Khomeiny moe en ziek n onbereikbaar Anthony Blunt vormde hele generatie beroemde spionnen Nog moeilijke besprekingen over wapenstilstand Rhodesië Nederlandse vrouwen steunen gekke m oedersin Argen tinië Metro van New York driekwart eeuw oud Berg Sinaï terug bij Egypte rS oneens met Juitwijzing van burgemeester Zwarte Zuidafrikaan wegens hoogverraad ter dood veroordeeld Pinochet: 'Geen terugkeer democratie' Tweemaal levenslang tUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 ALS STUDENTENTUTOR IN CAMBRIDGE De schrijver van het boek „Klimaat van verraad". Andrew Boyle, tijdens een pers conferentie vannacht. In zijn boek onthult Boyle dat er vijf mensen waren die na de oorlog voor de Russen spioneerden. Blunt Is de vierde spion wiens naam bekend is geworden. LONDEN Aan de Uni versiteit van Cambridge waar Anthony Blunt voor de oorlog werkte, studeren vrijwel uitsluitend briljan te jongelui. Zij vormen een elite, die in het latere le ven de top tracht te berei ken. In de jaren dertig leerde Blunt in Cambridge Guy Burgess kennen. Ze werden samen lid van een exclusieve universitaire club, The Apostels, die ge regeld sjieke debatten or ganiseerde en haar leden grote geheimhouding op legde. tieke baan op het Foreign Office in Londen. Hij werd een gevaarlijke Sovjetspion. Twee andere oud-studenten van Cambridge uit dezelfde tijd. Donald Maclean en Kim Philby, volgden zijn voor beeld. Nu blijkt dat Blunt dit drietal aangeworven had. Burgess en Maclain zijn in 1951 plotseling naar Moskou gevlucht. Achteraf lekte uit,' dat een onbekende „derde man" hen nog net op het nippertje gewaarschuwd had voor het gevaar dat ze liepen om gearresteerd te worden. Die derde man was Blunt. In 1963 trok Kim Philby, die toen de stotterende corres pondent van de Londense Observer in de Libanon was, ook naar Moskou, net voor storven. maar Maclain en Philby wonen nog steeds in de Russische hoofdstad. Hoewel de privé-secretaris van koningin Elizabeth in 1964 ervan op de hoogte ge bracht werd, dat Sir An thony Blunt gespioneerd had voor de Russen, werd Blunt niet gedegradeerd. Hij was in( 1956 geridderd, en kreeg in 1964 immuniteit, omdat hij toen kostbare informatie Blunt werd algemeen be schouwd als één van de beste kunstkenners van Groot Brittannië. Tot 1974 was hij directeur van het Courtauld Institute in. Londen. Tussen 1945 en 1972 werkte Blunt als conservator van de schil derijen in de Britse konink lijke paleizen. Bij zijn benoeming aan het hof was Anthony Blunt am per 37 jaar. Zijn kennis inza ke kunstschatten dankte hij voor een groot deel aan zijn jeugd vorming in Parijs, waar zijn vader langdurig als ka pelaan verbonden was ge weest aan de Britse ambassa de. Over de sensationele spiona- gezaak Burgess, Maclain en Philby, die de Britten nog steeds in hoge mate intri geert, is onlangs een nieuw boek verschenen. In dit werk door de auteur, An drew Boyle, de mening uit gesproken, dat misschien nog een vierde en zelfs nog een vijfde spion van de Russen, uit Engeland naar Moskou zou vluchten. Dit heeft de zaak opnieuw aan het rollen gebracht. Gisteren werden in het Lagerhuis door twee so cialistische afgevaardigden vragen gesteld omtrent de medeplichtigheid van Sir Anthony Blunt. Premier Thatcher nam in haar parlementair antwoord geen blad voor de mond. Maar men vermoedt dat Blunt vooraf lont geroken of van iemand een tip gekregen had. De ontridderde Engelse kunstexpert heeft net als zijn beschermelingen Burgess, Maclain en Philby tijdig de plaat gepoetst. JERUZALEM Israël heeft gisteren zijn vlag op de berg Sinaï neergehaald en een ge bied van 1500 vierkante kilo meter aan Egypte teruggege ven. Daarmee lag men twee maanden voor op het schema, dat beide landen overeenkwa men toen zij in maart vrede sloten. President Sadat zal nu in staat zijn om maandag, op de tweede verjaardag van zijn historische bezoek aan Jeruza lem, naar de beroemde berg te gaan. De Berg Sinaï is volgens de bijbel de plaats, waar Mozes de tien geboden ontving. Tegen de helling ligt het 14e-eeuwse Grieks-Orthodoxe St. Cathari- naklooster. Per jaar komen on- geveer 140.000 bezoekers naar het gebied. Moslims noemen het „het heilige dal". President Sa- dat hoopt er een religieus com plex met een moskee, een kerk en een synagoog te bouwen. KORTSNOI VRAAGT HULP EG-PARLEMENT STRAATSBURG De schaker Viktor Kortsnoi ls donder dag in het Europese Parlement in Straatsburg verschenen, om daar bij de verschillende fracties hulp in te roepen ten behoeve van zijn vrouw Isabella en zijn zoon Igor. Deze twee proberen al sinds 1976 een uitreisvisum van de autori teiten in de Sovjet-Unie te krijgen. De schaker verscheen in Straatsburg in gezelschap van een lid van het Duitse comité voor de mensenrechten, een vertegen woordiger van dezelfde organisatie in het Verenigd Koninkrijk, een lid van de Franse afdeling van Amnesty International en een Brits lid van de socialistische fractie in het Europese Parle ment. EHERAN Ayatollah fchomeiny heeft gisteren la- jen weten dat hij moë en Kiek is en dat hij voor 5 de- lember niemand wil zien. Na een bespreking met aya tollah Behesti, leider van de [evolutionaire raad, heeft j alle afspraken afgezegd. (Dok ontving de geestelijk lei van Iran gisteren leden ^an de raad van deskundigen jjie naar Qom waren gekomen hem een exemplaar van de gisteren voltooide nieuwe irondwet aan te bieden. Over pie grondwet, die voorziet in len overgang van de monar- :hie naar een Islamitische re publiek, zal op 2 december een •eferendum worden gehouden. Volgens Behesti zullen de rechten van de religieuze min derheden worden gewaar borgd. Er is een kabinet van 16 leden gevormd, zonder dat een premier werd benoemd.. Bani-Sadr is gehandhaafd als minister van buitenlandse za ken. Khomeiny gaf gisteren ook een reactie op de bevriezing van de Iraanse tegoeden in de Verenigde Staten. „Dit is wat gebeurt in het Westen. Zij be gaan de volgende misdaden: zij nemen een aartsmisdadiger op, bieden hem een verblijfplaats en steunen hem, zij negeren wat een verdrukte natie zegt. Zij verhinderen dat de Veilig heidsraad bijeenkomt en zij plunderen Iraanse fondsen als struikrovers". Iran wil danook de kwestie van de bezittingen en beleg gingen van de afgezette sjah in het buitenland voorleggen aan het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. In de affaire van de bezetting van de Amerikaanse ambassa de zit geen enkele beweging. Nadat minister Bani-Sadr gis teren de spoedige vrijlating van de niet-Amerikaanse, de vrouwelijke en de zwarte Amerikaanse gijzelaars („een onderdrukt volk") had aange kondigd, werd door de bezet ters opnieuw verzekerd dat niets en niemand de ambassa de verlaat dan met hun toe stemming. President Carter heeft van zijn kant laten weten dat de Vere nigde Staten niet zullen wij ken voor internationaal terro risme of chantage, nadat hij eerder de bezetting van de ambassade een „daad van ter rorisme" had genoemd. De Arabische Liga heeft een ver zoek van Libië afgewezen om Arabische vergeldingsmaatre gelen tegen de VS te nemen als gevolg van de bevriezing van de Iraanse fondsen. De OPEC-landen hebben tesamen ongeveer 45 miljard dollar aan tegoeden in de VS. Ameri kaanse banken hebben onge veer 20 miljard dollar aan le ningen in de OPEC-landen uitstaan. WASHINGTON De Verenigde Staten lebben gisteren hun bezorgdheid geuit •ver het besluit van de Israëlische rege- ing de burgemeester van Nabloes uit te «rijzen na zijn uitlatingen over Palestijn se terreurdaden. Washington vreest dat leze uitwijzing een. belemmering kan be ekenen voor de besprekingen over Pales- ijns zelfbestuur. „Deportatie is duidelijk en stap die een diepe psychologische in- loed heeft op andere leiders op de weste- ijke oever en op de bevolking daar als eheel", aldus de woordvoerder van het Vitte Huis, Holding Carter. In Israël heeft de ministeriële commissie voor le nederzettingen in bezet gebied een groot ne- lerzettingenprogramma voor volgend jaar aan- 'aard. Vice-premier Ehrlich, oud-minister van inanciën, haastte zich echter zijn afkeuring iaarover uit te spreken. Het besluit is kennelijk tedoeld om de ministers van de harde lijn in iet kabinet tevreden te stellen. Volgende week noet de nederzetting Elon Moreh worden ont- uimd op bevel van het Israëlische hoogge- htshof, hetgeen door de „haviken" is hekri- eerd. Volgens minister Tamir van justitie laat uitspraak van het hof geen enkele onduide- kheid. commissie besloot tot vestiging van nog eens 000 tot 15.000 gezinnen in vijf bestaande okken van nederzettingen in het bezette ge- ed. Met name is goedkeuring verleend voort gaan met de vestiging van 19 nederzettingen, aarvoor de regering al goedkeuring had ver- nd, alsmede in de verandering van twaalf taande paramilitaire posten in bürgerge- nschappen. Ehrlich verklaarde dat het •oject ongeveer zes miljard gulden zou vergen, lij noemde het een „capitulatie voor de natio- aal-religieuze partij". SA BEREIKT AKKOORD IN LONDEN: De loop op de foto is een on derdeel van de nieuwe NAVO- houwitser FH 70, die Italië, Enge land en West- Duitstand hebben ontwikkeld. Het kanon, zes scho ten per minuut afvuren over een afstand van 24 kilometer. kan zichzelf door een ingebouwde Volkswagenmo tor verplaatsen. PIETERMARITZBURG Een rechtbank in het Zuidafrikaanse Pietermaritz- burg heeft gisteren twaalf zwarte nationalisten veroordeeld wegens hoogver raad. Een van de nationalisten, de 24-jarige James Mange, werd veroordeeld tot de d<M>dstraf. De overigen kregen gevangenisstraffen van veertien tot negen tien jaar. Het was de eerste maal in de Zuidafrikaanse geschiedenis, dat ie mand wegens hoogverraad ter dood werd veroordeeld. Toen de zitting gisterochtend begon, droegen de verdachten, die in een glazen kooi werden opgesloten, posters mee, waarop de apartheid werd veroordeeld. Toen zij lie deren begonnen te zingen, liet de rechter de rechtszaal ontruimen. Hij beschuldigde de verdachten voor de vijftiende maal van belediging van het hof, wat iedereen op een jaar extra gevangenisstraf kwam te staan. In een samenvatting van de uitspraak zei de rechter, dat de verdachten hadden toege geven lid te zijn van het verboden Afrikaanse Nationale Congres (ANC). Hij voegde eraan toe, dat er zeer veel bewijsmateriaal tegen Mange was, die een opleiding heeft gevolgd in de Sovjet-Unie. Volgens de politie zijn op geheime plaatsen een grote hoe veelheid Russische wapens en explosieven aangetroffen. Vlak voordat de uitspraak werd voorgelezen, ontruimden met automatische wapens bewapende agenten voor de tweede maal de zaal. Tijdens het uitspreken van het doodvonnis bleef Mange zelf erg kalm. „U bent een door en door weerzinwekkende en afkeurenswaardige figuur, in meer dan een opzicht", zo kreeg hij van de blanke rechter te horen. Direct na het bekend worden van de uitspraak van de rechtbank, is in verschillende landen tegen de vonnissen geprotesteerd. (Van onze correspondent ROGER SIMONS) LONDEN De Britse voorzitter van 4e Rhodesië-conferentie, Lord Carring- on, is erg tevreden over het gisteren «reikte akkoord met het Patriottisch [ront en de regeringsdelegatie van Sa- isbury over de overgangsperiode die an de onafhankelijkheid vooraf moet aan. Deze goede gang van zaken bete lende, dat de derde fase van de slepen- 4e onderhandelingen, gewijd aan de loodzakelijke wapenstilstand vandaag kon beginnen. De leiders van het Patri cisch Front, Mugabe en Nkomo, heb ben echter al gezinspeeld op nieuwe itoeilijkheden. die zouden kunnen be letten, dat de conferentie met succes be kroond wordt. Lord Carrington geeft trouwens toe, dat de onderhandelingen over een wapenstilstand de moeilijkste zullen zijn van de hele conferentie. Maar volgens politieke waarnemers is de weerstand van het Patriottisch Front ge broken. Tenzij deze waarnemers zich ern stig vergissen zullen de onderhandelingen over de wapenstilstand in Zimbabwe-Rho- desië niet veel langer dan een week in be slag nemen. Het Patriottisch Front heeft zijn akkoord afhankelijk gemaakt van de gevraagde wapenstilstand-onderhandelingen. Als het bestand getekend is, zal G.root-Brittannië zonder dralen een gouverneur naar Salis bury sturen, die met andere Britse ambte naren en vertegenwoordigers van het Ge menebest, Zimbabwe-Rhodesië onder zijn hoede zal nemen, terwijl daar nieuwe par lementaire verkiezingen uitgeschreven zullen worden ter uitvoering van de in Londen goedgekeurde nieuwe grondwet. De overgangsperiode tussen het eind van de Rhodesië-conferentie in Londen en het officiële begin van de onafhankelijkheid van Zimbabwe zal niet meer aan twee maanden lang zijn, net zoals Groot-Brit- tannië het altijd gewild heeft. De leiders van het Patriottisch Front hebben hun lijst voor een tussentijd van minstens zes maanden volledig ingetrokken. Geboorteval uit trein overleefd De Japanse baby die on langs op een treintoilet ter wereld kwam en via het to ilet van de rijdende trein op de spoorbaan terecht kwam, lijkt zijn dramati sche geboorte goed te bo ven te komen. Het kind werd vijf uur na zijn ge boorte tussen de rails ge vonden, nadat zeven trei nen over hem heen waren geraasd. De moeder, die bij de bevalling bewuste loos was geraakt, had na aankomst van de trein in Tokio de politie gewaar schuwd, die het kind direct ging zoeken. Röntgenfo to's hebben uitgewezen dat de baby een scheur in de schedel heeft, maar on danks een lichte hersen bloeding gaat het kind goet vooruit. 9? DEN HAAG Enige tientallen vrou wen hebben gistermiddag voor de Ar gentijnse ambassade aan de Javastraat in Den Haag gedemonsteerd tegen de voortdurende schending van de men senrechten in Argentinië. Aan de Ar gentijnse ambassadeur werd een brief overhandigd, waarin wordt gewezen op de verplichting die de ondertekenaars van het Handvest van de Verenigde Naties, waaronder Argentinië, hebben, om de rechten van de mens te eerbiedi gen. De demonstratie was georganiseerd door het dit najaar opgerichte comité „SAAM" (Steun Aan Argentijnse Moeders, giro 911400 in Amsterdam). De opzet van dit comité is steun te verlenen aan de groep Argentijnse moeders, die bekend staat on der de naam „De gekke moeders van het Plaza de Mayo". Deze vrouwen houden iedere donderdag op de Plaza de Mayo in Buenos 'Aires een vreedzame demonstra tie. Zij vragen de Argentijnse regering daarbij voortdurend om opheldering over de verblijfplaats van hun spoorloos ver dwenen mannen en kinderen. Vier van deze vrouwen brachten deze zomer een bezoek aan Nederland, bij welke gelegen heid zij om Nederlandse steun vroegen. Een aantal bekende en onbekende Neder landse vrouwen hebben aan dat verzoek gehoor willen geven en hebben „SAAM" opgericht. Zo zijn onder meer Willeke van Ammel- rooy, Annie M.G. Schmidt, Wiileke Alber- ti, Enith Brigitta, Olga Commandeur, Pa tricia Paay en Liesbeth den Uyl lid van het comité; de laatste is tevens voorzitster. Zij verklaarde gistermiddag dat de leden van „SAAM" „als vrouwen zich heel goed kunnen inleven, hoe die moeders in Ar gentinië zich voelen". Het voornaamste doel van het comité is het inzamelen van geld, waarmee adver tenties in Argentijnse kranten kunnen worden bekostigd. In die advertenties wordt dan, in navolging vah de adverten ties die „de gekke moeders" regelmatig plaatsen, gevraagd naar de verblijfplaats van verdwenen mensen. Met een ander deel van het geld wil „SAAM" Argentijn se moeders en kinderen financiëel bij staan. Tot slot wil het comité de Neder landse bevolking nog een keer wij zen op de schending van de mensenrech ten in Argentinië. De leden van het comité hopen, dat het Nederlandse voorbeeld, hoewel er nog geen tekenen zijn die in die richting wij zen, in andere Europese landen navolging zal krijgen. Als voorbeeld van de huidige toestand in Argentinië vertelde Liesbeth den Uyl nog het verhaal van één van de moeders, die begin dit jaar naar Mexico was gereisd om de paus Johannes Paulus II te spreken. Na thuiskomst in Argenti nië was zij bij haar in het ziekenhuis lig gende man op bezoek gegaan. Die vrouw is tot op heden niet uit dat ziekenhuis te ruggekomen. Zij is sindsdien vermist. NEW YORK De metro van New York, die eind oktober zijn 75ste verjaar dag vierde, is een van de doeltreffendste maar ook een der gevaarlijkste ter wereld. De ondergrondse ademt de sfeer van New York snelheid, lawaai, vuil en geweld en is een dagelijkse bron voor voorpaginanieuws. De schrijver Henry Miller vergeleek een rit in de on dergrondse met een reis door de hel: een onderaards labyrint met spookachtige verschijningen en angs twekkende personages, die zo uit een film van Fellini lijken te zijn gestapt. Nochtans gebruiken 3,5 mil joen Newyorkers dagelijks de metro naar en van hun werk, want ondanks alles heeft deze een groot voor deel. Hij rijdt dag en nacht en bovendien bijzonder stipt. Het avontuur begint wan neer men een 'token', dat is een geldstuk van 50 cent, in het gleufje van de automati sche klapdeur laat glijden. Op de perrons komt men dan al meteen resten pa pier, kauwgom en allerlei ander afval tegen. Het kou de licht geeft het geheel een griezelig onaardse aanblik. Plotseling komt een trein stel met oorverdovend la waai het station binnenden- deren. Met een geluid dat doet denken aan enorm versterkt tandengeknars brengen de slecht geoliede remmen de trein tot stil stand. De helft van de toe gangsdeuren gaat niet of maar half open. De ramen zijn vaak zo smerig dat, vanuit de trein de naam van het metrostation niet te lezen is. Enige tijd geleden publi-- .ceerde een Newyorkse krant een handleiding voor het gebruik van de metro: „Vermijdt lege wagons, neem bij voorkeur plaats in de wagon waar zich de con troleur bevindt, kijk de mensen niet aan en houd je tas goed vast". De criminaliteit in de sub way is zeer groot. Er gaat geen maand voorbij zonder dat er een moord, een ver krachting of een roofover val wordt gepleegd. Sinds het begin van dit jaar zijn in de ondergrondse twaalf mensen vermoord, twaalf vrouwen verkracht en tweeduizend mensen over vallen en beroofd. Vergele ken met vorige jaren stijgt het misdaadcijfer steeds sneller. Er zijn 27 metrolijnen met een totale lengte van 2400 km en 460 stations, een doólhof van gangen en slecht verlichte smerige trappen die schuilhoeken bieden voor vandalen en ander gespuis. SANTIAGO De president van Chili, Augusto Pinochet, heeft gisteren elke mogelijkheid van een nieuwe politiek in zijn land van de hand gewezen. „Ik wil niet dat men naar de oude democratie terugkeert", verklaarde hij. tegenover journalisten in het regeringspaleis in Santiago. Pinochet voegde hier aan toe: „Wij gaan door met het opstellen van een nieuwe grondwet." De Chileense president reageerde op geruchten over een beleidsverandering in Chili, na recente bijeenkomsten van minister van binnenlandse zaken Sergio Fer nandez met verscheidene voormalige parlementsleden van rechts en het centrum. Eis in proces Speitel: DUSSELDORF In Düsseldorf heeft de officier van justi tie gisteren twee maal levenslange gevangenisstraf geëist in het proces tegen Angelika Speitel. Angelika Speitel (27), wordt gerekend tot de 'derde generatie' van het terrorisme in de bondsrepubliek en staat sedert 13 sep tember terecht wegens moord op een politieman, poging tot moord op een tweede en lidmaatschap van een misdadige vere niging. Boze arbeiders sluiten stad af BELFORT Werknemers van de machine-fabriek Als- thom-Atlantique in het Franse Belfort, hebben donderdag ochtend in alle vroegte alle toegangswegen tot Belfort ver sperd en de spoorverbindingen met de stad verbroken. Ze willen hiermee de aandacht vestigen op een arbeidsconflict in hun fabriek. Oorzaak van het conflict is het geschenk, dat de directie haar werknemers had toebedacht ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van het bedrijf: een fles cognac en een eenmalige uitkering van 450 gulden. De vakbonden eisen echter loonsverhoging. Politieke moord in Portugal LISSABON Jose Manuel Placido, leider van de voormali ge ultra-linkse Revolutionaire Arbeiderspartij is gisteren doodgeschoten. Dit heeft de politie meegedeeld. De aanslag vond plaats in het centrum van het stadje Marinha Grande, bij Leiria, 120 km. ten noorden van Lissabon. De dader is een ongeveer 18-jarige jongeman. Placido werd vergezeld door zijn echtgenote en een andere vrouw. Beiden bleven ongedeerd. Volgens de politie zou de aanslag gepleegd kunnen zijn „om re keningen te vereffenen".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15