is toe- etreden en dientengevolge de officiële banden tussen de beide akverenigingen landelijk werden verbroken, moet de FNV- eiden naar mening van de Bouwbonden principieel handelen n dus ook uit het plaatselijke (Leidse) overlegorgaan stappen. We hebben het CNV niet nodig, ook niet als we met b en w 'illen gaan praten. Als we met de wethouder willen praten, inen we dat alleen.", aldus Bossaart. voorzitter van de vergadering, J Bloem, verklaarde dat het andelijk voorgeschreven beleid momenteel juist wel nageleefd 'ordt. In het huishoudelijk reglement staat namelijk, dat de sa- nwerking met het CNV een halt toegeroepen is, maar dat een ander niet in hoeft te houden, dat alle overleg dient te stop- n ien. „In incidentele gevallen kan er dus met het CNV overleg 3n] [epleegd worden. Inderdaad is het zo, dat we naar buiten niet net het CNV optreden. Zeven mei hebben we die banden in het j'j'j'jj 'verlegorgaan al verbroken.", aldus de voorzitter. Eerder al had 'óorzitter Bloem verklaard, dat het gestructureerde overleg met iet CNV was gestopt, maar dat daarvoor een contactorgaan had ilaatsgemaakt. Bossaart had kritiek op deze uitspraak, omdat 'olgens hem inhoudelijk hetzelfde wordt gezegd. „Noem het dan m theekransje", aldus de voorzitter en Bossaart kreeg de ver kering, dat de contacten inderdaad tot incidentele gevallen be- irkt zullen blijven en dat het te voeren beleid in geen geval in •amenwerking met het afgestoten CNV zal geschieden. jjun i S? LEIDEN De afdeling Zuid-Holland van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft plannen ontwikkeld om op grote schaal werkloze schoolverlaters in te schakelen bij de zogeheten werklozenprojecten. Het CNV- Werkende Jongeren wil hen inzetten bij de voorbereiding en voorlichting van toekom stige schoolverlaters op de eventuele werk loze praktijk. Volgens de ontwerper van het plan, CNV-medewerker Aat Plugge, is het de bedoeling dat het plan begin volgend jaar in werking treedt. „In ieder geval eerst bij wijze van experiment in de provincie Zuid-Holland. Het is echter de bedoeling dat het plan navolging vindt in heel Neder land", aldus PLugge. De nu ontwikkelde plannen zijn er op gericht de werkloze schoolverlaters zelf in te schakelen bij het werk onder de jongeren. Plugge: „Je moet niet schromen om de jongeren zelf ver antwoordelijkheden in handen te geven. Bo vendien bereiken zij door hun eigen ervaringen de jongeren veel beter". De voorlichting naar de toekomstige schoolverlaters neemt een be langrijk deel van het plan in beslag. „Voorlich ting is een heel belangrijk deel van de werk zaamheden onder deze groep jongeren. Helaas weten maar weinig jongeren wat hen op de ar beidsmarkt te wachten staat. De scholen doen er naar onze mening veel te weinig aan. Neem nou een sollicitatiebrief. Op een Mavo hebben we onlangs de tweehonderdvijftig leerlingen een sollicitatiebrief laten schrijven. Slechts twee daarvan bleken goed genoeg te zijn. Dit is echt tekenend voor het gat in de kennis van de leerlingen", aldus Aat Plugge. Vraagtekens De heer Plugge zet ook vraagtekens bij het voorlichtingsbeleid van het Ministerie van So ciale zaken. „De manier van voorlichten van het ministerie heeft niet het gewenste effect. De manier waarop de brochure „werkwijzer" is geschreven maakt dat de jongeren het nauwe lijks lezen. Wij hebben de informatie bijgesteld, en bieden nog vóór het eind van dit jaar aan minister Albeda van Sociale zaken een pakket voorlichting „nieuwe stijl" aan. Onze manier is gebaseerd op vijf aanknopingspunten, te weten de sollicitatie, ontslag, onderwijs, arbeidsove reenkomsten en het salaris". Aat Plugge denkt hierbij met name aan een uit breiding van het informatiepakket. Je zou bij voorbeeld pen, papier, envelop, en een voor beeld van een goede sollicitatie-brief bij het pakket kunnen voegen. Het is nu eenmaal bij zonder belangrijk dat de sollicitant zich op de juiste manier aan een bedrijf presenteert. De persoon in kwestie moet zich als het ware aan het bedrijf verkopen. Door de schrijf-atributen erbij te stoppen wordt de persoon in kwestie ook nog eens gestimuleerd om daadwerkelijk een brief naar het voorbeeld te schrijven", al dus Plugge. De voorlichting moet volgens hem ook meer regionaal worden aangepakt. „In de documentatie die nu verschijnt wordt de schoolverlater aangeraden naar het arbeidsbu reau te gaan. Ik vind dat de informatie meer op de regio in kwestie moet worden afgestemd. Wij hebben hiervoor, door werkloze schoolver laters, affiches laten maken waarop een foto met het adres van het Haagse Gewestelijk Ar beidsbureau staat. Hetzelfde affiche kan, door en andere foto te gebruiken, voor alle steden in Nederland worden gebruikt. Op deze manier bereik je ook veel meer mensen. Het plan dat we de minister aanbieden is er op gericht het arbeidsbureau wat dichter naar de mensen toe te brengen". Plan Volgens het plan moeten werkloze schoolverla ters door middel van cursussen worden opge leid voor een voorlichtingsfunctie op de scho len. Deze stoomcursussen duren een week. Tij dens de cursus krijgen de jongeren informatie over de sociale achtergronden van de proble matiek, die zij aan hun leeftijdgenoten op de scholen door kunnen geven. Praktisch bezwaar is wel dat het verloop onder de voorlichters waarschijnlijk erg groot zal zijn, omdat zij zelf naar werk zoeken. Als ze dat vin den, kunnen ze zich niet meer beschikbaar stel len. Het plan stelt dan ook voor een ruim aan tal voorlichters op te leiden, zodat er altijd ge noeg zijn. Het tweede deel van het plan omvat groepen werkloze schoolverlaters die onder de jongeren gaan werken op verschillende plaatsen in de provincie. Volgen het plan moeten deze groe pen werkloze schoolverlaters zich met een vier tal thema's, te weten jongerenhuisvesting, on derwijs, werkgelegenheid en medezeggenschap gaan bezighouden. Henry Leerentveld, mede werker van het CNV: „Zodoende kunnen de jongeren aan hun eigen welzijn werken, en en hoop ervaring en kennis opdoen omtrent de maatschappij". Vraagbaak Eén maal per maand komen de groepen op een centrale plaats bijeen, waar een coördinatiete am van beroepskrachten de vragen en proble men behandelt. Aat Plugge: „Deze „centrale vraagbaak" heeft alleen een begeleidende func tie. De rest moeten de jongeren zelf doen". Welke gemeenten in eerste aanzet aanmerking komen om aan het experiment mee te doen is op dit moment nog niet bekend. Met het uitkie zen van de plaatsen wil het CNV wel rekening houden met de reeds bestaande aktiviteiten op dit gebied. „We moeten de lege plekken opvul len", aldus Henry Leerentveld. Dezer dagen wordt de laatste „financiële" hand aan het plan gelegd. De kosten die aan het plan verbonden zijn, bedragen ongeveer twee ton. Dit zou in zijn geheel uit de subsidiepcl moeten komen. Plugge: „Ik heb daar wel vertrouwen in omdat diverse stadsgerichte werklozenpro jecten ongeveer hetzelfde krijgen". Na afhandeling van het financiële hoofdstuk zal het plan in het landelijk overleg van het CNV worden besproken. Hieruit moet blijken of het ook in rest van het land zal worden uit gewerkt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5