Officier wil Nederlandse journalist als getuige De hoogste NMB spaarrente. Brand Canadese chloortrein bedwongen Enorme ,wijn o vers trom ing bedreigt Westfranse boeren Affaire Strippel zonder gevolgen voor Duitse minister buitenland Proces tegen Siert Bruins Times on veranderd teruggekeerd Ambassades roepen op tot vertrek uit Iran Gevechten in Syrië Japanse terroristen ter dood veroordeeld LEIDSE COURANT DINSDAG 13 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 JAGEN De officier van justitie n het proces tegen Siert Bruins en Alfred Neuhauser, Klaus Schacht, is ean plan om de Nederlandse journa- ist Ton van Dijk op te roepen om te retuigen. Schacht wil dat doen naar ianleiding van een reportage die Van Dijk vorig jaar heeft gemaakt voor het weekblad De Haagse Post na de arrestatie van Siert Bruins. [n dat artikel komen volgens Schacht roor het proces interessante en voor iruins en Neuhauser, die er tijdens de opende zaak in Hagen het zwijgen toe- loen, belastende passages voor. Over de moord op de Joodse broers Sleutel- berg, een misdrijf waarvoor de twee ex-nazi's nu terécht moeten staan, zegt Bruins in een gesprek met Van Dijk: „Ik heb daar (bij Delfzijl) op wacht ge staan, in de nacht, tot de twee gevange nen een gat gegraven hadden. Ik had alleen mijn pistool bij me, een Walther 6,5 mm. Na een uurtje kwam mijn chef Ober-Scharführer August Neuhauser terug met twee soldaten. We zaten vlak achter het Duitse front. Toen ben ik een beetje rond gaan lopen en toen moet het gebeurd zijn. Ik weet het niet. Ik neem aan dat ze „umgebracht" zijn. Maar wie dat nu gedaan heeft?,,. De vrouw van Siert Bruins, de 56-jarige in Groningen geboren Sapke, heeft maandag voor de rechtbank Hagen geen licht kunnen brengen in de moord op de joodse broers Sleutelberg. „Ik wist van niets, we praatten nooit over de dienst en over executies", zo verklaarde Sapke tijdens de zevende dag van het proces tegen haar man en Alfred Neuhauser. „Hij vertelde nooit wat. Siert heeft ook nooit wat gezegd over de executie van de broers Sleutel- berg", zo voegde Sapke daar nog aan toe. President Kremer geloofde weinig van haar getuigenis: „Wist u werkelijk ner gens van? Hebben u en uw man toen ook nooit in vertrouwen over dat soort zaken gesproken?" vroeg hij zich af. Sapke antwoordde dat zij pas over de moord op de broers Sleutelberg iets had gehoord, toen Siert zich vorig jaar bij de politie van Breckerfeld moest mel den in verband met de voorbereiding van een proces tegen hem en Neuhau ser. „Toen hij van de politie terug kwam, zei hij: Mutti, je weet niet waar van ze me nu beschuldigen", vertelde Sapke. Volgens haar had Siert daar nog aan toegevoegd: „Ik ben niet bang, ik voel me niet schuldig. it gasmasker poogt Eric Waltham zich in de door gifgas be- mette Canadese stad Mississauga te beschermen tegen ademha- igsmoeilijkheden en oogproblemen. TORONTO/UTRECHT De brand, die in de nacht van zater dag op zondag in de Canadese plaats Mississauga is ontstaan nadat een met chloor en andere giftige gassen geladen trein ont spoorde, is gisteren in de loop van de dag geblust. Het nablus sen zal evenwel nog tot morgen duren. Pas dan kan het kwart miljoen mensen dat na het uit breken van de brand werd geëva cueerd weer naar hun huis terug keren. Voorkomen kon worden dat de brand oversloeg naar een met 90 ton cloor gevulde wagon, die enkele meters verder op het emplacement stond. De politie verklaarde gisteren dat nog geen meldingen zijn ontvangen van doden of gewonden. Wel klaagden brandweermannen en ook de meeste evacuees over misse lijkheid, hoofdpijn en waterige ogen, door de rook, die als gevolg van een sterke wind zeker negen kilometer van de plaats van de brand wegdreef. Een woordvoeder van de Neder landse Spoorwegen heeft gezegd een dergelijk ongeluk in Nederland niet waarschijnlijk te achten, om dat de NS hier voor het dagelijkse vervoer van chloor met aanmerke lijk moderner materieel rijdt. Dit vervoer heeft in Nederland altijd 's nachts plaats; de treinen rijden vanuit verschillende delen van het land naar Utrecht en gaan vandaar uit naar Rotterdam. Tegen het ver voer wordt al enkele jaren bezwaar gemaakt door het actiecomité „Stop de chloortrein", dat onder meer kritiek heeft op de gevolgde route langs woonwijken in onder meer Utrecht. Beierse burge meester wil niet aftreden BUERGSTADT Ernst Heinrich- sohn, de burgemees ter van het West- duitse stadje Buerg- stadt, die ervan ver dacht wordt verant woordelijk te zijn voor de deportatie van 73.000 Franse joden tijdens de Tweede Wereldoor log, heeft maandag geweigerd zijn ambt neer te leg gen, zoals de oppo sitie in de gemeen teraad had geëist. In een brief dreigde Heinrichsohn, lid van de aartsconser vatieve CSU in Beie ren, de sociaal-demo cratische gemeente raadsleden met ge rechtelijke stappen, als zij zouden herha len dat hij valse in formatie heeft ver strekt. De Sociaal- Democraten hadden beweerd, dat de 59- jarige Heinrichsohn enige tijd geleden in een zogeheten „ver klaring van eer" had gezegd, dat hij niet de persoon was, die in verband met de deportatie van de io- den werd gezocht. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Na een onderbreking van bijna een jaar ziet de Times, het oudste dagblad van Groot-Brittan- nië, er precies uit als vóór het langdurige sociale con flict dat naar verluidt zijn uitgevers minstens dertig miljoen pond gekost heeft. Trouwe liefhebbers van de moeilijke Times-kruiswoordpuzzels stonden vannacht voor het krantengebouw in de rij om de eerste num mers, die van de pers kwamen en een historische waar de hebben, te kunnen bemachtigen. Vanaf morgen ver schijnt de Times met speciale bijlagen, gewijd aan de voornaamste gebeurtenissen van het afgelopen jaar en de belangrijkste overlijdensberichten. Deze laatste vormen in de Times altijd een bijzondere brok lectuur. De Times van vandaag telt 32 pagina's. Op de frontpagina staat: „We keren terug zoals we vertrokken zijn, onveran derd maar niet onveranderlijk". Verder wordt op de eerste pagina vermeld, dat het Vaticaan en Hendrik VIII van En geland een officiële breuk overbrugd hebben. De pauselij ke gezant in Londen heeft diplomatieke rechten gekregen. Het hoofdartikel van de herboren Times is gewijd aan En- gelands zwaarste probleem: de onafgebroken daling van de produktiviteit. Hoofdredacteur William Rees-Mogg heeft het produktiviteitsconflict van de Times daarmee in ver band gebracht. Het Britse gebrek aan produktiviteit is nu zo ernstig, dat premier Thatcher gedwongen wordt haar economische politiek te herzien en nieuwe dramatische maatregelen te nemen. De ajatollah's Mopateh en Khosrowshahi op weg naar de door islamitische studenten bezette Amerikaanse ambassade in Tehe ran. Zij spraken daar met de studenten en betuigden hun steun aan de bezettingsactie. TEHERAN - WERKLOZEN IN d*e Amerikaan^ TEHERAN INOPSTAND se ambassade in Teheran leidt tot het vertrek van steeds meer buitenlanders uit Iran. Giste ren vertrok ken er velen in stilte, maar ge haast van het vliegveld van Teheran. Zo zijn alle over leg" naar de Bondsrepu bliek geroe pen". De Duit se en de Britse ambassadeurs hebben hun landgenoten laten weten dat zij hun vertrek ernstig moeten overwegen. Mexico, dat de sjah eerder dit jaar onderdak had geboden, heeft zijn ambassade gesloten. In de Iraanse hoofdstad kwam het gisteren tot ongeregeldheden, waarbij de revolutionaire garde in de lucht moest schieten om enkele honderden werklozen ervan te weerhouden het ministe rie van arbeid te bestormen. Het baatte echter niet, en onder het roepen van „Wij willen werk" bezetten de betogers het ministe rie. Het was de eerste demonstratie tegen de Iraanse machtheb bers sinds de bezetting van de Amerikaanse ambassade en het aftreden van de regering Bazargan. Een ander groot probleem voor Khomeiny was gisteren het gro te offensief dat de naar onafhankelijkheid strevende Koerden tegen een aantal steden in Koerdistan begonnen. Volgens de re volutionaire garde is een groot aantal mensen gedood of gewond bij aanvallen van de Koerden op de stad Kermansjah. Rond de Amerikaanse ambassade hebben studenten en anderen zich aangesloten bij de hongerstaking die de bezetters van de Amerikaanse ambassade gisteren zijn begonnen om hun onver zettelijkheid te tonen bij hun eis de sjah uitgeleverd te krijgen. De hongerstaking zou vijf dagen duren. De nieuwe minister van buitenlandse zaken van Iran, Bani- Sadr, ontbood gisteren de buitenlandse gezanten in de Iraanse hoofdstad. Hij eiste van hen dat zij er bij hun regering op zouden aandringen druk op de Verenigde Staten uit te oefenen om de Iraanse eisen in te willigen. De eerste eis is de uitlevering van de sjah en zijn familieleden. De tweede de teruggave van diens enorme fortuin dat op de Amerikaanse banken staat, de derde eis het houden van een tribunaal ter berechting van de verdre ven vorst. Levensmiddelen in Bulgarije stuk duurder WENEN - Na Tsjechoslowak,- je en Hongarijë heeft Bulgarije besloten tot een drastische prijsverhoging van levensmid delen. De prijzen van brood, boter, melk, vlees en suiker en rijst wordt met gemiddeld 30 a 40 procent verhoogd. Brood wordt twintig procent duurder terwijl de beste kwaliteit rundvlees met honderd pro cent in prijs wordt verhoogd, zo is in diplomatieke kringen in Sofia vernomen. Alcoholi sche versnaperingen worden gemiddeld 45 procent duurder. Het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij heeft verder besloten om de lonen met 25 a 30 procent te verhogen. De kinderbijslag wordt eveneens verhoogd. Het centrale comité beoogt hier mee een geleidelijke afschaf fing van de prijssubsidies. Gijzeling in Braziliaanse gevangenis Sao Paulo Honderden ge vangenen zijn gisteren in een gevangenis in Sao Paulo (Bra zilië) in opstand gekomen. Ze hebben vijftien mensen ge gijzeld en eisen een gesprek met het hoofd van het gevan geniswezen over de toestand in de gevangenis, zo deelt de politie mee. Een rechter on derhandelt met de gedetineer den. Hij heeft de politie bij de gevangenis weggestuurd en het gebouw door de brand weer laten omsingelen. BUSONGELUK IN INDIA NEW DELHI In India zijn maandag 78 mensen om het le ven gekomen, toen de bus waarin zij zaten in een rivier stortte. Het ongeluk gebeurde bij Sai- dapuram in de Indiase deel staat Andra Pradesh. De pas sagiers van de bus waren allen pelgrims. Poolse dissidenten vrijgelaten WARSCHAU—Meer dan 50 Poolse dissidenten, die het af gelopen weekeinde waren ge arresteerd tijdens onofficiële plechtigheden rond de 61ste verjaardag van de onafhanke lijkheid van Polen, zijn weer op vrije voeten gesteld. Dit heeft de Poolse dissiden tenleider Jacek Kuron be kendgemaakt. BIJ GROOTSTE COGNAC- OOGST VAN DE EEUW (Van t correspondent Jan Drummen) PARIJS - In de Westfranse wijn streek van de Charentes is het afgelo pen weekeinde, door de ongekend overvloedige druivenoogst, de situatie voor de wijnboeren aanzienlijk verer gerd en spreekt men thans van „een wijnoverstroming waarin de wijnbou wers dreigen te verdrinken". In een groot aantal wijngaarden heeft men het oogsten moeten vertragen of zelfs helemaal moeten staken, terwijl de druiven als gevolg van het vochtige weer aan de wijnstokken beginnen te rotten. #^j De oogst, die enkele weken geleden in een feestelijke stemming begon, eindigt nu in grote ongerustheid. De opbrengst blijkt 50 procent hoger te zijn dan die van 1975, die al uitzonderlijk was en waarvoor men alle tanks, vaten en reser voirs in de beide departementen van de Charentes, Charente en Charente Mari time, moest gebruiken. De oogst van dit jaar zal ruim 15 miljoen hectoliter bedra gen: de grootste van deze eeuw. Het gevolg is, dat het druivennat niet meer onder is te brengen. Behalve alle reservoirs en vaten zitten bijna alle pri- vé-zwembaden en watertanks in de hele streek boordevol, terwijl metselaars dag en nacht werken om nieuwe cementen reservoirs te bouwen. Hier en daar heeft men zich zelfs genoodzaakt gezien, ge woon grote gaten in de grond te graven, deze met plastic zeilen te isoleren en er de wijn in te gieten. Cognac De lichte wijn van de beide Charente- -départementen is op de eerste plaats be stemd om er cognac uit te destilleren. Maar volgens de wet mag pas met de destillatie worden begonnen, wanneer de hele oogst binnen is en, om fiscale rede nen, is aangegeven. Aan dit voorschrift wordt momenteel niet meer de hand ge houden en tal van wijnbouwers willen onmiddellijk tot destillatie overgaan, omdat dit de hoeveelheid met ongeveer een derde vermindert. Daarbij doet zich evenwel weer een ander probleem voor: er zijn, hoewel er een beroep is gedaan op transportbedrijven elders in het land, niet voldoende tankwagens beschikbaar om de wijn naar de distilleerderijen te vervoeren of naar Duitsland, waar het tot vruchtensap of schuimwijn (Sekt) wordt verwerkt. Voor de wijnboeren doet zich verder het probleem van de rentabiliteit, de wins tgevendheid, voor. Velen hebben hun oogst gestaakt, omdat als gevolg van de wettelijke voorschriften de overvloedige wijn wel door de overheid kan worden gedistilleerd, maar de prijs die deze daar voor betaalt, amper de kosten van de druivenplukkers dekt. Bij het begin van de oogst konden de wijnboeren van „les Charentes" nog vol op lachen. De overvloedige oogst stelt hen nu echter voor grote problemen. BONN Het jarenlang laten verslonzen van Nederlandse documenten over het con centratiekamp Vught en over mogelijke oor logsmisdaden aldaar van de SS-officicr Strippel bij de justitie-autoriteiten van Rijnland-Palts zal geen politieke gevolgen hebben. Met een uiterst kleine meerderheid van één stem heeft het parlement van de deelstaat gisteren namelijk een motie van I wantrouwen afgestemd die de fractie van de j». SPD-oppositie tegen minister Theisen van justitie had ingediend en die door de libera le FDP werd ondersteund. De alleen rege rende CDU stelde zich namelijk als gesloten blok achter zijn partijgenoot (die zichzelf van stemming onthield), waardoor de motie geen kans van slagen had. Wel loopt inmiddels een gerechtelijke en disci plinaire procedure tegen enkele leden van het Openbaar Ministerie in Frankenthal en Zwei- brücken in verband met het feit dat het Neder landse materiaal elf jaar lang niet in behande ling is genomen en dat de procureur-generaal de minister verschillende malen onjuiste infor matie over de inhoud ervan heeft gegeven. Het gaat daarbij vooral om de rol die Strippel bij het zogenaamde bunkerdrama heeft gespeeld waarbij tien vrouwen uit het kamp Vught om kwamen. Frans parlement behandelt Rijn-verdrag den HAAG De Franse Nationale Vergadering zal op 5 en 6 december een wetsont werp bespreken, dat beoogt de ttutvervuiling in de Rijn te gen te gaan. Dit heeft de Fran se minister van buitenlandse *aken, Jean Franfois-Poncet, minister Van der Klaauw meegedeeld, tijdens de bespre kingen die hij maandag in Den Haag heeft gevoerd. Minister Van der Klaauw en zijn Franse collega hebben ook gesproken over de Britse klacht, dat het Verenigd Ko ninkrijk, in verhouding tot hetgeen het van de Europese Gemeenschap ontvangt, te veel betaalt aan de EG-begro- ting. Deze klacht zal ook wor den besproken op de „Europe se Raad", op 29 en 30 novem ber in Dublin. ADVERTENTIE VksteTermijn Spaarrekening vaste looptijd,vaste rente. Ukunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB. Van die hoge rente kunt u 6 jaar lang verze kerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe bent. Naar keuze 6. 5. 4. 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd hoon de hoogste rente. Hn let u eens op het percentage: nü is het voor u bijzon der gunstig om zon rekening te openen. De NMB denkt met u mee. BEIROET In de Syrische stad Aleppo hebben zich op nieuw incidenten voorgedaan, waarbij doden zouden zijn gevallen. Dit meldt de Libanese radio in Beiroet Aleppo is de afgelopen maanden al vaker het toneel geweest van bloe dige incidenten. Volgens het Libanese radiobericht zouden er in Aleppo, de tweede stad van Syrië, gevechten hebben plaatsgehad tussen veiligheidstroepen en speciale eenheden van het Syrische leger. Aan beide zijden zouden zeker vijf doden zijn gevallen. Afgelo pen zondag had een grote groep vrouwen gedemonstreerd voor net gouverneursgebouw in de stad om de vrijlating van politieke gevangenen te verkrijgen. Leden van de veiligheidstroepen zou den plotseling het vuur op de demonstranten hebben geopend. Vijftien vrouwen werden gedood of gewond en 150 gearresteerd. Het Libanese radiostation dat van de incidenten in Aleppo mel ding maakte is de radio van de rechtse falangisten. Deze falan- gisten verzetten zich tegen de aanwezigheid van Syrische troe pen in Libanon en noemen de Syriërs „een bezettingsmacht". Uit andere bronnen is geen bevestiging gekomen van de inci denten in Aleppo. TOKIO Een rechtbank in Tokio heeft maandag twee le den van een linkse terreurorganisatie tot de strop veroor deeld wegens het plegen van een bomaanslag in 1974, die aan acht mensen het leven kostte. Bij de aanslag raakten 143 personen gewond. Twee andere beklaagden werden tot levenslang en acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. De groep stond terecht voor twaalf bomaanslagen en het bera men van plannen voor vijf andere, die voornamelijk gericht wa ren tegen Japanse bedrijven die zich, naar Jhun zeggen, schuldig

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11