Dagverblijf voor kinderen van studenten Foto's demonstranten niet in politie-arehief Mijnheertje Koekepeertje' amuseert peuters al tien jaar in Volkshuis Honds gedrag Leidse brandweer in nieuw jasje Geen voorrang LEIDS WOONBERAAD BESPREEKT 'WOONBOEK' LEIDSE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 TV- Bj LEIDEN Dat niet alle honden schoothondjes zijn mag genoegzaam bekend zijn. Dat sommige mensen met een aangelijnde verscheurende diersoort rondlopen bleek gistermorgen op het kantongerecht, waar een hondenbezitter terecht stond vanwege de bloeddorstige uitspattingen van zijn viervoeter. De hond van de verdachte zou zich al weer enige tijd geleden te buiten hebben gegaan aan een andere hondenbezitter en diens huisdier. Het incident ËxJ vond plaats op Oudejaarsdag op een grasveld nabij de Leidse Vondellaan. De verdachte ULeidenaar zou daar zijn potige Duitse herdershond hebben opgehitst en als een vuurpijl hebben losgelaten op zijn opponent, waar hij blijkbaar al langer mee overhoop lag. Het resultaat was dat zowel het slachtoffer als zijn hond een flinke hondenbeet opliepen. Het was niet de eerste keer dat de verdachte herdershond zijn haplustige kaken in andermans vlees zette want hij had zich .ook wel eens vergrepen aan een poedel, met fatale afloop. „Er klopt niets van het verbaal", meende de verdachte gisteren op de zitting van het kantongerecht. „Ik liep daar met mijn hond aan de lijn en werd op een gegeven moment ingesloten door de grommende honden van die mijnheer en zijn echtgenote. Ik probeerde mijn hond aan de lijn weg ite trekken maar ongelukkig genoeg brak de ketting en mijn hond, die er niet tegen kan dat andere honden tegen hem grommen sprong op die ene hond af en pakte hem beet met zijn bek. Ik heb mijn hond toen weggetrokken en werd toen in mijn arm gebeten door de andere hond, waardoor mijn horloge onder meer werd beschadigd", aldus de verdachte, die als verpletterend bewijs officier en kantonrechter een beschadigd horloge voorhield. „Mijn hond doet normaal gesproken geen vlieg kwaad. Het afgelopen jaar is er niets gebeurd". De officier van justitie, mr. Van Ham was niet onder de indruk. „Ik kan begrijpen dat uw hond zich de laatste tijd rustig heeft gehouden want hij mag van de politie niet meer zonder muilkorf buiten komen. En dat is maar goed ook, want het is mij wel duidelijk dat U die hond niet in bewang kunt houden", aldus Van Ham, die 500 gulden, boete eiste waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter achtte niet bewezen dat de verdachte zijn hond had opgehitst en vonniste 250 gulden boete, waarvan 125 gulden voorwaardelijk. o UNIVERSITEITSRAAD SPREEKT VAN 'REEELE BEHOEFTE' LEIDEN De Leidse uni versiteit gaat een dagver blijf inrichten voor kinde ren van studenten. Zesender tig peuters kunnen dagelijks in de crèche terecht terwijl hun oudcr(s) college lopen. Uiteraard kunnen ook de kinderen van personen die werken bij de universiteit in het dagverblijf terecht. Dit besloot gisteravond de uni versiteitsraad. Uit een behoeftepeiling en op basis van de wachtlijsten van de bestaande kinderdagverblij ven, concludeert de universi teitsraad dat de kinderopvang in een reële behgoefte zal voorzien. De opvang is voorbe houden aan kinderen van zes weken tot vier jaar. Aan kin deren met een sociaal-medi sche indicatie zal voorrang worden gegeven. Het kinderdagverblijf zal ge huisvest worden in het pand Langegracht 61. Voor de ver bouwing en inrichting van het pand is een bedrag uitgetrok ken van 85.000 gulden. Men verwacht dat de uitgaven jaar lijks 161.000 gulden zullen be dragen. Via ouderbijdragen en maaltijdvergoedingen komt waarschijnlijk een bedrag bin nen van 99.000 gulden per jaar. Voor het eventuele explo itatietekort zal in de jaren 1980 en 1981 hooguit 62.000 gulden per jaar uitgegeven worden door de universiteit De ouderbijdrage zal vastge steld worden op grond van het inkomen van ouders of ver zorgers. In de oorspronkelijke opzet ging men uit van een maandelijkse bijdrage van 150 gulden voor mensen met een inkomen minder dan 1850 gul den per maand. Naar mate het inkomen stijgt, neemt ook de ouderbijdrage toe, met een ma ximum van 450 gulden per maand voor hen die meer dan 3200 gulden per maand verdie nen. In een aangenomen motie van de Leidse Studentenbond wordt het College van Bestuur opgedragen deze ouderbijdra gen te herzien. Een onge trouwde student van 23 jaar of ouder, met één kind, kan hooguit in aanmerking komen voor een bedrag van 1075 gul den per maand. Dit bedrag is beduidend lager dan het eer der genoemde minimuminko men van 1850 gulden. De LSB stelde dan ook voor om tot een inkomen van 1100 gulden per maand geen ouderbijdrage te vragen. Deze begint in hun ogen dan bij een inkomen van 1100 gulden of meer per maand. Maar namens het Col lege van Bestuur merkte drs.M.J.Koornstra wel op dat het College niet de financiële verantwoordelijkheid voor deze motie op zich wilde ne- LEIDEN De Leidse brandweerlieden krijgen een nieuw jasje. De huidige leren jassen zijn al zo'n dertig jaar oud en worden niet meer gemaakt. De nieuwe jassen zijn beter vuurbestendig en zijn stukken lichter, vooral als de jassen nat worden. De oude jassen wogen soms meer dan veertig kilo, doordat het leer het vocht 'opzoog'. Al sinds april van het vorige jaar ligt een aanvraag van de commandant van de brandweer voor de nieuwe jassen op het gemeentehuis, maar het geld ontbrak tot nu toe om de heren brandweerlie den in het nieuw te steken. De commissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden besloot gisteravond om zestig mille uit te trekken voor de nieuwe jassen. Behalve voor het nieuwe jasje van de brandweer, werd ook geld beschikbaar gesteld voor nieuwe brandweerspullen. De inmid dels danig verouderde branweerspuit zal worden vervangen. De hiervoor geraamde kosten bedragen 250.000 gulden. Tevens ble ken bij inventarisatie een aantal hulpverleningsmaterialen sterk verouderd te zijn. Aanschaf van nieuw materiaal gaat 80.000 gulden kosten. Bij het overgaan naar de 60 uurdienst voor het brandweerpersoneel werd het noodzakelijk alarmontvangers aan te schaffen, maar uitbreiding hiervan is noodzakelijk. Te vens moeten twee mobilofoons en zes portofoons vervangen worden. Geraamde kosten hiervoor bedragen 60.000 gulden. Voorts moet de meettafel van de adembeschermingswerkplaats vervangen worden en moet de meetapparatuur voor het meten van radioactiviteit en gevaarlijke gassen worden aangevuld, waarvoor de kosten ongeveer 40.000 gaan bedragen. Kanaalgebied-West vreest overlast door wielerbaan LEIDEN De werkgroep Kanaalgebied-West heeft bij het college protest aangetekend over de gevolgde inspraakpro cedure bij de aanleg van een wielerbaan op Roomburg. De bewoners vrezen bij aanleg van de wielerbaan grote ver keersoverlast. Dit probleem hebben de bewoners nooit in een inspraakprocedure naar voren kunnen brengen. Eerder al hadden de bewoners van de wijk Meerburg te kennen ge geven zeer gebelgd te zijn over de door de gemeente bewan delde weg. De werkgroep Kanaalgebied-West vreest, dat wanneer de wie lerbaan is opengesteld, zij veel last van sluipverkeer zal onder vinden. In het ontwikkelingsplan voor Leiden Oost is namelijk een ontsluiting gepland via een nieuw aan te leggen brug over het Rijn- en Schiekanaal. Als hiertoe' besloten wordt, zo is de werkgroep van mening, zal een groot gedeelte van het verkeer van en naar de wielerbaan dwars door de wijken (Professoren-, Burgemeesters- en Rijndijkwijk) rijden. Een 52-jarige man uit Lei derdorp verleende gistera vond om acht uur op de Lammenschansweg geen voorrang aan de auto van een 23-jarige man uit Al kemade. Het kwam tot een stevige botsing. De 48-jari- ge echtgenote van de ver oorzaker is met een hoofdwond naar het Aca demisch Ziekenhuis ge bracht. Beide voertuigen liepen zware schade op. LEIDEN In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt vanavond een bijeen komst gehouden over de huisvestingsproble matiek van 1- en 2-persoonshuishoudens. Een groot aantal belangengroeperingen zal aan dit zogenaamde „tweede Leids Woonbe- raad" meedoen. Op de agenda staat onder meer het bespreken van een onlangs gepu bliceerd „woonboek" (te zien als een soort zwartboek), een werk dat als doel heeft zo veel mogelijk aspecten van de huidige woonsituatie voor 1- en 2-persoonshuishou dens te belichten. Dit woonboek is nog niet compleet en het gaat er vanavond dan ook om door middel van discussie en het aandra gen van informatie nieuwe feiten aan het concept toe te voegen. Dat kan ook nog tot 20 november schriftelijk gebeuren. Voorts zal tijdens het Woonberaad ook een hoeveel heid actiestellingen worden besproken. Het is in ieder geval de bedoeling dat er dit jaar vanuit de hoek van de verschillende groe pen gezamenlijk enkele acties zullen wor den ondernomen. Deze acties zullen en in vulling zijn van het „Leids jaar van het wo nen". Wat de acties voor 1979 betreft kan concreet worden gedacht aan een begin de cember te houden politieke hoorzitting. De samenstellers van het woonboek, de „woon- boekgroep", vinden dat op het concept zoveel mogelijk kritiek geleverd moet worden, zowel wat de opzet als de inhoud en de details betreft. Nog mooier zou zijn, zo meent de woonboek- groep, als binnen de afzonderlijke belangen groeperingen of organisaties het concept goed doorgesproken wordt en aan de hand daarvan een verslag wordt gemaakt, dat de samenstel lers in handen krijgen. Het uiteindelijk resul taat kan hierdoor alleen maar beter worden. De definitieve versie zal begin december gereed moeten zijn. Daarin komen dan ook nog een aantal nieuwe hoofdstukken te staan die het concept nu nog mist. In zijn definitieve vorm" moet het woonboek een handig naslagwerk zijn met een trefwoordenlijst achterin en tegelijk ook een zwartboek waarin de belangrijkste no den van 1- en 2-huishoudens aan de orde ko men. De opvallendste punten uit het concept betreffen op dit moment in hoofdtuk 1 het re- gerings en gemeente beleid en de situatie van en de nood onder de verschillende groepen. Hoofdstuk 2 verschaft de lezer juridische infor matie en tips, terwijl hoofdstuk 3 gaat over kra ken in Leiden en informatie verschaft over ka merhuurovereenkomsten en andere standaard formulieren met voorbeeldbrieven. Reacties Artikelen over bijvoorbeeld de woningnood on der werkende/werkloze jongeren en studeren den, de leegstand in Leiden, huurbescherming en mogelijke organisaties en adviesbureaus ont breken nu nog in het concept van het woon boek. De woongroep staat eveneens open voor nieuwe onderwerpen die belangrijk genoeg zijn om in de definitieve versie te worden opgeno men. Reacties, verbeteringen en kritiek op het woonboek kunnen worden gericht aan de woonboekgroep, per adres Rechtswinkel Lei den, Noordeinde 2a in Leiden. Een exemplaar van het concept-woonboek is voor vijf gulden te bestellen via gironummer 398561 ten name van W.A. Entzinger, onder vermelding van „conceptwoonboek". Het Woonberaad begint vanavond om 20.00 uur in het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. BURGEMEESTER VIS IN ANTWOORD OP VRAGEN CPN RAADSLID LEIDEN „De Leidse poli tie wil foto's van demon stranten gebruiken om, als aangifte van eventuele straf bare feiten wordt gedaan, zoveel mogelijk een over zicht te hebben van het ge beurde. Als binnen korte tijd geen aangifte bij de po litie wordt gedaan, of als er geen strafbare feiten zijn ge pleegd, worden de foto's ver nietigd zonder dat de daarop voorkomende personen zijn geïdentificeerd". Dit zegt burgemeester A.J. Vis, als hoofd van de politie in ant woord op vragen van het CPN-raadslid D. Hoeven. Het gemeenteraadslid had op 15 oktober vragen gesteld naar aanleiding van het politie-op- treden tijdens de protest-de monstaties bij onder andere het begin van de bouw van het Witte Singel-Doelenproject, waar de Leidse politie foto's nam van demonstranten en ook probeerde van derden fo tomateriaal té verkrijgen. Hij vroeg de burgemeester of hij wist wat met het fotomateriaal wordt gedaan en of het hoofd van de Leidse politie het toe laatbaar vindt dat mensen, die legaal van hun recht op vrije meningsuiting gebruik maken, gefotografeerd worden en in het foto-archief van de politie terecht komen. De burgemees ter antwoordt hierop dat der gelijk fotomateriaal niet in het archief terecht komt, maar dat de politie in haar foto-archief slechts foto's bezit van crimi nelen die voor een misdrijf werden aangehouden en in verzekering zijn gesteld. Film week LAK-cinema houdt deze week weer een filmweek. Ver toond worden films uit Hongarije, Polen, Rusland, Bulgarije en Tsjechoslowakije. Iedere avond worden twee films vertoond en wel vanaf acht uur en vanaf half elf. Vanavond wordt de film „Zij tweeen" van de Hongaarse regisseur Meszaros vertoond en "Het Laby rint" van Kovacs. Morgen staan de films „Manuscript gevonden in Saragossa" van de Poolse regisseur Has en „De bruiloft" van de Pool Wajda op het programma. Vit Rusland worden donderdag 15 november „Andrej Roeblew" van Tarkovsky en „Het adelsnest" van Mi- chelkov vertoond. Vrijdag 16 november staat „Villa Zone" van de Bulgaarse regisseur Zachariev en „De dorpsdokter" van de Tsjechische regisseur Vlacil op het programma. Alle filmvoorstellingen hebben plaats in het LAK-theater aan het Levendaal 150. De toe gangsprijs is een gulden per film voor leden van de LAK-cinema, drie gulden per film voor CJP-houders en LAK-leden en vier gulden per film voor geen leden. Verkoop ten toonstelling Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Leiden houdt don derdag 15 en vrijdag 16 november een verkooptentoonstel ling in het gebouw aan de Morsweg 186. Er zijn weer tal van mooie handwerk- en handenarbeidprodukten te koop, die zijn gemaakt door gehandicapten en langdurig zieken. De verkooptentoonstelling duurt donderdag van zeven tot negen uur en vrijdag van elf tot vier uur. Popconcert Samba Salad en het Super Combo Cornelia treden vrij dag 16 november op in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Samba Salad brengt een soort muziektheater. De muziek heeft een Latijns-Ameri kaanse inslag. Het ritme komt niet alleen tot leven in de muziek maar ook in de verschillende acts, zoals een clowns-, een jongleurs-, een acrobaten- en een dansact. Super Combo Cornelia treedt bijna op elk Zuid-Ameri kaans feest op. Het combo dat bestaat uit S. Cornelia, timbales, bongo, percussie, I. Cornelia, conga, zang, R. Pantaflash, orgel, piano, B. Mores, trompet en C. Rosa, bas en zang noemt zijn muziek roek-salsa. De optre dens beginnen om negen uur. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig voor niet-leden, vier gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden vijftig voor LVC-leden. Boudewijn de Groot Boudewijn de Groot brengt morgen na een afwezig heid van drie jaar zijn nieuwe programma in de Leidse Schouwburg. Het programma omvat zowel oude als nieuwe successen. Muziek en teksten zijn van hemzelf, van Lennaert Nijgh en van Ruud Engelander. Aan vang 20.15 uur. Boudewijn de Groot. Bazar 'De Valkeniers De protestant-christelijke basisschool De Valkeniers' houdt zaterdag 17 november van tien tot drie uur een grote bazar. Behalve een uitgebreide rommelmarkt zijn er tal van attracties voor de kinderen. De bazar wordt gehouden in de aula van het schoolgebouw aan het Valkenpad in de Meren wijk. De Burcht De Leidse muziekvereniging 'De Burcht' houdt zater dag 17 november de grote jaarlijkse uitvoering in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Onder leiding van dirigent Jos van Duyn worden tal van feestelijke wer ken ten gehore gebracht, zodat het concert een waardi ge afsluiting van de festivciteiten rond het 25-jarig ju bileum zal zijn. Het concert begint om acht uur. Promotie De heer W. Nooijen promoveert morgen om kwart over twee tot doctor in de geneeskunde met het verdedigen van zijn proefschrift dat de titelRadioimmunoassay of pancre atic glucagon" heeft. De heer Nooijen is verbonden aan het Gaubius Instituut GO-TNO in Leiden. - MET DE FINANCIEN IS HET BITTER GESTELD MAAR: in ng gd LEIDEN De peuterspeelzaal naa 'Mijnheertje Koekepeertje' bestaat irdt^eze maand tien jaar en is daarmee Één van de oudste peuterspeelzalen de Sleutelstad. Peuters willen i klauteren, springen, rollen, spelen met water, zand, verf, klei en na- inluurlijk met elkaar: hetzij aange- rieh kleed of -als de temperatuur het toe dus laat- in hun blootje; 'Mijnheertje hte Koekepeertje' voorziet duidelijk in te die behoeften. Zaterdag 24 november eke Wordt gevierd, dat in 1969 het toen in ^og onbekende begrip 'peuterspeel zaal' in het Volkshuis werd geïntro- ierv duceerd. Aan de behoefte kan het ;hei Volkshuis door gebrek aan gesubsi- i odieerd personeel momenteel nauwe- k a lijks beantwoorden, isvc Een domper op de feestvreugde van IKlfdeze maand is het nog altijd voortdu rende probleem rond het tekort aan be geleidsters. Tien jaar geleden was van een eventuele onderbezetting nog geen sprake. Initiatiefneemster Ireen van de Walle was als enige leidster alle proble men ruimschoots de baas. In '71 werd aan de kant van de Haarlemmerstraat een groter onderkomen betrokken (daarvoor speelden de peuters in een vergaderruimte van het gebouw) en de 'peuterzorg' groeide al snel uit tot één van de belangrijkste onderdelen van het buurtwerk. De twee peuterochten den breidden uit tot uiteindelijk vijf ochtenden en twee middagen. Het ge heel werd noodzakelijk professioneler van opzet. Momenteel maken Corrie Hageman (stafkracht van het Leide Volkshuis, Jak Eleveld (in W.S.W.-ver- band), Marie-Louise Ter Meer (vrijwil lig met W.W-uitkering) en tenslottte Marja, van Putten, die van de ouderbij drage wordt betaald, van. het peuterte am deel uit. „Door het gebrek aan sub sidie hebben we de middagactiviteiten moeten stopzetten en dat terwijl de wachtlijst, waarbij echt noodgevallen zitten, alsmaar groeit. Het vraagstuk is wel eens in de raadscommissievergade ring behandeld. Wethouder Tesselaar stelde voor leidsters aan te stellen, die het minimumloon zouden ontvangen, maar volgens de voorschriften is dat bedrag veel te laag." aldus Corrie Ha geman. Een ander voorstel van de wet houder indertijd was, dat de minimum prijs tot f 4.50 per peuter zou worden opgeschroefd. Corrie Hageman: „Dat is voor de meeste ouders van de peuters, die bij ons komen gewoon niet haal baar. Op die manier wordt een peuter speelzaal een elitevoorziening." Evenmin bleek voor herstel van de niet weg te denken buitenspeelplaats ge noeg geld voorhanden. Uit het Konin gin Juliana Fonds kon vierduizend ver kregen worden, nog eens vierduizend gulden moest in dat geval door het Volkshuis zelf worden bekostigd. Door middel van fancy-fairs ligt dat nog wel binnen de mogelijkheden, maar het be drag is lang niet toiereikend. Een op knapbeurt kost 30.000 gulden. Ondanks alles loopt de peuterspeelzaal tot nu toe redelijk goed. Enkele van de kinderen, die tien jaar geleden voor het eerst het peuterzaaltje bezochten en die nu ongeveer in de eerste van het voort gezet onderwijs vertoeven, bezoeken momenteel de voor hun leeftijdsklasse bestemde activiteiten. Tijdens de reunië worden zij met oud-leiders peuters en kinderen en natuurlijk wethouder D.J. Tesselaar verwacht. „Het is zonder de subsidei wel een beetje aanmodderen, maar door enthousiasme van kinderen, begeleiders en ouders loopt het alle maal no# goed.",aldus Corrie Hageman. Naar hartelust i de peuters bij 'Meneertje Koekepeertje'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3