w> Am Waag kan nu als open mnsthuis een eind op streek komen utspotten en Merepinters kiezen ieder hun eigen Prins Carnaval Golo Mann houdt Huizinga-lezing Nieuw Clubhuis in Du Rieustraai Triënnale trok ruim 9000 bezoekers PAGi STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 12 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 tv-film. 18.00 8 40 jat nu feitelijk een open -. i8.53nsthuis wil zeggen, werd ■5 'n'ojg eens goed duidelijk ge- overz. 0p de laatste Leidse iënnaledag, afgelopen za- -.. i-dag. Als je met je stem of. 't welke expressiemoge- kheid ook iets te verrich- ,b^p had. kon je ep terecht, it en met nogal wat loszin- *e indringers die bij het orgeborchte meestal wer- In opgevangen door Buro A?lturele Raads eigen „be- Journ.akingsdienst" die de wat mapelige elementen diets 20 Fiu^akte, dat de Waag niet ortagegj op te vatten als een let Voor de rest mocht je er 30 Tv-jen wat je wilde. De eerste ?n°9£e dat, onder bescherming ctueel rn de Triënnale deed. was en. (Th'n jarige knaap die op 35* Doen heel eigen en geïnspireer- manier er wel degelijk een van maakte. Scholier ?mon, begeesterd schild- ïaap van de bijna „koninklij- j" popgroep Queen en daar- Gueenie aan zijn naam •hftoitoFV0eSend- Saf met een bijna Ivoorstelbaar uitdrukkings- Irmogen gestalte aan zange- s Kate Bush. Remon Queë- 16.30 F bracht, imiterend, vijf kor- show - acts en elk van deze muz. ts („het is d'r precies", hoor- je hier en daar) was „smaS- hg". Een (bij toeval Zoeter- :h°?'t®puds) talent, dat z'n weg nog /-cursir1 zal weten te vinden. ;el fijn passend in deze ten- mble en Vocaal Renaisance van de Streekmu- ikschool Leiden onder Piet unst. De blokfluitisten voer- in werkjes uit van Strategier, ie-tonerrv,aise' Handel en Lotz. Ook ihooltej de uitvoering van het vo- inetes,al ensemble (met composi- [s uit een polyfone glansperi- was het opvallend hoe de ;oestiek van de Waag ge hikt is voor zang en kleine uziekgroepen. Een akoestiek die juist door die pepen zelf zonder meer ge- i vandjemd wordt. Een smaakvol de toei uitstekend samengaan van Imroep i MANIFEST A TIE BLEEK ONVERBIDDELLIJK SUCCES LEIDEN „Triënnale", de Leidse tentoonstelling in het Waaggebouw, waaraan 51 kunstenaars hebben meegedaan, is een onyerbiddellijk succes geweest. Ruim 9000 mensen hebben dè Triënnale de afgelopen drie weken bezocht. Za terdag, de laatste dag van de tentoonstelling, bezochten cir ca 1250 personen het Waag-gebouw aan de Aalmarkt. Ook de exposerende kunstenaars, '■beroeps en amateurs, hebben over belangstelling niet te klagen gehad. Vooral de kunstenaars die met hun prijzen beneden de duizend gul den bleven, hebben redelijk verkocht. Het bleef niet alleen tot geëxposeerd werk beperkt. De kunstenaars verkochten ook een en ander van wat men privé in huis had. Wat vol gens de organisatie goed is aangeslagen, zijn de bordjes met foto's en gegevens over de artiesten, die naast de betreffen de werken waren opgehangen. Voor belangstellenden bleek het aantrekkelijk te zijn om op deze manier wat meer over de kunstenaar en zijn bedoelingen te weten te komen. Drie maal hebben bezoekers hun handen niet af kunnen houden van de in de Waag tentoongestelde wer ken. Het object van grijpgrage handen bleek een soort kast met op het lichaam van de vrouw geiispireerde klapdeuren te zijn (van ontwerper Freek Henkes), waarin een briefje van f 25,- was verborgen. Drie keer werd dat geld door liefhebbers uit de kast gepikt. Het is misschien jammer voor hen dat met dat geld niets te beginnen was, omdat de nummers van de biljetten er door Henkes vanaf waren ge knipt. muziek en expositie. „Het is net alsof wat hier hangt en staat beter tot z'n recht komt, met mooie muziek eromheen", zei een bezoekster. Voordat de laatste „open kuns thuis - gegadigde" (Kinderthe atergroep „Pluisje", met Kees van Leeuwen en Liesbeth Huibers uit de Gruppo Trutto Dramatico) aan bod kwam, werd deze Triënnale officieus uitgedoofd met het „begraven van'de kunst" op het podium. Daarvoor kwamen vier men sen van toneelvereniging De Kijkdoos met een doodkist van ongeschaafd hout aansjoutven. Daar moest dan de kunst in, veelal afvalmateriaal, afkom stig van een gedegenereerde consumptiemaatschappij", zoals blikjes en plastic dingen v en een papieren melkpak. Dit begraven was een kritische en positieve manier van De Kijk doos om de Triënnale te „eva lueren": „gelouterd door dit walhalla der kunst en wel haast bedolven onder de emo ties: gedenk deze kunste naars..." De Waag was heront dekt. „Zeker", vertelde me Maria Vos, directrice van het Buro Culturele Raad en voedster van vele invallen en bijdragen aan talrijke manifestaties die de afgelopen drie weken in de Waag furore' hebben ge- mnaakt, „zeker; we hebben al Een treffende imitatie van de Engelse zangeres Kate Bush ettelijke reacties' binnen van mensen die hier door willen gaan met het invullen van de geboden mogelijkheden. Het gaat om een verhuurbeleid voor de Waag, waar we de kunstsector regelmatig in huis willen hebben. Een tarieven- beleid is nóg niet vastgesteld. De kosten die we maken moe ten er ook uit komen natuur lijk. We staan open voor ieder een die met leuke initiatieven aan komt, met beeldende kunst, organisaties met ideeële doeleinden, projecten, vereni gingen, mensen met voor drachten. Je kunt hier iets van jezelf meedelen. Het idee is aangeslagen". „Triënnale '79" is roemvol be graven. De kunst is bezonken en hier en daar verkocht ook. Het smaakt naar meer. We kij ken nog eens het „Liber Ami- corum" voor Leidse dichters in, een geschriftje als een „boekje van vrienden dat werd samengesteld uit de in zendingen van de gedichtëna- vond op 25 oktober. Een dich tbundeltje. dat wordt geopend met onsterfelijke regels: „Lei den werd belegerd, Rondom muur en gracht Lag het Spaanse leger En hield scherp de wacht". Via de moedige burgemeester („Van der Werf gij zijt geprezen, ik heb van uw heldenmoed gelezen") tot vOver Leiden gesproken: „In Leiden ben ik geboren; £1 jaar werk ik aan 't schoonhouden van onze stad. 21 jaar, hoe vindt u dat Hoe zouden wij het in Leiden ervaren als de gemeente - jongens en...hun bezems er niet wéren Maar ook hoop voor de Triënnalp - toekomst: „Besneeuwd eiland: witte stilte met hier en daar een kraai. Het Sirtt Jacobshof- je: proper verdoken, verstoken van lawaai. Stilte is wit, ik ben er zeker van". En nu. op naar de 10. 000. Bezoekers. Ovèr drie jaar. In de Waag uiter aard. Wie nu al iets denkt te hebben voor de Waag - want dat is de bedoeling - belle het Buro Culturele Raad, Leiden, telefoon (071) 14 91 45. TON PIETERS WW LEIDEN Terwijl Leiden 7 02 I nog maar net-zijn jaarlijkse Heinde hap 3 oktober-stampot achter ipus ti de kiezen heeft en Sint Niko- !J%nteraas z'in manen kamt voor klassiet zijn feestelijke intocht aan- staande zaterdag nabij de Ha- "progij ven, worden er in de stad op Beicani verschillende plaatsen al weer voorbereidingen getrof- I fen voor het carnaval dat Je zal medio februari volgend jaar I in deze contreien wordt ge houden. palet De 7 jaar oude carnavalsve- progj reniging de Leidse Hutspot- g bil ten" opende het officiële sei- zatermorgen te elf uur als A elf zoals gebruikelijk met hét de plaatsen van de steek op het bronzen hoofd van Cornelis lie k Joppenszoon op het pleintje imon voor station Lammenschans. „sin Aftredend prins Hendrik 1 en u Verrichtte deze handeling in ,Aco verhaast 'tempo onder druk regi van de weersomstandighe- „Der den, die er even niet om lo- eer gen. Een welgemikte schot hagel vanuit een inktzwarte hemel afgevuurd kwam tege- lijk met het symbolische t kla tooien op de hoofden van de daa tientallen toeschouwers te lden. recht, die dan ook niet wisten ijgen hoe snel zè de benen moesten kos nemen naar veiliger oorden. nt in Voor de Hutspotten werd dat ders gi café Nieuw Cronesteyn, gele gen aan de gelijknamige pol der, waar het vochtige inter mezzo met behulp van een zekere soort tegengif al snel werd vergeten. De Hutspotten sinds zaterdag niet langer meer de enige carnavalvereniging in Lei den, want we hebben er nu ook in de Merenwijk de „Me repinters" bijgekregen, zagen het gloednieuwe seizoen he lemaal zitten. Een periode van veel-van-huis en hon derden activiteiten staat de bijn 450 man tellende vereni ging ook dit jaar weer te wachten. En dit alles onder aanvoering van een welge mutste nieuwgebakken Prins Carnaval, Theo 1 (Theo van Egmond, vertegenwoordiger in de meubelbranche), die za- teravond tijdens het daveren de Prinsenbal in het Antoni- usclubhuis door de Prinsen- commissie als opvolger van Hendrik 1 werd aangewezen. Bij de Merepinters werd za terdagavond eveneens een prins op de troon geholpen. Dat gebeurde in de aula van Valkenpad 5 in de Meren wijk. De prins van de Mere- pinteres heet Pie ter I, in het normale burgerleven ook wel bekend als Gerrit van Leeu- De eerste carnavalsperikelen wen, van beroep buschauf feur. Zowel bij de Hutspot ten als bij de Merepinters, twee ver enigingen die elkaar nog wat verkënnend moeten aftasten (en dan zit het helemaal snor), werd de naam van de nieuwe Prins Carnaval door de Prinsencommissie tot het laatste moment (11.11 uur) voor het publiek geheim ge houden. Zelfs de echtgenotes van de door vijf man ge vormde Prinsencommissie kwamen er pas afgelopen weekeinde achter wie nu precies-de belangrijkste on derscheiding uiteindelijk kreeg. De commissie laat in zo'n geval van het geheim geen steekje vallen, „foor geen prijs vertellen we dat van tevoren. We hebben ons zelfs getraind om in onze slaap daarover niets los te la ten", aldus voorzitter Harry de Leeuw van de Hutspotten, een van de mensen die drie maanden geleden al wist wie de hoge carnavalstitel zou krijgen. Het is dat op zondag geen op tochten door de stad mogen trekken, want anders zou het carnavalsseizoen gistèren pas zijn geopend: op de elfde dag van de elfde maand. Om een heleboel redenen was het toch maargoed dat de feeste lijkheden zaterdag werden gehouden. Zo'n Prinsen bal wordt doorgaans nogal een latertje. En van principes wijken carnavalsvierders hei liefst zo min mogelijk af. rótestbijeenkomst ïJLeidse Open School il is Can EIDEN De Leidse Open School belegt op 15 november bijeenkomst om zich te beraden over de te nemen stap je 6n tegen het beleid van de rijksoverheid ten aanzien van sven volwasseneneducatie. is. et gaat om het innemen van een gezamenlijk standpunt.dat Verb et ^e standpunten van andere instellingen in het land aan de al tveede Kamer kan worden kenbaar gemaakt voorafgaande aan x-selbehandeling van de onderwijsbegroting. J e Leidse afdeling van de landelijk opererende Stichting Proef- ojecten Open School meent, dat het beleid van de diverse mi- 113 isters niet gericht is op een goede volwasseneneducatie. De bij- nkomst wordt om kwart over acht gehouden in de lhno-school P*eeneve^ aan de Sumatrastraat 120 in Leiden. Antiekbeurs trekt 4000 bezoekers LEIDEN Ruim 4000 mensen hebben afgelopen zaterdag en zondag de antiekbeurs in de Leidse Groenoordhallen be zocht. Door de 40 standhouders, ieder deelnemend met twee stands, zijn dit weekeinde goede zaken gedaan. De kwaliteit van het antiek was op behoorlijk niveau. De prijzen van de verschillende voorwerpen' die er werden verkocht, schom melden tussen de 25 en 12.000 gulden. De beurs bood een zeer geselecteerde collectie antiek van Bie- dermeijer tot Jugendstil. Er werd zaken gedaan op het gebied van schilderijen, sieraden, -meubelen, klokken, kristal, zilver, poppen en ikonen. Volgens de organisatoren, de heren Plas- meijer en Ten Hooven, is de verkoop fantastisch geweest. Leiden Prof. dr. Golo Mann houdt 7 december in de Hoog landse kerk in Leiden de Hui zinga-lezing. Hij spreekt over „1914-1980, in vogelvlucht". Mann is een 70-jarige duitse historicus, zoon van de schrij ver Thomas Mann. Na op 23-jarige leeftijd te zijn gepromoveerd in Heidelberg verliet hij een jaar later Duits land. Hij verbleef in Frankrijk en Zwitserland, werd in 1942 hoogleraar in de Verenigde Staten en was enkele jaren in dienst, van de Amerikaanse re gering. In de jaren vijftig kwam hij te rug naar Europa en doceerde in Munster en Stuttgart, publi ceerde in 1959 „Deutsche Ge- schichte des 19. und 20. Jah- rhunderts", waarmee hij grote bekendheid verwierf. Daarin komt ook zijn visie voor op de hedendaagse politieke proble men van Duitsland, een on derwerp, waarover hij veel discussieert, ook in publici teitsmedia. Dit jaar wordt voor de achtste keer de lezing ge houden die genoemj) is naar de Nederlandse cultuurhistori cus Huizinga, die naam maak te met zijn „herfsttij der mid deleeuwen". Ex Animo in Hooglandse Kerk De christelijke Oratoriumvereniging „Ex Animo", die dit jaar 60 jaar bestaat, geeft voor de tweede keer dit jaar op zaterdag 17 november in de Hooglandse Kerk een concert Uitgevoerd worden de werken Pauken- messe" van J. Haydn en „Requiem" van G. Fauré. Het begeleidend orkest is het Symfonie Orkest 'Haerlem' en het geheel staat onder leiding van Wim de Ru. Aan vang 20.15 uur en de toegansprijs bedraagt 12,50 gul den. Houders CJP en Pas-65 betalen 8 gulden. Muntenbeurs De stichting Nümismatica 1977 organiseert zaterdag 17 no vember in motel Holiday Inn, Haagsche Schouwweg 10 in Leiden, een internationale munten- en penningen beurs, fan de beurs is een tentoonstelling verbonden met het the ma „25 eeuwen Turkse munten". Een boekje waarin be knopt de ontwikkeling van de muntslag in Voor-Azië wordt beschreven, is tijdens de beurs te koop voor f 2,50. Verder zullen diverse standhouders aanwezig zijn met an tieke Midden-Europese, Antilliaanse, Provinciale en Ko- ninkrijksmunten, alsmede diverse penningen, in totaal cir ca 30.000 stuks. Op de beurs is een inlichtingenstand aan wezig waar men gratis munten kan laten taxeren. Voorts ontvangt iedere bezoeker eveneens gratis een boekje met artikelen over uiteenlopende soorten munten. De munten beurs wordt gehouden in de zalen Utrecht en Wassenaar van Holiday Inn. Tijd: 10.00 tot 17.00 uur. De entree-prijs bedraagt f 3,50, voor C.J.P. en 65+ f 2,50. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij het secretariaat, telefoon 010-655244. Clara Wieck Trio Het Clan Wieck Trio treedt op woensdag 14 november op in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. Het trio bestaat uit Henny Raves- tein, viool, Yke Viersen, cello en Jet Röling, piano. Op het programma staan werken van Clan Schumann, Maurice Ravel en Johannes Bnhms. Het concert be gint om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt 3,50De kop koffie vooraf, garderobe en en programma zijn daarbij inbegrepen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 Leiden, tel. 141141. Avondbezoek Synagoge De Volksuniversiteit K&O organiseert in samenwerking met de Joodsè Gemeenschap op dinsdag 13 november een avondbezoek aan de synagoge. De heer I. Levie, lid van de Joodse Gemeenschap zal dé bezoekers rondleiden en uit voerig informeren. De rondleiding duurt anderhalf uur. Heren die.aan het bezoek willen deelnemen moeten er wel voor zorgen met bedekt hoofd te komen. Aanmelden bij K&O, Oude Vest 45, Leiden, tel. 141141. Jeugdfilm De Volksuniversiteit K&O vertoont op woensdag 14 november in de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 de jeugdfilm „Vakantie op Stelten". De film behandelt de lotgevallen van vier vrienden die op vakantie gaan en onderweg allerlei klusjes moeten opknappen om de vakantie te kunnen betalen. Zij bele ven daarbij de gekste dingen. Aanvang 14.30 uur. Toe gang J3, kaarten bij K&O, Oude Vest 45. Politieavond Het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Brees- traat 66 organiseert op dinsdag 13 november filmthema- avond over de politie. Op de avond wordt de film „Politie werk" van het Amsterdams Stadsjournaal vertoond. Daar na volgt er discussie tussen en met brigadier Kersten vaf/ de Leidse gemeentepolitie en de heer Van Kan van het klachtenbureau der Leidse Rechtswinkel. De avond begint om 20.00 uur. Toegangf3, CJP f2,50 èn LVC-leden f2,50. Gilbert en Sullivan De London Savoyards voeren op dinsdag 13 november de bekendste werken van de Engelse componisten Gil bert en Sullivan uit in de Leidse Schouwburg. Gilbert en Sullivan zijn met name in hun geboorteland bijzon der populair. „A gala night of Gilbert and Sullivan", de voorstelling die onder meer „The Mikado" bevat is zeer aanbevelenswaard voor opera- en operetteliefheb bers. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN De Professor ren-, de Burgemeesters- en Rijndijkwijk hebben sinds zaterdag hun eigen clubhuis. sMiddags om twee uur werd het club gebouw aan de Du Rieustraat door oud- voorzitter Joop Leenders geopend. Het clubhuis is er na drie jaren sparen en vergaderen dan toch gekomen. De stichting „Buurt huis" heeft met het houden van bazars .en braderieën ge noeg geld op tafel weten te krijgen om de onderste verdie ping van het schoolgebouw bij de gemeente Leiden te huren. Stichting Buurthuis wil, op maandag 29 oktober met haar activiteiten binnenshuis van start gaan. De zaakjes worden dan wel gelijk goed aangepakt, want van maandag tot en met zondag is het gebouw voor de buurt geopend. Iedere dag in de week kunnen jong en oud er dan terecht en medoen aan speciaal voor hen georgani seerde activiteiten. De eerste drukte in het nieuwe buurthuis

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3