Olieproduktie van Iran op het zelfde peil Kinderen in Zuid- Libanon dragen wapens of krukken Britse pers jaagt op Blun t voor in terview Demirel wil geweld en inflatie aanpakken Russisch offensief tegen NAVO-plannen W egverbinding Zambia-Tanzania door Rhodesië vernietigd T buitenland BEZWAREN TEGEN DE DOLLAR Situatie Libanon flink verslechterd Pennypacker Bourbon LEIDSE COURANT DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 TEHERAN Iran heeft zijn olie- r oduktie niet verkleind en heeft ook geen plannen in die richting, ïjjio heeft de Iraanse minister van olie, AU Akbar Moinfar, ver klaard. Het stopzetten van de olie-export naar de Verenigde Sta ten heeft geen invloed op de olie produktie, aldus Moinfar. De inkomsten uit de olie-verkoop zijn door de situatie zoals die nu is tussen de Verenigde Staten en Iran niet vermin derd; integendeel, zo verklaarde Moinfar, verdienen nu meer aan onze olie door dat we grotere hoeveelheden op de vrije markt kunnen aanbieden, waar nu een maal hogere prijzen worden betaald. Ondanks alle bezwaren die Iran maakt te gen de dollar als betaalmiddel voor olie, heeft het tot dusver steeds dollars aange nomen. Dit hebben Amerikaanse ambte naren meegedeeld. Van een weigering om dollars te aanvaarden is niets gebleken. Gisteren had de Iraanse minister van handel verklaard dat Iran zijn import niet meer met dollars wil betalen, en het pers bureau Pars liet weten dat minister Bani- Sadr van buitenlandse zaken de OPEC- landen had gevraagd geen dollars voor hun olie meer te accepteren. Minister Bergland van landbouw heeft in Hamburg, tijdens de opening van een nieuwe handelskantoor voor agrarische produkten, laten weten dat Iran in de af gelopen jaren een steeds minder belangrij ke markt voor Amerikaanse agrarische produkten is geworden. Bergland weiger de in te gaan op de vraag of de VS zullen overwegen om de export van landbouw- produkten naar Iran stop te zetten. Volgens de Iraanse minister Bani-Sadr heeft Iran een tarwe-reserve voor tien maanden. In het lopende Iraanse jaar (van maart tot en met februari) voert het land 570.000 ton tarwe in. De invoer van Ame rikaanse sigaretten wordt stopgezet en soja-olie wordt voortaan betrokken uit Brazilië en Argentinië. De in Zürich aangehouden Duitser Rolf Clemens Wagner, die in West-Duitsland werd ge zocht wegens zijn aandeel in onder meer de moord op de Westduitse werkgeversvoorzit ter Hans Martinn Schleyer. Rolf Wagner aangehouden ZURICH De West-Duitser Rolf Clemens Wagner, die in zijn land wordt gezocht in verband met de ontvoering van en de moord op de indus trieel Hans-martin Schleyer, is in Zürich gearresteerd na er verleden week woensdag te hebben deelgenomen aan een bankoverval. In mei 1978 werden Wagner en drie andere van daden van terreur verdachte West-Duit sers in Joegoslavië gearres teerd. Belgrado wenste hen niet aan Bonn uit te leveren. Na enige tijd mochten zij het land verlaten. Wagner werd gearresteerd, toen hij en zijn medeplichtigen trachtten te ontsnappen via een onder gronds winkelcentrum, na de Zwitserse Volksbank te heb ben overvallen. Daarbij werd geschoten. Twee politiemannen werden ernstig gewond, een vrouwelijke voorbijgangster licht gewond. Logboek Hirosjimavlucht op veiling DUBLIN Paul Tibbetts, de Amerikaanse piloot die in 1945 op Hirosjima de eerste atoombom afwierp, heeft zijn logboek van die vlucht be schikbaar gesteld voor een vrijdag te houden veiling. De opbrengst is bestemd voor een school voor gehandicapten in de Ierse republiek. Tibbetts stond het logboek en het vluchtschema af op verzoek van zijn vriend en historicus Gordon Thomas, van wie twee kinderen de school bezoeken. Het logboek bevat nog niet eerder gepubliceerde1 gege vens, zoals de reactie van Tib-, betts na het afwerpen van de bom. Thailand verwacht nog half miljoen vluchtelingen BANGKOK De regering van Thailand verwacht, dat de stroom Cambodjaanse vluchtelingen de komende weken zal groeien. In het grensgebied zouden nog ze ker 560.000 mensen verblij ven, die naar Cambodja zul len vluchten, wanneer de ge vechten heviger worden. Verwacht wordt, dat de Viet namese troepen binnenkort een grote aanval zullen begin nen op de guerrillastrijders van Pol Pot, die zich nabij de Thaise grens bevinden. Steeds meer Vietnamese troepen zijn naar dit deel van Cambodja onderweg. Inmiddels wordt bij Khao I Dang in Thailand, tien kilometer van de grens met Cambodja, een kamp aange legd dat 200.000 vluchtelingen zal kunnen herbergen, waar mee het een van de grootste vluchtelingenkampen ter we reld wordt. Hoewel de aanvoer van hulpgoederen goed op gang komt, blijft de door Viet nam gesteunde Cambodjaanse regering tegen de door de VS voorgestelde aanvoer over de weg, van Thailand uit. ANKARA In Turkije zal de staat van be leg worden verlengd en er zullen speciale rechtbanken worden ingesteld om het terro risme beter te kunnen bestrijden. Buiten landse investeringen zullen worden aange moedigd en de belastingwetgeving zal wor den hervormd. Dit zijn enkele punten uit het regeringsprogramma, dat de nieuwe cen trum-rechtse regering onder leiding van Su leiman Demirel gisteren aan het parlement heeft aangeboden. Het programma, waarin de bestrijding van zo wel het politieke geweld als de inflatie het cen trale punt vormt, wordt de komende dagen be sproken in het lagerhuis, dat 24 november zal stemmen over een vertrouwensmotie. Demirel volgde de vorige sociaal-democratische premier Ecevit op, nadat deze in parlementaire deelver- kiezingen zware verliezen had geleden. Demirel verklaarde tegenover het parlement dat hij op het terrein van de buitenlandse poli tiek betere relaties wenst met de Verenigde Staten en Turkije's buurlanden. In het bijzon der zal zijn regering zich inspannen voor een oplossing van de geschillen met Griekenland. Hij voegde er evenwel aan toe dat hij niet van plan is te buigen voor de territoriale eisen van Griekenland inzake de Egeïsche Zee. BESCHULDIGINGEN OVER CHEMISCHE WAPENS MADRID De Sovjet-Unie heeft gisteren op verschil lende fronten een offensief gevoerd tegen de NAVO- plannen tot modernisering van de kernwapens. In Ma drid deed minister Gromiko van buitenlandse zaken op zijn Spaanse gastheden een beroep af te zien van toetre ding tot de NAVO, een zaak waarover "Spanje onlangs duide.lijk heeft gemaakt dat het die beslissing geheel al leen wil nemen. Gromiko probeerde Madrid ook te in teresseren voor een Europe se ontwapeningsconferentie, voordat in de Spaanse hoofdstad volgend jaar de veiligheidsconferentie het vervolg op Helsinki en Boe karest zal worden gehou den. Ook hiervoor voelt Spanje weinig. Gromiko zei gisteren ook voor Vernielde bus Een buschauffeur in Jeruzalem bekijkt de schade aan zijn bus, waarin gistermorgen een bom ontplofte. Bij deze aanslag raakten acht mensen gewond, onder wie twee schoolkinde ren. Bij een aanslag in een an dere bus raakte niemand ge wond. BEIROET - Bij een beschieting door Israëlische artil lerie van gebieden in Zuid-Libanon is gisteren in de buurt van Nabatiyeh een groot aantal mensen gedood of gewond. Dit is door de Palestijnse radio gemeld. Ook door Israël gesteunde rechtse milities waren bij de beschieting betrokken. Volgens het Palestijnse persbureau Wafa zouden Palestijn se guerrillastrijders een aanval hebben uitgevoerd op de Is raëlische nederzetting Achziv, waarbij verliezen en zware schade zou zijn toegebracht. Israël heeft geen melding ge maakt van de confrontaties. Sinds zondagavond is de situatie in Zuid-Libanon ziendero gen verslechterd. Israël zou een aanval op de Libanese plaats Galat hebben uitgevoerd, waarbij veel slachtoffers zouden zijn gevallen. Eerder hadden beschietingen tot veel schade geleid in het door de Palestijnen gecontroleerde ge bied bij de Litani. „met alle geïnteresseerde lan den" een verdrag te willen sluiten waarin de Sovjet-Unie zich verplicht geen kernwa pens te gebruiken tegen de landen die weigeren dergelijke wapens te produceren of zich verzetten tegen de plaatsing van dergelijke wapens op hun grondgebied. Gromiko kriti seerde in scherpe bewoordin gen het NAVO-voornemen om in een aantal lidstaten middel lange kernraketten op te stel len, waarvan het bereik zich tot in de Sovjet-Unie uitstrekt. „Als men raketten voor onze deur wil plaatsen, moet men niet verwachten dat wij daar onverschillig onder blijven". De Pravda viel gisteren het Pentagon aan met de beschul diging dat het in West-Europa niet alleen kernwapens maar ook chemische wapens wil op slaan. „Ze hebben het vooral over een programma ter ver vaardiging van artilleriegrana ten, gevuld met zenuwgas", al dus het Russische partijblad. De Britse Daily Telegraph meldt dat hoge defensiespecia listen in Washington van me ning zijn dat de Russische ge nerale staf tegen de NAVO-, stellingen in Europa een speci aal zenuwgas wil gebruiken, voordat tot een kernoorlog wordt overgegaan. Het gas zou volgens de Amerikanen meer mensen doden dat kernbom men. Het besluit van president Nixon in 1969 om de Ameri kaanse fabrieken voor chemi sche oorlogvoering te sluiten, is gebaseerd geweest op valse inlichtingen van een Russische dubbelagent, aldus het blad. Sadat bij de berg Sinaï President Sadat van Egypte (midden, staand) is giste ren, aan de voet van de berg Si naï, voorgegaan in een dankge bed ter gelegen heid van de tweede verjaar dag van zijn his torische reis naar Jeruzalem. Bij de plechtig heid droeg Isra ël een 600 vier kante kilometer groot stuk van de Sinaï-woes- tijn over aan Egypte. Paus in februari naar Filippijnen Manilla Pans Johannes Paulus II zal in februari een bezoek brengen aan de Filip pijnen. Dit heeft kardinaal Jaime Sin medegedeeld bij zijn terugkeer uit Rome, waar hij had deelgenomen aan het overleg van kardi nalen. Binnenkort zal het Vaticaan mededelingen doen over de juiste datum en de duur van het bezoek, aldus de kardinaal. Tijdens een etentje heb ik de paus voorgesteld in februari naar de Filippijnen te komen vanwege het dan heersende milde klimaat, aldus Sin. Men verwacht, dat de paus vooral zal deelnemen aan de viering van de zaligverklaring van de Filippijnse martelaar Lorenzo Ruiz, die in 1647 in Japan werd dood gemarteld, omdat hij weigerde zijn geloof af te zweren. Bolivia heeft nieuwe regering LA PAZ Mevrouw Li dia Gueiler, waarnemend presi dent van Bolivia, heeft gis teren haar kabinet gevormd. Er zitten negentien minis ters in en op één na zijn het allen burgers. Van de ministers behoren er acht tot de Nationalistische Revolutionaire Historische Be weging (MNRH), vier tot de Christendemocratische Partij (PDC), drie tot de Nationalis tisch Revolutionaire beweging van Links (MNRI), drie tot de Revolutionaire Partij van Na tionaal Links (PRIN) en een tot de Communistische Mar- xistisch-Leninistische Partij (PCML). (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De befaamde Britse kuns thistoricus en als Russisch spion ontmas kerde Anthony Blunt (72) heeft van de regering-Thatcher toestemming gekre gen om vandaag een persconferentie te houden. Regeringsambtenaren hebben de korte schriftelijke verklaring gelezen, gewijd aan zijn gedragingen in de jaren dertig en veertig, die Blunt bij die gele genheid zal overhandigen aan twee jour nalisten. Er was officiële controle nodig om te vermijden, dat Blunt de delicate Britse wetgeving inzake staatsgeheimen zou schenden. Sedert hij ondergedoken is, hebben de Britse media met allerlei middelen ge probeerd te achterhalen waar Anthony Blunt zich schuil houdt. Als ze er in ge slaagd waren zijn verblijfplaats te ont dekken, zouden ze hem om een inter view gevraagd hebben voor de officiële persconferentie. Brian Sewell (48), de Londense antiquair die weet waar zijn vriend Anthony Blunt tijdelijk verblijft, kreeg namelijk afgelopen zaterdag al een aanbod van vijftigduizend pond van een zondagskracht. Zondag werd Sewell op gebeld door het nieuwe Britse weekblad „Now!", dat nog veel meer geld aanbood voor informatie die zou kunnen leiden tot een exclusief vraaggesprek met de vierde man" van het spionageschan- daal, waarin de andere hoofdrollen ge speeld werden door Guy Burgess, Do nald Maclean en Kim Philby. ADVERTENTIE Meer dan zes jaar oude whiskey uit de U.S.A. Met een volkomen eigen karakter. Fruitig Bourbon op z'n best Volgens traditie flflHRl gerijpt in blank eike- fHffjjj houten fusten. k. I I j LUSAKA Troepen van Zimbabwe-Rhodesië hebben gisteren een aantal bruggen in de wegverbinding van Zambia met Tanzania ver nietigd. Indien de weg naar het noorden onbruikbaar is geworden, zal Zambia zijn koper via Zimbabwe-Rhode sië naar zee moeten vervoe ren. Wellicht zal Zambia dan zijn export moeten be perken. Tot voor een maand beschikte Zambia over een spoorweg om koper naar de Tanzaniaanse haven Dar-es- Salaam te vervoeren. Deze spoorweg is sindsdien door Rhodesië verwoest. Zondag werden twee bruggen in de hoofdweg van Lusaka naar het zuiden van Zambia vernietigd, terwijl twee kleine bruggen in het oosten van het land hetzelfde lot beschoren was. De verbinding met Bots wana was door Zimbabwe-R hodesië al afgesneden door het tot zinken brengen van de veerboot over de Zambesi, de grensrivier tussen Zambia en Zimbabwe-Rhodesië. Het ziet er nu naar uit dat Zambia ook niet langer ge bruik kan maken van de hoofdweg naar Dar-es-Salaam. Daarmee zou zijn enige aan- voerroute van mais vervallen zijn. Zambia moet mais impor teren wegens een misoogst, en Rhodesië weigert de transito handel in mais naar Zambia. Het Patriottisch Front van Zimbabwe-Rhodesië heeft gis teren harde voorwaarden ge steld voor een bestand, waar onder de eis tot ontwapening van alle burgers. Nkomo en Mugabe zijn het ook oneens met het voorstel van Carring- ton het bestand zeven dagen na de totstandkoming van een akkoord te laten ingaan. Het Front acht ook de door de Britten voorgestelde troepen macht voor toezicht tijdens de overgangsperiode onvoldoen de. BEIROET De zonnige dag was voor de 12-jarige Ali Mohammed in het vluchtelingenkamp van Rasji- diyech in het zuiden van Libanon, begonnen als elke schooldag. Hij ging om kwart voor acht uit huis weg. Tegen het middaguur was hij echter dood, met twee kameraadjes van elf en tien jaar, opgeblazen door een spijkerbom, waarmee zij tijdens het speelkwartier argeloos hadden gespeeld. Zeven andere kinderen werden gewond, van wie een zo erg, dat hij niet direct te herkennen was. Ali had de bom gevonden tussen de afval in het kamp, niet ver van de oude havenstad Tyrus waar zijn fa milie woont. Tyrus en het kamp zijn als gevolg van Israëlische luchtaan vallen zwaar beschadigd. Maar de bom die Ali vond, was intact geble ven tot hij ermee was gaan spelen. Op dezelfde dag dat de bom ontplofte werd een jongen van negen op weg naar school door onbekenden ontvoerd. De volgende dag werd hij gevonden: vermoord en gestopt in een zak die on der de Ma'Ameltainbrug ten noorden van Beiroet was gegooid. Zijn ontvoer ders hadden een losgeld van een half miljoen Libanese ponden geëist, maar zijn ouders waren in Frankrijk en zijn grootvader kon niet snel genoeg aan het geld komen. En 's woensdags werd een meisje van negen, Madjida Ali Zain, in haar huis in Bourdj Bradjnech bij het vliegveld van Beiroet, door een verdwaalde kogel in het hoofd getroffen en gedQod. De vijf kinderen die in die periode van drie dagen stierven, waren de onschul dige slachtoffers van het voortdurende gewëld in Libanon. Per maand moeten ongeveer 75 Liba- ïiezen het leven laten. Niet zelden heb ben de doden niets met de oorlog tus sen de verschillende groeperingen te maken. Door het ontbreken van elk krachtig centraal gezag in Libanon, beeft de wetteloosheid geleid tot wraakoefenin gen en het grijpen naar het vuurwapen als middel om rekeningen te vereffe- Maffia-methoden, veelal door linkse of rechtse burgerwachten geduld, zijn in tegraal deel van de Libanese economie gaan uitmaken. De wijdverbreide min achting voor de wet leidt soms tot de meest zinloze en smartelijke misdaden. In het zuiden van Libanon vangen kin deren veelal de eerste klap op van de regelmatige artilleriebeschietingen en vuurgevechten tussen de door Israël gesteunde rechtse christelijke burger wacht en haar vijanden, de Palestijnse guerrilleros en hun Libanese linkse be ndegenoten. Het dorp Arnoun, dat eens 400 inwo-' ners telde, ligt er nu vrijwel verlaten bij omdat het almaar werd beschoten door de rechtse militie. In het linkse bolwerk Nabatiyech is het bijna ge woon kinderen tegen te komen die een arm of een been missen. Er is een goed plaatje te maken van de twaalQarige Palestijnse jongen met zijn Kalasjni- kov-geweer, maar de kinderen in de vuurlinie dragen even dikwijls kruk ken als wapens. Begin november kondigde de Libanese regering een verklaring over de rech ten van het kind af, tijdens een plech tigheid die was georganiseerd door het Libanese Comité voor het Internationa le Jaar van het Kind. De minister van arbeid en sociale zaken, Nazem El-Qa- dri, riep de kinderen op, er bij hun va ders op aan te dringen hen veiligheid te geven. Onder de opgesomde rechten van het Libanese kind is ook het recht op gezonde ontspanning. De kinderen in het kamp van Rasjidiyech zullen er met plezier kennis van genomen heb ben.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15