Aritha van Herks Judith Parel tussen de zwijnen iOPUS DEI VRAAGT VATICAAN ERANDERING VAN STATUS Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. Samenleving onderwaardeert gehandicapte werknemer kunst en kunstenaars Ol Diplomatieke relaties van Vaticaan en Gr. Brittannië Korte metten Éj lINNENLAND/BUITENLANP LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 maakt maakt i GELE Uitgevers, zelfs de beste, maken soms on gelooflijke blunders, waar het gaat om de beoordeling van de boeken, die zij zullen uitbrengen. Amsterdam Boek - beter is het te spreken van Het Spectrum in Utrecht, want Amsterdam Boek is een onderdeel van die uitgeverij - kan nu op zo'n blunder terugzien. Judith, geschreven door de jon* ge Canadese van Hollandse afkomst Ari tha van Herk, wordt nu, a raison van 22,50 de lezer gepresenteerd als een met 50.000 dollar bekroonde streekroman. Het staat zelfs op de omslag, gedrukt over een zoetelijk plaatje van een jufje, dat remi niscenties opwekt aan Cissy van Marx- veld. In zoverre wijkt het boek Judith niet af van de lamentabele melodramatiek, die helaas voor een paar gulden in de super markten voor de de tijd-willende-doden huisvrouwen verkrijgbaar zijn. De verras sing begint pas bij het lezen van het boek fzelf. Dit is geen streekroman, dit staat vele trapjes hoger. Dit is een uitgerijpt, gaaf literair werkstukje van een nu pas 25 jarige schrijfster, dat nog p;aver zou zijn als de vertaling (van Fréderique van der 1 Velde) op sommige plaatsen niet zo ram melde. Een streekroman is, zo leert ons Van Dale, een roman die in een bepaalde landstreek speelt en die daarvan de sfeer tracht weer te geven. In „Judith" is daarvan geen sprake. Men zou met hetzelfde recht „the old man and the Sea" van Hemmingway een streekro man kunnen noemen omdat die per ongeluk het decor heeft van zee en zeekant. Maar misschien is het beter niet van een beoorde lingsblunder te spreken, het zou immers ook een verkoopslimmigheidje van de jongens van Het Spectrum kunnen zijn. Een streekro man verkoop je als zoete broodjes over de toonbank, met literatuur ligt dat wat moeilij ker. Judith (23) is het verhaal van een boeren dochter, die haar wereldje op de boerderij van haar ouders wat te klein vindt en daar om in de stad als secretaresse gaat werken en daar een gewillige sexprooi wordt van haar baas. Maar, zoals het betaamt, .komt ze tot in keer en zoekt haar eigen vagevuur door al leen een varkensfokkerij te beginnen met tien drachtige zeugen. Drie tijdvlakken domi neren het boek: reminiscenties aan haar jeugd met een dominerende vader, aan haar tijd in de stad - gemanicuurd, gekapt, het rit me van haar schrijfmachine en haar sexleven met de baas - en het ruwe, mannelijke leven op haar fokkerij daarna. Zij weigert in het begin elke vriendschap met buren. Ze heeft meer aan haar varkens dan aan de mensen. Tot ze langzamerhand daar van terugkomt en aarzelend een betere ver houding krijgt met haar buurvrouw, een vrouw van 45 met drie volwassen zoons. Met één van hen raakt ze aanvankelijk betrokken in een haat-liefde verhouding die uitmondt in een pure liefde. De stad blijft echter trekken; toch, als haar baas-minnaar haar een brief stuurt, blijft ze aan haar varkens de voorkeur geven. Ja, die varkens. Voor zover men uit het bo venstaande mocht hebben begrepen, dat het hier om een doodgewoon plot gaat, zij gezegd, Aritha van Herk: plotselinge beroemdheid... dat het zeker de varkens zijn, die van ent boek een ongewoon boek maken. Het zijn, zoals ze uit de pen van de schrijfster zijn ge vloeid, denkende wezens geworden, met grie zelig menselijke reacties en wezenskenmer ken. Het zijn. meer dan varkens geworden, symbolen van frustraties, waarbij we dan in het midden laten of dat frustraties van de hoofdpersoon Judith of van de schrijfster zelf zijn. In dit verband is het opvallend bijvoor beeld, dat sexdaden tussen personen in het boek nauwelijks of heel vaag worden aange roerd, maar de paring van een beer en een zeug uitgebreid wordt beschreven met een beeldingskracht, die duidelijk ervan getuigt, dat de schrijfster, behalve romancière, ook vakkennis van de varkenshouderij moet heb ben. Dezelfde opmerking valt te maken over de scènes, waarin de jonge biggen de tanden worden geknipt en worden gecastreerd. Vooral die laatste scène is zo levend, dat je, zoals een Engelse criticus zei, als man auto matisch je benen over over elkaar slaat. De varkens zijn geen echte levende mensgelijke wezens geworden als in „Animal Farm" van George Orwell bijvoorbeeld, maar toch Conclusie na dit alles: Judith, het boek van die naam althans, is een parel tussen de zwij nen geworden. Aritha van Herk in Nederland Aritha van Herk, de jonge Canadese uit Cal gary, wier ouders in 1949 uit Wierden (Twen te) wegtrokken om in het verre Canada hun geluk als boeren te zoeken, is even in Neder land. Zij heeft in enkele steden haar boek ge signeerd en is daarna naar haar familie in Wierden gegaan, gedeeltelijk om er stof op te doen voor een nieuwe roman, gedeeltelijk ook omdat ze nieuwsgierig was naar die verre familie en de levensstijl in Wierden. Klein weggedoken in een Hilton-fauteuil, zegt ze: „Ik kan me niet vorstellen hoe het zal zijn. Je hebt van alles een plaatje in je hoofd, maar de werkelijkheid is altijd an ders". Het landelijke leven is Aritha natuurlijk niet onbekend. In 1954 kwam ze op een boerderij in Edburg in de staat Alberta ter wereld en pas op haar achttiende vertrok ze naar Ed monton, de hoofdstad van die staat, waar ze haar doctoraal examen examen Engelse lette ren aflegde. De roman Judith is in feite haar dissertatie. Het werkstuk sloeg echter in als een bom. Het werd vorig jaar uit 500 manus cripten gekozen als de beste roman. De prijs die Aritha kreeg, was 50.000 dollar en het boek ging over de hele wereld. Het wer^ zelfs in het Fins en Joegoslavisch vertaald. Een plotselinge beroemdheid. Toen ik hoorde dat ik die prijs kreeg, was ik stom verbaasd. Het eerste wat ik heb gedaan is mijn oude portable ingeruild voor een elec- trische schrijfmachine. Ik had ook nog geen auto. Nu heb ik een Porsche gekocht. Die prijs had nog een ander voordeel: mijn ouders vonden dat schrijversschap maar niets. Nu ze zien dat je er geld mee kunt verdienen, zijn ze er mee verzoend". Voor Aritha had de prijs nog een andere be tekenis. Vijf jaar geleden trouwde ze met een geoloog, Robert Sharp. Met hem had ze de overeenkomst dat hij het geld zou verdienen, zo lang zij aan haar boek werkte. „Nu ben ik zelfstandig, ik verdien goed en kan ik hem onderhouden", lacht ze. Klinkt er iets van feminisme door? Misschien dezelfde vage duiding op die stroming als in haar boek Judith, als zij buurvrouw Mina, tij dens het kijken naar de paring van varkens, laat zeggen: „En per slot van rekening is dat het enige waar hij goed voor is. Zijn nut is maar beperkt". „Och, feministe. Het is wat je er onder ver staat. Niet uitgesproken, maar ik vind, dat je en als man en als vrouw je vrijheid moet heb ben om te doen en laten wat je wilt, zonder elkaar scheef te hoeven aankijken. Wie zou kunnen concluderen uit het boek dat ik tegen mannen zou zijn, of dat die slechts een be perkt nut zouden hebben, zit er naast. En wat die varkens betreft: varkens zijn ook voor de hoofdfiguur Judith geen goede vervanging voor een goede man. Ik heb net hier geleerd wat een „Dolle Mina" is, nou ik ben beslist geen dolle mina".. In hoeverre is Judith autobiografisch? „In zover er de ervaringen van vroeger op de boerderij, later als secretaresse en van nog veel meer baantjes in zijn verwerkt. Maar in de Judith-figuur ken ik me zelf niet terug. Zo ben ik niet, en zo wil ik, geloof ik, ook niet zijn". Schrijver zijn is een vak. Werkt Aritha met vaste werktijden? „Elke dag schrijven of proberen het te doen, dat is het enige. Ook hier in Nederland zit ik 's nachts tot twee, drie uur naar een leeg vel papier te staren. Het grootste gedeelte van dit boek heb ik geschreven in de Yukon bergen, toen ik daar met mijn man op een geologische expeditie was. Veel afleiding had ik er niet. Als ik niet schreef, haalde ik water uit een nabij gelegen riviertje of was ik aan het ko ken of aan het bakken. Soms vuurde ik mijn geweer eens af om de nieuwsgierige Grizzly- beren op een afstand te houden. Een betere omgeving om een boek te schrijven kun je je' niet voorstellen". GERARD CRONé KinrfprmUhanHplino Haar nratpn wp lipvpr nipt Aan hpf nmhlfpm van kinHprmishanriplinir kan Die kunt 11 aanvracen bii 3 sss; SIRE Kindermishandeling,daar praten we liever niet over in Nederland. Dat is jammer. Want met dtxxi- zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kar een hoop gedaan worden.Ook d<x>r u. Hoe.dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling. Koningsplein 27 in Den Haag,telef<x>n: 070-631923. Ie Sochong Ideele Ree MINDER SALARIS EN MINDER KANSEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Mensen met een zichbare handicap doen lager gekwalificeerd werk en verdienen minder dan hun collega's met een niet waarneembare handicap. Deze achterstelling ver- dwijnt niet na een bepaalde periode, maar lijkt juist hoe langer hoe groter te worden. Tot deze conclusies komt dr. A Dijkstra, medewerker van het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezond heidszorg TNO. Dr. Dijkstra, die de arbeidssi tuatie en de beloning van meer dan vijfduizend gehandi capte werknemers in sociale werkplaatsen heeft onder zocht, komt tot de conclusie dat de door hem aangetoonde situatie in het gewone bedrijfs leven niet anders zal zijn. Zowel bij jongeren als volwas senen bestaan vooroordelen ten opzichte van de gehandi capte. Vooral de mensen met een zichtbare handicap krijgen minder kans op een loopbaan die in overeenstemming is met hun mogelijkheden. Het gact hierbij om 200.000 lichamelijk gehandicapten die een beroep uitoefenen. Dat is meer dan vier procent van de totale be roepsbevolking. Volgens dr. Dijkstra hebben vooral de jonge, goed opgelei de en gezonde Nederlanders de beste kansen op een goede baan. Voor indienstneming van gehandicapten, evenals trouwens andere minderheids groepen, hebben bedrijfsleven en overheid nog maar weinig, belangstelling. Gemeente mag woonwagengezin niet weigeren DEN HAAG (ANP) Een gemeente die een woonwa gengezin op een illegale standplaats binnen de ge meentegrenzen heeft, moet zoveel mogelijk proberen zo'n gezin op te vangen tot dat er een vaste standplaats is gevonden. Hoewel een ge meente formeel het recht heeft het gezin te verwijde ren, mag dit eigenlijk niet voorkomen. Dit heeft minister Gardeniers van CRM geantwoord op vra gen van het PvdA-kamerlid Van Ooijen. Aanleiding voor de vragen was het verwijderen van een woonwagengezin uit Voorschoten. B en W van Voorschoten besloten enige maanden geleden het gezin buiten de gemeente te zetten omdat het niet op een officiële standplaats stond. Volgens me vrouw Gardeniers moet een dergelijke handelwijze als het maar enigszins mogelijk is worden voorkomen. Een ge meente moet proberen een noodstandplaats in te richten zolang er geen plaats is op een opennbaar woonwagencen trum. In het Koninklijk Conserva torium te Den Haag wordt op vrijdag 16 november (20.00 u.) een fluitavond gegeven door de fluitisten Eveline C. Poser, Frans de Jonge, Rik Andries- sen. Hans van der Beek, Be- rdien Steunenberg, Désirée Woudenberg, Susan Baumhoff en Kathinka Pasveer. Mede werking verlenen Albert Ro- mani clavecimbel, Wolter Wil link, Johanna Veenstra en Katy Satur piano, Olaf Ta- renskeengitaar en Marjan Smit sopraan. Beeldende kunstenaars en de zwijgende film UTRECHT In het Cen traal Museum te Utrecht is van 16 november af de tentoonstelling Film en Beeldende Kunst 1900- 1930 te zien. De tentoon stelling, die de relatie wil laten zien tussen de beel dende kunst en de zwij gende film, kwam tot stand in samenwerking met het Nederlands Film museum en een werk groep van het Kunsthisto risch Instituut te Leiden. Als onderdeel van geheel is ook de tentoonstelling „Caligari und Caligaris- mus" die door de Deut sche Kinemathek in Ber lijn gemaakt is, naar Utrecht gehaald. Tijdens de tentoonstelling, die tot 13 januari 1980 in Utrecht blijft, zullen per manent op video oude filmfragmenten worden vertoond. De tentoonstel ling „Caligari und Caliga- rismus" zal daarna van 21 januari tot en met 8 febru ari 1980 nog te bezichtigen zijn in het Filmmuseum te Amsterdam. de Spaanse pers hebben de afgelopen reken berichten gecirculeerd, volgens 'elke de internationale vereniging 'pus Dei het plan zou hebben haar ker- •echterlijke status te veranderen in en zg. „Praelatura Nullius" (onafhan- ;elijke prelatuur) teneinde de leden een Totere onafhankelijkheid van hun ei- ;en bisschop te geven. )pus Dei is een rooms-katholieke organisa- ie. waarvan zowel priesters als leken deel litmaken. Zij verplichten zich onder meer ot heiliging van hun beroep en tot aposto- aat. Dit laatste houdt ook in politieke en riale activiteit, die vaak wordt uitgeoe- ii Mi fend, doordat de leden invloedrijke ambten bekleden. Het Spaanse blad voor priesters „Vida Nue- va" kwam tien dagen geleden met een pu- blikatie, waarin de redactie er zich over be klaagde, dat zij door Opus Dei onder druk was gezet om documentatie over verhande lingen van Opus Dei met de curie over een wijziging in de status van de vereniging niet openbaar te maken. Naar aanleiding van de publikatie in „Vida Nueva" kwam het Madrileense dagblad „El Pais" met een artikel op de voorpagina, waarin Opus Dei ervan werd beschuldigd eerst door omkoping te hebben geprobeerd correspondentie van de vereniging met het Vaticaan te verhinderen en later haar toe vlucht te hebben genomen tot directe inter ventie. De vereniging telt 72.375 leden in 87 lan den, maar is het grootste in Spanje. Onder meer zijn leden te vinden in 497 universi teiten en hogescholen, 52 werken er bij ra dio- en televisieorganisaties, twaalf bij film maatschappijen, 694 bij persorganen en 38 bij persbureaus. De enige reden, waarom Opus Dei statusverandering wenst zou gele gen zijn in de overweging, dat men door de omzetting in een „praelatura nullius" de beschikking zou krijgen over een eigen bis schop, waardoor vele moeilijkheden zouden worden omzeild. Opus Dei zou daarmee tot een „vliegende brigade" worden, die slechts verantwoordelijkheid aan één bisschop ver schuldigd zou zijn. Het blad „Ya", dat geldt als de spreekbuis van het Spaanse episcopaat, heeft zich be perkt tot het weergeven van de documen ten zonder verder op de polemiek in te gaan. Naar verluidt hebben de voorzitter van de Spaanse bisschoppenconferentie, kardinaal Vicente Enrique y Tarancon, die tevens aartsbisschop van^Madrid is en de aartsbisschop van Sevilla, kardinaal José Bueno y Monreal zich bij het Vaticaan krachtig opgesteld tegen alle pogingen van Opus Dei statusverandering te krijgen en aangevoerd dat het Spaanse episcopaat dan de contróle zou verliezen over een in het land werkzame vereniging, die zich als staat in de staat zou kunnen ontpoppen. Opus Dei heeft in een communiqué alle be richten als niet-officiëel bestempeld. Zij zijn openbaar gemaakt met minachting van zwaarwegende en bekende bepalingen van de Heilige Stoel". Het secretariaat onthield zich in het communiqué van elke verkla ring, omdat het gaat om een materie, die uitsluitend behoort tot de competentie van het Vaticaan. Tenslotte betuigt het secreta riaat zijn „nauwe en loyale eenheid met de bisschoppen van de afzonderlijke diocesen". De Britse regering zal binnenkort diplomatieke rech ten verlenen aan de apostolisch gedelegeerde in Lon den, aartsbisschop Bruno Heim, aldus een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij zal ook de diplomatieke onschendbaarheid genieten. De woning en het terrein van de apostolisch gedelegeerde zullen voortaan dezelfde rechten hebben als die van am bassades. De namen van de apostolisch gedelegeerde en van zijn raadgever zullen echter niet opgenomen worden in de lijst van in Londen geaccrediteerde diplomaten, die door het ministerie van buitenlandse zaken wordt uitgege ven. Groot-Brittannië heeft reeds vele jaren een vertegen woordiger bij de Heilige Stoel, maar geen ambassadeur.De breuk in de diplomatieke relaties tussen Groot-Brittannië en het Vaticaan ontstond in 1538, toen Hendrik VIII in de ban werd gedaan. Hans Küng, hoogleraar in de theologie te Tübingen, vertegenwoordigt het ge loof van de katholieke kerk niet meer. Kardinaal Joseph Ratzinger, aartsbis schop van München en Freising, gaf dit als zijn mening tijdens een discus sie met jongeren in Frei sing. De kardinaal zei, dat de redelijkheid en de eer lijkheid gebieden te zeg gen, dat Küng. met wie hij persoonlijk altijd op zeer goede voet heeft gestaan, niet meer in de naam van de katholieke kerk mag spreken. Küng heeft, zo zei hij, bestreden, dat de kerk aan een theologiedocent een „missio" (kerkelijke leeropdracht) kan geven, omdat die docent „vanuit zichzelf" spreekt. Tegelij kertijd heeft Küng volgens de kardinaal echter be klemtoond, dat hij niet wil, dat de kerk hem zijn „mis sio" ontneemt. Ratzinger concludeerde: „Ik kan mij toch door de kerk niet de opdracht laten geven te zeggen, dat zij geen op dracht geven kan". Paus Johannes Paulus II heeft een bezoek gebracht aan een „afkick-centrum'* in Rome, waar twaalf ex-ver slaafden aan verdovende middelen in een therapeuti sche gemeenschap leven on der leiding van de Italiaanse priester don Mario Picchi. Het bezoek vormde de afslui ting van een pastoraal bezoek aan de parochie in de Ro meinse voorstad Trullo. In augustus heeft de paus de jongeren in audiëntie ontvan gen in Castelgandolfo. Een paar weken later deed hij hun een villa in de Albaanse bergen cadeau, die de curie kardinaal Di Jorio bij zijn dood aan de Heilige Stoel had vermaakt. Het is de bedoe ling, dat het afkick-centrum binnenkort in deze villa wordt gevestigd. Het Interkerkelijk Vredes beraad heeft in een tele gram aan de hervormde sy node en in brieven aan de Raad van Kerken en aan de kerken, die bij deze raad zijn aangesloten, dringend verzocht, dat zij zich op nieuw en ondubbelzinnig uitspreken tegen de moder nisering van de kernbewa pening door de NAVO. Het IKV meent, dat wanneer tot deze modernisering wordt overgegaan een weg terug praktisch onmogelijk wordt Nederland kan nog invloed uitoefenen, wan neer het zich tegen de voor gestelde modernisering krachtig verzet Of dit ver zet werkelijk vorm krijgt hangt volgens het IKV mede af van de standpun ten, die de kerken openlijk innemen. Als bij de op stapel staande herziening van het kerkelijk wetboek de positie van de vrouw in de kerk werkelijk verbeterd moet worden, dan moet er eerst een ingrijpende mentaliteitsverandering zijn. Dit meent de Duitse kerkju rist prof. dr. Hubert Muller, die tijdens een bijeenkomst van de bond van Duitse ka tholieke vrouwelijke acade mici in Bornheim een lezing hield over „positie en dien sten van de vrouw in de kerk". Prof. Muller zei, dat vele geestelijken ook nu nog in de vrouw, die in de kerk werkt, een groot gevaar zien voor het celibataire leven. Het Sovjetrussische partij blad „Pravda" krijgt de laatste tijd brieven binnen met klachten over het feit, dat steeds meer jongeren in de Sovjet-Unie een klein houten kruisje op de borst dragen. In die brieven staat, dat het dragen van zo'n christelijk symbool niet een kwestie van mode is, maar het gevolg van „re ligieuze propaganda". In het belang van het atheïs me, zo menen de brief schrijvers, is het zaak deze ontwikkeling tegen te gaan. De „Pravda" wijst er in zijn antwoord op, dat de grondwet van de Sovjet- Unie het iedere burger toe staat anti-religieuze propa ganda te maken. Filmmuziekschrijver Tiomkin overleden LONDEN Dmitri Tiomkin, een van de bekendste compo nisten van filmmuziek, is op 85-jarige leeftijd in Londen overleden. Hij schreef muziek voor films als 'High Noon' en 'The High and the Mighty' en werd in zijn lange loopbaan 20 maal voorgedragen voor een Oscar. Gouden Doos voor Residentie-Orkest DEN HAAG Wordt bij de verkoop van 15.000 langspeel platen met klassieke muziek doorgaans een Gouden Plaat toegekend, het Residentie-Or kest krijgt een Gouden Doos voor zijn platenproject bij gele genheid van het 75-jarig be staan. De gehele oplage 21.000 cassettes met zes platen is uitverkocht T.b.r. geëist tegen vernieler Van Goghs AMSTERDAM De Officier van Justitie te Amsterdam heeft gisteren 6 maanden ge vangenisstraf en ter beschik kingstelling geëist tegen de 34- jarige Amsterdamse kunst schilder die in maart j.l. met een huissleutel 'De aardappe leters van Van Gogh bescha digde. Eerder was hij al een zelfportret van Van Gogh te lijf gegaan. Toen werd hij als 'ontoerekenbaar' van rechts vervolging ontslagen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9