avo veegt Nederlands CD A-standpunt ver kernwapens nadrukkelijk opzij Pleidooi voor maximumsnelheid van 20km in woonwijk nnenland HOLTEN BLIJFT VOLHOUDEN ONDANKS NEDERLAAG Moord op 79-jarige man in Drente '9i 9! Den Uyl: kabinet mede schuldig aan opkomst van Story en Privé Oppositie wil uitstel van behandeling kortingsvoorstellen Militair strafrecht is uit op onderdrukking soldaat Yan der Klaauw voert CDA-motie niet uit De zegeningen van het openbaar vervoer LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 NOVEMBER 1979 PAGINA 13 N HAAG - Minister VV. Schol van Defensie wil ondanks een ial onbegrip bij zijn NAVO- rtners, zoals deze week in Den ag overduidelijk is gebleken, 12 december in Brussel alsnog beren bij de bondgenoten in te vinden voor de Neder- dse reserves ten aanzien van plaatsing van de nieuwe omraketten in ons land. Hij vóór de beslissende vergade- ;f|jr van de Navo-raad de meest •okken regeringen benaderen concrete tussenvoorstellen, n wacht echter eerst nog op 4 ember een harde confrontatie de kamertcommissies voor ensie en Buitenlandse Zaken, us het liberaal kamerlid Ploeg eravond. kous is niet af. Er komt nog een pro ces van onderhande lingen. Ik kan en wil niet volstaan met het resultaat van deze twee dagen. Dat is ook niet mijn aard", al dus minister Scholten. gisteren na afloop van de vergadering in Den Haag van NA- VO-ministers van Defgensie over de in voering van Kruis- en Pershing atoomra ketten in West-Europa. De kansen dat de Nederlandse bewindsman met zijn onder handelingen iets weet te bereiken worden echter minimaal geacht en mede be schouwd als een poging het CDA van de onhaalbaarheid van zijn opstelling te overtuigen. Scholten is er - zo bleek gisteren - zelfs niet in geslaagd het totaal aantal van 572 te plaatsen kern raketten bij zijn collega- -ministers ter discussie te stellen. In het uiterst gedetailleerde NAVO-rapport over het moderniseringsprogram is het aantal van 572 dermate strategisch en financiee- 1-economiseh onderbouwd dat wijziging daarvan tot problemen zou leiden. De NAVO-partners lijken daartoe niet meer bereid. Zowel secretaris-generaal Luns als de Amerikaanse minister Brown veegden gisteren overigens de vloer aan met „de Nederlandse positie" zoals die aoor minis ter Scholten is verdedigd. De Amerikaan se bewindsman noemde het compleet irre- alistisch een scheiding aan te brengen tus sen een besluit tot produktie en een be sluit tot stationering. Luns gaf - weliswaar in lovende woorden - eenzelfde oordeel. Hij prees minister Scholtens welbes praaktheid, gedetaileerdheid en overtui gingskracht, die „helaas" niet hadden mo gen baten. Ondanks deze negatieve resultaten voor minister Scholten blijft de CDA-Tweede Kamerfractie erop hameren, dat Scholten moet volhouden, ook op 12 december aan-; staande tijdens de beslissende bijeenkomst van de Navo in Brussel over deze proble matiek. CDA-defensiespecialist Frinking wees hierop gisteren nadrukkelijk. Zijn li berale collega Ploeg echter is van mening, dat minister Scholten nu het VVD-stand- punt moet overnemen. Dit standpunt houdt in een gelijktijdige beslissing over de produktie en de plaatsing van de nieu we kernwapens. Ploeg zei gisteravond bo vendien dat volgens hem geen enkele VVD-minister het blijven verdedigen van het CDA-standpunt over de kernwapens zal steunen. PLoetg verwscht dat Scolten onder zeer zware druk zal komen te staan, ook in zijn eigen achterban de CHU. De echtgenotes van de Navo-ministers hebben, terwijl hun mannen in Den Haag zaten te vergaderen, een bezoek gebracht aan een bloemenkas in Poeldijk. Ze werden ver gezeld door (uiterst rechts) mevrouw Schols, wier man burgemeester van Den Haag is en die met tuinder Van Ruiver een nieuwe gerbera doopte. ASSEN Aan de rand van het Amelterbos in Assen is gisteravond het lijk gevon den van de 79-jarige Geert Roggen uit Groningen. Ver dacht van moord op Roggen is een 29-jarige man uit App^ pingedam aangehouden. Hij is vannacht naar het politie bureau in Assen overge bracht waar hij vandaag is gehoord. De vermissing van Roggen is gisteren door diens familie aangegeven bij de Groningse gemeentepoli tie. Roggen was dinsdag naar de Roldermarkt geweest en had nogal wat geld bij zich. Ge sproken wordt over een be drag van 5.000 gulden. Hij is samen met de verdachte in een taxi gezien. Getuigen ver klaarden tegenover de Asser politie dat zij het slachtoffer in Assen hebben zien uitstappen. Aan de hand van die getuigen verklaringen komn de politie het gebied bepalen waar Rog gen te vinden zou moeten zijn. Het stoffelijk overschot van de Groninger is gevonden in een greppel. ADVERTENTIE eaujolais rimeur7£ in Aujoux ma ïjgbaar I i «n I betere I ij/wijnhandel nel pensioen it 60 jaar or ongehuwde irkende )uw" HAAG (ANP) noet met ingang van n volgend jaar een :iale regeling komen rdoor ongehuwde kende vrouwen op irige leeftijd kunnen ipen met werken. die manier kan worden comen dat nog meer van vrouwen door overbelas- werken, de eigen huis ing en vaak daarnaast de voor familieleden - het niet meer aankunnen en wao terechtkomen, stelt de actiegroep „De tbijen", die samen met de ting Ombudsvrouw van ng is dat er tot nu toe op ebied bitter weinig is ge- 1. Er wordt op het minis- van sociale zaken gestu- i op een financiële rege- die deze groep vrouwen in moet stellen elke dag uur korter te gaan wer- maar daarvan verwacht l« ichting weinig heil. „Dat ent in de praktiejk alleen dat hetzelfde werk in (re tijd moet worden ge- rjters len zorg er dranken- rlog HAAG (ANP) Een gatie van slijters heeft ;n in een gesprek met atssecretarissen Haze- economische zaken) èder-Smit (volksgezond- ernstige bezorgdheid over ondermeer de ikenoorlog die in de slij- branche woedt. Klilll tuntprijzen waartegen met :ppe de jonge jenever wordt kocht vormen de belang- te grief die de slijters aan >rde hebben gesteld. Die rijzen liggen vaak onder oopprijzen, aldus voor- Hooij van het bedrijfs- voor de detailhandel in lhoudende dranken. Zij het gevolg van het mis- n van het overleg in het ktschap voor gedestil- dranken over een bo- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Als men de verkeers veiligheid in woonwijken wil herstellen, moet een aantal maatregelen worden ge troffen die de snelheid van het gemotori seerde verkeer beperken. Te denken valt hierbij aan het instellen van een maxi mumsnelheid van 20 km; de wijken zo inrichten dat hogere snelheden zo goed als onmogelijk zijn; de rechten en ver plichtingen van alle verkeersdeelnemers gelijkschakelen (bijvoorbeeld geen voor rang voor snelverkeer); omkering van de bewijslast ten voordele van het lang zaam verkeer en het opheffen van voor rangsstraten en -kruisingen in de woon wijken. Dat stelde drs. G. A. Westerterp, hoofdme dewerker aan de Rijksuniversiteit in Lei den, vakgroep sociale psychologie, voor op een studiedag van de Vereniging Bescher ming Voetgangers, die vandaag in Rotter dam werd gehouden. „Mocht men dit pakket van maatregelen „autootje pesten" noemen (let op het ver kleinwoord dat onschadelijkheid en vertroe teling suggereert), dan dient men te besef fen dat de auto voor de inzittenden het vei ligste particuliere vervoermiddel binnen de woonwijken is, maar tevens de grootste be dreiging vormt voor de veiligheid van fiet sers en voetgangers", aldus de heer Wester- terp. Volgens mevrouw B. W. Jansen-Marsman, voorzitter van de VBV, wordt er te weinig aandacht besteed aan de angst voor het ver keer die er onder mensen leeft Er bestaan niet alleen problemen rondom werkelijk ge beurde ongelukken, maar eigenlijk komt veel vaker ter sprake het gevoel van onvei ligheid. Ouderen die niet meer naar buiten durven, kinderen die binnen moeten blijven en zo worden beperkt in hun ontwikkeling. Bij het zoeken van een oplossing voor ver keersproblemen moet hiermee meer reke ning worden gehouden, aldus mevrouw Jansen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gisteren werden gepubliceerd, is gebleken dat dat het aantal gevallen van doorrijden na een ongeluk is gestegen met 25 procent tot 11.467 keer. Rijden onder in vloed werd in de eerste helft van dit jaar ruim 15.000 keer geconstateerd, een procent meer dan in de vergelijkbare periode van vorig jaar. Uit de CBS-cijfers blijkt voorts dat in het bewuste halfjaar 6552 persone nauto's werden gestolen: 22 procent meer dan vorig jaar. Het dievengilde verlegde zijn belangstelling van de minder geld opbren gende fietsen en brommers naar auto's. Diefstal van bromfietsen daalde met 20 pro cent en dat van fietsen met 4 procent (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens PvdA-leider Den Uyl is de opkomst van weekbladen a la Story en Privé mede het gevolg van het beleid van het kabinet-Van Agt. Dit beleid zou er name lijk voor zorgen dat de mensen zich niet langer voor poli tiek interesseren, „waardoor zij hun behoefde aan spanning op een andere manier moeten bevredigen". Den Uyl, die sprak op een bijeenkomst met hoofdredacteuren, vindt dat de houding van de huidige regering er één is van „ge melijkheid, gelatenheid, moedeloosheid en relativering". Dit zou tot uitdrukking komen in zinnetjes van premier Van Agt als: „Geen ongerustheid. We hebben de tijd, makkers". Volgens Den Uyl staat dat in scherp contrast met zijn eigen optreden als mi nister-president en dat van zijn kabinet. „Wij stelden de bevol king permanent voor politieke keuzen. Moet er dit of dat gebeu ren? Dat dwong de mensen tot nadenken". Het zou Den Uyl ook niets verbazen als ook allerlei andere za ken te maken hebben met het kabinet-Van Agt, het hoge ziekte verzuim bijvoorbeeld. De PvdA-voorman wees erop dat in tijden van spanning zoals kort na het binnenvallen van de Duitsers in ons land, vele mensen plotseling van een kwaal geen last meer hebben. Nu echter zouden de mensen, door het ontbreken van een doel voor de samenleving, echter weer teveel tijd hebben om na te denken. Binnenkort gesprek over reizen gehandicapten DEN HAAG (ANP) Binnenkort gaan diverse organisaties praten over de problemen die zich voor doen bij vakantiereizen van gehandicapten. Dit heeft staatssecretaris Ha- ze kamp van economische zaken gisteren meegedeeld. Hij deed dit in antwoord op vragen uit de Eerste Kamer, die handelden over een uit spraak van de Geschillencom missie Reizen. De commissie zag enkele maanden geleden in het meereizen van een geestelijk gehandicapte grond om schadevergoeding uit te keren aan een vakantieganger die daarover een klacht in diende. De staatssecretaris meent dat de uitspraak van de geschillencommissie op zich zelf staat en niet als een alge mene uitspraak over reizen voor gehandicapten moet wor den gezien, maar hij vindt wel dat onder omstandigheden sprake is van een ongerecht vaardigde achterstelling van geestelijk gehandicapten bij deelname aan groepsreizen. ADVIES VAN SER AFWACHTEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder aanvoering van de Partij van de Arbeid proberen de oppositiepartijen in de Twee de Kamer uit alle macht de behandeling van de nieuwe kortingswetten van minister Albeda (Socia le Zaken) tot in februari uit te stellen. In dat geval zouden de voorgestelde beperkingen in de groei van de sociale uitkeringen niet meer per 1 januari 1980 van kracht kunnen worden. De regeringspartijen CDA en WD zijn inmiddels akkoord gegaan met een snelle afdoening van dit wetsontwerp en plei ten voor een behandeling in de eerste week van de cember. De oppositie wilde zich echter bij dit besluit van een meerder heid van 10 tegen 9 in de commissie voor Sociale Zaken van de Kamer niet neerleggen en vroegen een plenair débat over deze zaak aan dat vandaag zal worden gevoerd. Namens de oppositie heeft PvdA-woordvoerder Van der Doef zich tot Kamervoorzit ter Dolman gewend om uitstel van de behandeling van de kor tingswetten te bepleiten, omdat het SER-advies over deze zaak nog niet klaar is en ook veel betrokken geroeperingen nog niet hebben kunnen reageren. PROEFSCHRIFT DR. N. JORG: UTRECHT (ANP) Het militair Jörg in het proefschrift waarop hij gis- kelijk te werk gaan ten opzichte van de tair (officier van justitie) moet de beve- straf- en tuchtrecht en het militair- teren aan de Rijksuniversiteit in militaire organisatie en haar belangen, len van de commanderende generaal justitieel systeem hebben maar één Utrecht promoveerde tot doctor in de doel en dat is de totale beheersing rechtsgeleerdheid. Volgens hem kan van de vooral lagere militairen. een militair die voor een strafzaak te recht staat voor de krijgsraad er niet Dit concludeert de Bilthovens jusrist N. gerust op zijn dat de rechters onafhan- In de interpretatie van de wet heeft de militaire rechter vooral de militaire waarden op het oog. De auditeur-mil- opvolgen en het wetboek van militair strafrecht blijkt het karakter te hebben van instructie aan de rechter, aldus dr. N.Jörg. van minstens 12 uur 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. TAMELIJK KOUD KNMI-DE BILT - Voor mor gen wordt tamelijk koud weer verwacht met vooral in de kustprovincies enkele buien. In de nacht zal er weinig wind zijn, zodat tijdens opklaringen die zich vandaag over ons land naar het noorden verplaatste wordt namelijk onstabiele lucht aangevoerd, waarin bo ven het nog betrekkelijke warme zeewater gemakkelijk stapelwolken tot ontwikkeling komen. Langs onze westkust werd hedenmorgen dan ook onweer waargenomen. De re genzone hing samen met een lagedrukgebied dat over Enge land naar de Noordzee koerste. Een andere, zeer actieve de pressie lag boven de Golf van Genua en veroorzaakte langs de Riviera en in de Po vlakte veel neerslag. Vooruitzichten voor zaterdag: enkele buien, ook kans op mist. Vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon 0 tot 4 Min. temp. omstreeks 1 gr. Max. temp. omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode Weersgesteldheid v gisteren Eindhoven Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Stockholm Wenen Zürlch Casablanca geh.bew. WEL BEREID TOT INVESTERINGS VERBOD ZUID-AFRIKA: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel mi nister Van der KLaauw (Buitenlandse Zaken) wei gert een eenzijdig olie-em bargo tegen Zuid-Afrika door te voeren, zoals ge vraagd in een motie van de christen-democraat Jan Nico Scholten, levert dit de rege ring geen breuk op met het CDA. De innerlijke ver deeldheid in de grootste re geringsfractie ongeveer achttien leden, onder wie voorzitter Lubbers hebben een afwijkende mening zorgt ervoor dat het stand punt van de minister in elk geval tot 1 juni volgend jaar wordt geaccepteerd. Op die datum moet de bewindsman, ook volgens de motie, klaar zijn met het polsen van zijn EEG-collega's over een em bargo. Vandaar dat Scholten gistera vond, tijdens de voortzetting van de behandeling van de BZ-begroting, moest zwijgen, toen Van der KLaauw het been stijf hield. De regering is alleen bereid tot een olie-em bargo, als „tenminste alle an dere EEG-landen" daaraan willen meedoen. „Ik voel niets voor een slag in de lucht", al dus Van der Klaauw. Volgens ingewijden is het daarmee zo goed als zeker dat er geen em bargo komt. De andere landen van de „negen" zouden daar niets voor voelen, onder meer omdat zo'n maatregel volgens hen te gemakkelijk ontdoken kan worden, bijvoorbeeld via de vrije markt. Van der Klaauw wil niet ver der gaan dan een investerings verbod. Hij dreigde er mee, dat de regering het ontwerp voor de Sanctiewet, waarmee allerlei andere economische strafmaatregelen tegen een land kunnen worden getrof fen, niet in de Eerste Kamer zal verdedigen, als de Kamer een motie van de socialist Re- lus Ter Beek aanvaardt. In deze motie wordt in feite het zelfde gevraagd, al is de be woording veel directer, als in die van Scholten. Zowel de op positie als het CDA dringen er zeer op aan, dat de Sanctiewet nu eindelijk het ontwerp daarvoor is al in 1976 door de Tweede Kamer aanvaard tot stand komt. Het comitée Zuidelijk Afrika en de werkgroep Kairos heb ben kamervoorzitter Dolman gisteren op het Binnenhof ze ventienduizend kaarten over handigd van voorstanders van een olieboycot. Het landelijk bestuur van de R.K. vredesbe weging Pax Christi heeft nog maals een beroep op de sterk verdeelde CDA-fractie gedaan om zich onvoorwaardelijk voor een olie-embargo uit te spreken. DOOR ERICSOREL Wat je al niet in één simpele seconde kunt presteren. Nadat ik in Dordrecht in de Intercity van zeven over half tien ben gestapt en net doende ben om me in een coupé „Niet Roken" uitgebreid te installeren, zie ik in de groezelige, sinds 1870 niet meer serieus gezeemde ruit het hoofd van Jan-Hein weerspiegelen. Zelf is hij door een ochtendblad tot aan de gordel aan het gezicht onttrokken, zodat mijn komst hem gode zij dank ontgaan is. Maar straks legt hij die krant onherroepelijk neer, want zoveel nieuws is er vandaag nou ook weer niet te melden. En dan ziet hij me dus tegenover zich zitten. Dat moet ik nu tot alle prijs zien te vermijden, want ik zit echt niet verlegen om zijn kletspraatjes. Als hij me mocht ontdekken, begint hij zo goed als zeker over zijn vrouw Lien, die hem al een kwart eeuw inspireert tot een miezerig verhaal in vele vervolgen, waaruit hij zelf als miskende helft oprijst. Waarschijnlijk legt hij dan ook zijn lange, bleke hand op mijn knie om zo vertrouwelijker met me te kunnen praten. Zijn vingers hebben dat ongegeneerde blote van slierasperges. Maar dan natuurlijk wel met nageltjes. Als ik me goed herinner zijn ze ook nog vochtig. Terwijl ik dit alles in een nerveuze flits overdenk, sta ik alweer overeind en verberg ik mijn hoofd in het zijvak van mijn tas. Zo schuifel ik blind de coupé uit met mijn gekromde rug als een onbeschreven blad naar hem toegekeerd. Ik doe het zo waardig mogelijk, maar kan toch niet verhinderen, dat een oude man me vanuit het halletje pijnlijk getroffen aanstaart. Hij is ervan overtuigd, dat hij met een licht gestoorde delinquent te maken heeft, die kort tevoren via het bovenlicht uit zijn isoleercel is ontsnapt. Anders is het niet te verklaren, waarom hij zo begerig naar de noodrem achter me kijkt. Ik probeer de situatie te redden door mijn hoofd wederom in de tas te steken. Maar als ik me daaruit tergtrek en snuivend roep: „Echt leer. Ruik maar", deinst hij ontzet achteruit het closet binnen. Door de glazen schuifdeur kan ik op dat moment een glimp van Jan-Hein opvangen. Dat borstelhaar, die kwabbige kin en dat nuffige wipneusje in technicolor: ik kan het allemaal met mijn ogen dicht uittekenen. Zo te zien heeft stil verdriet hem wel steeds vaker naar de fles doen grtjpen. Terwijl ik hem aanstaar, ben ik opeens benieuwd, hoe het met Lien gaat. Toen ze in de vijftiger jaren pas getrouwd waren beschikte ze onmiskenbaar over wat vage charmes. En duidelijk herinner ik me dan ook, dat ik tijdens visites aan zijn drie-kamerflat verdacht vaak „wat zeg je Jan- Hein?" moest roepen, omdat mijn gedachten weer eens hinderlijk met haar stoeiden. Nu pas bemerk ik, dat de trein schokkend tot stilstand komt. Ik open de deur en werp een blik in de berm, waar zich opmerkelijk veel mannen hebben verzameld, die aan hun petten een onstuitbare daadkracht hebben ontleend. Waarschijnlijk overleggen ze nu, of het zin heeft om het treinstel met zijn allen op te duwen naar het volgende station. Want het is duidelijk, dat de bestuurder het in zijn eentje niet langer hijst. Eén van hen, een schraal gestileerde ontbladerde boom van een vent, is kennelijk de baas. Hij draagt een glimmende rode band schuin vóór het lichaam, waarmee hij de indruk wekt, dat hij kortgeleden nog met het vaandel voorop bij de fanfare heeft gemarcheerd. Als hij langs komt, vraag ik, hoe lang het nog kan duren. Want het openbaar vervoer mag dan een uitkomst zijn, maar je wilt toch ook wel eens thuis komen. Hij haalt zijn schouders op en zegt: „D'r is wat mis met de remmen meneer. Dat zijn hele delicate kwesties, want van een trein wordt verwacht, dat ie zo af en toe stopt. Nietwaar". Ik kan fn deze geheel met hem meevoelen. Derhalve spring ik in het gras en begeef ik mij in de richting van Rotterdam. Ik heb misschien tien meter gelopen, als ik het hoofd van Jan-Hein achter één van de coupéramen zie opdoemen. Ik had natuurlijk mijn hoofd weer in die tas kunnen stoppen, maar daar was het al te laat voor. Ik hef daarom een veinzende vriendenhand en roep verrast tegen het glas: „Hè, die Jan-Hein, jij ook hier?" Nog net zie ik, hoe hij zich ijlings uit de voeten maakt en in het gangpad verdwijnt. In die ene seconde heb ik zijn blik gezien. De blik van iemand, die nou bepaald niet om mijn kletspraatjes verlegen zit.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13