IMetgod en Kist dreigen "te bedanken voor het Nederlands elftal 'Ongelukkig' Glasbergen lijdt ruime nederlaag tegen VI:8-1 Werken aan een nieuw Or anje Spelers krijgen dubbele premie OPSTELLING TWEE SPELERS AZ '67 ONZEKER Kwalificatiestri jd nadert ontknoping lit|er". *5 Tips voor xi Nootdorp WOEDE EN IRRITATIE BIJ RIJNSBURGERS Sportwereld LEIDSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 PAGINA 17 z Dhn Metgod is volgens Zwartkruis nog niet rijp voor P' en hele wedstrijd. (Van onze verslaggever) LEIPZIG De spelers van het Nederlands elf tal krijgen een extra pre mie uitgekeerd, indien Oranje er in slaagt om de eindronden van het Europees landenkampi- oenschap te behalen. De KNVB heeft besloten de normale premie 2.000 gulden bij een overwin ning en 1.500 gulden bij een gelijkspel) te verdub belen, indien het Neder lands elftal in het Central- Stadion overeind blijft. In dat geval zal tevens de premie die na Polen is uit gekeerd nog eens verdub beld worden. Maximaal is daardoor morgenavond een bedrag van 5.500,- te verdienen voor de Oran jeklanten. De positie van Kees Kist mr erg oui B« ZWARTKRUIS WEER ZICHZELF LEIPZIG Nu al is Jan Zwartkruis bezig met de dag na woensdag. Hoewel de bondscoach van Oranje zaterdag in Zeist, na het oefenduel tegen het Amsterdamse SDW, een lichtelijk overspannen indruk maakte, blijkt hij inmiddels weer volkomen zichzelf te zijn. „Ik blijf er van uitgaan dat we Italië halen", verkondigde hij gisteren na aankomst in Leipzig opnieuw, „maar de waarheid is natuurlijk dat het erg moeilijk zal worden en dat het allerminst ondenkbaar is dat we door Oost-Duitsland uitgeschakeld worden. Nog maals: ik heb nog steeds alle vertrouwen, maar we moeten met het onvermijdelijke rekening houden." Los van het resultaat van morgen ontvouwde Jan Zwartkruis gisteren toch al een gedeelte van zijn toekomstplannen. „Het Nederlandse voetbal is over zijn hoogtepunt heen, maar deson danks is er nog kwaliteit voldoende om een belangrijke rol in de internationale voetbalwereld te blijven spelen. Het wordt echter wel zaak om die kwaliteiten te bundelen. We moeten af van het verleden en gaan werken aan het heden." Die laatste opmerking van Jan Zwartkruis houdt in dat, indien het Nederlands elftal in het Central-Stadion overeind blijft, on danks het Europees landenkampioenschap toch een begin ge maakt zal worden met de opbouw van een Oranjeteam. Zwartkruis: „Hoewel ik blijf zeggen dat na Argentinië al wat aan de opbouw gedaan is, wil ik nu al verklappen dat, ook als Italië wordt gehaald, de doorstroming verder zal gaan. Straks in Spanje, bij het wereldkampioenschap, moet een nieuw Neder lands elftal op het veld staan, met een geheel eigen gezicht. Daar zal na Leipzig aan gewerkt moeten worden, 01 Nederland zich nu kwalificeert of niet. Desnoods moet op het terrein van de prestaties maar wat ingeleverd worden als we Italië halen." In die visie van Jan Zwartkruis past Italië overigens wel dege lijk. „De lijn Italië-Spanje wil ik vast blijven houden. Ik ben er heilig van overtuigd, dat Italië vooral voor de jonge spelers van wezenlijk belang is. Daar kan zonder de druk van presteren een belangrijke bijdrage geleverd worden aan het rijpingsproces. Daarom is de wedstrijd tegen Oost-Duitsland in mijn toekoms tbeeld nog altijd een interland met een diepere achtergrond." EIPZIG Johnny Metgod heeft er rote moeite mee, dat bondscoach an Zwartkruis morgenavond in de nterland tegen Oost-Duitsland op- lieuw aan hem voorbij gaat. De jon- e speler van AZ '67 heeft zelfs zo veel bedenkingen dat hij sterk over weegt om na Leipzig definitief te be- Frontlinie nken voor het Nederlands elftal. groot. Jan Zwartkruis desgevraagd: „Metgod speelt niet. Hij is nog niet rijp voor een hele wedstrijd op dit niveau. Hij kan maar pakweg 20 minuten goed functioneren en dat is te weinig nu we voor een beslissend gevecht staan." Wetgod: „Officieel staat de opstelling ïog niet vast. Best mogelijk dus, dat ik peel. Mijn gevoel zegt echter dat e[ wartkruis kiest voor het trio Thijssen, ter tevens en Schoenaker. Gebeurt dat, an zal ik Zwartkruis meteen om op- leldering vragen, want ik ben niet van ilan om als vijfde wiel aan de wagen te ungeren. Is de uitleg van Zwartkruis n mijn ogen onaanvaardbaar dan stop r()k er mee. Dan zoekt hij maar een an- „)e kans dat het zover komt is uiterst Jan Zwartkruis heeft nog altijd niet besloten welke drie aanvallers hij tegen Oost-Duitsland inzet. Aanvan kelijk was het zijn bedoeling om te starten met een aanvalslinie, be staande uit René van de Kerkhof, Kees Kist en Simon Tahamata. Na een gesprek met aanvoerder Ruud Krol overweegt de bondscoach van Oranje echter om Tscheu-la Ling op de positie van Kees Kist te zetten. Ook tegen Polen was Zwartkruis aan vankelijk van plan om Kist aan te kant te houden (Rep als centrumspits was toen het alternatief), maar uiteindelijk stelde hij de Europese topscorer toch op omdat hij problemen met een deel van de selectie vreesde. Indien Zwartkruis Kist niet in de basis zet, staat voor de volle honderd procent vast, dat ook deze speler van AZ '67 definitief een streep zet onder zijn bemoeienissen met het Nederlands elftal. Hoe de samenstelling ook wordt, het zal de Oranjesupporters er niet van weerhouden naar Leipzig te vertrek ken. Gisteren reisden al ruim 100 Oranjefans met het Nederlands elftal mee naar Leipzig. Morgen, kort voor de wedstrijd, komen nog eens 4000 aan hangers van het Nederlands elftal naar Oost-Duitsland om Oranje bij te staan in het Central-Stadion. Rudi Glöckner De befaamde Oostduitse scheidsrech ter Rudi Glöckner is door de Oost duitse voetbalbond aangewezen als de grote organisator van de inter land tussen de DDR en Nederland. Glöckner, die drie jaar geleden af scheid nam als scheidsrechter, moet er de komende dagen voor zorgen dat alles rond de interland gladjes verloopt. Glöckner: „We hebben nog niet zoveel internationale ervaring, vandaar dat op mij een beroep is gedaan. De contacten tussen Nederland en Oost-Duitsland zijn de laatste weken steeds via mij ge lopen. Het verblijf van het Nederlands team in mijn land heb ik helemaal ge regeld. Ook de voorzieningen rond de training en zo. Voor mij is dit zo'n beet je een test. Leg ik die goed af, dan zal ik mij ook in de toekomst bezighouden met de organisatie van de interlands die de DDR speelt." ROB HARTOG DUSSELDORF Deze week valt in de diverse kwalifica- tiegroepen van het toernooi om het Europees voetbalkam pioenschap de beslissing: Naast gastland Italië, automa tisch geplaatst, en Grieken land dat zich reeds eerder kwalificeerde ten koste van onder andere de Sovjet-Unie, zijn titelhouder Tsjecho Slo wakije (groep 5) en Engeland (groep 1) zo goed als zeker van plaatsing. De Tsjechoslo- waken verloren afgelopen zondag weliswaar van Frank rijk, maar zaterdag hebben ze tegen het zwakke Luxemburg aan een gelijkspel voldoende om de reis naar Italië te boe ken. Ook Engeland heeft tegen Bulgarije aan één punt genoeg. Naast Oost-DuitslandNeder land ook volop spanning bij de ontmoetingen BelgiëSchot land en PortugalOostenrijk, beide in groep 2. De strijd is nog volledig open, al heeft Portugal, met negen punten uit zes wedstrijden, de beste papieren in handen. Voor Oos tenrijk betekent de wedstrijd tegen Portugal de laatste kans. Bij winst eindigden de Oosten rijkers met elf punten uit acht wedstrijden. Het is twijfelach tig of dat totaal voldoende zal zijn. In groep 1 wordt behalve En gelandBulgarije ook het treffen tussen Noord-Ierland en Ierland afgewerkt. Sportief gezien heeft het laatste duel geen betekenis tenslotte ma ken Wales en Turkije in groep zes uit wie de grootste concur rent van het bovenaan staande West-Duitsland wordt. Bij winst van de Turken, het duel wordt in Izmir gespeeld, ne men zij de leiding over. De stand in de kwaUficatiegroe- pen: Groep 1: 1. Engeland 6 2. Ierland 6 3. Noord-Ierland 7 4. Bulgarije 7 5. Denemarken 8 Groep 2: 1. Portugal 6 2. Oostenrijk 7 3. Belgie 6 4. Schotland 5 5. Noorwegen 8 Groep 4: 1. Polen 8 2. Nederland 7 3. Oost-Duitsl. 7 4. Zwitserland 8 5. IJsland 8 Groep 5: 1. Frankrijk 6 2. Tsjecho Slow. 5 3. Zweden 6 4. Luxemburg 5 Groep 6: 1. West-Duitsl. 4 2. Wales 5 3. Turkije 4 4. Malta 5 11 18- 5 7 9-6 7 7-14 5 6-12 4 13-17. 12 13- 4 11 17- 4 11 16- 8 6 11- 7 5 4-3 1 2-13. tr Twee doden ?fjjij sport er'n Rhodesië >ei >kLJS?yRY In Zimbabwe :a, inodesie zijn twee sportbeoe- en enaars tijdens wedstrijden ut< meekomen. >h Jen man kreeg tijdens een eu ricketwedstrijd een bal tegen ur iet hoofd en vond de dood. er Jen jongen die voetbal speelde ;d n een bal wilde koppen, bot- lel te met zijn hoofd tegen dat (6 'an een tegenstander. Hij 6( tierf enige tijd later in een ro iekenhuis. De andere speler ernocht na te zijn behandeld m laar huis gaan. A7( >n (Van onze sportredactie) m NOOTDORP De eerste >0 start van de elf draverijen er op de draversbaan van Noot- endorp is morgenmiddag om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: BARNEVELDPRIJS: Renate Voorne, Sunny Pride Speedy Baarlo. BEEKSBERGENPRI JS(eerste afdeling): Star Lady Laren, Rinsky Tefka en Ringo. BARENDRECHTPRIJS: Speedy Olivier, Suzette T en Sunday. BEILENPRIJS: Rabbani, Rocky Mountains en Ruud Williams. BOSKOOPPRIJS: Pronto La- jguna, Nike de Wit en Piet Hein. BESTPRIJS(eerste afdeling): Remember Renate, Sigrid en Pampa. BOLSWARDPRIJS (eerste af- j deling): Patrijs Belwin, Nelwyn Bush en Our Gentle- man. BREEZANDPRIJS: Odette i Ossewaard, Martina Norma en ,Lukie B. ij BOLSWARDPRIJS(tweede ■4 afdeling): Peter Voorne, Ricar- ^i'do en Ravino. BESTPRIJS: Ruby del Sol, I Romeo Hollandia en Rien Ar- BEEKBERGENPRIJS: Pro moter, Sandy Buitenzorg en Shamrock G. KATWIJK/ROTTERDAM Glasbergen de Best heeft gisteravond op uiterst onge lukkige wijze verloren van de lijstaanvoer der van de interregionale hoofdklasse zaal voetbal, Voetbal International. De Rijnsbur gers werden met de cijfers 8-1 duidelijk ver slagen door de Rotterdamse ploeg die maar liefst vier strafschoppen kreeg toegewezen van scheidsrechter Roethof. In de Leidse hoofdklasse zorgde EKL Boys gisteravond in de Katwijkse Cleijn Duin hal voor een le vensgrote verrassing. Het geroutineerde EKL won met 4-0 van een wel zeer schotloos Landwer JMB. Een erg goed spelend Van der Plas BMW behaalde een verdiende over winning op een fantasieloos acterend He melman. Scheidsrechter Roethof, leidsman bij het duel Voetbal International - Glasbergen de Best, wekte gisteravond grote irritatie en woede op bij de spelers en coach van Glasbergen. Roethof maakte het volgens coach Nico Glasbergen zo bont dat Glasbergen stapppen tegen Roethof gaat ondernemen bij de KNVB. Roethof gaf VI vier dubieuze strafschoppen, allevier verzilverd "door Arie Riedijk en nam volgens een woeden de Nico Glasbergen de meest vreemde beslis singen. Glasbergen begon goed, al na drie minuten spe len was het Gé Perfors die de Rijnsburgse ploeg op voorsprong zette. Voor rust boog VI die ach terstand om in 2-1 stand. Riedijk benutte een strafschop en Hans van Eeden scoorde direct vanuit een vrije trap. Roethof was op dat mo ment nog bezig de Rijnsburgse muur op juiste afstand te zetten. In de tweede helft was het Riedijk die via twee penalties de score naar 4-1 opschroefde. Van Eeden zorgde voor 5-1. Daar na was het opnieuw de beurt aan Riedijk die andermaal vanaf de stip mocht aanleggen. Hans Venneker en Piet de Vries bepaalden de eindstand op 8-1 in het voordeel van de koplo per. De anders zo trefzekere Piet Hoogervorst (goed voor zeven doelpunten in de eerste vier compe titiewedstrijden van Landwer) liet het gistera vond duidelijk afweten in het duel EKL Boys Landwer JMB. In de eerste helft verzuimde Hoogervorst het overwicht van zijn ploeg in doelpunten uit te drukken. Twee keer dook Hoogervorst alleen op voor het doel van de uit stekend keepende Cees van der Steen. Evenzo- vele keren faalde de Sassenheimer. Halverwege die eerste helft bereikte Hoogervorst zijn diep tepunt. Nadat Sjaak Matters na een inzet van Landwerverdediger Jan Boekei hands had ge maakt mocht Hoogervorst vanaf de stip raak- schieten. Hoogervorst knalde de bal hoog over het doel van Van der Steen. Diep in de tweede helft (doelman Cees van der Steen had daarvoor zijn doel met enkele knap pe reddingen schoongehouden) sloeg EKL toe. Pim van der Meer rondde een een-twee combi natie met Matters doeltreffend af. Op dat mo ment was Landwer in feite verslagen. Gerouti neerd wachtte EKL de aanvallen van Landwer verder af om zelf toe slaan via vlot uitgevoerde counters. Wim de Roo en Hans van der Starp (2) bouwden de score uit tot 4-0. Van der Plas BMW startte zeer voortvarend tegen Bemelman. Al na enkele minuten ver dween de de bal in het Sassenheimse doel. Huug Aandewiel schoot de bal eerst nog tegen de paal maar Leo Hoek rondde het karwei als nog goed af: 1-0. Kees Zuiderduyn, met Hoek, Aandwiel en Martin van der Plas, een van de aanwinsten van de Katwijkse hoofdklasser til- Glasbergen de Best begon goed tegen Voetbal International. Gé Perfors zette de Rijnsburgse ploeg al na drie minuten spe len op een 0-1 voorsprong. Het zou het enige doelpunt van Glasbergen in dit duel zijn. VI scoorde acht keer. de van der Plas BMW naar een 2-0 voorsprong. Hoek stond aan de basis van het doelpunt dat Zuiderduyn maakte. Bemelman zag voor rust geen kans de stugge Katwijkse verdediging te verontrusten. Toch zou Van der Plas in moeilijkheden ko men. Eerst was het Adrie Pluimgraaff die de strafbank mocht opzoeken en nog geen minuut later kreeg hij gezelschap van Martin van der Plas. Een wel zeer grote numerieke meerder heid voor Bemelman dat alleen nog de verdedi gers Hoek en Aandewiel tegenover zich vond. De ploeg uit Sassenheim kwam echter niet ver der dan twee schoten van Ted Lumoindong en Jan Willem Bogere die beiden het houtwerk troffen. Toen Pluimgraaf zich weer met zijn ploeggenoten voegde sloeg Bemelman wel toe. Jos Witteman scoorde na een pass van Bogere. Zuiderduyn besliste de wedstrijd op schitteren de wijze. Een hoge voorzet van Hoek werd door hem zeer knap met het hoofd afgerond. Martin van der Plas liet de kans op 4-1 liggen door in vrije positie de de bal hoog en hard over het Sassenheimse doel te knallen. KEES VAN HERPEN Uitslagen: Leidse hoofdklasse: Van der Plas BMW - Bemelman 3-1; EKL Boys - Landwer JMB 4-0. Interregionale hoofdklasse: Voetbal Internati onal - Glasbergen de Best 8-1; De Rozet - FV Snoekie 6-3; Huug van Ei - Benco 6-5; Sporthuis de Bron - Concordia 3-4. Programma voor morgen: Leidse hoofdklasse: Groenoordhal: Oegst- Kst - Van Gerven de Jong (acht uur); Fer van Duuren - Taverne (acht uur); Van Rooyen Kaas - Roodenburg (negen uur). Interregionale hoofdklasse: Juffer mans de Engel - Koosjardin, 20.25 uur, THB hal Lisse; Chess Z'75 - Rotterdamse Studenten. BOMBAY Louk Sanders heeft gisteren in de eerste ronde van het tenniskampi oenschap van India met 6-1, 7—6 gewonnen van de Indiër Shankar Krishnan. SANKT MORITZ In Zwitserland is een comité op gericht dat zich ten doelt stelt te voorkomen dat in 1988 de te dure en te politiek geladen Olympische Winterspelen in dat land worden gehouden. VARESE Nederland heeft tijdens de strijd om de Euro pese titel curling zijn eerste wedstrijd met 14-2 verloren van gastland Italië. WUPPERTAL PSV Bo- russia is na de winst van 5-1 op het Engelse Ormesby de tegenstander geworden van TT Amsterdam in de kwart-' finale van het toernooi om de Europese tafeltennisbeker voor landskampioenen. MONACO Het Franse jeugdvoetbalelftal (tot 21 jaar) is gisteren winnaar ge worden van het toernooi in Monaco. De Fransen versloe gen Italië met 3-2. Het zwaard der gerechtig heid laat André Stafleu niet los. André Stafleu toch gedagvaard (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De tucht- commissie van de KNVB heeft André Stafleu gisteren alsnog in staat van beschul diging gesteld naar aanlei ding van het incident tussen de Feyenoorder en Ruud Weijsters in het duel AZ'67- Feyenoord, anderhalve week geleden. De Alkmaarse spe ler haalde Stafleu toen naar het gras, waarna de Rotter dammer zich revancheerde door zijn voet in het gezicht van zijn tegenstander te planten. Scheidsrechter Thomas merk te het incident niet op, even min als zijn grensrechtere, maar na de uitgebreide tv- beelden die later werden uit gezonden, besloot de tucht- commissie de zaak toch in on- derzoek te nemen. Naar aan leiding van het rapport dat de waarnemer heeft ingediend en andere ingewonnen verklarin gen heeft de tuchtcommissie André Stafleu nu toch gedag vaard. Donderdag komt zijn zaak in Zeist voor. Tijdens de mondelinge behandeling zal Stafleu ter zijde worden ge staan door mr. Van Velzen, de vaste raadsman van Feye- noord bij strafzaken. Of er tij dens de zitting ook gebruik zal worden gemaakt van de tv- beelden is nog niet bekend. Feyenoord op zondag ROTTERDAM In tegen stelling tot eerdere publica ties, zal de wedstrijd in de ere divisie tussen Feyenoord en FC Utrecht niet op zaterdaga vond worden gespeeld, maar op zondag. Gewoonlijk ver plaatst de Rotterdamse club de competitiewedstrijden voorafgaande aan een duel in een toernooi om een Europese Beker, naar de zaterdagavond. Deze keer echter niet, omdat de clubleiding de internatio nals van de club, die zijn mee geweest naar Leipzig, een ex tra dag rust wil geven. Ceulemans te sterk voor Arkesteijn en Nieuwenburg DEN HAAG In het Haar se café 'De Binnenstap' heeft de Belg Raymond Ceu lemans gisteravond zonder moeite de demonstratiepar tijen tegen Aad Arkesteijn en Ruud Nieuwenburg ge wonnen. Arkesteijn werd in het kader 57/2 in twee beurten wegges peeld door Ceulemans (200 33). De nieuwe ereklasser Ruud Nieuwenburg moest in het driebandenspel klein bil jart aantreden tegen de Belgi sche grootmeester. Ceulemans speelde een gemiddelde van twee en won met 8054. Winst Co Giling HEERENVEEN Co Gl- ling uit Warmerhuizen heeft gisteravond op de kunstijs baan van Heerenveen de derde marathon van dit sei zoen gewonnen. Giling was in de eindspurt Martin Hoekstra en Willem Westerveld te snel af. Na drie wedstrijden leidt Giling voor Hoekstra en Van Wijhe. Bij de dames zegevierde Ineke Kooi man voor de Britse Kim Fer- ran en de Haagse Anita Vrie- sema. Vriesema bezet de twee de plaats in het klassement na drie wedstrijden, vóór Atje Keulen en achter Ineke Kooi- Drie heren Pro Patria naar WK-turnen UTRECHT Het bondsbestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver* bond (KNGV) heeft gisteravond na overleg met het sectiebestuur keurturnen heren be sloten vier turners in te schrijven voor de wereldkampioenschappen, die van 3 tot 9 december in Fort Worth (VSt) worden ge houden. Het viertal bestaat uit: Dick Ooykaas en Frans van Elteren (beiden Pro Patria, Zoetermeer), Ton Hoenkamp (KenV Utrecht) en Ron Lam- boo (Pro Patria Zoetermeer). Ten aanzien van Lamboo geldt dat zijn inschrijving nog geaccep teerd moet worden door de organisatie. In Fort Worth zal besloten worden wie van de vier he ren als reserve zal optreden, aangezien Neder land maar met drie individuele turners raag. uitkomen. Nederland vaardigt wel een volledige dames- ploeg al Deze zal later worden bekend ge maakt

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17