Voor massief eiken slaapkamers ga je kijken bij Meubelfabriek Oisterwijk. Hans van Helden mikt op de middenafstanden Meubelfabriek Oisterwijk BIJZONDER AANBOD VAN PANDER. Vermoeid HYS geen partij voor Flyers USSTADiON YHIAL* Schaaktoernooi voor Karpov Robin Cousins met kop en schouders boven coneurrentie fë Pander SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 16tp( DEN HAAG Bijna tien jaar gele den kwam hij voor het eerst in het nieuws. Om precies te zijn, begin ja nuari 1971. Plaats van handeling: de Jaap Eden kunstijsbaan in Amster dam waar toen de Nederlandse schaatskampioenschappen werden ge houden en Jan Bols zeer verrassend de titel voor zich opeiste. Echter een dag na het evenement was er nog een naam, die de voorpagina's van alle kranten haalde. Van uit het niets was hij opgedoken. Die naam: Hans van Helden. Niet zozeer zijn prestaties ga ven hem opeens bekendheid, Hans van Helden deed zijn debuut op de Nederlandse schaatskampioenschap pen vergezeld gaan van een rel. Een verkeerde wissel werd hem noodlot tig. Hij verleende opo de 500 meter Jap- pie van Dijk geen voorrang en werd ge diskwalificeerd. De hevig geëmotioneer de Van Helden weigerde het ijs af te gaan en werd pas na vele minuten dis cussiëren alsnog met zachte hand verwij derd. Zijn naam was gemaakt. Een drift- kikkertje, dat vocht voor zijn recht, maar - en dat was toen al bekend - ook een jongeman met talent. Hans van Helden is in die tien jaar nog geen steek veranderd. Gedurende zijn glanzende carrière, met ereplaatsen op de Olympische Spelen in Innsbruck (1976) en met tijden, die hem tot de beste scchaatsenrijder van Nederland maak ten, werd zijn schaatsweg gemarkeerd met conflicten. Hans leefde in onmin met velen. Voor hem een blijkbaar nood zakelijke manier om zich optimaal te prepareren. Twee jaar gelden, na het vertrek van Leen Pfrommer, vloog Van Helden, min of meer op eigen verzoek de kernploeg uit. Het duo Van 't Oever-Kloosterboer werkte op hem als de bekende lap op een stier. Met zijn vertrek verdween een talentvolle schaatspupil uit de nationale selectie. Helemaal alleen ging Van Hel den zich voorbereiden. Het draaide op een aantal mislukkingen uit. In twee jaar verloor de Friese Brabander veel van zijn glans. Toch is Van Helden niet kapot te krijgen. Na alle teleurstellingen begon hij dit jaar opnieuw met de zomer- training. In Schoorl bereidde hij zich op het komende schaatsjaar voor, alleen, hoe anders. Maandag j.l. tijdens selectie wedstrijden van het gewest Friesland bewees Van Helden dat hij allerminst versleten is. Hij reed zich uiterst ont spannen in de ploeg van zijn gewest, die morgen deelneemt aan de wedstrijden om IJsselcup, de tradionele start van het seizoen. Over deze dertiger gaat dit ver- Hans van Helden, het buitenbeentje in de Nederlandse schaatswereld, vindt het niet erg om pijn te lijden. „Het is toch mijn lichaam". haal. Het verhaal over een man die nog steeds bezeten is van zijn sport. Betrekkelijk Van Helden: „Die wedstrijden om de IJsselcup zijn natuurlijk betrekke lijk. Men moet niet vergeten dat slechts op twee afstanden wordt gere den. De 500 en 1500 meter. Toch zijn de gemaakte tijden een aardige indi catie hoe ver je bent. Wel meen ik dat de KNSB niet al te zwaar moet tillen aan de verrichtingen in het voorsei zoen. We moeten nu eens af van al die selectiewedstrijden. Niet dat de IJs selcup als selectie telt - dit is immers een ploegwedstrijd - maar ontmoetin gen als de Brabant Plant Trofee en de Domstadtrofee moet de bond anders gaan zien". „Jaren geleden, in de topdagen van Ard en Kees, heb ik die twee eens aan het werk gezien in het voorseizoen. Het was fantastisch, schaatstechnisch gezien. Hun tijden waren aan de matige kant, maar je zag dat ze een paar maanden later hun grote vorm te pakken zouden hebben. Die kant moeten we definitief op. Ook schaatsenrijders moeten zich rustig kun nen preparen. Niet altijd die spanningen kunstmatig oproepen. Daarbij zijn de omstandigheden in Nederland te vaak verschillend. De één rijdt op een gladde 'baan, de ander een kwartier later op een stroeve, omdat het weer is veranderd. Dat scheelt zomaar seconden. Dat begrip moet men kunnen opbrengen. Ik vind dat het Nederlands kampioenschap de selectie moet bepalen. Zowel voor de EK en WK als voor de Olympische winter spelen in Lake Placid." Eindpunt Van Helden beschouwt Lake Placid niet als eindpunt van zijn carrière. „Ik blijf zo lang ik er nog niet finaal word afgereden. Inderdaad, ik heb mijn zinnen gezet op Lake Placid. Daarom heb ik mijn zomertraining enigszins aangepast. Niet veel hoor, wat dit jaar moet, neen zal ik er ook bij zijn op het EK of WK. Met Jappie van Dijk, die me dit seizoen ook weer gaat begeleiden, heb ik de program ma's doorgenomen." „Voor Lake Placid hebben we uiteraard gekozen voor de middénafstanden. Dus van 1500 tot 5000 meter, Als een vijf kilometer goed gaat moet je in theorie ook de tien goed kunnen rijden. Dat is echter bijzaak. Mijn hoofddoel dit jaar zijn de middenafstanden". Na de Olympische Spelen in Lake Placid wordt Hans van Helden 32 jaar, maar aan eeen maatschappelijke carrière denkt hij nog niet. Van Helden: „Die in teresseert me totaal niets. Schaatsen is mijn leven. De manier van voortbewe gen is zo fantasisch, zo geweldig, dat je daar niet meer los van komt. Jaloers op mensen die veel geld met hun hobby verdienen? Welnee. Een hemd heeft geen zakken. Je kunt toch niks meene men. Laat mij nog zo lang mogelijk van mijn sport genieten. Ard Schenk heeft eens gezegd: ik wil ook de afbouw mee maken. Dat is hem niet gelukt. Hij stapte er toch snel uit toen die profbond van Ned Neeley flopte. Ik wel en kan dat best. Pijn lijden en verliezen zijn onder delen van de sport. Mag ik alsjeblieft. Het is immmers mijn lichaam". Hoge scores overlease in driebanden (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG Zowel in nega tieve als in positieve zin on derscheidde Overlease II zich in de strijd om de KNBB-drie- bandenbeker. Na een ontluis terende nederlaag van 9-0 te gen Bas Martens (Uithoorn) werd het Amsterdamse Ara- mith met 8-1 platgewalst. De ereklasser De Vries haalde het enige Amsterdamse punt binnen door een remise tegen hoofdklasser Steef Douw (60-60 in 76 brt). Henk de Leeuw schit terde tegen Bollen door 40 ca ramboles te scoren in 66 brt., waarbij de aantekening dat hij voor de laatste drie caramboles 19 brt. verbruikte. Theo Bo- gaards won van Brinckhuysen in 62 brt. (40-26) en toont daar mee aan wekelijks in kracht te groeien. Henk Verboom won wel, maar is nog lang niet uit het dal. 45 caramboles in 108 beurten is voor deze speler be paald nog teleurstellend. Die Haghe I zag de belangrijke wedstrijd tegen Vreeburg uitge steld tot 25 november, doch kwam wel in actie tegen het zwakke 't Schrale End. Zoals het een titelgegadigde betaamt werd een overwinning van 7-3 be haald. Slechts Ruud Nieuwen- burg verloor; Jan Lommers, Ge rard Lakwijk en Jan Huysman zorgden met niet opzienbarende prestaties voor de winst, waarbij de 98 beurten van Jan Lommers een negatieve uitschieter vorm de. TILBURG Wereldkampi oen Anatoli Karpov uit de Sovjet-Unie is winnaar gewor den van het derde internatio nale schaaktoernooi van Til burg. In de elfde en laatste ronde won Karpov de in eer ste instantie afgebroken par tij met 7,5 punten onbereik baar voor zijn enige overge bleven concurrent Romanis- Jan Timman was de enige spe ler, die in de elfde ronde de vol le winst binnenhaalde. Hij deed dat met zwart tegen Genna So- sonko. De partijen Sax—Hort en LarsenHübner eindigden in remise. Uitslagen elfde en laatste ronde: Kar pov (Sov)Smyslov (Sov) 1—0; So- sonko (Ned)Timman (Ned) 0—1; Sax (Hon)—Hort (Tsj) 1/2—1/2; Ro- manisjin (Sov)Spasski (Sov) 1—0; Portisch (Hon)Kavalek (VS) 10; Larsen (Den)—Hübner (Wdl) 1/2 1/2. Eindstand: 1. Karpov 7.5 punten; 2. Romanisjin 7; 3. Portisch 6,5; 4. Sax 6; 5. Spasski, Timman, Sosonko en Lar sen 5,5; 9. Hübner en Hort 5; 11. Ka valek 4,5; 12. Smyslov 2,5. st De partij tussen Sosonko en Tim man had het volgende verloop: Wit G. Sonsonko (Nederland), zwart J. Timman (Nederland): 1. d2—d4 Pg8—f6; 2. c2—c4 e7—e6; 3. g2—g3 c7c5; 4. d4—d5 e6xd5; 5. c4xd5 d7d6; 6. Pbl—c3 g7—g6; 7. Lflg2 Lf8-g7; 8. Pgl-f3 0-0; 9. 0—0 Tf8—e8; 10. Lel—f4 Pf6—h5; 11. Le3—g5 Dd8—b6; 12. Ddl—d2 Pb8— d7; 13. h2—h3 a7—a6; 14. Tal—cl Pd7—e5; 15. g3—g4 Ph5—f6; 16. Pf3xe5 Te8xe5; 17. b2—b3 Lc8—e7; 18. Kgl—hl Ta8—f8; 19. f2—f4 Te5— e8; 20. e2—e4 Kg8—h8; 21. e4—e5 d6xe5; 22. f4xe5 Te8x5; 23. Lg5—f4 Te5e8; 24. Dd2—f2 h7—h5; 25. Df2h4 Kh8—g8; 26. Lf4—g5 Pf6— h7; 27. Lg5—e7 g6—g5; 28. Le7xg5 Ph7xg5; 29. Dh4xg5 Te8—e5; 30. Dg5F4 h5xg4; 31. h3xg4 Db6—g6; De latere winnaar Anatoli Karpov werpt een blik op he Nederlandse onderonsje Timman-Sosonko. 32. Pc3e4 f7—f5; 33. Pe4xc5 f5xg4; pc5—d3 Dh5—h2+; 38. Kgl- 34. Df4d2 Dg6—h5+; 35. Khl—gl Te5—f5+; 39. Pd3—f4 Ld7—b5+; g4—g3; 36. Tflxf8+ Lg7xf8; 37. geeft het op. (Van onze verslaggever) HEERENVEEN-De roofbouw op de Neder landse ijshockeyers en het overladen pro gramma vielen gisteravond duidelijk af te lezen aan de verrichtingen van de HYS Ca nadian Club in Heerenveen. In een erg ma tig duel trok Feenstra Flyers tenslotte met 6-1 aan het langste eind. De start overrompelde de Hagenaars volkomen. De Flyers begonnen met een ware belegering van de veste van doelman Cor Hoogendoorn. Dat duurde tien minuten en in die fase kreeg HYS twee treffers op de oren. Eerst van de „koningsformatie" van de thuisclub. Op aange ven van Jack de Heer en Larrie van Wieren scoorde Jan Janssen. Na ruim vijf minuten was het 2-0 toen Scott Hunter voorbereidend werk van Leo Koopmans afrondde. Pas na een elftal minuten zorgde Ron Weiland voor de eerste ge vaarlijke Haagse schuiver. Maar veel meer konden de gasten niet klaarmaken in die eerste teleurstellende periode. De thuisclub liet na de hervatting door Larrie van Wieren en Jan Janssen unieke kansen op uitbreiding liggen. En voor het redden van het steeds dieper wegzakkende peil was het goed dat de Hagenaars scoorden. Na een mislukte poging van Roland Meyer werkte Phil McKen- zie doeltreffend af. 2-1. Maar doordat Geoffrey Del Monte Lion en Harry Turk vlak achter el kaar naar de strafbank moesten, hadden de Friezen een numerieke meerderheid van vijf tegen drie. Maar Del Monte was al lang weer terug toen Brian de Bruyn dat kon uitdrukken in een derde treffer. Maar heel kort was de slotperiode bezig of dezelfde Brian de Bruyn kon ook voor 4-1 zorgen. Terwijl de strafbank steeds meer klanten van weerskanten kreeg en de Haagse aanvalsarmoede zienderogen toe nam, kon Jack de Heer 5-J intikken. Het ver schil kwam er ook op dit bedenkelijk niveau uit: Frank van Soldt haalde verwoestend uit voor 6-1. In totaal kreeg Feenstra Flyers acht strafminuten, terwijl HYS het met zestien moest doen in dit door arbiter Vosmeer zwak geleide treffem ADVERTENTIE Het nieuwste gereedschap! Verder veel nieuws over doe-het-zelf materialen woningverbetering, woningonderhoudenergiebesparir binnen- en buitentuinen handwerken, handenarbeid, modelbouw, hobbies. Grote sanitairpresentatie! Trein toegangsbewijzen op vele stations. De beurs is open van 1l.00-17.00u en 19.00-22.30u. Zat.en zon. 1l.00-!7.00u. f 'i De Beurs Eigenhandig is zó! t/m 18 november Ahoy 'Rotterdam Wim Berkhout overtuigend op weg naar titel (Van onze biljartmedewerker) DEN HAAG In café Joris- sen aan de Heelsumstraat is een begin gemaakt met het Haags kampioenschap drie banden-klein tweede klasse. Na twee ronden waren nog drie spelers zonder puntenver lies n.l. Gerrit Wiekamp, Wim Berkhout en De Nocker. Wim Berkhout, in de voorwed strijden gepromoveerd naar de eerste klasse met 0.646 „alge meen", moet toch wel als een ernstige gegadigde voor het kampioenschap worden gezien. Hij zou daarmee de opvolger worden van zoon Johan, die zonder punten bleef in de eerste ronden en daarmee een her nieuwd kampioenschap wel kan vergeten. Morgen en zondag wordt het toernooi voortgezet Sportwereld UTRECHT - Er is een fusie op handen tussen de KNWU en de NRTU. Gisteren ging de al gemene najaarsvergadering van de wielerunie reeds ak koord met de plannen tot sa mensmelting met de rijwiel en toerunie. Overigens werden de nieuwe statuten en vernieuw de huishoudelijke reglement van de KNWU aanvaard.Alge- meen secretaris J.van Duim werd opgevolgd door Henk Westerveld. STOCKHOLM-In het wereld- bekerhandbaltoernooi voor heren in Zweden werden de volgende resultaten geboekt: Polen-Zweden 19-18; Oost- Duitsland - West-Duitsland 16- 14; Rusland-Joegoslavie 27-17; Hongarije-Denemarken 20-15. ATHENE - Het Nederlandse tafeltennisteam won een duel voor de Europese competitie met 4-3 van Griekenland. EDE - De Pakistaan Qamar Zaman won de tweede wed strijd voor de wereldbeker squash voor profspelers door zijn landgenoot Mohibullah met 3-1 te verslaan. Zaman toucheerde daarvoor 50.000 gulden. DEN HAAG - De atletiekunie wil Ad Paulen(77) voor een nieuwe termijn van vier jaar als voorzitter van de internati onale federatie. Hij is kandi daat gesteld voor de functie, waarvoor nog geen andere na men zijn genoemd. KOPENHAGEN - De Austra liërs Danny Clark en Don Al len zijn Europees kampioen koppelrace geworden voor Pij nen en Moser en Thurau en Sercu. ADVERTENTIE Massief eiken... dat geeft echt eigen sfeer in huis! Geborgenheid, warmte, rust. Nergens zo sterk als bij de meubelen van Meubelfabriek Oisterwijk. Maar daar doen ze ook alles zelf. Hout selecteren, drogen, meubelen van maken, logen... alles. Eigen vakmensen en eigen ontwerpen. SLAAPKAMERS waar je ogen Onze meubelen dragen het van open gaan.bedden waar je van weg eigen brandmerk. En worden bij u thuis droomt. Éénpersoons, tweepersoons, geplaatst dooreigen vakmensen, en met de gezelligste bij-meubelen om Met 12 jaar garantie zwart-op-wit, op van slaapkamers echte, warme hout en constructie, leefkamers te maken. toonaangevend in eiken Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, teL 01891-4670. DEN HAAG Het peil van het heren kunstrijden stond gisteren op de twee de dag van de strijd om de Ennia Challenge Cup op het Haagse schaatscen* tram De' Uithof op een handjevol deelnemers na op laag niveau. Robin Cou sins uit Engeland is even wel een klasse apart. Dit is niets nieuws, want niet voor niets werd hij bij de wereldkampioenschappen 1979 tweede en is de 21-jari- ge Engelsman kandidaat voor de hoogste trede van het erepodium van de ko mende Olympische Winter spelen in Lake Placid. Ro bin Cousins de beste vrije rijder ter wereld was met een foutloze verplichte kür van twee minuten op het Haagse ijs met vele dubbe le en drievoudige sprongen absolute uitblinker. Bij zijn presentatie kreeg Ro bin Cousins de steun van het Engelse jurylid Vanessa Riley die alleen maar de Engelse student zag rijden en geen oog had voor anderen. Onder het motto: geef Cousins hoge cij fers en zijn naaste 'concurrent zoals Gordon Forbes en Den nis Coi de lage en je landge noot kan de titel bij de heren niet ontgaan. Robin Cousins heeft echter de steun van jury lid Vanessa Riley echt niet no dig. Vanessa Riley, die door het publiek werd uitgefloten, maakte zich bij haar collega- juryleden alleen maar belache lijk. Robin Cousins gaat met 41,80 punten en plaatscijfer 9 met een groot vertoon van macht aan de leiding. Gordon Forbes (Canada) kwam met 38,20 punten en zijn plaatscijfer 30 op de tweede plaats. Robert Wagenhoffer (Amerika) staat met plaatscijfer 31 en 38,08 punten op de derde plaats. Veel belangstelling ging uit naar het rijden van de slechts 13-jarige Poolse jongen Grze- gorz Filipowski. De slechts 1.43 m lange en 34 kilo wegen de Benjamin kwam bij de we reldkampioenschappen 1979 in Ausburg op de zesde plaats. Voor de training staat hij slechts vijf uur per week op het ijs. Hij bracht zijn ver plichte kür vol vaart, maar miste de kracht bij het spriig gen om hoger dan de zeven<j| plaats in het algemeen klass ment te komen. Gisteravond werd de een kampioen bekend bij de Chaj lenge Cup. Geheel volgens verwachtingen zegevierde 1_ het paarrijden het Russisch koppel Erina Vorobjeva eö 20-jarige studente en de 24-jiO rige Igor Lisovsky uit Lenii grad. Bij de Europese kampll oenschappen 1979 in Wenepl' kwamen ze op de vierd plaats. Ze behaalden 135^ punten en plaatscijfer 12. tweede plaats was voor h< wereldkampioenspaar bij <$T-1 a' >ren, de eveneens uit Ruise afkomstige Pershina tjehr Akborov met 132.40 punten «Je i plaatscijfer 17. Riegel Nischwits kwamen met plaatl cijfer 29 en 129.36 punten de derde plaats. ARTHUR VAN RlJSWIjfg ee Voor mensen die van C boeken houden en i bergruimte nodig hebben heeft Pander he< een beperkte serie eikej®1" houten, warmbruin Lgj getinte boekenkasten. |si Royaal genoeg want de vijf robuuste legplanken en de bodem samen bieden plaats aan ruim 5/2 meter boeken. De afmetingen zijn: 200x90x30 cm. Naast elkaar geplaatst vormen de kasten een fraaie boekenwand. De speciale prijs voor dit pracht meubel is f795,-Let welzolanj de voorraad strekt Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16