Het SassemseCresce 11l met superieure roem overladen Boete voor caféhouder die vrouw wilde wurgen .eiden vraagt rijk beer dan een miljoen Drie van de acht studentenstops maar toegepast geen maar Miljoenenopdracht voor IBB-de Kondor 'na iTAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 BIJ EEN 75 - JARIG KAPEL JUBILEUM (vvr of rhai 'ar Je zult toch jarig zijn en jc mm feest niet op tijd kunnen s u vieren. Lijkt me om van zuHi _l°uter narigheid uit je vel te springen. Maar nee hoor, .de jarige die ik op het oog >cho heb, vindt het helemaal in o< niet erg om een paar al tx maandjes late ipmaJe zult toch jarig zijn en je itiati feest niet op tijd kunnen eleid vieren. Lijkt me om van e zii louter narigheid uit je vel in v; ,te springen. Maar nee hoor, V y; »de jarige die ik op het oog ellin heb, vindt het helemaal rove niet erg om een paar maandjes later als jubilaris te kijk te staan. Er kan nu 1 tenminste alle aandacht 1(1 aan worden besteed. Het gaat om één van Sassenheims oudste verstrooiing biedende verenigingen, een grote gezellige mannenclub die plaats verschaft aan blazers en trommelaars: de Christelijke Harmonievereniging „Crescendo"; 75 jaar oud. Voor Sassenheim een klinkend begrip, want zonder „Crescendo" doen de op wat vertier uit zijnde Sassemers niet veel. Eigenlijk had de verjaardag een stuk eerder gevierd moeten worden, maar ook in dit geval „gaan de zaken vóór het meisje" vereniging is nog steeds vrouwelijk), want rond de oprichtingsdatum 4 september is de drukte in de bollensector van dien aard dat je beter geen culturele en muzikale mijlpaal kunt gedenken. Daarom doet de gemeenschap rond „Crescendo" het nu maar op vrijdag 30 november, als er meteen een jubileumconcert bovenop komt. Ik zal nu verder de informatie van onze plaatselijke zegsman in de bollengemeente Sassem volgen. Die vertelt dan, dat de oprichters waren: de heren R. van Dorsten, S. Stutvoet, W. Koning, P. Westerbeek, B. Moolenaar (voorzitter tot 1925 maar liefst), en de broers J. en H. Dekker, de broers J. en W. Bergman en - ook weer broertjes - H. en A. Noort. De oprichting was niet zomaar wat. Daar was moed voor nodig en veel geld. „Weet je wat we doen", zeiden de linkmiegels, die aan blazen toe waren, tegen elkaar: „we gaan de burgemeester om een steuntje vragen". Nou, S. baron van Heemstra was de beroerdste niet en schonk het voor die dagen respectabele bedrag van 150 gulden. Later zorgde hij ook voor een vaandel, dat in de concurrerende omgeving z'n weerga niet had. Dat mocht ook wel, want het kostte 325 gulden. De eerste dirigent was „meester" Veenstra, dié om de één of andere reden vrij snel al werd opgevolgd door een „kei", de onderkapelmeester van het 4e Regiment Infanterie in Leiden, de militair Smolders. Deze heeft tot 1954 het stokje gezwaaid. De repetities werden de eerste jaren gehouden in „Concordia", „waarbij het „Crescendo" in de dertiger jaren, toen nog tot wedijveren bereid. wel gebeurde dat de petroleumlampen werden uitgeblazen als er te dicht bij die lampen werd gemusiceerd". Want blazen konden ze altijd al, bij „Crescendo". Toen het prinsesje Juliana in 1909 werd geboren en ten doop gehouden werd door de harmonie volop deelgenomen aan de feestelijkheden. Daar werden ruime sommen aan gespendeerd. Als extra inkomsten vinden we posten op naam van baronesse van Heemstra met tien gulden, veertig gulden van de Oranjevereniging, de gemeente legde maar eventjes vijf gulden erbij en „aan verzuim van twee leden" werd een gulden en zeventig centen uitbetaald. De versierde wagen die werd gebruikt voor de gelegenheid kostte een piek en de koetsier kreeg vijftig cent. De Crescendo - leden droegen alle negentien een nieuwe strooien hoed waarvan de kosten een rijksdaalder in totaal bedroegen. Voor de oranje linten op die hoeden moest men evenwel zelf zorgdragen. Het honorarium van onderkapelmeester Smolders bedroeg in 1913 8, 90 per maand, reiskosten en muziekstukken inbegrepen. Daar hield ie dus niet aan over. Een piston had je al voor nog geen 17 gulden, maar er was er ook één die 25 gulden kostte, maar dat was dan wel een prima instrument van Franse makelij. De donateursgelden lijken me gepeperd toe: 30 gulden per jaar. De contributie was jarenlang 15 cent per week voor de leden, 5 cent voor de leerlingen. Men moet in die tijd toch wel aardig wat voor z'n vereniging hebben over gehad. Het waren zonder meer doorzetters, volgens onze zegsman, en daarom alle hulde. In 1909 ging „Crescendo" voor het eerst naar een concours, in Boskoop. Het korps kwam thuis met een Op mijn omwegen dóór stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willgn tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. eerste prijs (ondanks een paar zieke leden). De eerste massief gouden medaille was binnen. „Crescendo" groeide in jaren, eer en deugd, nam toe in reputatie, blies zich naar hogere regionen. Concoursen bij de vleet en de Sassemers steeds maar weer haantje de voorste: veertien keer in de superieure afdeling, met altijd eerste prijzen. In 1931, toen uw rubriekeur voor het eerst z'n ogen opende, was het helemaal raak: in Landsmeer sleepte „Crescendo" als beste korps niet minder dan vijf prijzen in de wacht. De christelijke Sassemers bliezen toen wel hun hoogste lied, zonder overigens hoogmoedig te worden. „Crescendo" deed en doet natuurlijk veel meer. Er worden winterconcerten gegeven, aubades liggen goed in de markt, je hebt zo jaarlijks wel je feestelijkheden en ook irf kerkdiensten wordt Gods lof geblazen. Zo doet het korps de laatste jaren ook mee aan de Adventssamenzang in de St. Pancratiuskerk. Eveneens werd een paar keer opgetreden voor de NCRV. De laatste maal dat naar een concours werd gegaan was in 1977. Men kwam toen in Harderwijk uit in de, wederom, superieure afdeling en ja hoor, opnieuw werd een eerste prijs behaald. Die rakkers toch. Maar de Sassemers voelen er niet zo veel meer voor bij veel korpsen komt men dat verschijnsel tegen) om naar te gaan. Het zij hierbij medegedeeld. Het waarom is me niet duidelijk. Wil men niet meer wedijveren Het "onder ons" houden Joost en de korpsen mogen het weten. Bij het raadplegen der annalen bemerken we (er even tussendoor) dat in 1955 werd overgeschakeld van de koperen fanfare naar de harmonie met meer hout bij de blazers. Je bereikt zo meer een orkest - effect; dat is waar. Dirigent Smolders had er een gouden tijd opzitten en na vijftig jaar droeg hij zijn procuratie en dirigeerstokje over aan de kapitein - directeur P. van Bruggen. Dat was een man van de Johan Willem Friso - kapel. Deze kapitein werd in 1968 opgevolgd door de dirigent van vandaag, J. van Ossenbrugge, kapitein - directeur bij de Kon. Militaire Kapel. Ja, wat wil je. Zoiets kan nooit mis gaan. Bij de oprichting in 1904 waren er 12 leden, op het ogenblik zijn er 58 leden en 12 leerlingen. Crescendo dus. Waarbij aangetekend moet worden, dat er de laatste 25 jaar ook vrouwelijke leden hun partij meeblazen. Een gemengd muzikaal bedrijf, mogen we wel zeggen. En zo ongeveer een huwelijksbureau, want verscheidene meneren hebben hun vrouw bij „Crescendo" leren kennen. Je kunt je hooguit afvragen wie bij hun thuis de eerste partij blaast. Van die damesleden zijn er twee die de 50 zijn gepasseerd. Dat is een rijpheid, die op de verrichtingen van „Crescendo" afstraalt in een allround kunstzinnigheid en bekwaamheid van muziek maken. Eén van die vrouwen, mevrouw Wolvers, heeft ook twee zoons mee naar „Crescendo" kunnen krijgen. Een stel oudere leden en leerlingen volgen een opleiding aan de muziekschool Bollenstreek. Een trombonist van het Haagse conservatorium geeft les aan een paar Crescendomensen in het koperblazen. Maar er kan nog meer bij. Voorzitter Duyn is van mening, dat er in Sassenheim nog genoeg talent schuilt. Oud of jong, men kan bij „Crescendo" terecht. Iedere vrijdagavond kan men op de repetitieavond in het Jeugdhuis aan de Julianalaan kennis komen maken. Van harte welkom. Inmiddels heeft zich een comité „Vrienden van Crescendo" gevormd dat de jubilerende kapel op het jubileumconcert van 30 november een geschenk aan wil bieden. Voorzitter is de heer F. Moolenaar, die deze taak bij het jubileum van tien jaar geleden ook al op zich nam. Wie „Crescendo" een goed en warm hart toedraagt kan een gift storten bij de Rabo bank, op bankrekening 357 200 772, t. n. v. „Crescendo", of op gironummer 16 800, L n. v. penningmeester jubileumcomité Crescendo, Sassenheim. O ja, aan het jubileumconcert zal ook worden meegewerkt (voor de eerste keer) door het jeugdkoor „De Lenteklokjes". )OR VERPLAATSING BEDRIJVEN IT STADSVERNIEUWINGSGEBIEDEN oorde j zal >ad zi id kuf' DEN Tot midden volgend jaar denkt den een en een kwart miljoen gulden het rijk nodig te hebben voor verplaat- van bedrijven in stadsvernieuwingsge- len. Voor dit bedrag wil het gemeentebe- ur dan ook een claim leggen op de Be- ikking Steun Bedrijven Stadsvernieu- Ig. De raadscommissie economische aan- genheden bracht gisteravond positief ies hierover uit. Noorderkwartier verwacht het gemeente- jur acht aanvragen voor financiële steun kleine bedrijfjes en wel van twee voortzet- van twee bedrijven die binnen de wijk en worden verplaatst, van twee bedrijven |(naar buiten het gebied willen verhuizen en "twee bedrijven, die de deur sluiten. Het to- bedrag dat hiermee is gemoeid wordt ge- nd op 400.000,-. In Havenwijk-Zuid zullen r verwachting twee bedrijven een beroep op aPeschikking doen en wel een bedrijf dat It gesloten en een bedrijf dat naar buiten gebied moet worden verplaatst. De geraam- e:ji ui kabi i zuil tal ec hee d' indrt 1 was ld de >g- rond le A. toen ïtwoi de he n en 111: igrotii ;r ko lls Vkc )fietSp den hier wieli 'rovin Tor<r de kosten hiervan bedragen 50.000,-. In totaal drie bedrijven in de Camp zullen naar ver wachting een beroep doen op de beschikking. De totale raming van een verplaatsing, een voortzetting en een beëindiging bedraagt ƒ100.000,-. Volgens de raming is 300.000,- no dig om vier bedrijven uit Paneras-Oost naar el ders te verplaatsen, een bedrijf te kunnen voortzetten en een bedrijf binnen Pancras-Oost te kunnen verplaatsen. Voor geldelijke steun aan bedrijven in Maredorp denkt het gemeen tebestuur 100.000,- nodig te hebben. Hier moet een bedrijf naar buiten het gebied worden verplaatst, een bedrijf zal vermoedelijk een aanvraag indienen om binnen Maredorp te ver huizen en een bedrijf zal gesloten worden. Voor bedrijven in de Kooi is naar schatting 300.000,- nodig. Hier zullen voor medio 1980 aanvragen komen van twee bedrijven om zich naar elders te verplaatsen, van een bedrijf om zich binnen de Kooi ergens anders te vestigen, van een bedrijf dat wordt voortgezet en van twee bedrijven die worden opgedoekt. jelofarends- ;n bij ongeval gekomen 'f»ARLEMMERMEER De arige C. H. Hogenboom uit lofarendsveen is gister gen bij een verkeersonge- in Haarlemmermeer om leven gekomen. Toen hij plotseling overstekende r probeerde te ontwijken ite hij met zijn auto tegen ïSTGEEST In de o- bare bibliotheek aan de neruslaan 7a vindt in [stgeest vindt op donderdag "ovember een dia-avond over het heden en ver in van Oegstgeest. Op deze enkomst vertoont fotograaf de Groot eigen dia's over Oegstgeest er uit zag en het is geworden. De bij- Ij komst wordt georganiseerd r( r K&O Oegstgeest in sa- 'gj twerking met de openbare iotheek en begint om 20.00 Tevens wordt op deze lid entoonstelling geo- van aquarel-tekeningen, •fpen en keramiek van Atie idiikla Sperman, Margot Daems i; Jetty Wery. Deze tentoon- jng is tot 30 November te ichtigen. LEIDEN Van de studenten stops die voor acht studierich tingen zijn afgekondigd hoef den er voor dit studiejaar maar drie te worden toege past. Voor geneeskunde werd het maximum aantal plaat- singsbewijzen van 1940 uitge reikt, nadat 2628 gegadigden waren uitgeloot. Bij tandheel kunde konden 465 eerstejaars beginnen en trokken 265 mededingers een niet. Bij diergeneeskunde was plaats voor 175 nieuwelingen cn moesten met 742 nieten ver houdingsgewijs de meesten el ders hun heil zoeken. Deze gegevens heeft het cen traal bureau in Groningen voor aanmelding en plaatsing aanstaande eerstejaarsstuden ten, ressorterend onder het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen verzameld. Het is de achtste keer in suc cessie dat er studentenstops zijn. De schrijnendste gevallen zijn de twee gegadigden voor een studie medicijnen die zich zonder mankeren voor de zes de keer aanmelden en voor de zesde keer werden uitgeloot. Het totaal aantal aanmeldin gen lag volgens de heer F. Velders van het centraal bu reau ruim één procent hoger dan in 1978, toen het er 37.313 In de Randstad is het opval- lend, dat de aantrekkings kracht van Amsterdam wat verloren gaat in tegenstelling tot die van Leiden. Wel blijkt de belangstelling voor de uni versiteit van Amsterdam wat later in het jaar toch weer toe te nemen, aldus het centraal bureau. ADVERTENTIE gg^ yjnmttUBWKBjW1 Dit jaar is de Beaujolais Primeur van uitstekende kwaliteit, maar let op Zorg ervoor dat u er absoluut zeker van bent dat uw Beaujolais Primeur in Frankrijk in het produktiegebied is gebotteld. Als dit halsetiket (zie afbeelding) op de fles zit, heqft u die zekerheid. 1979 leverde een oogst van uitstekende kwaliteit. Een fruitige, makkelijke drinkbare Primeur met alle karakteristieken van een echte Beaujolais. LET DAAROM OP HET HALSETIKET V.A. DONDERDAG 15 NOVEMBER VERKRUGBAAR in alle slijterijen van: DIRCKHIen DIGROS en in alle supermarkten van: DIRK VAN DEN BROEK BAS VAN DER HEUDEN DIGROS en DIRKSON LEIDEN/DEN HAAG We gens poging tot zware mishan deling van zijn echtgenote eis te de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 31-jarige caféhouder uit Lage Zwaluwe vijftienhon derd gulden boete en voor waardelijk zes maanden ge vangenisstraf met proeftijd van 2 jaar en toezicht van de reclassering. In de woning van zijn schoonvader in Lei den, waar toen ook de vrouw van de verdachte zich bevond probeerde hij de vrouw te wurgen hetgeen door ingrij pen van de schoonvader en een zwager kon worden voor komen. Het was reeds lange tijd goed mis in het huwelijksleven van de verdachte. Hij mishandelde zijn vrouw vaak en dreigde haar te zullen vermoorden. De vrouw werd zo angstig, dat zij met haar kinderen in een in richting bescherming zocht, maar verdachte drong daar binnen en maakte er ernstige moeilijkheden. Niet alleen dat diverse vernielingen werden aangericht, maar ook perso neelsleden van de inrichting werden bedreigd. Dat gebeur de vaak diep in de nachtelijke uren. Hij dreigde ook het ge bouw in brand te zullen ste ken. „Roep de brandweer maar al vast", waarschuwde hij telefo nisch. Merkwaardige gang van zaken was dat zowel de man als de vrouw er een andere re latie op nahield, maar dat de man wel veel van zijn vrouw hield, en hevig jaloers was. In tussen is een echtscheiding uit gesproken en zijn de kinderen aan de vrouw toegewezen, het geen evenwel herhaaldelijk tot moeilijkheden heeft geleid omdat de man de kinderen niet mocht zien. In de avond van 2 juli greep verdachte zijn vrouw bij de keel waardoor het slachtoffer het benauwd kreeg. „Je hebt me nu voor een paar maanden te pakken, maar ik krijg je nog wel" zou de man hebben ge roepen nadat de vrouw was ontzet. De officier wilde er re kening mee houden dat ver dachte in zeer overspannen toestand verkeerde en er meer sprake is van intimidatie dan van een werkelijke poging de vrouw van het leven te bero ven. Zoals gewoonlijk is hier sprake van schuld aan beide kanten. Vooral als gevolg van de echtscheiding is er nu spra ke van een afgesloten periode, zodat de officier met genoem de eis wilde volstaan. De verdediger, mr. Klinkha mer, bepleitte te volstaan met een voorwaardelijke gevange nisstraf, gezien de financiële moeilijkheden, die er zijn voor verdachte met dreigend faillis sement Vonnis op 27 novem ber. LEIDEN IBB-de Kondor heeft opdracht gekregen voor èèn van de grootste renovatieprojecten, die ooit in Nederland zijn uitgegeven. Het betreft 573 woningen in de Amsteldijkbuurt in Amsterdam, die in vier en een half jaar zullen worden gereno veerd. Opdrachtgever van dit project, volgens IBB-de Kondor circa £1. 41 min waard (exclusief BTW), is de Algemene Woningbouwve reniging te Amsterdam.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5