amer bezorgd aver loos atoomalarm" Prof. Schillebeeckx naar Rome „op beslissing van geloofsgemeenschap" Defensie belooft beter overleg met militaire organisaties kerk wereld ,De Klokkenberg' Breda nu officieel hartcentrum Lagere resultaten Westland-Utrecht Sleep-concurrenten kloppen aan bij Rotterdam Rechten van het Kind nu in begrijpelijke taal Korte metten Raad van Kerken gaat gesprek aan met multinationals INNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 EN HAAG De regering is bereid Tweede Kamer inzicht te verschaf- in de beveiligingen in het Wester verdedigingssysteem tegen een on- cheerste reactie bij een (vermeende) tnval met atoomraketten. De minis- rs Scholten (Defensie) en Van der Jaauw (Buitenlandse Zaken) zegden t gisteren toe tijdens een interpella- door de communist Wolff. Deze ilde informatie over het loze atoo- alarm eind vorige week in de Vere gde Staten. De meeste fracties toonden zich er niet geheel gerust op, dat de beveiliging in Amerika tegen een onbeheerste reactie honderd procent is- .Voor Nederland is deze zaak van direct belang, omdat er misschien ook binnen zijn grenzen atoomraketten (voor de middellange afstand) worden opgesteld. Daarbij rijst uiteraard de vraag, wie er bevoegd zou zijn de lancering te gelasten. Over deze zaak gaan de Kamercom missies van BZ en Defensie praten met de beide ministers en daarbij zal dan ook de problema tiek van een onbeheerste reactie ter sprake ko- Rotterdam in beroep tegen vergunning RAL ROTTERDAM (ANP) De gemeente Rotterdam wil in beroep gaan tegen de be schikking van de staatsse^ cretaris van verkeer en wa terstaat, waarin aan Rotter dam Airlines vergunning wordt verleend lijndiensten uit te voeren vanaf het vliegveld Zestienhoven. De verantwoordelijke wethou der, J. Mentink, is van mening dat deze beslissing in strijd is met een onlangs door de mi nister van volkshuisvesting gedane toezegging. Deze hield in dat er niets ondernomen zou worden voordat de Twee de Kamer het structuurschema burgerluchtvaartterreinen heeft behandeld. De gemeente Rotterdam wil het terrein van de luchthaven gebruiken voor woningbouw. Er zouden acht duizend huizen kunnen wor den neergezet. Het is binnen de grenzen van Rotterdam het enige belangrijke gebied waar nog op grote schaal woningen gebouwd kunnen worden. Demonstratie tegen kernwapens AMSTERDAM (ANP) Onder het motto „Stop de atoomraketten" hebben gisteravond in Amsterdam rond de drieduizend mensen een protestdemonstratie gehouden tegen de mogelijke plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland. De actie werd ondersteund door een groot aantal organisaties, zoals de NW-jongeren, de Raad van Kerken en de plaatselijke afdelingen van PSP, PPR en CPN. Op het Beursplein werd een slotbijeenkomst gehouden, waar Nico Schouten, secretaris van het samenwerkingsverband „Stop de neutronenbom - stop de kernwapenwedloop"een rede hield. AO-aanbod lbatros |fgewezen TTERDAM (ANP) Op i eerste vergadering heb- i leden van de industrie ën! FNV gisteravond het 1ste CAO-aanbod van de ctie van de kunstmestfa- [ek Albatros-XJKF in Rot- i afgewezen. t aanbod behelsde twee ex- I vakantie-dagen voor ieder- 1 en drie roostervrije dagen tij voor het personeel dat in jtontinu-dienst werkt. De jelopen zomer heeft het pro fetie-personeel van Albatros eeveer een week vergeefs staakt om invoering op ter- hn af te dwingen van een [urige werkweek in een vijf- legendienst. Als het directie- nbod ook op een vandaag te uden vergadering wordt i de hand gewezen is vol- FN V-bestuurder Piet en de kans groot dat er jemaal geen CAO voor 1979 trdt afgesloten en op 1 janu- I van het volgend jaar de iO 1980 van kracht wordt. [aastklus doet erven werk itbesteden HAAG Minister Aardenne van economi- zaken heeft de Tweede ner gisteren meegedeeld tijdgebrek de scheeps- ■ven RSV, RDM en SM ertoe gedwongen feft een deel van het werk br een order van Shell uit besteden. Voor de order pnen de werven aan- ak maken op overheids- un ter compensatie van jliezen. kamerlid Van der Hek JdA) interpelleerde de mi eter gisteren daarover omdat leen deel van de steun zag jvloeien aan een vijftal goed laiende bedrijven die als zo- iig met de steunregeling '%r de scheepsbouw niets van hebben. Shell zal een 1 van de kosten op zich ne- die deze haastklus met i mee brengt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Lent (Defensie) gaat proberen het gere geld overleg met de verschillende mili taire belangenverenigingen te verbete ren. Hij deed die belofte gisteren in reac tie op de ernstige kritiek die de Tweede Kamerfracties van CDA, VVD en PvdA hadden geuit op het stroeve functioneren van het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen (CGOM). Van Lent zegde de Kamer toe, dat hij de militaire belangenorganisaties in een zo vroeg mogelijk stadium bij kabinetsplannen over militaire aangelegenheden zal betrek ken. Op die manier kan voorkomen wor den, dat de organisaties voor voldongen fei ten worden gesteld, waaraan zij niet of nau welijks meer iets kunnen veranderen. Voorts wil de staatssecretaris het CGOM ontlasten door alleen nog overleg over spe cifiek militaire zaken te voeren en niet meer over zaken die van algemeen belang voor alle ambtenaren zijn. De algemene zaken betreffende de ambte naren zal in principe uitsluitend in het overleg tussen minister Wiegel (Binnen landse Zaken) en de ambtenarenbonden moeten worden behandeld. Tenslotte deed Van Lent de toezegging, dat een werkgroep voorstellen zal doen om de knelpunten en frustraties uit het militaire overleg weg te nemen. Een motie van PvdA en D'66 waar in werd gevraagd om een onderzoek naar de klachten over de huidige overlegstruc tuur achtte Van Lent overbodig. Een andere motie van PvdA en D'66, met het verzoek aan de staatssecretaris om voor april volgend jaar oplossingen te hebben ge vonden voor de vraagstukken rond de werk- en rusttijdenregeling voor militairen, de regeling tot inhouding van huisvesting en voeding en het functioneel leeftijdsont slag, leverde de staatssecretaris geen proble men op. De PvdA-er De Vriés wilde op verzoek van; Van Lent een door hem ingediende motie over de ophefing van vrijstelling van dienst wegens het bekleden van een geestelijk ambt nog niet in stemming brengen. Vol gens Van Lent zijn hierover nog besprekin gen gaande met het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken. BREDA Het ziekenhuis De Klokkenberg in Breda mag eindelijk beginnen met hartoperaties. Staatssecrtetaris Ve der-Smit van volksgezondheid heeft daarvoor gisteren toe-, stemming gegeven, nadat in een eerder stadium deze toe stemming was geweigerd. Bij haar heeft een positief advies van de Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid tenslotte de doorslag gegeven. Het hartchirurgisch cen trum komt onder leiding van dr. P. van der Schaar om wie in het verleden in Eindhoven veel te doen is geweest. In het centrum werken 86 extra personeelsleden, van wie de helft in het befaamd hartcentrum in Houston (VS) is opgeleid. Uiteraard is de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging (NHV) zeer verheugd over de toestemming. Desondanks zullen de hart- luchtbruggen niet worden opgeheven. Zij worden wellicht nog uitgebreid zolang de wachttijden voor een hartoperatie in Ne derland nog niet tot het aanvaardbare is teruggebracht. Voor wat het ziekenhuis „De Zonnestraal" in Hilversum betreft zal de Raad van State een uitspraak moeten doen, of ook daar een centrum voor hartchirurgie mag komen. Ook in Zwolle wacht men nog op een nadere beslissing van de overheid over een afdeling hartchirurgie aldaar. Bejaarde man niet vermoord ASSEN De 79-jarige Groninger Geert Roggen, die woens dagavond om half tien dood werd aangetroffen op de rand van het Amelterbos in Assen, blijkt niet op gewelddadige wijze om het leven te zijn gekomen. Sectie in het Wilhelminaziekenhuis in Assen door de patholoog anatoom dr. Zeldenrust van het gerechtelijk laboratorium heeft gisteren uitgewezen, dat de bejaarde Groninger is overleden aan de gevolgen van overmatig alcoholgebruik en aan sterke afkoe ling van de lichaamstemperatuur. De man heeft van dinsdaga vond zes uur tot woensdagavond half tien buiten in de kou gele gen in een greppel langs de Europaweg Oost bij het Amelterbos. INSPRAAKORGAAN MOLUKKERS: Volledige vergoeding achterstallige pensioenen UTRECHT De onge veer duizend Molukse ex-KNIL-militairen die aanspraak maken op achterstallig van 1951 tot 1964, moeten over die hele periode een uitke ring krijgen en niet van af 1 mei 1956, zoals de re gering wil. Het Inspraakorgaan Welzijn Molukkers heeft die standpunt neergelegd in een advies aan minister Gardeniers (CRM). Het inspraakorgaan reageert hiermee op een wetsontwerp dat de minister onlangs aan de Tweede Kamer heeft aangebo den. Daarin wordt voorgesteld de Molukse ex-KNIL-militai ren een eenmalige uitkering te geven. Het bedrag varieert van 12.000 tot 38.000, afhanke lijk van hun vroegere rang. Da thoudt in dat er geen verghoe- ding wordt gegeven voor de periode tussen 1951 en 1956, omdat de staat de Molukkers toen voorzag van de kosten van levensonderhoud. De Mo lukkers werden namelijk in 1951 naar Nederland ver scheept. AMSTERDAM - Het bedrijfsresultaat van de Westland-Utrecht Hypotheek bank is in de eerste negen maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1978 gedaald van f 92,5 min tot f 84,1 min. De nettowinst zakte van f 45,5 min naar f 42,1 min. De bank ver wacht dat het resultaat over het vierde kwartaal in dezelfde orde van grootte zal liggen als dat over het derde kwar taal (bedrijfsresultaat gedaald van f 33,8 min naar f 28,2 min en de netto winst van f 16,8 min naar f 14,2 min). De hypotheekproduktie lag op een lager peil dan in dezelfde periode van 1978. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de aarze ling op de Nederlandse woningmarkt en daardoor de geringere hypotheekvraag zich in het derde kwartaal heeft voortge zet. Recente tekenen wijzen erop dat de markt nu enigszins aantrekt. De bank sloot in de eerste negen maanden van dit jaar ongeveer 13.800 hypothecaire leningen voor in totaal f 2161 min (v.j. on geveer 19.800 leningen voor samen f 2574 min). Na aftrek van aflossingen nam de portefeuille toe met f 1555 min (v.j. f 1817 min) tot f 12.061 min. Deze, gezien de marktomstandigheden bevredigende pro- duktie kan, ondanks de afneming van ge sloten woninghypotheken, door toene mende activiteiten op het gebied van be- drijfshypotheken worden bereikt. De winst per aandeel daalde in het derde kwartaal van f 20,79 tot f 17,64. ROTTERDAM De gemeente Rotterdam heeft aanbiedin gen binnen van verschillende particuliere sleepvaartbedrij- ven die havensleepwerk willen overnemen van Smit Inter nationale. Daarbij gaat het om bedrijven die meest buiten de haven wer ken: in de Rijnvaart of voor de grote baggerbedrijven. De be langrijkste aanbieding is afkomstig van de ondernemers die sa menwerken in de vereniging „Rijn en IJssel", die een kleine 250 duw- en sleepboten heeft varen. „Als de gemeente werkelijk het monopolie van Smit in de haven wil doorbreken, zouden wij di rect tien tot vijftien schepen kunnen inzetten, plus een eigen sleepvaart-centrale", aldus de voorzitter van deze vereniging J.Groenewold. Volgens de Rotterdamse wethouder H. van der Pols is het de bedoeling van de gemeente te komen tot een con- cessie-beleid, waarbij vooral sociale voorwaarden een rol spelen bij de verlening van een vergunning voor het havensleepwerk. Dat Smit de nieuwkomers op de markt eventueel weer weg zal concurreren, kan de gemeente naar zijn oordeel niet voorko men. DEN HAAG (ANP) Op ini tiatief van de Kinderraad zijn de 20 jaar geleden door de VN afge kondigde Rechten van het Kind zo danig herschre ven dat de kinde ren ze nu ook zelf begrijpen. Het eerste exem plaar van een krantje waarin de vertaling is opge nomen zal op 20 november door voorzitter Johan dos Santos van de Kinderraad wor den aangeboden aan minister Pais van onderwijs. Ook zal Johan een een dergelijk krantje aanbieden aan „zo maar een kind" uit Zeeland, de enige provincie die niet in de Kinderraad vertegenwoordigd is. In de „Rechten van het Kind" kun je volgens de nieu we tekst lezen hoe de wereld er voor het kind uit zou moeten zien Over het recht op specia le bescherming voor zijn ontwik keling, staat nu in beginsel 2: „Het zou goed zijn als alle ministers een wet zouden maken, waarin staat dat de grote mensen de kinderen moeten beschermen, dat kinderen niet ge slagen mogen wor den en dat kinde ren ook altijd mo gen zeggen wat ze denken". Lan prof. dr. E. Schille- eeckx is medegedeeld, dat ij op 13 tot en met 15 de- ember in Rome wordt ver dacht voor het gesprek iet een afvaardiging van e congregatie voor de ge- oofsleer. Dit gesprek is en onderdeel van de on- erzoeksprocedure van de ongregatie vanwege het oek „Jezus, het verhaal an een levende". let gesprek op de dagen 13 14 december zal in het 'rans worden gevoerd; zater- ag 15 .september is gereser- eerd voor ondertekening an het «verslag van het ge sprek, zowel door prof. Schil lebeeckx als door de afge vaardigden van de congrega tie. Dit verslag gaq,t met een eerder geschreven^ verweer van prof. Schillebeeckx naar het bestuur van kardinalen der congregatie voor de ge loofsleer. De beslissing van de kardinalen op basis van het colloquium (gesprek) gaat voor goedkeuring naar de paus. De uitslag ervan wordt medegedeeld aan de ordina rius van prof. Schillebeeckx, in dit geval kardinaal Wille- brands in diens functie van groot-kanselier van de ka tholieke universiteit van Nij megen, die overigens ook deel uitmaakt van het eer dergenoemde bestuur van kardinalen. Prof. Schillebeeckx zal zijn bezwaren tegen de onder zoeksprocedure als zodanig in Rome bekend maken. Zij worden ingegeven door zijn visie op de geloofsgemeen schap. Volgens Schillebeeckx kan het oordeel over de rech tgelovigheid van een theo loog het best aan de geloofs gemeenschap worden toever trouwd. De congregatie voor de geloofsleer zou de laatste instantie moeten zijn, die een oordeel uitspreekt op basis van de reacties der geloofsge meenschap. Diezelfde kerkvisie is voor Schillebeeckx ook aanleiding om aan de Romeinse uitnodi ging gevolg te geven. Hij heeft uit de vele reacties van de Nederlandse katholieke geloofsgemeenschap op kun nen maken, dat deze wel de Romeinse onderzoeksproce dure afkeurt, maar het toch juister vindt, dat hij naar Rome gaat. Niet aan de uit nodiging gevolg geven wordt door de Nederlandse geloofs gemeenschap volgens Schil lebeeckx geïnterpreteerd als een vlucht. Zijn beslissing om te gaan is volgens hem de be slissing van de Nederlandse geloofsgemeenschap. De Nederlandse commissie „Justitia et Pax" (Gerechtig heid en Vfede) acht de pro cedure Schillebeeckx in strijd met het document van de bisschoppensynode van 1971 over „de rechtvaardigheid in de wereld". In het document zeggen de bisschoppen dat de kerk alleen dan van recht vaardigheid kan getuigen als zij eerst hiervan zelf blijk heeft gegeven. Geciteerd wordt de uitspraak „de kerk erkent, dat allen het recht hebben op een passende vrij heid van spreken én denken; dit houdt tevens het recht in om met behoud van de ge wettigde verscheidenheid in de kerk in een geest van dialoog te worden beluisterd. De juridische procesvoering dient de beklaagde het recht te waarborgen zijn aankla gers te kennen en zich op passende wijze te verdedi gen". De commissie Justitia et Pax meent, dat de "proce dure voor het onderzoek van leerstellingen" van januari 1971, die in het geval Schille- beec'kx wordt gebruikt, had moeten worden gewijzigd als consequentie van de synode uitspraak gedaan aan het ein de van datzelfde jaar. bischoppenconferentie eeft de honderdduizend ulden verdeeld die zij eer- er dit jaar had gereser- voor hulp bij onge wenste zwangerschap. Sub- idies gaan naar de Vereni- ing tot Bescherming van et Ongeboren Kind, een ationale instelling met erschillende bureaus in en lande en naar zeven re- ionale instellingen, onder leer Huize De Haven in )en Haag en de Cortona- itichting in Leiden. )e bisschop van Den Bosch, ngr. J. Bluyssen, moet op ïedisch advies zijn werk- aamheden beperken. Bij de ebruikelijke jaarlijkse medi- che controle kreeg de bis hop te horen, dat hij zijn le- venswijze enigszins moet cor rigeren. Hij zal enkele af spraken afzeggen en zo wei nig mogelijk nieuwe ver-' plichtingen aannemen. Ds. G. Spilt (61) heeft af scheid genomen als voorzit ter van de generale synode van de Nederlandse her vormde kerk. Hij was dit sinds 1975. „Heb het hart eens verslag van een aktie", is de titel van een brochure, waarin wordt getracht het verloop weer te geven van de gelijknamige actie, die bedoeld is om meer bekendheid te geven aan het religieuze leven, met name aan het broederleven. In de brochure, die een uitgave is van de Konferenties Neder landse Religieuzen, Carmel- weg 1, 6564 AH H. Land stichting, zijn de documenten van de actie gerangschikt. Zo zijn in hun geheel opgeno men de inleidingen, die ,op het symposium in Amster dam in november vorig jaar werden gehouden. De bedoe ling van de brochure is onder meer het verschaffen van in zicht in de wijze waarop een dergelijke actie is opgezet en verloopt, alsmede het stimu leren van gesprekken over de zin en de vorm van het religieuze leven. „Solidair zijn met een nieu we mensheid" is de titel waaronder de werkgroep „Medioren" van de Stich ting Nederlandse Vrouwe lijke Religieuzen (SNVR) gedurende het eerste half jaar van 1980 een reeks be zinningsdagen organiseert. In de periode van januari tot mei zijn zesentwintig bijeenkomsten vastgelegd, vooral voor religieuzen in de zg. middenleeftijd, af komstig uit verschillende congregaties. Tien jaar ge leden is de werkgroep be gonnen met haar activitei ten, voornamelijk gericht op het beleggen van con tactdagen. Deze hebben de bedoeling zusters van aller lei congregaties de kans te geven met elkaar van ge dachten te wisselen. Met een openbaar college, ge titeld „Levensovertuiging, fi losofie en wetenschap", heeft dr. J. P. van Praag deze week afscheid genomen als bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden in de humanistiek en wijsgerige anthropologie vanwege de humanistische stichting So crates. De congregatie van de mis siezusters van het Godde lijk Woord bestaat in de cember negentig jaar. De congregatie telt momenteel 4.072 zusters en 109 novicen. Over de hele wereld ver spreid hebben de zusters het beheer over 212 scholen, alsmede talrijke maat schappelijke instellingen, zoals weeshuizen, kleuter verblijven, ziekenhuizen, lepralclinieken en tehuizen voor gehandicapte kinde ren. Arnold Janssen, de stichter ook van de missio- narisen van het Goddelijk Woord, richtte de congrega tie op 8 december 1889 op. In 1895 gingen de eerste vier zusters naar Argenti nië. Een delegatie van de Raad van Kerken zal de komende an derhalf-jaar namens de leden-kerken gesprekken gaan ope nen met raden van bestuur als hoogste beleidsorganen van Nederlandse multinationals. Tot leden van de delegatie benoemde de raad drs. H. J. ter Bals, Amsterdam, prof. ir. D. Feil, Enschede, dr. H. A. M. Fiolet, Bil- thoven, prof. dr. B. Goudzwaard, Amsterdam, dr. H. M. de Lan ge, Den Haag, drs. F. P. Sweens, Zeist en drs. G. H. Terpstra, Utrecht. Aanleiding tot deze gesprekken is het verzoek van dr. Philip Pot ter van de Wereldraad van Kerken om met dit proces van actie en reflectie in zoveel mogelijk landen een begin te maken, nadat het thema „transnationale ondernemingen en machtsuitoefening" op de assemblee van Nairobi door kerken uit de derde wereld aan de orde was gesteld. Dr. De Lange, van de sectie sociale zaken, waarin de nota is ge produceerd en uit wier midden ook de delegatie is samengesteld, maakte duidelijk dat het hier een bewustmakingsprogramma geldt, waarin bezinning aan actie vooraf moet gaan. Over gedra gingen van transnationale ondernemingen is nameliik nog geen enkel oordeel te vormen omdat daarvoor verrassend weinig ge gevens beschikbaar zijn. Het zal in de dialoog niet alleen over deze ondernemingen en de derde wereld moeten gaan, maar evenzeer over hun positie in hoog geïndustrialiseerde landen. Dr. De Lange zei ook, dat er meestal bij deze ondernemingen geen remmingen'zijn om pottekijkers te ontvangen. Sommige zijn er juist erg op gesteld aan ontmoetingen als deze deel te nemen. Van de 650 grootste transnationale ondernemingen ter wereld, zo zegt de discussienota onder meer, hebben de meeste hun hoofd kantoren in Noord-Amerika, West-Europa en Japan. Zonder ver anderingen in hun huidige ontwikkeling zullen zij voor het eind van de jaren tachtig meer dan veertig procent van de wereldpro- duktie beheersen. Hun kennis en besluitvorming zullen, tenzij ze gekanalisèerd worden door het algemeen belang, steeds meer gaan botsen met menselijke en sociale ontwikkelingen, die overal in de rijke en arme wereld naar voren komen. In de eerste gespreksronde met Nederlandse transnationale on dernemingen zal worden nagegaan hoe de in de discussienota ge formuleerde kritiek bij hen, die in deze ondernemingen werken, ervaren wordt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11