Veel Nederlanders zijn het goed ^Wegslepen woonschepen Boshuizerwetering jwas onfatsoenlijke daad van college EIDSE COMMISSIE BEROEPSSCHRIFTEN UNANIEM: „Medezeggenschap kan werkgelegenheid bedreigen KATWIJK Hoogstaand vokalisme in de Kapelzaal act imponeert met „Woede om gisteren" HELPT ULCINJ Dodelijk ongeval op rijksweg 4 UNA] IsPORT/REGIOLEIDSE COURANT ZATERDAG 10 NOVEMBER 1979 PAGINA 3 B _„n JÏIDEN „Als het college niet eens meer het |'p®5 atsoen heeft om het advies van de commissie skentwi ieroepsschriften af te wachten, een commissie ie zij zelf heeft ingesteld notabenq, dan voel k mij als lid van deze commissie genomen en overweeg mijn plaats beschikbaar te stellen". waren gistermiddag in de vergadering van Ijs commissie Beroepsschriften de woorden ran de heer Langerak, die zich evenals andere ommissieleden gepasseerd voelt door het be- luit van het college om de woonschepen in de Boshuizerwetering te laten wegslepen nog voordat de commissie daarover een standpunt heeft ingenomen. Daarbij heeft het college op dracht gegeven de Boshuizerwetering door middel van betonnen palen te laten afsluiten. Woordvoerders van de gemeente, die het college- besluit moesten verdedigen, merkten op dat tot ontruiming van de Boshuizerwetering is besloten omdat het beleid van de gemeente niet toelaat dat er een uitbreiding van het woonbotenbestand ont staat. De onlangs onder politiebegeleiding wegge sleepte woonschepen uit de Boshuizerwetering be vonden zich er al bijna een jaar. Tot gemeentelijke aktie werd pas overgegaan toen de 300 ton wegen de boot de Giak de anderen ging vergezellen. Op 31 oktober werd een aanschrijven verstuurd naar de eigenaar van de Giak om binnen een dag te verdwijnen. De eigenaar van de Giak koos eieren voor zijn geld er verdween uit de Leidse wateren. De andere woonbootbewoners ontvingen dit schrijven van de gemeente echter niet, maar op dinsdag b' november weggesleept. Dit alles gebeur de twee dagen voordat de commissie beroepszaken zich over de kwestie zou beraden. Het voornaamste bezwaar van advocaat Sjenitzer, in de arm genomen door de woonsghippers, was het feit dat de bewoners niet op de hoogte waren gesteld van de voorgenomen aktie tot het wegsle pen van de boten. Waarom moest dit besluit tot een min of meer geweldadige aktie geheim blijven en waarom kon niet op de uitspraak van de com missie gewacht worden. Het college heeft hier verkeerd en zeer onzorgvuldig gehandeld", aldus raadsman Sjenitzer. De commissie beraad zich voorlopig op haar acf vies over het al dan niet verlenen van een ligver- gunning voor de boten. Mocht de commissie be sluiten aan het college te adviseren toch een lig- vergunning aan genoemde woonbootbewoners te verstrekken, dan kan het college formeel dit be sluit van de commissie naast zich neerleggen. Dat zal echter wel de nodige politieke deining veroor zaken en verwacht kan worden dat het advies zql moeten worden opgevolgd. Sinter irwi) let Sint 2 roor kinderen na Sinterklaas altijd og het noepfestijn bij jtstek heeft Huis jsteren onder jeer in 'it Juitenkaag zijn ol'ail P0[en .ooi chtergelaten. üngend langs de )o°Evaï luizen, *|iidei jewapend met l Jeurrijke ampions en mdere ersierselen z5-;- ingen de 'p tyderen de traat op, om de ter gewilde loepjes in itvangst te emen. Na afloop Önden kleuters rnÓS"' W ander,e ry's Go kleintjes naar i sporthal waar getracteerd /erden op een >.02S'4lnderfilm- ÏSPROF. ROOD OVER DEMOCRATISERING Prof. mr. M.G. aanvaardde gistermid- in het Groot Auditori- van het Academiege- aan het Rapenburg 73 ambt van onderscheide- buitengewoon hoogle- in het sociaal recht aan Leidse Universiteit met van de orati- Prof. mr. M.G. aanvaardde gistermid- in het Groot Auditori- van het Academiege- aan het Rapenburg 73 ambt van onderscheide- buitengewoon hoogle- in het sociaal recht aan Leidse Universiteit met uitspreken van de oratie „Bedrijfsdemocratie, vlag of lading?" Prof. Rood ging in zijn rede voering in op de vraag of de medezeggenschap van werk nemers in Nederland te ver wordt doorgevoerd. „Als dat zou gebeuren bedreigt zij de snelheid en de slagvaardigheid van de ondernemer. Dat kan dan tot slechtere produktie en dienstverlening leiden en die op hun beurt tot een bedrei ging van werkgelegenheid. Medezeggenschap is een eis van democratie en beant woordt daarmee aan onze op vatting over rechtvaardigheid, namelijk dat zij die door be sluiten in een onderneming worden getroffen bij de be sluitvorming betrokken zijn; Diezelfde medezeggenschap brengt een verschuiving van macht binnen de onderneming mee, nu werknemers rechten krijgen die ze eerder niet had den. Die rechten leggen de macht van de ondernemers beperkingen op", aldus de nieuwe hoogleraar sociaal recht. Bij het onder de loep leggen van de belangrijkste medezeg- genschapsregelingen (in de wet op de ondernemingraden, de wet op de structuurven nootschappen en het enquête recht) signaleert prof. Rood éénrichtingsverkeer. „De medezeggenschap betekent niet meer dan dat besluiten van een ondernemer kunnen worden tegengehouden, maar niet dat deze vervangen wor den door besluiten van werk nemers. De macht in de on derneming is in handen van de ondernemersleiding geble ven en de bedrijfsdemocratie is dan ook niet te ver doorge voerd", aldus prof. Rood, die met ingang van 1 januari 1980 zal worden benoemd tot ge woon hoogleraar in het sociaal recht aan de Leidse Universi teit Leidse inspirator van Exodus Nederland: LEIDEN Onvoorstelbaar groot is het aantal reacties, dat Leidenaar Ed van Tol deze week heeft ontvangen op een advertentie in een groot landelijk ochtendblad, waarin hij een oproep plaatste onder het motto 'Exodus Ne derland'. Niet minder dan zevenhon derd mensen reageerden en willen met hem het land verlaten. Onder deze ze venhonderd bevinden zich talrijke huisartsen, chirurgen, timmerlieden en loodgieters. De advertentie had een simpele tekst: „Goedemorgen, ben je het ook zat? 72 Procent belasting, 18 procent BTW en ga zo maar door. Voor alles wat je wilt ver gunningen aanvragen en afhankelijk zijn van aktiegroepen, commissies, ondermij ningsraden, nivelleringsfreaken enz. Wat doen we eraan? Naar het buitenland ver trekken of óók een of andere sociale wet induiken". Met de advertentietekst wilde Van Tol vakmensen benaderen die bereid zijn naar een land te vertrekken, waar de bureaucratie en allerhande regels minder wurgend zijn. „Veel mensen zijn bereid zomaar hun boeltje op te nemen en te vertrekken. Op vallend is het aantal brieven van zieken huispersoneel. In heel Nederland is vol gens velen geen loodgieter en timmerman meer te krijgen, maar ik heb zeker tien tallen brieven ontvangen van loodgieters en timmerlieden. Het blijkt wel dat de meeste brievenschrijvers zich stoten aan de vergunningenstelsels in ons land. Het is tegenwoordig zo, dat je voor iedere spij ker die je ergens inslaat een vergunning moet aanvragen of een diploma moet be zitten". Ed van Tol heeft daar zelf volop ervaringen mee, getuige zijn talrijke con frontaties en onenigheden met 'de ambte narij'. De Leidse Van Tol wil vaart zetten achter zijn Exodus-plannen Waarschijnlijk al op 26 november wil hij alle briefschrijvers ontvangen in de Utrechtse Jaarbeurshal. Om gezamenlijk de te ondernemen stap pen te bespreken. Ed van Tol op klompen, klaar voor vertrek. LEIDEN Een 42-jarige in woner van Bloemendaal is vanacht dodelijk veronge lukt op de Rijksweg 4 ter hoogte van Zoeterwoude. De man heeft vermoedelijk door oververmoeidheid een flauwe bocht in de weg gemist waardoor hij met grote snel heid van de rijksweg is afgere den. De bestuurder van de auto was op slag dood. De Leidse politie is op zoek naar getuigen van het ongeval dat om ongeveer 24.00 uur plaats vond. Met name de man die het ongeval gezien heeft en aan de wegenwacht heeft doorgegeven, wordt verzocht contact op te nemen met de Leidse politie. Het telefoon nummer is 071- 149961. LEIDEN Gisteravond was het in de Kapelzaal de beurt van twee vokalisten: Margreet van Gunsteren en Wouter Oos terkamp, beiden begeleid door pianist Rudolf Jansen. Een kritische opmerking voor af betreft het programma: het oorspronkelijk vervaardigde bleek niet meer te kloppen, het juiste programma met tek sten kon men zich voor een gulden aanschaffen; vreemd. We zijn hier beter gewend. De avond, die uiteenviel in twee recitals was een muzikaal hoogstaand gebeuren, waarin de musici het zich verre van gemakkelijk gemaakt hadden. Voor de pauze zong de mezzo sopraan twee cycli: de eerste van Henk Bijvanck bestaande uit tien Japanse impressies; de tweede gevormd door de ze ven van Moussorgski, samen „De Kinderkamer" geheten. De impressies toonden via de vertolkers hun grote gehalte aan zuiver gevoel en rijkheid aan suggestieve kracht. Hier en in De Kinderkamer gaf de soliste blijk van grote expres sieve vermogens. Mimiek, in tonatie en stembuiging maakten de tekst bijna visueel. In M's werk vonden we de voordracht echter wat te licht, wat te lief. Na de pauze een zee van wee moed en wat bitterheid bij Van Mul/Van Langendonek en wederom Moussorgski. De stem van Oosterkamp klinkt als een welluidende klok en deze bariton bezit een onge looflijk articulatievermogen. We willen het hem niet euvel duiden dat deze beide compo nenten de zaal af en toe te zeer vulden. Deze zanger moet met dit repertoire groter gaan staan, of misschien moet hij op deze plaats een lichter reperto ire kiezen: wie zal het zeggen. Hoe het zij de emoties van M. moeten zich in veel volume ontladen dat is de aard en de wil van deze muziek en tekst. De begeleiding van Rudolf Jansen was een belevenis op zich. Deze man legt een diep gang, een muzikale en techni sche virtuositeit in zijn spel, die alles een extra dimensie geven. Grote klasse! ARIE DE RU iEIDEN John Osborne's 'Look Back Qyiljn Anger' is een zeer Engels stuk, waar- de klasseverschillen een grote rol pelen. Fact speelde gisteravond in het g AK het stuk in een vernederlandste ersic, onder de titel 'Woede om giste- en'. N.et alleen waren de namen ver- inde- <1 en dronk men koffie in plaats thee, ook gaf Fact de Nederlandse f aatschappij weer. immy en Alice wonen samen, vriend Villem heeft een kamer in hetzelfde huis. te mannen komen uit het arbeidersmi- J eu, Alice daartegen is afkomstig uit de 'liddenklasse. Dit laatste grijpt Jimmy »n om zijn onlust en machteloosheid af te 'ageren. Alice krijgt er in het gesprek N.ds genadeloos van langs, en laat het ^^^ondèr verweer over zich heen komen. Dit prikkelt Jimmy alleen maar, die haar verwijt een kleine geest te hebben die zich nergens voor interesseert. Heieen, een vriendin van Alice die van zich af weet te bijten, komt op bezoek en neemt Alice's plaats in als minnares van Jimmy. Na een miskraam komt Alice terug, en blijft achter met Jimmy: zowel Willem als Heieen vertrekken voorgoed. De nadruk ligt in het stuk sterk op Jimmy; hij is in al zijn schelden en be schimpen uiteindelijk het toonbeeld van hulpeloosheid. Door middel van de ove rige figuren komt Jimmy des te scherper uit; de anderen zorgen voor aanvulling en contrast. Het stuk gaat niet meer zozeer over de verschillende klassen, als wel over de verschillende denkwerelden: het rechtse, Avenue-wereldje van Alice's ou ders en de linkse, Vrij Nederland-wereld van Jimmy. In een schitterend, tot in de tails uitgewerkt decor ziet het publiek de personages als dieren in een dierentuin: de raamkozijnen aan de kant van het pu bliek doen denken aan tralies. De huiska mer is ingesloten door witte vlakken, die mogelijk de 'lege' wereld van Jimmy's vijanden (de rechtsen) weergeven. In één van die vlakken zit gedurende de gehele voorstelling de moeder van Alice, Jimmy's mikpunt van haat. Het spel van Fact was imponerend, met een uitstekende Hans Hoes als Jimmy, die goed tegenspel kreeg van Joop Witter- mans (Willem). De spelers wisten een enorme spanning op te bouwen, die pas week toen het stuk afgelopen was. JACQyELINE MAHIEU KATWIJK Onder grote belangstelling is gisteravond de «actie 'Katwijk helpt Uljincj' in de Groentenveiling van start gegaan. Met een draai aan het rad van avontuur open de burgemeester C.A. Bos de tweedaagse manifestatie. On geveer 100.000 gulden is nodig voor de wederopbouw van een kleuterschool in het Joegoslavische Ulcinj. De twee dagen durende fancy fair en rommelmarkt is een on derdeel van de grotere actie. Wel hoopt het organiserende comi té het grootste gedeelte van het benodigde bedrag in deze perio de in te zamelen. Trok de fancy fair al veel belangstelling, van daag is de veilinghal tot vanavond negen uur tot een 'Waterloo- plein' omgedoopt. Een van de hoogtepunten is de rommelmarkt met 12 vrachtwagens vol opgehaalde koopwaar. Een door de Katwijkse wijkverenigingen opgezette bingo-avond, heeft deze week een bedrag van 16.000 gulden opgeleverd voor de actie voor Ulcinj. Dertien Katwijkse bedrijven en instellingen droegen ook nog eens 12.000 gulden af voor het goede doel. in Katwijk voor Ulcinj.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3