E LUSTRUM NED ARTIESTENSPUL 25 NOV 79 Nederlands Artiesten Elftal bestaat vijf jaar Meer aandacht maatschappelijk Werk gezondheids- entrum Merenwijk De broer van Alexandrine was gouverneur des konings en minister NCR V-lustruma vond in Stadsgehoorzaal Artiestenspul '79"gaat weer sportief en feestend superstaren su oer kruk kiezen Werkloosheid in Leidse regio blijft dalen ma TAP/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 PAGINA 5 ïltfi jrfc l-eef Binnen een week nadat in deze rubriek een [stukje had gestaan over de grafsteen van jonkvrouwe Alexandrine van der .Does de Willebois, S staande tegen de buitenmuur van het voorplein van stedelijk museum De Lakenhal, kwam een reactie. Het Nederlands Adelsboek kon me wat vertellen, e-fc BIL THOVENSE „JONKVROUWE" VAN 17 VERTELDE OVER HAARJANTE maar een andere jonkvrouwe Van der Does de Willebois kon me nog meer vertellen. Ze was net ziek, toen zc het verhaaltje onder ogen kreeg, maakte er meteen werk van en belde me op. Het was Celia van der Does de Willebois, van de Soestdïjkseweg in Bilthoven, 17 jaar en scholierend in Utrecht, waar ze in 5 Atheneum zit. „Ja", vertelde ze me. „Alexandrine was een oud - oud - tante van me. Of nog verderweg een achtertante, dat weet ik niet zo gauw. Ze was in ieder geval eén zus van mijn overgrootvader, Pieter Joseph". Celia, die het wel een grappig onderwerp vond: ..Alexandrine was haar tweede naam. Ze heette feitelijk Maria Alexandrine of Alexandrina. Dat kan een fout op die grafsteen zijn. Haar broer, mijn overgrootvader Pieter Joseph dus, was inderdaad eens procureur - generaal, gouverneur des konings in Limburg, minister van buitenlandse zaken van 1874 tot 1877, en daarna minister van Staat. Wat dal precies is. weet ik niet. Schandelijk hè? Hij had trouwens, zo heb ik ontdekt, nog een heleboel andere functies". Verder wist Celia niet meer zijdelings van tante Alexandrine te vertellen, ondanks haar interesse. Overigens is de toekomst van het geslacht Van der Does de Willebois wel verzekerd: ..Om te beginnen heb ik zelf vier broers en een heel stel neven. Soms kom ik wel op avondjes en dan merk je hoe ontzettend veel van die Van der Doezen er nog zijn. Ongelooflijk gewoon. Ik ben gewoon de tel kwijtgeraakt". Alexandrine blijft nog steeds in het vage. Maar wie weet. Het Nederlands Artiesten Elftal bestaat vijf jaar. Fijn, zult u zeggen, leuk om te weten; die jongens mogen er best nog wat anders bij doen dan alleen maar die aardige bedragen verdienen op de Bühne. Maar daarmee zouden we onze vaderlandse kunstenaars van de Lichte Toets, die zich zo vaak (nog te weinig, naar hun smaak) op teevee en in feestzalen presenteren, tekort doen. Al een paar keer zijn zingende, spelende, acterende of grollende mannen en vrouwen bijeen geweest om in grote saamhorigheid en uitbundig hun Superstar te kiezen. Eigenlijk is het een groot sportfestijn waarin zowat alle lichaamsbewegingen rllo^aan bod komen. Wie het best uit de bus komt wordt Superstar. Al een paar jaar lang is dat Tonny Verbrugge alias Alberti, de zoon van Willy en broer van Willeke. De wil is er altijd al geweest bij de Alberti's en bracht deze familie tot een respectabele hoogte. Twee jaar geleden speelden de activiteiten zich ook al in Leiden af. Er werden in de Groenoordhallen voetbalpartijen afgewikkeld tegen „bekende Leidenaars" en de destijds gehandicapte Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten mocht zich verheugen in een royale bijdrage die de bezoekers van het evenement bij elkaar hadden gebracht. De Hutspotten konden weer prinsheerlijk hun roeping honoreren. ..Artiestenspul '77" heette deze manifestatie en dié gaat nu herhaald worden. Op en rot.d de complexen van voetbalvereniging Docos en motel Holiday Inn. De opzienbarende dag wordt zondag 25 november. Vroeg uit de veren, want er is heel wat te doen. Artiestenspul '79 moet. vanwege dat eerste lustrum van het Elftal, iets bijzonders gaan worden. „Wat dat precies zal inhouden vertel ik nog maar niet, want waar blijf je anders met je verrassingen", deelt Ben Cramer (die- samen met Tonny Superstar Alberti het feestcomité- vormt) mede. „Trouwens, wat hebben de mensen eraan, te weten wat we exact op die feestavond gaan doen. Ze mogen er toch niet bij. want het blijft een uitgebreid onderonsje". Cranïer is de stuttende en inspirerende kracht achter deze artiesten - opzet. Hij deed dat twee jaar terug ook en lang niet slecht. Zijn organisatietalent is even gespierd als zijn stem. Het draaiboek ligt klaar en Cramer laat daarin de waarde sportvrienden" weten, dat „wij er. na eindeloos vergaderen, vele Het eerste lustrum van het artiestenspul. flessen drank en met goedkeuring van de Voetballende Diamant dat is dan Ruud de Wolff, één van de Blue Diamonds, beste sportman en een kei van een voetballer T. P. in geslaagd zijn een gevarieerd programma voor de sportdag op te stellen. Jullie moet wel die zondag om 9 uur aanwezig zijn, en alsjeblieft kom op tijd. want als wij alle sporten willen doen. moeten wij op tijd beginnen". Dit jaar geen voetbal, op het Docosterrein. In de strijd tegen de Leidse Prominenten, twee jaar geleden, vielen veel slachtoffers. Er waren te veel blessures. Je moet maar eens goed vallen op die harde grond, dan ben je als artiest een behoorlijk tijdje uitgeschakeld. Die kans loop je tenminste, met dat „eigen risico" van het vak. De heren beginnen wel meteen met penalty schieten, een sprintje van 100 meter, verspringen, pijl en boog schieten (een sterk nummer van sommige schutters) en een duurloop van 8 minuten. Na de lunch gaat de meute op het circuit van het hoofdveld van Docos wielrennen. Een wedstrijd die uitgezet is door een meester op dit gebied, ome Joop Riethoven, en waarbij gestreden zal worden om de begerenswaardige L. C. - wisselbeker. Vanuit een tactisch opgestelde dubbeldekker zullen verscheidene toeziende ogen het evenement in de gaten houden. Tenminste, dat mag ik aannemen. Heel wat gewicht in de schaal zal gelegd worden door de aanwezigheid van Peter Post, die toegezegd heeft met z'n bezemwagen te zullen komen. Alsof ze dan nog niet leegereden zijn, begeven mannen als Ricardo, IJf Blokker. Harry Touw, Ron Bransteder, Martin Hansen en die Diamanten, zich naar de Inn om er te squashen, te zwemmen (schoolslag, start vanuit het water) en in het bad naar lepeltjes te duiken. De vrouwen (daaronder vind ik de namen van Patricia Paay. Imca Marina en Patty van LUV) gaan ook veel aantrekkelijke kantjes aan het spul geven. De eisen zijn iets minder stringent, maar er zal toch hard geknokt moeten worden om in de competitie te kunnen meekomen. Ook zij moeten strafschoppen nemen, sprinten (50 meter), verspringen, met die pijl en boog schieten (iedereen krijgt drie pijlen op zijn of haar boog) en drie minuten lang duurlopen. Gewoon wie het langst volhoudt. Men zal de dames tevens kunnen terugvinden op de home - trainer en bij de „rode draad", wat dan weer squash is. Ben Cramer: „De vrouwtjes zijn niét in de zwemcompetitie ingedeeld, maar mogen, als zij dat willen, wel zwemmèn..Vergeet niet jullie sporttenue en zwembroek plus bijbehoren mee te nemen", waarschuwt Cramer, wellicht niet ten overvloede, want ook een artiestenspul is een aangeklede aangelegenheid. Ook daarop zullen de scheidsrechters Harrie de Groot en Leo van der Kroft dienen te letten. Discussie met de arbiter is niet toegestaan. Als het er allemaal opzit, kunnen de lichte kunstenaars zich gaan aankleden c. q. omkleden. In avondkleding. Want 's avonds, na de maaltijd met koude „lopende" gerechten, begint het gala - slotfeest, waarop ook deze keer weer niet - lid André van Duin zal prijken en ook misschien weer wat opmerkelijke prijzen uitreiken zoals een „aangeklede straatklinker". „In elk geval zijn er tal van verrassingen te verwachten", laat Ben Cramer weten. Het lustrumfeest zal duren tot een uurtje of half drie 's nachts. Maar dan zullen wel inmiddels de Superstar en de Supcrkruk bekend zijn. Men kan na afloop desgewenst ter plaatse blijven slapen, in een hotelkamer. Een vraag: waarom op zondag Antwoord: omdat artiesten meestal niet op de zondagavonden optreden. Dan zitten ze vaak thuis, net zoals gewone mensen. Daarom dit spektakel op een incourant tijdstip. Jan Duijvestein. directeur van de Leidse Sportstichting en als overkoepelend lichaam verheven boven allerlei „deelbelangen" van sportverenigingen, ziet het Artiestenspul graag als een jaarlijks terugkerende gebeurtenis. „Het is niet alleen plezierig, maar Leiden kan er ook garen bij spinnen". Daarom verleende hij graag zijn medewerking, hoorde ik, gelet ook op die 3200 toeschouwers in '77 in de Groenoordhallen. Duijvestein zou verder ook positief staan tegenover de mogelijkheid om de „originele Superstars" (mensen die onlangs voor de teevee de vaak vreemdste capriolen uithaalden om nog eens de aandacht op zich te vestigen en met touwtrekken eindigden) naar Leiden te halen. rlai 19 IDEN De Stichting Ge- dheidscentrum Meren- k wil een full-time maat- appelijk werker voor de jk binnen het gezond- idscentrum aanstellen, om aan de wens tegemoet te 1 imen meer tijd te besteden n het maatschappelijk et 'erk van het Gezondheids- tvv:id.scentrum. Verder meent elstij jat een groepsbegeleider mgesteld moet worden om r a onderlinge relatie van ge- azel ndheidswerkers binnen 1 centrum te intensiveren. frwacht wordt dat de sterk in ijgende lijn van het aantal ni rwijzingen en consultaties ch zal voortzetten. Dit zijn ensen en verwachtingen tor de toekomst van het ge- out indheidscentrum in de Me- azal nwijk, neergezet in het arverslag over 1978. )T).'j* g verheugend wordt de gro- eial belangstelling van de wijk- T c' iwoners ten aanzien van het ijkcentrum genoemd. Dat rr* :t centrum 'leeft' in de wijk ln- eek wel uit het aantal aan- eldingen voor de patiënten- ad. Vrijwel direct na de in- lazel ibruikneming van het gc- s ni [,uw meldden ongeveer 60 maaersonen zich als belangstel- t 12. nden. Uit een rapport zou de 1 lelname van de Stichting Bu- !n- -au voor Maatschappelijk gev< ierk Le den aan het samen- po erkingsverband. van het ge- mdheidscentrum ernstig te- ïSGhfort schieten. Om te komen .tot bétere werkafspraken zal met het bestuur van genoemde stichting contact worden opge nomen. Orn de leefbaarheid binnen het gezondheidscentrum te verbeteren zullen gebreken aan het gebouw worden ver holpen en nadere aandacht aan de aankleding worden be steed. In verband hiermee wordt aan het eind van deze maand en begin december een enquete gehouden onder de bezoekers van het gezond heidscentrum om een idee te ^rijgen van wensen en klach ten die over het gebouw en in richting bestaan. Gedacht wordt hierbij aan wensen en klachten over de receptie, wachtruimten, gehorigheid, kinderopvang en aankleding. Naar aanleiding van de ver kregen gegevens zal een archi tect worden'ingeschakeld om het centrum zo bruikbaar en leefbaar mogelijk te maken. Verder houdt de patiëntenraad van het gezondheidscentrum Merenwijk op maandag 26 no vember een dia-avond over ..Omgaan met geneesmidde len" onder het motto genees middelen een gif of een gave in het kerkelijk centrum „De Regenboog". Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij. LEIDEN In vergelijking met vorig jaar is de werkloos heid in Leiden wat betreft de mannen met 12.5 procent ge daald. Het aantal vrouwelijke werklozen bleef gelijk. In Leiden hebben in de maand oktober 83 mannelijke en 52 vrouwelijke werklozen een baan kunnen vinden. De daling van het werkloosheidscijfer is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de vermindering bij vooral jeugdige werk zoekenden. De werkloosheid tot 22 jaar kende wat betreft de mannen in vergelijking met vorig jaar een vermindering van ruim 24 ter wijl het aantal vrouwelijke werklozen in die categorie juist met 2.6 steeg. Het aantal werkloze schoolverlaters verminderde bij de jongens met 46.6 en bleef bij de meisjes nagenoeg gelijk 2.5 De vraag naar arbeidskrachten is in vergelijking met de vorige maand over de gehele linie gestegen. Vooral steeg de vraag naar geschoolde metaalbewerkers. Bij de vrouwen is de grotere vraag toe te schrijven aan de part-time gezinsverzorgsters. Maar in vergelijking met vorig jaar is de vraag naar krachten daarente gen gedaald. Een overzicht van de werkloosheid in de gemeenten, die ressor- teren onder hel G A B. Leiden mannen/vrouwen sept.' 79 okt.'TS sept.'79 okt.'79 Alkemade 41 42 36 40 Katwijk 206 180 98 93 Leiden 1440 1386 643 622 Leiderdorp 97. 92 74 66 Oegstgeest 74 79 38 38 Rijnsburg 40 37 12 13 Valkenburg 3 5 4 3 Voorschoten 90 88 56 44 Warmond 17 14 17 15 Zoeterwoude 16 17 23 15 Overige 7 8 4 4 2031 1948 1005 953 LEIDEN De NCRV orga niseert dinsdag 20 november een lustrumavond ter gele genheid van het 55-jarig be staan. Een ontmoeting met de leden, een feestavond in oude stijl, is de opzet van de landelijke activiteiten. De avond omvat veel muziek, zang en tevens een quiz waaraan onder anderen Ju dith Bosch en Dick Pas- schier meewerken. Ook an dere bekendheden van radio en televisie nemen aan 'de Leidse editie' van de lustru mactiviteiten deel. De vorige door de NCRV geor ganiseerde lustrumavonden waren alle zeer succesvol. In de Nederlandse steden zorgde de ohrroep tot nu toe steeds voor een uitverkocht huis. Dinsdag 20 november is de Sleutelstad aan de beurt. Tanja Koen heeft de presentatie in handen. Aan dc- quiz van Ju dith Bosch en Dick Passchier nemen acht Leidenaars deel, die tijdens de avond op nog nader te bepalen wijze worden aangewezen. Alle deelnemers kunnen diverse fraaie prijzen in de wacht slepen. De win naar van de 'Leidse quiz' mag aan de finale deelnemen, die in maart in Rotterdam wordt gehouden. Voorts treedt de Koninklijke Militaire Kapel op, die dit jaar overigens ook een jubileum viert (vijftig jaar). Ook geven de solisten Henny May (sopraan) en Wim Koopman (tenor) 20 november blijk van hun vocale capacitei ten. Tenslotte brengen de 'Young Chapel Singers' uit Scheveningen enige liederen ten gehore. De toegangsprijs bedraagt f 2.50, de lustrumvie ring begint om acht uur. Dick Passchier ■V> Johan Bodegraven k:' I

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5