Zeker vijftienhonderd arbeidsplaatsen jp de tocht in glastuinbouw Cngeland polst lemenebest oor leger n Rhodesië DvdA, m CNV vijzen sorting af fieidóeSouAont GESCHEIDEN VADER LANG NIET ALTIJD BUITENSPEL Wettelijke erkenning euthanasie noodzaak Utrechtse moordzaak: eis twee keer negen jaar Raad van State kritisch over onteigeningswet enaatscommissie kkoord met Salt-2 Acht weken cel geëist tegen apotheker 9 NINENLAND/BUITENLANDLEIDSE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG In de tuinbouw staan zeker 0 arbeidsplaatsen, zo niet meer, op de j minister Albeda (Sociale Zaken) 1- [enger wil gaan optreden tegen illegale i- itenlandse werknemers. Volgens een tswijziging die op 1 november in ging zal werkgever in de toekomst voor het in Door jacht op illegale werknemers dienst hebben van een illegale buitenlandse werknemer zes maanden gevangenisstraf en 10.000 boete kunnen krijgen per werkne mer. In tuinbouwkringen in het Westland en rond Aalsmeer is hierover grote onge rustheid ontstaan. In de tuinbouw wordt veel gebruik gemaakt van illegale buiten landse werknemers. In de regio Aalsmeer staan door de maatrege len van de minister zeker duizend arbeidsplaat sen op de tocht, zo hebben lokale tuinbouwor ganisaties becijferd. In het Westland gaat het zeker om enkele honderden arbeidsplaatsen, al dus een woordvoerder van het landbouwschap. Volgens de voedingsbonden FNV gaat het ech ter om twee- tot drieduizend illegale werk krachten in het gebied. Minister Albeda zelf gaat uit van duizend. In tuinbouwkringen heeft men altijd op het standpunt gestaan, dat er geen werkkrachten voor deze tak op de arbeidsbure aus te vinden waren. In plaats van de oogsten te laten verrotten, zocht men naar andere mid delen, waarbij tewerkstelling van illegale bui-: tenlandse werknemers. NDEN (AFP/UPI/AP) Groot-Brittannie heeft een ital landen van het Gemenebest gevraagd om militairen leveren voor een troepenmacht die belast wordt met het iden van toezicht op de wapenstilstand in Rhodesië. Een ordvoeder van het ministerie van buitenlandse zaken ft gisteravond bevestigd dat Nieuw-Zeeland en Australië rijn benaderd. bericht lekte uit nadat het Patriottisch Front eerder op de de belangrijkste Britse voorstellen voor een regeling van de kiezingen in Zimbabwe-Rhodesië van de hand had gewezen. front blijft bij de eis dat in de periode die aan de verkiezin- i vooraf gaat, het toezicht op de wapenstilstand in handen et worden gegeven van een internationale strijdmacht. Enge- daarentegen wilde volstaan met de huidige Rhodesische gheidstroepen. Het polsen van de Gemenebestpartners r'dt gezien als een poging van de Britten om uit de impasse op slepende Rhodesië-conferentie te komen. lts HINGTON (UPI- 72IP/DPA) De Ameri- Iftnse senaatscommissie buitenlandse betrek- igen is gisteren met n^gen en zes stemmen akkoord aan met het in de Senaat omstreden Salt-2 ver- ig voor een beperking van [Strategische bewapening, verdrag is nu ter behan- ng naar de Senaat door- 1 luurd met een 22-tal aan- I dingen die echter geen limgrijke wijzigingen in- jltien. Is bekend is in Nederland meerderheid in het parle ment van oordeel dat pas over het stationeren van nieuwe ge moderniseerde kernraketten die de NAVO wil aanschaffen, besloten kan worden als Salt-2 inderdaad volledig is goedge keurd. De Amerikaanse minis ter van defensie Brown komt maandag naar Nederland om de Amerikaanse visie op de modernisering toe te lichten. Het gezaghebbende Internatio nale Instituut voor Strategi sche Studies in Londen heeft zich gisteren - uitgesproken voor de noodzaak van het sta tioneren* van die raketten in West-Europa. iciale minima gaan er op achteruit •volg van pagina 1) HAAG FNV. CNV. de Raad voor Middelbaar en ;er Personeel en de PvdA blijven het wetsvoorstel voor verminderde groei van de sociale uitkeringen afwijzen, lat ze vrezen dat de mensen met de kleinste uitkeringen Milde toekomst op achteruit zullen gaan. Zowel CDA als vinden in het nieuwe wetsontwerp voor een herzie- van de sociale uitkeringen voldoende aanknopings ten. CDA-fractie in de Tweede Kamer is van mening dat .de we wetgeving rechtzekerheid kan geven aan veel mensen lage inkomens en is ook blij dat de grootste kortingen op de arste schouders terecht zijn gekomen. De VVD-fractie sprak ren van een „verantwoorde weg" en toonde zich gelukkig de koopkrachthandhaving voor modale inkomens. Werkgevers daarentegen vinden dat het voorstel te weinig gaat en betreuren met name dat de minimum lonen en ui- ïgen worden afgestemd op de index van de regeringsionen. cDonnell Douglas wegens leergelden aangeklaagd SHINGTON (UPI) De Amerikaanse vliegtuigfabriek )onnell Douglas en vier topfunctionarissen onder wie r-president James McDonnel zijn gisteren officieel in It van beschuldiging gesteld wegens betaling van enor- bedragen aan smeergelden aan vertegenwoordigers van rheid en bedrijfsleven in Pakistan, Korea, Venezuela, de ipijnen en Zaire. betalingen, bedoeld om de verkoop van toestellen van het i DC-10 te bewerkstelligen, werden in de periode van 1972 1977 gedaan. In totaal gaat het om een bedrag van zes mil- dollar. ichtbrug Martinair [IPHOL De Nederland- luchtvaartchartermaat- ppij Martinair zal met in- van 24 november voor linste één maand met en 10 een luchtbrug onder- len tussen Bangkok en. |m Penh ten behoeve van (hulpverlening aan Cam- aanse slachtoffers van de jersnood. Dit gebeurt in opdracht van het internationa le Rode Kruis. De opdracht wordt gefinancierd met de Ne derlandse giften die op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van deze slachtoffers zijn binnengeko men, aldus hebben beide orga nisaties vrijdag bekendge maakt. „Sfeer- brand" Op de binnen plaats van het Amsterdamse stadhuis demon streerde gister middag de hoofdstedelijk brandweer om hun eisen voor verkorting van de werktijd kracht bij te zet ten. Om wat „sfeer" te ma ken werd een rookbom tot ontploffing ge bracht. Betere kans voor volkshuisvesting HET deze week in de Tweede Kamer afgeronde jaarlijkse debat over de volkshuisvesting biedt een aanmerkelijk beter perspectief voor de bestrijding van de problemen op volk- shuisvestingsgebied, dan dat na de eerdere twee begroting sbehandelingen van dit kabinet het geval was. Tot nu toe le verde het optreden van het bewindsliedenduo Beelaerts- Brokx een chaotisch beeld op, waaruit nauwelijks iets beters dan een warrig beleid kon groeien. Met die voor de volks huisvesting noodlottige tendens is thans dus gebroken. De beide bewindslieden gaven er eigenlijk nu pas voor het eerst blijk van de materie enigszins in de vingers te hebben. Een hoopvolle ontwikkeling. BEIDE bewindslieden hebben bovendien in de afgelopen zomer tijdens de begrotingsonderhandelingen binnen het ka binet ook succesvol hun tanden laten zien: ze hebben vele - miljoenen guldens extra voor de sociale woningbouw ver worven. Beelaerts en Brokx hebben zich daarmee ten langen leste verdienstelijk gemaakt in de zo noodzakelijke strijd te gen de helaas vooral in de sociale sector weer groeiende wo ningnood Het is alleen de vraag of het tij op het departement van Volkshuisvesting niet te laat is gekeerd. Dit kabinet heeft nog slechts anderhalf jaar voor de boeg (ervan uitgaande dat het de rit uitzit). Voor de verwezenlijking van een in feite nog maar net begonnen beleidsvoering is dat bitter weinig. Het zal vooral afhangen van de kracht, waarmee de beide bewindslieden vanuit hun late start op de eindstreep afsteve nen. We hopen van harte aan het eind van de rit te kunnen vaststellen, dat het duo van Volkshuisvesting er in geslaagd - is die krachtsinspanning op te brengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Euthanasie moet niet meer als delikt worden beschouwd, maar zou in de nieuwe Wet op de Lijkbezorging kunnen worden opgenomen als derde doodsoorzaak op de Overlijdensverklaring. Dit schrijft de PPR-werkgroep Euthanasie in een discus sienota daarover. Zij adviseert de PPR-frac- tie hierover een uitspraak te ontlokken aan minister Wiegel tegen de tijd dat het in voorbereiding zijnde Wetsontwerp op de Lijkbezorging in behandeling komt bij de Tweede Kamer. De huidige formele strafbaarstelling heeft vol gens de werkgroep verschillende gevolgen: „Een ervan is dat de arts, die op uitdrukkelijk verzoek van zijn of haar patiënt heeft toege past, moet liegen wanneer hij of zij de overlij densverklaring afgeeft. De werkgroep meent dat de wil van de patiënt, zoals hij of zij die heeft vastgelegd in een euthanasieverklaring. opgevolgd dient te worden. Wanneer euthanasie niet meer als een delikt wordt beschouwd, moeten volgens de discussie nota aanvullende eisen worden gesteld om ver keerde toepassing van euthanasie te voorko- Together" Prinses Margriet kreeg gisteren uit handen van haar echtgenoot het eerste exemplaar van de langspeelplaat '„Together", die haar man samen met Anita Kerr en Harry van Hoof heeft gemaakt, mede ten behoeve van een fonds voor de Olympische Spelen voor gehandicapten. Grapo-leden gearresteerd SEVILLA De Spaanse po litie heeft in Zuid-Spanje on geveer dertig mensen gear resteerd, die ervan worden verdacht lid te zijn van de guerrillabeweging Grapo. Dit is uit officiële bron in Sevilla vernomen. Hoewel geen bijzonderheden werden meegedeeld, meldde het Ma- drileense dagblad Ya, dat de verdachten waren gearres teerd in de zuidelijke pro vincies Sevilla, Cordoba, Ca diz en Huelva. De operatie zou zijn uitgevoerd door de politie en de paramilitaire guardia civil. Ook vorige maand bracht de politie de Grapo (anti-fascisti sche beweging van de 1ste ok tober) een zware slag toe door haar vermoedelijke leider Jose Maria Sanchez Casas en nog twintig andere verdachten te arresteren. De Grapo wordt verantwoordelijk geacht voor vele moorden en bomaansla gen sinds haar eerste actie op 1 oktober 1975. Palestijnen vrij in München MUNCHEN (Reuter) Op dringend verzoek van de re gering in Bonn worden twee Palestijnse guerrillastrij ders vrijgelaten, die in Mün chen gevangen zitten. Dit is gisteren meegedeeld door de premier van Beieren, Franz Josef Strauss. Aanleiding is de felle kritiek van enkele Arabische landen en de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO op het feit, dat de Westduitse overheid heeft toegestaan dat de twee door een Israëlische anti-guer- rilladeskundige werden onder vraagd. De twee zijn in juli tot 2 '/z jaar veroordeeld wegens het bezit van explosieven. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De kritiek, dat de Kinderbescherming bij echtscheidingszaken te vaak zou adviseren de kinderen aan de moeder toe te wijzen, is niet terecht. In gevallen waarin de Kinderbescherming advies wordt gevraagd, worden de kinderen veel vaker toegewezen aan de vader dan in zaken waarin geen advies wordt gevraagd. Dit staat in het verslag van de Directie Kinderbescherming over de jaren 1977 en 1978. Vooral naarmate de kinderen ouder zijn, wordt het gezag over hen vaker aan de vader opgedragen. Dat geldt, aldus de Kinderbescherming, zowel voor „advieszaken" als „niet-advieszaken". De Kinderbescherming adviseert in tien procent van alle echtscheidingzaken. In de andere gevallen ko men de ouders onderling tot een vergelijk over de kinderen. In 1977 waren 26.125 kinderen bij echtscheidingszaken betrok ken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Omstreden amnestie in Portugal LISSABON (Reuter) Pre sident Antonio Ramalho Ea- nes van Portugal heeft giste ren een omstreden ontwerp openbaar gemaakt voor een amnestie-wet die betrekking heeft op politieke en militai re misdrijven die in zijn land zijn gepleegd sinds de revolutie van 1974. De am nestie is onder meer van toe passing op de gepensioneer de generaal De Spinola en de voormalige bevelhebber van de strijdkrachten die de revolutie moesten uitvoeren. De Spinola wordt er van be schuldigd in '75 een centrale rol te hebben gespeeld in een mislukte rechtse coup. Eanes had eerder dit jaar zijn veto over het wetsontwerp uitge sproken. Dit veto werd even wel te niet gedaan doordat voldaan werd aan de eis van een parlementsmeerderheid die zich voorstander van de wet betoonde. Ilimillllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kritiek op paus kost Küng spreekbeurt REGENSBURG Door in grijpen van de bisschop van Regensburg heeft de katholie ke hogeschool te Regensburg een uitnodiging voor prof. dr. Hans Küng moeten intrekken. Küng zou op 27 november spreken over „Waar men zich aan moet houden christelij ke oriëntatie in een gedeso riënteerd tijdperk". De pers dienst van het bisdom deelde mee dat de reden hiervoor de kritiek van Küng op de paus is geweest. De voorzitter van de Beierse bisschoppenconferentie, kardi naal Ratzinger. en vooraan staande theologen hadden de uitlatingen van Küng met kracht van de hand gewezen. De bisschoppelijke collegiali teit verplichtte de bisschop van Regensburg tot het ingrij pen, aldus de persdienst. Prof. Küng heeft half oktober kritisch de balans opgemaakt van één jaar pausschap van Johannes Paulus II. UTRECHT De officier van justitie bij de Utrechtse recht bank, mr. A.Herstel heeft gisteren negen jaar gevangennis- traf geëist tegen de twee hoofdverdachten in de moord op de Turk Mustafa Eskici. Daarbij ging het om het wreken van de dood vorig jaar van een Turkse jongen. Diens vader hoorde gisteren wegens medeplichtigheid vijf jaar cel eisen. Het proces heeft drie dagen geduurd. Na afloop gaf mr. Herstel toe nog steeds niet precies te weten wie er nu allemaal bij de moord betrokken zijn geweest en wie als eerste het plan voor de wraakactie heeft bedacht. Ambtenarencentrales definitief uit elkaar DEN HAAG De samen werking van de drie ambte narencentrales ACOP, Ccoop en Rkcop met de twee centrales van hogere ambte naren, het ambtenarencen- trum en de Cmha is gisteren definitief verbroken. Dat ge beurde tijdens een vergade ring van de vijf centrales in Den Haag. Al geruime tijd bestonden er sterke meningsverschillen met name over de gevolgen van bestek '81 voor de arbeids voorwaarden van de ambtena ren. Over de aftopping van de prijscompensatie voor de hoge re ambtenaren was een duide lijk geschilpunt. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Acht weken gevangenisstraf eiste de officier van justitie mr. L.C.M. Meijcrs gisteren voor de Asser recht bank in de geruchtmakende „infuus-zaak" tegen de 35-jarige ex-apotheker van het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen. De officier achtte bewezen, dat door het tekortschieten („grove onachtzaamheid-ernstige nalatigheid") van de farmaceut in het voorjaar van 1978 een met infectiebacteriën insmet infuus is toe gediend aan tien patiënten, van wie er drie later overleden.Mr. Meijers die de apotheker vergeleek met een automobilist die een verkeersongeluk veroorzaakt waarbij lichamelijk letsel wordt toegebracht, baseerde zich in zijn requisitoir op een reeks ver klaringen van getuigen-deskundigen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Raad van State heeft ernstige kritiek geleverd op het wetsont werp betreffende de wijziging van de ontei geningswet, dat in juni door het kabinet ter advies was gezonden. De indiening van het wetsontwerp bij de Tweede Kamer wordt daardoor flink vertraagd. Volgens de Raad van State rammelt het wets ontwerp, dat een der belangrijkste pijlers vormt van de grondpolitiek, in juridisch opzicht aan vele kanten. Het ontwerp'gaat ervan uit, dat grondeigenaren bij onteigening van hun grond door de overheid in principe de verkeerswaar- de (marktwaarde op het moment van de ontei gening) krijgen uitbetaald. Van die verkeers- waarde worden via allerlei ingewikkelde bere keningen nog bepaalde bedragen afgetrokken, zoals de waardevermeerdering van de grond als gevolg van de toekomstige bestemming. Pre mier Van Agt zei gisteren in een reactie dat de Raad van State met name bezwaar heeft tegen wijze waarop de verschillende berekeningen moeten worden uitgevoerd. De grondgedachte is volgens hem niet aangetast.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7