m: BOOT IS NOG GEDEELTELIJK TE REDDEN Groen licht voor onteigeningsplan Haver en Gortbuurt Dit weinig slagvaardig college tracht oppositie monddood te maken Socialistische Partij onderneemt actie tegen nieuw inningssysteem Rijnland Een bezoek aan de kapper LEIDSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 LEIDEN Een regelmatig bezoek aan de kapper is voor veel .vrouwen een levensnoodzaak geworden. Dat het bezoek aan de schaarkunstenaar ook wel eens uit de hand kan lopen bleek gistermorgen op het kantongerecht. Daar stond namelijk een dame terecht die zich onlangs met de auto toegang trachtte te verschaffen tot een kapsalon aan de Breestraat. „Dat was een stevige omhelzing met die kapperswinkel", constateerde kantonrechter Löweler tv gisteren terwijl hij de foto's bekeek. „Had de man uw haar niet goed geknipt", wilde hij van de vrouwelijke verdachte weten. Deze antwoordde dat dat niet het geval was maar dat het toevallig wel haar eigen kapper was geweest bij wie ze naar binnen was gereden. Het bleek allemaal een hoogst ongelukkige samenloop van omstandigheden te zijn. De Leidse schepte op de Breestraat een onverwacht uit een steeg schietende fietser. Haastig wilde zij haar rem intrappen om te stoppen en haar slachtoffer hulp te bieden, maar wild trappend trof zij alleen het gaspedaal vol op de plank met als gevolg de lancering tot in de kapsalon, waar zij uiteindelijk volledig tot stilstand kwam. De gevolgen waren niet zo prettig geweest. De geschepte wielrijdster liep een gat in het hoofd op, maar herstelde daar voorspoedig van. De ongelukkige automobiliste raakte vrij zwaar gewond en lag verscheidene weken in het ziekenhuis. Ook de schade aan de auto was aanzienlijk geweest omdat de kapperswinkel weinig veerkrachtig was gebleken. Officier van justitie mr. Van Ham weet het geval aan gebrek aan rijervaring en eiste de zijns inziens voor dit geval bescheiden boete van 100 gulden, de kantonrechter vonniste conform. Kruising Een kruispunt heeft vaak de kwalijke eigenschap dat het verkeer er nog wel eens van alle kanten wil komen aanrijden hetgeen de weggebruikers dan onvermijdelijk met 15 3 voorrangsregels confronteert. De meeste mensen zijn geneigd om een beetje af te remmen bij het naderen van een kruispunt, hetgeen ook wettelijk is voorgeschreven. Toen twee agenten in hun politieauto dan ook een Leidenaar op volle snelheid over hèt kruispunt Damlaan/ Vondellaan zagen daveren, werd de dienstdoende surveillancewagen terstond gekeerd om de kruispuntenschichter tot andere gedachten te brengen. Deze ontkende toendertijd en gisteren op het kantongerecht onverantwoordelijk over de kruising te hebben gereden. Volgens hem was Ïer sprake geweest van een constante lage snelheid met veel oog voor alle ingangen van het kruispunt. Volgens de voor het kantongerecht getuigende verbalisant was de snelheid minstens 50 kilometer per uur geweest. De snelheid was door de agenten geschat. Voor officier Van Ham was dat genoeg om een ferme boete te eisen. Kantonrechter Löweler dacht daar anders over omdat de snelheid was geschat terwijl de auto van de verdachte de politie tegemoet kwam. „Ik vind het griezelig om een schatting vanuit die positie als overtuigend bewijs van schuld aan te merken. Ik heb er mijn twijfels over en daarom spreek ik u vrij", aldus de kantonrechter tegen de verdachte. Zol Vit LEIDEN Er wordt op dit moment met man en macht naar een oplossing gezocht voor het be houd van de gisteren failliet verklaarde Leidse scheepswerf Boot b.v. aan de Sumatrastraat. Voor 11 van de 22 personeelsleden, die werkzaam zijn in de produktie van straalbuizen, is er nog enige hoop dat een deel van het bedrijf van de ondergang gespaard blijft. Alle collega's van de werfproduktie hebben gisteren hun ontslag ge kregen. Dit laatste om de dagelijkse financiële verliezen te verminderen. Het faillissement van Boot was voor niemand van het personeel een onverwachte gebeurtenis. Zowel Boot b.v als het moederbedrijf, de Sleephelling Maat schappij Scheveningen, hebben al jaren te kampen met geldproblemen. De concurrentie op het gebied van de botenbouw blijkt voor de wat kleinere bedrij ven moordend te zijn. Het Scheveningse bedrijf ging twee weken geleden al over de kop. In de afgelopen jaren is het bedrijf van 250 tot 45 man personeel in gekrompen. Gevreesd wordt dat de bouw van twee vissersboten voor Nigeria, waar inmiddels al aan is begonnen, stopgezet moet worden. Volgens het overgebleven personeel van Boot zou in de produkte van straalbuizen nog voldoende toe komst zitten. Men hoopt voor de overname van het bedrijf belangstelling te kunnen wekken bij collega- bedrijven in de regio. Alle binnengekomen orders voor de produktie van straalbuizen worden nog ge woon door de 11 niet ontslagen vaklieden van Boot afgewerkt ONTEIGENINGSWET NIET GEBRUIKEN ALS ZWAARD VAN DAMOCLES" De Haver- en Gortbuurt, waarvan het bestemmings plan nog steeds niet is goed gekeurd (Luchtfotografie Frans Rombout). LEIDEN Het college van b en w heeft gisteravond tijdens een vergade ring groen licht gekregen van de ge meenteraad om enkele panden in de Haver en Gortbuurt te onteigenen. Het betreft hier onder meer zoge naamde „rug-aan-rug-woningen", die volgens het bestemmingsplan zullen moeten wijken voor tuinen ten behoe ve van panden aan de Vierde Binnen vestgracht. Tegen het onteigeningsplan hebben de eige naar/bewoners van de panden bezwaarschrif ten ingediend. Tevens zijn zij in beroep gegaan bij de Kroon tegen het bestemmingsplan. De panden verkeren, volgens het college, alle in zeer slechte staat. De leefbaarheid in de Haver en Gortbuurt zou eerder gediend zijn met sloop van de woningen dan met renovatie. Overigens kan de gemeente pas daadwerkelijk tot onteige ning van de panden overgaan, wanneer het be stemmingsplan Haver en Gort door de hogere overheid is goedgekeurd. CDA-fractievoorzitter H. Driessen stelde in zijn betoog te betwijfelen of het college aan de voor waarden in de onteigeningswet heeft voldaan. Volgens deze wet mag een gemeente pas tot onteigening overgaan, wanneer alle andere middelen hebben gefaald. Een van de eerste vereisten om tot minnelijk schikking te komen, is volgens de heer Driessen wel dat de gemeen-' te een bod op de panden doet „en dat is in de Haver en Gortbuurt nooit gebeurd", aldus de heer Driessen. „Onteigening mag slechts een laatste redmiddel zijn en niet als een soort zwaard van Damocles boven het hoofd van de bewoners worden gehanteerd",aldus de CDA- fractievoorzitter. Wethouder C. Waal van stadsontwikkeling ont kende dat het college niet alles in het werk heeft gesteld om de zaak in der minne te schik ken. Hij bracht de gemeenteraad een brief van het college aan de eigenaar/bewoners in herin nering waarin het college meedeelt dat te zijner tijd een kijkje in de woningen wordt gedaan, teneinde tot een bod te komen. „De bewoners achtten het toen nog niet opportuun om met ons te praten. Ten aanzien van de bewoner met de duiven (de heer Wansink-red.) hebben wij alle moeite gedaan om vervangende ruimte voor hem te vinden. Tot noch toe is dat niet ge lukt, maar we gaan hier nog mee door", aldus de wethouder. Fel haalde de wethouder uit naar het PSP- raadslid J. van der Putten. Deze had betoogd dat de inspraak over de onteigeningsplannen van de gemeente niet geheel vlekkeloos was verlopen. „De PSP probeert systematisch te be wijzen dat dit college en met name de PvdA het niet goed doet waar het de inspraak betreft. Het is wel toevallig dat juist in het geval van de Haver en Gortbuurt degenen die tegen sloop van de panden hebben gestemd oök bekend staan als actieve kaderleden van de PSP. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de heer Van der Putten met zijn kritiek op de in spraak bedoelt dat ziin partijgenoten hun zin niet hebben gekregen aldus de wethouder. CDA DRAAGT RAADSBESLUIT TER VERNIETIGING VOORAAN DE KROON 9? LEIDEN „Op deze wijze wordt de oppositie monddood gemaakt. Voor de zoveelste maal geeft dit college een uitdrukkelijke demonstratie van een gebrek aan slagvaardigheid". Met deze woorden he kelde CDA-fractievoorzitter H. Driessen gistera vond het voorstel van het college van b en w om moties en amendementen voor de begroting tien da gen voor het begin van de behandeling in te dienen. Volgens de voorzitter van de grootste oppositie-partij in de ge meenteraad gaat dit voorstel lijnrecht in tegen hetgeen in het re glement van orde voor de gemeenteraad wordt gesteld. Nadat het voorstel uiteindelijk, weliswaar geamendeerd, was aangeno men, deelde de heer Driessen mee dat hij het besluit ter vernie tiging voor de Kroon zal voordragen. De voorgestelde regeling ten aanzien van het indienen van mo ties en amendementen bij de behandeling van de begroting draagt, volgens de meeste gemeenteraadsfracties, het gevaar in zich dat de wethouders „ongestraft" onbevredigende antwoor den op hetgeen bij de beschouwingen wordt gesteld kunnen ge ven. Vandaar dat er door het PPR-raadslid L. Beijen een amen dement op het voorstel werd ingediend, waarin werd gesteld dat ook tijdens de behandeling van de begroting moties en amende menten mogen worden ingediend „wanneer er sprake is van nieuwe feiten". En juist tegen deze formulering maakte de CDA-fractievoorzit ter ernstige bezwaren. Hij vond het onjuist dat er bij het indie nen van voorstellen tijdens de begrotingsbehandeling telkens moet worden beargumenteerd of er sprake is van een nieuw feit of niet. „Op die manier wordt de minderheid van de raad tel kens onderworpen aan het opportunisme van de meerderheid. En juist bij de behandeling van de begroting vind ik dat ieder een. dus ook de minderheid in de gemeenteraad, het recht moet hebben, om zich zoveel mogelijk uit te spreken, zonder daarbij op voorhand monddood te worden gemaakt door een meerder heid". De heer Driessen vond dat het college in deze een weinig moe dige houding aanneemt. „Ondanks dat dit college kan steunen op een meerderheid in de raad, acht het zich nog niet slagvaar dig genoeg om onverwachte moties en amendementen tegemoet te zien". Hij stelde niet bereid te zijn het al of niet indienen van een motie tijdens de begrotingsbehandeling te laten afhangen van de welwillendheid van de meerderheid van de gemeente raad. De heer Driessen verzekerde het college dan ook dat wan neer de Kroon niet bereid zou blijken het besluit te vernietigen, hij bij de behandeling van de begroting alles in het werk zou stellen om de uitvoering van het besluit te dwarsbomen. Een ander onderdeel van het besluit, namelijk een spreektijdre geling voor de begrotingsbehandeling werd, met de stemmen van de kleine partijtjes tegen, aangenomen. De kleinere partijen pleitten onder aanvoering van het D'66-raadslid J. Hoekema voor een gelijke verdeling van de spreektijd over de partijen. Het college stelde voor iedere fractie bij de algemene en finan ciële beschouwingen 60 minuten spreektijd te geven en voor ie der fractielid 5 minuten en bij de overige groepen iedere fractie 100 minuten en 10 minuten voor ieder fractielid. Dit betekent dat de kleine fracties minder spreektijd krijgen dan de grote. De heer L. Beijen betoogde dat wanneer men nu van het principe afstapt dat aan alle partijen evenveel spreektijd wordt gegeven, volgend jaar weieens gesleuteld kan gaan worden aan de hoe veelheid spreektijd, waardoor de kleinere partijen er nog ongun stiger vanaf zullen komen, hetgeen volgens hem een zeer ver ontrustende ontwikkeling is. Het CDA stemde overigens uit principe tegen het gehele voorstel, dus ook dat van de spreektij dregeling. Leidenaar te water LEIDEN Een 61-jarige Leidse automobilist is gistermid dag op de Witte Singel in het water gereden. De Leidenaar raakte de macht over het stuur kwijt doordat zijn aandacht even werd afgeleid. Het ongeval werd opgemerkt door twee mannen die aan het werk waren op het bouwterrein van de universiteit. De bouw vakkers slaagden erin het slachtoffer uit zijn auto te bevrijden door de achterruit van het voertuig in te slaan. De onfortuinlijke automobilist moest met hoofdwonden in het Academisch Zie kenhuis behandeld worden. Geen leuke Sinterklaassurprise'''' LEIDEN De Hulp- en Informatiedienst van de, Leidse Socialistische Partij is in actie gekomen tegen het nieuwe inningssysteem van het ener giebedrijf Rijnland. Men is het niet eens met de hoge maandelijks heffing voor gas- en electrici- teitgebruik die de bevolking deze maand plotse ling voor haar neus geschoteld kreeg. Tot aan maart volgend jaar dient iedere Leidse verbrui ker namelijk een vast bedrag aan Rijnland te gi reren, dat aanzienlijk hoger ligt dan de werkelij ke verbruikskosten. In het maandelijkse voor schotbedrag is door het energiebedrijf al reke ning gehouden met het verbruik in de komende winter, de verhoging van het aardgas, terwijl hierin ook nog achterstallige bedragen over sep tember en oktober zijn inbegrepen. De SP Hulp- en Informatiedienst vindt de gas- en lichtrekening geen leuke Sinterklaassurprise. De verhoging komt de meeste Leidse gezinnen heel slecht uit vlak voor de feestdagen. Het kantoor van de hulpdienst aan de Groenesteeg is dezer dagen overstroomd met reacties van mensen, die niet meer wisten wat zij moesten doen. De SP Hulp- en Infor matiedienst zelf reageert als volgt: „De plannenma kers bij Rijnland schijnen geen idee te hebben hoe een normaal gezin moet rondkomen. Deze plotseling zeer hoge aanslagen plaatsen vele gezinnen voor on oplosbare problemen. Een uitleg over het hoe en waarom schijnt Rijnland ook niet nodig te vinden." De Socialistische Partij heeft een stencil in verschil lende Leidse stadswijken verspreid (oplage 15000) i de huidige gang van zaken uiteen is gezet. Onderaan het stencil is een knipstrook, die men, als men het niet eens is met het nieuwe systeem, naar het energiebedrijf kan opsturen. Het energiebedrijf zou dan verplicht zijn het bedrag opnieuw te bereke- Er valt een traan In de Leidse Schouwburg wordt vrijdag 23 november het toneelstuk „Er valt een traan op de Tompoes" van Annie M.G. Schmidt opgevoerd. Deze tragikomedie be handelt de situatie van een zieke man die uit het leven weg wil voor het moment komt dat hij niet meer zelf over het leven kan beschikken. De drie vrouwen in zijn leven, zijn vrouw, dochter en vriendin geven het emotionele tegenspel. In de rollen Nell Koppen, Trudy Labij, Marlies van Alcmaer, Wim Kouwenhoven en Flip van Duyn. De voorstelling begint om kwart over acht. Een scene uit „Er valt een traan op de Tompoes" met zit tend op de bank links Nell Koppen en rechts Trudy Labij. Een mand vol water De Nieuwe Komedie brengt vrijdag 23 november het stuk „Een mand vol water" in het LAK-theater aan het Leven daal 150. Schrijver Otto Dijck geeft zijn visie op het jaar 1566, voor hem niet het jaar van de beeldenstorm maar het jaar van de honger. Het stuk is een variant op Tijl Uilen spiegel met verbindingen naar het heden, centraal staat het bewustzijn en de veranderingen die daarin plaatsvin den. Regisseuse Heieen van Meurs heeft er een bruisend stuk theater van gemaakt. De voorstelling begint'om half negen. Jeugdfilm Volksuniversiteit K&O vertoont morgenmiddag in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest een nieuwe film voor de jeugd 'Tom en Sukie'. Dit tweetal beleeft allerlei avonturen als het de vakantie door brengt bij zijn vader, de archeoloog dr. Trevor, die met collega Prof. Carruana op zoek is naar een gouden beeld. De film begint om twee uur en de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Voor kaartverkoop kan men zich wenden tot het bureau K&O, Oude Vest 45 in Leiden tel.141141. New Wave De drie Rotterdamse New Wave groepen, de Rondo's, de Sovjets en de Tandstickershocks treden vrijdagavond 23 november op in het Leids Vrijetijds Centrum. De Rondo's richtten enige tijd geleden het blad Raket op, waarin nieu we groepen zich kunnen presenteren. Ook riepen zij een eigen platenlabel „King Kong Records" in het leven en met z'n allen beheren zij een groot gebouw in Rotterdam van waaruit gewerkt wordt. De Sovjets bestaan uit twee schakers en twee schrijvers. Zij bestoken het publiek met politiek getinte teksten in felle muzikale onlijsting. Het op treden begint om negen uur. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig, vier gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden vijftig voor L VC-leden. Verhuizing De R.K. EHBO „Peerke Donders" is verhuisd. Zij heeft het oefenlokaal aan het Levendaal in de Kijckenborg MAVO verlaten en oefent vanavond voor het eerst in het nieuwe lokaal in de St. Jozef school in de Oppen- heimstraat. Afsluiting De spoorwegovergang bij de Morsweg is donderdag 22 no vember vanaf half twaalf 's nachts enkele uren gesloten. Dit in verband met de jaarlijkse onderhoudswerkzaamhe den, die de NS uitvoert. Het karwei is de volgende ochtend om ongeveer zes uur gereed. Ter plaatse zullen er omlei dingsborden worden neergezet. Film voor vrouwen Het Leidse Volkshuis geeft morgenochten in samen werking met „Femke" een filmvoorstelling voor de vrouw. Vertoond wordt de film „Er zijn van die dagen, dat ik me nutteloos voel". De film gaat over een vrouw van zestig jaar die terugkijkt op haar leven als moe der, vrouw en huisvrouw. Vanaf half tien kunnen de bezoeksters aan de film, die om tien uur begint, terecht in de opgeknapte ruimte van „Femke" aan de Haar lemmerstraat 73 b. Piek Studententheatergroep Piek uit Utrecht brengt op don derdag 22 november het stuk „Al gaan de uniformen uit, de heren blijven vuren" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het toneelstuk is geschreven door Fernando Arrabal die een politieke satire heeft verwerkt in een Franse boulevard-comédie. Een bittere komedie vol misverstanden, lachsalvo's, dichtslaande deuren en een overdaad aan travestie. Aanvang 21.00 Een stad in beeld Voor de leden en introducés van'de Vereniging Oud-Lei- dep en de Stichting Leidse Hofjes houdt drs. C.H. Slechte dinsdag 27 november $en lezing met de titel 'Een stad in beeld'. Hierin gaat hij nader in op het gebruik van de topo- grafisch-historische atlassen, die zich in de gemeente-ar chieven bevinden. Bovendien behandelt de heer Slechte verzamelingen, foto's prenten, en tekeningeningen waar van steeds meer gebruik wordt gemaakt. Aan de hand van Haagse en Leidse voorbeelden zal de spreker de toeganke lijkheid en betrouwbaarheid van dit materiaal en de wijze waarop de verzameligen op peil worden gehouden, behan delen. De lezing in het Stedelijk Museum de Lakenhal aan de Oude Singel begint om acht uur. Solidariteit Het Nicaragua comité Leiden houdt zaterdag 24 no vember een bijeenkomst in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat uit solidariteit met het volk .van Nicaragua. De bijeenkomst start om acht uur met de vertoning van een film waarin enkele aspecten van de wederopbouw van Nicaragua na de grote revolutie daar daar heeft gewoed, worden belicht Daarna treden vier Leidse muziekgroepen („De Eenheid", „De Onder ste Steen", „De Grote Bluf" en „Touchwood") geheel belangeloos op. De toegangsprijs tot de bijeenkomst is vijf gulden. De opbrengst komt geheel ten goede aan het landelijk Nicaragua comité.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3