Ahoy weer week lang paradijs voor kn u tselaars Het moeilijk begaanbare kernpad van het CDA i cSSRft buitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne ^BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE C c - In een verloren uurtje alle adressen van vrienden, familie en bekenden noteren mèt postcodes. Daar heb je jaren later nog gemak van. Gebruik'm goed. pttpost BEURS „EIGENHANDIG IN ROTTERDAM 501'HAGEN let stellen van kamer- 3 ragen is een wezenlijk inderdeel van het par- vo ementaire gebeuren en )ovendien een mooi I vërkterrein voor nieu- e l i'e kamerleden. Dat het eh ter niet allemaal zo •envoudig is als het op i iet eerste gezicht lijkt, m teelt het prille lid Wim \lateman (CDA) deze m veek moeten ondervin- len. Mateman heeft een varm plekje in zijn hart aoor postzegelverzame- tars. In deze kringen rgert men zich fors —nan de vette poststem- tels, die de PTT te pas en te onpas o\er de ge liefde kleinden op brieven pleegtte zetten. Mateman nu cacht hier iets op ge voiden te hebben. In schriftelijki vragen aan staatsecretaris Neelie Snit-Kroes vroeg hij ervoer te zor gen dat de stenpels zo op de brieven worden gezet dat de flatei is',i- sche waarde vai de ze gels niet onnodg wordt geschaad. Bivendien moet er zo dun mogelijk worden gestameld, al dus Mateman. /oor het redigeren van de vra gen was het lio uit Aal- ten (Achterhoek) te rade gegaan bij Pam Cornélissen. nestor van de CDA-fractie op het gebied van Verkeer en Waterstaat, waaronder ook de PTT ressorteert. Helaas voor Ma tem a ns ijver en de eer van Cor- nelissen, vond Kamer voorzitter Dick Dolman de vragen niet relevant en keurde hij ze af. Alle begin is moeilijk, we schreven het al. Volgens insiders waren ook de vorige vragen van Ma teman al op het kantje van het toelaatbare. Daarin informeerde hij naar een „distributie- planologisch onder zoek van het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf, waarbij het Nederlands Economisch Instituut de helpende hand biedt. Aangezien dat laatste een rekening van ten minste 2,5 miljoen gul den oplevert, wilde Ma teman gaarne weten wie daarvoor zou op draaien. Eerdere vragen van het kamerlid over ruimte lijk beleid in de Gelder se grensstreek, werden overigens onlangs keu rig door de betrokken bewindsman beant woord. Wat het distri butieplan betreft zal dat nog gebeuren. En dus is de stand nu 2-3, wat voor een debutant toch ook weer niet al te slecht is. WITTE JASSEN" De kosten van de ge zondheidszorg rijzen de pan uit. Dat zal voor niemand een opzienba rende mededeling zijn. Maar wat daar tegen te doen De regering zoekt de oplossing in grotere eigen bijdragen van de patiënten. Bin nen de PvdA zou men liever zien dat de heren specialisten, die toch al gauw een slordige drie ton per jaar incasseren, eens flink de pin op de neus werd gezet. Vol gens Ina Müller- Van Ast, één van de socialis tische woordvoerders tijdens de behandeling van de VOMIL-begro- ting, is daar alle reden toe. temeer daar de „Witte Jassen" elkaar bewust of onbe wust aardig het bal letje toespelen, want „we zijn toch maar klei ne ondernemers". Ina, die over een in drukwekkend bronzen stemgeluid beschikt, le verde daarvan een sprekend voorbeeld. Er komt een meisje in een ziekenhuisje, omdat zij een plastic knoopje heeft ingeslikt. „Zij wordt gepresenteerd op de Eerste Hulp (reke ning chirurg). Er wor den röntgenfoto's ge maakt, ook al zegt de moeder dat het om een plastic knoopje gaat (re kening rontgenoloog). Men besluit eens in de luchtwegen te kijken (rekening longarts) en wel onder narcose (re kening anaesthesist). Helaas en gelukkig maar, er is geen knoop te bekennen, maar wel rode stembanden. Ken nelijk heeft het kind de knoop zelf weer om hoog gehoest. Na dit on derzoek wordt het meisje op de kinderaf deling geobserveerd (rekening kinderarts Ademhalingsoefeningen rekening fysiothera peut), routinematig bloed afnemen reke ning klinisch-chemicus) en tenslotte, hoera, wordt de knoop na drie dagen in de faecaliën gevonden (rekening la boratorium voor faeces- analyse)". „Het meisje komt polik linisch terug in het zie kenhuis, omdat zij vol gens de kinderarts scheel ziet (rekening oogarts). Ook moet zij nog een keer, voor een laatste controle bij de kinderarts zelf komen (rekening) en wanneer hij adviseert ook maar eens naar de oor-neus- keelarts te gaan, omdat de amandelen wat aan de grote kant zijn en dat dit ook geldt voor een toevallig aanwezig broertje, wordt dit ge lukkig en terecht door de moeder geweigerd. U denkt aan een ver zinsel Het is de doch ter van een internist precies zo overkomen, heeft hij mij verteld". Staatssecretaris Verder- Smit ging tijdens haar antwoord ook nog even in op het verhaal van mevrouw Müller. Uit haar woorden scheen haar bezorgdheid echter vooral uit te gaan naar „het knoopje". Zij be merkte even later zelf ook dat haar woorden voor verkeerde uitleg vatbaar waren en recti ficeerde de zaak met de mededeling dat haar bezorgdheid natuurlijk niet het knoopje, maar het kind betrof. FRANS WEERTS CAREL GOSELING RIK IN 'T HOUT Rosalynn Carter temidden van vluchtelingen Mevrouw Rosalynn Carter, die als afgezant van haar man een bezoek brengt aan vluchtelingenkampen in Thai land, wil actief betrokken zijn bij de hulpverlening aan de hongerende Cambodjanen. Hier deelt ze rijst uit aan en kele vluchtelingen in het gro te kamp Sa Kaew waar 31000 slachtoffers van oor log en honger bijeenge stroomd zijn. Niet ver daarvandaan hurkt een vrouw met een kind in een loopgraaf tijdens be schietingen die geregeld aan de grens van Thailand en Cambodja plaatsvinden en die de vluchtelingenstroom steeds verder doen toene men. I ADVERTENTIES (Van een onzer verslagge- ROTTERDAM Een beurs bezoeken is iets tus sen hangen en wurgen in. Je loopt kilometers, de tong op de schoenen, om maar alle stands bezocht te hebben, maar opgeven, ho maar, niet voordat je het laatste nieuwtje ook nog gezien hebt, ook al moet je dat dan doen via de rug van je voorman. Op de beurs „Eigenhandig" die van 10 t-m 18 november in Rotterdam „draait" is het al niet anders. Een beurs, helemaal toegespitst op de doe-het-zelver, met zeer veel bekends, maar geluk kig ook met een heleboel nieuws. Een beurs waar men peinzend ronddwaalt; verbaasd over de vele slim me vindingen die worden getoond, een beurs ook die beter dan welke ook be wijst, dat de doe-het-zelver meer en meer op het huis houdelijke vlak komt te liggen, op het verrichten van karweien en karweit jes, die onbetaalbaar zijn als de vakman ze zou moe ten verrichten. Met alle respect voor de gepremieër- de winterschilders en wat dies meer zij, het is gewoon Zo is de automobilist wel ge dwongen - wil hij blij blijven rijden en de auto niet zien als het gouden kalf waaraan al les moet worden opgeofferd - om het onderhoud in eigen hand te nemen. Voor velen is dat inderdaad noodzaak, wil het gezinsvervoermiddel fi nancieel haalbaar blijven. Nieuwe, zeer listig bedachte gereedschappen, zoals bij voorbeeld de nieuwe wiel- moersleutel waarmee Jantje van vier zelfs de hardnekkig ste wielmoer los krijgt, een voudig zelf te monteren ac cessoires en onderdelen, han dige onderhoudsreparatie- en noodsituatieprodukten, tot betaalbare autotenten voor drie- of vijf-deurswagens vormen een greep uit het auto-aanbod op deze beurs. En eigenlijk zijn het allemaal zulke simpele dingen, de crue- en croc-wielmoersleu- tels. Verwarmingsketel Het energiebewust wonen, nog zo'n onderwerp waarbij de zelfdoener zeer nauw be trokken is. Dat er op deze beurs een verwarmingsketel te zien valt met een rende ment van maar liefst 92 pet. is voor bestrijding van "het energietekortspook dan ook een goede eerste aanleg. On der de naam „Alutherm" wordt hij in de handel ge bracht. De firma die de ketel in de handel brengt zegt dat een gasbesparing van 240,- per jaar mogelijk is en dat door de electronische pomp- schakeling een electriciteits- besparing van minimaal 50,- per jaar wordt bereikt. De extra investering - de ke tel kost ongeveer 300,- meer dan een vergelijkbare ketel, zoals die nu in de han del is - wordt dus door de particulier in een jaar terug verdiend. Voeg daarbij de ge ringe storingsgevoeligheid en lage exploitatiekosten en er kan met recht gesproken worden van een opzienba rend nieuw produkt. Overi gens zijn er op z'n minst der tig stands op Eigenhandig, die materialen en artikelen tonen die niet in de eerste plaats appelleren aan de be hoefte aan meer comfort bij wonen en leven, maar die vooral rekening houden met een zeer bewuste richting in ons moderne denken: zuinig zijn met energie, bewuster omgaan met grondstoffen, behoud van het milieu. Goed gereedschap is voor een doe-het-zelver een eerste vereiste. Stolp-huis Wat misschien minder op een doe-het-zelf beurs thuishoort zijn de stand van de heren makelaars. Temeer niet daar er in Utrecht een beurs Koo phuis is, die de makelaars alle gelegenheid geeft hun aktiviteiten te tonen. Dat er een nieuw energiebewust huis wordt getoond van de werkgroep De Stolp ligt op een ander vlak. Het Stolp- huis van de werkgroep De Stolp, ontstaan uit een ge meenschappelijke behoefte van een groepje mensen die nu eens niet slecht fantasie loos en te duur wilde bou wen, is een vorm van bou wen die constructieve voor delen biedt, waardoor een be haaglijke naar wens indeel- bare en energievriendelijke woonruimte ontstaat. Het is een bron van informatie voor de doe-het-zelver die nog in de gelegenheid is om zijn huis op een dergelijke manier te verbouwen. De natte hoek Een bijzonder sterk accent krijgt de „natte" afdeling van het huis, het sanitair. Na de keukenverbeteringsrage is nu elke rechtgeaarde doe- het-zelver aan z'n badkamer begonnen. Niet zo moeilijk, want de produkten zijn erop gericht dat op dit gebied ze ker geen bijzondere vaardig heid in „loodgieten" of ande re installatietechnieken vergd wordt. Iedereen kan het sanitaire deel van zijn huis met heel eenvoudige middelen aanzienlijk verbe teren en verfraaien. Zodoen de ligt er nog een hele brok dankbaar werk voor hon derdduizenden bewoners van de wat oudere huizen. De leveranciers die op Eigen handig acte de présence ge ven weten intussen dat de in formatie over het zelfdoen op sanitair gebied van groot be lang is. Een voorbeeld van deze werkelijk goede infor matie is een expositie van meer dan 20 verschillende vaste doucheschermen, waar praktisch alle mogelijkheden zowel techisch als wat prijzen betreft, op een rijtje staan. Men zou heel wat winkels moeten aflopen om een der gelijk breed overzicht te krij gen. Trouwens, wie met de maten van zijn badruimte naar Eigenhandig gaat, kan de meest pasklare informatie vinden in de letterlijke zin van het woord. Men kan er namelijk op de stand van het bouwcentrum aan de hand van lichtgewichtmodellen van badkuipen, wastafels, bi dets, enz. precies uitkunnen wat er allemaal in de eigen badruimte past en wat daar van de meest praktische op stelling is. Noviteit op dou- chegebied is zeker de duscho- jet, een douche met zijarmen die door de waterdruk op en Open haard Om op het onderwerp ener giebesparing terug te komen: de ©pen haard is energiever slindend bij uitstek. Oerwou den per jaar worden door de schoorsteenpijp de lucht in gejaagd. Geen wonder dan ook dat op deze beurs ver scheidene systemen open haarden te zien met een aan sluiting voor de centrale ver warming, onder andere in de handel gebracht door Thoe Schouw uit Tilburg. In feite is hier sprake van een warm tewisselaar. Op de warmte wisselaar sluit men een ver warmingssysteem aan en ten tijde dat de open haard wordt gestookt worden de radiato ren verwarmd door het vuur van de open haard. Op dat moment dus geen gas- of olieverbruik en toch het huis grotendeels verwarmd. - Muurdecoratie Nieuwtjes, te veel om op te noemen. Voor twee nog graag een uitzondering. Voor de natuurdecoratieplaat die door Polyservice uit Amster dam in de handel wordt ge bracht en een weefgetouw voor gehandicapten. Het eerst, omdat het zo prettig is om zelf met natuur materi aal, huisbladeren, enz. een decoratief element te maken, als is het dan met behulp van plastiek, het tweede omdat er eindelijk iets wordt gedaan aan de behoefte van gehandi capten volwaardig mee te kunnen doen, ondanks hun beperkingen, met de creatie ve uitingen van hun gezonde medemensen. Allemaal te zien op de beurs Eigenhan dig, van 10 t-m 18 november in de AHOY-hal in Rotter dam-Zuid. Vanaf het Cen traal Station zeer gemakke lijk te bereiken met de me tro. i9 JONGE 0UB8EUW GRAANJENEVER vïf lie moei u proeven, die isgeweidig DEJ HAAG Het lijkt zo lang- zanerhand een wetmatigheid te woden dat Kamerdebatten, die welen, ja zelfs maanden tevoren alon in een sfeer van „dat-zal-me- walworden" zijn aangekondigd, gediemd zijn uit te lopen op wei nig verheffende vertoningen, die een flauwe nasmaak achterlaten. Mer ziet dat doorgaans gebeuren bij ;lgemene beschouwingen over de rijksbegroting en bij debatten ovei aansprekende kwesties als huu verhogingen of vliegtuigaan- koptn. Eenslfde lot trof afgelopen woensdag en dond;rdag het door veel tam-tam vooraf- gegare debat over de NAVO-plannen tot modo-iisering van kernwapens. Het re- sulta/f van urenlang debatteren kan kort worén samengevat: Er zijn geen harde notei gekraakt, een uitspraak van een Kamrmeerderheid bleef achterwege en defeisieminister Scholten heeft zijn han den ïog aardig vrij weten te houden De iihoud van het debat betrof een al tot in <en treure voorgekauwde problema tiek de 15 NAVO-landen moeten op 12 decenber een besluit nemen over de pro- dukie van circa 570 nieuwe atoomraket ten.die vanaf VVesteuropees grondgebied (ooi vanuit Nederland) gericht zullen woden op Rusland, als tegenwicht voor de Russische SS-20 raketten. Volgende we« komt in Den Haag de Nuclear Plan- nin. Group van de NAVO. bestaande uit de ministers van Defensie van negen NA/O-landen bijeen voor een eerste ge- sprksronde over de moderniseringsplan nen De Vraag was, welk standpunt onze minster Scholten op die bijeenkomst zal molen innemen. Het zou natuurlijk het mooist zijn als de Kaner hem eensgezind een boodschap- penjriefje had kunnen meegeven, maar in trs veelkleurige partijenstelsel is een derjelijke unanieme opstelling, zeker als hetom zulke gevoelige zaken gaat, vrijwel noot haalbaar. Dat bleek deze week weer eers overduidelijk. Zo veel hoofden, zo- ved zinnen. Na soms dagenlange discussies hadden de frsties in de afgelopen weken hun stand puit bepaald. PvdA en D'66 wezen een nuderniseringsbesluit van de hand in af wachting van positieve resultaten in on derhandelingen met de Russen over we- d'rzijdse vermindering van kernwapens ei de kleine linkse fracties spraken een onvoorwaardelijk neen uit. De VVD en de Frinking. kleine fracties ter rechterzijde voelden wel voor modernisering en het CDA stel de zich op het standpunt, dat de NAVO wel èen besluit tot beperkte produktie van nieuwe atoomraketten mag nemen, maar nog geen besluit om die raketten ook daadwerkelijk op te stellen. Tot dat laatste mag volgens het CDA pas besloten wor den als onderhandelingen met de Russen binnen twee jaar niets zouden opleveren. Met veel moeite waren de christen-demo craten tot deze stellingname gekomen. Sommigen in de fractie denken meer in de richting van de PvdA, anderen huldi gen eigenlijk het VVD-standpunt. Deze interne opstelling leidde tot het door vriend en vijand als onrealistisch aange duide compromis van een gescheiden pro duktie- en plaatsingsbeslissing. Het kabinet zat er ook danig mee. De mi nisters Scholten en Van der Klaauw had den de afgelopen weken al vastgesteld, dat er geen schijn van kans is, de NAVO- partners voor het CDA-standpunt te win nen. Bovendien hadden zij al duidelijk la ten uitkomen geen bezwaren tegen een volledige moderniseringsbeslissing te heb ben, ook al werd dit standpunt telkens verhuld met fraaie volzinnen waarin de noodzaak tot wapenbeheersing werd be zongen. Toch was het onvermijdelijk, dat de ministers voor het CDA moesten bui gen. Zouden ze dat niet doen, dan zou het CDA zeker met een motie komen waarin onomwonden zou worden gesteld dat Ne derland in december niet akkoord mag gaan met een plaatsingsbesluit voor be doelde kernwapens. PvdA en D'66 zouden een in deze vorm verpakte uitspraak ze ker steunen, waardoor het kabinet in het NAVO-overleg aan handen en voeten ge bonden zou zijn. En zo gebeurde het dat Scholten donder dag tegen heug en meug bezwoer, dat hij volgende week in de Nuclear Planning Group het CDA-standpunt zal innemen. De wetenschap dat de minister voor dat standpunt niet de minste weerklank zal krijgen deed de VVD-fractie ontspannen glimlachend met Scholtens uitspraak ak koord gaan. Maar het CDA was uiterst te vreden. En hoewel woordvoerder Frin king onder druk van de PvdA nog eens duidelijk had verklaard, dat er in decem ber pertinent geen besluit tot plaatsing van nieuwe raketten mag worden geno men, streek fractieleider Lubbers aan het slot van het debat de plooien weer wat gladder met de woorden: „De regering heeft nu nog onderhandelingsruimte. Als wij de bondgenoten niet van ons stand punt kunnen overtuigen, als onverhoopt blijkt dat ons pad onbegaanbaar is, dan is nader beraad noodzakelijk". Nog steeds is, evenals aan het begin van het debat, een tweetal vragen opengeble ven: tot hoever zal het CDA zijn stand punt kunnen en willen volhouden? Zal het de politieke moed kunnen opbrengen om het onbegaanbare pad te willen blij ven volgen? Als dat werkelijk zo zal zijn, zullen Lubbers en de zijnen aan het eind van dat pad een bordje tegenkomen, waarop in grote letters het woord „crisis" staat geschilderd. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9